اخباروگزارش های کارگری 7- 8 خرداد ماه 1403

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- شرکت مخابرات خوزستان با حمایت اداره کار حقوق کارگران را پایمال می کند- افزایش دستمزد فوری ادامه اعتراضات همکاران پروژه ای با خواست افزایش دستمزدها- نامه‌ی سرگشاده‌ی کارگران زندانی، رضا شهابی و داود رضوی، به‌ نمایندگان تشکلات‌ کارگری جهان در صد و دوازدهمین کنفرانس سازمان بین المللی کار- اخراج یک معلم با رای هیات گزینش آموزش و پرورش گیلان - هیات تخلفات استان البرز روح الله مردانی را بازخرید و اخراج کرد- یونس آزادبر به دادگاه احضار شد- احضار محمود صفدری به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری استان خراسان شمالی 

- احضار دوباره‌ی محمود بهشتی لنگرودی به دادگاه
- تجمع اعتراضی صیادان آبادان نسبت به عدم صدورمجوزصید مقابل ساختمان اداره شیلات
- تجمع اعتراضی نانوایان قم نسبت به کاهش سهمیه آرد در اداره کل غله و خدمات بازرگانی
- اعتصاب کارگزاران تالارهای بورس منطقه‌ای دراعتراض به وضعیت بازار سهام و تداوم سقوط قیمت ها
- جان باختن یک کارگر میانسال و مصدومیت یک کودک کاردر آذربایجان‌غربی بر اثر سقوط بالابر
- جان باختن یک کارگرجوان دراصفهان براثر سقوط از ساختمان
*******
*شرکت مخابرات خوزستان با حمایت اداره کار حقوق کارگران را پایمال می کند
روزدوشنبه 7 خرداد،کارگران مخابرات خوزستان از پایمالی حقوقشان توسط شرکت با حمایت اداره کارخبردادند.
کارگران پیمانی مخابرات خوزستان به خبرنگاررسانه ای گفتند: طبق رأی دیوان عدالت اداری، ما نیروی دائم شرکت خدمات اول به حساب می‌آییم و این شرکت هنوز مفاصا حساب خود را به هیأتهای اداره کار نداده و به طور کامل تسویه حساب نکرده است. پس تا زمانی که این شرکت با مخابرات قرارداد دارد و تسویه حساب کامل نکرده، رابطه‌ی ما نیز با این شرکت پابرجاست و هیچ کس، حتی اداره کار هم حق دخالت در امور هیأتهای تشخیص و حل اختلاف را ندارد. 
آنها از دخالت اداره کار این استان در تصمیماتِ هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف خبر دادند واضافه کردند:هیأتهای تشخیص و حل اختلاف و دیوان عدالت اداری، حدود دو سال پیش رأی بازگشت به کار ما را صادر کردند که طبق این رأی حدود 70 نفر از کارکنانی که از سوی مخابرات اخراج شده بودند، نیروی دائم شرکت خدمات اول شدند. 
آنها ادامه دادند: مخابرات و شرکتِ پیمانکار تاکنون زیر بار اجرای این حکم نرفته‌اند و مجبور به پرداختِ حق السعی به کارگران شدند. 
آنهاافزودند:اوایل امسال مخابرات مدعی شد که با شرکتِ پیمانکارِ خدمات اول قطع همکاری کرده است و از آنجا که ما به عنوان نیروهای این شرکت به حساب می‌آمدیم، دیگر هیچ مسئولیتی در قبال ما ندارد. 
آنهاگفتند: به مراجع تشخیص و حل اختلاف شکایت کرده‌ایم، اما اداره کار در نامه‌ای به این مراجع تأکید کرده است که از انجا که شرکتِ پیمانکار خدمات اول با مخابرات استان خوزستان قطع همکاری کرده، پس دیگر نیازی به رسیدگی به شکایتِ کارگران نیست. 
آنهااضافه کردند: اداره کار به جای اینکه شرکتِ مخابرات را بابتِ‌ عدم اجرای قانون مواخذه کند، از هیاتهای تشخیص و حل اختلاف می‌خواهد که به شکایت کارگران رسیدگی نکند! 
خاطرنشان می شودکه حدود 70 نفر از نیروهای پیمانکاری مخابرات خوزستان، دو دوره بدون قرارداد برای شرکت پیمانکار مخابرات کار کردند که با استناد به تبصره 2 ماده 7 قانون کار برای تبدیل قرارداد خود از موقت به دائم، شکایت تنظیم کردند و به نفع خود رأی گرفتند. مطابق رأیی که توسط هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف و دیوان صادر شده است؛ این کارگران نیروهای دائم شرکت پیمانکاری همراه اول به حساب می‌آیند و باید به کار خود برگردند اما مخابرات بعد از سال‌ها هنوز زیر بارِ اجرای حکم نرفته است.
*افزایش دستمزد فوری
ادامه اعتراضات همکاران پروژه ای با خواست افزایش دستمزدها
-بیش از ۱۰۰۰ همکار پروژه ای ما در سایت های ۱و ۲ و ۳ پترو پالایش بدلیل عدم قبول افزایش دستمزدها مطابق درخواست کارگران در اعتصاب بسر میبرند و از اول خرداد از سایت ها خارج شده اند. همکاران داربست بند، کیوسی، اداری، ستادی نیز به آنها پیوسته اند. 
- بیش از ۱۲۰۰ نفر از همکاران شاغل در شرکتهای پایندان، اکسیر صنعت و شرکت IPMI در فاز ۱۴ کنگان دست به اعتصاب زده بودند. محل کار را ترک کرده و در خوابگاهها هستند و اعتصاب آنان ادامه دارد. 
- همکاران  پایپینگ کار شاغل در  شرکت اکسیر دست به اعتصاب زده و محل کار را ترک کرده اند. این همکاران دستمزد اسفند خود را نیز طلب دارند.
-همکاران شاغل در شرکت کیسون بخاطر عدم پاسخگویی مطالباتشان کار را تعطیل کردند.
 - همکاران پیمانکاری کیان سازه با خواست افزایش حقوق و پرداخت فوری طلب فروردین ماه خود کارگاه را ترک کردند.
در برابر اعتصابات همکاران برای خواست افزایش دستمزد ها پیمانکاران چپاولگر به هر کلکی دست میزنند. از جمله مدیر عامل  شرکت آلای مهستان کارگران را به مرخصی اجباری فرستاده  و به جای آنها نیرو جدید استخدام کرده است. این موضوع بر خشم و اعتراض کارگران شدت داده است و پاسخ این توطئه گریها تجمع اعتراضی کارگران است. در جاهایی پیمانکاران  با وعده افزایش دستمزد و سردواندن همکاران سعی میکنند جلوی گسترش اعتصابات را بگیرند.
در شرکتهایی هم پیمانکاران با وقاهت تمام ایستاده و حاضر به قبول مطالبه افزایش مزدی کارگران نیستند. از جمله در شرکت ستاره تاراز واقع در بندرعباس قسمت آب شیرین کن به  کارگران اعلام شده که افزایش حقوقی در کار نیست و کارگران باید با حقوق سال گذشته کار کنند.. همچنین به 80 کارگر برق و مکانیک و اجرایی و سرپرست اجرا پی اعلام شده که مزد آنها کمتر از ده درصد افزایش خواهد داشت.  افزایش حقوق شما کمتر از ۱۰ درصد خواهد بود. 
 همکاران پروژه ای پتروپالایش علاوه بر اعتراض به سطح نازل دستمزدها ، به  شیفت های طولانی کار ۲۲ روز و ۲۴ روزه و  وضع اسفناک ایمنی کار معترضند. 
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از اعتصاب همکاران پروژه ای بر سر خواست افزایش دستمزد حمایت و پشتیبانی کرده و از همه کارگران انتظار دارد که وسیعا به این اعتراضات بپیوندند. 
 همانطور که قبلا هم  اعلام کرده ایم پیمانکاران چپاولگر و مفتخور حتی حاضر به  قبول مصوبه  شورای عالی کار و افزایش ۳۵ درصدی دستمزدها نیستند و  همه تلاششان اینست که با همان میزان دستمزد سال گذشته همکاران پروژه ای وارد به قبول قرارداد جدید کاری کنند. افزایش دستمزدها خواست اول ما کارگران پروژه ای نفت برای قراردادهای سال جاری است. با اعتصابات سراسری پیمانکاران مفتخور را عقب بزنیم و افزایش  ۳۵ درصدی دستمزدها را به عنوان حق مسلم  خود تحمیل کنیم و از آن کوتاه نیاییم.  ضمن اینکه  با توجه به رشد سرسام  آور تورم انتظار حداقل ما  کارگران پروژه ای نفت افزایش ۴۵ درصدی دستمزدها در تمام سطوح مزدی  است و برای آن تلاش میکنیم. 
ما اعلام میکنیم که اگر دستمزدها افزایش نیابد اعتراضات ما در اشکال گسترده تری انجام خواهد گرفت.   
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت
*نامه‌ی سرگشاده‌ی کارگران زندانی، رضا شهابی و داود رضوی، به‌ نمایندگان تشکلات‌ کارگری جهان در صد و دوازدهمین کنفرانس سازمان بین المللی کار
درود بر همکاران و دوستان گرامی و به امید پیروزی کارگران در تمام کشورهای جهان.
 فکر نمی کردیم نیازی باشد باز هم در مورد سرکوب جنبش کارگری و نقض مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی در مورد آزادی تشکل‌ها، پیمان‌های دسته‌جمعی، حق کار و زندگی و ایمنی کار در ایران بنویسیم. گمان نمی‌کردیم که نیاز به این یادآوری مجدد وجود دارد که ما و بسیاری از دیگر کارگران، اخراج و ‌اذیت و آزار و زندانی شده‌ایم، چرا که به فعالیت کارگری و تشکل مستقل کارگری باورمند بوده‌ایم. در عین حال متاسفیم که به اجبار باز هم در مورد اذیت و آزار، پرونده‌سازی و حبس‌های طولانی و ظالمانه که بر ما تحمیل شده می‌نویسیم و انتظارات برحق خود را طرح می‌کنیم.
 برای ما این ملاحظه جدی همواره مطرح بوده است که با وجود گزارشات متعدد و موثق طی سالیان طولانی توسط معدود تشکل‌های کارگری مستقل ایران، از جمله سندیکای ما، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، و تشکل سراسری معلمان، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، و همچنین توسط اتحادیه‌ها و فدراسیونهای کارگری در سطح بین‌المللی به سازمان ‌جهانی کار در رابطه با نقض حقوق اولیه کارگران و سرکوب تشکل‌های مستقل کارگری و افزایش روز‌افزون تعداد کودکان کار در ایران، چرا سازمان جهانی کار تاکنون اقدامات محسوس و مؤثری حتی در چهارچوب مقاوله‌نامه های بنیادین سازمان بین‌المللی کار که تمامی اعضا مؤظف به "رعایت، ترویج و تحقق" آنها هستند، صورت نداده است؟ چرا این سازمان همچنان نمایندگان ‌جعلی حکومت را تحت‌عنوان نمایندگان ‌کارگران ایران به اجلاس سالیانه دعوت می کند و در موارد متعددی حتی آنها را به عضویت در هیئت مدیره و کمیته‌های کارگری انتخاب می کند؟!
 به یاد داریم که بدنبال بازداشت‌های گسترده در آستانه و بدنبال روز جهانی کارگر در سال ۱۴۰۱، به همت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، که مورد حمایت سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نیز قرار گرفته بود، طوماری با امضای بیش از ۵۵۰۰ نفر به صد و دهمین اجلاس جهانی کار ارسال شد. در آن طومار از هیئت های کارگری شرکت کننده در اجلاس درخواست شده بود که اقدام دولت ایران در نقض فزاینده حقوق کارگران و معلمان و به خصوص نقض حق تشکل‌یابی مستقل و نیز نقض حق آزادی ‌بیان و تجمع را محکوم کنند. اما به یاد نمی‌آوریم که پاسخی به آن طومار که در آن شرایط دشوار جمع‌آوری گردیده بود از جانب سازمان جهانی کار دریافت شده باشد.  
 فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل ITF ، که سندیکای ما عضو آن می‌باشد، در سال ۲۰۰۵ نسبت به سرکوب و بازداشت فعالین سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و هجوم سازمان یافته به سندیکای ما، علیه دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی کار شکایت کرد، ولی این سازمان، با وجود مفتوح بودن این پرونده و قطور شدن هر ساله آن با شکایت های جدید، خود را با پاسخ‌ها و ادعاهای دروغین نمایندگان دولت ایران در آن سازمان مشغول کرده و در نتیجه نزدیک به دو دهه است که اقدام عملی و‌ مؤثری صورت نداده است.
 ما اعضای سندیکا، به خاطر ایجاد تشکل مستقل کارگری و فعالیت سندیکایی در چهارچوب مقاوله ‌نامه‌ها و استانداردهای بین‌المللی کار از سال ۱۳۸۴ مورد غضب کارفرما، حکومت ایران، عوامل وزارت اطلاعات و قوه قضاییه قرار گرفته‌ایم و بارها بازداشت، زندانی و از کار اخراج شده‌ایم. در طول این مدت صدها عضو سندیکا بازداشت و ضرب و شتم شدند و‌ دهها نفر اخراج و یا تعلیق شدند و ماموران به خانه‌هایشان هجوم برده‌اند. سه عضو زندانی سندیکا در بازداشتگاه اوین، بدون وقفه هدف این سیاست کارگرستیز بوده‌ و محکوم به زندان های طویل المدت شده‌ایم و با وجود بیماری‌های شدید جسمانی، مسئولین زندان و عوامل وزارت اطلاعات، حتی از اعطای مرخصی درمانی به ما جلوگیری می‌کنند.
•رضا شهابی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ به دلیل تداوم فعالیت سندیکایی و همچنین دیدار با دو‌ تن از اعضای سندیکای نیروی کارگری فرانسه (اف او)، سیسیل کوهلر و همسر وی ژاک پاری، با هجوم ماموران امنیتی در منزلش دستگیر شد‌. وی بیش از چهار ماه در بازداشتگاه‌های ۲۰۹ و ۲۴۱ اوین در انفرادی و تحت بازجویی نگهداری شد، در دادگاه بدوی به ۶ سال زندان، ۲ سال تبعید، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۲ سال محرومیت از فعالیت سندیکایی محکوم شد، که عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و در حال سپری کردن زندان می‌باشد.
•داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، در ۵ مهر ۱۴۰۱ به دلیل تداوم فعالیت سندیکایی و همچنین دیدار با فعالین سندیکایی،سیسیل کوهلر و ژاک پاری بازداشت شد و ‌مدت چهار ماه در انفرادی و ‌تحت بازجویی شدید قرار داشت. دادگاه بدوی، رضوی را به ۵ سال حبس تعزیری و دو سال محرومیت از فعالیت سندیکایی محکوم کرد که عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد و او دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند.
 • حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد، به دلیل تداوم فعالیت سندیکایی و همچنین دیدار با فعالین سندیکایی سیسیل کوهلر و ژاک پاری،بدنبال یورش شبانه ماموران امنیتی در ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت شد. او مدت چهار ماه را در انفرادی و تحت بازجویی بسر برد. سعیدی در دادگاه بدوی به ۶ سال زندان و ۲ سال تبعید، ۲ سال محرومیت از فعالیت سندیکایی و ۲سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد. اما در روزهای اخیر با نقض رای در دیوان عالی کشور حکم زندانش به ترتیب به سه سال و شش ماه و یک روز بابت اتهام اجتماع و تبانی، و هفت ماه بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، کاهش یافت.
 در همین مدت صدها فعال جنبش‌های کارگری، معلمان، دانشجویی و زنان تنها به خاطر فعالیت‌های صنفی و ‌مدنی و دفاع از حقوق خود و همکارانشان اخراج، بازداشت و زندانی شده‌اند. اندک تشکلات مستقل کارگری و‌ معلمی از جمله سندیکای ما و‌ تشکلات‌ معلمان که با وجود فشار نهادهای سرکوب بوجود آمدند، تحت فشار دائمی و زیر ذره بین نیروهای امنیتی حکومت قرار دارند و امکان فعالیت علنی و آزادانه از آنها سلب شده است. هم اکنون دهها کارگر، ‌معلم، دانشجو و مدافعین حقوق کودکان و زنان در زندانهای کشور در حبس بسر می‌برند که اسامی برخی از آنان عبارتند از: ریحانه انصاری نژاد، آنیشا اسدالهی، سروناز احمدی، شریفه محمدی، نسرین جوادی، ناهید خداجو، زینب همرنگ، عثمان اسماعیلی، رسول بداقی، مهران رئوف، کیوان مهتدی، کامیار فکور، سیسیل کوهلر، ژاک پاری، و بسیاری دیگر.
 با این وجود می بینیم‌ که عوامل حکومت تحت‌عنوان "کانون عالی شوراهای اسلامی کار" و دیگر نهادهای دست‌ساز، که همگی تشکلات وابسته به دولت و‌کارفرماها هستند، آزادانه و با برخورداری از ‌کلیه امکانات مالی و‌ تدارکاتی و‌ حمایت نیروهای امنیتی و‌ حراست و وزارت کار و کافرماها در حال کنترل و‌ مهار جنبش کارگری و به خاموشی کشاندن‌ مطالبات اساسی و بنیادین کارگران در سراسر کشور هستند. همین عوامل حکومتی در حالیکه بسیاری از کارگران و‌ معلمان همچون ما در زندان و‌ یا تحت ‌تعقیب هستند، در اجلاس سازمان‌ جهانی کار، به عنوان نمایندگان کارگران ایران شرکت می‌کنند که فقط باید گفت جای بسی تاسف است. لذا تاکید می‌کنیم که ما کارگران ایران هیچگونه نماینده‌ای، چه تحت عنوان هیئت‌های کارگری حاکمیت از داخل کشور و یا هر فرد و‌ یا هر تشکلی که ادعای نمایندگی نیروی کار ایران در خارج از کشور را داشته باشد، نداریم و به هیچ عنوان آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم.   
ما مطلع هستیم ‌که هر ساله هم زمان با برگزاری اجلاس سازمانی جهانی کار، تشکلات ‌کارگری بین المللی و حامیان طبقه کارگر ایران در خارج از کشور تجمعاتی اعتراضی در حمایت از کارگران زندانی و‌ مبارزات کارگری در ایران برگزار می‌کنند.‌ ما به نوبه‌ خود صمیمانه قدردان آنها و ‌کلیه حامیان جنبش کارگری ایران هستیم. امیدواریم امسال نیز، با توجه به حمایت سندیکاهای کارگری فرانسه، سوئیس، دانمارک، سوئد، انگلیس و دیگر تشکلهای کارگری بین المللی، شاهد حمایت گسترده‌ترهم‌ طبقه‌ای‌های خود باشیم. همچنین امیدواریم که پرونده شکایات مربوط به سرکوب تشکلات و‌ فعالین مستقل کارگری ایران با جدیت و فوریت بیشتری دنبال گرفته شود و نتایج مطلوبی در حمایت از کارگران ایران حاصل‌ گردد.
 در پایان مایلیم از درون زندان اوین، همبستگی خود را با کارگران و مردم ستم‌دیده ایران و‌ جهان اعلام‌ کنیم و به خصوص بگوییم که ما نیز هم‌صدا با طبقه کارگر جهان، خواهان آتش‌بس فوری و‌ خاتمه جنگ جنایت ‌کارانه‌ی دولت اسرائیل علیه مردم فلسطین، و توقف سیاست‌های جنگ‌ طلبانه در منطقه توسط قدرت‌های جهانی و ‌منطقه‌ای و برقراری صلحی پایدار در سراسر خاورمیانه و‌ جهان بر مبنای منافع عموم مردم و ارزش‌های جهان شمول انسانی هستیم. همبستگی جهانی و مبارزه متحدانه تشکلات واقعی کارگری و‌ دیگر نیروهای مردمی و آزادی‌خواه و‌ عدالت‌ طلب، ضامن اصلی برقراری صلح و عدالت در منطقه و‌ جهان است. تقویت این تشکلات و‌ جنبش‌ها وظیفه‌ فراموش نشدنی همه‌ ما بعنوان جنبش کارگری بین‌المللی است.
 با سپاس و درودهای فراوان،رضا شهابی و داود رضوی، 
از اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهرن و حومه
زندان اوین، تهران، ایران
۷ خرداد ۱۴۰۳، برابر با ۲۷ ماه مه ۲۰۲۴
 منتشر شده توسط سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۷ خرداد ۱۴۰۳
*اخراج یک معلم با رای هیات گزینش آموزش و پرورش گیلان 
شهربانو  اسدی از معلمان استان گیلان با رای هیات گزینش این استان از آموزش و پرورش اخراج شد .
این معلم که پیشتر با رای هیات تخلفات بخاطر چند استوری ، سه ماه انفصال موقت شده بود ، با ورود غیر قانونی هیات گزینش استان گیلان به پرونده ، از شغل معلمی محروم شد .
در طی دو سال گذشته آموزش و پرورش استان گیلان در پرونده سازی برای معلمان و فعالان صنفی پیشتاز بوده و این استان بیشترین محکومیت های اداری را بر علیه معلمان صادر کرده است .
هیات های تخلفات اداری ، گزینش و حراست ها در  آ پ در طی دو سال گذشته بازوهای اجرایی نیروهای امنیتی در سراسر کشور بوده اند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*هیات تخلفات استان البرز روح الله مردانی را بازخرید و اخراج کرد .
روح الله مردانی فعال صنفی معلمان در کرج ، بخاطر فعالیت های صنفی و حضور در تجمعات و انتشار پست های سیاسی در صفحات شخصی خود از طرف  هیات تخلفات اداری استان البرز ، 
از شغل معلمی محروم شد .
این حکم صادره بدوی است و امکان تجدید نظر خواهی وجود دارد .
در طول دو سال گذشته هیات های تخلفات اداری و حراست های آموزش و پرورش در حکم بازوهای اجرایی نهاد های امنیتی ، صدها معلم و فعال صنفی را بخاطر فعالیت های صنفی ،مدنی و سیاسی با مجازات های مختلف مواجه کرده اند .
آمار معلمان اخراجی بسیار بیشتر  است که فقط تعدادی از آنها رسانه ای شده است .
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*یونس آزادبر به دادگاه احضار شد
یونس آزادبر، شهروند ۶١ ساله‌ای که سال گذشته پس از تحمل پنج ماه بازداشت، به دلیل وخامت وضعیت سلامتی با تودیع وثیقه به صورت موقت از زندان لاکان رشت آزاد شده بود، به شعبه یکم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سنگر احضار شد.
 یونس آزادبر که به "برهم زدن امنیت کشور" متهم شده است، باید ظرف مدت چند روز آینده برای دفاع از خود در دادگاه حاضر شود.
وی پیشتر نیز توسط شعبه چهار بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رشت به "تبلیغ علیه نظام"، "تجمع غیرقانونی" و "اخلال در نظم و آسایش عمومی" متهم شده بود.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*احضار محمود صفدری به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری استان خراسان شمالی 
محمود صفدری معلم و فعال صنفی از سوی هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری برای رسیدگی به پرونده ای جدید احضار شد .
مستندات این هیات برای تشکیل پرونده جدید ، توئیت های این فعال صنفی در اعتراض به موشک پرانی های حاکمیت و وضعیت اسفناک معیشتی مردم ایران در شرایط کنونی بوده است .
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*احضار دوباره‌ی محمود بهشتی لنگرودی به دادگاه
محمود بهشتی لنگرودی، فعال صنفی معلمان، و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دادگاه کیفری شهرستان لنگرود احضار شده است. 
این فعال صنفی در طول بیست سال گذشته چندین بار به اتهامات مختلف نظیر اجتماع و تبانی، توهین به رهبری، نشر اکاذیب و فعالیت تبلیغی علیه نظام، احضار و بازداشت شده و در چندین زندان دوره‌ی حبس گذرانده است. 
این دومین پرونده ای است که در طول یک سال گذشته در دادگاه انقلاب گیلان برای این فعال صنفی معلمان تشکیل می شود .
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*تجمع اعتراضی صیادان آبادان نسبت به عدم صدورمجوزصید مقابل ساختمان اداره شیلات
روزدوشنبه 7 خرداد،جمعی از صیادان آبادان برای اعتراض به عدم صدورمجوزصید  ازطرف شیلات خوزستان مقابل ساختمان این ادراه در شهرستان آبادان تجمع کردند.
  
برپایه گزارش رسانه ای شده،همه صیادان صاحب قایق موتوری و لنج های کوچک هستند و آخرین مجوز صید در سال 1401 برای آنها از سوی محیط زیست صادر شده است.
تجمع کنندگان گفتند: بر اساس اعلام رسمی صدور مجوز صید از درگاه ملی مجوزها انجام می‌شود و همه صیادان که قبل از محیط زیست مجوز دریافت می‌کردند در این درگاه ثبت نام و منتظر صدور مجوز صید هستند.
آنها افزودند: متاسفانه شیلات خوزستان تاکنون نسبت به تسهیل در صدور مجوزهای صیادی اقدامی نکرده و آنها برای امرار معاش و بیمه تامین اجتماعی با مشکل روبه رو هستند.
*تجمع اعتراضی نانوایان قم نسبت به کاهش سهمیه آرد در اداره کل غله و خدمات بازرگانی
روزدوشنبه 7 خرداد،جمعی از نانوایان قم برای اعتراض به کاهش سهمیه آرد در اداره کل غله و خدمات بازرگانی تجمع کردند.
*اعتصاب کارگزاران تالارهای بورس منطقه‌ای دراعتراض به وضعیت بازار سهام و تداوم سقوط قیمت ها
روزدوشنبه 7 خرداد، کارگزاران تالارهای بورس اصفهان ،تبریزو.... دراعتراض به وضعیت بازار سهام و تداوم سقوط قیمت هااستیشن‌های خود را خاموش و دست از کار کشیده‌اند.
*جان باختن یک کارگر میانسال و مصدومیت یک کودک کاردر آذربایجان‌غربی بر اثر سقوط بالابر
روزدوشنبه 7 خرداد،بر اثر سقوط بالابردریک ساختمان واقع در روستای شین‌آباد در محور میاندوآب به بوکان یک کارگر50 ساله در دم جان باخت ویک کودک کار 17ساله مصدوم وبه بیمارستان منتقل شد.
*جان باختن یک کارگرجوان دراصفهان براثر سقوط از ساختمان
روزدوشنبه 7 خرداد،یک کارگر18 ساله تبعه افغانستان حین کار دریک ساختمان در حال احداث واقع در خیابان وحید اصفهان از طبقه سوم به طبقه همکف (ارتفاع 12 متری) سقوط کرد و در دم جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری  8 خرداد ماه 1403
- زندانیان سیاسی در چند زندان کشور برای هجدهیمن هفته پیاپی در اعتراض به صدور و اجرای احکام غیرانسانی اعدام دست به اعتصاب غذا زدند 
- سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه) باتجمع مشترک بازنشستگان کشوری ، تامین اجتماعی،مخابرات و.... استان کرمانشاه مقابل صندوق بازنشستگی کشوری
- چگونه کانونهای بازنشستگان و یارانشان به جلز ولز کردن افتاده اند؟!
- تجمع اعتراضی کارگران شرکت طنین ارتباطات هوشمند نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق مقابل شرکت مخابرات مرکزی آذربایجان شرقی
- اعتصاب رانندگان ناوگان حمل و نقل شهری ارومیه دراعتراض به عدم پرداخت یارانه از اسفند ماه سال گذشته
- انعقاد قرارداد ضد کارگری و مفتضحانه  توسط مدیریت شرکت واحد با بیمه تکمیلی دانا
- اخراج سه کارگر در پی مطالبه معوقات در سنندج
- تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن مهر دوراهی ایسینی فاز دو بندرعباس نسبت به بلاتکلیفی 16 ساله مقابل استانداری هرمزگان
- ادامه اعتراضات مال باختگان شرکت رضایت خودروی طراوت نوین با تجمع مقابل استانداری قزوین
- دیدار جمعی از فعالین مدنی و فعالین حقوق زنان سنندج با ژینا مدرس‌گرجی فعال حقوق زنان که اخیراً از سوی بیدادگاه انقلاب به ۲١ سال زندان محکوم شده است
- توهین، تحقیر و تعرض جنسی به همسر یکی از زندانیان سیاسی زندان قزلحصار 
- وخامت حال یک دانشجو پس از دست درازی حراست دانشگاه امیرکبیر
- ابلاغ اجرای ۶ ماه انفصال از خدمت آقای علی حاجی، از فعالین صنفی جلفا، در پایان سال تحصیلی ۱۴۰۳
- تایید حکم بیش از ۶۰ سال حبس فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی گیلان در دادگاه تجدیدنظر
- بستری شدن عثمان اسماعیلی در بیمارستان توحید سنندج
- جان باختن یک کارگر درایذه پس از چند ساعت دست و پنجه نرم کردن با مرگ دربیمارستان
*******
*زندانیان سیاسی در چند زندان کشور برای هجدهیمن هفته پیاپی در اعتراض به صدور و اجرای احکام غیرانسانی اعدام دست به اعتصاب غذا زدند 
امروز سه‌شنبه ۸ خرداد، زندانیان سیاسی در زندان‌های اوین، قزلحصار، کرج، خرم‌آباد و... در ادامه کارزار جمعی "سه‌شنبه‌های نه به اعدام" برای هجدهیمن هفته پیاپی دست به اعتصاب غذای اعتراضی زدند.
ادامه این کارزار اعتراضی در حالی است که مقامات زندان در زندان قزلحصار کرج که در یک سال گذشته بزرگترین مرکز اجرای حکم اعدام در کشور بوده؛ هفته گذشته احمدرضا حائری و زرتشت احمدی راغب از جمله زندانیان شرکت‌کننده در این کارزار را به سلول‌های انفرادی واحد سه ( محل نگهداری زندانیان زیر حکم اعدام) منتقل کردند. 
احمدرضا حائری روز یک‌شنبه شش خرداد پس از یک هفته به بند عمومی بازگردانده شد، اما زرتشت احمدی راغب که شنبه پنج خرداد به سلول انفرادی منتقل شده هنوز به بند عمومی بازگردانده نشده است.
منابع موثق نزدیک به خانواده زندانیان سیاسی از اعلام اعتصاب غذای زرتشت احمدی راغب خبر داده و با توجه به بیماری‌های متعدد این زندانی سیاسی ۶۴ ساله نسبت به در خطر قرار گرفتن سلامتی وی ابراز نگرانی کردند.
شایان ذکر است که در هفته‌های گذشته هم دو نفر از زندانیان سیاسی به نام‌های محمد و مهدی خداکرمی در زندان خرم آباد را به دلیل شرکت در همین کارزار سه‌شنبه‌های نه به اعدام به انفرادی و بعدا به زندان پارسیلون همین شهر تبعید کردند.
کارزار #سه‌شنبه‌_های_نه_به_اعدام در شرایطی ادامه دارد که آمار صدور و اجرای احکام اعدام در زندان‌های جمهوری اسلامی در سه ماهه نخست امسال به شدت افزایش یافته است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه) باتجمع مشترک بازنشستگان کشوری ، تامین اجتماعی،مخابرات و.... استان کرمانشاه مقابل صندوق بازنشستگی کشوری
شعارها:
«اتحاد  اتحاد  علیه فقر و فساد»
«مشکل ما این زمان معیشت است ودرمان»
«فقط کف خیابان بدست میاد حق مان»
 
 
*چگونه کانونهای بازنشستگان و یارانشان به جلز ولز کردن افتاده اند؟!
اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)
کانونهای بازنشستگان در تمام طول موجودیت خود حتی یک خواسته هم برای بازنشستگان نگرفته اند. آنها برای خاموش کردن اعتراضات بازنشستگان مدام ادعای مطالبه گری میکنند و تنها شیوه مطالبه گری آنها نامه نگاری و ملاقات با مسئولین است. این کانونها اگر برای بازنشستگان نتیجه ای نداشته اند، برای اعضای هیئت مدیره و بازرسان این کانونها بسیار هم مطلوب بوده اند! گرفتن حقوقهای بالا( از ۱٪ حق مسکن بازنشستگان به عنوان حق عضویت و سهمی از قرارداد بیمه های تکمیلی)، دله دزدی ها و بالا رفتن از پله های ترقی؛ از امتیازات این کانونی ها میباشند. در این میان؛ عده ای فرصت طلب که آب دهانشان برای این امتیازات براه افتاده، چنین ادعا میکنند که این بی خاصیتی و فساد کانونها نتیجه افراد فاسد در اعضای هیئت مدیره و بازرسان این کانونها میباشد، این افراد تلاش دارند که ساختار حکومتیِ این کانونها را پنهان کنند، ساختاری که هر کسی که وارد آن میشود باید از منافع حکومت دفاع نماید نه از منافع بازنشستگان! چه بسیار افرادی که قبل از ورود به کانونها دو آتشه سخن میگفتند ولی با ورود به این کانونها همانهایی شدند که باید میشدند.
اعضای هیئت مدیره و بازرسان این کانونها و به اتفاق همان فرصت طلبانی که برای رفتن به درون این کانونها خیز برداشته اند؛ همواره با تجمعات بازنشستگان جهت کسب خواسته ی خود مخالف بوده و هستند و این شیوه مطالبه گری را مردود میدانند. اگر در گذشته فقط تلاش میکردند که مبادا بازنشستگان فراخوان تجمع بدهند، امروزه که عنان از دستشان رها شده (بدنه کانونها از آنها جدا شده و تجمعات خود جوش بالا گرفته) به جلز و ولز افتاده و در دنیای مجازی به کسانی که به تجمعات میروند و یا فراخوان میدهند، حمله میکنند. خواندن یکی از این حملات مذبوحانه نشان میدهد که این افراد به چه درجه ای از استیصال رسیده اند: 
«جناب آقای اسماعیل گرامی سلام، پیرو ارسال پیام‌حضرتعالی در‌گروه وزین اردبیل به استحضار میرساند: بنظر شما، راهکار قانونی چه اشکال و ایرادی دارد که جنابعالی باتوجه به سابقه تخلف و سرپیچی کردن از قانون ، دائما بر طبل رفتار غیرقانونی می‌کوبید، مگر می‌شود خواسته قانونی داشت ولی از مسیر غیرقانونی به آن رسید؟ آیا مسیری جز فعال و‌پویا کردن کانونها داریم؟ چترحمایتی جنابعالی بر سر کانونها و هدایت کردن به نهادهای دیگر‌چه‌معنایی می‌تواند داشته باشد؟ لطفا بازنشستگان کارگری را به مسلخ غیرقانونی رفتار کردن نکشانید. باتشکر». این گفته ها نوشته فردی میباشد با نام "فقط خدا" از "گروه‌ فعالین‌مستقل وخادمین بازنشستگان کارگری مشهدمقدس وسراسرکشور".
در اینجا لازم است قبل از هر چیز اشاره ای کنیم به اصل ۲۷ قانون اساسی که می‌گوید« تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است». حال باید پرسید کدام یک از تجمعات بازنشستگان، این اصل را به زیر پا گذاشته است که این فرد آنها را "تخلف و غیر قانونی" مینامد؟ جالب است او "نامه نگاری و ملاقات با مسئولین"را تنها راهکار قانونی میداند و همچنان میخواهد با همین روش خواسته های بازنشستگان را به دست آورد! مگر تا بحال با چنین روشی خواسته ای را بدست آورده اید؟! 
وقتی این فرد میگوید «جنابعالی باتوجه به سابقه تخلف و سرپیچی کردن از قانون ، دائما بر طبل رفتار غیرقانونی می‌کوبید» آیا نمیتوان به ماهیت او پی برد؟ این افراد گرگهای در لباس میش هستند! این افراد برای پیشبرد اهداف حکومتی خود هر خبری را مطابق با میل اربابان خود گزارش میدهند! وقتی فردی برای مطالبه خواسته های خود و همکاران خود دو سال زندان را تحمل میکند، آیا عمل او میشود تخلف؟
جالب است که این فردِ حکومتیِ خبرچین میگوید «لطفا بازنشستگان کارگری را به مسلخ غیرقانونی رفتار کردن نکشانید». "مسلخ"!!!!! او با این کلمه هم ماهیت اربابان خود را نشان میدهد و هم بازنشستگان را از شرکت در تجمعات میترساند. براستی اگر بازنشستگان تجمعی بر پا کنند (که مسلما خلاف میل این فرد میباشد)، آیا این فرد و دوستانش حاضر نیستند که بازنشستگان در تجمعات را سلاخی کنند؟ چماقداران حکومت و لباس شخصی ها همین افراد هستند!
هفتم خرداد ۱۴۰۳
*تجمع اعتراضی کارگران شرکت طنین ارتباطات هوشمند نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق مقابل شرکت مخابرات مرکزی آذربایجان شرقی
روزسه شنبه 8 خرداد، کارگران شرکت طنین ارتباطات هوشمند(طاها) برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق اردیبهشت ماه مقابل شرکت مخابرات مرکزی آذربایجان شرقی درکلانشهرتبریز تجمع کردند.
*اعتصاب رانندگان ناوگان حمل و نقل شهری ارومیه دراعتراض به عدم پرداخت یارانه از اسفند ماه سال گذشته
روز سه شنبه 8 خرداد، رانندگان ناوگان حمل و نقل شهری ارومیه دراعتراض به عدم پرداخت یارانه از اسفند ماه سال گذشته ازاستارت زدن اتوبوس هایشان خودداری کردند
رانندگان معترض دلیل اصلی تعطیلی کسب و کار خود را  مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات، خود عنوان کرده وبه خبرنگاررسانه ای گفتند:مابه التفاوت بلیط از سال گذشته پرداخت نشده است.
آنها افزودند: قرار بود شورای شهر طی تشکیل جلساتی تکلیف یارانه اتوبوس ها را روشن کند که تاکنون چندین جلسه برگزار شده ولی هنوز هیچ تصمیمی مبنی بر پرداخت مابه التفاوت بلیت الکترونیکی و یارانه گرفته نشده است.
*انعقاد قرارداد ضد کارگری و مفتضحانه  توسط مدیریت شرکت واحد با بیمه تکمیلی دانا
با توجه به شکایات و اعتراضاتی که در دو ماه اخیر پرسنل شرکت واحد نسبت به عملکرد و خدمات نامطلوب بیمه تکمیلی دانا داشتند پس از بررسی ها و تحقیقاتی که برخی از همکاران حق طلب در این زمینه انجام دادند مشخص گردید که این عملکرد نامطلوب بیمه در پرداخت فاکتورهای ارائه شده از طرف بیمه گزاران به خاطر قرارداد بسیار ننگینی است که مابین شرکت واحد و بیمه دانا منعقد گردیده است.
مسئولین ناکارآمد شرکت واحد در این قراداد قید نموده‌اند که تمامی فاکتورهای ارائه شده از طرف بیمه گزاران میبایستی مطابق تعرفه صادر شده از طرف بیمه مرکزی پرداخت گردد و ‌بخش نامه سازمان نظام پزشکی‌ و وزارت بهداشت و درمان که معمولا برای تعیین هزینه های ویزیت پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص و سایر موارد پزشکی که در ابتدای سال صادر می‌شود و پزشکان به استناد به همان بخشنامه بیماران را ویزیت و پذیرش می‌کنند نادیده گرفته شده است. در همین راستا مبالغی که در تعرفه بیمه مرکزی قید شده بسیار کمتر از مبالغ تعیین شده در بخشنامه سازمان نظام پزشکی میباشد.
به عنوان نمونه ویزیت پزشکان متخصص در سازمان نظام پزشکی در سال جدید مبلغ ۲۵۰ هزار تومان مشخص شده و تمامی پزشکان متخصص در اقصی نقاط تهران باید با همین مبلغ بیماران را ویزیت کنند، نه کمتر و نه بیشتر.  ولی بیمه مرکزی در تعرفه صادر شده خود این مبلغ را بسیار پایین یعنی نزدیک به ۱۳۰ هزار تومان و یا شاید هم کمتر برای شعبات بیمه مشخص کرده است.
بیمه دانا مبالغ فاکتورهای بیمه گزاران را به استناد به همین بخشنامه بیمه مرکزی که در قرارداد شرکت هم‌ منعقد شده پس از کسر ده درصد فرانشیز  پرداخت می‌کند. یعنی بابت یک ویزیت ۲۵۰ هزار تومانی پس از کسر ده درصد فرانشیز  مبلغ ۱۱۳ هزار تومان پرداخت میشود که این امر باعث زیان دهی بیمه گزاران، یعنی ما کارگران، میشود. در صورتیکه زمانیکه با بیمه آسیا قرارداد منعقد شده بود تمام فاکتورهای ارائه شده طبق همان دستورالعمل سازمان نظام پزشکی محاسبه و پس از کسر ده درصد فرانشیز پرداخت میگردید.
مگر میشود پزشکان مجوز خود را برای طبابت از سازمان نظام پزشکی دریافت نمایند و دستورالعمل های همان سازمان را برای طبابت ملزم به اجرا گردند ولی بیمه مرکزی برای پرداخت هزینه های پزشکی بیمه گزاران یک بخشنامه و تعرفه مختص به خود و کاملا سلیقه ای صادر نماید. یعنی یک بام و دو هوا . کجای قانون نوشته شده  که برای یک صنف شغلی دو تا ارگان کاملا متفاوت از هم تعیین تکلیف و نرخ تعیین کنند. 
در این وسط مدیریت شرکت واحد با سوء استفاده از بخشنامه بیمه مرکزی اقدام‌ به انعقاد چنین قرارداد مفتضحانه و ضد کارگری کرده است. 
بیمه تکمیلی بخشی از حقوق و‌ مزایای کارگران‌ است و با این اقدام‌، مدیریت به سطح حقوق و‌ مزایای ما تعرض کرده است. 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به مدیریت شرکت واحد هشدار می‌دهد که هرچه سریعتر این قرارداد ضدکارگری را فسخ‌ نماید و مجددا به انعقاد یک قرارداد شفاف و طبق دستورالعمل سازمان نظام پزشکی که منافع کارگران در آن در نظر گرفته شود اقدام نماید.
چاره کارگران وحدت و تشکیلات است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۸ خرداد ۱۴۰۳
*اخراج سه کارگر در پی مطالبه معوقات در سنندج
بر اساس برخی گزارش‌ها، سه کارگر شرکت «دیلان پلاس» در شهرک صنعتی شماره سه سنندج در پی اعتراض به عدم پرداخت سه ماه معوقات دستمزپ توسط مسئول شرکت اخراج شدند.
گفته شده این سه نفر نماینده کارگران بوده‌اند و تحت عنوان «اخلال در نظم تولید» به اداره کار شهرستان سنندج معرفی شده‌اند.
شرکت دیلان پلاس در زمینه تولید و بسته‌بندی ظروف مواد غذایی فعالیت دارد و در این واحد تولیدی بالغ بر ۷۰ کارگر  در دو شیفت مشغول به کار هستند که نسبت به عدم ‌پرداخت معوقات حقوق اعتراض دارند.
منبع:کانال پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
*تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن مهر دوراهی ایسینی فاز دو بندرعباس نسبت به بلاتکلیفی 16 ساله مقابل استانداری هرمزگان
روزیکشنبه 6 خرداد، اعضای تعاونی مسکن مهر دوراهی ایسینی فاز دو بندرعباس برای اعتراض به بلاتکلیفی 16 ساله و عدم تحویل‌خانه‌هایشان مقابل استانداری هرمزگان تجمع کردند.
 
یکی از تجمع کنندگان به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: فقط 100 نفر انتخاب واحد کرده‌اند و می‌دانند واحدشان کجاست، بقیه حتی نمی‌دانند کدام واحد متعلق به آن‌ها است. 
وی ادامه داد:16 سال است که قسط خانه‌ای را پرداخت می‌کنیم که نه‌تنها در آن زندگی نمی‌کنیم بلکه زمان مشخصی هم برای تحویل آن وجود ندارد. بانک وام خانه‌ها را آزاد نکرده است، به همین دلیل واحدها را در اختیار مردم قرار نمی‌دهند. 
وی افزود: کاش حداقل واحدها را برای ما مشخص می‌کردند که بتوانیم خودمان با هزینه شخصی کمی به آن رسیدگی کنیم.
*ادامه اعتراضات مال باختگان شرکت رضایت خودروی طراوت نوین با تجمع مقابل استانداری قزوین
روزسه شنبه 8 خرداد برای باری دیگر، مال باختگان شرکت رضایت خودروی طراوت نوین مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.
*دیدار جمعی از فعالین مدنی و فعالین حقوق زنان سنندج با ژینا مدرس‌گرجی فعال حقوق زنان که اخیراً از سوی بیدادگاه انقلاب به ۲١ سال زندان محکوم شده است
 
برگرفته ازشبکه های اجتماعی
*توهین، تحقیر و تعرض جنسی به همسر یکی از زندانیان سیاسی زندان قزلحصار 
بنا بر اطلاع منابع موثق نزدیک به خانواده‌های زندانیان سیاسی زندان قزلحصار، در ادامه روند آزار و اذیت زندانیان سیاسی در این زندان، روز گذشته ماموران زن زندان به بهانه‌ی بازرسی، همسر یکی از زندانیان سیاسی را به شکلی غیر انسانی مورد آزار، تحقیر و تعرض جنسی قرار دادند.
منابع موثق خبر دادند که ماموران زن زندان قزلحصار طی رفتاری بی‌سابقه، همسر این زندانی سیاسی را به شکلی زننده، با توهین و آزار کاملا برهنه کرده و به این بهانه که: «برای بازرسی از مقامات حفاظت زندان دستور دارند»، همسر این زندانی سیاسی را با دست مورد تعرض جنسی قرار داده‌اند.
به گفته یک از منابع نزدیک به خانواده‌ این زندانی سیاسی: «شدت خشونت ماموران زندان در بازرسی به حدی بوده است که همسر این زندانی سیاسی دچار خونریزی شده و علاوه بر آن آسیب روانی شدیدی به وی وارد شده است».
به گفته این منبع: «همه روزه در زندان قزلحصار، این رفتار غیرانسانی با خانواده زندانیان عمومی انجام می‌شود، اما این برای نخستین‌بار است که به دستور مقامات زندان، با خانواده یکی از زندانیان سیاسی نیز به بهانه بازرسی چنین رفتاری صورت می‌گیرد».
لازم به ذکر است که زندانیان سیاسی زندان قزلحصار، پیرو #کارزار_نه_به_اعدام، هر سه‌شنبه #اعتصاب_غذا می‌کنند و طی هفته‌های گذشته نیز فشار بر این زندانیان افزایش یافته است.
برگرفته از کانال بیدارزنی
*وخامت حال یک دانشجو پس از دست درازی حراست دانشگاه امیرکبیر
 براساس گزارش های اختصاصی رسیده به خبرنامه امیرکبیر ، امروز(سه شنبه 8 خرداد) گشت سیار اوباش حراست دانشگاه امیرکبیر در دانشکده فیزیک و انرژی، به بهانه افتادن مقنعه یک دانشجو دختر مقطع ارشد فیزیک به وی حمله کرده و پس از برخورد فیزیکی و هل دادن او، نیروهای حراست از کارت دانشجویی وی عکس برداری می کنند. پس از این اتفاق دانشجو دختر دچار شوک عصبی شده و با کاهش ضربان قلب، تنفسش کاهش پیدا می کند. در همین حال و پس از تماس با اورژانس دانشگاه، نیروهای اورژانس با بیان اینکه دانشکده فیزیک و انرژی خارج از دانشگاه است از پذیرش این بیمار اورژانسی سرباز میزنند! لازم به ذکر است که اورژانس دانشگاه امیرکبیر با برخوردی مشابه در سال گذشته نیز، باعث فوت دو دانشجو به فاصله یک هفته شده بود. (
*ابلاغ اجرای ۶ ماه انفصال از خدمت آقای علی حاجی، از فعالین صنفی جلفا، در پایان سال تحصیلی ۱۴۰۳
همدستی ادارات آموزش و پرورش با نهادهای امنیتی هر روز سرعت بیشتری می‌گیرد. آموزش و پرورش شهرستان جلفا، استان آذربایجان شرقی، در هفته‌های پایانی سال تحصیلی و فصل امتحانات دانش‌آموزان، اجرای حکم «۶ ماه انفصال از خدمت» آقای علی حاجی، که توسط هیئت تجدیدنظر عیناً تأیید شده بود، را به ایشان ابلاغ نمود.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران،ضمن ابراز انزجار از فضای امنیتی حاکم بر ساختار آموزش و پرورش، این حکم و سایر احکام صادره علیه معلمین و فعالین را بشدت محکوم می‌کند.
*تایید حکم بیش از ۶۰ سال حبس فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی گیلان در دادگاه تجدیدنظر
صبح امروز سه‌شنبه ۸ خردادماه، احکام بازداشت‌شدگان مردادماه ۱۴۰۲ در گیلان در شعبه ۱۱ تجدیدنظر دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی محمدصادق ایران‌عقیده، بدون تشکیل دادگاه، عینا تایید شد.
بر اساس این احکام:
زهره دادرس، به ۹ سال و ۶ ماه حبس، به اتهام تشکیل ‌گروه با هدف برهم زدن امنیت ملی به ۶ سال و یک روز حبس تعزیری، و‌ به اتهام اجتماع و تبانی به ۳ سال و شش ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم شد.
فروغ سمیع‌نیا،سارا جهانی،یاسمین حشدری ،شیوا شاه‌ سیاه،نگین رضایی،متین یزدانی، آزاده چاوشیان و‌زهرا دادرس، هریک هریک به ۶ سال و ‌۳ ماه و ۱۷ روز حبس، به اتهام اجتماع و تبانی به سه سال و شش ماه و یک روز حبس، و برای اتهام عضویت در گروه به دو سال و هفت ماه و شانزده روز حبس، محکوم شدند.
جلوه جواهری و هومن طاهری، به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*بستری شدن عثمان اسماعیلی در بیمارستان توحید سنندج
روزسه شنبه 8 خرداد،عثمان اسماعیلی که به تازگی با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان سقز به مرخصی استعلاجی اعزام شد، در بیمارستان توحید سنندج تحت درمان قرار گرفت.
فعال کارگری با توصیه پزشک جهت درمان بیماری خود در بخش ریه بیمارستان توحید در سنندج بستری شده است.
عثمان اسماعیلی، همچنین باید در مدت زمان پنج روز مرخصی، مراحل درمانی دیگر خود از قبیل آنژیوگرافی را نیز انجام دهد.
قابل یادآوری است که پزشکی قانونی سقز در دی‌ سال گذشته اعلام کرده بود که وی دچار بیماری فتق شده و باید در اسرع وقت تحت عمل جراحی قرار گیرد.
این فعال کارگری همچنین از آسم شدید و بیماری قلبی رنج می‌برد و تداوم حبس ممکن است، جان او را با خطر جدی مواجه کند.
*جان باختن یک کارگر درایذه پس از چند ساعت دست و پنجه نرم کردن با مرگ دربیمارستان
روز دوشنبه 7 خرداد،یک کارگر39  بنام یعقوب زندی متاهل و دو فرزند دختر وپسرحین کار احداث یک مخزن آب  در حاشیه تپه نورالشهدای ایذه پس ازسقوط در کف بوتونی مخزن آب دچار ضربه مغزی و به بیمارستان منتقل شد ودوشنبه شب پس از چند ساعت دست و پنجه نرم کردن با مرگ دربیمارستان جان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید