اخباروگزارش های کارگری 7-8-9 و 10 فروردین ماه 1403

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 اعتراض کارگران راه آهن لرستان دراعتراض به پرداخت نشدن بموقع مطالبات و عدم تبدیل وضعیت با اعتصاب وتجمع روی ریل ئ پهن کردن سفره خالی- بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در خصوص روابط‌ تشکیلاتی‌ و بین‌المللی- اخراج و بازنشستگی اجباری برای ۳۶ نفر از فعالان صنفی معلمان - یک کودک ‌کولبر بر اثر گیرافتادن در برف و سرمازدگی در مرز "میشاو سقز" جان باخت.  پیام تسلیت بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*اعتراض کارگران راه آهن لرستان دراعتراض به پرداخت نشدن بموقع مطالبات و عدم تبدیل وضعیت با اعتصاب وتجمع روی ریل ئ پهن کردن سفره خالی
روزسه شنبه 7 فروردین، کارگران راه آهن لرستان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به پرداخت نشدن بموقع مطالبات و عدم تبدیل وضعیت دست به اعتصاب وتجمع روی ریل  وپهن کردن سفره خالی زدند.
 
گزارش هایی بقلم کارگران برگرفته از شبکه های اجتماعی:
1- اعتصاب  و اعتراض کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن لرستان 
صبح امروز سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۳
نیروهای خط وابنیه راه آهن لرستان در کنار سفره خالی سال نو 
شرکت تراورس که یکی از بزرگترین شرکت های خصوصی میباشد هم اکنون از پرداخت حقوق بر حقه کارگران را پرداخت نمیکند 
این شرکت در کرج و هرمزگان و لرستان و زاگراس و  خراسان ...  فعالیت دارد
2- امروز مورخه ۷فروردین کارگران تراورس ناحیه لرستان بدليل عدم پرداخت حقوق واعیاد معوقه ،نداشتن امنیت شغلی وبازگشت به راه آهن تبعیض وبی عدالتی و...دست به اعتصاب سراسری زدند درایستگاهای دورود،سپیددشت دوبارجلوی قطار باری ومحلی اندیمشک وایستگاه کشور جلوی قطار محلی بسمت دورود گرفته شد وتازمانیکه حق محقق نشود اعتصاب ادامه دارد
دیگرنواحی یه تکونی بخورید باتشکر.
*بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در خصوص روابط‌ تشکیلاتی‌ و بین‌المللی
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بنا به اهمیت روابط بین‌المللی و تعامل فزاینده با این نهادها جلسات مهم و ارزشمندی برگزار کرد. پس از مورد بحث قرار دادن موضوعات مهمی در رابطه با سازوکار و شرایط فعالیت روابط بین‌المللی، در فرایندی کاملا شفاف، و دموکراتیک خانم شیوا عاملی‌راد، عضو تشکل کردستان_مریوان و سروآباد، را به‌عنوان نماینده‌ی بین‌المللی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برای مدت یک سال انتخاب کرد. این انتخاب از طرف شورای هماهنگی به آموزش بین‌الملل و تمامی اتحادیه‌هایی که شورای هماهنگی با آن‌ها در ارتباط است اعلام شده‌است. 
شورا از تلاش‌های ارزشمند بخش روابط بین‌الملل و فعالیت‌های خستگی ناپذیر خانم شیوا عاملی‌راد، در بازتاب‌ مواضع شورا به اتحادیه‌های بین‌المللی قدردانی می‌کند. در مدت دو سال گذشته فعالیت‌های ارزشمند این شورا به منسجم‌ترین حالت ممکن در سطح روابط بین‌المللی به اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی گوناگون منعکس شده است؛ و از این طریق محبوبیت و مشروعیت بین‌المللی بی‌نظیری برای شورای هماهنگی و فعالیت‌های صنفی معلمان سراسر کشور ایجاد شده است. برگزاری همایش‌ بین‌المللی در حمایت از منشور «مطالبات حداقلی»، تصویب قطعنامه‌ی شورای هماهنگی در کنفرانس آموزش بین‌الملل منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه بعنوان قطعنامه‌ی سال با صددرصد آرای ۱۹۶ نمایندگان اتحادیه‌های صنفی شرکت کننده، اختصاص بخش افتتاحیه‌ی اجلاس بین‌المللی بخش آسیا و اقیانوسیه به پیام همبستگی سخنگوی شورای هماهنگی، انتخاب این شورا بعنوان برنده‌ی جایزه‌ی صلح حقوق بشر در سال گذشته، ده‌ها نامه‌ و اکت‌های حمایتی سایر اتحادیه‌ها در سراسر جهان از معلمین و فعالین صنفی ایران، فعالیت‌های مداوم آموزش بین‌الملل از جمله این حمایت‌های ارزشمند بین‌المللی است.
در آخرین جلسه اعضای شورا با آموزش بین‌الملل مواردی در خصوص معرفی نماینده شورا و دیگر مسائل مرتبط طرح و با تاکید هر دو طرف تصویب شد.
دبیرکل آموزش بین‌الملل و دیگر اعضای آن، با جزئیات کامل در جریان ساختار شورا بوده و از تداوم حمایت خود از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران تاکید کردند؛ همچنین آموزش بین‌الملل این اطمینان را به اعضای حاضر در این جلسه داد که هم خود آموزش بین‌الملل و هم تمام اتحادیه‌های آموزشی در سطح دنیا، فقط از طریق رابطه با کمیته‌ی روابط بین‌الملل و نماینده‌ی معرفی شده به آموزش بین‌الملل به مکاتبات خود ادامه خواهند داد و این مهم را طی نامه‌ای رسمی به تمام اتحادیه‌های دیگر نیز اعلام خواهند نمود.
متاسفانه کسانی چون آقای محمد خاکساری که در سالیان اخیر هیچ ارتباط رسمی با تشکل‌ها و شورای هماهنگی نداشته‌اند مرتب با عنوان‌های غیرواقعی به سازمان جهانی آموزش و اتحادیه‌های مختلف نامه‌نگاری مداوم داشته که موجب اخلال در ارتباط مستقیم شورای هماهنگی با سازمان جهانی آموزش باشد. این شورای و سازمان جهانی آموزش با همراهی سایر اتحادیه‌های مرتبط پیگیرهای حقوقی لازم در این خصوص را انجام خواهند داد.
برخی اتهامات کاملا بی‌اساس در فضای مجازی در خصوص لغو عضویت شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در آموزش بین‌الملل از موارد دیگری بود که در این خصوص آموزش بین‌الملل بار دیگر اطمینان داد و رسما اعلام نمود که ضمن ابراز خرسندی از عضویت شورا این شورا تا پایان سال۱۴۰۳ از پرداخت حق عضویت به آموزش بین‌الملل معاف است.
همچنین در این جلسه متاسفانه مشخص شد یکی از فعالین سال‌های گذشته بدون اخذ مجوزی از شورا، از درگیری‌های دبیرخانه و هیات مدیره شورا به جهت سرکوب شدید توسط نیروهای امنیتی سواستفاده کرده و خود را بعنوان نماینده شورا کاندید کنگره‌ی ۲۰۱۹ آموزش بین‌الملل کرده و در آن حضور یافته است. سوءاستفاده ‌ی این قبیل افراد از هزینه‌های وحشتناکی که بر جامعه معلمان تحمیل شده قابل بخشش نیست. در خصوص تداوم چنین رفتارهایی، این شورا با اعلام عمومی جزئیات کارهای غیردموکراتیک، خودسرانه و غیرصنفی این افراد به نام شورای هماهنگی، وارد عمل خواهد شد.
در پایان این جلسه، اعضای شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بار دیگر بر تصمیم صحیح عدم دریافت جایزه‌ی ۱۰ هزار دلاری حقوق بشر کره‌جنوبی با هدف ارتقای وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان دختر و بازتاب بسیار ارزشمند و تحسین گسترده‌ی این اقدام ابراز خرسندی نمود؛ و تاکید کردند شورای هماهنگی با تکیه بر حمایت اعضای تشکل‌های عضو بر استقلال مالی خود و حمایت مالی از فعالین صنفی بر اساس حمایت داخلی معلمان پای می‌فشارد.
*اخراج و بازنشستگی اجباری برای ۳۶ نفر از فعالان صنفی معلمان 
نزدیک به سه دهه از فعالیت‌های کانون‌های صنفی معلمان می‌گذرد و در طی این سالها بارها شاهد احضار، بازداشت، احکام سنگین زندان، انفصال از خدمت، تبعید، و دیگر فشارها بر فعالین صنفی در سراسر کشور بوده‌ایم 
در سال ۱۴۰۰ که اوج جنبش معلمان بود و با برپایی تجمعات منجر به عادی‌سازی خیابان شدند نیروهای امنیتی تشدید سرکوب جنبش معلمان را در دستور کار خود قرار دادند؛ تا جاییکه در سال ۱۴۰۲ ، ۱۲ نفر از فعالین صنفی با حکم اخراج مواجه شدند و ۲۶ نفر از فعالین حکم #بازنشستگی_اجباری دریافت کردند، معلمانی که در دفاع از حق معلمان و دانش‌آموزان تاوان دادند تا درس عبرتی باشند برای دیگران؛ اما غافل از اینکه جنبش معلمان قائم به فرد نبوده و ما همچنان تا رسیدن به خواسته‌های معلمان در کف خیابان هستیم.
در این دوره از وزارت دو ساله سیاه صحرایی بیشترین آمار سرکوب معلمان را با همراهی هیات‌های رسیدگی به تخلفات معلمان روبرو شدیم و حراستهای نواحی و ادارات کل بازوی سرکوب فعالین صنفی در دو سال اخیر بودند.
فعالان صنفی سالهاست که برای رسیدن به مطالبات خود و دانش‌آموزان هزینه می‌دهند. 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران دضمن تقدیر و تشکر از فعالین صنفی بی‌ادعایی که در این راه بارها هزینه دادند و همچنان بر مواضع بر حق خود ایستادگی می‌کنند بار دیگر ضمن محکوم کردن احکام غیرعادلانه فعالین صنفی و تداوم این فشارها و اقدامات غیرقانونی، یادآور می‌شود احکام قرون وسطایی هرگز نمی‌تواند مسیر مطالبه‌‌گری قانونی فعالان صنفی را مسدود نماید.
*یک کودک ‌کولبر بر اثر گیرافتادن در برف و سرمازدگی در مرز "میشاو سقز" جان باخت.
پیام تسلیت بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
بر اساس گزارش رسیده به کانال شورای هماهنگی شامگاه یکشنبه پنجم فروردین‌ماه ۱۴۰۳ یک کودک‌کولبر با هویت «هستیار عبدالکریم» ١۵ ساله و اهل شهرستان دیواندره در مرز "میشاو سقز" بر اثر گیرافتادن در برف و سرمازدگی جانباخت.
پیام تسلیت بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
 «ما رویایی بیشتر از یک زندگی که شبیه به زندگی باشد نداشتیم»
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، جانباختن این کودک را به خانواده و بازماندگانش تسلیت می‌گوید و بار دیگر بر مقوله کودکان کار  و محرومیت از آموزش که از هر زمانی شکل گسترده‌تری یافته ‌است هشدار می دهد 
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 8 فروردین ماه 1403
- تداوم کارزار نه به اعدام سه‌شنبه‌های سیاه  در سال جدید
- دومین روز اعتصاب کارگران راه آهن لرستان در اعتراض به پرداخت نشدن بموقع مطالبات و عدم تبدیل وضعیت
- کانون نویسندگان ایران:
دیدار نوروزی اعضای کانون نویسندگان ایران در فضایی صمیمی در خانه‌ی یکی از اعضا برگزار شد.
- تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای سنگین سراوان نسبت به کدینگ جایگاه سوخت خسروی مقابل فرمانداری
- ادامه اعتراضات مال باختگان مجتمع تجاری تفریحی گلباران دزفول با برپایی تجمع و مسدود کردن بلوار ساحلی  
- صدور احکامی ظالمانه، بیش از ۶۰ سال حبس تعزیری، برای فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی در گیلان
- جان باختن یک کارگردر معدن سنگ وآهک کرماک رودبارزیر سنگ‌های دیواره معدن
*******
*تداوم کارزار نه به اعدام سه‌شنبه‌های سیاه  در سال جدید
 
در اولین سه‌شنبه سال جدید تعدادی از زندانیان در زندان‌های خوی و نقده به اعتصاب غذای "سه‌شنبه‌های_سیاه_نه_به_اعدام" پیوستند و همراهی خود را با این کارزار اعلام نمودند. بنابر گزارشات منتشر شده، این زندانیان اعلام کرده‌اند برای توقف ماشین اعدام و سرکوب، همراه با سایر زندانیان اعتصابی در نهمین هفته این کارزار روز سه‌شنبه، ۷ فروردین ۱۴۰۳، اعتصاب غذا کرده‌اند.
لازم به ذکر زندانیان اعتصابی در آخرین سه‌شنبه سال ۱۴۰۲ بر ادامه کارزار در سال جدید تاکید نموده و خواستار حمایت سایر زندانیان و وجدان‌های بیدار شده‌ بودند.
در بخشی از بیانیه‌ی جمعی از زندانیان اعتصابی در زندان‌های قزلحصار اوین، کرج، مشهد و خرم آباد آمده‌بود:
«رسالت اخلاقی ماست که در سال پیش‌رو نیز از درون زندان به اعتراض خود علیه اعدام ادامه دهیم و از همه وجدان‌های بیدار می‌خواهیم ما را یاری دهند. هدف ما از کارزار سه‌شنبه‌های سیاه و این اعتصاب هفتگی، جلب توجه افکار عمومی به این مهم است که اعدام قتل حکومتی مجازاتی بدون بازگشت و ابزار سرکوب و ارعاب حکومت اقلیت مستبد حاکم بر کشور است.»
*دومین روز اعتصاب کارگران راه آهن لرستان در اعتراض به پرداخت نشدن بموقع مطالبات و عدم تبدیل وضعیت
روزچهارشنبه 8 فروردین برای دومین روز متوالی+، کارگران راه آهن لرستان برای اعتراض به پرداخت نشدن بموقع مطالبات و عدم تبدیل وضعیت به اعتصابشان ادامه ادامه دادند.
گزارشی بقلم یک کارگر برگرفته از شبکه های اجتماعی:
اتحاد اتحاد اتحاد تا پیروزی
چهارشنبه تاریخ ۸فروردین ۱۴۰۳کارگران راه‌آهن ناحیه لرستان دست به اعتصاب زدند برای حق و حقوق و اعیادهای عقب افتاده از جمله روز مرد مبعث پیامبر و منجمله سبد عیدی و.... و برای تبدیل وضعیت.
امروز اقای جعفری آمده کارگران را تهدید کرده میگه اخراجشون میکنم بجاش کارگر میگیرم بیا کار کنه،اقای جعفری لابد اینها مرد نبستن که تو بیایی کارگر بیاد جاشون کار کنه اقای،جعفری کور خوندی بچهای لرستان همه متحد شدن و رفتن جلو قطار باری  رو گرفتن و اقای جعفری زنگ زد به پلیس امد باهم درگیر شدن ولی کارکنان غیور دست از اعتصاب نکشیدند وادامه دارد از شما نواحی های دیگر از شما درخواست دارم باهم متحد شویم اتحاد اتحاد اتحاد تا پیروزی
+اعتراض کارگران راه آهن لرستان به پرداخت نشدن بموقع مطالبات و عدم تبدیل وضعیت با اعتصاب وتجمع روی ریل ئ پهن کردن سفره خالی
روزسه شنبه 7 فروردین، کارگران راه آهن لرستان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به پرداخت نشدن بموقع مطالبات و عدم تبدیل وضعیت دست به اعتصاب وتجمع روی ریل  وپهن کردن سفره خالی زدند.
 
گزارش هایی بقلم کارگران برگرفته از شبکه های اجتماعی:
1- اعتصاب  و اعتراض کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن لرستان 
صبح امروز سه‌شنبه ۷ فروردین ۱۴۰۳
نیروهای خط وابنیه راه آهن لرستان در کنار سفره خالی سال نو 
شرکت تراورس که یکی از بزرگترین شرکت های خصوصی میباشد هم اکنون از پرداخت حقوق بر حقه کارگران را پرداخت نمیکند 
این شرکت در کرج و هرمزگان و لرستان و زاگراس و  خراسان ...  فعالیت دارد
2- امروز مورخه ۷فروردین کارگران تراورس ناحیه لرستان بدليل عدم پرداخت حقوق واعیاد معوقه ،نداشتن امنیت شغلی وبازگشت به راه آهن تبعیض وبی عدالتی و...دست به اعتصاب سراسری زدند درایستگاهای دورود،سپیددشت دوبارجلوی قطار باری ومحلی اندیمشک وایستگاه کشور جلوی قطار محلی بسمت دورود گرفته شد وتازمانیکه حق محقق نشود اعتصاب ادامه دارد
دیگرنواحی یه تکونی بخورید باتشکر.
*کانون نویسندگان ایران:
دیدار نوروزی اعضای کانون نویسندگان ایران در فضایی صمیمی در خانه‌ی یکی از اعضا برگزار شد.
 
در این جلسه که روز سه‌شنبه هفتم فروردین ماه با حضور جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران برگزار شد شماری از اعضا با خواندن شعر و داستان فرا رسیدن بهار و سال نو را گرامی داشتند.
از دیگر برنامه‌های این نشست گرامی‌داشت یاد جانباختگان و درگذشتگان کانون با حضور خانواده‌های آنها بود. در این راستا مریم حسین‌زاده شاعر، نقاش و همسر زنده یاد محمد مختاری ستم‌کشته‌ی راه آزادی با حضور در جمع اعضا قطعه‌ای از سروده‌های خود را خواند. 
در این دیدار همچنین از محمد محمدعلی که در سال گذشته رخ در نقاب خاک کشید و نیز  دیگر درگذشتگان کانون در سال‌های اخیر، از جمله زنده‌یادان علی‌اشرف درویشیان، رضا براهنی، علیرضا جباری، فریبرز رئیس‌دانا، محمد‌جواد خردمند و جانباخته‌ی راه آزادی بکتاش آبتین یاد شد.
*تجمع اعتراضی رانندگان خودروهای سنگین سراوان نسبت به کدینگ جایگاه سوخت خسروی مقابل فرمانداری
روز چهارشنبه 8 فروردین،جمعی از رانندگان خودروهای سنگین سراوان برای اعتراض به کدینگ جایگاه سوخت خسروی مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان سیستان و بلوچستان تجمع کردند.
به گزارش یک منبع خبری محلی، جایگاه سوخت خسروی که به طرح کدینگ اضافه شده، و از آنجایی که کارت سوخت کامیون داران کدینگ نشده با مراجعه به این جایگاه از سامانه هشدار کدینگ دریافت کرده و نتوانستند سوخت گیری کنند.
*ادامه اعتراضات مال باختگان مجتمع تجاری تفریحی گلباران دزفول با برپایی تجمع و مسدود کردن بلوار ساحلی  
روز چهارشنبه 8 فروردین برای باری دیگر، مال باختگان مجتمع تجاری تفریحی گلباران دزفول(شرکت نیوساید گستر ایرانیان) با تجمع مقابل این مجتمع و مسدود کردن بلوار ساحلی  این شهرستان دراستان خوزستان خواستار بازپرداخت سرمایه خود شدند.
 
یکی از این مال باختگان به خبرنگاررسانه ای گفت: این مجتمع تجاری با تبلیغات وسیع در سطح شهرستان دزفول توانست سرمایه کلانی را از مردم دزفول و دیگر شهرها دریافت کند.
وی افزود: بنده 400 میلیون تومان در این مجتمع سرمایه گذاری کردم ولی متاسفانه نه تنها سود چند ماه گذشته سرمایه‌ام که حدود 100 میلیون تومان است پرداخت نشده بلکه خبری از اصل سرمایه هم نیست.
او ادامه داد: متاسفانه مدیر مجتمع بارها وعده‌هایی مبنی بر پرداخت سرمایه داده ولی پرداختی‌ها شامل حال بنده نشده است و با گذشت زمان و تورم ارزش پولم در حال کم شدن است.
درهمین رابطه:اعتراض مال باختگان مجتمع تجاری تفریحی گلباران دزفول با تجمع وسردادن شعار«پولی که دست شماست تمام دارایی ماست»
فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی ازاعتراض روز پنج شنبه 3 اسفند مال باختگان مجتمع تجاری تفریحی گلباران دزفول(شرکت نیوساید گستر ایرانیان)با تجمع وسردادن شعار«پولی که دست شماست تمام دارایی ماست»خبر می دهند.معترضین خواهان بازپرداخت سرمایه های خود هستند.
قابل یاد آوری است که شایعه ورشکستگی شرکت و تعطیلی این مجتمع ازدی ماه سال جاری موجب نگرانی سهامداران واعتراضات آنها شده است.
روزچهارشنبه 4 بهمن ماه امسال دادستان دزفول به خبرنگاررسانه ای گفت: مطالبه سهامداران شرکت نیوساید گستر ایرانیان موسوم به گلباران دزفول به طور ویژه در حال رسیدگی است.
وی ادامه داد: پس از اعتراض سهامداران شرکت گلباران برای باز پس گرفتن وجوه سرمایه خود، موضوع در دستور رسیدگی مسوولان شهرستان قرار گرفت.
*صدور احکامی ظالمانه، بیش از ۶۰ سال حبس تعزیری، برای فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی در گیلان
صبح امروز هشتم فروردین‌ماه، حکم بازداشت‌شدگان مردادماه ۱۴۰۲ در گیلان توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی مهدی راسخی صادر شد.
بر اساس این احکام:
_ #زهره_دادرس، به ۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.
_#فروغ_سمیع‌نیا، #سارا_جهانی، #یاسمین_حشدری، #شیوا_شاه‌سیا، #نگین_رضایی، #متین_یزدانی، #آزاده_چاووشیان و #زهرا_دادرس هریک به ۶ سال و ‌۳ ماه و ۱۷ روز حبس تعزیری محکوم شدند.
 _#جلوه_جواهری و #هومن_طاهری، هر یک به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.
صبح روز ۲۵ مردادماه ۱۴۰۲، این فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی‌ با یورش ماموران امنیتی به منازل خود در شهرهای رشت، انزلی، لاهیجان و فومن بازداشت شدند. پس از گذران قریب به دوماه، همگی این فعالین در فواصل زمانی متفاوت، با تودیع قرار وثیقه به‌صورت موقت از زندان لاکان رشت آزاد شدند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
جان باختن یک کارگردر معدن سنگ وآهک کرماک رودبارزیر سنگ‌های دیواره معدن
روزسه شنبه 7 فروردین،یک راننده بیل مکانیکی حین کار برداشت خاک وسنگ در معدن سنگ وآهک روستای کرماک شهرستان رودبار گیلان بر اثر ریزش سنگ‌های دیواره معدن بر روی کابین بیل مکانیکی جان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 9 و 10 فروردین ماه 1403
- ادامه جمعه های اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی به تخصصی وپشتیبانی برای ایجاد تفرقه،تعیین سقف حقوق ،اصلاح نشدن کف‌ حقوق برای کارکنان جدیدالاستخدام،عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی،تعیین سقف بازنشستگی و پرداخت نشدن کامل سنوات،اخذ مالیات غیر قانونی وعدم اجرای کامل ماده 10 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره در جزیره لاوان
- یادبوداقبال تامرادی از فعالین صنفی خوزستان و عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در زادگاه ایشان 
- متناسب سازی حقوق بازنشستگان بهانه افزایش ارزش افزوده 
- مدیر کل آموزش و پرورش لرستان ۲۳ میلیون تومان را به خودش پرداخت
- عیدی دادگاه کیفری و دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه و هیأت تخلفات اداری آموزش و پرورش به یک معلم ‌و فعال صنفی
- بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت احکام ضد بشری علیه فعالان صنفی و فعالان زنان گیلان
شصت سال زندان برای فعالان در حوزه زنان
بیست سال زندان برای فعالان در کانون صنفی معلمان
-  کانون نویسندگان ایران: صدور احکام فعالان حقوق زن در گیلان
- دومین درخواست مرخصی رضا شهابی که ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ صورت گرفته بود مجددا رد شد. ظلم و ستم‌ تا کی؟ 
*******
*ادامه جمعه های اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تفکیک مشاغل در مناطق عملیاتی به تخصصی وپشتیبانی برای ایجاد تفرقه،تعیین سقف حقوق ،اصلاح نشدن کف‌ حقوق برای کارکنان جدیدالاستخدام،عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی،تعیین سقف بازنشستگی و پرداخت نشدن کامل سنوات،اخذ مالیات غیر قانونی وعدم اجرای کامل ماده 10 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره در جزیره لاوان
 
*یادبوداقبال تامرادی از فعالین صنفی خوزستان و عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در زادگاه ایشان 
به یاد این معلم فرهیخته امروز جمعه ۱۴۰۳/۱/۱۰ تعدادی از معلمان و فعالان صنفی خوزستان، فعالان زیست محیطی و دوستان به همراه خانواده ایشان نهال کاشته شد.
شورای هماهنگی یاد تامرادی عزیز را گرامی می دارد
 
*متناسب سازی حقوق بازنشستگان بهانه افزایش ارزش افزوده 
دلیل افزایش مالیات بر ارزش افزوده از ۹٪ به ۱۰٪ متناسب سازی حقوق بازنشستگان اعلام شده است.  بازنشستگان در سال گذشته بارها تجمع کردند و خواهان تصویب و اجرای قانون متناسب سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان شدند. 
مسئولان تا اکنون به خواسته های بازنشستگان هیچ توجهی نکرده اند ولی اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان را بهانه افزایش مالیات بر ارزش افزوده قرار داده اند. افزایشی که در قدم اول سبب کوچکتر شدت سفره بازنشستگان به عنوان گروهی بزرگ از مصرف کنندگان خواهد شد.
 اول بازنشستگان را سد اعتراضات مردم خواهند کرد و سپس سفره بازنشستگان را کوچکتر خواهند کرد تا اگر قانون مبهم با شروط متعدد و محدود اجرا شد مانع اعتراض بازنشستگان و مصرف کنندگان شود. 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*مدیر کل آموزش و پرورش لرستان ۲۳ میلیون تومان را به خودش پرداخت
در اقدامی عجیب که فقط در نظامهای فاسد امکان رخداد دارد و هر از چند گاهی گوشه هایی از به رسانه درز پیدا می کند رضا عزتی، مدیر کل آموزش و پرورش استان لرستان اسفند ماه ۱۴۰۲ به غیر از حقوق و مزایا، مبلغ ۲۳ میلیون تومان را به خودش بابت توزیع کتب درسی پرداخت و همزمان توسط خودش دریافت کرد!
.سوال اینجاست که آقای عزتی که همه‌ حقوق و مزایای خود را در عالی‌ترین سطح دریافت می‌کند، کدام نقش را در توزیع کتب داشته که ۲۳۰ میلیون ریال دریافت کرده است؟! چرا باید حق پرسنل زحمت‌کشی که تمام بار مسئولیت برگردن ایشان است در جیب دو سه نفر برود؟
ارسالی ازمخاطبان
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*عیدی دادگاه کیفری و دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه و هیأت تخلفات اداری آموزش و پرورش به یک معلم ‌و فعال صنفی
پرداخت  ۱۵ میلیون تومان جریمۀ نقدی و ضبط گوشی به نفع دولت!!!
۳ ماه زندان 
بازنشستگی اجباری با ۲۷ سال سابقه خدمت.
آقای کریم بستانچی معلم و فعال صنفی که پیشتر ( اسفندماه ۱۴۰۲) با رأی هیت تخلفات اداری آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی به بانشستگی اجباری با تقلیل یک گروه محکوم شده بود ، در احکامی جداگانه از سوی دادگاه انقلاب شهر ارومیه به اتهام تبلیغ علیه نظام به نفع گروههای معاند به ۳ ماه حبس تعزیری و از سوی دیگر با رأی دادگاه کیفری شعبه ۱۱۰ شهر ارومیه به دلیل آنچه که  به نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی متهم شده بود به پرداخت ۱۵ میلیون جریمه نقدی و ضبط گوشی مویایل به نفع دولت محکوم شد ...
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت احکام ضد بشری علیه فعالان صنفی و فعالان زنان گیلان
شصت سال زندان برای فعالان در حوزه زنان
بیست سال زندان برای فعالان در کانون صنفی معلمان
ناعقلانیت قدرت، ناانسانیت نهادهای وابسته بدان را بازتولید می‌کند، ابتذال در این احکام، "داد" را شرمگین تاریخ ساخته است.
نادانی حاکم بر زعامت سیاسی جامعه مانع از آن شده است تا فهم شود، فرایند تبدیلِ ترس به خشم، در بین مردم چنان فزونی یافته، که "هر آنچه سخت است و استوار دود می کند و به هوا می‌برد".
حکومت تنها حق راستین خود را "مجازات" کردن، با هر ابزاری و با هر سنتی که صلاح می‌داند، قلمداد می‌کند. این نگرش از آنجا نشات گرفته که، شهروند گرگ حکومت است، این منطق فرمانروایی مُردنی است.
انسان امروز، قربانی خواست غیراخلاقی سیاست‌ورزی‌های شما مبتنی بر بقا با مجاز شمردن هر ابزاری نخواهد شد.
حق زندگی‌خواهی، حق اعتراض، حق نافرمانی در برابر استبداد مطلق، حق فریاد، حق استقامت، حق بهره گیری از شور زیستن، حق خودبسندگی فردی و اجتماعی، ما و فعالیت‌های صنفی و مردم‌گرایانه‌ی ما را باز تولید می‌کند.
راهی که تاکنون برای رهایی و برابری طی کرده‌ایم، راهی است برگشت‌ناپذیر، "ما" دیگر "آنی" نمی‌شویم که خواستِ نا عقلانی فرمانروایی "زورمحور" شماست.
احکام اخیر صادره از سوی دستگاه قضا، علیه فعالان حوزه زنان، و پیش‌تر علیه فرهنگیان در گیلان، لمپنیسم قلدرماب حاکمیت در بهره‌گیری از خشونت محض علیه تمامی نارضایتی‌هایی است که مردم ایران در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی از خود نشان داده‌اند. مردم آموخته‌اند، "از ترسیدن، بترسند. این یعنی:‌ قدرت برساختن مردم.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، احکام ناعادلانه علیه فعالان حوزه زنان، زهره دادرس،فروغ سمیع‌نیا،سارا جهانی،یاسمین حشدری،شیوا شاه سیا،نگین رضایی،متین یزدانی، آزاده چاووشیان،زهرا دادرس،جلوه جواهری،هومن طاهری  
و اعضای کانون صنفی معلمان گیلان،محمود صدیقی پور،عزیزقاسم زاده،علی نهالی، تیمور باقری کودکانی،جواد سعیدی،طهماسب سهرابی،انوش عادلی،جهانبخش لاجوردی،غلامرضا اکبر زاده، یداله بهارستانی قویا محکوم می‌کند و اعلام می‌دارد این رویه، در اراده مردم تحت‌ستم ایران، جهت به ثمر رساندن جنبش رهایی بخش و برابری‌طلب خویش، ذره‌ای خلل وارد نخواهد ساخت.
دهم فروردین ماه ۱۴۰۳
ژن_ژیان_ئازادی 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*کانون نویسندگان ایران: صدور احکام فعالان حقوق زن در گیلان
در خبرها آمده است: «شعبه ۳ دادگاه انقلاب رشت زهره دادرس، فعال حقوق زنان را به اتهام تشکیل گروه غیر قانونی به ۶ سال و یک روز حبس و به اتهام اجتماع و تبانی برای برهم زدن امنیت کشور به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز حبس تعزیری محکوم کرده است. همچنین فروغ سمیع‌نیا ، سارا جهانی، متین یزدانی، یاسمین حشدری، شیوا شاه‌سیا، نگین رضایی، زهرا دادرس و آزاده چاوشیان به اتهام اجتماع و تبانی، هر کدام به ۳ سال و ۶ ماه و یک روز حبس و به اتهام عضویت در گروه غیر قانونی هر کدام به ۲ سال و ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شدند. این دادگاه همچنین جلوه جواهری و هومن طاهری را به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است». یعنی ۱۱ تن از کنشگران جنبش زنان مجموعا به بیش از ۶۰ سال حبس محکوم شده‌اند.
در ایران صدور حکم‌هایی چنین نه موجب شگفتی کسی می‌شود، نه مایه‌ی هراس. حالی که بیان‌گر سرکوبی مزمن و عمیق است. این جامعه‌ای است که دهه‌ی خون‌بار ۶۰ را پشت سر گذاشته و شاهد بوده است که چگونه فرزندانش، در قد و قامت جوان و نوجوان، حتی برای خواندن و نگه داشتن نشریه یا هواداری از فلان سازمان سیاسی اعدام شده‌اند؛ شاهد مقابله‌ی خونین حاکمیت حتی با اعتراض‌های ساده و مسالمت‌آمیزش بوده است؛ دهه‌ها به چشم خود دیده است که حکم هزاران سال حبس به انبوه هر دم فزاینده‌ی منتقدان و معترضان و مخالفان تحمیل شده است؛ می‌داند این رویه‌ای تازه در حیات حاکمیت نیست بل چهل و چند سال است که ادامه دارد. پس شگفتی برای چه؟ شگفتی زمانی دست می‌دهد که واقعه‌ای فراتر از تجربه‌ها رخ می‌دهد و با سطح انتظارات مردم منطبق نیست. انتظار مردم از حاکمان اما دیگر منطبق با واقعیت آنان شده است؛ منطبق بر حقیقت وجودی سرکوبگران. تغییر انتظارات، بخشی از تغییر در روان اجتماعی مردم است از این رو محاکماتی نظیر آنچه به تازگی در گیلان انجام شده کسی را به حیرت نمی‌اندازد. اگر چیزی در این میان مایه‌ی شگفتی (به ویژه نزد حاکمان) است پاپس نکشیدن جنبش اعتراضی از خواسته‌هایش است؛ سرکوب‌هایی چنان بی‌رحمانه لابد باید سکون و سکوتی با خود می‌آورد؛ اما نیاورد! واقعی شدن انتطارات لابد باید هراس می‌آورد؛ اما نیاورد! ترس و سکون نیاورد یک نمودش همین صدور حکم بیش از ۶۰ سال زندان برای یازده تن از کنشگران جنبش زنان در گیلان است. این گونه محاکمه‌ها در یک سال‌و نیم اخیر افزایش چشمگیر داشته است و پس از این نیز ادامه خواهد داشت. سبب این افزایش نیز چیزی نیست جز جنبش «زن، زندگی، آزادی» که هنوز زیر پوست جامعه جریان و غلیان دارد؛ چیزی نیست جز آن که مردم همچنان به اشکال مختلف از حق آزادی بیان خود دفاع می‌کنند. این یازده تن بخشی از جنبشی هستند که صدهزاران «مادر قمی» را، ناشناس، در خود جای داده است و در میان دارد. هم از این رو است که ناشگفتی به معنای بی‌اعتنایی نیست و کنشگران «محکوم»شده زیر چتر حمایت مردم قرار خواهند گرفت.
این بازداشت‌ها، محاکمه‌ها و صدور حکم‌های ظالمانه بخشی از سرکوب هر روزه‌ است؛ اما با وجود رنج‌ها و ستم‌هایی که بر فعالان عرصه‌های گوناگون و خانواده‌هایشان تحمیل می‌کند قادر نیست جلوی عزم مردمی را بگیرد که اراده کرده‌اند از حق آزادی بیان خود، از حق خود در بازتعریف سرنوشتشان استفاده کنند.
*دومین درخواست مرخصی رضا شهابی که ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ صورت گرفته بود مجددا رد شد. ظلم و ستم‌ تا کی؟ 
اولین درخواست رضا شهابی برای مرخصی و ‌آزادی مشروط در بهمن ماه ۱۴۰۲ بود که با استعلام از ضابط و گزارش ضابط مبنی بر اینکه هنوز رضا شهابی «سر موضع» است و وزارت اطلاعات مخالف دادن مرخصی به شهابی می باشد، دادستان تهران نیز با دادن مرخصی به او‌ و آزادی مشروطش مخالفت کرد. در مورد دوم شورای زندان اعلام نموده که شهابی فاقد شرایط و عدم سپری یک سوم حکم می باشد که درست نیست و شهابی نزدیک به ۲۳ ماه میباشد که در حبس به سر میبرد. 
رضا شهابی بنا به تشخیص پزشک متخصص مغز و اعصاب نیاز مبرم به جراحی گردن برای بار دوم دارد.  با این وجود دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات از مرخصی و آزادی مشروط که مطابق قانون حق هر زندانی می باشد مخالفت می کنند.
آزادی مشروط حق قانونی زندانی است، آنهم در شرایطی که درخواست آزادی مشروط برای پیگیری درمان و عمل جراحی در خارج از زندان بوده است. 
سوال اینجا است که سران قوه قضاییه با صدای بلند ادعا میکنند که قوه قضاییه مستقل است پس جواب بدهند زندانی ای که حکم گرفته و به دستور قاضی در حال سپری کردن حکم خود است، چرا حتی برای پاسخ به‌ درخواست مرخصی اش از وزارت اطلاعات و بازجو استعلام می گیرید؟
ادعای استقلال قوا در کشور ما پوچ ‌و ‌توخالیست. بازجوی وزارت اطلاعات آنقدر احساس قدرت میکند که دست از سر یک کارگر زندانی باوجود تکمیل پرونده و‌ حکم صادر شده بر نمیدارد. بعنوان مثال، ادعای بازجو و وزارت اطلاعات مبنی بر اینکه شهابی کماکان «سرموضع» است را ببینیم یعنی چه؟  آزادی بیان و‌ انجمن و ‌تشکل حق هر انسان می باشد و ‌نباید جرم‌محسوب گردد؛ با اینوجود رضا شهابی بارها اعلام‌کرده است که عضو هیچ سازمان سیاسی و ‌حزبی نمی باشد، پس «سرموضع» بودن این کارگر به چه معنی است؟ شما در همان ابتدای فعالیت قانونی سندیکا، شهابی و بسیاری دیگر را بارها بازداشت و ضرب و شتم‌کردید، از کار اخراجشان نمودید، بارها حکمهای سنگین برایش بریدید، زیر ضرب و شتم شدید و با تهدید خواستید ازش اعتراف بگیرید که عضو یک سازمان اپوزیسیون است ولی ایشان هیچوقت این اتهامات را نپذیرفت چرا که دروغی بیش نبودند، بارها نمایشهای دروغین تلویزیونی از طریق صدا و سیما راه انداختید. برای چی؟ «سر موضع» نبودن یک‌کارگر از منظر ضابط ها یعنی اینکه کارگر چشمش را به اخراج ظالمانه اش ببندد، به سرکوب حق تشکل ببندد، به دستمزدهای زیر خط فقر و چپاول اموال عمومی و شکاف عمیق طبقاتی ببندد، چشمش را به قطع حقوق و مزایا و حق بیمه و و و ببندد، چشمش را به  اختلاس های نجومی آقازاده ها و سران زمین خوار  و سیسمونی گیت ها ببندد. 
اینهمه امکانات کشور را صرف بازجوهاو‌ عواملی کرده اند که الویتشان حفظ منافع ثروتمندان و زمین‌خواران و سرمایه داران و بچه پولدارها و‌ آقازاده ها می باشد و در عین حال طی سالیان‌متمادی هزاران‌کارگر و‌ معلم‌ و دانشجو را اخراج و‌ تعقیب و اذیت و آزار و زندان کرده اند.
 ظلم و ستم‌تا کی؟ کارگر زندانی آزاد باید گردد!
چاره کارگران وحدت و تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۰ فروردین ۱۴۰۳
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید