اخباروگزارش های کارگری 2-3-4-5-6 فروردین ماه 1403

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- به مزد ناعادلانه مصوب، اعتراض داریم.- صدای مستقل کارگران گروه ملی فولادچو دزدی با چراغ آید گزیده‌تر برد کالا- پیام نوروزی کانون صنفی معلمان استان بوشهر- پیام نوروزی انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی
- پیام شادباش جشن نوروز انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه-  مرخصی عیسی ابراهیم زاده از زندان با قید وثیقه پانصد میلیون تومانی

*به مزد ناعادلانه مصوب، اعتراض داریم.
نرخ سبد معیشت کارگری بنا بر اعلام کمیته مزد کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران ۳۲ میلیون تومان است که بنابر رشد ۴۵ درصدی نرخ تورم اعلام گردیده است.
با این معیار و با استناد به آمار و ارقام دولتی، با توجه به رشد سرسام آور تورم، بی بندوباری وضعیت قیمتها در بازار و شرایطی که کارگر همین الان هم قدرت خرید ندارد، تاکید میکنیم، مزد مصوب ۳۵ درصدی تداوم خیانت علنی و آشکار به ما کارگران است.
این بازی عوام‌فریبانه و فرمایشی دولت با شکل و نمایش تکراری که راه انداخته است توهینی بیشرمانه  به ما کارگران است.
این تصمیم افزایش مزد نیست، بلکه با تورم و رشد سرسام آور هزینه های زندگی کاهش دستمزد است و به هیچ عنوان کفاف هزینه های زندگی ما را نمیکند و پاسخگوی معیشت مان نیست. 
در جلسات فرمایشی مهندسی شده و از قبل طراحی شده، با استفاده از عوامل معلوم الحالی که با فرصت رسانه ای شدن، از آنها برای کارگران چهره سازی نمودند، رقم ۱۵ میلون تومان حداقل دستمزد را جلو آوردند تا زمینه را برای اعلام مصوبه بیشرمانه شورایعالی کار و ۱۱ میلیون تومان حداقل دستمزد فراهم کنند. بعد هم تداعی کنند که عدد ۱۱ میلیون تومانی باضافه مزایای خیالی مورد ادعای وزیر کار همان نرخ ۱۵ میلیونی مطرح شده است. تا به این شکل صف اعتراض ما را متشتت کنند.
در این میان برای بخش زیادی از کارگران از جمله ما کارگران ارکان ثالث نفت افزایش مزد ۲۲ درصدی با رقمی ثابت مقرر گردیده است.
ما در سالهای گذشته هم تجربه چنین افزایش های مزدی بیشرمانه را تجربه کردیم و قسمت جالب قضیه این است که یکی از اعضای حاضر در جلسه از همکاران ما بوده و او میداند کارفرمای زورگو و پیمانکاران مفتخور همیشه از این مزایا تا چه میزان و به چه اشکالی سودجویی نموده و در ازای افزایش دریافتیمان از اضافه کاری ما کسر میکنند تا همچنان تبعیض در پرداخت  دستمزدها را حفظ کنند.
از همین رو ما میدانیم افزایش ۲۲ درصدی مصوب برای ما کارگران ارکان ثالث برابر است با ۱۰ درصد است و شاید هم کمتر از آن.
همه ما میدانیم که عمده این مزد مورد چپاول و زد و بند میان کارفرما و پیمانکاران در فیش حقوقی مان چنان به اسم کسورات بیمه و مالیات و... تحریف می‌شود که حتی از لحاظ پیگیری حقوقی در مراجع به اصطلاح رسیدگی و شکایت قابلیت طرح نداشته و اساساً به جایی نمیرسد!
با این تفاسیر افزایش ۲۲ درصدی برای ما کارگران ارکان ثالث به معنی واقعی به عددی می‌رسد که قطعاً افزایشی کمتر از ۱۰ درصد را دارد و این شرایط در مورد کارگران پشتیبانی شرکتهای پیمانکاری نزدیک به صفر است!
ما میدانیم کل سناریو یک پروژه تکراری و مهندسی شده است که نتیجه آن فقط فلاکت و فقر و کوچکتر شدن سفره ما را در پی دارد. روشن است که ما به این تحقیر آشکار و بردگی تن نخواهیم داد.
ما این شکل توهین به منزلت و معیشت خود را با وجود آن مقدار مطالبات محقق نشده مان که عمده ترین آن حذف شرکتهای پیمانکاری تامین نیروی انسانی است از سوی دولت و ساختار سرمایه داری حاکم، اعلام جنگ به خود میدانیم و معتقدیم این ساختار با رفتن این وزیر و آن مسؤل قابلیت تغییر فرم و اصلاح ندارد و مشکلات ما و همه مزدبگیران و همه مردم تحت ستم عمیقتر از اینهاست!
ما ریشه درد و فلاکت خود را میشناسیم و میدانیم پروژه فرمال تصویب مزد از همانجایی بر خاسته است که پروژه عدم حذف شرکتهای پیمانکاری تامین نیرو انسانی را مدیریت میکند و بازیگرانی مشترک دارد که در دو سناریو نقش بازی میکنند. سناریوی نوشته شده از بالا که مفتخوران و چپاولگران در آن نقششان این است که خون ما را بمکند و معیشت ما را لگدمال کنند.
با این نگاه، ما کارگران ارکان ثالث، پشتیبانی شرکتهای پیمانکاری و کارگران غیر رسمی نفت اعلام می‌کنیم، در روزهای تعطیلی سال نو اعتراضات خود را موقتاً به حالت تعلیق در آورده ایم، اما دوباره با اعتراضاتمان خواهیم آمد و تا تحقق خواستهایمان اعتراضاتمان ادامه خواهد داشت.
ما در مبارزاتمان بخصوص در چند ماه اخیر دستاوردهای مهمی داشتیم که مهمترین آن در هم  شکستن فضای پادگانی و حراستی محیط های کاریمان بوده است. همچنین به دبنال این اعتراضات صف ما متحد تر از پیش شده است و بیش از پیش جریانات معلوم الحالی که همواره تلاش کرده اند ترمز مبارزات ما باشند عقب زده و توانسته ایم اعتراضاتمان را گسترش دهیم. اعتراضات ما قطعاً با قدرت بیشتری ادامه خواهد داشت و ما هرگز به شرایط قبل باز نمیگردیم.
در انتها، شروع سال جدید را به همکاران تبریک عرض نموده روزهای خوشی را آرزو می‌نماییم.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)
شنبه ۴ اسفند ۱۴۰۳
*صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:
چو دزدی با چراغ آید گزیده‌تر برد کالا
همکاران عزیز و گرامی
همانگونه که مطلعید، در روزهای پایانی اسفند ماه ۱۴۰۲، شماری از همکاران به بهانه پایان یافتن قرارداد از کار اخراج و شمار دیگری نیز به ورزشگاه غدیر منتقل شده اند تا آنها هم در نوبت اخراج قرار گیرند.
این تصمیم با پرونده سازی عوامل امنیتی و حراست و با صحنه گردانی علی محمدی در پی ماهها تلاش شکست خورده آنها برای ایجاد تفرقه میان صف متحد ما و شایعه سازی های شرم آور برای برخی همکاران عزیز صورت گرفته است. 
اعتصاب های پیاپی و قدرتمند ما در ماه های گذشته و نتایج نسبتا قابل قبول آن، چنان ضربه خرد کننده ای بر پیکر  دشمنان همیشگی کارگر وارد کرده که چون مار زخمی به خود می پیچند و شبانه روز در اتاق های فکر خود مشغول دسیسه چینی و طراحی نقشه های کثیف برای خاموش کردن صدای حق طلبی ما کارگران گروه ملی فولاد هستند.
مدیریت شرکت، حامیان و برادران امنیتی، سیاسی و مافیایی او که فساد و دروغ سر تا پایشان را فرا گرفته و جز به غارت و دزدی نمی اندیشند، گمان کرده اند با این ترفندها قادر خواهند بود مبارزه ما را عقب برانند اما فراموش کرده اند که بارها در بزنگاه های مختلف اتحاد و همبستگی ما چگونه معادلات کثیف شان را بهم زده است.
ما به کرات گفته ایم اخراج هر کارگر تعرض به جنبش کارگری است و در عمل هم نشان داده ایم که متحد و همدل پای کارگر اخراجی ایستاده و اجازه تعرض به معیشت و زندگی همکاران مان را نداده ایم.
این بار هم هرچه در توان داریم به میدان نبرد خواهیم آورد و در دفاع از همکاران خود مقابل تان به صف خواهیم شد. 
دشمنان ما بدانند که اجازه نمی دهیم اخراج کارگر را بدون هیچ هزینه ای به رویه ای عادی بدل سازید، آن کس که باید از این خانه بیرون رود کارگر نیست، دزدان و فاسدانی هستند که برای تاراج معیشت و زندگی ما و غارت سفره ما به کمین نشسته اند.
خانه تکانی را که همیشه نباید قبل از سال نو انجام داد، تعطیلات نوروزی که تمام شود همه اعضای خانواده بزرگ کارگران گروه ملی دست در دست هم به پاکسازی گروه ملی و جارو کردن بساط پلیدی ها و شرارت ها خواهیم پرداخت.
جمعه ۳ فروردین ۱۴۰۳
*پیام نوروزی کانون صنفی معلمان استان بوشهر
نوروز ۱۴۰۳ را در حالی آغاز میکنیم که هر ساله به امید روزی نو،اندیشه ای نو ،تغییری نو و پیشرفت، بر سر سفره هفت سینی که خالی شده و فقط سرکه اش مانده ،سرکه ای که جوشش آن گر چه حباب وار است لیک هست،دست به دعا برمی‌داریم!!!
سال ۱۴۰۲  همراه بود با بازداشت و زندانی های گسترده فعالان صنفی،کارگران،روزنامه نگاران و هر معترضی نسبت به وضع موجود،
دانش آموزان بازمانده از تحصیل ،کلاس های بدون معلم ،کودکان کار ،جان دادن کولبرها و ....و.....
و این در حالی است که وزیر آموزش و پرورش اعلام میدارد سال خوش ۱۴۰۲ به پایان رسید!!!!!! 
سال خوش برای مردم یا شما و دیگر دولتمردان؟؟ 
برای مردم یا حلقه های مافیایی فساد و رانت؟؟؟
برای شما یا هر معترضی به وضع موجود که با خشونت پاسخ گرفت؟؟؟
برای شما یا معلمی که به جرم عدالت خواهی و دادگری و احقاق حقوق خود و دانش آموزان و مردمش در زندان است؟؟؟
آری سال ۱۴۰۲ با همه شیرینیش برای شما و سختی ها و تورم و فقر برای مردم پایان پذیرفت تا مردم بار دیگر کورسوهای امید خود را در روزنه های: 
ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی
از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی
جستجو کنند. 
کانون صنفی معلمان استان بوشهر   سالی خوب ،همراه با شادی و آزادی برای تمام مردم ایران و بهبود تمام نابسامانی ها به ویژه معیشت و سفره های خالی مردم ،  آزادی تمامی آزادگان در بند ، از تمامی اقشار و اصناف را در سال پیش رو آرزو دارد .
کانون صنفی معلمان استان بوشهر
یکم فروردین ۱۴۰۳
*پیام نوروزی انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی
چون ابر به نوروز رخ لاله بشست
برخیز و به جام باده کن عزم درست
کاین سبزه که امروز تماشاگه توست
فردا همه از خاک تو بر خواهد رست
انجمن‌صنفی‌فرهنگیان‌ خراسان‌شمالی نوروز باستانی و سال نو را به تمامی باورمندان به این آیین کهن شادباش میگوید.
ایران سرای امید سالهاست با امید و آرزو روزگار سپری میکند و متاسفانه بیخردی ،فساد،رانت و تمامیت خواهی اقلیتی زندگی را بر اکثریتی تلخ کرده است.
جامعه فرهنگی خراسان شمالی نیز در پس مدیریت ضعیف مجموعه وزارتخانه و ناکارآمدی و ناتوانی مدیران جناحی استانی در رنج و آزارست.
پاداش پایان خدمت بازنشستگان عزیز پرداخت نشده است!
اضافه کاری و حق التدریسی معلمانی که از جبر و فشار اقتصادی جاری، ناچارا تن به کار مازاد بر وظیفه و توان داده اند،پرداخت نشد!
رتبه بندی های برخی کنشگران صنفی که گرو گرفته شده بود باسختگیری و رتبه های پایینتر از حقشان وقتی صادر شد که حق چند ماهه این عزیزان در دیون دولت باقی بماند تا اندر هرگز و علاوه برین رتبه های داده شده به همکاران خلاف عدالت نسبی و مبتنی بر اهداف طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش همچنان معترضانی دارد!
نهاد حراست و هیات تخلفات هم به تذکر و تهدید منتقدان و فعالین در شبکه های اجتماعی مشغول بوده و هست.
افزون بر همه اینها حسین‌رمضانپور از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی همچنان در حال گذراندن حکم زندان دو ساله ایست که بواسطه فعالیت‌ اجتماعی و کنشهای صنفی اش گرفته است.
محمودصفدری مسئول سازمان معلمان ایران شاخه خراسان شمالی و عضو انجمن صنفی که با اتهامات عدیده و نخ نمای فعالیت تبلیغی علیه نظام و ...در دادگاههای عمومی و انقلاب روبرو شده بود در دو دادگاه به ناحق ۱۰ و ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده این آراء نهایی شد!
حسین واحدی بازرس انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی درگیر پرونده قضایی است و ایشان هم باهمان اتهامات معمول مرسوم زاییده دستگاههای اطلاعاتی امنیتی در گیر است.
بانو زهراعوض‌زاده با اتهامات عدیده در هیات تخلفات آپ و دستگاه قضا روبرو شدند و ظالمانه احکام بازنشستگی اجباری با کسر گروه را هیات تخلفات گرفتند و حکم هفت ماه حبس تعلیقی را از دستگاه قضا برایشان تحمیل کردند. رتبه بندی ایشان پس از دوسال هنوز برقرار نشده است!
حسن جوهری دیگر فعال صنفی شیروان را با دو پرونده به دادگاه کشیدند که خوشبختانه حکم تبرئه گرفت.
محمدرضارمضانزاده مسئول انجمن صنفی فرهنگیان خراسان و بازرس کانون بازنشستگان بجنورد که بخاطر شرکت در تجمع صنفی اعتراضی به گستردگی مسمومیت سازی دانش آموزان در سال ۱۴۰۱ ،برای یک شب بازداشت شده بود با اتهامات عدیده و بی پایه نشراکاذیب، اخلال در نظم و فعالیت تبلیغی علیه نظام در دادگاه عمومی و انقلاب محکوم به ۱۵ میلیون جریمه نقدی بخاطر نشر اکاذیب، و ۱۴ ماه زندان بخاطر فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده و هر دو رای ظالمانه به اجرای احکام ارسال شده است.
اینها تنها برگی از معضلات دامن‌گیر جامعه ،بویژه در حوزه فرهنگیان می‌باشد!
به اینها بیفزایید ترک تحصیل تعداد زیادی دانش آموز که بیشترشان بخاطر فقر مادی است. علاوه بر این کلاسهای بی معلمی که بخاطر کمبود نیروی کار تا چندین هفته بلاتکلیف بودند.
استخدامهای تحمیلی و غیر اصولی معلمان در این استان نیز چون تمام کشور در جریان است.
تمام این مسایل و مصایب و مشکلات عدیده همچنان حال آموزش و پرورش را خراب و خرابتر کرده است و نیازمند عزمی ملی است و جز با تحولی اساسی در سیاستهای کلان کشور داری و نگاه ویژه و بنیادین به مسئله آموزش عمیق و اصولی امکان نخواهد داشت و بی شک راهکار آن در تقابل با کنشگران صنفی مدنی نیست.
انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی ضمن آرزوی شادی و آرامش و رفاه در سال جدید برای تمام هموطنان و جهانیان ،امیدوارانه به مسیر کنشگری و مطالبه گری خویش ادامه میدهد. باشد که روزگاری شاهد آزادی  و عدالت اجتماعی نسبی در جامعه باشیم.
نوروزتان پیروز
هر روزتان به روز
*پیام شادباش جشن نوروز انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه
مردم شریف ایران ، فرهنگیان و دانش آموزان گرامی ، سال نو را در حالی آغاز می کنیم که روز به روز فشار تورم و گرانی بر کارکنان دولت و اقشار متوسط و ضعیف جامعه بیش تر می شود و دولت توان مهار تورم را ندارد و نمی تواند دستمزدها را متناسب با شرایط جامعه پرداخت نماید .
از طرفی با اجرا نکردن اصول قانون اساسی همانند اصل ۳۰ باعث ترک تحصیل دانش آموزان زیادی شده است که می توانند در آینده ی ایران عزیز مان نقش چشمگیری داشته باشند .
انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه با شادباش نوروز باستانی به هم‌میهنان گرامی از دولت و مجلس می خواهد به صورت عملی فکری به حال زار مردم بکنند و از وعده و وعید و شعار دست برداشته و از قوه ی قضاییه هم می خواهیم به جای آزار و اذیت و زندانی کردن مطالبه گران با بازگرداندن اموال به غارت رفته ی کشور و صندوق های بازنشستگی به دست اختلاسگران و رانتخواران ، مردم را در سال نو شاد کنند .
انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه
*مرخصی عیسی ابراهیم زاده از زندان با قید وثیقه پانصد میلیون تومانی
عیسی ابراهیم زاده زندانی سیاسی وفعال کارگری  با قید وثیقه پانصد میلیون تومانی به مرخصی آمد.
منبع:کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 4 و5 فروردین ماه 1403
- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌، وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی  و تجمع  درکلانشهر اهوازمقابل اداره کل تامین اجتماعی استان خوزستان
- پیام نوروزی کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت(کمپین معلولان)
- بیانیه مشترک تشکل های مستقل
افشای کارگزاران سرمایه و سازشکاران در جنبش کارگری، بخشی از مبارزۀ طبقاتی است!
- احضار دوباره نوروز رخدادبه دادگاه دهدشت
- ممانعت از آزادی جعفر ابراهیمی، معلم زندانی،  بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
- خودکشی یک کفاش در پیرانشهر بدنبال ضبط وتخریب کانکس کارش
- زنده زنده سوختن یک کارگر در گرگان براثر آتش سوزی اتاقک نگهبانی 
- صدها نفر در پاریس خواستار آزادی چهار گروگان فرانسوی در ایران شدند
*******
*یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌، وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی  و تجمع  درکلانشهر اهوازمقابل اداره کل تامین اجتماعی استان خوزستان
 
شعارها:
«هم مجلس و هم دولت ظلم می کنند به ملت»
«نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت»
«درمان رایگان حق مسلم ماست»
*پیام نوروزی کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت(کمپین معلولان)
هموطنان گرامی، سال نو را به شما تبریک می‌گوییم
سال ۱۴۰۲ برای افراد دارای معلولیت سال پرفراز و نشیبی بود. در این سال نه تنها شاهد اقدامات مثبتی از سوی دولت نبودیم بلکه شاهد چالش‌های بیشتری نیز نسبت به گذشته بودیم. 
افراد دارای معلولیت همچون همه سال‌های گذشته با مشکلات معیشتی، درمانی، توانبخشی، مراقبتی، تهیه وسایل کمک توانبخشی، عدم مناسب‌سازی معابر و اماکن و عدم دسترسی به خدمات آموزشی، بهداشتی، مسکن، اشتغال مناسب و ... روبرو بودند و برنامه و رویکرد جدیدی برای رفع آنها مشاهده نشد. حتی در یک مورد هم که دولت بودجه اجرای تبصره ۲ ماده ۵(بلیط نیم بها)را پرداخت کرد و انتظار می‌رفت به بهترین شکل ممکن این تبصره اجرا شود، در عمل دیدیم بهزیستی با بدسلیقگی خاص قادری، این بودجه را به بدترین نحوه ممکن اسراف کرد. یا برای دومین سال پیاپی معوقات تا پایان سال پرداخت نشد و به سال جدید حواله داده شد و عیدی مددجویان هم قطع گردید.
علاوه بر نقض گسترده حقوق افراد دارای معلولیت در تمامی موضوعات مرتبط و عدم اجرای قانون، فعالان حقوق معلولان در سال ۱۴۰۲ با برخوردهای امنیتی و انتظامی و سرکوب مواجه شدند که در تاریخ ایران بی‌سابقه بود.
برگزاری ۹ دوره تجمعات سراسری معلولان با عنوان «یکشنبه‌های اعتراضی معلولان» در ۳۰ شهر و بعضا اعتراض تک نفره، اخذ هزاران امضا در شهرهای مختلف و تهیه طومار ۱۳۰ متری از مهمترین اقدامات فعالان حقوق معلولان بود. اما متاسفانه این طومار مورد بی‌توجهی سازمان برنامه و بودجه و دولت واقع شد و از قبول طوماری که ماه‌ها در سراسر کشور برای آن زحمت کشیده شده بود، امتناع کردند.
علی‌رغم تمام ناکامی‌ها و بدرفتاری‌ها با  معلولان در سال ۱۴۰۲، امیدواریم در سال جدید دولت توجه جدی به حقوق افراد دارای معلولیت داشته باشد و با برخوردهای امنیتی و انتظامی و سرکوب، مطالبات به‌حق و قانونی افراد دارای معلولیت را به حاشیه نکشانده و هزینه‌های بین‌المللی و حقوق بشری بیشتری برای کشور ایجاد نکند.
در پایان ضمن آرزوی سالی پر از تندرستی و شادکامی و برکت برای هموطنان عزیزمان، از تمامی افراد و رسانه‌هایی که در سال گذشته با شرکت در تجمعات، حضور در مراسم طومار و تهیه خبر, ‌گزارش و انتشار فراخوان‌ها و وقایع حوزه معلولیت، به استیفاء و اعتلای حقوق افراد دارای معلولیت کمک کردند، تقدیر و تشکر می‌نمائیم.
کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت(کمپین معلولان) نوروز ۱۴۰۳
*بیانیه مشترک تشکل های مستقل
افشای کارگزاران سرمایه و سازشکاران در جنبش کارگری، بخشی از مبارزۀ طبقاتی است!
جناب علی رضا میر غفاری، شما و هر کسی که بخواهد با نادیده گرفتن شرایط سخت زندگی  و خرج و دخل کارگران، طرفدار ریاضت کشی کارگران باشد، نه نماینده کارگران است و نه دوست کارگران بلکه از زمره فریبکارانی است که در صف دشمنان کارگران قرار دارد. تشکل های مستقل کارگری پیش از تصویب مزد حداقل از سوی شورای عالی کار، با انتشار بیانیه مشترک با ارجاع به داده های آماری نشان دادند که هزینه های خانوار کارگری با ۱۰ میلیون تومان یا ۱۵ میلیون تومان و یا ۳۰میلیون تومان تامین نمی گردد.گرچه ممکن است در یک محدودیت زمانی به عنوان مسکن عمل نماید و موجب التیام شرایط سخت زندگی گردد؛ اما نمی تواند درد و رنج کارگران و زحمتکشان را بطور قطعی درمان کند. برهمین اساس تشکل هااعلام کردند که حداقل دستمزد برای سال ۱۴۰۳ نباید کمتر از ۴۵ میلیون تومان باشد. باید توجه داشت که رقم ۴۵ میلیون تومان از روی حدس و گمان و یا «زیاده طلبی» مطرح نشده است. این رقم معادل هزینۀ متوسط یک خانوار شهری ۴ نفره در سطح کشور در سال آینده است. بنابراین آقای میر غفاری یا هر کس دیگری  که بخواهد به نام نمایندگی از کارگران  دستمزد ۱۵ میلیون تومانی را که یک سوم هزینۀ متوسط زندگی و کمتر از نصف خط فقر است، به عنوان حداقل دستمزد در سال آینده مطرح کند، دوست کارگران نیست.
ژست های مخالفت با نازل بودن سطح معیشت و راه اندازی کارزار افزایش مزد تا سقف پانزده میلیون با قبول تقلیل اقلام ضروری هزینه های زندگی از دید کارگران آگاه به هیچ رو قابل قبول نیست. کسانی که نمی خواهند به صورت شفاف و ریشه ای از منافع طبقه کارگر دفاع کنند، عملکردشان به ضد منافع کارگران و زحمتکشان تبدیل می شود. تأسف بار تر اینکه برخی تشکل های کارگری و بازنشستگی بدون اینکه بر تاثیر منفی دفاع سیاسی از نمایندگان به اصطلاح کارگری در شورای عالی کار واقف باشند با آه و افسوس، با تیتر بزرگ بیانیه صادر می کنند که:« مصوبه مزد حداقل سال ۱۴۰۳ بدون امضای نمایندگان کارگران تصویب شده!» است. صادر کنندگان چنین بیانیه هائی می خواهند وانمود کنند که اعضای شورای عالی کار که تحت عنوان نمایندگان کارگری در این شورا انتصاب شده اند واقعا از نظر آنها نماینده کارگران هستند، دوم اینکه چون آنها مصوبه مزد سال ۱۴۰۳ را امضا نکرده اند پس حق به جانب آنهاست و باید مورد پشتیبانی قرار گیرند. می بینیم که این سازشکاری آشکار چگونه به دنبال اعتبار خریدن برای کسانی است که جواز شرکتشان در شورای عالی کار را از همین دولت، همین وزیر کار یا مشابه او و همین کارفرما ها دریافت کرده اند. نمایندگان شورای عالی کار افراد سرسپردۀ همین دستگاه ضد کارگری هستند. از نظر ما این سیاست گذاری های سازشکارانه و دست راستی و لیبرالیستی در جنبش کارگری مطرودند و باید افشا شوند. حاملان این دیدگاه ها متحدان سرمایه داری و کارفرما ها هستند و در صفوف کارگران و بازنشستگان جایی ندارند.
افرادی مانند علی رضا میر غفاری که جایگاه نمایندگان کارگری را یدک می کشند، منصوب دولت و کارفرما هستند و امضا نکردن مصوبه شورای عالی هیچ اعتباری به آنها نمی بخشد. زیرا ۱۵ میلیون تومان پیشنهادی آنها اگر هم تصویب  شده بود طبق داده های آماری به زحمت یک سوم هزینۀ متوسط یک خانوارمتوسط چهار نفره را تأمین می کرد.  
جالب توجه است که همین آقای میرغفاری در مصاحبه با روزنامه نگاران گفته است: « قطعاً قرار نیست نظام سرمایه‌داری بر ایران حاکم باشد»! باید گفت با نظام اقتصادی و سیاسی حاکم بر ایران و نمایندگانی مانند میرغفاری، پست ترین، عقب مانده ترین و ظالم ترین نظام سرمایه داری هم اکنون در ایران حاکم است و این گفتۀ میرغفاری نه ناشی از بی اطلاعی او بلکه ناشی از عوام فریبی و تأیید نظام استثمارگر حاکم است.
راست روانی که سعی می کنند با توهم آفرینی در میان کارگران، نسبت به نظام حاکم و شورای عالی کار امید و توهم ایجاد کنند، بی تردید پایه های لرزان حاکمیت سرمایه داری را تقویت می نمایند و اینان در صفوف کارگران جایی نخواهند داشت و  باید افشا گردند.
۵ فروردین ۱۴۰۳
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
گروه اتحاد بازنشستگان
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
کارگران بازنشسته خوزستان
*احضار دوباره نوروز رخدادبه دادگاه دهدشت
نوروز رخداد کارگر ساختمانی 34 ساله و اهل دهدشت با دریافت ابلاغیه‌ای به شعبه 103 دادگاه کیفری 2دهدشت احضار شد وروز 14 فروردین برای دفاع از اتهام «تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب در فضای مجازی و انتشار محتویات و تصاویر مبتذل و اهانت به رهبری» در دادسرای مذکور حاضر شود.
براساس گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی این کارگر ساختمانی 27آذر سال گذشته برای رسیدگی به پرونده‌اش پس از حضور در شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی دهدشت بازداشت و پس از 10 روز با قرار کفالت به صورت موقت آزاد شده بود.
 
*ممانعت از آزادی جعفر ابراهیمی، معلم زندانی،  بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
حبس جعفر ابراهیمی، بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، که هم اکنون در زندان قزلحصار در تبعید است، پایان یافته است اما نیروهای امنیتی و قوه قضاییه از آزادی وی امتناع می‌کنند.  دادستانی برای تحمیل حبس بیشتر به این زندانی سیاسی، دوره مرخصی استعلاجی را بهانه نموده و دوران مرخصی را به پایان حبس اضافه نموده‌است تا وی بعد از اتمام دوران حبس آزاد نگردد. این یکی از شیوه‌های آزار و اذیت زندانیان سیاسی و عقیدتی است که ضمن محروم نمودن آنان از مرخصی به ویژه مرخصی درمانی، به زندانی توقف حکم را تحمیل می‌کنند تا بعدا بتوانند به حبس زندانیان بیافزایند.
جعفر ابراهیمی به همراه تعدادی از فعالان صنفی ده اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت به دو سال محکوم شد که با احتساب ایام بازداشت موقت در پرونده قبلی بایستی ۲۹ اسفند از ۱۴۰۲ با توجه به تجمیع پرونده از زندان آزاد می‌شد اما وی همچنان در حبس است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران،ضمن محکوم کردن تداوم بازداشت غیرقانونی این فعال صنفی، خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط ایشان است و تاکید می‌کند که تداوم این فشارها و اقدامات غیرقانونی، هرگز نمی‌تواند مسیر مطالبه‌‌گری قانونی فعالان صنفی را مسدود نماید.
*خودکشی یک کفاش در پیرانشهر بدنبال ضبط وتخریب کانکس کارش
روز شنبه 4 فروردین،یک کفاش در پیرانشهر،استان آذربایجان غربی بنام باپیر خالدی بدنبال ضبط وتخریب کانکس کارش دست به خودکشی زد وجان خودرا ازدست داد.
*زنده زنده سوختن یک کارگر در گرگان براثر آتش سوزی اتاقک نگهبانی 
بامدادروز شنبه 4 فروردین،کارگر نگهبان 40 ساله یک ساختمان در دست احداث در گرگان براثر آتش سوزی در اتاقک نگهبانی زنده زنده سوخت.
*صدها نفر در پاریس خواستار آزادی چهار گروگان فرانسوی در ایران شدند
 
در پاسخ به فراخوان خانواده‌های چهار گروگان فرانسوی در ایران، صدها نفر روز شنبه در میدان جمهوری پاریس تجمع و حمایت خود را از فرانسوی‌های زندانی در ایران اعلام کردند.
به گزارش ار. آی، اف، سسیل کولر و همسر او ژاک پاری، هر دو آموزگار و عضو سندیکای “نیروی کارگری” فرانسه، و همچنین لویی آرنو و اُلیویه (که به درخواست بستگانش نام خانوادگی او اعلام نشده) از نظر دولت فرانسه گروگان‌های دولتی در جمهوری اسلامی ایران هستند.
گروگان‌های پیشین فرانسوی در ایران از جمله بنژمن بیریر، فریبا عادلخواه، برنار فلان و فلورانس اُبناس در اجتماع امروز در میدان جمهوری پاریس حضور داشتند. تجمع‌کنندگان خواستار آزادی فوری چهار گروگان فرانسوی در ایران شدند.
جمهوری اسلامی ایران با دستگیر کردن اتباع غربی و متهم کردن آنان به جاسوسی می کوشد از آنان به عنوان ابزار فشار در تعاملات خود با قدرت‌های غربی استفاده کند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 6 فروردین ماه 1403
- یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره ایران در جزیره خارک
- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرهوای سرد وبرفی نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
خوزستان(شهر اهواز)
کردستان(شهرهای سنندج ومریوان)
هرمزگان(شهربندرعباس)
- چرا از " کارزار استیضاح وزیر کار " استقبال نمی شود؟! 
- مسمومیت شیمیایی 28 کارگر یک کارخانه شهرک صنعتی شماره 2 اردبیل
*******
*یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره ایران در جزیره خارک
روزیکشنبه 5 فروردین، کارگران شرکت نفت فلات قاره ایران با برپایی تجمع در جزیره خارک اولین یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی را در سال نو رقم زدند.
 
*دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرهوای سرد وبرفی نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
خوزستان(شهر اهواز)
کردستان(شهرهای سنندج ومریوان)
هرمزگان(شهربندرعباس)
شعارها :
«رفاهیات خواروبار بروزباید گردد»
«مطالبات پزشکی حق مسلم ماست»
«بیمه بی فرانشیز حق مسلم ماست»
«مخابرات ایران قانون نمی پذیرد»
«مخابرات حیاکن به وعده هات عمل کن»
«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»
«گرانی تورم بلای جان مردم»
تصاویر:
بندرعباس:
 
تبریز:
 
مریوان:
 
منبع خبر وتصاویر: کانال شورای بازنشستگان ایران
*چرا از " کارزار استیضاح وزیر کار " استقبال نمی شود؟! 
اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)
نمایندگان به اصطلاح کارگری "شورای عالی کار" ادعا کردند که حداقل دستمزد سال ۱۴۰۳ را برابر با سبد معیشت یعنی ۱۵ میلیون تومان افزایش میدهند ولی پس از به توافق نرسیدن و امضاء نکردنِ مصوبه دستمزد؛ با جملاتی چون "ما سرافرازانه و با افتخار این جلسه را ترک کردیم و زیر بار چنین ننگی نرفتیم" مذاکره را ترک کردند.
در تمام دنیا و در کشور خود ما نیز، پس از عدم توافق و ترک جلسه؛ کارگران قدرت خود را به نمایش میگذارند: اعتصاب و اعتراض. اما در اینجا؛ نمایندگان به اصطلاح کارگری؛ چنین بازگو کردند که اگر فراخوان تجمع میدادند کسی از فراخوان آنها استقبال نمیکرد!! براستی عجیب است، کسانی خود را نمایندگان کارگران میدانند که خود اقرار میکنند دارای پشتوانه کارگری نیستند، کارگران آنها را به کارفرما و به پای میز مذاکره تحمیل نکرده اند و این افراد دارای قدرت لازمه (اعتصاب و اعتراض) برای چانه زنی نمیباشند. واقعیت این است که این افراد پس از گذشتن از صدها فیلتر(مانند یک شهردار یا یک استاندار)؛ از طرف حکومت در مکان مورد نیاز(شورای عالی کار) منصوب شده اند که طبیعتا این افراد باید از "منافع حکومت" دفاع نمایند. 
اما پس از شکست ادعای ۱۵ میلیون تومان برای حداقل دستمزد، این نمایندگان به اصطلاح کارگری برای آنکه نشان دهند مطالبه گری آنها هنوز پایان نیافته راه دیگری را انتخاب کردند: کارزار استیضاح وزیر کار.
اما این کارزار با استقبال کارگران و بازنشستگان روبرو نشد. عده ای این عدم استقبال از "کارزار " را ناشی از ترس کارگران و بازنشستگان دانسته و یا عده ای آنها را مرده های متحرک دنیای مجازی نامیده اند!!! 
اما براستی چرا کارگران و بازنشستگان از این کارزار استقبال نکردند؟!! آیا آنها ترسو هستند؟ آیا آنها مرده های متحرک دنیای مجازی هستن؟ واقعیت این است که کارگران و بازنشستگان از خود میپرسند که شکایت وزیر کار را به پیش چه کسانی میخواهیم ببریم؟ نمایندگان مجلس؟! آیا نمایندگانی که با گرفتن ماشینهای شاسی بلند از استیضاح وزیر صمت صرفنظر کردند؛ مگر میشود جانب ما را گرفته و وزیر کار را استیضاح کنند؟ مجلسی که نمایندگان آن همسو با وزیر کار سن بازنشستگی را افزایش داد، یک مجلس ضد کارگری نیست؟ آیا این مجلس برای ما عدالت خواهی میکند؟ و وزیر کار را بخاطر مواضع ضد کارگریش استیضاح میکند؟ مجلسی که همین چند وقت پیش ارزش افزوده را از نه در صد به ده درصد افزایش داد که نتیجه آن گرانی و تورمی می شود که دود آن به چشم اقشار زحمتکش جامعه میرود، آیا برای ما دلسوزی میکند؟ و بر اجرای اصل ۴۱ قانون کار و ماده ۹۶ تامین اجتماعی پا فشاری میکند؟ کسانی که این کارزار را به راه انداخته اند گویا فراموش کرده اند که پس از پرداخت بدهی ۹۰ همت و ۷۰ همت دولت به سازمان جهت اجرای متناسب سازی، این مجلس هرگز پیگیر نشده است که چرا سازمان، متناسب سازی را پیاده نکرده است؟ این نمایندگان اگر دلسوز کارگران و بازنشستگان بودند در مقابل مافیای اینترنتی حکومت می ایستادند و اجازه نمیدادند تعرفه های اینترنتی ۳۴ درصد افزایش یابد. هنگامیکه ۴ میلیارد دلار اختلاس دبش صورت میگیرد، تو گویی در این مملکت هیچ اتفاقی نیافتاده است، از دیوار صدا در میآید که از این نمایندگان مجلس صدا در نمیآید! کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران این فرد بوقلمون صفت و پسرانش دست به زمین خواری میزنند، این عروسکهای خیمه شب بازیِ مجلس اجازه دخالت به چنین مقوله ای را ندارند و لال میشوند! حال این مجلس در درخواست استیضاح میخواهد جانب ما را بگیرد؟ این مجلس با چنین ماهیتی؛ حتی اگر صولت مرتضوی را استیضاح و برکنار نماید وزیر جدیدی را که تایید میکند؛ کسی نخواهد بود جز ورژن جدید صولت مرتضوی.
اینکه عده ای فرصت طلب برای حفظ منافع خود این کارزار را براه انداخته و آنرا دامن میزنند؛ طرف صحبت ما نیستند، طرف صحبت ما آن دوستان و همکارانی هستند که از روی احساسات و از روی نفرتی که از صولت مرتضوی دارند بدون در نظر گرفتن ماهیت مجلس که در بالا بخشی از آن نشان داده شد، از ما انتظار دارند که در این کارزار شرکت کنیم. "کارزار استیضاح وزیر کار" جدا از اینکه کوبیدن آب در هاون میباشد و عملی بی نتیجه خواهد بود، کوبیدن مُهر تاییدِ اعتماد و حقانیت بر پای عملکرد مجلس است.
این کارزار میخواهد تا یک سال دیگر ما را سرگرم نگه دارد!! اما تجربه نشان داده است که فقط با آمدن به کف خیابان میتوان به خواسته های خود رسید.
پنجم فروردین ۱۴۰۳
*مسمومیت شیمیایی 28 کارگر یک کارخانه شهرک صنعتی شماره 2 اردبیل
روز دوشنبه 6 فروردین،28 کارگر(25 زن و 3 مرد) یک کارخانه شهرک صنعتی شماره 2 اردبیل با گاز شیمیایی مسموم و دربیمارستان شهرهای اردبیل و سبلان بستری شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید