اخباروگزارش های کارگری 18-19-20 اردیبهشت ماه 1403

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- پانزدهمین هفته متوالی اعتصاب غذا زندانیان در #سه‌شنبه‌های_نه‌_به_اعدام - برگزاری مراسم 3 روزه روز جهانی کارگر در بند زنان زندان اوین- سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه) باتجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی استان کرمانشاه مقابل صندوق بازنشستگی کشوری

- دردوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشورنسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان دربابل هم مقابل ساختمان مدیریت شرکت مخابرات استان مازندران تجمع برگزارشد
- فرضیه "کیسه بوکس" بودن کانون های بازنشستگان!
- تجمع اعتراضی کارگران پیمانی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان نسبت به کاریکسان و حقوق نابرابر
- تجمعات اعتراضی کارگران شرکت آب و فاضلاب کهکیلویه و بویراحمد نسبت به سطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقعش وعدم پاسخگویی مسئولان
- سومین  روز اعتراض کامیونداران شیراز نسبت به کمبود سوخت ، جریمه‌های حمل‌ونقل شهرداری تناژ قانونی ونرخ کرایه پایین با اعتصاب
- شماره ای دیگرازسریال ادامه دارتجمع مالباختگان شرکت رضایت‌خودرو طراوت نوین مقابل دفتر رئیس قوه قضائیه
یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع کنندگان و ضرب و شتم  و بازداشت تعدادی ازآنها
پاسخ معترضین به سرکوبگران:«بی شرف بی شرف»
- ادامه اعتراضات متقاضیان مسکن ملی اهوازنسبت به بلاتکلیفی وافزایش قیمت بابرپایی تجمع مقابل صداوسیمای مرکز خوزستان
- اعتراض دانشجویان دانشگاه های خواجه نصیر و علامه نسبت به سرکوب زنان و #جنگ_علیه_زنان با نصب پوستر
- روزشمار آزادى عزیز قاسم‌زاده، معلم و هنرمند زندانی 
جان #عزيز_قاسم_زاده درخطرست
- جان باختن یک کارگر مقنی 70 ساله درشهرری براثر سقوط درچاه
*******
*پانزدهمین هفته متوالی اعتصاب غذا زندانیان در #سه‌شنبه‌های_نه‌_به_اعدام 
از اول اردیبهشت تاکنون حداقل ۸۰ زندانی محکوم به اعدام در زندان‌های سراسر کشور اعدام شده‌اند؛ هفته گذشته زندانی سیاسی عقیدتی #انور_خضری پس از ۱۵ سال زندان و شکنجه در سکوت خبری اعدام شد. 
در همین راستا زندانیان اعتصابی کارزار #سه‌شنبه‌های_نه‌_به_اعدام در زندان‌های اوین، قزلحصار، خرم آباد، خوی، نقده و ... در پانزدهمین هفته متوالی در روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت دست به اعتصاب غذا زده‌اند.
آنان ضمن اعتراض به اعدام‌ها از جمله اعدام انور خضری، نسبت به اعدام قریب‌الوقوع زندانی سیاسی عقیدتی #خسرو_بشارت که در #زندان_قزلحصار جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده‌است، هشدار داده و خواهان همبستگی جهت توقف این حکم شده‌اند. 
این زندانیان همچنان تاکید کرده‌اند صدور حکم اعدام برای زندانیان گمنام و زندانیان سیاسی مانند #محمود_مهرابی نشان دهنده عزم حاکمیت برای سرکوب و ایجاد ارعاب در جامعه است و مجددا بر اتحاد جمعی برای توقف ماشین اعدام تاکید نموده‌اند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*برگزاری مراسم 3 روزه روز جهانی کارگر در بند زنان زندان اوین
زندانیان سیاسی زن محبوس در زندان اوین، طی روزهای 12 تا 14 اردیبهشت مراسم‌هایی برای گرامی‌داشت روز جهانی کارگر برگزار کردند.
آن‌ها در برنامه‌های خود علاوه بر گفت‌وگو درباره تاریخچه روز جهانی کارگر، مطالبات کارگران و تشکل‌های کارگری، به شعرخوانی و سرودخوانی و اجرای تئاتر پرداختند.
روز چهارشنبه 12 اردیبهشت در نخستین روز از این مراسم‌ها یک گالری کارگری در بند زنان اوین برگزار شد و زندانیان پوسترهایی دست‌نویس که تعدادی از آنها حاوی نکاتی از قانون کار بودند و به خواننده حقوقش را یادآوری می‌کردند، به دیوارها چسباندند.
آنها در دیگر پوسترها هم به برخی از نقاط عطف جنبش کارگری در ایران طی صد سال گذشته پرداخته و کلاژی با استفاده از محتوای متنی و تصویری روزنامه‌های باطله که در آن مشکلات و مقاومت کارگران به تصویر کشیده شده، تهیه کردند.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه) باتجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی استان کرمانشاه مقابل صندوق بازنشستگی کشوری
شعارها:
«تجمع اعتراض حق مسلم ماست»
«فریاد فریاد ازاین همه بیداد»
«بازنشسته دادبزن حق توفریاد بزن»
بازنشسته بیداراست از تبعیض بیزاراست»
«معیشت منزلت حق مسلم ماست»
«معلم زندانی  آزاد باید گردد»
«کارگر زندانی  آزاد باید گردد»
«دانشجوی زندانی  آزاد باید گردد»
 
 
*دردوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشورنسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان دربابل هم مقابل ساختمان مدیریت شرکت مخابرات استان مازندران تجمع برگزارشد
*فرضیه "کیسه بوکس" بودن کانون های بازنشستگان!
اسماعیل گرامی(کارگر بازنشسته)
تمامی بازنشستگان میدانند که این "کانون های بازنشستگان" تا کنون هیچ قدمی برای کسب خواسته های بازنشستگان برنداشته اند و تشت رسوایی آنها همچون خانه کارگر از بام بر زمین افتاده و صدایش دیگر گوش فلک را کر کرده است. حال این کانون های رسوا شده، تبدیل به کیسه بوکس عده ای فرصت طلب شده اند. این قهرمانان پفکی؛ گاه با ضرباتی سهمگین به اعضای هیئت مدیره ها و گاه با هوک های ظریفِ چپ و راست به اساسنامه؛ به این کانونها حمله میکنند.
عده ای از این قهرمانان پفکی حین ضربه زدن به این کیسه بوکس ها، تلاش دارند آب تطهیر بر سر این کانون ها بریزند. این رقصِ پاهای جسورانه  و افشاگرانه تنها این معنا را میدهد که "بازنشستگان بدون این کانونها به خواسته های خود نمیرسند و مشکل کنونی این کانون ها؛ اساسنامه ناقص و یا وجود افراد بدون تحرک و یا فاسد در هیئت مدیره آنها میباشد". هدف این قهرمانبازیهای پوشالی، پریدن داخل رینگ کانونها و نشستن بر روی صندلی هیئت مدیره های کنونی میباشد. این افراد جهت حفظ و خریدن آبرو برای کانونها؛ گاه سخنانی میگویند که بیشتر به پرتاب ناشیانه بومرنگ جهت شکار شباهت دارد. مثلا میگویند اضافه شدن "آیتم حق مسکن در فیش حقوقی بازنشستگان" نتیجه تلاش و زحمات این کانونها میباشد! این چه دستاوردی است که کانونها به آن مینازند؟ فرض بگیریم به جای یک "آیتم حق مسکن در فیش حقوقی بازنشستگان" ده آیتم و یا بیست آیتم دیگر به فیش حقوقی ما اضافه شود؛ اما وقتی دریافتی حقوق ما زیر خط فقر است، این آیتم های رنگارنگ و گوناگون چه ارزشی برای ما دارند؟! به چه چیزی افتخار میکنید؟ حق مسکن ۲۷۰ هزار تومان؟!! این مبلغ را در هر بنگاه معاملات ملکی بگویید به ما میخندند!! به عنوان بازوی اجرایی حکومت؛ با اضافه کردن آیتم حق مسکن به فیش حقوقیِ بازنشستگان، آنها را فریب دادید و پیگیر اجرا شدن ماده ۹۶ نشدید؛ تا حقوق ها برابر با معیشت و یا متناسب با نرخ تورم افزایش یابند. این قهرمانان گاه خواهان عدالت میشوند! آنها شکایت میکنند از به زیر پا گذاشتن عدالت توسط هیئت مدیره کانونها در نوبت دهی سفرهای زیارتی یا سیاحتی و یا استفاده از هتل های آنچنانیِ کانونها. آنها برای استفاده کردن عادلانه از این امکانات رهنمود میدهند که همه بازنشستگان باید بطور مساوی از این امکانات استفاده کنند! «یکی می مُرد ز درد بی نوایی، یکی میگفت خانم زردک میخواهی؟». بازنشسته ای که صبح تا شب بفکر عقب افتادن اجاره خانه و یا مخارج درمان خود و اعضای خانواده میباشد، بازنشسته ای که زیر بار گرانی و تورم کمرش خم شده، این بازنشسته دیگر حداقل پول لازمه و دل و دماغ سفر کردن را ندارد! بازنشسته اگر کنار دریاچه خزر و یا کنار زاینده رود هم برود این افکار عذاب دهنده را با خود میبرد!! این محمد اسدی سرمایه دار رئیس کانون عالی بازنشستگان و دیگر اعضای هیئت مدیره کانونهای کشور هستند که شکمشان سیر است و بدون غم و غصه از این امکانات استفاده میکنند. این عدالت خواهی ها فقط عوام فریبی میباشند! بجای چنین عدالت خواهی ها، باید در اجرای ماده ۹۶ قدم برداشت. اگر ماده ۹۶ اجرا شود و حقوق بازنشسته بالای خط فقر پرداخت گردد، بازنشسته با شکمی سیر و بدون دغدغه و مشغله ی فکری خودش میداند که چگونه به مسافرت برود.
عده ای دیگر از این قهرمانان پفکی برای کسب وجه خود؛ میخواهند این کانونها را منحل کنند! این افراد میخواهند اینچنین نشان دهند که این کانونها چون بی خاصیت میباشند، پس باید آنها را منحل کرد و سپس ما میتوانیم مطالبه گری کنیم. واقعیت این است که این کانونها را بازنشستگان نساخته اند که حال عده ای بازنشسته بخواهند آنها را منحل کنند، این کانونها را حکومت ساخته است همانند بسیج و یا سازمان تبلیغات اسلامی. کسانیکه میخواهند این کانونها را منحل کنند همانند این میماند که کسی بخواهد بسیج و یا سازمان تبلیغات اسلامی را منحل نماید!! شاید در آینده حکومت بنا به دلایلی، خود این کانونهای بازنشستگان را منحل نماید، ولی تشکلهای زرد دیگری با نام دیگری را جهت جلوگیری و کنترل اعتراضات بازنشستگان جایگزین آنها خواهد کرد.
بهر حال تمام ذکر و فکر این قهرمانان پفکی(از هر نوعی) کانونها میباشد، تو گویی شکل و یا وجود این کانونها؛ جلو مطالبه گری آنها را گرفته است! تنها چیزی که در ذهن آنان وجود ندارد "کف خیابان" است!! حکومت در حال قربانی کردن ماده ۹۶ تامین اجتماعی میباشد، آنها همچنان به "کیسه بوکس" خود حمله کرده و ضربه میزنند و همچون اعضای هیئت مدیره ها که هم اکنون بر صندلی های گرم و نرم خود نشسته اند؛ بازنشستگان را در "کف خیابان" تنها میگذارند!
هفدهم اردیبهشت ۱۴۰۳
*تجمع اعتراضی کارگران پیمانی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان نسبت به کاریکسان و حقوق نابرابر
روزسه شنبه 18 اردیبهشت، کارگران شرکت پیمانکاری همگامان مس در مس سرچشمه رفسنجان برای اعتراض به کاریکسان و حقوق نابرابردست به تجمع مقابل دفتر مدیر این مجتمع زدند وخواهان همسان سازی کامل حقوقشان با کارگران رسمی شدند.
 
بنابه گزارش رسانه ای شده، اعتراض و درخواست تجمع کنندگان اجرای دقیق خواسته کارگران در طرح همسان سازی و میزان پرداخت حقوق و دستمزدشان در مقایسه با سایر نیروهای رسمی شرکت مس اعلام و این تجمع ها در شرایطی شکل گرفته که گفته شده این شرکت طرحی را به عنوان همسان سازی اجرایی کرده است.
یکی از کارگران معترض شرکت همگامان مس از پیمانکاران مجتمع مس سرچشمه گفت: شرکت مس طرح همسان سازی حقوق را اجرا کرده بود اما این طرح آنگونه که باید اجرا نشد.
وی افزود: بر اساس خواسته کارگران در این طرح بایستی 85 درصد کل دریافتی نیروهای رسمی به نیروهای پیمانکاری پرداخت شود اما شرکت مس 85 درصد را از احکام کارکنان لحاظ کرده است.
اوادامه داد: بایستی رقم پرداختی نیروهای شرکتی به بالای 350 میلیون ریال در ماه می رسیده که با این روش به بالای 220 میلیون ریال رسیده و در این اوضاع اقتصادی تفاوت زیادی بین نیروهای پیمانکاری و رسمی وجود دارد.
وی ادامه داد: بحث دیگر کارگران این بود که نیروهای ما سر جای خودشان اشتغال به کار ندارند، آنان با قرارداد نیروهای خدماتی سرکار آمدند اما امور فنی و تخصصی شرکت مس را انجام می دهند.
یکی دیگراز کارگران نیزگفت: تجمع صبح امروز کارگران مجتمع مس سرچشمه رفسنجان به تبعیض در پرداخت حقوق بین کارگران پیمانی و کارمندان رسمی اعتراض کردند.
او افزود: کارگران پیمانی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان که زیر نظر چندین شرکت پیمانکاری فعالیت دارند، در مقایسه با همکاران قراردادی و رسمی این کارخانه که زیرنظر شرکت اصلی کار می‌کنند، از حقوق و مزایای کمتری برخوردارند.
این کارگر با بیان اینکه مجموع دریافتی کارگران پیمانی مجتمع مس سرچشمه رفسنجان کفاف معاش زندگی آنان را نمی‌دهد، گفت: سطح حقوق کارگران پیمانی مجتمع به نسبت کارگران رسمی که در سمت‌های اداری فعالیت دارند بسیار ناچیز است و این تبعیض باید برطرف شود.
*تجمعات اعتراضی کارگران شرکت آب و فاضلاب کهکیلویه و بویراحمد نسبت به سطح نازل حقوق وعدم پرداخت بموقعش وعدم پاسخگویی مسئولان
روزسه شنبه 18 اردیبهشت، کارگران شرکت آب و فاضلاب کهکیلویه و بویراحمد ازاعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم تبدیل وضعیت وعدم پرداخت بموقعش وعدم پاسخگویی مسئولان خبردادند.
براساس گزارش رسانه ای شده،حدود 190 نفر آبدار آبفای کهکیلویه و بویراحمد که هر چند روز یکبار تجمع برگزار می‌کنند جدا از بحث معوقات مزدی، از عدم اجرای طرح تبدل وضعیت شغلی خود انتقاد دارند.
یکی از کارگران گفت: طی سال‌های گذشته مرتبا پیگیر وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات معوقه مزدی خود بوده‌ایم اما هر بار مسئولان کمبود منابع مالی و نبود درآمد را بهانه پرداخت نکردن حقوق و بیمه کارگران عنوان می‌کنند اما کارگران علارغم اینکه به دلیل دریافت نکردن چندین ماه دستمزد دچار مشکلات معیشتی هستند همچنان به فعالیت روزانه خود در بخش‌ها و شهرستان‌های دیشموک، بهمئی، گچساران باشت، پاتاوه و یاسوج ادامه می‌دهند.
این کارگران گفتند:به واسطه پیمانکاری بودن و نداشتن قرارداد، وضعیت شغلی بلاتکلیفی داریم و هیچکدام از مدیران آب و فاضلاب، مسئولیت‌ مطالبات کارگران پیمانکاری را برعهده نمی‌گیرند در عین حال مسئولان شهرستانی و استانی نیز پاسخگو نیستند.
*سومین  روز اعتراض کامیونداران شیراز نسبت به کمبود سوخت ، جریمه‌های حمل‌ونقل شهرداری تناژ قانونی ونرخ کرایه پایین با اعتصاب
روزسه شنبه 18 اردیبهشت برای سومین روز متوالی، اعتراض کامیونداران داران شیرازوحومه نسبت به کمبود سوخت ، جریمه‌های حمل‌ونقل شهرداری تناژ قانونی ونرخ کرایه پایین با اعتصاب و تجمع ادامه پیدا کرد.
 
*شماره ای دیگرازسریال ادامه دارتجمع مالباختگان شرکت رضایت‌خودرو طراوت نوین مقابل دفتر رئیس قوه قضائیه
یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع کنندگان و ضرب و شتم  و بازداشت تعدادی ازآنها
پاسخ معترضین به سرکوبگران:«بی شرف بی شرف»
روزسه شنبه 18 اردیبهشت، مالباختگان رضایت‌خودرو طراوت نوین با تجمع مقابل دفتر رئیس قوه قضائیه در تهران شماره ای دیگرازسریال ادامه داراعتراضشان را بنمایش گذاشتند.
فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی از یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع کنندگان و ضرب و شتم  و بازداشت تعدادی ازآنه ومقاومت معترضین دربرابر سرکوبگران با شعار«بی شرف بی شرف» و جلوگیری از بازداشت ورهایی حق طلبان از چنگالشان خبر می دهند.
شعارها:
«داد بزن داد بزن حقت تو فریاد بزن»
« غفاری دزدی کرده  دولت حمایت کرده»
 «وعده وعید نمی‌خوایم ما حق مون را میخوایم»
 «یا مرگ یا واریزی»
 «روز عزاست امروز سرمایه‌های مردم پیش شماست امروز»
 «مشکل ما حل نشه قزوین قیامت میشه»
 «حقمون رو نگیریم از اینجا نمیریم»
 
*ادامه اعتراضات متقاضیان مسکن ملی اهوازنسبت به بلاتکلیفی وافزایش قیمت بابرپایی تجمع مقابل صداوسیمای مرکز خوزستان
روزسه شنبه 18 اردیبهشت، متقاضیان مسکن ملی اهوازبرای اعتراض به بلاتکلیفی وافزایش قیمت مقابل صداوسیمای مرکز خوزستان تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،یکی از معترضان کاغذی در دست داشت که بر روی آن نوشته بود: «مسکن 2 میلیاردی، کجایش ملی است». 
معترضان در بنر دیگری که با تسلیت به نهضت مسکن ملی اهواز و ستاد اجرایی فرمان امام آغاز شده، اعتراض خود به قیمت‌ها را چنین منعکس کرده‌اند: «با شروع تحویل اولین واحد با نرخ یک میلیارد و 500 میلیون تومان، باید فاتحه مسکن محرومان را بخوانیم».
*اعتراض دانشجویان دانشگاه های خواجه نصیر و علامه نسبت به سرکوب زنان و #جنگ_علیه_زنان با نصب پوستر
 
 
*روزشمار آزادى عزیز قاسم‌زاده، معلم و هنرمند زندانی 
جان #عزيز_قاسم_زاده درخطرست
امروز ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ دقيقاً ۶۲ روز است كه عزیز قاسم‌زاده علیرغم پایان مدت محکومیت، آزاد نشده و در زندان لاکان رشت به‌سر می‌برد.
ادامه‌ی حبس عزيز قاسم زاده غيرقانونی است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
*جان باختن یک کارگر مقنی 70 ساله درشهرری براثر سقوط درچاه
روزسه شنبه 18 اردیبهشت، یک کارگر مقنی 70 ساله تبعه أفغانستان حین کار ورود بداخل یک چاه واقع دریک زمین کشاورزی مخصوص سبزی کاری در شهر ری براثر از جا کنده شدن سیم بکسل به عمق چاه 28 متری سقوط کرد وجان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 19 اردیبهشت ماه 1403
- گلرخ ایرایی از بند زنان زندان اوین در سالگرد اعدام فرزاد کمانگر:
گفته بودی قوی بمانیم با امید به آزادی، رهایی و نجات جان عزیزان محکوم به اعداممان از چوبه‌های دار ایستاده‌ایم و برای آزادی برابری و عدالت می‌جنگیم
- تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی اصفهان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات
- اعتصاب کارگران پروژه دشت عباس دهلران دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق
- تجمع اعتراضی تعدادی از جوانان جویای کارهفت تپه نسبت به بیکاری مقابل مجتمع کشت وصنعت هفت تپه
- تجمع اعتراضی غرفه داران شب بازار مشهد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل شورای شهر
- بیانیه‌ی بیش از 700  تن از فعالان فرهنگی، صنفی و سیاسی در حمایت از کیوان مهتدی و آنیشا اسدالهی
- 19 سال از حمله چماقدارهای شورای اسلامی کار و عوامل خانه کارگر به محل سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ‌میگذرد.
- اعتصاب طلا فروشان بازار شهرهای اردبیل، اصفهان ،تبریز،تهران، شیراز و مشهد در اعتراض به مقررات مالیاتی دولت ادامه دارد
- نوروز رخداد، کارگر ساختمانی را به 37 ماه حبس محکوم کردند
- کانون نویسندگان ایران:
محمد رسول‌اف به ۸ سال حبس، شلاق، ضبط اموال و جزای نقدی محکوم شد.
- روزشمار آزادى عزیز قاسم‌زاده، معلم و هنرمند زندانی 
۶۳ روز حبس مضاعف و غیر قانونی یک معلم و هنرمند
جان #عزيز_قاسم_زاده درخطرست
- جان باختن یک کارگرپتروشیمی گچساران حین کار
*******
*گلرخ ایرایی از بند زنان زندان اوین در سالگرد اعدام فرزاد کمانگر:
گفته بودی قوی بمانیم با امید به آزادی، رهایی و نجات جان عزیزان محکوم به اعداممان از چوبه‌های دار ایستاده‌ایم و برای آزادی برابری و عدالت می‌جنگیم
«گفته بودی قوی بمانیم به شعر، به آواز به لیلاهایمان به رویاهایمان پشت نکنیم. امروز ۱۷ سال و ۸ ماه و ۲۲ روز از بازداشت و ۱۴ سال تمام از اعدامت گذشت. فکر می‌کنم به تو که هنوز با نام فرزاد کمانگر، معلم آزاده یادت می‌کنیم، فکر می‌کنم به ۲۸ مرداد ۱۳۸۵ ، به لحظه دستگیری‌ات در حالی که برای پیگیری درمان بیماری برادرت به تهران رفته بودی، به ۱۳۶۰ روز تحمل حبس و شکنجه‌ات در زندان‌های جمهوری اسلامی به بی‌دادگاهی چند دقیقه‌ای که به اعدام محکومت کرد، فکر می‌کنم به ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹، به روزی که پس از طی روند پر نقص قضائی، مخفیانه و بدون اطلاع وكیل و خانواده در محوطه پارکینگ زندان اوین جایی حوالی ما در بند زنان همراه با علی حیدریان، شیرین علم هولی، فرهاد وکیلی و مهدی اسلامیان بر دارتان کشیدند، فکر میکنم.
به ناپدیدسازی قهری‌تان به پنهان‌بودن محل دفن و مشخص‌نبودن سرنوشت پیکرهایتان ۱۴ سال پس از اعدام تان فکر می‌کنم به دایه سلطنه رضایی، مادر دادخواه‌ات که وقتی به او گفتند محل دفن پسرت فرزاد كمانگر مشخص نیست» گفت «فرزاد» قبر ندارد اما تا ابد در دل تمام آزادی خواهان مدفون است» فکر می‌کنم به او که گفت چرا می‌گویید مادران عزادار ما مادران سرافرازیم فکر می‌کنم به مادر سرافرازت فکر می‌کنم که گفت: «فرزاد را بهار از من گرفتند ولی هر بهار به میان مردم بر می گردد، مردم هم بابد جلوی ظلم‌ها و ستم‌ها بایستند».
گفته بودی قوی بمانیم با امید به آزادی، رهایی و نجات جان عزیزان محکوم به اعداممان از چوبه‌های دار ایستاده‌ایم و برای آزادی برابری و عدالت می‌جنگیم
گلرخ ایرایی؛ اردیبهشت ۱۴۰۳، بند زنان زندان اوین
برگرفته از شبکه های اجتماعی
*تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی اصفهان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات
روزچهارشنبه 19 اردیبهشت، کارگران پتروشیمی اصفهان(شرکت پیمانکاری فراب) به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات دست به تجمع دراین مجتمع وابسته به هلدینگ پتروپالایش اصفهان  زدند.
 
یکی از کارگران حاضر در تجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: حدود 80 نفر از نیروهای پیمانکاری شرکت فراب در پتروشیمی اصفهان هستیم که مطالبات مزدی ما از اسفند ماه سال 1402 پرداخت نشده است در عین حال هنوز عیدی و پاداش خود را دریافت نکرده‌ایم.
او با بیان اینکه شرکت فراب یکی از پیمانکاران طرف قرارداد با پتروشیمی اصفهان است که به واسطه شرکت مادر (اودی سی سی) در پروژه‌های مربوط به تجهیز و ساخت پتروشیمی مشارکت دارد، درباره دلایل اجتماع امروز همکارانش گفت: کارگران از کارفرمای مادر (شرکت او دی سی سی) درخواست دارند نظام پرداخت حقوق کارگران پیمانکاری را زیرنظر داشته باشند و اجازه ندهند که پیمانکاران حقوق کارگران را با این اندازه تاخیر بپردازند.
او افزود: پیش از این مطالبات بیشتری داشتیم که اسفند ماه سال گذشته بخشی ازآن به حساب کارگران واریز شد اما  تصور ما این بود که کارفرما بعد از این به تعهدات خود برای پرداخت به موقع حقوق عمل خواهد کرد که این اتفاق نیفتاد.
یکی دیگر از کارگران با بیان اینکه در تجمع امروز نیروهای حراستی قول دادند مطالباتمان را پیگیری کنند،اضافه کرد: نارضایتی ما به این جهت است که پتروشیمی سالهاست با پیمانکارانی تمدید قرارداد می‌کند که سابقه خوبی در لحاظ کردن ایمنی و پرداخت مطالبات کارگران ندارند. در واقع موضوع خروج پیمانکاران از صنعت پتروشیمی چندین سال است که از سوی دولت مطرح می‌شود، اما تاکنون کاری برای اجرای این مطالبه کارگران انجام نشده است.
*اعتصاب کارگران پروژه دشت عباس دهلران دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق
روزچهارشنبه 19 اردیبهشت، کارگران پروژه دشت عباس دهلران:شرکت پیمانکاری ثمین صنعت) دراستان ایلام برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق ازاسفند ماه سال گذشته دست از کار کشیدند.
*تجمع اعتراضی تعدادی از جوانان جویای کارهفت تپه نسبت به بیکاری مقابل مجتمع کشت وصنعت هفت تپه
روزچهارشنبه 19 اردیبهشت، تعدادی از جوانان جویای کارهفت تپه برای اعتراض به بیکاری مقابل مجتمع کشت وصنعت هفت تپه تجمع کردند وخواهان کار دراین شرکت شدند.
 
*تجمع اعتراضی غرفه داران شب بازار مشهد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل شورای شهر
روز چهارشنبه 19 اردیبهشت، غرفه داران شب بازار مشهد برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مبنی برتصمیم شهرداری ثبت نام هر ماهه در سامانه برای اجاره غرفه ونداشتن جای ثابت مقابل شورای شهراین کلانشهر تجمع کردند.
*بیانیه‌ی بیش از 700  تن از فعالان فرهنگی، صنفی و سیاسی در حمایت از کیوان مهتدی و آنیشا اسدالهی
بیش از ۷۰۰ تن از فعالان فرهنگی، صنفی و سیاسی با امضای بیانیه‌ای ضمن اشاره به تداوم حبس کیوان مهتدی و آنیشا اسدالهی خواهان آزادی «بی قید و شرط» آن‌ها شدند. 
کیوان مهتدی، مترجم، نویسنده فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران، و آنیشا اسداللهی، مترجم و فعال کارگری از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ در جریان بازداشت گسترده‌ی فعالان صنفی معلمان و کارگران، دستگیر و به زندان اوین منتقل شده‌اند.
این زوج جوان پس از سپری کردن دوره‌ای طولانی در سلول‌های انفرادی، با اتهام‌های «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام»، به‌ترتیب، به ۶ سال زندان و ۵ سال و ۸ ماه زندان محکوم شدند. از زمان بازداشت در اردیبهشت ۱۴۰۱، مهتدی حتی یک‌روز هم به مرخصی نیامده است، و آنیشا اسدالهی که ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ به طور موقت آزاد شده بود، در ۴ مرداد ۱۴۰۲ به زندان بازگردانده شد و هم‌اکنون در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد.
در متن این بیانیه پس شرح مختصر وضعیت کیوان و آنیشا چنین آمده است: «ما امضاکنندگان این بیانیه، کیوان مهتدی و آنیشا اسداللهی را دو شخصیت دلسوز و صاحب اندیشه می‌دانیم که جایشان به هیچ‌عنوان زندان نیست، از همین رو آزادی بی‌قید و شرط آنان را خواستاریم.»
برگرفته از کانال کانون نویسندگان ایران
*19 سال از حمله چماقدارهای شورای اسلامی کار و عوامل خانه کارگر به محل سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ‌میگذرد.
در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۴، عوامل وقت شوراهای اسلامی کار ده گانه شرکت واحد و کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با حمایت اعضای خانه کارگر و سازماندهی عوامل امنیتی و نیروهای انتظامی، به‌منظور سرکوب و متوقف کردن تلاش کارگران شرکت‌واحد برای تشکیل سندیکای مستقل پیش از اینکه اولین مجمع سندیکا برگزار شود، ساعت ۱۰ صبح با حمله به محل سندیکا درب و شیشه‌های ساختمان را شکستند (ساختمان سندیکای خبازان)، اعضای سندیکا را بشدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و تمامی اموال موجود در دفتر سندیکا را به سرقت بردند. 
حتی چند روز بعد از این حمله وحشیانه به اقداماتی نظیر آتش زدن ساختمان سندیکا با مواد آتش‌زا دست زدند که خوشبختانه رانندگان و دیگر کارگران با آگاهی و مقاومت و ایستادگی مرعوب نشدند و فقط یک برگ ننگین دیگری برای آنان رقم خورد و ماهیت ضد کارگری عوامل خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار بیشتر از گذشته برای جامعه کارگری روشن شد. 
ناگفته نماند عوامل این حمله که اعضای اصلی خانه کارگر و کانون عالی شوراهای اسلامی کار بودند همچنان در تمامی دو دهه اخیر برای حفظ قدرت و منافع شخصی‌شان در کانون‌های بازنشستگی و شورای عالی کار و کمیته دستمزد و ... صاحب پست و مقام هستند و همه ساله با امکانات رسانه‌ای دولتی و حکومتی که در اختیار دارند سعی می‌کنند همچنان همسو با کارفرما‌ها و عوامل امنیتی کارگران و‌ مطالبات برحقشان را تحت کنترل داشته باشند. 
امسال بار دیگر با افشا شدن تقلبات «انتخاباتی» و اعتراض تعداد کثیری از رانندگان و کارگران شرکت واحد در خصوص تقلب و تخلف گسترده مدیریت در انتخابات فرمالیته شورای اسلامی کار و همچنین عدم کارائی و عدم پیگیری نمایندگان انتصابی این نهاد در خصوص مطالبات رانندگان و سایر کارگران شرکت واحد، عملا منجر به عدم تشکیل شورای اسلامی کار در شرکت واحد‌گردید. با اینوجود عوامل شورای اسلامی کار، بجای پاسخگویی در قبال تقلب و تخلفات خود و پذیرش عدم مقبولیت شورای اسلامی کار در میان‌کارگران، بار دیگر سعی در توطئه چینی و سناریوسازیهای امنیتی علیه کارگران حق طلب و سندیکای کارگران شرکت واحد دارند. با همین قبیل سناریوسازیهای کذایی و‌ پرونده سازیها توسط عوامل امنیتی دو سال است سه تن از اعضای سندیکا، شهابی، رضوی و‌ سعیدی، را در حبس نگه داشته اند، اما خود نیز میدانند که سطح آگاهی بالا و استقلال کارگران شرکت واحد و وجود تشکل مستقل کارگری همچون سندیکا، که صدای حق طلبانه کارگران شرکت است، در مقابل بند و‌ بستها با کارفرما و عوامل حراست و‌ شهرداری، و رانت خواریهای آنان، عمل خواهد‌کرد و‌ سناریو سازیهای تکراری و ‌دروغین آنها دیگر راه به جایی نخواهد برد. 
در ۱۹همین سالگرد حمله چماقداران شورای اسلامی کار به محل سندیکا به همکاران عزیزمان در شرکت واحد و در تمام بخشهای مختلف کارگری یاداور میشویم‌که شورای اسلامی کار و دیگر تشکلات دست ساز دولتی نه تنها کمکی به ما کارگران نبوده و نخواهند بود بلکه به اتحاد و همبستگی و پیگیری مستمر مطالبات ما نیز لطمه وارد میکنند و امکان فساد و‌ اختلاس و زد و بندهای پشت پرده و‌ خصوصی سازیها و‌ تاراج اموال عمومی را بیش از پیش مهیا میکنند.
داشتن سندیکاها و دیگر تشکل‌های کارگری مستقل حق بلامنازع همه ما کارگران است. 
چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌کلیه نهادهای وابسته و حراستی و ‌اطلاعاتی همچون شورای اسلامی کار و‌ «خانه‌ کارکر» است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
*اعتصاب طلا فروشان بازار شهرهای اردبیل، اصفهان ،تبریز،تهران، شیراز و مشهد در اعتراض به مقررات مالیاتی دولت ادامه دارد
براساس گزارش ها وتصاویر منتشره در رسانه ها وشبکه های اجتماعی، اعتصاب طلا فروشان بازار شهرهای اردبیل، اصفهان ،تبریز،تهران، شیراز و مشهد که از یکشنبه 9 اردیبهشت در اعتراض به مقررات مالیاتی دولت شروع شده کماکان ادامه دارد.
از روز یکشنبه 9 اردیبهشت ،طلافروشان بازار درچندشهر در اعتراض به مصوبه مالیاتی مجلس و فعالیت دوباره سامانه جامع تجارت دست به اعتصاب زدند و مغازه‌های‌شان را تعطیل کردند.
تصاویری رسانه ای شده  ازادامه اعتصاب طلافروشان بازارتهران بتاریخ 19 اردیبهشت
 
 
 
 
*نوروز رخداد، کارگر ساختمانی را به 37 ماه حبس محکوم کردند
شعبه‌ی ۱۰۳ دادگاه کیفری شماره دو شهر دهدشت، نوروز رخداد، کارگر ساختمانی را به ۳۷ ماه حبس محکوم کرد.
 این حکم بابت اتهام‌های «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران»، «توهین به مقام معظم رهبری» و «توهین به حضرت امام خمینی» عنوان شده است.
دادگاه کیفری دهدشت بابت اتهام اول هفت ماه و ۱۶ روز و بابت هر یک از اتهام‌های دوم و سوم ۱۵ ماه و یک روز حبس برای نوروز رخداد حکم صادر کرده است.
با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۵ ماه و یک روز حبس برای این شهروند قابل اجرا است.
نوروز رخداد پیشتر در فروردین‌ماه امسال برای دفاع از اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام، نشر اکاذیب در فضای مجازی و انتشار محتویات و تصاویر مبتذل و اهانت به رهبری» با دریافت ابلاغیه‌ای به شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری دو دهدشت احضار شده بود.
نوروز رخداد متولد ۱۳۶۸ کارگر ساختمان و ساکن دهدشت است. او ۲۷ آذر سال گذشته برای رسیدگی به پرونده‌اش پس از حضور در شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی دهدشت بازداشت و پس از ۱۰ روز با قرار کفالت به صورت موقت آزاد شده بود.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*کانون نویسندگان ایران:
محمد رسول‌اف به ۸ سال حبس، شلاق، ضبط اموال و جزای نقدی محکوم شد.
به گفته‌ی بابک پاک‌نیا، وکیل دادگستری، حکم ۸ سال حبس (۵ سال قابل اجرا)، تحمل ضربه‌های شلاق، پرداخت جزای نقدی و ضبط اموال محمد رسول‌اف، کارگردان و عضو افتخاری کانون نویسندگان ایران در شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شده و پرونده به اجرای احکام ارسال شده است. 
بر اساس جزییات تازه‌ای که از آخرین اثر محمد رسول‌اف در خبرگزاری‌ها منتشر شده است، این کارگردان فیلم «دانه‌ی انجیر معابد» را بدون تن دادن به حجاب اجباری رایج در سینمای ایران ساخته است و این فیلم در بخش اصلی فستیوال کن حاضر خواهد بود. 
این در حالی است که در روزهای اخیر خبر فشار نیروهای امنیتی بر برخی از بازیگران و عوامل این فیلم نیز منتشر شده بود.
*روزشمار آزادى عزیز قاسم‌زاده، معلم و هنرمند زندانی 
۶۳ روز حبس مضاعف و غیر قانونی یک معلم و هنرمند
جان #عزيز_قاسم_زاده درخطرست
امروز ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ دقيقاً ۶۳ روز است كه علیرغم پایان مدت محکومیت، عزیز قاسم‌زاده آزاد نشده و در زندان لاکان رشت به‌سر می‌برد.
ادامه‌ی حبس عزيز قاسم زاده غيرقانونی است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
*جان باختن یک کارگرپتروشیمی گچساران حین کار
روزسه شنبه 18 اردیبهشت،کارگرپتروشیمی گچساران(شرکت پیمانکاری تابان انرژی پاسارگاد) بنام محسن موحد حین کار حان باخت. 
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 


اخباروگزارش های کارگری 20 اردیبهشت ماه 1403
- تحریم غذای کارگران نیروگاه های برق دراعتراض به سطح نازل حقوق
- اعتصاب کارگران پترو پالایش کنگان دراعتراض به عدم افزایش حقوق
- تجمع  اعتراضی خانوادگی بیماران اوتیسم مقابل استانداری قم همزمان باسفر رئیس الوعده
- نامه سرگشاده به اتحادیه ها و تشکل های کارگری در همبستگی با  جنبش کارگری ایران:
 از تجمع اعتراضی  در اجلاس  2024 سازمان جهانی کار پشتیبانی کنید.
- حکم زندان حسن سعیدی با نقض در دیوان عالی کشور کاهش یافت
- تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت محمد سعیدی ابواسحقی
- روزشمار آزادى عزیز قاسم‌زاده، معلم و هنرمند زندانی 
64 روز حبس مضاعف و غیر قانونی یک معلم و هنرمند
- خلاصی ایرج رهنما از حصرخانگی و پابند الکترونیکی
- جان باختن 2کارگر جوان کارخانه کاشی اشکذر یزد براثربرق گرفتگی
- جان باختن یک کارگر معدن شن دهاقان براثر سقوط در قیف 
- جان باختن یک کارگر در ایرانشهر بر اثر سقوط ازارتفاع
*******
*تحریم غذای کارگران نیروگاه های برق دراعتراض به سطح نازل حقوق
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 20 اردیبهشت، کارگران  تعدادی از نیروگاه های برق دراعتراض به سطح نازل حقوق دست به تحریم غذا زده اند.
 
*اعتصاب کارگران پترو پالایش کنگان دراعتراض به عدم افزایش حقوق
درهفته ای که پشت سرگذاشتیم، اعتصاب کارگران پترو پالایش کنگان(شرکت پیمانکاری کیان سازه بنوار) در سایت مهستان ،استان بوشهردراعتراض به عدم افزایش 35 درصدی حقوق درشبکه های اجتماعی منتشر شد.
بنا به گزارش شبکه های اجتماعی کارفرما بجای پاسخگویی به خواسته های کارگران همه را از کار اخراج کرده است.
*تجمع  اعتراضی خانوادگی بیماران اوتیسم مقابل استانداری قم همزمان باسفر رئیس الوعده
روزپنج شنبه 20 اردیبهشت همزمان باسفر رئیس الوعده به استان قم، بیماران اوتیسم قم بهمراه خانواده مقابل استانداری تجمع کردند وخواهان تحویل صوماراعتراضیشان به رئیسی شدند.

 
منبع اصلی خبر وتصویر:کانال پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت
*نامه سرگشاده به اتحادیه ها و تشکل های کارگری در همبستگی با  جنبش کارگری ایران:
 از تجمع اعتراضی  در اجلاس  2024 سازمان جهانی کار پشتیبانی کنید.
رژیم اسلامی ایران در طول ۴۵ سال گذشته درحال جنگی مستمر و همه جانبه علیه طبقه کارگر در عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بوده است. حداقل دستمزد، چند برابر زیر خط فقر قرار دارد و حتی پرداخت منظم دستمزد به یکی از مطالبات کارگران تبدیل شده است. کارگران ایران برای تامین سرپناه و حداقل زندگی برای خانواده‌های خود مجبورند گاه تا سه شغل ناپایدار برای خود دست و پا کنند. دولت ایران قانون کار خود را نیز به شدت زیر پا می گذارد و برای کنوانسیون های سازمان جهانی کار کمترین احترامی قائل نیست.  سرکوب و بگیر و ببند کارگران به امری روزمره تبدیل شده است. در تمام این مدت طبقه کارگر در ایران علیرغم همه سرکوب های  وحشیانه و محرومیت از حقوق بنیادی  کار و حقوق  بشر، مقاومت ستایش برانگیزی از خود نشان داده و در نبردی به شدت نا برابر برای  کسب حقوق خود مبارزه کرده است.
هر سال صدها کارگر و فعال کارگری در ایران به دلیل استفاده از حقوق اولیه کارگری خود توسط جمهوری اسلامی ایران تهدید، اخراج، دستگیر، زندانی و شکنجه می شوند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از فعالان کارگری پشت میله های زندان هستند. چند تشکل مستقل کارگری که تا حدی از هجوم و سرکوب مداوم دولت جان سالم به در برده اند، تحت فشار مداوم و شدید قرار دارند، فعالیت آنها به شدت محدود شده است و بسیاری از بنیان گذاران و اعضای آن ها یا زندانی هستند یا در ترس دائمی از سرکوب حکومتی  و بازداشت های طولانی بدون محاکمه بسر می برند. 
جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای سازمان جهانی کار (ILO) موظف به رعایت کنوانسیون های بنیادی این سازمان، از جمله آزادی تشکل ها و پیمان های دستجمعی است. با این حال، نقض شدید همین کنوانسیون ها، سیاست و رویه معمول رژیم ایران بوده است. رژیم ایران علیرغم داشتن سابقه سرکوب گرانه و خشونت آمیز ضد کارگری در 45 سال گذشته، اما اجازه یافته تا نمایندگان تشکلات وابسته به دولت، مانند «کانون عالی شوراهای اسلامی کار» را به جای نمایندگان مستقل و واقعی تشکل های کارگری به کنفرانس‌ سالانه سازمان جهانی کار بفرستد. و این در حالی است که هیچ اثر و نشانه‌ای از نظارت سازمان جهانی کار برای احراز مستقل بودن نمایندگان کارگری دیده نمی‌ شود.  زننده تر اینکه این افراد نیابتی حتی به عضویت هیئت مدیره و سایر کمیته ها ارتقا می یابند.جمهوری اسلامی ایران همچنین نمایندگان کارفرمایی را نیز خود انتخاب می کند و بنابراین همه نمایندگان ایران، کارگزار و عوامل حکومت اسلامی هستند.
سال‌هاست که تشکل‌ها و فعالان کارگری در ایران تاکید کرده اند که این به اصطلاح «هیئت کارگری ایران» نماینده کارگران ایران نیست و از نهادهای ذیربط سازمان جهانی کار خواسته اند وارد عمل شوند و جلوی این تقلب شرم‌ آور را بگیرند، اما تنها با دیوار ستبر سکوت مواجه شده‌اند. . در سال 2005 در پی شکایتی از دولت ایران مبنی بر نقض حقوق کارگران، پرونده ای در سازمان جهانی کار تشکیل شد. از آن زمان تا کنون هر سال شکایات بیشتری به پرونده ااضافه شده است، اما پس از گذشت نزدیک به 20 سال، سازمان جهانی کار هیچ گام معنادار و موثری برای پاسخگویی به این  شکایات افزون شونده بر نداشته است. 
یکصد و دوازدهمین کنفرانس سازمان جهانی کار بین 3 تا 14 ژوئن 2024 در ژنو برگزار می‌شود. ما در 7 ژوئن تجمعی در اعتراض به حضور عوامل رژیم جمهوری اسلامی که  تحت عنوان «نمایندگان کارگری ایران» در این کنفرانس حضور می یابند برگزار خواهیم کرد و همزمان خواستار آزادی بی قید و شرط  فعالان کارگری زندانی و تمامی زندانیان سیاسی در ایران و به رسمیت شناختن حق مسلم کارگران ایران در ایجاد تشکل ها ی مستقل کارگری و پیمان های دستجمعی خواهیم بود.  
ما همراه با تشکل‌های کارگری و کارگران زندانی در ایران، از تشکل‌های کارگری در سراسر جهان می ‌خواهیم که در همبستگی با نمایندگان واقعی  کارگران ایران از مبارزات آنان  حمایت کنند و صدور احکام خودسرانه  و طولانی مدت  زندان علیه آنها به خاطر اینکه حقوق اولیه کارگری خود را در خواست کرده اند – حقوقی که در بسیاری ازنقاط جهان به رسمیت شناخته شده - محکوم نمایند.  ما از شما می خواهیم که از تجمع ما پشتیبانی کنید. شما می توانید : لف) نام  تشکیلات خود را به لیست حمایت کنندگان اضافه کنید، ب) پیام حمایت خود را برای ما بفرستید تا در تجمع خوانده شود، ج) نماینده خود را معرفی کنید تا به طور کوتاه  در تجمع ما در 7 ژوئن 2024 سخنرانی کند. خوشحال خواهیم شد که اگر بیش از یک گزینه را انتخاب کنید. 
با اتحاد و همبستگی
 کمیته سراسری برگزاری تجمع اعتراضی 7 ژوئن در ژنو
*حکم زندان حسن سعیدی با نقض در دیوان عالی کشور کاهش یافت
حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد پس از بازداشت در ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ و ‌بدنبال ماهها بازجویی با پرونده سازی به پنج سال حبس به اتهام واهی اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و یک سال حبس و دو سال تبعید به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده بود. اما در روزهای اخیر با نقض رای در دیوان عالی کشور حکم زندانش به ترتیب به سه سال و شش ماه و یک روز بابت اتهام اجتماع و تبانی، و هفت ماه بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام کاهش یافت.
با گذشت دو سال از بازداشت و‌ حبس حسن سعیدی، حتی یک روز مرخصی به ایشان داده نشده و با آزادی مشروط این کارگر زندانی نیز مخالفت شده است.
کارگر زندانی آزاد باید گردد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
*تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت محمد سعیدی ابواسحقی
برپایه گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی،محمد سعیدی ابواسحقی معلم اخراجی اهل شهرستان لردگان علیرغم گذشت 13 روز از زمان بازداشت، کماکان در بلاتکلیفی بسر میبرد. 
وی 13 روز پیش توسط ماموران اطلاعات سپاه در لردگان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. آقای سعیدی از زمان بازداشت تاکنون هیچگونه تماسی با خانواده خود نداشته است. 
بی خبری از سرنوشت او افزایش نگرانی های خانواده و همکارانش را در پی داشته است.
*روزشمار آزادى عزیز قاسم‌زاده، معلم و هنرمند زندانی 
64 روز حبس مضاعف و غیر قانونی یک معلم و هنرمند
جان #عزيز_قاسم_زاده درخطرست
امروز ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ دقيقاً ۶۴ روز است كه علیرغم پایان مدت یک سال محکومیت و نیاز به درمان، از آزادی عزیز قاسم‌زاده از زندان لاکان رشت جلوگیری می‌شود.
ادامه‌ی حبس عزيز قاسم زاده غيرقانونی است.
#معلم_زندانی_آزاد_باید_گردد
#فعالیت_صنفی_جرم_نیست
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
خلاصی ایرج رهنما از حصرخانگی و پابند الکترونیکی
به گزارش کانال انجمن صنفی معلمان فارس،روزپنج شنبه 20 اردیبهشت، ایرج رهنما عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان فارس پس از گذراندن یک سوم از دوران حبسش با عفو مشروط از حصر خانگی آزاد شد و پابند الکترونیکی ایشان برداشته شد. 
*جان باختن 2کارگر جوان کارخانه کاشی اشکذر یزد براثربرق گرفتگی
بامدادروز پنج شنبه 20 اردیبهشت،2 کارگر25 ساله تبعه افغانستان در کارخانه کاشی واقع در شهرک صنعتی حاجی آباد اشکذر یزد دچاربرق گرفتگی شدند و جان خودرا ازدست دادند.
*جان باختن یک کارگر معدن شن دهاقان براثر سقوط در قیف 
روزپنج شنبه 20 اردیبهشت،یک کارگرتبعه افعانستان حین کار معدن شن شهرستان دهاقان در استان اصفهان بر اثر سقوط در قیف  این معدن جان باخت.
*جان باختن یک کارگر در ایرانشهر بر اثر سقوط ازارتفاع
روزسه شنبه 18 اردیبهشت،یک کارگر34 ساله بنام اسلم محمودزهی اهل روستای دشت آبخان شهرستان خاش حین کاردریک ساختمان در حال ساخت واقع درایرانشهر براثر سقوط از ارتفاع جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید