اخبار نفت:شماره ۳۸-۴۱:   اعتراضات و تجمعات کارگران رسمی نفت ادامه دارد و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: تجمع کارگران رسمی شرکت فلات قاره در بهرگان و بیانیه هشداری کارگران رسمی نفت به وزیر کار امروز جمعه ۱۷ آذر  ماه کارگران رسمی شاغل در شرکت نفت فلات قاره در بهرگان به صورت یکپارچه در محل اداره مرکزی این منطقه تجمع کردند و با در دست گرفتن بنرهای اعتراضی خود پیگیر مطالباتشان شدند. این تجمع قبل از شروع ساعت کار صورت گرفت.

در اطلاعیه خبری این تجمع اعتراضی کارگران خواستهای خود را اعلام کرده و بر تداوم اعتراضاتشان تاکید کرده اند. خواستهای اعتراضی این کارگران عبارتند از: حذف کامل سقف حقوق مناطق عملیاتی نفتی، حذف تبعیض میان کارکنان عملیاتی در سقف پرداخت و برداشتن عناوین پشتیبانی و اصلی تخصصی، استرداد مالیات کسر شده از کارکنان عملیاتی نفتی، عدم ادغام صندوق بازنشستگی نفت با سایر صندوق های بازنشستگی، حذف سقف پاداش پایان خدمت و پرداخت کامل سنوات کارکنان، اجرای کامل ماده ده و پرداخت معوقات و اصلاح کف حقوق کارکنان اخیرالاستخدام آزمونی. در ادامه این اطلاعیه خبری کارگران بر تداوم اعتراضات خود تاکید کرده و مینویسند:"جنبش جمعه های اعتراضی کارکنان منطقه نفتی بهرگان تا حصول تک تک خواسته های یادشده ادامه دارد". 
خواستهای اعلام شده کارگران رسمی در بهرگان خواستهای سراسری همه کارگران رسمی در نفت است. شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت خطاب به وزیر کار در چهاردهم آذر ماه بیانیه ای اخطاری داده تحت عنوان " هشدار جدی شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت در مورد آتش افروزی وزارت کار و آتشی که مخزن های نفت و گاز را شعله ور خواهد ساخت. از جان صنعت نفت چه میخواهید". در سر سخن این بیانیه چنین آمده است: " جناب وزیر اگاه باشید، کبریتی را که شما در پی افروختن آنی، خط آتشیست که فرجامش به مخزن های نفت و گاز می رسد، جناب وزیر اتش افروزی نکن! نیک بیندیش، وزارت کار را سامان دهید، هزاران جوان بیکار، ره افسردگی در پیش گرفته اند، نخبگان در حال کوچ هستند، در اندیشه کارسازی باش جناب وزیر، بیش از این آتش افروزی نکن، زیرا شعله های سرکش نفت و گاز دامن شما را نیز خواهد گرفت". در این بیانیه سخنی در مورد  دست اندازی به صندوق بازنشستگی نفت آمده است:" سخنی با وزیر تعاون کار و رفاه و تامین اجتماعی. مرگ خوب است اما برای همسایه، گاهی سخن از قانون، همانند ترساندن کودکان است از لولو هایی ، که هیچگاه هیچ کس آنها را به چشم ندیده است، قانون خوب است اما نه برای صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی، بلکه برای دیگر صندوق ها، راستش را بگوئید، چه نقشه شومی برای صندوق بازنشستگی نفت در سر دارید؟". دست اندازی به صندوق بازنشستگی و دزدی ها و چپاولها یک موضوع مهم اعتراضات کارگران رسمی و بازنشستگان در نفت است. 
این بیانیه ها و این اخطارهای شدید اللحن از فضای انفجاری اعتراضی در نفت حکایت میکنند. تعرضات معیشتی حکومت و دزدی ها و اختلاس موضوع خشم همه کارگران را برانگیخته است. این اعتراض کل جامعه است. از کارگران نفت حمایت کنید و به کارزار حمایت از کارگران نفت بپیوندید.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ آذر ۱۴۰۲،  ۸ دسامبر ۲۰۲۳

 

اخبار نفت:شماره ۳۹
اعتراضات و تجمعات کارگران رسمی نفت ادامه دارد
تجمع کارگران رسمی شرکت فلات قاره لاوان و سکوی نفتی  ابوذر
روز ۱۷ آذر کارگران رسمی شاغل در فلات قاره لاوان در ادامه اعتراضاتشان به  تعرضات معیشتی حکومت و عدم پاسخگویی به خواستهایشان تجمع کردند.همانطور که قبلا گزارش کردیم در این روز کارگران رسمی شاغل در شرکت نفت فلات قاره در بهرگان نیز تجمع داشتند. 
بعلاوه در روز ۱۵ آذر نیز در همین رابطه کارگران  عملیاتی‌ سکوی نفتی ابوذر تجمع اعتراضی برپا کردند. اعتراضات کارگران رسمی نفت در سکوهای نفتی و بخش های عملیاتی بصورت متوالی ادامه دارد. یک مانع بازتاب سریع اخبار این اعتراض ضعیف بودن و یا قطع  اینترنت است. حذف سقف حقوق، حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مالیاتی، اجرای ماده ده و پرداخت معوقات آن و عدم دست اندازی به صندوق بازنشستگی خواستهای فوری این کارگران است.  از خواستها و اعتراضات کارگران نفت وسیعا حمایت کنیم. به هر شکل که میتوانید به کارزار حمایت از کارگران نفت بپیوندید.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۸ آذر ۱۴۰۲،  ۹ دسامبر ۲۰۲۳

 

اخبار نفت:شماره ۴۰
کارگران رسمی نفت به اعتراضات متحدانه خود ادامه میدهند 
کارگران رسمی فلات قاره سیری و بهره برداری نفت و گاز آغاجاری همچنان در اعتراضند 
امروز ۱۹ آذر ماه کارگران شرکت نفت فلات‌قاره سیری و شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری در ادامه اعتراضات خود به تعرضات معیشتی حکومتی و برای پیگیری خواستهایشان بار دیگر دست به تجمع زدند. این کارگران خواستهایی دارند که پاسخ نگرفته و اعلام کرده اند که تا رسیدن به خواستهایشان به اعتراضات و تجمعات خود ادامه میدهند. حذف سقف حقوق، حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مالیاتی، اجرای ماده ده و پرداخت معوقات آن و عدم دست اندازی به صندوق بازنشستگی خواستهای فوری این کارگران است.  
خبر تاسف بار اینکه بنا بر خبرهای منتشر شده از سوی فرماندار کوهدشت، ۵ تکنسین اصفهانی که برای لایروبی انبار شرکت نفت برد‌اسپی شهرستان کوهدشت به داخل مخزن رفته‌ بودند، دچار گاز گرفتگی شدند‌ و جان خود را از دست دادند. جان باختن این کارگران را به خانواده هایشان و به همه کارگران و مرد تسلیت میگوییم. مراکز کاری و بویژه مراکز نفتی به دلیل نا امنی محیط کار قتلگاه کارگران است. طبق گزارشات از فروردین تا مهر ماه  هفده کارگر نفت و گاز و پتروشیمی در اثر ناامنی محیط کار جان باخته اند.
 یک خواست فوری و سراسری کارگران نفت ایمن شدن محیط های کار با استانداردهای قابل قبول است. نمایندگان منتخب کارگر‍ان باید امکان کنترل مراکز کارگری از نظ‍ر ایم‍نی را دا‍شته ب‍اشند ‍و‍ ‍نظرات آنها به اجرا گذاشته شود. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ آذر ۱۴۰۲،  ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳

 

اخبار نفت:شماره ۴۱
تجمع مشترک بازنشستگان نفت همراه با کارگران رسمی مناطق نفتخیز جنوب 
امروز نوزده آذر در اهواز بازنشستگان نفت همراه با شاغلین در مناطق نفتخیز جنوب در اعتراض به تعرضات معیشتی حکومت و اختلاسها مقابل درب شرکت نفت تجمع و اعتراض کردند. در این تجمع اعتراضی تجمع کنندگان با شعار "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد" همه کارگران در نفت را به اعتراض فراخواندند . بازنشستگان نفت قبلا نیز همراه با کارگران رسمی در شهرهایی چون شیراز. اهواز، شاهین شهر ماهشهر، و اصفهان برای پیگیری مطالباتشان تجمعات مشترکی داشته اند. " شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"  اکنون شعار بخش های مختلف بازنشستگان است. شعاری که اتحاد طبقاتی کارگری در سطح جامعه را نمایندگی میکند. این شعار را باید همه جا تکثیر کرد و  در کف خیابان بطور میدانی به آن تحقق بخشید. از دیگر شعارهای کارگران در این تجمع عبارت بودند از : "دولت ورشکسته  ما رو بیچاره کرده"،  "نه دولت نه مجلس نیستند به فکر ملت"، و "حق رو ناحق کردن ما رو بیچاره کردن". 
یک اعتراض کارگران و بازنشستگان نفت دست اندازی به صندوقهای بازنشستگی و بالا کشیدن ذخایر این صندوقهاست که متعلق به کارگران در دوران بازنشستگی شان است. همچنین کارگران شاغل و بازنشسته نفت به ادغام صندوقهای بازنشستگی نیز اعتراض دارند.همچنین حذف سقف حقوق، عودت کسورات مالیاتی، حذف محدودیت سنوات بازنشستگی از دیگر موضوعات اعتراض این کارگران است. اینها  خواستهای مشترک و سراسری کارگران شاغل و بازنشسته در نفت است.  از اعتراضات کارگران نفت وسیعا پشتیبانی کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ آذر ۱۴۰۲،  ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳

 


بار دیگر بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد در شهرهای مختلفی تجمع کردند 
امروز نوزده آذر بازنشستگان تامین اجتماعی همانند دیگر یکشنبه ها از شهرهای اهواز، کرمانشاه، شوش، کرخه، هفت تپه، و اراک، علیه فقر و بی تامینی و بی پاسخ ماندن خواستهایشان تجمعاتی اعتراضی برپا کردند.
در شوش بازنشستگان با اشاره به افشای دزدی کلان ۳ میلیارد و ۳۷۰ میلیون دلاری از شرکت کشت و صنعت چای دبش وابسته به بنیاد مستضعفان وابسته به بیت رهبری، از جمله شعار میدادند "چای دبش عالیه سفره‌ی ما خالیه".  دیگر شعارهای این بازنشستگان که خشم و نفرت آنها را از وضع بد معیشتی و دزدیها بیان میکرد عبارت بودند از: "حقوق نصفه نیمه سکوت کنی همینه"، "حقوق نصفه نیمه چایی نخوری همینه"، "چای دبش عالیه  سفره ما خالیه، "چایی می زنیم تو لیوان  لعنت بر این مدیران"، " «چایی دبشو جمع کنین، مشکل ما رو حل کنین!"
در کرمانشاه بازنشستگان شعار میدادند: "کشوری، لشکری، تامین اجتماعی اتحاد، اتحاد"، "تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم"، "فقط کف خیابون بدست میاد حقمون"، "عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، حقوق بازنشسته زیر عباست امروز". در این تجمع  بنری با نوشته "معیشت، منزلت ، حق مسلم ماست" قابل توجه بود.
دیگر شعارهای بازنشستگان عبارت بودند از: "صندوقو خالی کردند ما را بیچاره کردند"، "اختلاس، اختلاس، عامل فقر و فساد"، "یک اختلاس کم بشه ، مشکل ما حل میشه"، "دولت با جناقی نمیخوایم، نمیخوایم"،  "نه وعده نه بازی اجرای همسان سازی"، و " وعده وعید کافیه، سفره ی ما خالیه"، "دولت خیانت میکند، مجلس حمایت میکند"، "شرکت پر در آمد چه بر سر تو آمد".
در اهواز بازنشستگان در مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان تجمع داشتند و سپس با سردادن شعارهای اعتراضی شان تا میدان فرهنگ راهپیمایی کرده و فضای پر شوری از اعتراض را شکل دادند. در این تجمع بازنشستگان بنرهایی با نوشته های"شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"، "درمان رایگان حق مسلم ماست" و در  دفاع از فرزانه زیلابی وکیل محبوب خود که  بخاطر دفاعش از کارگران حکم زندان دارد را بدست داشتند که توجه ها را بخود جلب میکرد. پرونده فرزانه زیلابی که به اتهام فعالیت "تبلیغی علیه نظام" به یک سال حبس و دو سال ممنوع‌ الخروجی از کشور محکوم شده است، در هجدهم آذر در دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان مورد بررسی قرار گرفت. خواست کارگران لغو احکام صادره و مسدود شدن پرونده تشکیل شده برای او است.
حرکت اعتراضی دیگر در این روز از سوی معلمان خرید خدمات آموزشی در بلوچستان انجام گرفت. معلمان خرید خدمات  از روز گذشته در مناطق راسک، بنت و آشار در سیستان و بلوچستان در اعتراض به وضع بد معیشتی و شغلی خود و با خواست فوری استخدام در آموزش و پرورش و پرداخت حقوقهای معوقه شان در اعتصاب بسر میبرند. ۹ سال است که به آن ها وعده داده میشود و حقوق سال گذشته خود را هم دریافت نکرده اند. معلمان خرید خدمت بارها در سطح سراسری دست به اعتراض و تجمع زده اند. بنا بر خبرها امروز نوزدهم اذر دانش آموزان و معلمان شهرستان راسک و سرباز با پلاکاردها و دست نوشته های خود حمایت خود را از معلمان خرید خدمت اعتصابی اعلام داشتند.  
 بازنشستگان هر روز متحد تر و همبسته تر اعتراضات خود را به پیش میبرد. بازنشستگان خواستهاری اعتراضی کل جامعه را نمایندگی میکنند و با شعارهای " اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد" و  "شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد"  نماینده اتحاد مبارزاتی کل جامعه علیه بساط فقر و توحش حاکم هستند. از خواستها و مطالبات بازنشستگان باید وسیعا حمایت کرد و این شعارها را در همه جا تکثیر کرد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ آذر  ۱۴۰۲،  ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳

 

 

ادامه اعتراضات پرستاران، گرامیداشت یاد محسن شکاری و هومن عبداللهی از جانباختگان انقلاب
روز ۱۸ آذر  پرستاران در اهواز در ادامه اعتراضاتشان به وضع بد معیشتی و شرایط دشوار کاری مقابل استانداری تجمع کردند. اعتراض قبلی آنها در هفتم آذر همراه با بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری و کارگران شهرداری اندیکا انجام گرفت و شعار "لشکرِی، کشوری، پرستار تامین اجتماعی، اتحاد" در خیابان طنین انداخت. عدم پرداخت تعرفه ها و سطح نازل حقوقها، فشار سنگین کاری و اضافه کاری های اجباری، شرایط بد و غیر استاندارد مراکز درمانی به لحاظ بهداشتی، اخراجها و قراردادهای پیمانی و معوقات مزدی از جمله موضوعات سراسری اعتراضات پرستاران است . شورای هماهنگی اعتراضات پرستاران بر سر این موضوعات کارزاری مطالباتی را اعلام کرده است. در رابطه با این مطالبات تا کنون پرستاران در شهرهای مختلفی از جمله اراک، اهواز، دیواندره ، مشهد ، تهران، فسا، سنندج،  صومعه سرا، رشت، سقز، کرمانشاه، ارومیه ، کاشان، آران و بیدگل، یزد، و اسلام آباد غرب تجمع داشته اند. مطالبات پرستاران ارتباط مستقیمی با وضع بهداشت در سطح جامعه دارد و باید مورد وسیعترین پشتیبانی ها قرار گیرد.
-هفده آذر اولین سالگرد قتل حکومتی محسن شکاری از بازداشت شدگان انقلاب زن زندگی آزادی بود. به این مناسبت جمعی از هم‌بندی‌های سابق وی بر سر مزارش جمع شدند. همچنین بنرهایی از او در مراکزی از شهر از جمله در یکی از پلهای هوایی تهران  نصب گردید و به یاد وی شعارنویسی های بسیاری شد. مردم با ارج گذاشتن و گرامیداشت یاد جانباختگان انقلاب بر تداوم اعتراضاتشان تا سرنگونی حکومت تاکید دارند.  
- روز شانزده آذر نیز سالگرد هومن عبداللهی از جانباختگان انقلاب با  حضور خانواده و جمع کثیری از مردم انقلابی شهر سنندج و حسن‌آباد در آرامستان حسن‌آباد برگزار شد. هومن عبداللهی، ۲۱ ساله، شب ۱۶ آذرماه ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات مردمی در شهرک حسن‌آباد سنندج توسط نیروهای امنیتی به قتل رسید.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۸ آذر ۱۴۰۲،  ۹ دسامبر ۲۰۲۳