اخباروگزارش های کارگری 28 , 29 دی ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

صد و بیست و پنجمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: نگاهی به خبرها و گزارش های روز چهارشنبه 28 دی ماه صد و بیست و پنجمین روز اعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: - سه شنبه 27 دی،تجمع در هفت حوض تهران همزمان با چهلمین روز خاکسپاری محسن شکاری- گرامیداشت یاد محمد حسینی برسر مزارش با حضور خانواده زنده یاد محمد مهدی کرمی و جمعی از معترضان رژیم دیکتا توری اسلامی- گرامیداشت خاطره محمد مهدی کرمی از طرف خانواده وجمعی ازآشنایان، دوستان و...برسرمزارش

- بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر تهران در حمایت از اعتصاب کامل دانشجویان و اساتید رشته‌ی مجسمه‌سازی
- ادامه تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان برای چهارمین روز متوالی
- اعتراضات دامنه دار کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص حق آبه با راهپیمایی و تجمع
- اطلاعیه شماره ۱ کمپین معلولان در خصوص تجمع ۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۱
بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر تهران در حمایت از اعتصاب کامل دانشجویان و اساتید رشته‌ی مجسمه‌سازی

ادامه تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان برای چهارمین روز متوالی
روز چهارشنبه 28 دی برای چهارمین روز متوالی، اهالی شهرستان گالیکش برای اعتراض به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان مبنی بر احضار امام جمعه این شهرستان به تجمعشان ادامه دادند.
در همین رابطه:سومین روز تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان
روزسه شنبه 27 دی برای سومین روز متوالی، تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان مبنی بر احضار امام جمعه این شهرستان ادامه پیدا کرد.
اعتراضات دامنه دار کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص حق آبه با راهپیمایی و تجمع
گزارشات منتشره در شبکه های اجتماعی طی هفته جاری حاکی از اعتراضات دامنه دار کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص حق آبه با راهپیمایی و تجمع می باشد.
بنا بهمین گزارشات،روز چهارشنبه 28 دی این کشاورزان پس از راهپیمایی در اصفهان با در دست داشتن پلاکارد مقابل استانداری این کلانشهر تجمع کردند.
اطلاعیه شماره ۱ کمپین معلولان در خصوص تجمع ۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۱
همان‌گونه که پیشتر اعلام شد قرار است معلولان در اعتراض به حذف ردیف بودجه و پیش‌بینی ناچیز بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان، در روز یکشنبه دوم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع مسالمت‌آمیز و صرفا صنفی داشته باشند لذا حضور افراد دارای معلولیت‌( شنوایی، بینایی، ذهنی، سندرم داون، اتیسم، جسمی حرکتی، اس ام ای SMA، ام اس MS و غیره) و اعضاء خانواده‌ و فعالان این حوزه برای تعیین سرنوشت سال آینده جامعه هدف ضروری است.
بر همین اساس و برای هر چه بهتر برگزار شدن تجمع ۲ بهمن به پیشنهاد عزیزان چند موضوع مورد بررسی و تایید قرار گرفت؛
۱. حضور معلولان شهرهای دیگر در تجمع ۲ بهمن؛
بنا به درخواست مکرر عزیزان، پیشنهاد می‌گردد از هر شهر حداقل یک فرد معلول به نمایندگی از معلولان آن شهر در تجمع شرکت کند.به دلیل سرمای زمستان و مشکلات حمل و نقل پیشنهاد حضور یک نفر داده می‌شود اما افراد می‌توانند با سایر معلولان شهر خود به صورت دست‌جمعی در تجمع شرکت نمایند.(محدودیتی وجود ندارد)
بدیهی‌ست کمپین به دلیل نداشتن منابع مالی، امکان اسکان عزیزانی که در تجمع شرکت می‌کنند را ندارد و پیشاپیش بابت این موضوع از همه عزیزان عذرخواهی می‌نماید.
۲. تشکل‌ها و معلولان سایر شهرها می‌توانند با هماهنگی همدیگر همزمان با تهران در شهرهای خود مقابل فرمانداری، بهزیستی یا دفتر نماینده مجلس تجمع اعتراضی مسالمت‌آمیز صنفی برگزار نمایند و گزارش تصویری آن را جهت ثبت در تاریخ برای کمپین ارسال نمایند.
۳. آیا امکان تحویل درخواست شخصی در تجمع وجود دارد؟
به منظور به حاشیه نرفتن مطالبه اصلی و اساسی معلولان( بازگشت ردیف و افزایش بودجه قانون معلولان) و برای جلوگیری از هرگونه بی‌نظمی و بی‌برنامه‌گی، چنانچه معلولی درخواست شخصی دارد، می‌بایست درخواست شخصی مکتوب خود را به مسئولی که کمپین در تجمع معرفی می‌کند تحویل دهد تا در صورت حضور نماینده و یا مسئولی در تجمع و بعد از مطالبه اصلی، نامه‌های عزیزان به وی ارائه شود؛ بدیهی‌ست به دلیل بی‌نظمی و سایر مسائل از رویاروی تک به تک عزیزان و تحویل مستقیم درخواست شخصی به مسئول مربوطه جلوگیری خواهد شد. ( امکان ارسال درخواست شخصی از طریق مجازی به مسئول کمپین و تحویل آن در تجمع برای هیچ کسی وجود ندارد. لطفا برای این مورد پیام ندهید)
چنانچه پیشنهادات دیگری دارید در گروه کمپین در یک کامنت کامل شرح دهید تا پس از بررسی و صلاح دید در اطلاعیه‌های بعدی مورد استفاده قرار گیرد. با تشکر
همراه شو عزیز، کین درد مشترک، هرگز جدا جدا درمان نمی‌شود!
محکومیت ساسان بیرانوند به ۳سال حبس
ساسان بیرانوند دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه اصفهان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی صلواتی به ۳سال حبس محکوم شد.
گفتنی است وی در روز ۲۴ آبان دستگیر و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود و در تاریخ ۱۷ آذر به قید وثیقه‌ی ۶۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
محکومیت عقیق شماعی به یک سال حبس تعزیری
عقیق شماعی دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه مازندران در شعبه اول دادگاه انقلاب ساری به قضاوت قاضی موسوی و به اتهام تبلیع علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
گفتنی است وی در روز ۱۴آبان به قید وثیقه‌ی ۸۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
محکومیت سارا عسکریان به دو ترم منع از تحصیل با احتساب در سنوات
سارا عسکریان دانشجوی رشته تاریخ دانشگاه بیرجند به حکم شورای انضباطی دانشگاه، به اتهام توهین به مقدسات اسلام، ارتکاب اعمال ضد نظام جمهوری اسلامی و تخلفات رایانه‌ای و مخابراتی، به دو ترم منع از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شد.
محکومیت یوسف ظریف به یک ‌سال حبس تعزیری و ۷۴ضربه شلاق
یوسف ظریف دانشجوی رشته گردشگری دانشگاه علامه طباطبایی در شعبه‌ ۲۹ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی مظلوم به یک‌سال حبس تعزیری و ۷۴ضربه شلاق محکوم شد.
۱۰۰ روز بازداشت رضا عسکری سروش
رضا عسکری سروش دانش‌آموخته‌ی مهندسی صنایع دانشگاه بوعلی سینا همدان که روز ۱۸ مهر توسط اطلاعات سپاه در منزل شخصی بازداشت شده بود، ۱۰۰ روز است که در بازداشت به سر میبرد.
وی به قضاوت قاضی برجسته طی دادگاهی مجازی، به اتهام اجتماع و تبانی به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.
آزادی موقت جلال پیردایه به قید وثیقه
جلال پیردایه، دانشجوی ورودی ۹۹ ارشد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف که ۳۰ آبان بازداشت شده بود، بعد از حدود دو ماه، امشب به قید وثیقه آزاد شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 29 دی ماه 1401
پایان هفته هیجدهم اعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
روز پنج شنبه 29 دی ماه اعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران بقرار زیر ادامه وهفته هیجدهم را پشت سر گذاشت:
- گرامیداشت خاطره دنیا فرهادی* از جان باختگان اعتراضات سراسری اهوازبه مناسبت چهلمین روز خاکسپاریش برسر مزارش درشهرستان ایذه باشرکت جمعیت زیادی از اهالی و با سردادن شعارهای اعتراضی
*دنیا فرهادی، دانشجوی 21 ساله رشته معماری دانشگاه آزاد اهواز در تاریخ 16آذر ماه سال جاری ناپدید شد و روز پنج‌شنبه 24 آذر پیکر بی‌جانش در حالی که هدف اصابت گلوله نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری قرار گرفته بود کنار ساحل کارون پیدا شد.
- گرامیداشت یاد شادمان احمدی از جان باختگان اعتراضات سراسری دهگلان به مناسبت چهلمین روز خاکسپاریش با شرکت جمعیت کثیری وبسردادن شعارهایی چون «مرگ برخامنه ای»«مرگ بر سپاهی»
- چهارشنبه 28 دی: دیوارنویسی در اعتراض به احکام ظالمانه اعدام؛ دانشگاه نوشیروانی بابل

- اعتصاب و تجمع اعتراضی کارکنان پايانه نفتی قشم
- ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص حق آبه با راهپیمایی درشهر اصفهان
- روز پنج‌ شنبه ۲۹ دی ماه برخی از کنشگران معلمی و کارگری با حضور در منزل مسعود فرهیخته، معلم محبوس در زندان تهران بزرگ، با خانواده این معلم زندانی دیدار کردند
- بیانیه کارگران غیر رسمی زیر مجموعه وزارت نفت در حمایت از اعتراضات اخیر صنفی
- جدال بر سر دستمزد در بسترِ خیزش انقلابی مردم
- بیانیه مشترک
بیانیه مزد حداقل سال ۱۴۰۲
مبارزۀ مرگ و زندگی برای افزایش مزد
- جان باختن یک کارگر در فردیس براثر سقوط از ارتفاع
اعتصاب و تجمع اعتراضی کارکنان پايانه نفتی قشم
یک فیلم کوتاه منتشره در شبکه های اجتماعی از اعتصاب و تجمع اعتراضی روز پنج شنبه 29 دی کارکنان پايانه نفتی قشم،خبر می دهد.
ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص حق آبه با راهپیمایی درشهر اصفهان
براساس ویدئو منتشره در شبکه های اجتماعی،روز پنج شنبه 29 دی کشاورزان اصفهان به اعتراضشان نسبت به عدم تخصیص حق آبه با راهپیمایی درشهر اصفهان ادامه دادند.
درهمین رابطه:اعتراضات دامنه دار کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص حق آبه با راهپیمایی و تجمع
گزارشات منتشره در شبکه های اجتماعی طی هفته جاری حاکی از اعتراضات دامنه دار کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص حق آبه با راهپیمایی و تجمع می باشد.
بنا بهمین گزارشات،روز چهارشنبه 28 دی این کشاورزان پس از راهپیمایی در اصفهان با در دست داشتن پلاکارد مقابل استانداری این کلانشهر تجمع کردند.
روز پنج‌ شنبه ۲۹ دی ماه برخی از کنشگران معلمی و کارگری با حضور در منزل مسعود فرهیخته، معلم محبوس در زندان تهران بزرگ، با خانواده این معلم زندانی دیدار کردند

مسعود فرهیخته که در تاریخ ۱۲ آذر پس از خروج از اداره کل آموزش و پرورش البرز توسط نیروهای سپاه پاسداران دستگیر شد، پس از مدت ها انفرادی و باز جویی های سخت در بند امنیتی دو الف اوین، یازدهم دی ماه به زندان تهران بزرگ منتقل شد. بر اساس قانون، نهایت مدتی که متهم ممکن است توسط ضابطین تحت نظر قرار بگیرد، ۲۴ ساعت است. پس از آن حتما باید متهم توسط دادستان تعیین تکلیف شده،آزاد شود یا قرار تامین مناسب برای او صادر گردد. مسعود فرهیخته، بدون طی شدن ابتدایی ترین تشریفات حقوقی و عدم رعایت ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری که تصریح دارد که متهم بلافاصله پس از دستگیری باید حق انتخاب وکیل داشته باشد، همچنان به طور غیر قانونی و بدون دسترسی به وکیل تعیینی در زندان به سر می برد.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم کردن این حجم از قانون شکنی در حق این فعال صنفی معلمان البرز، خواهان آزادی فوری مسعود_= فرهیخته است.
معلمان زندانی تنها نیستند
بیانیه کارگران غیر رسمی زیر مجموعه وزارت نفت در حمایت از اعتراضات اخیر صنفی
پیام همکاران:
همکاران ارکان ثالث بیانیه ای جهت انتشار برای شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت
ارسال کرده اند که در اینجا انتشار میدهیم و حمایت خود را از اقدام هوشیارانه این همکاران در قبال " انجمن صنفی کارگران" ارکان ثالث اعلام میکنیم.
متن بیانیه:
"بیانیه کارگران غیر رسمی زیر مجموعه وزارت نفت در حمایت از اعتراضات اخیر صنفی"
ما مجموعه بزرگ کارگران غیر رسمی وزارت نفت ، ضمن اعتراض به تشکیل و ادامه فعالیت نصفه و نیمه آن چه که به آن «اتحادیه صنف کارگران» اطلاق میگردد و در حال حاضر با تایید مراجع امنیتی و حراست وزارت نفت ، در راستای پیشرفت خواست نا مشروع کارفرما- پیمانکار معرفی گردیده، ما حصل آن «هر چیزی» بجز رسیدگی به خواسته‌های صنفی و مطالبات کارگران زیر مجموعه وزارت نفت است، اعلام میداریم ،از تاریخ صدور این بیانیه؛ چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱ هرگونه نشست و ادامه فعالیت تحت این عنوان ،مورد تایید و حمایت مجموعه بزرگ کارگران غیر رسمی وزارت نفت نبوده، وجود و ادامه فعالیت آنرا بر علیه منافع و مطالبات خود دانسته و به صراحتا ً اعلام میداریم از آغاز فعالیت آنچه که بعنوان« اتحادیه صنف کارگری » در نشستهای محدود با نمایندگان کارفرما - پیمانکار و حراستی پایین دستی وزارت نفت خروجی داشته است ، تماماً اقداماتی نصفه و نیمه و نمایشی جهت مجاب نمودن کارگر به سکوت و عدم مطالبه گری بوده ، نه تنها حقوق اولیه کارگران را موجب نگردیده ، بلکه باعث نزدیکی و صمیمیت میان کارفرمایان فاسد و پیمانکاران چپاولگر بوده ، حاشیه امن واحد حراست وزارت نفت را از بابت سکوت کارگر و در نهایت رضایت دستگاه امنیتی سرکوب را سبب گردیده است.
تا جاییکه در مدت ایجاد « آنچه که بعنوان اتحادیه صنف کارگری از آن یاد میشود» هرگونه اعتراض کارگر نسبت به کوچکترین خواسته اش، با استناد به وجود « صنف کارگری...! » به منزله اقدام بر علیه امنیت ملی ، تحریک عمومی کارگران به اعتراض و اعتصاب و در نهایت برچسب‌های معمول و رایج دستگاه سرکوب گردیده و سیستم فاسد کارفرما - پیمانکار با پشتیبانی حراست وزارت نفت بعنوان اهرم سرکوب ، بیشتر از پیش در تضییع حقوق کارگر اقدام و در فساد طبقه بندی شده موفق تر عمل نموده است...!
لذا ما بعنوان جامعه بزرگ و توانمند کارگران وزارت نفت، خواستار استعفای جمعی همکاران خود از « آنچه که بعنوان اتحادیه صنفی کارگران شناخته میشود» بوده و اعلام میداریم، هرگونه ادامه فعالیت و نشست با عنوان « صنفی » به این ترتیب ، مغایر با خواست و مطالبات کارگر بوده ، در مسیر خدمت به سیستم فاسد و چپاولگر سیری ناپذیر و مافیایی کارفرمای وزارت نفت است.
در نهایت ، همکاران خود را دعوت به هوشیاری بیشتر از عواقب ادامه فعالیت تحت این عنوان نموده، تنها راه موجود جه‍ت مطالبه گری را اعتراضات کارگری دانسته و هرگونه اقدام خارج از این مسیر را در شرایط فعلی، مغایر و بر علیه منافع خود میدانیم...!"
این بیانیه بدرست از عملکرد " اتحادیه صنفی کارگران" به عنوان ابزاری برای کنترل هر کنش و اعتراضی از سوی کارگران و سازشکاری ها و مماشات آن با پیمانکاران مفتخور و زورگو و بعنوان بازوی حراست در نفت پرده برداشته و از همه همکاران عضو آن خواسته شده است که از این نهاد معلوم الحال استعفای جمعی دهند و بر اعتراضات کارگری بعنوان تنها را مطالبه گری تاکید کرده است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ضمن درود به همکاران ارکان ثالثی بر طرد چنین نهادهای معلوم الحالی که ابزار و بازیچه دست مدیران هستند در تمام مراکز کاری تاکید دارد.
ما همکاران ارکان ثالث را به ایجاد شورای سازماندهی خود که متکی به رای و تصمیم گیری جمعی کارگری و اتحاد حول خواستها و مطالباتشان باشد فرا میخوانیم.
تجربه شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت تجربه ای موفق است و میتوان آن را در تمام مراکز نفتی اجرایی کرد.
شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت در عین حال مادامیکه شما همکاران ارکان ثالث سرپناه خود را ایجاد نکرده اید آماده است که منعکس کننده اعتراضات و صدای شما باشد. کوتاه شدن دست پیمانکاران و پایان دادن به قلدری های حراست خواست و اعتراض سراسری همه ما کارگران در نفت است.
زنده باد اتحاد کارگری
جدال بر سر دستمزد در بسترِ خیزش انقلابی مردم
به پایان سال ۱۴۰۱ نزدیک میشویم. در نبود تشکلات مستقل کارگری، "نمایندگان کارگری" در نهادهای دست‌ساز حکومتی به تکاپو افتاده تا همچون سالهای گذشته با دولت و کارفرمایان بر سر تعیین حداقل دستمزد "چانه زنی" کنند. اما هم دولت و هم این نمایندگان خودخوانده بخوبی میدانند که بعد از اتمام این سیرک شناخته شدهْ آنها سرانجام دستمزدی بسیار پایین‌تر از نرخ تورم و سبد معیشت واقعی را به کارگران تحمیل میکنند و دو باره نمایندگان دولت با اعلامِ "یک خبر بسیار خوب برای جامعه کارگران و "نمایندگان کارگران" با اعلام اینکه در "شرایط سخت، موفقیت مهمی" را به دست آوردند به خانه برمیگردند تا سالی دیگر همین شامورتی بازی را تکرار کنند.
اما کارگران مجبور نیستند که به این خیمه شب بازی تن دهند. همه شواهد نشان میدهد که سال ۱۴۰۲ میتواند سال بسیار متفاوتی از سالهای گذشته باشد. سال ۱۴۰۲ از یک طرف، سالی است که به گفته یکی از نمایندگان پیشین مجلس شاید "یکی از بدترین سال‌های اقتصادی کشور باشد و باید کمربندها را محکم ببندیم. " از طرف دیگر، سال جدید بقول احمد توکلی، این سیاستمدارِ کهنه کار حکومتی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، میتواند سالی باشد که "فقرا" بریزند و "کاسه و کوزه همه را جمع" کنند. اما صرفنظر از این تحلیل‌های دار و دسته حکومتیان، واقعیت آنست که مبارزه برای افزایش دستمزد در اوضاع و احوالی صورت میگیرد که میلیون‌ها انسان کارگر و مزدبگیر چهار ماه است که در یک جنگ تمام عیار خیابانی توام با اعتصابات کارگری و کسبه در اقصا نقاط ایران با حاکمان درگیر بوده‌اند.
اگرچه دست‌اندرکاران حکومتی بیش از گذشته شمشیر را از رو بسته و هرگونه صدای آزادی‌خواهی و حق‌طلبی را با زندان و شکنجه و گلوله در خیابان پاسخ میدهند. اما این جمعیت میلیونی نیز قصد عقب‌نشینی نداشته و براستی " این جنبش را سر بازایستادن نیست". بهمین خاطر تظاهرات و اعتصابات کارگران در روزها و ماه‌های آینده حتی برای بهبود امرمعاش ، دیر یا زود، رنگ و بوی این فضای اعتراضی را بخود گرفته و حامل این خشم انقلابی خواهند بود. بارقه‌های این فضای انقلابی در بیانیه پایانی تجمعات کارگران رسمی شرکت نفت بخوبی دیده میشود. آنجا که به دولت اخطار میکنند که " ۲۷ دی‌ماه روز پایان است، این بارش آغاز سیل بنیان کن دلاور مردان صنعت نفت است."
در چنین فضایی است که کارگران میتوانند و باید با تظاهرات خیابانی و اعتصابات در محل کار این بساط "خیمه‌شب‌بازی" و "مذاکره" ای که نمایندگان واقعی کارگران در آن جایی ندارند را افشا نمایند و نگذارند دولت، کارفرمایان و نمایندگان نهادهای دست‌ساز حکومتی بار دیگر دستمزدی چندین برابر زیر فقر را به آنها تحمیل نمایند. تنها هوشیاری و اراده جمعی کارگران و حمایت دیگر اقشار محروم و زحمتکش جامعه است که میتواند کارفرمایان و دولت حامی آنها را وادار به عقب نشینی نماید.
هیئت تحریریه رسانه‌های اتحادیه آزاد کارگران ایران
بیانیه مشترک
بیانیه مزد حداقل سال ۱۴۰۲
مبارزۀ مرگ و زندگی برای افزایش مزد
کارفرمایان و دولت سرمایه داری از هم اکنون برای کاهش شدید مزدها ی واقعی و قدرت خرید کارگران در سال ۱٤٠۲ نقشه کشیده اند. دولت برای سال آینده رقم ۲٠ درصد افزایش اسمی حقوق کارمندان و کارگران بخش دولتی را اعلام کرده است در حالی که طبق داده های رسمی مرکز آمار، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی در فاصلۀ آذر ۱۳٩٩ تا آذر ۱٤٠۱ از رقم ۲٧٧ به ٥٧٧ جهش پیدا کرده است که بیانگر ۱٠٨ درصد افزایش متوسط قیمت ها طی دو سال بوده است. با این روند و با توجه به اوضاع اقتصادی و اجتماعی در ایران و افزایش شدید نرخ تورم در جهان در سال ۱٤٠۲، نرخ افزایش قیمت ها در سال آینده اگر از ٥٠ درصد بیشتر نباشد کمتر نخواهد بود. روشن است که دولت با اعلام ۲٠ درصد افزایش رسمی مزدهای کارکنان بخش های دولتی می خواهد مزدهای واقعی یا قدرت خرید کارگران بخش دولتی را که چند برابر زیر خط فقر است باز هم بیش از ۳٠ درصد کاهش دهد و همین پیام را شورای عالی کار هم می فرستد که قرار است در هفته های آینده در مورد حداقل دستمزد و سطح عمومی مزدها تصمیم گیری کند.
این سیاست ضد کارگری حاکم بر کشور، چنانکه تشکل های مستقل کارگری در سال های پیش نیز اعلام کرده اند، چیزی جز تحمیل مرگ تدریجی بر کارگران نیست. نظام حاکم بر ایران در عرصه های مختلف نشان داده که زندگی و جان انسان ها برای قدرتمندان اقتصادی و سیاسی ارزش و اهمیتی ندارد. آنچه برای آنان مهم است ادامۀ استثمار و بقای سلطۀ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی شان است. درست به همین دلیل کارگران نباید هیج امیدی به بالائی ها داشته باشند و لازم است که خود برای دستیابی به خواست هایشان تلاش کنند و برای منافع و خواست های مبرم و فوری و نیز منافع و اهداف عالی و درازمدت خود برپا خیزند. مبارزه برای افزایش واقعی مزدها، مبارزۀ مرگ و زندگی است و کارگران برای دفاع از زندگی خود و خانواده و نزدیکانشان لازم است در چنین مبارزه ای با اراده و تمام توان خود متحدانه وارد شوند و تا دستیابی به خواست های بحق خود از پای ننشینند.
طی سال های گذشته تشکل های مستقل کارگری با تآکید بر اینکه حداقل دستمزد کارگران در تمام رشته ها و تمام بنگاه ها و مؤسسات تولیدی و خدماتی نباید از میانگین هزینۀ زندگی یک خانوار شهری متوسط کمتر باشد، حد اقل دستمزد برای سال ۱٤٠۱را معادل ۱٦ میلیون تومان در ماه تعیین کردند. براساس همین معیار، با توجه به نرخ تورم کنونی و نرخ تورم قابل انتظار در سال آینده، حداقل دستمزد در سال ۱٤٠۲ در هیج رشته و هیچ بنگاه و مؤسسه ی نباید از ۲٥ میلیون تومان در ماه کمتر باشد. روشن است که حداقل دستمزد به عنوان مبنا و مزد پایه برای پایین ترین سطوح مزدی محاسبه می گردد. بی تردید بخش های مختلف جامعه کارگری براساس مهارت ها، سختی و زیان آور بودن کار و طبقه بندی مشاغل باید از مزد های بالاتری برخوردار گردند.
تشکل های مستقل کارگری و همۀ کارگران آگاه و حق طلب باید نه تنها بکوشند نقشه های دولت و کارفرمایان برای تحمیل مرگ تدریجی و ذلت به کارگران را خنثی کنند بلکه گروه های به اصطلاح کارگری ساخته و پرداختۀ دولت و کارفرمایان را نیز که به اسم نمایندۀ کارگران با شرکت در کمیته های مزد و شورای عالی کار و غیره به تمکین و اطاعت از ولی نعمتان خود به تداوم سیاست ضد کارگری حاکمان یاری می رسانند افشا کنند و صفوف خود را کاملا از آنها جدا سازند.
مبارزه برای افزایش مزد و دیگر خواست های اقتصادی و رفاهی کارگران به هیج رو از مبارزه برای ایجاد تشکل های مستقل کارگری، آزادی عقیده و بیان و حق اعتراض، اعتصاب، راه پیمائی، حق تحزب و برابری کامل زن و مرد در تمام عرصه های زندگی اجتماعی جدا نیست و تلاش های کارگران در این زمینه ها راهگشای دستیابی آنها به یک زندگی انسانی و غلبۀ زندگی بر مرگ است.
مستحکم باد اتحاد و همبستگی کارگران
پیش به سوی مبارزۀ متحدانه برای افزایش مزدها در سال ۱٤٠۲
دی ماه ۱٤٠۱
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری
بازنشستگان تامین اجتماعی خوزستان
گروه اتحاد بازنشستگان
اقدام به خودکشی دو‌کودک دختر 15 ساله، از پل شالمان سنندج
بر اساس گزارش رسیده به شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، دو‌ دانش آموز دختر پایەی سوم راهنمایی، محصل در یکی از مدارس منطقەی حاشیەی شهر سنندج، تصمیم به پرت کردن خود از پل شالمان این شهر نمودند. خوشبختانە رانندەای کە از آن مسیر عبور نموده، توانسته بود مانع از پرت شدن یکی از آنان شود اما متاسفانه نفر دوم خود را پرت کرده و وضعیتش وخیم گزارش شده است.
پیشتر رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن علمی روانپزشکان ایران در هشدار به مسئلەی خودکشی کودکان، در گزارشی اعلام‌ نموده‌ بود گروه سنی زیر ۳۰ سال ردەی دوم مرگ در اثر خودکشی را به خود اختصاص داده‌اند.
در شرایط اقتصادی و اجتماعی اسفناک حاکم بر زندگی مردم، هر روز شاهد خبرهایی از خودکشی کودکان، دانشجویان، معلمان، کارگران، بازنشستگان و دیگر اقشار فرودست جامعه هستیم. کدام سیاست‌ها فقر و مرگ را به کودکان و دیگر افراد گروه‌های تحت ستم جامعه تحمیل می‌کند؟ مقصر این خودکشی‌ها چه کسانی هستند؟
علی نانوایی، دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه علامه، شب گذشته در تاریخ ۲۸ دی بازداشت شد
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان تا بدین‌ لحظه اطلاعاتی در دسترس نیست.
جان باختن یک کارگر در فردیس براثر سقوط از ارتفاع
یک کارگر 32 ساله حین کار در یک ساختمان نیمه کاره واقع در خیابان اهری شهر فردیس براثر سقوط از ارتفاع جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید