اخباروگزارش های کارگری 28 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

زنده وجاوید باد یاد جان باختگان اعتراضات هفته آخرآبان ماه 1398 بازپخش:روزچهارشنبه 29 آبان 1398: +بحث بر سر نارضایتی وتعیین محلی برای تجمع و یا تفاوت معترض واغتشاشگر نیست بلکه بحث اصلی برسر اعتراض و تنفراست. طی روزهای اخیرعلاوه بر راه اندازی بالماسکه ها در شهرها،بازار بحث درباره حق اعتراض،تعیین محلی برای تجمع واعتراض،اعتراض مدنی،فرق معترض واغتشاشگر و…..پس از تیراندازی های مستقیم بطرف تجمع کنندگان بی دفاع،از طرف جناح های مختلف حاکمیت گرم شده است.

آنها که پس از کشتار معترضین بفکر این بحث ها افتاده اند هنوز نفهمیده اند که زحمتکشان،جوانان وتجمع کنندگان نه تنها از وضعیت حاکم برکشور ناراضی هستند و به آن معترضند بلکه از مسببانشان متنفرند.آری از جناح های مختلف حاکمیت،صاحب منصبان،امامان جمعه و……متنفرند.
جان کلام!
بحث بر سر نارضایتی وتعیین محلی برای تجمع و یا تفاوت معترض واغتشاشگر نیست بلکه بحث اصلی برسر اعتراض و تنفراست . جوانان وزحمتکشان از همه دست اندرکاران حاکمیت متنفرند.
+گزارشی درباره اعتراضات سنندجی ها نسبت به بهانه افزایش قیمت بنزین
اعتراضات در سنندج از روز شنبه بیست و پنجم آبان‌ماه به شکل گسترده‌ای آغاز شد، اولین جرقه اعتراضات در میدان اقبال با حضور جوانان با بستن خیابان‌های منتهی به میدان با شعار «اعتراض حق ماست» آغاز شد.
جوانان و سایر اقشار با بستن خیابان و با بوق زدن در میدان و خاموش کردن اتومبیل‌ها،اعتراض شکل گرفت، چنانچه خیابان‌های منتهی به میدان بسته شد و معترضین با نشستن در میدان و شعار نه به گرانی ادامه یافت.
بلافاصله نیروی انتظامی که به شکل وسیعی در میدان حاضر بودند سعی در پراکندن معترضان کردند و معترضین با شعار نیروی انتظامی حمایت، حمایت سعی در آرام کردن نیروهای انتظامی کردند.
اما نیروی انتظامی با حضور بیشتر در پراکندن معترضین و اینکه باید میدان را باز کنید با آنها مقابله کردند و چون توان به هم زدن تجمع را نداشتند به فاصله یک ربع نیروهای یگان ویژه و موتور سوارها در میدان حاضر شدند و با حمله به معترضین با باتوم سعی در پراکندن آنها کردند.
نیروهای یگان ویژه و موتور سوارها که در حیاط آموزش و پرورش در ابتدای خیابان ژاندارمری مستقر شده بودند با بلند شدن صدای شعارها و درگیری مردم با نیروی انتظامی از حیاط آموزش و پرورش خارج شده و به شکل گروهی وارد میدان شدند و پس از مدت کوتاهی با باتوم و سپس گاز اشک‌آور به معترضین حمله کردند و به شکل وحشیانه سوار بر موتور به سوی معترضین می‌آمدند و مستقیم با موتورهایشان سعی در زیر گرفتن معترضین داشتند.
سپس نیروهای پیاده یگان ویژه با باتوم به جان مردم افتادند و جوان و پیر و زن را مورد ضرب وشتم قرار دادند و آنها را به خیابان‌های منتهی به میدان پراکنده کردند.
بلافاصله ‌آنها دوباره از خیابان دیگری به میدان وارد می‌شدند و درگیری مجدا شروع شد، در این فاصله با ‌آمدن معاون فرماندار و سخنرانی برای معترضان،نیروهای یگان ویژه عقب نشینی کردند و معاون فرماندار نزدیک به نیم ساعت سعی در راضی کردن معترضان کرد که با شعار «دروغگو برو گمشو» معاون فرماندار را هو کردند و با هو کردن و دروغگو دروغگو گفتن معاون فرماندار از میدان رفت.
سپس ماشین آبپاش و نیروهای پیاده و موتورسوار به مردم حمله کردند و درگیری بسیار سنگینی در میدان شروع شد و تا ساعت نزدیک به دو بعد از ظهر تعیقب و گریز معترضین ادامه داشت.
معترضین در عقب نشینی از میدان به سوی سه راه شریف آباد و سه راه ادب رفتند و با سنگ به بانک‌ها حمله کردند و درگیری شدیدی در خیابان ششم بهمن شروع شد که تا نیمه شب ادامه داشت.
در آن سوی شهر در خیابان‌های فرح و فیض آباد و نبوت همزمان درگیری شدیدی میان مردم و نیروهای سرکوبگر آغاز شد چنانچه در خیابان نبوت و میدان نبوت به بانک‌ها و پمپ بنزین حمله کردند و پمپ بنزین سیلو که یکی از بزرگترین پمپ‌های شهر سنندج است را آتش زدند و دو بانک را هم به آتش کشیدند.
در محله فیض آباد و میدان فیض آباد هم درگیری سنگینی تا حوالی صبح روز یکشنبه بیست و ششم آبان‌ماه میان معترضین و نیروهای سرکوبگر رخ داد.
معترضین پمپ بنزین فیض آباد و سه بانک را به آتش کشیدند و تا صبح خیابان فیض آباد و میدان فیض آباد در دست معترضین بود و تمام سطح خیابان سنگ و شیشه و دود بود.
از دیگر سو معترضین درخیابان فرح تا حوالی صبح خیابان فرح و کارآموزی را در دست داشتند و با سوزاندن دو بانک در خیابان فرح و ولیعهد و مسدود کردن خیابان‌ها با آتش زدن لاستیک، خیابان‌های فرح، ولیعهد و بیست و پنج شهریور را تا حوالی صبح در کنترل گرفتند و تمام سطح خیابان شیشه و سنگ بود و دودناشی از به آتش کشیدن لاستیک‌ها تمام منطقه را گرفته بود و نیروهای سرکوبگر جرات وارد شدن به خیابان فرح را نداشتند. چون اغلب آنها با سنگ به نیروی انتظامی حمله می‌کردند و با شعار مرگ بر دیکتاتور و بژی کوردستان با سنگ به نیروی یگان ویژه حمله می‌کردند و آنها با پرتاب گاز اشک‌آور سعی در پراکندن مردم داشتند که موفق نشدند و تا نزدیکی‌های صبح آنها جرات حضور در خیابان‌های فیض‌آباد، فرح‌ و بیست و پنج شهریور را نداشتند.
نیروهای یگان ویژه در ساختمان دخانیات نزدیک میدان اصلی شهر یا میدان بازار مستقر شده بودند که با شروع درگیری‌ها از آنجا خارج شده و به صف مردم حمله کردند.
معترضین را برای بازداشت موقت به میدان ورزشی امین سابق یا ملک نیا می‌بردند چیزی که بسیار مشهود بود تنفر عمیق اقشار مختلف مردم از نیروهای یگان ویژه بود و زن‌ها که در تمام صفوف حاضر بودند بلافاصله با دستگیری جوانان توسط نیروهای یگان ویژه سعی در پادرمیانی و اعتراض به دستگیری داشتند و بسیار فعال بودند.
از ویژگی اعترضات اخیر حضور قشر کم درآمد و فقیر و همچنین نوجوانان چهارده و پانزده ساله بود که متاسفانه به دلیل نداشتن تجربه در فرار بسیاری از آنها دستگیر شدند و یا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
روز شنبه بعد از حمله یگان ویژه به مردم در میدان اقبال جوانان در خیابان مولوی و اول ژاندرمری با انداختن کیسه‌های سیمان یک ساختمان نیمه‌ کاره، سر راه موتور سواران از نفوذ موتور سوارن به سنگرهای خودشان جلوگیری کردند و بسیاری از نیروهای یگان ویژه را حسابی کتک کاری کردند و زنان با جمع کردن سنگ‌ها برای معترضان پشتیبانی کاملی از حمله به نیروهای یگان ویژه می‌کردند و زد و خورد و درگیری تا ساعاتی از شب در آن منطقه ادامه داشت.
تک تیراندازها در محله چهارباغ و فیض آباد و بر روی بام ساختمان اداره برق مستقر شده بودند و هنگامی که مردم نیروهای یگان ویژه را مجبور به عقب نشینی کردند معترضین را نشانه می‌گرفتند و چند نفر را در سه راه برق زخمی کردند.
بنا به گفته‌ها همان روز و شب اول نزدیک به چهل و پنج مامور زخمی شده بودند و اولین شهید اعتراضات یک نوجوان چهارده ساله بود و در بیمارستان‌ها تعداد مجروحین به گفته شاهدان زیاد بود و حتی چشم یکی از مجروحین از حدقه در آمده بود.
عصر روز شنبه بیست و پنجم آبان‌ماه، خیابان ششم بهمن و سه راه ادب و خیابان شریف آباد هم همچون خیان‌های فرح و بیست و پنج شهریورو فیض آباد در دست معترضین بود و رفت و آمد بطور کامل متوقف و خیابان‌ها مسدود شده بود و از عصرروزشنبه اینترنت دیتا یا موبایل و شب هم اینترنت خانگی قطع شد.
در ادامه اعتراضات روز یکشنبه بیست و ششم آبان‌ماه، بار دیگر در خیابان‌های فرح، غفور و شریف آباد و فیض آباد درگیری‌ها با بستن مغازه ها و اعتصاب آغاز شد که با حمله نیروهای سرکوبگر در خیابان فرح به بازار تاناکورا که به شکل یکدست تعطیل شده بود،درگیری میان مردم و نیروهای سرکوب شکل گرفت چنانچه نیروهای یگان ویژه به شکل دسته جمعی همراه با نیروی موتور سوار و یک اتوبوس در خیابان‌ها گشت زنی می‌کردند و به تجمع بیش از سه نفر با ضرب و شتم و فحش و بد وبیراه حمله می‌کردند و در بازار تاناکورا پس از هو کردن ماموران از سوی صاحبان مغازه‌ها، به آنها حمله کردند و گاز اشک آور پرتاب کردند و جوانان را که سعی در مسدود کردن خیابان داشتند با باتوم مورد حمله قرار دادند و چند ماشین را با باتوم خرد کردند و به هر کس گوشی در دست داشت حمله می‌کردند و گوشی‌ها را می‌گرفتند و در نهایت موفق شدند حرکت مردمی را سرکوب کنند.
اما در آن سوی شهر در محله غفور مامورین به تذکر به مغازه دارها سعی کردند مغازه‌ها را باز کنند و اعتصاب مغازه‌داران را بشکنند که با مقاومت مغازه‌داران روبرو شدند و درگیری سنگینی میان آنها و نیروهای سرکوبگر رخ داد که عده‌ای هم بازداشت شدند واین درگیری از ساعت ده صبح تا یک بعد از ظهر ادامه داشت و انتهای خیابان حسن آباد و محله غفور با به آتش کشیدن سطل‌های اشغال و پرتاب سنگ و شکستن شیشه مغازها و شیشه ماشین‌ها از سوی نیروی سرکوبگر به شکل منطقه جنگی درآمده بود و معترضین سعی در به آتش کشیدن پمپ بنزین ابتدای شهر کشاورز که در انتهای خیابان غفور قرار دارد، که با مقاومت شدید نیروهای یگان ویژه مواجه شدند و در نهایت در ساعت یک بعد از ظهر اعتراضات در میان دود و آتش خاموش شد.
از روز دوشنبه بیست و هفتم آبان‌ماه، درگیری‌های پراکنده‌ ای در سطح شهر وجود داشت و نیروهای سرگوبگر اجازه تجمع به بیش از سه نفر را نمی‎دادند و در صورت مقاومت به شدت با باتوم به جان آنان می‌افتادند و در سطح شهر مانور نیروهای موتور سوار و ماشین‌های پر از نیروهای ویژه، جو سنگینی را بخصوص در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه بوجود آورده بود و نیروهای سرکوبگر به شکل فله‌ایی در سطح خیابان‌ها و ورودی بانک‌ها و پمپ بنزین‌ها مشغول گشت‌زنی بودند.
+گزارشی درباره تجمع 27 آبان ماه دانشجویان دانشگاه تهران به بهانه اعتراض به افزایش قیمت بنزین وبازداشت تعدادی از دانشجویان
/بنا به اخبار واصله روز دوشنبه 27آبان دانشجویان دانشگاه تهران دست به تجمعی در اعتراض به افزایش سه برابر بنزین، وضعیت فاجعه بار معیشتی و سرکوب های سنگین زدند. این تجمع که عصر روز دوشنبه شکل گرفت تا 8شب ادامه یافت و با نزدیک شدن به ساعات تاریکی شب، چندین آمبولانس حاوی نیروهای لباس شخصی وارد دانشگاه شدند و تعدادی از دانشجویان را دستگیر و داخل آمبولانس کردند. در ادامه جهت خروج از دانشگاه درب منتهی به خیابان 16 آذر را گشوده و باقی دانشجویان را از آن طریق از دانشگاه بیرون می رانند و سپس تعدادی از دانشجویان را نیز بیرون از دانشگاه دستگیر میکنند.
/بنا به این اخبار برخی از این دانشجویان به زندان فشافویه و تعدادی نیز به زندان اوین منتقل شده اند. آمار تعداد بازداشتیان عصر دوشنبه در دانشگاه تهران 40 تا 50 تن عنوان شده است که از این تعداد پنج تن از دانشجویان علامه میباشند اما از هویت این دانشجویان اطلاع دقیقی در دست نیست. علاوه بر این پنج تن دیگر از دانشجویان دانشگاه علامه خارج از تجمع بازداشت شده اند.
/همچنین بنا به این اخبار طی سه روز گذشته با بسیاری از دانشجویان و خانواده های ایشان توسط نهادهای امنیتی تماس تهدید آمیز گرفته شده که اگر در محیط دانشگاه دیده شوند دستگیر خواهند شد. همچنین به خانه شخصی تعدادی از دانشجویان جهت بازداشت مراجعه شده است.

شصت و پنجمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
روزشنبه 28 آبان ماه،همزمان با شصت و پنجمین روزاعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران بتاریخ 25 شهریور،شاهد ادامه اعتراضات بقرارزیربودیم:
الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:
1- مراسم خاکسپاری کمال احمدپور از جان باختگان اعتراضات سراسری روز جمعه 27 بهمن مهاباد با شرکت جمع کثیری وسردادن شعارهایی چون «کرد بلوچ آذری آزادی و برابری»
2- مراسم خاکسپاری حمیدرضا روحی از جان باختگان اعتراضات سراسری پنج شنبه شب-26 آبان- در شهرزیبا تهران در بهشت زهرا با شرکت جمعیت زیادی
3- مراسم خاکسپاری سجاد قائمی از جان باختگان اعتراضات سراسری روز چهارشنبه 25 آبان شیرازدر دارالرحمه کشن شیرازباشرکت گسترده اهالی و تیراندازی نیروهای سرکوبگردولت و دستگاه رهبری بسوی حاضرین
ب- تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:

- اردبیل(همزمان با چهلمین روز خاکسپاری اسرا پناهی دانش آموزجان باخته اعتراضات سراسری در اردبیل)
- اشنويه
- پاوه
- پرند
- پیرانشهر
- تهران(بلوارفردوس)
- خوی
- دیواندره
- سقز
- سنندج
- شیراز
- قروه
- کامیاران
- گلپایگان
- محلات
- مریوان
- ملکان
- مهاباد
- مورموری آبدانان
و
- اطلاعیه شماره ۸ جوانان انقلابی محلات سنندج
ج- اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی دانشجویان و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:
« قسم به خون یاران، ایستاده‌اسم تا پایان»

- دانشگاه مدنی آذربایجان
- دانشگاه صنعتی اصفهان
- دانشگاه هنر اصفهان
- دانشگاه چمران اهواز
- دانشگاه بجنورد
- دانشگاه علوم پزشکی تبریز
- دانشگاه هنر تبریز
- دانشگاه دامغان
- دانشگاه شیراز
- دانشگاه کردستان
- دانشگاه گیلان
- دانشکده فنی سمیه نجف‌آباد اصفهان
- خوابگاه دانشگاه بوعلی سینای همدان
- دانشکده فنی دانشگاه یزد
- دانشگاه آزاد شهر قدس(زنده یاد حمیدرضا روحی دانشجوی عمران این دانشگاه از جان باختگان اعتراضات سراسری پنج شنبه شب-26 آبان- در شهرزیبا تهران)
- دانشگاه آزاد تهران شمال
- دانشکده صنایع دانشگاه امیرکبیر
- دانشگاه الزهرا
- دانشگاه بهشتی
- دانشکده روانشناسی دانشگاه بهشتی
- دانشکده فنی دانشگاه بهشتی
- واحد عباسپور دانشگاه بهشتی
- دانشگاه تربیت مدرس
- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران
- دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر دانشگاه تهران
- دانشکده زیست‌شناسی دانشگاه تهران
- دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
- دانشکده فیزیک دانشگاه تهران
- دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
- دانشکده مکانیک دانشگاه تهران
- دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
- دانشگاه خواجه نصیر(پردیس ونک)
- دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر طوسی
- دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی
- دانشکده علوم کامپیوتر و ریاضی دانشگاه خوارزمی
- دانشگاه صنعتی شریف روبروی کتابخانه مرکزی(همراهی با اعتصاب غذای فاطمه ناصررنجبر در بازداشتگاه اوین و امتناع از خوردن غذای سلف)
- دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف
- دانشکده ادبیات دانشگاه علامه
- دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه
- دانشگاه علم و صنعت
- دانشگاه علم و فرهنگ
- دانشگاه هنر تهران
- دانشکده سینما دانشگاه هنر تهران
- دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر تهران
و
- تجمع دانشجویان و خانواده دانشجویان بازداشتی دانشگاه رازی کرمانشاه با شعار علیه مسئول حفاظت فیزیکی( عسگری بی شرف اخراج باید گردد)
- استعفای رئیس دانشگاه کردستان
- استعفای رئیس دانشکده کسب وکارو اقتصاد
- اعتراض جمعی اعضای هیات علمی دانشگاه رازی نسبت به ورود غیر قانونی نیروهای نظامی و انتظامی به دانشگاه و مجموعه‌های خوابگاهی آن (چه با همکاری و چه مستقل از حراست دانشگاه)
د- دانش آموزان در بانه
ه- اعتصاب کسبه بازار در شهرهای:
- زاهدان
- سنندج
- کامیاران
- ملکان
وهمچنین
- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه 3 صنایع کروز نسبت به سطح پایین حقوق،تبعیض در پرداختش و عدم پرداخت بموقعش
- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه داروگر تهران نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و 6 ماه حق بیمه و وعده های توخالی مسئولان با برپایی تجمعی دیگر
- ادامه اعتراضات راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق استان گیلان نسبت به عدم افزایش حقوق
- تجمع و راهپیمایی اعتراضی کشاورزان اصفهان نسبت به عدم اختصاص حقآبه در مسیر پل خواجو
اطلاعیه شماره ۸ جوانان انقلابی محلات سنندج
مردم مبارز و انقلابی سنندج، زنان و مردان آزادیخواه و برابری طلب، جوانان جسور و شجاع، کارگران، معلمان، دانشجویان، بازاریان و توده‌های مردم سنندج، سه روز اعتصاب متحدانه و سراسری شما که طی آن کلیه کسب و کارها تعطیل و تنها اماکنی که نیازهای مردم را تامین می‌کردند باز بودند، نشان از اتحاد و همبستگی کم نظیری دارد که لازم است آن را ارج نهاد.
روز پنجشنبه ۲۶ آبان ماه و در سومین روز از اعتصاب متحدانه شما هزاران انسان انقلابی در گرامیداشت چهلمین روز جانباختن شماری از جوانان مبارز شهرمان در بهشت محمدی تجمع و با خانواده های جانباختگان ابراز همدردی کردند. مزدوران و نیروهای سرکوبگر رژیم بار دیگر به سوی مردم انقلابی تیراندازی کردند که طی آن حداقل سه تن از جوانان شجاع و جسور شهرمان جانباخته و شماری هم زخمی و چندین نفر نیز دستگیر شدند. مردم مبارز و انقلابی شهر سنندج، اعتصاب و مبارزات متحدانه و سراسری سه روز گذشته به ما نشان میدهد که شما به درجه ای از همبستگی و اتحاد دست یافته اید که می توان با اتکا به تجارب آن فاز جدیدی از مبارز علیه جمهوری اسلامی تا سرنگونی این رژیم ارتجاعی و جنایتکار را آغاز نماییم. از همین امروز کارگران باید با ایجاد کمیته های کارخانه و کارگاه، معلمان با تشکیل کمیته های مدارس، پرستاران با بنیاد نهادن کمیته های پزشکی، جوانان با ایجاد کمیته های محلات، دانشجویان با برپایی کمیته های دانشجویی، و همچنین ایجاد شوراهای محلات، مبارزات آتی را با سازماندهی و برنامه ریزی جدید تری به پیش برد. مردم مبارز و انقلابی، رژیم در برابر اتحاد و همبستگی و مبارزات شجاعانه شما مستصل و درمانده است، مزدوران رژیم اکنون خوب می دانند که رژیمشان در حال متلاشی شدن است، ادامه این روند ریزش مزدوران را به دنبال خواهد داشت. اتحاد و همبستگی میان توده‌های مردم ضامن پیروزی در این خیزش انقلابی خواهد بود، شک نکنید که این جنبش انقلابی در نتیجه پیشروی خود رهبرانی انقلابی و انسانهای مبارزی را پرورش خواهد داد که می توانند کل جامعه را به سوی پیروزی و فردای بهتر رهنمون سازند.
زنده باد آزادی
زنده باد برابری
زنده باد شوراهای انقلابی در محل کار و زندگی
جوانان انقلابی محلات سنندج
۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱
اعتصاب و راهپیمایی عظیم دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در اعتراض به وضعیت حاکم بر کشور و دانشگاه
▪صبح امروز دانشجویان دانشکده‌های دانشگاه علوم پزشکی تبریز ضمن اعتصاب، همگی از حضور در کلاس‌های درس خودداری نموده و در صحن دانشکده‌های خود تجمعات اعتراضی برگزار نمودند.
▪با پیوستن دانشکده‌های بیشتری به اعتصابات دانشجویان در صحن دانشگاه و پشت بیمارستان امام رضا (ع) گردآمده و به سمت دانشکده دندان‌پزشکی حرکت کرده و در نهایت در حیاط دانشکده پزشکی، حوض آگورا گرد هم آمدند و به سر دادن شعارهای اعتراضی پرداختند.
▪در حالی بیش از ۱۰۰۰ نفر از دانشجویان در این تجمع پرشور شرکت داشته‌اند که در طی دو ماه گذشته دانشجویان بارها از سوی نهادهای دانشگاهی و خارج دانشگاهی تهدید شده‌اند. همچنین با بسته شدن درهای دانشگاه از حضور تعداد بیشتری از دانشجویان ممانعت به عمل آمد.
▪بنا به گزارش دانشجویان حاضر، حضور افراد غیر دانشگاهی در قالب نیروهای لباس شخصی کاملا محسوس بود. هم اکنون نیز نیروهای یگان ویژه در مقابل درب دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز حضور دارند.
۲۸ آبان ۱۴۰۱
شرح وقایع امروز پردیس ونک دانشگاه خواجه‌نصیر
گزارش ارسالی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر
در پی تظاهرات خودجوش دانشجویان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و گردهمایی آنان در پردیس مکانیک واقع در ونک، دانشجویان سه رشته مکانیک، صنایع و مواد هنگام ساعت ۱۳ اقدام به شروع تظاهرات مسالمت آمیز خویش کردند.
این تظاهرات که با رعایت کامل موازین قرار بر شکل گیری بود، با حضور بسیجیان تمامی دانشکده‌ها که از صبح تصمیم به ایجاد ناامنی و اختلال در فضای دانشگاه را داشتند رو به رو شد.
با وجود اجازه حراست به حضور ‌آنها داخل دانشکده، دوستان گرانقدر ما از دیگر رشته‌ها و دانشکده‌ها پشت نرده‌ها و درب ورودی ایستاده بودند و اجازه ورود نداشتند.
با حضور پرتعداد نیروهای حکومتی با سلاح گرم و ادوات ضدشورش و پرتاب گاز اشک‌‌آور به داخل و نزدیک درب ورودی، به علت ازدحام زیاد دانشجویان که پشت درب اجازه ورود نداشتند و در معرض استنشاق گاز بودند، درب دانشکده شکسته شد و دوستانمان توانستند وارد دانشکده شوند.
با گذشت زمان نیروهای بسیجی که هم از نظر تعداد و هم آبرو حرفی برای گفتن نداشتند، با رهبری شخصی به نام «مهدیار نبئی قهرودی» شروع به ایجاد ناامنی و درگیری فیزیکی کردند که جواب این هتک حرمت و پا را از گلیم خود درازتر کردن را به خوبی گرفتند و امیدواریم فهمیده باشند جای وحشیگری و لگد پرانی در دانشگاه نیست.
حراست با حضور نیروهای کثیر، دانشجویان را داخل لابی حبس کرده و اجازه خروج به آنها نمیدادند و تنها بسیجیان روی سکو و پله‌ها و حیاط قرار داشتند که با رجزخوانی بدون حضور دیگر دانشجویان (ادعای لاتی در کوچه خلوت) و دادن شعار‌، ضعف شدید خود را نشان دادند.
نیروهای بسیجی با در دست داشتن تلفن همراه، از دیگر دانشجویان فیلمبرداری میکردند و سعی در انحراف در روند تظاهرات و تحریک دیگر دانشجویان برای درگیری فیزیکی را داشتند.
و در آخر با حضور سه‌گانه رؤسای دانشکده‌های پردیس ونک در میان دانشجویان و اعلام تعطیلی فعالیت‌های آموزشی دانشگاه از دانشجویان خواسته شد محل را ترک کنند.
۲۸ آبان ۱۴۰۱
روایت تحصن امروز دانشکده مکانیک دانشگاه تهران
پس از سه هفته برگزاری موفقیت‌آمیز تحصن در لابی دانشکده مهندسی مکانیک پردیس امیرآباد، امروز نیز برنامه تحصن با شرکت هر چه بیشتر دانشجویان برگزار شد.
بعد از تحصن شنبه هفته پیش دانشجویان، از طرف ریاست کل حراست، خاکساری ملعون، چهار نیروی حراست - بخوانید لباس شخصی - از یکشنبه در دانشکده مکانیک مستقر شدند.
این مسئله به همراه اتفاقات #ایذه و مرگ جانسوز #کیان، دانشجویان دانشکده مکانیک را بر آن داشت تا با قدرت بیشتر این هفته نیز دست به تحصن بزنند.
تحصن‌های دانشجویان دانشکده مکانیک در طول این مدت به دور از خشونت و شعارهای رادیکال و با حفظ آرامش برگزار شده است. این حضور نیروهای حراست و جلوگیری بیجای آن‌ها از شکل‌گیری تحصن است که آرامش دانشکده را به هم میزند. به همین دلیل، این بار دانشجویان به صورت جدی‌تر از اساتید دانشکده درخواست حضور در تحصن کردند. پیش‌تر، تعدادی از اساتید با حضور در تحصن شنبه هفته پیش حمایت خود از این روش مسالمت آمیز اعتراض را اعلام کرده بودند.
امروز نظر به حضور پر تعداد اساتید و ریاست دانشکده، نیروی سرکوبگر دانشگاه تهران متوجه شد مرزی میان دانشجویان و اساتید این دانشکده نیست و همدلی و همراهی این دو قشر از هر زمان بیشتر است.
تحصن امروز دانشجویان دانشکده مکانیک با جمعیتی بالغ بر 100 نفر برگزار شد و در آخر بیانیه مدنظر دانشجویان نیز در مقابل حراست دانشگاه قرائت گردید.
امید است مزدوران درس آموزنده‌ای از این تحصن گرفته و حداقل حق تحصن را برای دانشجویان به رسمیت بشمارند.
این تازه اول راه است....
مروری بر هشت هفته اعتراض دانشجویی در دانشگاه تهران
به نام دانشگاه
روز اوّل بود. ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۱، نخستین روزی بود که برای اولین‌ مرتبه، زمزمه شیرین و رهایی‌بخش «زن، زندگی، آزادی» در صحن دانشگاه به فریادی کوبنده تبدیل شد. هر چند که دانشگاه از حیث ایستادن در مقابل زن‌ستیزی چه در صحن خود و چه در گفتمانش، سبقه طولانی دارد.
در آن روز‌های نخست، دانشجو سوگوار قتل ژینا بود و تنها ندای آزادی را سر می‌داد. امّا پیچش ندای آزادی در دانشگاه و پیوند آن با جامعه ستم‌‌کشیده، به گوش مسئولین دست‌نشانده دانشگاه تهران به قدری خوش نیامد که سرکوب در همان هفته اول آغاز شد. سرکوبی که نه تنها خاموشی و خفقان نیاورد که روز به روز بر اتحاد و هم‌دلی دانشجویان افزود. بازداشت‌های غیر‌قانونی از طریق همکاری با نیرو‌های امنیتی آغاز شد و ترس و وحشتی که هدف بود بر جان دانشجویان بیفتد، تُفی سر بالا شد و همان وحشت به جان حراست و ریاست دانشگاه افتاد؛ که ضرب و شتم وحشیانه، فحاشی، گروگان‌گیری استفاده از شوکر و کاسکت، پر کردن دانشگاه از لباس شخصی، باز کردن درب‌های پردیس مرکزی به روی نیروهای امنیتی و شلیک گاز اشک‌آور و تیر ساچمه‌ای و همچنین گشایش درب‌های پردیس فنی و شمالی به روی تفنگ‌داران، بازداشت‌های فله‌ای و تعلیق‌ کردن فله‌ای دانشجویان، رفتار‌هایی ضدقانونیست علیه دانشگاه و دانشجو که مصداق همان ترس‌شان می‌باشد‌.
اکنون که ۸ هفته از اعتراضات و اعتصابات دانشجویی گذشته است، باید با افتخار گفت که جنبش دانشجویی ۱۴۰۱، از لحاظ گستردگی، فراگیری، دوام، پیوند با جامعه و در نهایت آنچه بیان می‌کند و می‌طلبد، در تاریخ دانشگاهی ایران بی‌بدیل است. اتحادی عظیم و جنبشی خودجوش و بدنه‌‌محور را شاهد هستیم که ناکامی در سرکوب آن، بر این مهم گواهی می‌دهد.
حال که این گونه بر دانشگاه و دوران دانشجویی خود می‌بالیم و دست در دست هم مقابل ضد دانشجویان و دانشگاه ایستاده‌ایم، همچنان درنگ و تردید نخواهیم کرد و حقارت نشستن سر کلاس‌های درس و ننگ سکوت در برابر ظلم را نخواهیم ‌پذیرفت. ما تا دیدار دوباره دوستان‌مان که به ناحق بازداشت یا تعلیق شده مقاومت کرده و روز آخر را خود تعیین خواهیم کرد؛ همان‌گونه که روز اوّل را نیز خود رقم زدیم.
با رمز اعتصاب، جمع کثیر دانشجویان دانشگاه تهران
بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در اعتراض به بازداشت دانشجویان
امروز ظلم و جنایتی که هر روز در خیابان‌ها و دانشگاه‌های کشور در حق انسان‌های بی‌گناه و دانشجویان آزادی‌خواه روا داشته می‌شود، دیگر بر هیچ کس پنهان نمانده است. اما گویی هر روز باید بی‌معناتر شدن واژه‌های تازه‌ای را به نظاره بنشینیم.
امروز ۶ نفر از دانشجویان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی پس از احضار و مراجعه به وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی، دستگیر شده‌اند و هیچ اطلاعی از نهاد بازداشت‌کننده‌ی آن‌ها در دسترس نیست.
سکوت جامعه‌ی دانشگاهی، امروز نه تنها توهین بزرگی به جایگاه دانشجو و انسان است بلکه به معنای حمایت از ظلم و ظالم است.
اعتراض‌های مسالمت‌آمیز و اعتصاب دانشجویان، با وجود تهدید و ارعاب و فشار فزاینده، تنها ابزار ما برای مقابله با امپراطوری خون و وحشت است. امپراطوری دروغینی که از صدای حق‌طلب دانشجویان آنقدر می‌ترسد، که حاضر است دستان نهادهای بهداشت و درمان را هم به جور و جنایت آلوده کند.
پس تا زمانی که حتی یک دانشجو در بند باشد و حتی یک قطره خون از انسان بیگناهی به خاک ریخته شود، از پای نخواهیم نشست.
ما، جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، ضمن محکوم کردن سرکوب و بازداشت دانشجویان، از تمامی اساتید و هم‌دانشگاهیان خود دعوت می‌کنیم که از یکشنبه ۲۹ آبان ماه با تحریم کلاس‌های درس، در کنار ما به تحصن، تجمع و دادخواهی دانشجویان بازداشتی بپردازند.
۲۸ آبان ۱۴۰۱
تجمع دانشجویان و خانواده دانشجویان بازداشتی دانشگاه رازی کرمانشاه با شعار علیه مسئول حفاظت فیزیکی( عسگری بی شرف اخراج باید گردد)
۲۸ آبان ۱۴۰۱
موج استعفای روسای شرافتمند دانشگاه‌ها در جریان است: رئیس دانشگاه کردستان استعفا داد
دکتر رحمت صادقی ریاست دانشگاە کردستان استعفا داد. هنوز دلیل مشخصی از چگونگی استعفای این استاد دانشگاه وجود ندارد.
گفته می‌شود ایشان بارها در برابر ورود و مداخله‌ی نهادهای امنیتی به این دانشگاه مقاومت و ممانعت ورزیده است.
دکتر صادقی در مدت دوران ریاست بر دانشگاە کردستان بە گواە مستندات، دانشگاە کردستان را به لحاظ علمی در سطح جهانی مطرح کرده است.
۲۸ آبان ۱۴۰۱
اعتراض جمعی اعضای هیات علمی دانشگاه رازی نسبت به ورود غیر قانونی نیروهای نظامی و انتظامی به دانشگاه و مجموعه‌های خوابگاهی آن (چه با همکاری و چه مستقل از حراست دانشگاه)
با سلام، نظر به بازداشت اخیر تعدادی از دانشجویان دانشگاه رازی، اینجانبان امضاء کنندگان زیر که جملگی اعضای هیات علمی دانشگاه رازی هستیم، با ورود غیر قانونی نیروهای نظامی و انتظامی به دانشگاه و مجموعه‌های خوابگاهی آن (چه با همکاری و چه مستقل از حراست دانشگاه) مخالف هستیم و از آن مدیریت محترم تقاضا داریم، ضمن پاسداشت قانون ممنوعیت ورود نیروهای مسلح به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور (مصوب ۱۳۷۹/۵/۳۰ مجلس شورای اسلامی) به منظور کاهش التهابات پیش‌آمده و اجتناب از پیچیده‌تر شدن وضعیت دانشگاه و جامعه، دانشجویان دانشگاه رازی که در اعتراضات اخیر بازداشت یا زندانی شده‌اند، در اسرع وقت آزاد شوند تا امکان حضور در جلسات کلاسی داشته باشند. طبیعی است که ما اعضای هیات علمی در قبال دانشجویان عزیزمان مسوولیت داریم و نباید نسبت به این سرمایه‌های ارزشمند کشور بی‌تفاوت باشیم.
۲۷ آبان ۱۴۰۱
۱. دکتر سهراب دل انگیزان، دانشیار گروه اقتصاد
۲. دکتر علی سلیمی، استاد گروه ادبیات عرب
۳. دکتر غلامرضا حیدری، دانشیار گروه علم اطلاعات
۴. دکتر اسد اله اژیر، گروه الهیات
۵. دکتر سجاد علی بیگی، گروه علوم تاریخی و باستان شناسی
۶. دکتر حامد کرمی شبانکاره، گروه علوم دامی
۷. دکتر علی اکبر محسنی، گروه زبان و ادبیات عرب
۸. دکتر علیرضا کرمپور، گروه علوم دامی
۹. دکتر وحید تادیبی، گروه فیزیولوژی ورزشی
۱۰. دکتر مهراد پاک نژاد، گروه مهندسی مکانیک
۱۱. دکتر مجتبی احمدی، دانشکده فنی مهندسی گروه مهندسی شیمی و نفت
۱۲. دکتر حبیب اله صفرزاده، گروه مهندسی مکانیک
۱۳. دکتر لیلا زارعی، گروه مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی
۱۴. دکتر علی طهماسبی، گروه حقوق
۱۵. دکتر شهاب الدین زنگنه، گروه مهندسی مواد و نساجی
۱۶. دکتر امیرعباس عزیزی فر، گروه ادبیات فارسی
۱۷. دکتر میثم سعیدی، گروه مهندسی مکانیک
۱۸. دکتر جهانگیر خزائی، گروه مهندسی عمران
۱۹. دکتر عامر قیطوری، گروه زبان انگلیسی
۲۰. دکتر سجاد سی سخت نژاد، گروه زیست شناسی
۲۱. دکتر علی اصغر مقدم، گروه علوم درمانگاهی دانشکده دامپزشکی
۲۲. دکتر محی الدین ایزدی، گروه آمار
۲۳. دکتر محمد مرادی، گروه آمار
۲۴. دکتر مهدی فتاحی، گروه زبان انگلیسی
۲۵. دکتر سعید عباسی، گروه گیاه پزشکی
۲۶. دکتر صمد جمالی، گروه گیاهپزشکی
۲۷. دکتر اسحاق الماسی، گروه آمار
۲۸. دکتر مهرداد احمدزاده
۲۹. دکتر کیوان امینی، گروه ریاضی
۳۰. دکتر علی محمد رشیدی، دانشیار گروه مهندسی مواد و نساجی
۳۱. دکتر حجت دارابی، گروه علوم تاریخی و باستان‌شناسی
۳۲. دکتر کامران یزدانبخش، دانشیار گروه روانشناسی
۳۳. دکتر جلیل صحرایی، گروه فیزیک
۳۴. دکتر سیروس قبادی، گروه زیست شناسی
۳۵. دکتر حمزه موسوی، گروه فیزیک
۳۶. دکتر سید حمید مهدیونی، گروه زیست شناسی
۳۷. دکتر مهرداد نیاپرست، گروه آمار
۳۸. دکتر سید شهاب حسنی‌نسب، گروه مهندسی عمران
۳۹. دکتر جهانگیر کرمی، گروه روانشناسی
۴۰. دکتر وحید تکوک، گروه فیزیک
۴۱‌. دکتر جعفر معصومپور سماکوش، گروه جغرافیا
۴۲. دکتر حسن ذوالفقاری، گروه جغرافیا
۴۳. دکتر عباسعلی زمانی، گروه گیاهپزشکی
۴۴. دکتر طهماسب علیپوریانی، گروه علوم سیاسی
۴۵. دکتر سید رضا هاشمی، گروه آمار
۴۶. دکتر فرزاد ویسی، گروه مکانیک
۴۷. دکتر محمد جعفرزاده، دانشکده شیمی
۴۸.دکتر سهیل طالبیان، دانشکده فنی
۴۹. دکتر میلاد مجتهدی، گروه مهندسی مواد و نساجی
۵۰. دکتر رسول قبادیان، گروه مهندسی آب
۵۱. دکتر محمدسجاد بیاتی، گروه مهندسی برق
۵۲. دکتر قدرت احمدیان، گروه علوم سیاسی
۵۳. دکتر مصطفی اکبری، گروه علوم ورزشی
۵۴. دکتر وحید اکملی، گروه زیست شناسی
۵۵. دکتر محمد‌ حسین ادیب راد، گروه عمران
۵۶. دکتر اشرف خزائی، گروه مدیریت تربیت بدنی
۵۷. دکتر جعفر جماعتی، گروه مهندسی مکانیک
۵۸. دکتر محمدحسین یاس، گروه مکانیک
۵۹. دکتر اسماعيل شريف زاده، گروه مهندسي شيمي
۶۰. دکتر محمد شریفی پور گروه مهندسی عمران
۶۱. دکتر حمید توپچی نژاد، مهندسی عمران
۶۲. دکتر احسان امیری، گروه فیزیولوژی ورزشی
۶۳. دکتر ایوب مقدم، گروه مهندسی مواد و نساجی
۶۴. دکتر محمد راستی ویس, گروه فیزیک.
۶۵. دکتر محمد ایرانی، گروه زبان و ادبیات فارسی.
۶۶.دکتر جلیل کریمی، گروه جامعه‌شناسی
۶۷. دکتر بیژن عباسی خزایی، گروه مهندسی مواد و نساجی
۶۸. دکتر مجتبی فتحی، گروه عمران
۶۹. دکتر احسان رایگان، گروه حسابداری
۷۰. دکتر عبداله جليليان، گروه آمار
۷۱. دکتر محمد عزیزی، گروه فیزیولوژی ورزش
٧٢. دکتر مريم شرفي گروه آمار
۷۳. دکتر رمضانعلی ابوزاده گروه مواد و نساجی
۷۴. دکتر فهیمه جلالی دانشکده شیمی
۷۵. دکتر محسن یاراحمدی گروه مدیریت
۷۶. دکتر محمد رسول الماسی فرد، گروه مدیریت
۷۷. دکتر شجاع تفکری رضایی، گروه زبان انگلیسی و زبان‌شناسی
حمله‌ی مسلحانه به دانشگاه کردستان
بنا به اخبار رسیده از دانشجویان دانشگاه کردستان، در جریان تجمع امروز نیروهای امنیتی در اطراف دانشگاه مستقر شده و به دانشجویان معترض همراه با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور حمله کردند. این حمله منجر به زخمی شدن چند تن از دانشجویان شده و تا بدین لحظه گزارش دقیقی راجع به بازداشت دانشجویان این دانشگاه در دست نیست.
تصویر، تعدادی از پوکه‌های شلیک شده به دانشجویان دانشگاه کردستان است که در جریان تجمع امروز به سوی دانشجویان شلیک شده است:

۲۸ آبان ۱۴۰۱
دانشجویان دانشگاه آزاد شهر قدس در دانشگاه محبوس گشته‌اند
بنا به گزارشات رسیده، به دلیل تجمع و اعتراض دانشجویان نسب به به قتل حمیدرضا روحی نیروهای امنیتی در برابر دانشگاه مستقر شده و برخی از دانشجویان را مورد بازداشت قرار داده‌اند. همچنین گفته می‌شود جهت سرکوب دانشجویان از گاز اشک‌آور اسنفاده می‌شود.
وضعیت ویژه در دانشگاه بهشتی واحد عباسپور
بنا به گزارشات رسیده از دانشجویان دانشگاه بهشتی واحد عباسپور واقع در حکیمیه، تاکنون ۲۰ تن از دانشجویان بازداشت شده‌اند و فضای درون و بیرون دانشگاه همچنان ملتهب است.
بنا به این گزارش، حراست دانشگاه به دانشجویان معترض اذعان داشته که در صورت خروج از دانشگاه و یا حتی حضور در خوابگاه که در داخل دانشگاه قرار دارد، هیچ مسئولیتی در قبال حفظ جان دانشجویان ندارد.
۲۸ آبان ۱۴۰۱
حمله با اسپری فلفل به دانشجویان معترض دانشگاه بهشتی
درحالی‌که دانشجویان بهشتی قصد شکل دادن یک تجمع اعتراضی را دارند، نیروهای لباس‌شخصی و حراست از دو سو معترضان را محاصره کرده و اجازه حرکت و اضافه شدن دیگر معترضان را نمی‌دهند. نیروهای امنیتی از همان ابتدا در تلاشند تا تجمع اعتراضی مسالمت‌آمیز دانشجویان را با دعوا و درگیری، به خشونت بکشانند تا جایی که در اوایل شکلگیری تجمع یکی از لباس‌شخصی‌ها فریاد می‌زد "دیگه باید به این‌ها اشک‌آور زد" و بعد با بیان فحش‌های جنسی باعث ایجاد درگیری شد.
همچنین در ساعت ۱۳:۳۰ به دانشجویانی که در مقابل سلف بهشتی محاصره شده بودند با اسپری فلفل حمله کرده و تجمع را پراکنده ساختند.
۲۸ آبان ۱۴۰۱
سرکوب در دانشکده فنی سمیه نجف‌آباد اصفهان
بنا به گزارش دانشجویان دانشکده فنی سمیه نجف‌آباد اصفهان، امروز دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به توهین و خشونت رئیس دانشکده و برخورد فیزیکی با دانشجوها در مورد پوشش و اعتصابات در روزهای اخیر، اعتراض کردند اما در لحظات اول، آزادبخت( ریاست دانشکده) نیروهای امنیتی را جهت سرکوب دانشجویان دعوت کرد و درب ورودی دانشگاه را بست. در ادامه، دانشجویان توسط نیروهای امنیتی مسلح تهدید و ضرب و شتم شدند. گفته می‌شود تعدادی از دانشجویان در این دانشگاه بازداشت شده‌اند اما اطلاع دقیقی از مشخصات آن‌ها وجود ندارد.
بنا به اخرین گزارشات رسیده، ۶ تن از دانشجویان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که امروز به حراست وزارت بهداشت احضار شده بودند، بازداشت شدند و همچنان خبری از آزادی ایشان نیست.
لیست این دانشجویان به شرح زیر است:
#مسعود_قربانی، دانشجوی ارتز و پروتز
#حامد_عنبرسور، دانشجوی روانشناسی
#مهدی_معمارراست، دانشجوی روانشناسی
#محمد_زرزا، دانشجوی فیزیوتراپی
#مهیار_محمودی، دانشجوی کاردرمانی
#حامد_حسن‌پور، دانشجوی کاردرمانی
۲۸ آبان ۱۴۰۱
ربوده شدن چهار دانشجوی دختر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر
بنا به گزارشات رسیده، چهار تن از دانشجویان دختر دانشگاه خلیج فارس بوشهر مقابل خوابگاه کوثر ربوده شده‌اند.
دانشجویان این دانشگاه، در جریان تحصن امروز خود با قول ریاست دانشگاه مبنی بر حفظ امنیت و عدم حضور نیروهای امنیتی موجه شدند اما این وعده دیری نپایید.
گفتنی است چند تن از دانشجویان پسر این دانشگاه نیز روز پنجشنبه ۲۶ آبان از خوابگاه ربوده شده و پس از گذراندن سه ساعت سرکوب خشونت‌آمیز و ضرب و شتم همراه با تحقیر، آزاد شدند.
۲۸ آبان ۱۴۰۱
ریحانه معروف را آزاد کنید
▪ریحانه معروف دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و دبیر شورای صنفی این دانشکده نیز دومین دبیر شورای صنفی است که بازداشت شده است
▪وی نیز همانند ماهان گچپژان، دبیرکل شورای شورای صنفی دانشگاه تهران در 15 آبان ماه برای دومین بار توسط نیروهای امنیتی ربوده شده است
▪علت و مکان بازداشت ریحانه معروف نیز مشخص نیست و بسیاری از دانشجویان خواهان پیگیری وضعیت این دانشجو و آزادی وی هستند
▪علیرغم اعتراض دانشجویان به بازداشت هم‌کلاسی ها و هم دانشگاهی های خود، مسئولین دانشگاه هر بار پس از بازداشت ها قول پیگیری وضعیت این دانشجویان را می‌دهند
قولی که به نظر می‌رسد برای دانشجویان بی اعتبار شده و همگان می‌دانند که مسئولین دانشگاه تهران کدام طرفی ایستاده اند
حراست از دانشجویان یا جلادین دانشگاه
▪در 60 روز اخیر حراست دانشگاه بعنوان بازوی کمکی نیروهای امنیتی در دانشگاه مشغول سرکوب دانشجویان در دانشکده های مختلف بوده است
▪در این بین اما یکی از معاونین حراست - حسین ایزدیار - فردی است که چندین ویدیو و صدای ضبط شده از وی در حال ضرب و شتم و تهدید دانشجویان منتشر شده است
از جمله معروف ترین این مستندات می‌شود به بازکردن در پردیس فنی امیرآباد برای نیروهای امنیتی و تهدید دانشجویان در دانشکده زبانها و ضربه به سر دانشجو با کلاه کاسکت اشاره کرد
▪گزارشات فراوانی نیز از تهدید دانشجویان توسط اعضای کادر حراست دانشگاه تهران هر روزه دریافت می‌گردد
▪این نهاد ناپاک از شروع سال تحصیلی تا کنون در همکاری با نیروهای امنیتی بیش از 100 دانشجوی دانشگاه تهران را تحویل نیروهای امنیتی داده است
▪ همچنین با همکاری مستقیم نهاد حراست و معاونت دانشجویی دانشگاه تهران، بیش از 500 دانشجو مشمول تنبیهات کمیته انضباطی از جمله تعلیق شده اند و تا کنون بیش از شش هزار دانشجو را به علت ضبط کارت مجبور به ارائه تعهد کتبی اجباری کرده اند.
آرمان کریمی سلوک بن، دانشجوی ارشد ورودی ۱۴۰۱ مهندسی نقشه برداری دانشگاه تهران و رتبه ی ۲ کنکور ارشد در تاریخ ۷ آبان ۱۴۰۱، داخل دانشکده فنی دستگیر شده
و بیش از ۳ هفته است که در بازداشتگاه اوین به سر میبرد. لازم به ذکر است برای او وثیقه سنگین تعیین کرده اند.
آزادی 4 دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف از زندان اوین آزاد به قید وثیقه
روز شنبه 28 آبان، 4 دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شدند.
قابل یاد آوری است که کماکان 3 دانشجوی دانشگاه شریف کماکان زندانی هستند.
محمد مصطفایی، ورودی ۹۹ مهندسی شیمی، فاطمه ناصررنجبر، ورودی ۹۶ مهندسی و علم مواد که در حال حاضر دانشجوی شریف نیست و یک دانشجوی ورودی ۱۴۰۱ ارشد علوم ریاضی که تاکنون اسمش در جایی به صورت رسمی منتشر نشده است.
سوران اسکندر لطفی سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگبان ایران و مسعود نیکخواه، عضو هیأت مدیرەی انجمن صنفی معلمان مریوان، به زندان بزرگ تهران انتقال داده شدند.
اگرچه در زندان بزرگ مورد استقبال زندانیان آزاد اندیش از جمله آرش صادقی قرار گرفتند. اما انتقال آنها به زندان بزرگ به نوعی اقدام تنبیهی است.
ماموران امنیتی در تاریخ ۱۶ مهرماه ۱۴۰۱، به منزل سوران (اسکندر) لطفی سخنگوی شورای هماهنگی‌ تشکل‌های صنفی معلمان ایران، هجوم بردند و با شکستن در و پنجره منزل ایشان، ساعت ۷ صبح وارد منزل ایشان شده و او را دستگیر کردند. در همین روز نیز با احضار مسعود نیکخواه به اطلاعات شهر مریوان، ایشان را نیز بازداشت کردند. این درحالی بود که سوران ۲۸ مرداد ماه، و مسعود ۳۰ مرداد ماه، پس از حدود ۴ ماه انفرادی و‌ بازداشت، با وثیقه‌ی۲ میلیاردی از زندان آزاد شده بودند.
بازداشت کامیل فتاحی معلم بازنشسته در سقز
بنا بر اخبار رسیده به کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، کامیل فتاحی از معلمان خوشنام و بازنشستەی سقز، روز جمعه ۲۷ آبان ماه، بە ستاد خبری این شهرستان احضار و بازداشت شد.
آقای فتاحی صبح امروز شنبه، بە زندان مرکزی سقز منتقل گردید. از دلیل و اتهام احتمالی این معلم بازداشتی اطلاعی در دست نیست. تداوم بازداشت معلمانی همچون کامیل فتاحی و جمشید مظفری، بدون شک به التهاب بیشتر فضای اجتماعی خواهد انجامید.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکومیت بازداشت کامیل فتاحی و جمشید مظفری، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه‌ی دانش‌آموزان و دیگر معلمان زندانی می‌باشد.
یورش وحشیانه نیروهای سرکوبگردولت ودستگاه رهبری به منزل شخصی محمود صالحی
شامگاه جمعه ۲۷ آبان ماموران امنیتی به منزل شخصی محمود صالحی فعال کارگری اهل سقز با ده‌ها موتور سیکلت یگان ویژه حمله کردند و با تخریب شیشه‌های درب ورودی منزل می‌خواستند به زور وارد منزل شوند. اما خوشبختانه موفق نشدند، بعد از یک ساعت مانور و ایجاد رعب و وحشت و شکستن شیشه همسایه‌ها و تخریب یک ماشین محل را ترک کردند. قابل ذکر است که یکی از ماموران کُرد بوده و به نیروهای دیگر دستور می‌داد که این منزل محمود صالحی است آن را تخریب کنید. شایان ذکر است که در این حادثه سر و صورت عروس محمود صالحی هانا توحیدی در حین شیر دادن به نوزاد ۳ ماهه خود زخمی شده است.
برگرفته از صفحه اینستاگرام محمود صالحی
وخامت حال نسرین جوادی و انتقال دیرهنگام او به بیمارستان
صبح امروز شنبه ۲۸ آبان‌ماه ۱۴۰۱، نسرین جوادی (اعظم خضری جوادی) از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در پی وخامت حالش و به صورت نیمه بیهوش به وسیله آمبولانس به بیمارستان منتقل شده است.
به گفته‌ی همبندی‌های او، نسرین توانایی هیچگونه حرکتی نداشته و احتمال وقوع سکته برای او جدی بوده است.
لازم به ذکر است که در سه روز گذشته نسرین به شدت مریض بوده و تنها در بهداری زندان با تشخیص سرماخوردگی مورد مداوا قرار گرفته است. اما شب گذشته او دچار وخامت حال بیشتری شده و امروز صبح در معرض به کما رفتن بوده است.
مسئولین زندان در عملی غیرقانونی درباره بیماری نسرین و انتقال وی به بیمارستان خارج از زندان به خانواده او هیچگونه اطلاعی نداده‌اند و خانواده از طریق دیگری از این موضوع مطلع شده و پیگیر یافتن بیمارستان محل مداوای او هستند.
نسرین جوادی کارگر بازنشسته‌ای است که با ۶۵ سال سن و علیرغم توصیه پزشکان به عدم توانایی تحمل حبس برای گذراندن دوران محکومیت ۵ ساله در بند زنان زندان اوین محبوس شده است.
نسرین جوادی در تجمع روز حهانی کارگر سال ۹۸ به همراه تعداد زیادی از دیگر کارگران بازداشت شد و سپس توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهامات واهی و به دلیل دفاع از حقوق کارگران و بازنشستگان به ۷ سال زندان محکوم شده است که ۵ سال از آن لازم‌الاجراست.
جان نسرین جوادی در خطر است. زندان‌های جمهوری اسلامی به قتلگاه زندانیان خصوصا زندانیان سیاسی تبدیل شده است.
نیروهای سرکوبگر حکومت در خیابانها کودکان و زنان و مردان را با خشونت تمام میکُشند و در آن سو ضابطین قضائی و امنیتی با همراهی تمام دم و دستگاه در اختیارشان هر بار به شکلی نقشه قتل زندانیان را میریزند. همین یکماه قبل بود که با به راه انداختن آتش‌سوزی تلاش داشتند تا زندانیان زندان اوین را قتل عام کنند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابراز نگرانی شدید نسبت به سلامت نسرین جوادی، اعلام میدارد که مسئولیت جان نسرین جوادی تماماً متوجه حکومت جمهوری اسلامی است و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط نسرین و تمامی کارگران و معلمان زندانی، زندانیان سیاسی و همه بازداشت شدگان اعتراضات جاری است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۸ آبان ۱۴۰۱
تجمع اعتراضی کارگران کارخانه 3 صنایع کروز نسبت به سطح پایین حقوق،تبعیض در پرداختش و عدم پرداخت بموقعش
روز شنبه 28 آبان، کارگران کارخانه 3 صنایع کروزبرای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق،تبعیض در پرداختش و عدم پرداخت بموقعش دست به تجمع این واحد تولید کننده قطعات خودرو کشورواقع در کیلومتر 21 جاده مخصوص کرج زدند.

یکی از کارگران علت این تجمع اعتراضی را معوقات حقوقی و همچنین فاصله زیاد بین دریافتی نیروهای بخش کارشناسی و نیروی کار کارگر درون محیط کارخانه عنوان کرد.
برپایه گزارش رسانه ای شده،ساعات کاری این کارگران 10 ساعت بدون حق همراه داشتن تلفن به صورت ایستاده است و مدیریت شرکت با ممنوعیت استخدام زنان متاهل و همچنین اخراج کارگران زنی که ازدواج می‌کنند، با کارکنان این مجموعه برخورد می‌کند.

ادامه اعتراضات کارگران کارخانه داروگر تهران نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و 6 ماه حق بیمه و وعده های توخالی مسئولان با برپایی تجمعی دیگر
روز شنبه 28 آبان، کارگران کارخانه داروگر تهران درادامه اعتراضات دامنه دارشان+ نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و 6 ماه حق بیمه و وعده های توخالی مسئولان برای باری دیگر دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران کارخانه داروگر به خبرنگار رسانه ای گفت: اعتراض کارگران به‌ عدم پرداخت 4ماه حقوق و 6 ماه حق بیمه توسط کارفرما است.
وی گفت: در آخرین اعتراض کارگران داروگر تهران که تقریبا از سه ماه پیش مرتبا در حال برگزاری است، مدیران و مسئولان کارخانه هر نوبت قول می‌دهند بخشی از مطالبات را پرداخت کنند اما هنوز عملی نشده است.
کارگران داروگر تاکید کردند: در حال حاضر تعداد کارگران این کارخانه به حداقل 110 تا 120کارگر کاهش یافته وبا همین تعداد نیروی کار ماهیانه 35 تن شامپو و مایع ظرفشویی تولید شده است.
یکی از کارگران معترض نیز گفت: مشکل اصلی حال حاضر ما پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه تامین اجتماعی است که به ترتیب 4 و 6 ماه به تاخیر افتاده است. همچنین با پرداخت نشدن حق بیمه، کارگران از دریافت خدمات درمان رایگان تامین اجتماعی محروم شده‌اند.
این کارگر در ادامه گفت: بعد از 15 تا 20 سال بیمه‌پردازی به دلیل پرداخت نشدن شش ماه حق بیمه، این کارگران و خانواده‌هایشان که در بیمارستان ملکی تامین اجتماعی بستری هستند امکان دریافت خدمات درمانی ندارند و هزینه‌ها را از جیب پرداخت می‌کنند یا امکان بستری شدن در بیمارستان را ندارند.
+ادامه اعتراض کارگران کارخانه داروگر تهران نسبت به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی ، توخالی در آمدن وعده ها و اخراج 7 همکار
روز دوشنبه 4 مهر برای باری دیگر، کارگران کارخانه داروگر تهران دست به اعتراض نسبت به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی ، توخالی در آمدن وعده ها و اخراج 7 همکار زدند.
صبح امروز دوشنبه (4 شهریورماه) به محقق نشدن وعده‌های داده شده برای وصول مطالباتشان اعتراض کردند.
کارگران کارخانه داروگر تهران به خبرنگار رسانه ای گفتند: حقوق خرداد ماه کامل به حساب آنها واریز نشده است.
آنها افزودند:برخلاف وعده‌ای که مدیران کارخانه، به آن‌ها داده بودند، از چهار ماه معوقه، حقوق خرداد ماه کامل به حساب کارگران واریز نشده است.
کارگران داروگر تاکید کردند: قرار بود پایان هفته گذشته کارفرما یک ماه حقوق خرداد ماه کارگران را کامل پرداخت کند اما در کمال ناباوری بعد از چندین ماه بی‌پولی به حساب هریک کارگران به صورت میانگین سه میلیون تومان علی‌الحساب واریز شد.
آنها با بیان اینکه کارگران هر ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان نگران از دست دادن شغلشان هستند، افزودند: مدیران کارخانه حکم به اخراج 7 نفر از همکاران در واحد مایعات دادند اما گفتگو و میانجی‌گری برای بازگشت به کار آنها ادامه دارد.
کارگران در ارتباط با وضعیت تولیدات داروگر گفتند: در حال حاضر بخش تولید شامپو ومایع ظرفشویی فعال است. این کارخانه 15 تا 20 تن تولید در ماه گذشته داشته است.
کارگران در خاتمه تصریح کردند: بارها برای دریافت مطالبات خود به دفتر مدیرعامل و سایر نهادهای دولتی از جمله وزارت کار مراجعه کردیم اما پاسخ روشنی نگرفته‌ایم و مشخص نیست مطالبات ما چه زمانی پرداخت می‌شود.
ادامه اعتراضات راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق استان گیلان نسبت به عدم افزایش حقوق
روز شنبه 28 آبان، راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق استان گیلان از ادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم افزایش حقوق،خبردادند.
یکی از راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق گیلان در خصوص مشکلات خود و همکارانش به خبرنگاررسانه ای گفت: چندین سال است ما رانندگان استیجاری پیمانکاری که شمارمان تا 180نفر می‌رسد، از مسئولان شرکت توزیع برق درخواست رفع تبعیض و بهبود وضعیت شغلی و مزایای دریافتی کرده‌ایم اما با وجود مصوبه افزایش 4/57 درصدی حداقل دستمزد شورای عالی کار برای کارگران، کارفرما اخیرا 20 درصد به حقوق کارگران راننده اضافه کرده است.
این کارگر گفت: کاراصلی رانندگان جابجایی و انتقال سیمبانان به نقاط مختلف استان برای ترمیم ورفع خرابی‌هاست بنابراین ساعات کاری ما حداقل 8 تا 12 ساعت و در برخی موارد بسیارطولانی می‌شود.
او گفت: ما کارگران راننده خواهان رسیدگی به خواسته قانونی خود هستیم. دستمزد و مزایای ما در مقایسه با دیگر کارگران که حقوقشان 52 درصد افزایش یافته، متفاوت است اما مدیران شرکت توزیع برق توجهی به مطالبات و بهبود وضعیت معیشتی ما ندارند.
یکی دیگر از راننده‌های استیجاری در ادامه تصریح کرد: هر راننده با یک خودروی شخصی و با پذیرش همه هزینه‌های جاری خود و خودرو؛ ماهانه 6 میلیون و200هزار تومان دریافتی دارد که اخیر با ترمیم 20 درصدی به 7میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافته است. درواقع نمی‌دانیم این مبلغ دریافتی بابت دستمزد ما راننده‌ها است یا اجاره بهای خودرو‌ها.
این راننده پیمانکاری شرکت توزیع برق گیلان با بیان اینکه پیمانکار هزینه‌های اضافه بابت مخارج خودروها را به راننده‌ها پرداخت نمی‌کند، افزود: ما کارگر پیمانکاری هستیم و به هیچ عنوان کارگر دولتی محسوب نمی‌شویم پس چرا شرکت توزیع برق مطابقِ با مصوبه‌ی شورایعالی کار حقوق ما را افزایش نمی‌دهد؟ چرا وقتی رانند‌ه‌های پیمانکاری برای شکایت از پیمانکارِ به شرکت توزیع برق مراجعه می‌کند پاسخِ «به ما ربطی ندارد، با پیمانکار مشکلاتتان را حل کنید» می‌شنود اما حالا که بحثِ افزایشِ 57 درصدیِ حقوق مطرح است، ما کارگران طرف قرارداد به حساب نمی‌آییم.
او با بیان اینکه مدیریت شرکت باید هر ماهه دستمزد راننده را به همراه اجاره بهای خودروها پرداخت کند، افزود: امیدواریم مسئولان شرکت توزیع برق تمهیداتی بیاندیشند تا مطالبات 180 کارگر راننده با حذف پیمانکار به صورت کامل و قانونی پرداخت شود.
درهمین رابطه:اعتصاب وتجمع راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق گیلان در اعتراض به سطح نازل حقوق
روز چهارشنبه 22 دی1400، راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق گیلان در اعتراض به سطح نازل حقوق دست از کارکشیدند وبا به صف کردن خودروهایشان تجمع کردند.

تعدادی از تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: حدود 180راننده استیجاری شرکت توزیع برق گیلان هستیم که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکار برای جابجایی و انتقال سیمبانان فعالیت داریم. حقوق و مزایایی که طبق قرارداد بابت دستمزد از پیمانکار دریافت می‌کنیم، کافی نیست و کفاف زندگی و حتی مخارج خودروهای ما را نمی‌دهد.
وی افزود: خودروهای استیجاری وانتبار هستند و راننده‌ها روزانه 8 تا 12ساعت در شرایط سخت و در جاده‌های خاکی کوهستانی و مناطق جنگلی گیلان به ازای دریافت 6 میلیون و200هزارتومان در ماه کار می‌کنند. درواقع راننده‌های این خودروها فاقد دستمزد هستند و آنچه پیمانکار بخش خصوصی به ازای مزد به آن‌ها پرداخت می‌کند فقط اجاره بهای خودروهاست که آنهم تامین کننده هزینه‌های جاری خودروها نیست.
طبق اظهارت یکی از رانندگان، همه هزینه‌های جاری خودروها حتی پول بنزین برعهده راننده است و پیمانکار هزینه‌های اضافه بابت مخارج خودروها را به راننده‌ها پرداخت نمی‌کند.
این کارگر با اشاره بر اینکه پیش از این قرارداد راننده‌ها با کارفرمای اصلی (شرکت توزیع برق گیلان) بود و در حال حاضر حدود چهار سال است که به پیمانکاری تبدیل وضعیت شده‌ایم، از تلاش بی‌نتیجه راننده‌های استیجاری برای تبدیل وضعیت خود گفت: راننده‌های استیجاری پیمانی شرکت توزیع برق گیلان مدعی هستند که شرکت واسطه‌ای که به بهانه تامین نیرو وارد منطقه عملیات انتقال برق شده‌اند عملا هیچ نقشی در ارائه خدمات ندارد.
طبق اظهارت یکی دیگر از راننده‌ها؛ پیمانکار تامین نیرو در مقام کارفرما به هیچ‌یک از تعهدات مزدی خود در قبال کارگران راننده خودروهای استیجاری عمل نمی‌کند. به نظر می‌رسد این شرکت‌ها صرفا برای دور زدن قانون تاسیس شده‌اند.
این کارگر راننده گفت: به عنوان نمونه همکاران راننده چهار سال حق عیدی و سنوات خود را دریافت نکرده‌اند. در عین حال حق ماموریت و برخی دیگر از مزایا را نمی‌گیرند و اگر هم می‌گیرند بسیار کم است. فیش حقوقی و برگه قرارداد کار هم ندارند. همچنین پایان سال به بهانه عقد قرارداد جدید از کارگران راننده بدون تسویه حساب کامل امضاء گرفته می‌شود.
او با بیان اینکه مدیریت شرکت باید هر ماهه مطالبات مزدی ما را به همراه اجاره بهای خودروها پرداخت کند، افزود: مدیران و مسئولان منطقه می‌توانند با حذف پیمانکاران تامین نیرو با کارگران راننده قرارداد مستقیم ببندند. ما کارگران انتظار داریم منابع مالی که هر ماه با وجود پیمانکاران از دریافتی ماهانه‌مان کسر می‌شد به کارگران بازگردد و با این اتفاق شاهد افزایش انگیزه در کارگران بشوند.
تجمع و راهپیمایی اعتراضی کشاورزان اصفهان نسبت به عدم اختصاص حقآبه در مسیر پل خواجو
فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از تجمع و راهپیمایی اعتراضی کشاورزان اصفهان در مسیر پل خواجو علیرغم حضور گسترده‌ی نیروهای سرکوبگرمی باشد.
مرگ ومصدومیت 2 لوکوموتیوران راه‌آهن مبارکه اصفهان در حادثه آتش سوزی قطار
روز چهارشنبه 25 آبان،بر اثر آتش سوزی قطاریکی از لوکوموتیورانان قطار باربری راه‌آهن مبارکه اصفهان در منطقه پل راه آهن نصیرآبادبنام یزدان قجری جان باخت ویکی دیگر از لوکوموتیورانان مصدوم ودربیمارستان بستری شد.
مرگ یک کارگردرخمین بر اثر سقوط از ارتفاع
یک کارگر 39 ساله حین کار در یک ساختمان نیمه کاره در یکی از محله‌های شهرستان خمین براثر سقوط جان خودراازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید