اخباروگزارش های کارگری25-26-27 آذرماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

معلم زندانی آزاد باید گردد! رسول بداقی آزاد باید گردد - بیانیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز در محکومیت بازداشت آقای رسول بداقی - ضرب و شتم وحشیانه کارگران در هفت تپه و برخورد فیزیکی توسط پلیس- ادامه اعتراضات کارگران پتروشیمی فارابی نسبت به عدم اجرای کامل طرح طبق بندی مشاغل وپایمالی حقوقشان توسط مدیران با برپایی تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روی بندرعباس نسبت به بلاتکلیفی شغلی ،عدم پرداخت کامل حقوقشان ووعده های توخالی مسئولان طراز اول استان هرمزگان

- تجمع اعتراضی کارگران رسمی شرکت برق منطقه‌ای مازندران نسبت به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت ها

برخورد امنیتی با تجمع کنندگان

- کنش های کارگران پیمانی کارخانه سیمان خوزستان برای تبدیل وضعیت وعقدقراردادمستقیم

- عدم پرداخت مطالبات کارگران شهرداری الوند از طرف شرکت پیمانکاری زیرسایه سکوت مسئولان

- بازهم جان باختن یک کارگر شهرداری براثرتصادف واینبار در بوشهر

- سرویس رفت وآمد کارکنان جهاد کشاورزی معمولان هم واژگون و 11 نفرمصدوم شدند

*بیانیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز در محکومیت بازداشت آقای رسول بداقی

همکاران ارجمند ، اولیاء گرامی و دانش آموزان عزیز.

روز ۱۹ آذر آقای رسول بداقی عضو کانون اسلامشهر و "ریاست دوره ای شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران " توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

سال هاست که جامعه فرهنگیان شناخت کافی از آقای بداقی داشته و شاهد همه هزینه هایی که ایشان جهت جنبش معلمان داشته، بوده اند و نیاز به بازگویی مجدد نیست .

کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز بازداشت و پرونده سازی برای ایشان را شدیدا محکوم نموده و خواهان آزادی اقای بداقی و همه معلمان زندانی ، از جمله خانم " زینب همرنگ" و آقایان اسماعیل عبدی ، محمد رضا رمضان زاده، هاشم خواستار ، اسدی ، باقری ، یعقوب یزدانی ، فتحی و ..... می باشد .

در پایان به نیروهای امنیتی و قضایی اعلام می کنیم ، خواسته های معلمان و فعالان صنفی تهدید امنیتی نیست

بلکه تورم لجام گسیخته، بیکاری گسترده، گسترش فقر، اعتیاد ، اختلاس ، دریافت حقوق های نجومی ، ضعف در سیاست خارجی ، بحران های زیست محیطی و سایر آسیب های اجتماعی ، مواردی هستند که امنیت ملت شریف ایران را تهدید می کنند. و لازم است نمایندگان محترم مجلس ضمن توجه به موارد ذکر شده ، به وظیفه اصلی خود که همانا رسیدگی به مشکلات مردم است اهتمام ورزند .

کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز

۱۴۰۰/۹/۲۷خورشیدی

*ضرب و شتم وحشیانه کارگران در هفت تپه و برخورد فیزیکی توسط پلیس

امروز نیروی انتظامی به تجمع چند تن از کارگران در مقابل وردی شرکت هفت تپه حمله کرده و ضمن ضرب و شتم شدید آنها و برخورد بسیار وحشیانه با اسپری فلفل به صورت و چشم آنها زده که باعث شده چند تن بر اثر درد و نابینایی موقتی روی زمین افتاده اند.

تجمع این چند کارگر در مقابل در ورودی شرکت در مطالبه برای کار و شغل بوده است.

نیروی انتظامی حق دخالت در تجمعات کارگری را ندارد. هشدار میدهیم که فرماندهی انتظامی شوش در حال تنش زایی و به هم ریختن آرامش موقتی شرکت هفت تپه است.

برخورد خشونت آمیز و وحشیانه نیروی انتظامی با کارگران را مجکوم میکنیم و خواهان برخورد با آمران و عاملان این اقدام ضد کارگری، ضد انسانی و جنایتکارانه هستیم.

جمعی از کارگران هفت تپه از بخش های مختلف

شنبه - ۲۷ آذر ۱۴۰۰

*ادامه اعتراضات کارگران پتروشیمی فارابی نسبت به عدم اجرای کامل طرح طبق بندی مشاغل وپایمالی حقوقشان توسط مدیران با برپایی تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت

روزشنبه 27 آذر، کارگران پتروشیمی فارابی( وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین یا در اختصار تاپیکو) درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اجرای کامل طرح طبق بندی مشاغل وپایمالی حقوقشان+ دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی شرکت زدند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: مدیران شرکت حقوق و مزایای آنان را کسر کرده‌اند و در پاسخ به اعتراض کارگران تلاش کرده‌اند نیروهای دیگر را جایگزین کنند.

آنها افزودند:فوق‌العاده کارگاهی، افزایش مبلغ ساعت اضافه کار و حق شیفت و تعطیل کاری از دیگر خواسته‌های آن‌ها است.

تعدادی از کارگرانی که پیش از موعد بازنشست شده‌اند نیزگفتند: ماه‌هاست حقوقی دریافت نکرده‌اند و روزهای سختی را سپری می‌کنند.

کارگران همچنین گفتند: کمیسیون کارگری شهرستان ماهشهر روز چهارشنبه (دوازدهم آبان ماه) مصوبه‌ای صادر کرد. بر اساس این مصوبه، شرکت پتروشیمی فارابی موظف شد طرح طبقه‌بندی مشاغل را برابر قانون کار اجرا کند. همچنین این شرکت پتروشیمی باید سختی شرایط محیطی کارگاه و فوق‌العاده کارگاهی را برای کارگران درنظر بگیرد.

آنها ادامه دادند: مدیرعامل و مدیرمنابع انسانی این شرکت با اعضای کمیسیون و تعدادی از کارگران جلسه‌ای برگزار کردند. در این جلسه مطرح شد که پتروشیمی فارابی با توجه به قوانین و مقررات مناطق ویژه اقتصادی، وضعیت سایر شرکت‌های هلدینگ «تاپیکو» را مورد ارزیابی قرار دهد.

آنها درخاتمه اضافه کردند:تصمیم بر این بود در صورت قانونی بودن خواسته کارگران و پرداخت این مولفه‌ها از سوی دیگر شرکت‌ها، مطالبات نیروی کار این پتروشیمی پرداخت شود. اما پس از استعلام و مثبت بودن نتیجه، مدیر منابع انسانی پتروشیمی فارابی اعلام کرد که حقی برای کارگران قائل نیست.

+تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی فارابی نسبت به عدم اجرای کامل طرح طبق بندی مشاغل مقابل ساختمان حراست

روز دوشنبه 15 آذر، کارگران پتروشیمی فارابی( وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین یا در اختصار تاپیکو) برای اعتراض به عدم اجرای کامل طرح طبق بندی مشاغل

مقابل ساختمان حراست این شرکت تجمع کردند.


این کارگران که نسبت به کم شدن حقوق خود نیز معترض هستند،به خبرنگاررسانه ای گفتند: روز گذشته مدیران پتروشیمی خراسان وابسته به تاپیکو نیز به صورت دسته جمعی استعفا داده بودند که نشانه‌ای از ضعف مدیریت این هلدینگ است.

آنهاافزودند: اضافه کاری و تعطیل کاری کارکنان نیز کم شده و نسبت به دیگر پتروشیمی‌ها حقوق کمتری دریافت می‌کنیم.

درهمین رابطه:

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:تجمع اعتراضی همکاران ما در پتروشیمی فارابی

روز ۲۷ آذر همکاران ما در پتروشیمی فارابی در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و سطح نازل حقوقهایشان دست به تجمع اعتراضی زدند. پرداخت فوق‌العاده کارگاهی، افزایش مبلغ ساعت اضافه کار و حق شیفت از دیگر مطالبات این کارگران است. همچنین برخی از کارگران که پیش از موعد بازنشسته شده اند ماههاست که حقوقشان پرداخت نشده است. بنا بر خبرها مدیران شرکت نه فقط مزد کارگران را افزایش نداده اند بلکه حقوق و مزایای آنان را کسر کرده‌اند و پاسخ کارگران را هم با تهدید به اخراج میدهند. در اعتراض به این وضعیت همکاران ما در این روز بار دیگر دست به اعتراض زدند. در پاسخ به اعتراض آنان تلاش کرده‌اند نیروهای دیگر را جایگزین کنند. این شرکت تابعه شستا است و در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام مستقر است.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روی بندرعباس نسبت به بلاتکلیفی شغلی ،عدم پرداخت کامل حقوقشان ووعده های توخالی مسئولان طراز اول استان هرمزگان

روز شنبه 27 آذر،بیش از 100 کارگر کارخانه روی بندرعباس برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی مبنی بر تعطیلی این واحد تولیدی واقع در در منطقـه ویژه اقتصـادی خلیج فارس ،عدم پرداخت کامل حقوقشان ووعده های توخالی مسئولان طراز اول استان هرمزگان دست به تجمع در محل کارشان زدند.

یکی از کارگران به خبرنگاررسانه ای گفت: علت تجمع، پرداخت نشدن حقوق کامل کارگران و کاهش مدت قرارداد‌های کاری است.

برپایه گزارشات رسانه ای شده،این کارخانه از مرداد ماه سال جاری تاکنون با داشتن مواد اولیه همچنان تعطیل است و تولید ندارد.

کارگران که فقط حقوق و مزایای پایه به آن‌ها پرداخت می‌شود از این وضع نگرانند و خواستار بازگشت به کار و تولید هستند.

بنابهمین گزارشات،فردا نماینده کارفرما برای بررسی موضوع از تهران به بندرعباس سفر کند.

قابل یادآوری است که،پیش از این استاندار سابق هرمزگان در پیگیری مطالبات کارگران شرکت روی بندر عباس، وعده حل مشکل تامین مواد اولیه و تولید را داده بود که گفته می‌شود با گذشت چندین ماه، هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است.

*تجمع اعتراضی کارگران رسمی شرکت برق منطقه‌ای مازندران نسبت به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت ها

برخورد امنیتی با تجمع کنندگان

درخلال هفته گذشته،جمعی از کارگران رسمی شرکت برق منطقه‌ای مازندران برای اعتراض به سطح پایین حقوق وتبعیض در پرداخت ها در محل ستاد شرکت تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 27 آذر،به دلیل مسائل امنیتی اجازه تصویر برداری به کسی ندادند و بعد از برخورد با جمعی از همکاران ، اجازه ورودشان به داخل شرکت ندادند.

*کنش های کارگران پیمانی کارخانه سیمان خوزستان برای تبدیل وضعیت وعقدقراردادمستقیم

روزشنبه 27 آذر، کارگران پیمانی کارخانه سیمان خوزستان از شرکت‌های تابعه هلدینگ «سرمایه‌گذاری سیمان تامین» وابسته به «شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی» (شستا)ازکنش هایشان برای تبدیل وضعیت وعقدقراردادمستقیم خبردادند.

این کارگران در برخی از بخش‌های این شرکت به عنوان جوشکار، داربست بند و… کار می‌کنندوبین 8 تا 12 سال سابقه کاری دراین واحد تولیدی واقع در منطقه دشت دنا در 120 کیلومتری شرق شهرستان اهواز دارند به خبرنگاررسانه ای گفتند: هدف آن‌ها از مطرح کردن تبدیل وضعیت، برابری مزد و مزایا با کارگران قرارداد مستقیم است.

آنهاافزودند:تبدیل وضعیت کمک می‌کند که «به صورت کلی» از بدعهدی پیمانکاران در بروزرسانی دستمزد و حق بیمه‌های خود رها و یکسره با کارفرما طرف حساب شوند.

*عدم پرداخت مطالبات کارگران شهرداری الوند از طرف شرکت پیمانکاری زیرسایه سکوت مسئولان

کارگران شهرداری الوند: حدود 80 کارگر خدماتی مجموعه شهرداری الوند از پاییز سال 98 تا اسفند سال 99 تحت مسئولیت یکی از شرکت‌های پیمانکاری به عنوان کارگر خدماتی در شهرداری مشغول به کار بودیم اما از زمان خاتمه قرارداد خود با پیمانکار مذکور، هنوز نتوانسته‌ایم مطالبات معوقه خود را از او دریافت کنیم.

روز شنبه 27 آذر،این گارگران درگفتگوبا خبرنگاررسانه ای اضافه کردند:در طول زمان 16 ماهی که آنها زیر نظر پیمانکار مذبور مشغول فعالیت بودند، آنها برخی مزایای مزدی همانند حق سنوات و عیدی خود را دریافت نکرده‌اند.

بر اساس اظهارات آن‌ها، پیمانکار پیشین به هر کارگر خدماتی الوند به صورت میانگین حدود 7 تا 9 میلیون تومان بدهی دارد.

به نقل از یکی از کارگران گفته می‌شود، مسئولان شهرداری قبل از خروج پیمانکار سابق وعده کرده بودند بدون پرداخت طلب کارگران با این شرکت تسویه حساب نمی‌کند اما از مجموعه خارج شد و دست کارگران برای دریافت مطالباتشان خالی ماند.

این کارگر با بیان اینکه ما خواستار دریافت مطالبات معوقه خود هستیم اما بعد از گذشت نه ماه هنوز مسئولان شهرداری الوند مسئولیت پرداخت مطالبات کارگران را برعهده نمی‌گیرند، در ادامه افزود: در پیگیری مطالباتمان برخی از همکاران شکایت به اداره کار شهرستان البرز برده و رای پرداخت مطالبات خود را از کارفرما گرفته‌اند اما کارفرمای سابق تمکین نمی‌کند و پرونده به مراجع قضایی ارجاع شده است.

او با بیان اینکه از شهردار الوند در مقام کارفرمای اصلی می‌خواهیم چاره‌ای برای پرداخت دستمزد معوقه کارگران بکند، افزود: انتظار داشتیم شهرداری قبل از خروج پیمانکار همه مطالبات کارگران را وصول می‌کرد اما متاسفانه شهرداری اهمیتی برای موضوع قائل نشد.

*بازهم جان باختن یک کارگر شهرداری براثرتصادف واینبار در بوشهر

یک کارگر شهرداری بوشهر بنام ناصرشادمان با سابقه کاری 13 ساله حین کار نظافت در خیابان طالقانی بوشهر براثر برخورد یک خودرو با وی جان خودرا ازدست داد.

*سرویس رفت وآمد کارکنان جهاد کشاورزی معمولان هم واژگون و 11 نفرمصدوم شدند

روز شنبه 27 آذر، مینی‌بوس حامل کارکنان اداره جهاد کشاورزی معمولان در محور پل‌دختر- خرم‌آباد واژگون و11 نفر مصدوم و به بیمارستان تامین اجتماعی خرم‌آباد منتقل شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 26 آذرماه 1400

معلم زندانی آزاد باید گردد

رسول بداقی آزاد باید گردد

- جدیدترین خبر درباره رسول بداقی

- بیانیه کانون صنفی معلمان در محکومیت بازداشت رسول بداقی

رسول بداقی زخم خورده نگاه امنیتی به مسائل اجتماعی

- بیانیه انجمن صنفی معلمان فارس پیرامون دستگیری رسول بداقی

- انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه):

صدای انتقاد رسول بداقی، صدای همه معلمان ایران است.

- بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان در خصوص بازداشت رسول‌بداقی

- بیانیه کانون صنفی معلمان اسلامشهر در محکومیت و بازداشت همکار صنفی عزیزمان آقای رسول بداقی

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

زمزمه های اعتراض در میان همکاران ارکان ثالث مجتمع گاز پارس جنوبی

- صاحب منصبان هرکجا پامی‌گذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومی‌شوند:

ادامه اعتراضات اهالی شهرستان بهاباد یزد نسبت به فعالیت مخرب زیست محیطی معدن سنگ آهن همیجان بابرپایی تجمع همزمان باسفر وزیر امور اقتصادی و دارایی

*جدیدترین خبر درباره رسول بداقی

رسول بداقی امروز جمعه ۲۶ آذر ساعت ۱۷:۳۵ عصر طی تماسی با همسر خود ضمن اعلام این نکته که همچنان از محل نگهداری خود در سلول انفرادی هیچ اطلاعی ندارد،نسبت به روند بازداشت خود اعتراض کرده و اعلام داشته که در روز بازداشت یکی از شش مامور پلیس امنیت اسلامشهر به نام رمضانی او را مورد ضرب و شتم قرار داده و در ماشین هم راننده ال ۹۰ ضمن ضرب و شتم و لگد زدن، با قفل فرمان ماشین به سر و صورت او هجوم برده و مرتب به آقای بداقی فحاشی ناموسی می کرده و نیروهای امنیتی هم تا کنون اجازه شکایت به پزشکی قانونی را نسبت به خشونت اعمال شده به او نداده اند.آقای بداقی در این صحبت کوتاه همچنان تاکید کرده که زیر بار وکیل تسخیری نمی رود و پیش از این به آقایان رامین صفرنیا و حسین تاج وکالت داده است.

شایان ذکر است.نیروهای امنیتی در روز بازداشت ضمن خراب کردن بخشی از دیوار خانه رسول بداقی و شکستن وسایل درون خانه و ضبط چند گوشی موبایل و از جمله گوشی همسرشان و لب تاب هیچ گونه رسیدی برای اموال برده شده به آقای بداقی و یا خانواده اش نداده اند.

۱۴۰۰/۹/۲۶

برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*بیانیه کانون صنفی معلمان در محکومیت بازداشت رسول بداقی

رسول بداقی زخم خورده نگاه امنیتی به مسائل اجتماعی

خبر نحوه دستگیری رسول بداقی به شکلی برخلاف آداب تصریح شده قانونی و البته نه به شکلی نامتعارف در عملکرد ضابطین، بار دیگر نشان داد که اصرار بر آن است که در بر همان پاشنه قبلی بچرخد. قرار نیست در مجموعه حکومت کسی یا نهادی تجدید نظری در روش ها و سیاست های غلط، در نوع مواجهه با نارضایتی ها داشته باشد. قرار نیست تجدیدنظری در سیاست گذاری‌های اقتصادی و اجتماعی شود و نهادهایی که علی القائده باید مجری و محافظ قانون باشند، غیرقانونی عمل نکنند.

ماجرا از این قرار است که اقلیتی با اصرار بر ادامه سیاستگذاری‌های نادرست، مدیریت‌های ناکارآمد و فساد و رانت خواری گسترده که نتیجه مستقیم همان سیاست گذاری‌های نادرست است، بحران های متعدد اقتصادی و اجتماعی را ایجاد کرده و زندگی اقشار گسترده ای از مردم را در شرف از هم پاشیدگی و نابسامانی های متعدد قرار داده‌اند. یکی از مجموعه‌های بشدت آسیب دیده از این شرایط، آموزش و پرورش کشور و معلمان آن هستند که پیش از این نیز شرایط مناسبی نداشتند. پس از تاخیر و تعللی بیش از یک دهه دو لایحه به نام «رتبه‌بندی» و «همسان سازی بازنشستگان» مطرح می شود؛ با ترسیم چشم اندازهایی بسیار زیبا. اما هرچقدر به مرحله تصویب و اجرا نزدیک می شود، همسان سازی به محاق می رود و رتبه بندی که ماهیتا ظرفیت پرکردن شکاف درآمدی معلمان با سایر حقوق بگیران دولتی را ندارد هم، مداوما تراش می خورد و کوچک و کوچک‌تر می شود.

در این شرایط به گواه اعتراضات اقشار گوناگون جامعه، نارضایتی در سطح عمومی جامعه و معلمان به عنوان بخشی از جامعه بسیار بالاست و به شکل های گوناگون بروز و ظهور یافته است. با اقدام مشترک دولت و مجلس برای تهی کردن لایحه رتبه بندی از محتوای واقعی آن، این نارضایتی در میان معلمان به اوج خود رسیده است؛ بدون خواست و حضور تشکل‌ها ده‌ها اقدام اعتراضی در نقاط مختلف شکل می گیرد.

در این میان تشکل های صنفی تلاش می کنند این خواسته های حداقلی اما پراکنده را بر روی یک یا دو موضوع متمرکز کنند تا بهتر دیده و شنیده شود و قابلیت اجرایی بیشتری هم داشته باشد.

اما متاسفانه سازمان‌هایی که قرار است چشم و گوش نظام باشند، آدرس غلط می‌دهند و نهادهایی که خواسته ها را به مدنی‌ترین شکل ممکن مطرح می کنند و از آن هم بدتر افرادی نظیر رسول بداقی را که تنها یک عضو از یک تشکل از میان دهها تشکل معلمی در سراسر کشور است، بازداشت می کنند و با همان شیوه های نخ نمای گذشته تلاش می کنند اعتراضات را به جریان های مشکوک و یا افراد مغرض ربط بدهند. ما به آقایان اعلام می کنیم اگر با اعدام آن که سلطان سکه می نامیدید، با محاکمه و حتی اعدام برخی غیرخودی های متهم به اخلال و فساد اقتصادی یا... مشکل سکه و دلار و تورم و کاهش ارزش پول ملی و... حل شد، با بازداشت و محاکمه معلمانی مانند رسول بداقی یا ده ها و صدها معلم دیگر یا تعطیلی همه نهادهای صنفی؛ این مشکل هم حل خواهد شد.

اگر خواب شما واقعی است به شما بیدارباش می دهیم که دشمن را نه در نهادهای مدنی و نه در میان کنشگران این حوزه ها، بلکه در سیاست گذاری های غلط و اصرار بر ادامه آن ها ، در چرخه بسته مدیران ناکارآمد، در بوروکراسی دولتی پرهزینه،کند و فشل، در بستن راه انتخاب مردم و تضعیف شدید نهادهای حکومتی منتخب مردم، در تضعیف رسانه ها و نهادهای مستقل مردمی که بازتاب دهنده عمیق ترین مسائل از بطن جامعه هستند، بجویید.

اما اگر اصرار بر ادامه روش های جاری دارید، بر حسب وظیفه معلمی به شما می گوییم رسول بداقی زخم خورده سرکوب سالیان، امروز دیگر یک فرد نیست. نمادی از یک جریان رو به رشد است. در راه طی شده تجدیدنظر کنید.

کانون صنفی معلمان ایران بازداشت رسول بداقی، بی‌خبری از شرایط او و عدم قبول مسئولیت بازداشت از طرف هیچ‌یک از ارگان‌های رسمی را محکوم می‌کند. نسبت به شرایط او ابراز نگرانی شدید می نماید و خواهان آزادی فوری رسول بداقی است.

کانون صنفی معلمان ایران

*بیانیه انجمن صنفی معلمان فارس پیرامون دستگیری رسول بداقی

دستگیری رسول بداقی در حالی صورت گرفت که معلمان مطالبه گر خود را برای تجمع با شکوه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ آماده می کردند . دستگیری این فعال نام آشنای صنفی آموزش و پرورش پیامی آشکار از طرف حاکمیت برای جنبش صنفی معلمان داشت . ارعاب و تهدید برای شکستن اراده ی معلمانی که سالهاست بازیچه ی بازی های سیاسی و جناحی شده اند و مطالبات به حق آنان فراموش شده و یا فدای بازی های سیاسی شده است .

رسول بداقی به عنوان کنشگری خستگی ناپذیر و صادق پس از تحمل چندین سال زندان و اخراج از کار همچنان بر مطالبات جامعه ی فرهنگیان پای می فشرد و اهل کوتاه آمدن از مواضع خود و دفاع از جامعه ی فرهنگی نبود . وی به دلیل چنین روحیه و اعتقادی به مبارزه ی صنفی ، متحمل سنگین ترین هزینه ها گردیده است و زندگی خود را در راه تحقق مطالبات صنفی معلمان فدا کرده است . بدون شک نام وی در تاریخ مبارزات صنفی معلمان ایران برای همیشه خواهد درخشید .

انجمن صنفی معلمان فارس بر این باور است که ارعاب و تهدید معلمان و دستگیری کنشگران صنفی نه تنها موج مطالبه گری جامعه ی فرهنگیان را متوقف نخواهد کرد بلکه فرهنگیان را در مبارزه ی صنفی راسخ تر از قبل خواهد کرد چون جنبش صنفی و مطالبه گری قائم به فرد نیست . تاریخ مبارزات صنفی معلمان و به خصوص تجمع با شکوه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ بر این امر و عزم راسخ فرهنگیان گواهی می دهد .

در پایان ضمن هشدار به حاکمیت ، آزادی بی قید و شرط رسول بداقی و سایر معلمان زندانی را خواستاریم .

انجمن صنفی معلمان فارس

۱۴۰۰/۹/۲۵

*انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه):

صدای انتقاد رسول بداقی، صدای همه معلمان ایران است.

انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) بیانیه ای بشرح زیر در محکومیت بازداشت رسول‌بداقی منتشرکرد:

صدای انتقاد رسول بداقی، صدای همه معلمان ایران است.

دیرگاهی است که مسئولان کشور در حوزه‌ی آموزش و پرورش، درپاسخ به مطالبات و خواسته های منطقی و قانونی فرهنگیان، رویکرد ستیزه‌جویی را اتخاذ کرده که هیچگاه پاسخ مورد انتظار و مطلوب از چنین رویکردی نگرفته اند.

بجای اینکه جامعه فرهنگیان بعنوان نیروی اثرگذار جامعه دعوت به مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی ‌ها شوند،متاسفانه به حاشیه رانده می‌شوند و با حرکتهای صنفی و منطبق بر قانون آنان نیز به شدت برخورد می شود.

بازداشت، پرونده سازی و حبس فعالان صنفی معلمان، که به وضعیت نابسامان آموزش و پرورش کشور انتقاد دارند، هم برای کشور خسارت بار است و هم موجب شکاف بیشتر جامعه ی فرهنگیان با مسئولان مملکت خواهد شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور پیش از آغاز سال تحصیلی و در ۲۱شهریورماه اوضاع و مشکلات آموزش و پرورش را به مسئولین یادآوری کرد و خواهان رسیدگی به این معضلات شد اما بی‌توجهی به این درخواست‌ها، فرهنگیان را بر اساس اصول ۲۶و۲۷ قانون اساسی به مسیر تجمع و تحصن کشاند.

مسئولان محترم،

آزموده را آزمودن خطاست. اگر برخورد با فعالان صنفی معلمان می‌توانست به خاموشی حرکت‌های عدالت خواهانه فرهنگیان ایران منجر شود با حبس عبدی، بداقی، بهشتی، اسدی، باقری، رمضانزاده، حبیبی و.... این اتفاق افتاده بود. این قانون تاریخ است که هیچ قدرتی قادر نیست یک مجموعه ی تحت ستم را ساکت کند. بلکه باید حقوق آنها اعاده و از آنها رفع ستم شود. ادامه بازداشت و بی‌خبری از وضعیت آقای بداقی و عدم پذیرش وکیل، نه تنها صدای فرهنگیان را خاموش نخواهد کرد بلکه شرایط را از مذاکره و گفت‌وگو به سمت ادامه تجمعات بیشتر سوق خواهد داد.

لذا انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) این نوع برخورد با آقای بداقی را به شدت محکوم می‌کند و خواهان تجدیدنظر حاکمیت در رفتارهای ناپسند خود با فعالان صنفی و آزادی بدون قید و شرط همکار دلسوز و شجاع‌مان آقای بداقی است.

*بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان در خصوص بازداشت رسول‌بداقی

کانون صنفی فرهنگیان گیلان بتاریخ 23 آذر بیانیه ای بشرح زیر در خصوص بازداشت رسول‌بداقی صادرکرد:

معلمان سرافراز ایران

در روز بیستم آذر در اولین روز تحصن سراسری معلمان در اعتراض به عدم اجرای رتبه بندی و همسان سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان، رسول بداقی عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر و ریاست دوره ای شورای هماهنگی تشکل ها ی صنفی فرهنگیان ایران در منزل خود دستگیر شد.دستگیری ایشان توام با ضرب و شتم بود در حالی که فرصت لباس پوشیدن هم به ایشان داده نشد و گوشی همراه آقای بداقی و همسرش به همراه لب تاب او ضبط شد.تا این لحظه هیچ نهادی مسئولیت قانونی این دستگیری را نپذیرفته و به وکیل او هم اجازه ورود به پرونده را نداده اند.کنشگران صنفی بارها تاکید کرده اند که مطالبات صنفی قائم به اشخاص نیست که با دستگیری آنها متوقف شود.چنانچه رسول بداقی پیش از این از شهریور ۸۸، هفت سال زندان بدون یک دقیقه مرخصی را سپری کرده است اما نه تنها مطالبات معلمان خاموش نشد بلکه اتفاقا روندی صعودی یافت.خطای بزرگ و استراتژیک مخالفان نهادهای مدنی و تشکل های صنفی این است که گمان می برند با ایجاد جو رعب و وحشت و پرونده سازی و دستگیری کنشگران صنفی راهی به سوی خاموش شدن مطالبات یافته اند اما تجربه نشان داده اتفاقا این دستگیری ها نه تنها موجب رعب و وحشت مطالبه جویان صنفی نشده بلکه آنها را مصمم تر کرده است تا برای دفاع از حقوق خود با زبان مسالمت آمیز و حق جوی معلمانه این مسیر را محکم تر و استوار تر طی کنند.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان ضمن محکومیت شدید دستگیری رسول بداقی این معلم رنج‌ دیده، با شرافت و با غیرت کنشگران صنفی، خواهان آزادی قریب الوقوع اوست و بار دیگر تاکید می کنیم استراتژی مبتنی بر مجازات و حذف کنشگران راه حل مشکلات عدیده حاکمیت نخواهد بود.ضمن اینکه برای جامعه معلمان و آحاد مردم این پرسش جدی شکل گرفته که چگونه معلمان کنشگری که مغضوب حاکمیت می شوند،نزد معلمان و مردم محبوب می شوند؟!! چنانچه در تجمع ده هزار نفری معلمان در شیراز و اقصی نقاط کشور معلمان در تجمع ۲۲ آذر خواهان آزادی رسول بداقی و دیگر معلمان زندانی شدند.این نکته به روشنی گواهی است که حاکمیت باید تجدید نظر اساسی در شیوه مواجهه خود با کنشگران صنفی را در دستور کار قرار دهد. کنشگران دلسوز نه تنها برای این جامعه خطر آفرین نیستند بلکه حضورشان می تواند به مسیر یابی درست و جهت دهی منطقی مطالبات یاری رسان باشد.حذف این جریان بدون تردید مسیر را به سمت و سوی ناشناخته و پیش بینی ناپذیر خواهد برد.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان هشدار می دهد روند کنونی برخورد با رسول بداقی و ادامه زندان اسماعیل عبدی و سایر معلمان زندانی نه تنها هیچ دستاوردی برای بانیان این دستگیری ها نداشته،بلکه ممکن است سبب اتفاقات پیش بینی ناپذیری شود که اداره و هدایت آن از کنترل همگان خارج شود.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان دستگیری رسول بداقی را دهن کجی به خواسته های مسالمت آمیز معلمانی می داند که این روزها با مدنی ترین و قانونی ترین شکل ممکن خواسته های خود را مطابق اصول مصرحه قانون اساسی به ویژه اصل ۲۶ و ۲۷،فریاد می زنند.بی اعتنایی به این خواسته ها و فریادها مسلما چاره کار بانیان امر نخواهد بود.

*بیانیه کانون صنفی معلمان اسلامشهر در محکومیت و بازداشت همکار صنفی عزیزمان آقای رسول بداقی

متاسفانه با خبر شدیم دوست و همکار گرامی جناب آقای رسول بداقی را نیروهای امنیتی بدون هماهنگی قبلی در روز شنبه ۱۴۰۰/۹/۲۰ ساعت ۱۱ ‌صبح با یورش به منزل ایشان در اسلام شهر دستگیر کرده و با ضرب و شتم با خود برده اند.ظاهرا حتی فرصت لباس پوشیدن هم به او نداده اند.همچنین گوشی و لپ تاب ایشان و حتی گوشی همسر ایشان را با خود برده اند.جدای از وحشتی که برای خانواده او ایجاد شد،این حرکت نشان داد که جمهوری اسلامی ایران نامی بیش نیست و نمی‌تواند ادعای جمهوریت و اسلامیت کند.

دلیل این سخن را می توان با نگاه به اصل سی و دوم قانون اساسی فهمید.بر طبق اصل ۳۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران «هیچ کس را نمی توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می کند.در صورت بازداشت،موضوع اتهام باید با ذکر دلایل بلافاصله کتبا به متهم ابلاغ و تفهیم اتهام شود و حداکثر ظرف مدت بیست و چهار ساعت پرونده مقدماتی به مراجع صالحه قضایی ارسال و مقدمات محاکمه،در اسرع وقت فراهم گردد.متخلف از این اصل طبق قانون مجازات می شود»

همچنین به حاکمان زور گو اعلام می کنیم که اگر شما و ما ملت از زورگویی های آمریکا ناراحت می شویم ،به ما هم حق بدید که از زورگویی های شما برنجیم و عصبانی شویم و بدانید که با این دستگیری ها ذره ای به اهداف و آرمان های ما معلمان خدشه وارد نمی شود و ما مصصمم تر از گذشته به راه خود در پیشبرد این اهداف ادامه خواهیم داد.

کانون صنفی معلمان اسلامشهر ضمن محکومیت این حرکت ناجوانمردانه ،خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این فعال صنفی است و به شما یادآوری می کنیم که طبق روایتی از پیامبر گرامی (ص) حکومت با کفر باقی می ماند اما با ظلم خیر.

کانون صنفی معلمان اسلامشهر

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

زمزمه های اعتراض در میان همکاران ارکان ثالث مجتمع گاز پارس جنوبی

بنا بر خبرهای دریافتی پرسنل ارکان ثالث مجتمع گاز پارس جنوبی در اعتراض به تغییر شیفت کاری خود از دو هفته کار دو هفته استراحت به دو هفته کار یک هفته استراحت در تدارک اعتراض هستند. اخبار بیشتر آنها اعلام خواهد شد.

*صاحب منصبان هرکجا پامی‌گذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومی‌شوند:

ادامه اعتراضات اهالی شهرستان بهاباد یزد نسبت به فعالیت مخرب زیست محیطی معدن سنگ آهن همیجان بابرپایی تجمع همزمان باسفر وزیر امور اقتصادی و دارایی

روز جمعه 26 آذر همزمان باسفر وزیر امور اقتصادی و دارایی ، اهالی شهرستان بهاباد یزد برای اعتراض به فعالیت مخرب زیست محیطی معدن سنگ آهن همیجان دست به تجمع زدند وخواهان عدم صدور مجوز برای فعالیت این معدن شدند.

اخباروگزارش های کارگری 25 آذرماه 1400

- تجمع اعتراضی معلمان استان همدان نسبت به مصوبه سرهم بندی شده رتبه‌ بندی معلمان مجلس

- ضرب و شتم دستگیری رادا مردانی پس از تجمع باشکوه تهران

- محمود ملاکی به ممنوعیت از تدریس و جریمه نقدی محکوم شد

- اصغر امیرزادگان به یک سال حبس محکوم شد

- وخیم شدن حال زینب همرنگ در زندان

- خودداری از پذیرش وکیل آقای رسول بداقی

- بازداشت و پرونده سازی برای رسول بداغی از فعالین صنفی معلمان را شدیدا محکوم‌ میکنیم

- گزارشات رسانه ای شده:

1- مجلس لایحه رتبه‌بندی را از سر خود باز کرد/ تجمع سراسری روز دوشنبه معلمان موثر بود؟

2- کانون صنفی معلمان ایران مصوبه رتبه‌بندی مجلس را رد کرد

- گزارش بخش بین المللی سندیکای همبستگی فرانسه درباره اعتراضات سه روزه فرهنگیان شاغل وبازنشسته ایران:

*تجمع اعتراضی معلمان استان همدان نسبت به مصوبه سرهم بندی شده رتبه‌ بندی معلمان مجلس

روز پنج شنبه 25 آذر،درپی فراخوان روز گذشته جمعی از فرهنگیان شاغل و بازنشسته همدان،فرهنگیان این استان برای باری دیگر به خیابان آمدند ودست به تجمع مقابل اداره کل آموزش و پرورش زدند تا صدای اعتراضشان را نسبت به مصوبه سرهم بندی شده رتبه‌ بندی معلمان مجلس هرچه بیشترانعکاس دهند وعزم راسخشان را برای دست یابی به مطالباتشان بنمایش بگذارند.

+تصاویر:

 

+چند شعار ومتن پلاکارد:

- اجرای رتبه بندی بدون سر هم بندی

- معلم به پا خیز برای رفع تبعیض

- حقوق بالای خط فقر حق معلم بازنشسته و شاغل است

- معلم زندانی آزاد باید گردد

- مصوبه مجلس با این بودجه مورد تایید فرهنگیان نیست

+گزارش رسانه ای شده درهمین رابطه:

تجمع معلمان همدانی در اعتراض به سر هم بندی رتبه‌بندی معلمان

یک روز پس از مصوبه مجلس درباره لایحه رتبه‌بندی، گروهی از معلمان در همدان در اعتراض به در نظر گرفته نشدن مطالباتشان در این مصوبه، تجمعی اعتراضی برگزار کردند و شعار «معلم بپا خیز، برای رفع تبعیض» سر دادند.

معلمان در تجمع روز پنجشنبه خود نوشته‌هایی از قبیل «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «نه تسلیم نه سازش، رتبه بدون کاهش»، «هم از فرق نالیدیم، هم از فقر» و «پولی‌سازی و خصوصی‌سازی آموزش را متوقف کنید» در دست داشتند.

معلمان بودجه تصویب شده برای اجرای این طرح را کافی ندانسته و مصوبه مجلس درباره این لایحه را «سرهم بندی» خوانده‌اند.

از جمله محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، در توییتر نوشت که این مصوبه «یک سرهم بندی بود، نه طرح رتبه‌بندی.»

او تاکید کرد که این طرح مورد تایید معلمان و تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیست و تجمعات سراسری ادامه خواهد یافت.

دولت ابراهیم رئیسی برای اجرای این لایحه در سال جاری ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده اما به گفته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، بودجه پیش‌بینی شده برای اجرای این لایحه کافی نیست.

این شورا تاکید کرده که نمایندگان مجلس تا روز یکشنبه ۲۸ آذر فرصت دارند تا رتبه‌بندی و همسان‌سازی واقعی را تصویب کنند ؛ در غیر این صورت معلمان از سه‌شنبه آینده به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

معلمان در چند ماه اخیر در اعتراض به تصویب نشدن این لایحه و همچنین اجرا نشدن طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بارها تجمع کرده‌اند و روز دوشنبه نیز تجمع سراسری در ۸۰ شهر ایران برگزار شد.

مجلس روز چهارشنبه ۲۴ آذر ماده ۶ لایحه رتبه‌بندی معلمان ایران را تصویب کرد.

بر اساس این ماده، برای معلمان با رتبه آموزشیار معلم ۱۰ درصد، مربی معلم ۱۵ درصد علاوه بر افزایش رتبه قبلی، استادیار معلم ۱۲ درصد علاوه بر افزایش رتبه‌های قبلی، دانشیار معلم ۱۰ درصد علاوه بر افزایش رتبه‌های قبلی و استاد معلم پنج درصد علاوه بر افزایش رتبه‌های قبلی، به مجموع حقوق، مزایا و فوق العاده‌های مستمر و ارقام مندرج در احکام کارگزینی معلمان افزوده می‌شود.

‌*ضرب و شتم دستگیری رادا مردانی پس از تجمع باشکوه تهران

روز دوشنبه، ۲۲ آذرماه، پس از پایان تجمع فرهنگیان مقابل مجلس و در حین رفتن به سمت مترو تعداد زیادی از نیروهای لباس شخصی ضمن تعقیب ابتدا در مترو بهارستان و سپس در مترو‌ صادقیه اقدام به دستگیری وحشیانه همراه با ضرب و شتم رادا مردانی نمودند که با دخالت و پادرمیانی همکاران فرهنگی و مسافران حاضر در مترو، پس از ساعتی آزاد شد در حال حاضر امکان تحت تعقیب بودن ایشان وجود دارد.

رادا مردانی پیشتر به عنوان فعال دانشجویی در زندان و اینک به عنوان فعال صنفی دارای پرونده مفتوح است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضرب و شتم و هتک حرمت این فعال صنفی را به شدت محکوم می‌کند و خواستار مختومه شدن پرونده تمام فعالان صنفی از جمله پرونده آقای رادا مردانی است.

*محمود ملاکی به ممنوعیت از تدریس و جریمه نقدی محکوم شد

دادگاه انقلاب بوشهر آقای محمود ملاکی ، عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان بوشهر را به خاطر فعالیتهای صنفی به دو سال ممنوعیت از تحصیل و بیست میلیون تومان جریمه نقدی محکوم نمود.

صدور احکام ظالمانه مانند زندان، اخراج، جریمه نقدی و ممنوعیت از تحصیل برای فعالان صنفی برای متوقف کردن مطالبه‌گری صنفی معلمان است. اما مطالبات فرهنگیان قائم به فرد نیست.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران خواهان لغو احکام طالمانه از جمله حکم آقای ملاکی است و به خط برخورد با فعالان صنفی اعتراض دارد و فعالان صنفی دفاع می‌کند.

*اصغر امیرزادگان به یک سال حبس محکوم شد

اصغر امیرزادگان، معلم و فعال صنفی توسط دادگاه کیفری شهر فیروز آباد به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین به عنوان مجازات تکمیلی صفحه اینستاگرام وی مسدود و به مدت دوسال حق استفاده از فضای مجازی و پیام رسان های داخلی یا خارجی را ندارد.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۲۳ آذر امسال به صورت غیابی توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو شهر فیروز آباد صادر و به آقای امیرزادگان ابلاغ شده است، وی بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران حکم علیه این فعال صنفی را محکوم نموده خواهان پایان دادن به پرونده‌سازی علیه تمام فعالان صنفی از جمله آقای اصغرامیرزادگان است.

*وخیم شدن حال زینب همرنگ در زندان

بنا بر اخبار منتشر شده زینب همرنگ، معلم زندانی به بیماری‌های متعدد زمینه‌ای از جمله فشار خون، مشکلات کلیوی و ناخنک چشم مبتلا است. شرایط نامناسب زندان اوین و مخالفت مقام‌های قضایی با اعطای مرخصی درمانی به خانم همرنگ، خانواده این معلم بازنشسته را به شدت نگران وضعیت جسمی وی کرده است. همچنین زینب همرنگ پس از انتقال به بیمارستان و به‌رغم بیماری و وضعیت جسمی نامناسب، توسط ماموران مرد با پایند به تخت بیمارستان بسته شده‌است.

زینب همرنگ سیدبگلو، حدودا ۵۰ ساله، ساکن تهران و از اهالی شهرستان مغان در استان اردبیل است. دادگاه انقلاب تهران این معلم بازنشسته را به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است. خانم همرنگ ۱۵ شهریور ماه ۱۳۹۹ هنگام سفر به شهر خوی در استان آذربایجان غربی بازداشت و برای تحمل دوران محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شده‌است.

برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*خودداری از پذیرش وکیل آقای رسول بداقی

روز گذشته آقای رامین صفرنیا از وکلای افتخاری معلمان و وکیل آقای بداقی برای اعلام وکالت به دادسرای مقدس اوین مراجعه نمودند اما به صورت غیر قانونی از پذیرش وی امتناع کردند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران خواستار آزادی بدون قید و شرط تمام معلمان از جمله آقای رسول بداقی است.

*بازداشت و پرونده سازی برای رسول بداغی از فعالین صنفی معلمان را شدیدا محکوم‌ میکنیم

رسول بداغی "عضو کانون صنفی معلمان اسلامشهر و نماینده این کانون در شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران" معلم فداکار و دلسوزی است که دغدغه ای جز تحصیل رایگان برای همه دانش آموزان و بهبود شرایط سخت معیشت همکارانش نداشته است. او در طی دو دهه گذشته به خاطر فعالیت های صنفی و پیگیری مطالبات صنفی معلمان، با پرونده سازی های عوامل امنیتی و قضایی ۷ سال حکم زندان گرفت، اما فشارهای امنیتی و حکم ظالمانه زندان نه تنها اراده او را در مبارزه با ظلم و فقر وبی عدالتی و فساد درهم نشکست، که مصمم تر و محکم ترش کرد. او پس از زندان مسیر حق خواهی و مطالبه گری را پیگیرانه و با جسارت و شهامت مدنی ستایش انگیزی پیگیری کرد.

رسول بداقی یک روز پیش از تجمع باشکوه سراسری ۲۲ آذر معلمان با یورش عوامل امنیتی، همراه با ضرب و شتم و در حالی که حتی اجازه لباس پوشیدن به او ندادند بازداشت شد‌ و با همان شرایط به بند ۲۰۹ اوین منتقل گردید.

اما این بازداشت برخلاف انتظارات عاملان و آمرانش نه به سکوت و انفعال معلمان منجر شد و نه مانعی بر سر حضور گسترده معلمان شاغل و بازنشسته در تجمعات اعتراضی ایجاد کرد. معلمان با درایت و هوشیاری در تجمعات دهها هزار نفری فریاد آزادی رسول بداغی و دیگر معلمان دربند را سر دادند و در سراسر کشور برخورد امنیتی با مطالبه گری را محکوم کردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در کنار معلمان که آینده سازان فرزندان شان هستند، بازداشت و پرونده سازی برای رسول بداقی را محکوم می کند و خواستار آزادی بی قید و شرط ایشان و اسماعیل عبدی و سایر معلمان زندانی و زندانیان سیاسی است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

منبع:کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*گزارشات رسانه ای شده:

1- مجلس لایحه رتبه‌بندی را از سر خود باز کرد/ تجمع سراسری روز دوشنبه معلمان موثر بود؟

این هفته شاهد دوشنبه اعتراضی معلمان با حضور هزاران نفر در شهر‌های مختلف کشور بودیم. معلمان خواستار اجرای کامل رتبه بندی، همسان سازی واقعی و آزادی فعالان صنفی بازداشت شده بودند.


اعتراضات و تجمعات روز دوشنبه، ۲۲ آذرماه معلمان در چند ده شهر بزرگ و کوچک با سازماندهی «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» با اولویت اجرای کامل قانون رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق و آزادی تعدادی از فعالان صنفی که طی تجمعات اخیر و پیشین بازداشت شده بودند، پیگیری شد. هزاران معلم در سراسر کشور که تحت قانون مدیریت خدمات کشوری، دریافتی دارند، نسبت به تنگنا‌های معیشتی و عدم تناسب حقوق و مخارجشان اعتراض کردند. روز گذشته نیز مجلس شورای اسلامی در برابر اعتراضات معلمان، لایحه رتبه بندی معلمان را تصویب کرد؛ با اینحال معلمان می‌گویند لایحه مصوب مجلس بیشتر در حد یک افزایش مزد جزئی خواهد بود تا اجرای رتبه بندی. در ادامه در گفتگویی با اسماعیل جعفری، فعال صنفی معلمان در قزوین از میزان رضایت معلمان از مصوبه امروز مجلس پرسیدیم که در ادامه می‌خوانید:

جعفری با اشاره به اینکه رتبه بندی معلمان بیش از ده سال مطرح بوده است، اظهار داشت: رتبه بندی معلمان در قالب سند تحول بنیادین تصویب شده و ضمناً در برنامه پنجم و ششم توسعه نیز دولت مکلف به اجرای آن بوده است. این لایحه شامل اهداف معیشتی، کیفیت آموزش، ارتقا سطح آموزش و صلاحیت معلمان و... بوده است.

او ادامه داد: معلمان معتقدند که کمترین حقوق را در بین دستگاه‌های دولتی دریافت می‌کنند. با توجه به سختی کار و جایگاه آموزش و پرورش در کشور، لایحه رتبه‌بندی مورد توجه قرار گرفت، اما دولت برای ارائه لایحه تغییرات زیادی در آن ایجاد کرد. دولت یک لایحه و سه لایحه هم از سوی کمیسیون مجلس ارائه شد که هر بار ضعیف‌تر قبلی بود.

جعفری خاطرنشان کرد: معلمان با توجه به نوع کارشان که آموزش است، به تبصره سه ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه استناد کردند که تاکید دارد «حداکثر اختلاف بین مشاغل یکسان نباید از ۲۰ درصد بیشتر باشد.» بر این اساس باید رتبه معلم خبره با ۲۰ سال سابقه کار با یک استاد داشنگاه مربی پایه با ۲۰ سال سابقه حقوقش همتراز شود. در واقع رتبه بندی تکلیف دولت‌ها بوده است که تاکنون از اجرای آن سر باز زده‌اند.

وی افزود: بنابراین آنچه معلمان انتظار دارند اجرای همین بند از قانون است که جزو حقوق بدیهی‌شان است، اما دولت به بهانه اینکه بودجه ندارد، این تکلیف قانونی و تاکید قانون را نادیده گرفت به کمیسیون فشار آورده شد تا لایحه رتبه بندی با ضعیف‌ترین و کمترین حالت افزایش حقوق تصویب شود. آنچه روز گذشته تصویب شده، به هیچ وجه پاسخگوی مطالبات معلمان نیست. این لایحه انقدر ضعف و ابهام دارد که حتی آموزش و پرورش نیز برای نوشتن آن به مشکل بر می‌خورد.

این فعال صنفی معلمان گفت: ماده ۶ لایحه رتبه بندی معلمان نیز اشاره دارد که کف حقوق معلمان براساس رتبه از عدد مشخصی کمتر باشد. در این شاخص ممکن است معلمی با ۵ سال سابقه و یک روز سابقه در رتبه قرار بگیرند و همچنان ابهاماتی در مورد رخی تفاوت‌ها وجود دارد. در این خصوص هنوز مشخص نشده است که اختیاراتی برای رفع ابهامات به وزارتخانه داده شده است یا خیر.

او ادامه داد: بهترین پیشنهادکه از سوی معلمان مطرح شده بود، هم ترازی پایه به پایه با هیات علمی بود که تمام این مولفه‌ها در نظر گرفته شده بود. در واقع پیشنهادات معلمان نسبت به آنچه مجلس مصوب کرده کامل‌تر بوده است. البته آقای قالیباف، رئیس مجلس می‌گوید دولت بیشتر راز این بودجه ندارد. به هر حال لایحه‌ای که تصویب شده با توجه به فاصله حقوقی زیاد جوابگوی انتظارات معلمان نسیت و نسبت به شرایط سایر کارمندان دولت دارای تفاوت فاحشی است.

جعفری با تاکید بر اینکه در واقع آنچه در حال اجرا شدن است، یک افزایش حقوق ساده و سطح پایین است، گفت: معمولا رایج نیست که بودجه را مشخص کنند و برای آن قانون بنویسند، اما به هر حال برای معلمان بودجه محدودی گذاشته‌اند که برای بیش از ۷۵۰ هزار معلم رقم ۱۲ هزار و پانصد میلیارد تومان برای مدت شش ماه اجرای رتبه بندی کنار گذاشته شده است. البته افزایش دریافتی ما تا سطح خط فقر از طریق ظرفیت‌های قانونی دیگر از جمله فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری هم قابل اجرایی شدن بود که اگر اجرایی می‌شد، تنگنا‌های معیشتی امروز را نداشتیم.

وی افزود: نظام پرداخت ما براساس قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا می‌شود. فصل دهم قانون به نظام پرداخت اشاره دارد. ماده ۶۸ دارای ۱۰ بند است که مربوط به فوق العاده‌ها، سختی کار و... است. فوق العاده کارایی یا بهره‌وری برای معلمانم اجرایی نمی‌شود. این درحالی است که معلمان بیشترین بهره‌وری را در دستگاه‌های خصوصی داشتند. اکنون کلاس‌های ۲۵ نفره آن‌ها به کلاس ۴۰ نفره تبدیل شده و عملاً در جذب نیرو صرفه‌جویی شده است. آموزش به بخش خصوصی واگذار شده است، اما این مسئله موجب نشد وضعیت معیشت معلمان رسمی بهتر شود.

جعفری با اشاره به مشکلات معلمان خرید خدمتی گفت: خرید خدماتی‌ها مشکل کاهش حق الزحمه تا نصف مبلغ به مبلغی کمتر از دو میلیون تومان را دارند. درحالیکه در هفته ۲۴ ساعت موظفی را کار می‌کنند.

2- کانون صنفی معلمان ایران مصوبه رتبه‌بندی مجلس را رد کرد

در پی یک هفته اعتصاب و اعتراض معلمان ، روز چهارشنبه مجلس لایحه‌ای را تصویب کرد که افزایش دستمزد و تعیین رتبه بندی معلمان را وعده داده است.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، مصوبه رتبه‌بندی معلمان را یک «سرهم بندی» خوانده و بر ادامه اعتراضات و اعتصابات تاکید کرده است.

این مصوبه حداقل حقوق معلمان را به حدود ۸ میلیون تومان در ماه تعیین می کند. این در حالیست که به گفته مقامات، خط فقر در ایران از درآمد ۱۱ میلیون تومان در ماه فراتر رفته است.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، روز چهارشنبه در واکنش گفت: «آنچه که امروز در مجلس تصویب شد یک سرهم بندی بود، نه طرح رتبه‌بندی. این طرح مورد تایید معلمان و تشکلهای صنفی فرهنگیان نیست و تجمعات سراسری معلمان ادامه خواهد داشت، تا رسیدن به مطالبه مطلوب.»

کانال صنفی معلمان به نقل از حبیبی نوشت: «این لایحه با این میزان بودجه مورد تایید تشکلهای صنفی فرهنگیان نیست». شورای هماهنگی تشکیل‌های صنفی فرهنگیان ایران تا یکشنبه هفته آینده به مجلس فرصت داده بود که آن چه آنها «رتبه بندی کامل» و «همسان سازی واقعی» معلمان با دیگر کارکنان دولت خوانده است را تصویب کند و نیز معلمان زندانی از جمله رسول بداقی، فعال مدنی و عضو کانون صنفی معلمان را آزاد کنند در غیر این صورت سه شنبه آینده (۳۰ آذر) بار دیگر دست به اعتصاب و تظاهرات خواهند زد.

بنا بر مصوبه مجلس، معلمان براساس «شایستگی‌های عمومی، تخصصی و حرفه‌ای، تجربیات و عملکرد رقابتی»، در پنج رتبه، به ترتیب آموزش‌معلم، مربی‌معلم، استادیارمعلم، دانشیارمعلم و استادمعلم قرار می‌گیرند.

این مصوبه هم اکنون از مجلس برای تایید به شورای نگهبان ارسال می شود. این لایحه با ۱۱۷ رأی موافق، ۸۶ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع تصویب شد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، روز چهارشنبه گفت که تصویب این لایحه «قریب به یک دهه» طول کشید اما اکنون «با رعایت مسائل قانون اساسی» و بررسی دقیق، «بار مالی» آن تامین شده است.

از طرف دیگر، معاون امور استخدامی رئیس جمهور گفته است هرچند مصوبه مجلس قرار است که از پاییز امسال اجرا شود، در حال حاضر برای اجرای طرح رتبه بندی معلمان بودجه‌ای اختصاص داده نشده است و دولت از ابتدای سال آینده برای این کار بودجه دارد.

*گزارش بخش بین المللی سندیکای همبستگی فرانسه درباره اعتراضات سه روزه فرهنگیان شاغل وبازنشسته ایران:

14دسامبر 2021 - سه روز اعراضات بی سابقۀ آموزگاران در ایران

یک جنبش بی سابقۀ آموزگاران به مدت سه روز، 11، 12 و 13 دسامبر 2021 درایران جریان یافت. این جنبش از نظر تعداد شرکت کنندگان، تعداد شهرهائی که در آنها تظاهرات شد و اینکه تظاهرات از روز شنبه که اولین روز هفته در ایرانست آغاز شد، بی‌سابقه بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از آموزگاران دعوت کرده بود که به مدت دو روز کلاس ها را تعطیل کنند و در داخل مدارس تحصن کرده و بالاخره روز 13 دسامبر تجمع کنند. از این دعوت وسیعاً پیروی شد. روز اوّل، 70 شهر و روز دوّم 120 شهر اعتصاب کردند. روز 13 دسامبر، تجمع آموزگاران بسیار وسیع بود به نوعی که در شهرهائی نظیر شیراز و سنندج هزاران نفر در تظاهرات خیابانی شرکت داشتند. در تهران، آموزگاران مقابل مجلس تجمع کردند، جائی که نیروهای انتظامی کوشیدند به آنها یورش ببرند ولی حملۀ آنها به عقب رانده شد. ولی پلیس سیاسی موفق شد رسول بداغی ، آموزگاری که به واسطۀ فعالیتهای سندیکائیش قبلاً به هفت سال زندان محکوم شده بود را دستگیر کند.

در میان خواستهای آموزگاران، تقاضاهای افزایش مزد و پرداختی بازنشستگی قرار داشت. در حالی که یک دستمزد ماهیانۀ 12 میلیون تومان (تقریباً 375 یورو) معادل خط فقر است، مزد یک آموزگار با چندین سال سابقۀ کار 7 میلیون تومان بیشتر نیست. آموزگاران تقاضاهای دیگرخود را رها نکردند و همچنان خواهان آموزش مجانی و افزودن سطح فرهنگ در آموزش هستند. آموزش از سال ها پیش هر روز بیشتر خصوصی و نا برابر می‌شود. بعلاوه آموزگاران خواهان آزادی همکاران زندانی خود هستند که در میانشان می توان اسامی اسمعیل عبدی، مهدی فتحی، محمد رضا رمضان زاده و رسول بداغی را ذکر کرد. تقاضاهای دیگر مربوط به نا مشخص بودن وضع آموزگاران غیر رسمی و عدم امکان تدریس به دانش آموزان در زبان مادری خودشان است. در ایران آموزش فقط به زبان فارسی رسمیت دارد حال آن که زبان‌های مختلف ترکی، کردی، عربی و غیره نیز وجود دارند.

در این سه روز، آموزگاران به اعتراض پرداختند و همزمان، دولت لایحۀ بودجۀ سال آینده را به مجلس می برد. در این بودجه فقط 13 در صد افزایش برای آموزش ملّی در نظر گرفته شد حال آن که بودجۀ موسسات متعدد ایدئولوژیک رژیم 180 در صد افزایش داشت.

یک موضوع قابل توجه در این سه روز تظاهرات، حضور دانش آموزان مدارس ابتدائی و دبیرستانی بود که برای حمایت از جنبش آموزگاران خود آمده بودند. در اصفهان، یکی از این دانش آموزان از ناحیۀ چشم شدیداً توسط نیروهای سرکوب که برای متفرق کردن تظاهر کنندگان در اعتراض به بحران آب آمده بودند، مجروح و مصدوم شد. تظاهرات آب بالاخره سرکوب و متفرق شد.

آموزگاران سه روز تظاهرات وسیع برقرار کردند ولی این تظاهرات پایان نیافتند. در تجمع 13 دسامبر این جمله به وضوح شنیده می شد که ا گر به مشکلات ما توجه نشود، کلاس ها تشکیل نخواهند شد.

لینک متن گزارش بزبان فرانسه:

http://www.laboursolidarity.org/Iran-Des-milliers-d-enseignant-es

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید