اخباروگزارش های کارگری26-27-28 اسفند ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- ادامه حبس کارگر حق طلب شهرداری کوت عبدالله بدلیل عدم تامین وثیقه یک میلیارد تومانی - یک کارگر سیمان سپاهان به حبس و تبعید محکوم شد- اخراج ۱۰۰ نفر از کارگران ایران‌خودرو خراسان در شب عید- کارگران با جیب خالی به استقبال سال نو می روند1- عدم پرداخت عیدی و حقوق اسفندماه پرستاران شرکتی آوا سلامت دانشگاه علوم پزشکی اهواز2- عدم پرداخت 4 ماه حقوق وچندین ماه حق بیمه کارگران شهرداری‌های استان ایلام 3- عدم پرداخت 4 ماه حقوق و13 سال عیدی کارگران بخش خدمات و فضای سبزشهرداری ایرانشهر

- بازداشت بختیاررضوانی توسط اطلاعات سپاه گچساران و آزادی با قید کفالت

- حمایت اتحادیه معلمین ایرلند از اعتراضات معلمان در ایران

- جان باختن 2 کارگر جوان کارخانه کارخانه شکلات شبستر دراستان آذربایجان شرقی بر اثر برق گرفتگی

*ادامه حبس کارگر حق طلب شهرداری کوت عبدالله بدلیل عدم تامین وثیقه یک میلیارد تومانی

روز شنبه 28 اسفند،کارگران شهرداری کوت عبدالله از ادامه حبس همکار حق طلبشان بدلیل عدم تامین وثیقه یک میلیارد تومانی خبردادند+ واضافه کردند: این کارگر هنوز آزاد نشده است و جور کردنِ وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی برای یک کارگر شهرداری بسیار سخت است.

آنها درادامه به خبرنگاررسانه ای گفتند: کدام عدالت و انصاف می‌گوید آخر سال به کارگر نه حقوق بدهید نه عیدی؟ آیا ما کارگران سالی یکبار نباید یک دست لباس نو برای فرزندانمان بخریم؟

آنها افزودند: کارفرما حق بیمه‌ی برج ده را ناقص رد کرده و قرار است امروز حقوق این برج را براساس همین حق بیمه‌های ناقص پرداخت کند که در عمل مبلغ بسیار ناچیزی می‌شود.

آنها گفتند:کارفرما جریمه شدن توسط شهرداری را علت رد کردنِ ناقص حق بیمه عنوان کرده است.

کارگران شهرداری کوت عبدالله درهمین رابطه اضافه کردند: جریمه شدنِ پیمانکار به کارگران ربطی ندارد و پیمانکار به خاطر عملکرد ضعیف خود جریمه شده است؛ چرا کارگران باید تاوانِ آن را بپردازند؟

+اذیت وآزار کارگران حق طلب شهرداری کوت عبدالله منجمله بازداشت یکنفرشان بجای پرداخت مطالباتشان

همبستگی کارگران شهرداری کوت عبدالله با همکاربازداشتی با تجمع در دادستانی

روز چهارشنبه 24 اسفند،کارگران شهرداری کوت عبدالله گفتند:ما برای پیگیریِ مطالبات خود نمایندگانی انتخاب کردیم که روز گذشته(سه شنبه 23 اسفند) با این نمایندگان تماس گرفته شده و از آن‌ها خواسته شد به بازرسی بروند. از هفت نفری که از آنها شکایت شد، یک نفر به بازرسی مراجعه کرد بازداشت وبرای آزادیش یک میلیارد تومان وثیقه زده‌اند و چون نتوانست این وثیقه را پرداخت کند، به زندان رفت و در حال حاضر بازداشت است.

امروز سی نفر از کارگران شهرداری کوت عبدالله با تجمع دردادستانی همبستگی خودرا با همکاران حق طلبشان بنمایش گذاشتند وپیگیرِ وضعیت همکاران خود شدند واعلام کردند: وقتی کارگر شهرداری پول ندارد از پس هزینه‌های ساده‌ی روزمره‌ی خود بربیاید، وثیقه‌ی یک میلیاردی از کجا بیاورد؟

آنها درگفتگوبا خبرنگاررسانه ای افزودند:قرار بود بعد از یک هفته اعتراض، روز شنبه معوقات مزدی ما را پرداخت کنند اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.

کارگران شهرداری کوت عبدالله امروز؛ ماجرای شکایت و بازداشت نمایندگان خود از معاون شهردار سوال پرسیدند. به گفته‌ی کارگران؛ آنطور که شهرداری می‌گوید شکایت از جانب شهرداری نبوده است.

آنها ادامه دادند:ما بدون حقوق و بیمه کار می‌کنیم اما حالا مشکل جدیدی برایِ دوستان ما پیش آمده است. درخواست ما این است که اگر قرار نیست حقوق و بیمه ما را پرداخت کنند، چنین دردسرهایی برای کارگران ایجاد نکنند.

*یک کارگر سیمان سپاهان به حبس و تبعید محکوم شد

عباس غفاری از سوی شعبه یک دادگاه عمومی حقوقی دادگستری شهرستان مبارکه، به یک سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان محکوم شده است.

اتهام انتسابی علیه وی، "تبلیغ علیه نظام" از طریق تشکیل گروه در شبکه‌های اجتماعی در خصوص اعتراضات کارکنان سیمان سپاهان و ارتباط با شبکه‌های معاند!! عنوان شده است.

کارگران سیمان سپاهان از ابتدای سال جاری در اعتراض به وضعیت فاجعه‌بار معیشتی و شغلی، خلف وعده مسئولان در خصوص افزایش حقوق و مزایا، قطع کارانه بهره‌وری و بسیاری موارد دیگر، دست به اعتراض و اعتصاب زدند.

شمار زیادی از کارگران به دلیل پیگیری مطالبات معیشتی و شغلی خود، در آستانه سال نو از کار اخراج و با مشکلات معیشتی بسیاری دست به گریبان شده‌اند.

بنابر اذعان مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان، اخراج کارگران معترض بر اساس دستور نهادهای امنیتی شهرستان مبارکه صورت گرفته است.

*اخراج ۱۰۰ نفر از کارگران ایران‌خودرو خراسان در شب عید

در آستانه سال جدید و در شرایط اقتصادی موجود، شرکت ایران خودرو خراسان حدود ۱۰۰ نفر از کارگران خود را در زمان تنظیم قراداد، عدم نیاز اعلام و از تمدید قرارداد با ایشان خودداری کرده است.

منبع 2 خبربالا:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

*کارگران با جیب خالی به استقبال سال نو می روند

1- عدم پرداخت عیدی و حقوق اسفندماه پرستاران شرکتی آوا سلامت دانشگاه علوم پزشکی اهواز

روز شنبه 28 اسفند،پرستاران شرکتی آوا سلامت دانشگاه علوم پزشکی اهواز از عدم پرداخت عیدی و حقوق اسفندماه خود خبر دادند.

این پرستاران به خبرنگار رسانه ای گفتند: عیدی سال 1400 پرستاران آوا سلامت هنوز تأمین بودجه و پرداخت نشده و مسئولین دانشگاه نیز در پاسخ به مطالبه ما نداشتن بودجه را بهانه پرداخت نکردن عیدی می‌کنند.

به گفته آن‌ها 2 سال است که عیدی پرسنل را بعد از تعطیلات عید نوروز و حقوق اسفندماه نیز با تأخیر پرداخت می‌شود‌.

این پرستاران افزودند : دانشگاه اگر بودجه ندارد پس پرستاران شرکتی شب عید بدون حقوق و عیدی چگونه امرارمعاش کنند.

2- عدم پرداخت 4 ماه حقوق وچندین ماه حق بیمه کارگران شهرداری‌های استان ایلام

4 ماه حقوق وچندین ماه حق بیمه کارگران شهرداری‌های استان ایلام پرداخت نشده است.

روز شنبه 28 اسفند،تعدادی از کارگران شهرداری های استان ایلام به خبرنگاررسانه ای گفتند:بیش از چهار ماه است حقوقی به آنان پرداخت نشده و پرداخت بیمه نیز با مشکل روبرو شده است و به گفته آنان در پیگیری‌های خود برای دریافت حقوق و مزایای معوقه این پاسخ را می شنوند که شهرداری منابع مالی کافی ندارد به همین دلیل حقوق کارگران به تاخیر افتاده است.

3- عدم پرداخت 4 ماه حقوق و13 سال عیدی کارگران بخش خدمات و فضای سبزشهرداری ایرانشهر

4 ماه حقوق و13 سال عیدی کارگران بخش خدمات و فضای سبزشهرداری ایرانشهر در استان سیستان بلوچستان پرداخت نشده است.

روز جمعه 27 اسفند،تعدادی از این کارگران به خبرنگار رسانه ای گفتند:5 ماه حقوق و13 سال عیدی از شهرداری طلبکاریم که فقط شهرداری در روز‌های گذشته یک ماه از معوقات مزدی 5 ماهه، حدودا 650 کارگرارا پرداخت کرد و هیچ خبری از پرداخت 4 ماه حقوق سال جاری و عیدی وپاداش، علیرغم اینکه کمتر از 5 روز تا پایان سال زمان داریم؛ نیست!

این کارگران با بیان اینکه 13 سال است، شهرداری ایرانشهر به ما کارگران عیدی نمی‌دهد، اضافه کردند: طبق قانون کار کلیه کارگاههای مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند اما شهرداری ایرانشهر به این قوانین پایبند نیست.

آنها ادامه دادند:همه ما کارگران این مجموعه در فصل گرما و سرما برای رفاه مردم و زیباسازی فضای شهر بدون هیچگونه تعطیلی و ایجاد وقفه در کارمان هر روز از صبح تا عصر تلاش می‌کنیم بدون اینکه زحمتمان به چشم بیاید و همیشه دغدغه قرارداد، حقوق، عیدی و امنیت شغلی داریم. حال سوال این است که چرا قانون برای ما کارگران شهرداری ایرانشهر رعایت نمی‌شود؟ تکلیف ما کارگران چه زمانی مشخص خواهد شد؟

آنها افزودند:بالا رفتن هزینه‌های زندگی باتوجه به معوق ماندن دستمزدها شرایطی را به وجود آورده، قصد شکایت به مراجع ذیصلاح همانند اداره کار را داریم.

آن‌ها در پایان با بیان اینکه این حجم از نارضایتی در میان کارگران شهرداری ایرانشهر، موجب نگرانی‌ست، افزودند: جدا از مطالبات معوقه، ما خواستار دریافت عیدی همانند سایر کارگران، قبل از رسیدن نوروز هستیم.

*بازداشت بختیاررضوانی توسط اطلاعات سپاه گچساران و آزادی با قید کفالت

روز گذشته، ۲۵ اسفند، اقای رضوانی با حکم دادیاری شعبه دوم گچساران توسط اطلاعات سپاه بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.

شب گذشته وی در کلانتری ۱۱ شهری گچساران بازداشت بوده و امروز صبح پس از بازجویی مجدد به دادسرا منتقل شده، و توسط دادیار شعبه دوم اتهام تبلیغ علیه نظام و شرکت در تجمع غیرقانونی را به وی ابلاغ نمود. که کلیه اتهامات از جانب این فعال صنفی رد شد و از مطالبات معلمان دفاع نمودند.

در نهایت امروز(26 اسفند) بعد از تودیع کفالت ایشان به صورت موقت آزاد شدند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن بازداشت این فعال صنفی، خواهان مختومه شدن پرونده فعالان و آزادی تمام معلمان زندانی است.

*حمایت اتحادیه معلمین ایرلند از اعتراضات معلمان در ایران

اتحادیه معلمین ایرلند به نمایندگی بیش از ۱۹۰۰۰ معلم و مدرس در ایرلند از اعتراضات معلمین در ایران حمایت می کند.

نامه دبیر کل اتحادیه معلمین ایرلند به آنتونیو گوترز دبیر کل ملل متحد

‏چهارشنبه، ۱۶ مارس ۲۰۲۲

به آقای آنتونیو گوترز، دبیرکل سازمان ملل متحد

از اعتصابات معلمان ایران حمایت کنید.

دبیر کل محترم

من این نامه را از طرف اتحادیه معلمین ایرلند) TUI ( که نماینده بیش از ۱۹۰۰۰ معلم و مدرس ایرلند که در دبیرستانها و آموزش عالی مشغول تدریس هستند برای شما می نویسم.

ما به شدت نگران هستیم که حکومت ایران به سرکوب و زندانی کردن معلمان به خاطر استفاده از حقوق اولیه انسانی شان که همانا آزادی بیان و آزادی برگزاری تجمع است، اقدام کرده است. معلمان در حمایت از شرایط بهتر و دریافت حقوق معوقه خود درگیر اعتراضات و فعالیت های صنعتی بوده اند.

اتحادیه معلمین ایرلند از اعتصابات و اعتراضات معلمان و خواسته های آنها بی هیچ چون و چرایی حمایت می کند.

ما با احترام از شما می خواهیم که در این مورد مداخله کنید:

۱. توقف سرکوب، دستگیری و اخراج معلمان و فعالان صنفی.

۲. اطمینان از آزادی تمامی معلمانی که زندانی شده اند.

۳. اجرای لایحه رتبه بندی و همسان سازی معلمان.

۴. استخدام دائم معلمان قراردادی در خدمات آموزشی.

۵. به رسمیت شناختن حقوق معلمان برای برگزاری تظاهرات بدون سرکوب، دستگیری یا ارعاب.

اتحادیه معلمین ایرلند خواستار اقدام فوری سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی حقوق بشر، شورای حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگران ویژه مربوطه و سازمان های بین المللی حقوق بشر برای رسیدگی به وضعیت معلمان در ایران است.

ارادتمند شما

مایکل گیلسپی

دبیرکل اتحادیه معلمین ایرلند

برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*جان باختن 2 کارگر جوان کارخانه کارخانه شکلات شبستر دراستان آذربایجان شرقی بر اثر برق گرفتگی

ظهرروز شنبه 28 اسفند،2 کارگر 22 و 32 ساله کارخانه شکلات شبستر در بر براثر برق گرفتگی جان باختند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید