اخباروگزارش های کارگری 25-27 دی ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

شروع ماه پنجم اعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران  روزیکشنبه 25 دی ماه اعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران وارد پنجمین ماه شد:  - گرامیداشت یاد هژار مام خسروی از جان باختگان اعتراضات سراسری بوکان بمناسبت بیست‌ ویکمین سالگرد زادروزش برسرمزارش باشرکت خانواده و دوستانش  - دیوارنویسی در اعتراض به اعدام‌های ظالمانه و عادی‌سازی شرایط؛ خوابگاه علم‌الهدی دانشگاه چمران  - بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون موضوع حضور لباس شخصی ها در مدارس 

- فراخوان  گروه پیگیری حذف رتبه‌بندی همکاران سقز و زیویە به برگزاری تجمع در سالن اداره آموزش و پرورش سقز  - تجمع اعتراضی در شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان  - تجمع اعتراضی تجمع کارگران شرکت طراحی و ساختمان نفت(ODCC) پتروشیمی گچساران نسبت به بلاتکلیفی شغلی در محل کار  - اعتصاب وتجمع کارگران عملیات غیر صنعتی ماهشهردراعتراض به سطح پایین حقوق وشرایط کاری  - فراخوان تجمع اعتراضی افراد دارای معلولیت همراه با خانواده نسبت به وضعیت اسف‌بار معیشتی، حذف ردیف، نامشخص بودن و کمبود قطعی بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه 1402  - کارگر ارزان، ضامن بقای بربریت سرمایه  شاپور احسانی‌راد، زندان اوین  - اینبار2 سرویس رفت و آمد کارگران با هم تصادف کردند و 15 کارگرکارخانه های شیشه لیا و سبزگستر مهستان استان قزوین مصدوم شدند
بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون موضوع حضور لباس شخصی ها در مدارس
روزیکشنبه 25 دی، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بیانیه ای بقرارزیر پیرامون موضوع حضور لباس شخصی ها در مدارس منتشرکرد:
پس از حدود دوسال که آموزش حضوری _به دلیل همه‌گیری کرونا_ تعطیل بود، با فروکش کردن امواج آن، انتظار می‌رفت در سال تحصیلی جدید شاهد حضور دانش‌آموزان در مدارس و بازگشت شور و نشاط به محیط‌های آموزشی باشیم.
اما، در آخرین روزهای شهریور و در نهایت تاسف، با کشته شدن #مهسا(ژینا)_امینی در قرارگاه نیروی انتظامی (گشت ارشاد) جامعه‌ی لبریز از نارضایتی، به فریاد آمد و اعتراضاتی گسترده، اقصا نقاط کشور را در التهابی کم‌نظیر فرو برد، در این شرایط، محیط‌های آموزشی کشور _مدارس_ نیز تحت تأثیر شرایط کلی جامعه، محل ابراز برخی خواسته‌ها و بروز برخی اعتراضات دانش‌آموزان به تنگ آمده از جو بسته و نظم خشک مدارس شد. در کمال ناباوری، حاکمان
_نه از سر قبول مسئولیت و درایت که_ در نهایت بی‌تدبیری، به‌جز کتمان واقعیت و تدوین انواع سناریوها، به منظور پوشاندن حقیقت هیچ واکنشی نداشتند.
در بیش از چهار ماه گذشته، شاهد انواع برخوردهای غیرقانونی و دخالت‌های ناروا از سوی نهادهای امنیتی، انتظامی و قضایی نسبت به معترضان بوده‌ایم. ورود غیرقانونی نظامیان به مدارس و دانشگاه‌ها _به رغم مخالفت و مقاومت برخی مدیران متعهد و مسئول_ با همراهی مسئولان نالایق بعضی مدارس، دانش‌آموزان (کودکان) را درگیر خشونت، اهانت، بازداشت و اخراج کرد. این در حالی است که علاوه بر قوانین داخلی، کشور ما، عضو کنوانسیون جهانی حقوق کودک و حقوق بشر است، به این معنا که نهادهای امنیتی و انتظامی و قضایی _که قانونا متعهد به رعایت اصول این کنوانسیون‌ها هستند_ اجازه‌ی ورود به اماکن آموزشی را ندارند.
زیرپا گذاشتن ابتدایی‌ترین حقوق دانش‌آموزان، با انفعال کامل وزارت‌خانه و با تایید ضمنی وزیر بی‌کفایت آموزش و پرورش همراه شد، تا جایی‌که این همکاری‌ها، برخی مدارس کشور را به پایگاهی برای نیروهای انتظامی و امنیتی تبدیل کرد، متاسفانه موضوع به این‌جا ختم نشد، ورود این نیروها منجر به معرفی برخی دانش آموزان به این نهادها، و اخراج برخی از فرزندان ایران زمین گردید.
در همین شرایط، حضور مداوم لباس شخصی‌ها، از نهادهای مختلف و به ظاهر فرهنگی در مدارس به عنوان مبلغ _به قصد توجیه اقدامات حکومتی برای دانش‌آموزان_ با واکنش منفی آنان مواجه شد، به شکلی که توجیه‌گران خشونت و ارعاب، موفقیتی در تحمیق نوجوانان به تنگ آمده از تنگ‌نظری ذهن‌های منجمد برخی قدرت‌طلبان، به دست نیاوردند و اتفاقاً شکاف ذهنیِ دانش‌آموز عصر دیجیتال، با ذهنیت متصلب عصر حجری ناقضان آزادی، بیشتر شد.
شورای هماهنگیِ تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به عنوان یک نهاد صنفی معلمی که در ارتباط مداوم با گروه‌های مختلف دانش‌آموزی قرار داشته و بیش از هر نهاد دیگری با ذهن و زبان آن‌ها آشنایی دارد؛ اعلام می‌دارد که نظام آموزشی ایدئولوژی‌زده و سیستم اداره پادگانی مدارس به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای آنان نیست.
ورود و حضور نیروهای امنیتی و نظامی به مدارس _تحت هر عنوان_ اقدامی غیرقانونی است و تجاوز به حریم مراکز آموزشی محسوب می‌شود. این موضوع با آزار و آسیب جسمی و روحی و روانی دانش‌آموزان همراه است و تحت هر شرایطی محکوم است و باید متوقف شود.
گزارش‌های همکاران ما از برخی استان‌ها، حاکی از برخوردهای غیر قانونیِ بعضی مسئولان نالایق مدارس و مناطق با دانش‌آموزانی است که حضوری ولو محدود در اعتراضات اخیر داشته‌اند. از جمله‌ی این‌اقدامات، اخراج دانش‌آموزان از مدرسه، برخلاف همه آیین‌نامه‌های موجود در آموزش و پرورش است، ارعاب و تهدید خانواده دانش‌آموزان برای جلوگیری از رسانه‌ای نمودن این برخوردهای غیرقانونی، نیز شکل دیگری از این رفتار‌های غیر منطقی است.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، خواهان بازگشت هرچه سریع‌تر این گروه از دانش‌آموزان به محیط‌های آموزشی و جبران خسارت‌های مادی و معنوی وارد شده به آنان است و البته رسیدگی به تخلفات مدیران و مسئولانی که برخلاف قوانین موجود، اقدام به اخراج دانش‌آموزان نموده‌اند،
این شورا مصرانه خواهان پایان دادن به حضور و ورود نیروهای انتظامی، امنیتی و لباس شخصی به محیط‌های آموزشی، تحت هر عنوان بوده و هست.
فراخوان گروه پیگیری حذف رتبه‌بندی همکاران سقز و زیویە به برگزاری تجمع در سالن اداره آموزش و پرورش سقز
همکاران گرامی همچنان که مستحضر هستید یک ماه از حذف غیرقانونی مزایای قانون رتبەبندی مصوب مجلس، از احکام ۹ نفر از فعالترین و دلسوزترین همکاران ما می‌گذرد. که خودِ این قانون رتبه‌بندی حاصل‌ تلاش های چندین ساله این عزیزان بوده است. در این مدت جمعی از همکاران به صورت داوطلبانه گروهی به نام گروه پیگیری حذف رتبه‌بندی را تشکیل داده و پیگیر امر مذکور شدند. باتوجه به بی فایده بودن جلسات متعدد با ریاست اداره آموزش و پرورش سقز، نامه‌نگاری‌ها، شکایات، جمع آوری امضای حمایتی و پیگیری حضوری چندین باره در سالن اداره، گروە پیگیری رفع عملکرد غیرقانونی مذکور، تصمیم به برگزاری تجمع در سالن اداره آموزش و پرورش سقز در روز دوشنبه ۲۶ دیماه ۱۴۰۱ راس ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه تا ۲ بعداز ظهر گرفته‌اند و پیگیری این عمل غیرقانونی را کاری اخلاقی، شرافتمندانه و ظلم ستیزانه می‌دانند که‌ وظیفه‌ی هر انسان آزاده‌ای است لذا از تمامی همکاران گرامی برای شرکت در این تجمع اعتراضی دعوت به عمل می‌آوریم.
گروه پیگیری حذف رتبه‌بندی همکاران سقز و زیویە
تجمع اعتراضی در شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان
صبح یکشنبه 25 دی،صدها نفر مقابل منزل امام جمعه گالیکش در اعتراض به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان مبنی بر احضار امام جمعه این شهرستان دست به تجمع زدند.
تجمع کنندگان مانع از رفتن وی به دادگاه ویژه روحانیت شدند وخواهان لغو احضاریه فوق هستند.
آنها با ادامه تجمع شبانه وبرپایی چادرهایی اعلام تا لغو تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان به تجمعشان ادامه خواهند داد.

تجمع اعتراضی تجمع کارگران شرکت طراحی و ساختمان نفت(ODCC) پتروشیمی گچساران نسبت به بلاتکلیفی شغلی در محل کار
روزشنبه 24 دی، کارگران شرکت طراحی و ساختمان نفت(ODCC) پتروشیمی گچساران برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی دست به تجمع در محل کارشان زدند.


برپایه گزارش روزیکشنبه 25 دی یک منبع خبری محلی،در حالی که اخبار رسیده حاکی از اخراج تعداد زیادی از پرسنل شرکت ODCC بود روز گذشته جمع زیادی از کارگران این شرکت در محل کارگاه تجمع کرده و خواستار تعیین تکلیف وضعیت خود شدند.
در هفته های گذشته تعطیلی این شرکت شایع شده بود و کارگران این شرکت اظهار می داشتند ODCC در نامه ای به شرکت های بالادستی، خواستار تسویه حساب با بیش از 200کارگر گچسارانی شده بود.
گفته می شود شرکت تهران جنوب جایگزین این شرکت خواهد شد.
در حالی که در گچساران شایعه شده رفتن ODCC با واقعه انفجار آمبولانس و درگذشت پرستار مجتمع پلیمر ارتباط دارد ولی عده ای آن را رد کرده و آن را یک امر تخصصی و اداری عنوان می کنند.
اینکه در روزهای منتهی به عید نوروز این شرکت بدون لحاظ مسائل حرفه ای و اداری و بدون پاسخگوئی درباره فوت حبیبی در حال تخلیه شرکت می باشد، امری نابخشودنی است و هوشیاری مسئولین گچساران را میطلبد.
مهمتر از آن گفته می شود این شرکت با تقسیم تاریخ تسویه به دی ماه و بهمن ماه اختلاف را به میان کارگران نیز کشانده و متاسفانه نگرانی های بحق کارگران این شرکت با بی توجهی شرکتهای ذینفع روبرو شده است.
درهمین رابطه:شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
بنا بر اخبار و پیام دریافتی روز شنبه بیست و چهارم دی ماه، همکاران شاغل در شرکت ODCC در پتروشیمی گچساران در محل کارگاه تجمع کرده و خواستار تعیین تکلیف وضعیت خود شدند.
به گفته همکاران، سهامداران پتروشیمی گچساران با تصمیم برای جایگزینی شرکت تهران جنوب به جای ODCC دستور تسویه حساب با بیش از ۲۰۰ کارگر این مجموعه داده اند.
این تصمیم مرتبط با حادثه دلخراش انفجار آمبولانس پتروشیمی است که در تاریخ هفدهم آذرماه رخ داد و منجر به مرگ همکارمان "مهدی حبیبی" شد که به صورت پاره وقت در پتروشیمی مشغول بکار بود. ODCC بدون انجام مراحل اداری و پاسخگویی درباره این حادثه و بدون پذیرش مسئولیت خود در حال فرار و ترک مجموعه است.
اعتصاب وتجمع کارگران عملیات غیر صنعتی ماهشهردراعتراض به سطح پایین حقوق وشرایط کاری
روزیکشنبه 25 دی، کارگران عملیات غیر صنعتی ماهشهربرای اعتراض به سطح پایین حقوق وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وشرایط کاری دست از کارکشیدند ودر محل کارشان تجمع کردند.
درهمین رابطه:شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
همکاران پیمانی شاغل در عملیات غیر صنعتی ماهشهر امروز یکشنبه بیست و پنجم دی ماه دست به اعتصاب و تجمع در محل کار زدند.
اعتراض این همکاران به عدم اجرای طبقه بندی، بیس های پایین حقوق و تایم کاری زیاد است.
فراخوان تجمع اعتراضی افراد دارای معلولیت همراه با خانواده نسبت به وضعیت اسف‌بار معیشتی، حذف ردیف، نامشخص بودن و کمبود قطعی بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه 1402
«ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست»
زمان:یکشنبه 2 بهمن 1401 ساعت 8 الی 16
مکان: تهران- میدان بهارستان - خیابان مجاهدین اسلام - مقابل ساختمان مجلس محل عمومی تجمعات
حضور افراد دارای معلولیت‌( شنولیی، بینایی، ذهنی، سندرم داون، اتیسم، جسمی حرکتی، اس ام ای SMA، ام اس MS و غیره) و اعضاء خانواده‌ و فعالان این حوزه جهت تعیین سرنوشت سال آینده جامعه هدف ضروری است.
«همراه شو عزیز، کین درد مشترک، هرگز جدا جدا درمان نمی‌شود!»
کارگر ارزان، ضامن بقای بربریت سرمایه
شاپور احسانی‌راد، زندان اوین
در اوضاع آشفته کنونی کشور و با اینهمه گرانی و تورم، فقر و فلاکت، بیکاری گسترده، فساد سیستماتیک و مضاف بر آن به ستوه آمدن ستمدیدگان جامعه و خیزش و طغیان جوانان عاصی بر علیه استبداد حاکم در جهت باز پس گیری زندگی، نوشتن درباره حداقل مزد کارگران در سال آینده شاید بی تناسب و غریب به نظر برسد اما زمانی که در جراید می‌خوانیم صاحبان صنایع اعلام میکنند دستمزد نیروی انسانی در ایران حتی در مقایسه با ارزانترین کشورها ناچیز است و در همان حال نمایندگان آنها در حاکمیت در مورد تورم زا بودن افزایش حقوق کارگران سخن پراکنی می‌کنند تا مثل چند دهه گذشته کل غارتگری و چپاول اقتصاد مملکت را بر دوش کارگران سرشکن کنند و با سرکوب و تحمیل گرسنگی بر میلیونها انسان به سودآوری و انباشت سرمایه خود استمرار دهند باید به مسئله دستمزد به‌ عنوان‌ اصلی ترین حقوق بنیادی نیروی کار بطور ویژه تاکید داشت.
برای طبقه کارگر در هر عصر و دوره و زمانی و در هر شرایطی مسئله دستمزد، مسئله زندگی و بقاست. دستمزد سهم ما را از زندگی، خوراک و پوشاک، مسکن و بهداشت و تحصیل، اوقات فراغت و تفریح گرفته تا آزادی و حقوق شهروندی، کرامت و منزلت اجتماعی ما را تامین میکند. در اینجا مخاطب من کارگرانی هستند که دیر زمانی است که زیر بار قرارداد ننگین و خفت بار موقت نه تنها امنیت شغلی بلکه روح و روان و شان انسانی آنها را به سخره گرفته اند. بربریت سرمایه با قراردادهای یکماه و دو ماهه و هشتاد و نه روزه با روزمزدی کردن نیروی کار با شرکت‌های پیمانکاری خرید نیرو و با خارج کردن کارگاه‌های زیر ده نفر از شمول قانون کار و مناطق آزاد تجاری و با همه اهرمهای قانونی و غیر قانونی ارزش اضافی مطلق حاصل نیروی کار را به جیب میزنند و با استثمار وحشیانه، طوق بردگی و بندگی بر گردن کارگران را روز به روز محکمتر می‌کنند و خود چاق و فربه می‌شوند و کارگران زار و نزار.
در اینجا مخاطب من کارگرانی هستند که هر روزه تورم کمر شکن قدرت خریدشان را می بلعد و زیر بار حسرت و ذلت مزد چند برابر زیر خط فقر نظاره‌گر چشمان حسرت زده همسر و کودکان و بی رنگ شدن سفره هایشان می باشند. اجاره مسکن سر به آسمان میزند و آنها هر سال به طرف آلونکها و بیغوله های خارج از محدوده شهری پرتاب می‌شوند، کارگر ارزان، ارزان‌تر می‌شود و بی منزلت. از همین رو کارگران دیده نمی‌شوند، اصلا انگار وجود ندارند مگر زمانی که با اعتراض، تجمع و اعتصاب فریادشان به گوش برسد‌. در این چند دهه و بویژه در این چند سال اخیر ما کارگران با هزاران اعتصاب و تجمع در گوشه گوشه کشور خواب سرمایه داران را آشفته تر کردیم و تضاد کار و سرمایه را به یکی از جدی ترین چالشهای جامعه بدل کردیم اما با اینکه موفقیت‌هایی کسب کردیم.، هنوز به دستاورد قابل اتکایی برای نهادینه کردن و کسب حقوق بنیادی خود نرسیده ایم.
در صد و ده سال پیش اتحادیه کارگران چاپخانه در اولین نشریه خود به نام اتفاق کارگران اینطور نوشته است:” ..‌‌.. با اینحال در مملکت ایران به هیچ وجه حقوق رنجبران معلوم نیست چرا عمله جات ایران برای جزئی حقوق در عدلیه بروند، هنوز کسی نگفته چرا عمله جات ایرانی باید به علت مطالبه حقوق جلب به نظمیه بشوند، هنوز کسی نگفته چرا در ازای پول، عمله جات ایرانی باید فحش بشنوند.”
انگار امروز است با اینکه اکنون و در این زمان دهها هزار کارخانه و موسسه صنعتی و خدماتی با میلیونها کارگر با سواد و آگاه وجود دارد و یک جامعه صنعتی شکل گرفته است، بیش از آنزمان هنوز کارگر ایرانی تحقیر می‌شود، فحش و کتک می‌خورد، تعلیق و اخراج می‌شود و توسط نظمیه و دادگاه به زندان افکنده می‌شود. آیا هنوز ما عمله جات هستیم یا طبقه کارگر صنعتی ایران.
بنابر این برای اینکه ارزان نباشیم و ارزان‌تر، برای اینکه حقوقمان نهادینه و تعرض به آن غیر ممکن شود باید با ایجاد تشکلهای پایدار و فراگیر کارگری با اتحاد و انسجام در صف و قامتی واحد به سمت یک نیروی قدرتمند اجتماعی برای دستمزد شرافتمندانه و در خور زندگی انسان قد علم کنیم تا نه تنها ارزان فروشی نیروی کار این داغ لعنت خورده را برای همیشه تاریخ از پیشانی خود بزداییم بلکه در تقابل با بربریت سرمایه و برای احقاق برابری اجتماعی، خواهان محو استثمار و کار مزدی شویم زیرا به گفته آدام اسمیت، تازه، “دستمزد متعارف حداقل مزدی است که با حیات حیوانی منطبق باشد.”
زندان اوین بند هشت، سالن ده، شاپور احسانی‌راد
۲۵ دی‌ماه هزار و چهارصد و یک
پزشکان از بە هوش آمدن هستی حسین پناهی، قطع امید نمودند
بیشتر از دو ماە است کە هستی حسین پناهی، دانش‌آموز ۱۶ ساله‌‌، اهل روستای قروچای از توابع دهگلان، استان کردستان، در کُما بە سر می برد.
روز ۱۹ آبان، هستی حسین پناهی، در اثر ضربه‌ی باتوم به ناحیەی سر آسیب دیدە و به بیمارستان کوثر سنندج منتقل گردید. با توجه به سطح خیلی پائین هوشیاری و مابقی علائم حیاتی، پزشکان از به هوش آمدن هستی قطع امید و پیشنهاد ترخیص و نگه‌داری از هستی در منزل را داده‌اند.
بنابر گزارشات منتشر شده از روزی ۱۹ آبان در دهگلان، ماموران با باتوم هستی و چند دانش‌آموز دیگر را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند؛ هستی حسین‌پناهی سعی می‌کند از دست نیروهای سرکوبگر فرار کند؛ سپس متوجه می‌شود که نیروهای امنیتی سرویس مدرسه‌اش را تعقیب می‌کنند خود را از ماشین در حال حرکت، با سرعت بسیار پایین، پرت می کند.
بر اساس گزارشاتی غیرمستقیم از پروندەی پزشکی هستی، پزشکان علت مرگ مغزی را ضربەی مستقیم بە سر اعلام‌ نمودەاند.
سعید الله‌وردی جوان ۱۸ ساله اهل شیراز، روز ۲۵ آبان در این شهر بازداشت شد
بر اساس گزارشات منتشر شده، سعید اللەوردی، حدود چهل روز پیش ربوده شد و دو هفته خبری از او نشد. خانوادە به همه ارگان‌‌ها سر زدند و نشانی از او پیدا نکردند.
بعد از چهار هفته سعید با خانه تماس گرفت و گفت می‌توانند به ملاقاتش بروند، اما مادرش در ملاقات متوجه شد که فرزندش «آن سعید قبلی نیست» و از فرط فشار و شکنجه حتی نمی‌تواند به درستی حرف بزند.
در ادامه وثیقه ۲میلیارد تومانی برای او صادر شد که خانواده از پس تامین آن برنیامد. سعید روز سەشنبە ۲۷ دی به دادگاه می‌رود.
ایمان دستیار، دانش‌آموخته‌ی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دبیر سابق انجمن اسلامی این دانشگاه، صبح ۲۴دی، پس از احضار و مراجعه به شعبه‌ی هفتم بازپرسی دادسرای یاسوج، به دستور بازپرس بازداشت و به اتهام نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام به زندان یاسوج منتقل شد.
گفتنی است، ایشان در اواخر شهریور نیز بازداشت شده بود.
بی‌خبری از وضعیت رفیق سلیمی فعال کارگری سنندجی
رفیق سلیمی، فعال کارگری اهل سنندج ۷ آذرماه توسط نیروهای سرکوبگر بازداشت شد و تاکنون اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.
اینبار2 سرویس رفت و آمد کارگران با هم تصادف کردند و 15 کارگرکارخانه های شیشه لیا و سبزگستر مهستان استان قزوین مصدوم شدند
صبح روز یکشنبه 25 دی، مینی بوس حامل کارگران کارخانه سبز گستر مهستان واقع در شهرک صنعتی لیا در مسیر بوئین زهرا به قزوین از پشت به مینی بوس حامل کارگران کارخانه شیشه لیا واقع در قزوین کیلومتر 25 جاده بوئین زهرا برخورد کرد و15نفر از کارگران (5کارگر شیشه لیا و 10کارگر سبزگستر مهستان) دچار مصدومیت شدند و توسط نیروهای اورژانس به بیمارستانهای رازی و رجایی منتقل شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخباروگزارش های کارگری 26 دی ماه 1401
صد و بیست سومین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
نگاهی به خبرها وگزارش های روز دوشنبه 26 دی ماه همزمان با صد و بیست سومین روز اعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران :
- گرامیداشت یاد هومن عبداللهی از جان باختگان اعتراضات سراسری سنندج بمناسبت چهلمین روز خاکسپاریش در روستای حسن‌‌آباد باشرکت جمعیت کثیری وبا سردادن شعارهای اعتراضی منجمله «مرگ بر دیکتاتور»،«مرگ بر خامنه‌ای»،«نه سلطنت نه رهبری، دمکراسی و برابری»،« کاک هومن قهرمان است، شهید کردستان است» و...،خواندن سرود،آزاد کردن کبوتر تئسط والدینش و ایراد سخنرانی پدرش

- میثم پیرفلک پدر کیان ، کارگر ساختمانی و عضو هیات مدیره انجمن کارگران ساختمانی شهره ایذه از بیمارستان مرخص شد
- بیانیە بایکوت گفتگو با مدیرکل و مدیر حراست ادارە کل آموزش و پرورش استان کوردستان
- تجمع خانواده های زندانیان محکوم به اعدام مقابل ساختمان قوه قضاییه ادامه دارد
- دومین روز تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان
- تجمع اعتراضی جمعی از اهالی تربت‌جام نسبت به قطعی گاز و مشکلات زیستی ناشی از نداشتن امکانات گرمایشی مقابل فرمانداری
- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته شهرستان شوش نسبت به وضعیت معیشتی مقابل فرمانداری
- جان باختن 48 کارگر دراستان آذربایجان غربی بر اثر حوادث کاری طی 9 ماهه اول سال جاری
- جان باختن 16 کارگردراستان لرستان براثر حوادث کاری در سال1401
کانال سندیکا وانجمن صنفی کارگران مریوان و سرو آباد:
میثم پیرفلک پدر کیان ، کارگر ساختمانی و عضو هیات مدیره انجمن کارگران ساختمانی شهره ایذه از بیمارستان مرخص شد

ایشان با توجه به آسیب دیدگی نخایی فعلا قادر به راه رفتن و ایستادن نیست و در نزدیکی بیمارستان در یک منزل مراقبت میشود.
آرزوی سلامتی برای میثم عزیز همکار محترم
بیانیە بایکوت گفتگو با مدیرکل و مدیر حراست ادارە کل آموزش و پرورش استان کوردستان
بەنام عدالت و آزادی
انجمن صنفی معلمان کوردستان(بیجار،سنندج و کلاترزان، سقز و زیویە، دیواندرە، مریوان و سرواباد)
مردم شریف و نستوە ایران، فرهنگیان با عزت و دانش آموزان هوشیار و آگاە؛
انجمنها و کانونهای صنفی معلمان ایران بعد از انقلاب ٥٧ بیست و دو سال پیش(٨٠-٧٩) با استناد بە حق تشکل‌یابی در قانون اساسی(اصل ٢٦) و با مجوز قانونی وزارت کشور تشکیل شدند و شعبات کانونها و انجمنها در بسیاری از استانها و شهرهای ایران دایر گردید تا بصورتی مدنی و تشکیلاتی مدافع حقوق معلمان و دانش آموزان باشد و برای ارتقاء سطح معیشت و کرامت فرهنگیان و بالا بردن کیفیت و عدالت آموزشی فعالیت کند و بە مسئولان یاد آور شود کە مسیر توسعە کشور از راە آموزش می‌گذرد و بدون ریل گذاری درست این راە، تحقق امر توسعە محال خواهد بود.
نهادهای صنفی و مدنی بعنوان رابط بین حاکمیت و بدنە اجتماع یکی از وظایف ذاتی آنها گفتگو و چانە زنی بر سر موضوعات و ارائە راەحل برای برون رفت از مشکلات است و انجمن صنفی معلمان کردستان هم از این قاعدە مستثنی نیست، حتی اگر ناچار بە کنشهای میدانی در خیابان هم بشود(مطابق اصل ٢٧ قانون اساسی) برای فشار بە فرادستان، برای گفتگو و کشاندن آنها پای میز مذاکرە است جهت تامین منافع معلمان و دانش آموزان، کە در واقع تامین منافع کشور است( اگر توانایی درک و فهم آن وجود داشتە باشد)ٚ
در سالهای گذشتە بعلت بی توجهی بە آموزش کشور و معیشت معلمان از طرفی، و توسعە مدارس پولی از طرف دیگر، هم معیشت معلمان در معرض تنزل و تهدید جدی قرار گرفت و هم عدالت آموزشی قربانی سیاستهای غلط خصوصی سازی گردید، طوری‌ کە بازماندگان و تارکان تحصیل در میان اقشار کم درامد و فرودست بە ارقام میلیونی رسید ولی در همان حال فرادستان و نامسئولان در سطوح مختلف دولتی نظیر وزیر، معاونین و... بە بهانە نامناسب بودن فضای فرهنگی مدارس دولتی برای فرزندان خود مدارس پولی تاسیس کردند و بە این هم اکتفا ننمودە دە‌ها نوع امتیاز برای خود و خانوادەهایشان قائل شدند، تا کار بجایی رسید کە هزاران نفر از فرزندانشان با سطح پایین سواد و استعداد، اما با امتیازهای غیرقانونی بالاترین رشتەهای دانشگاهی را در بهترین دانشگاه‌های کشور غصب‌ کنند و سبب بازتولید چرخە نابرابر قدرت و ثروت و کسب موقعیت برای خود و خانوادەهایشان شوند و این در حالی است کە در قرن ٢١ و در سرزمین ثروتمندی چون ایران هنوز مدارس کپری وجود دارد و نامسئولان همچنان بە دروغ و در شعار سنگ معلم و کارگر را بر سینە می‌زنند و جایگاە نبوی برایشان قائل میشوند و مراسم دست بوسی ریاکارانە راە می‌اندازند، غافل از اینکە دم خروسشان بیرون زدە و تشت رسوایشان از بام افتادە است.
انجمن‌ها و فعالین صنفی بە عنوان نمایندە بخش بزرگی از جامعە فرهنگیان کشور در سنوات گذشتە با دعوت رسمی نهادهای مختلف در سطوح شهرستان تا مرکز استان و مرکز کشور با وزیر، معاونین آ وپ، مدیران کل و نواحی، استانداران و معاونینشان دەها و بلکە صدها بار گفتگو کردەاند، نامەنگاری داشتەاند، در قالب تومار و پتیشن صدها هزار امضاء جمع آوری گردیدە و تجمع‌های پی‌درپی انجام دادند بلکە بتوان از باب مذاکرە راهی بە صلاح و رفع مشکلات گشودە شود اما دریغ از کوچکترین اثرگذاری !
انجمن‌های صنفی و مدنی سیگنالهای جامعە را بەدرستی دریافت می‌کنند و بەگوش حاکمیت می‌رسانند کە اگر خرد و عقلانیتی باشد ضروری است کە بە آن گوش دهند و اهتمام ورزند تا مبادا با تراکم مشکلات، موضوعات بصورت بغرنج و لاینحل درآیند.
بە دنبال تجمعات و تحصنهای گستردە سال ١٤٠٠-١٤٠١ همزمان در ٢٠٠ شهر کشور ندای اعتراضی معلمان بە نسبت وعدەهای دروغین مسئولین در رابطە با اجرای قانون رتبەبندی فراگیر شد و قریب ٢٠ تجمع و تحصن صورت گرفت. اما این بار هم بجای تن دادن بە مطالبات برحق معلمان برای تامین حق تحصیل رایگان و حذف مدارس پولی و طبقاتی کردن آموزش و تامین معیشت معلمان، همچون سالیان گذشتە اما در سطحی بسیار گستردەتر بە بازداشت، تعلیق، بازنشستگی اجباری، معرفی بە هیات تخلفات اداری و اخیرا" حذف رتبە بندی از فعالین صنفی دست زدند کە در کوردستان در حجمی گستردەتر بود، طوریکە در مهر و آبان بە علت تحصن معلمان در دفاع از حیثیت مدارس(علیە فضای امنیتی ایجاد شدە، رعب و وحشت بوجود آمدە برای دانش آموزان، ورود نظامیان و لباس شخصیها بە مراکز آموزشی، کشتار و زخمی نمودن مردم و دانش آموزان) صورت گرفت، دەها فعال صنفی بصورتی کاملا غیر قانونی کسرحقوق و از مزایای رتبە بندی محروم شدند در حالی کە تلاشهای بی وقفە همین افراد بە پشتوانە بدنە فرهنگیان سبب اجرایی شدن قانون رتبەبندی(هرچند بصورت ناقص) گردید و خود مسئولان بیشتر از معلمان مشمول مزایای ناشی از آن شدند اما نمک خوردند و نمکدان شکستند تا ثابت کنند بە هیچ پرنسیپ اخلاقی پایبند نیستند.
مدیرکل آموزش و پرورش کوردستان و مدیر حراست ادارە کل بە این مجازاتهای غیرقانونی قناعت نکردە در جهت سر پوش گذاشتن بر عملکرد غیرقانونی و مدیریت امنیتی و غیر آموزش و پرورشی خود از گفتگو با فعالین و انجمن‌های صنفی و نمایندگان برحق و مشروع معلمان طفرە می‌روند و بە پشتوانە نهادهای خارج از آموزش و پرورش در قانون شکنی گوی سبقت از همدیگر می‌ربایند و ترکتازی می‌کنند.
بدون شک انجمن صنفی معلمان بە پشتوانە رای و حمایتی کە از بدنە فرهنگیان دارد و اینکە معلمان می‌دانند کە اجرای قانون رتبەبندی با هزینەهای بسیار برای فعالین صنفی بە مرحلە اجرا رسیدە، راه‌های قانونی دیگر را برای تحقق مطالبات و مقاومت در برابر قانون شکنان خواهد آزمود و البتە همە عواقب‌ آن بر عهدە مسئولین خواهد بود.
انجمن صنفی معلمان کوردستان بە جهت عدم درک مسئولین آموزش و پرورش استان از اهمیت گفتگو و تاکید آنها بر ایجاد جو رعب و فرهنگ امنیتی بجای امنیت فرهنگی، مذاکرە و گفتگو با آنها را کە جز صدای نکیر تهدید بیانی ندارند تا اطلاع ثانوی بایکوت خواهد کرد.
در پایان هشدار می‌دهیم کە عملکرد فراقانونی شما جامعە فرهنگیان و دانش آموزان را بە اتخاذ تصمیمات قانونی دیگر هدایت، و کنش‌های در خور بە رفتارهای قانون شکنانە شما داشتە و در این راە ذرەای تردید نخواهیم کرد.
انجمن صنفی معلمان کوردستان (بیجار، سنندج و کلاترزان، سقز و زیویە،دیواندرە، مریوان و سرواباد)
١٤٠١/١٠/٢٦
تجمع خانواده های زندانیان محکوم به اعدام مقابل ساختمان قوه قضاییه ادامه دارد
روز دوشنبه 26 دی، جمعی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام زندان های مرکزی کرج و قزلحصار با ادامه تجمع مقابل ساختمان قوه قضاییه در پایتخت خواهان توقف اعدام بستگانشان شدند.
درهمن رابطه:
+ادامه تجمع خانواده های زندانیان محکوم به اعدام مقابل ساختمان قوه قضاییه
روزشنبه 24 دی، جمعی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام زندان های مرکزی کرج و قزلحصار با برپایی دوباره تجمع مقابل ساختمان قوه قضاییه در پایتخت خواهان توقف اعدام بستگانشان شدند.

++درهمین رابطه:تجمع خانواده های زندانیان محکوم به اعدام مقابل ساختمان قوه قضاییه
روز دوشنبه 19 دی،جمعی از خانواده های زندانیان محکوم به اعدام زندان های مرکزی کرج و قزلحصار بابرپایی تجمع مقابل ساختمان قوه قضاییه در تهران وبرافراشتن پلاکاردها وسردادن شعارها خواهان توقف اعدام بستگانشان شدند.
دومین روز تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان
روز دوشنبه 26 دی برای دومین روز متوالی، اهالی شهرستان گالیکش برای اعتراض نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان مبنی بر احضار امام جمعه این شهرستان ادامه دادند.
درهمین رابطه:تجمع اعتراضی در شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان
صبح یکشنبه 25 دی،صدها نفر مقابل منزل امام جمعه گالیکش در اعتراض به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان مبنی بر احضار امام جمعه این شهرستان دست به تجمع زدند.
تجمع کنندگان مانع از رفتن وی به دادگاه ویژه روحانیت شدند وخواهان لغو احضاریه فوق هستند.
آنها با ادامه تجمع شبانه وبرپایی چادرهایی اعلام تا لغو تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان به تجمعشان ادامه خواهند داد.

تجمع اعتراضی جمعی از اهالی تربت‌جام نسبت به قطعی گاز و مشکلات زیستی ناشی از نداشتن امکانات گرمایشی مقابل فرمانداری
روز دوشنبه 26 دی، جمعی از اهالی تربت‌جام برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به قطعی گاز و مشکلات زیستی ناشی از نداشتن امکانات گرمایشی مقابل فرمانداری این شهرستان در استان خراسان رضوی تجمع کردند وخواهان پاسخگویی مسئولان شدند.
تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته شهرستان شوش نسبت به وضعیت معیشتی مقابل فرمانداری
روز دوشنبه 26 دی برای باری دیگر، کارگران بازنشسته شوش برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به وضعیت معیشتی دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان خوزستان زدند.

احضار، بازجویی و تنزل پایه‌ی یک معلم به دلیل روایت داستان مرغ دانا و میمون از کتاب درسی دوچرخه‌سواری در سطح شهر
اعظم السادات جلالی معلم دبستانی در اراک را به دلیل اینکه در روز ۱۵ آبان داستان (مرغ دانا و میمون) را در کلاس پنجم برای دانش‌آموزان خوانده در ۱۶ آبان به حراست اداره‌ی آ.پ احضار و بعد از سوال جواب، به اداره‌ی کل ارجاع دادند که ایشان امتناع ورزیده و به مدرسه بازگشتند. و وقتی در داخل کلاس مشغول تدریس بودند، با تماس تلفنی از اداره حضور ایشان در کلاس را ممنوع اعلام کردند؛ در نهایت اداره کل آ.پ استان مرکزی اعظم السادات_جلالی را به پایه‌ی پایین‌تر انتقال داده و ضمن احضاریه‌ای از این معلم شریف خواسته، برای دفاع از اتهامات «موضع گیری منفی نسبت به حکومت جمهوری اسلامی و حمایت از اغتشاشات با استفاده و نتیجه‌گیری از محتوی درسی (مرغ دانا و میمون)» و «دوچرخه‌سواری در سطح شهر (تردد منزل تا مدرسه)»، به هیئت تخلفات اداره کل در اراک مراجعه کند. همزمان رتبه‌بندی ایشان را نیز تا پاسخ نامه تعلیق کرده و مدعی شدند وزارت مانع بررسی رتبه‌بندی این معلم شده است.
آزادی موقت علی زیرایی به قید وثیقه ۲۰۰ میلیونی
علی زیرایی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مددکاری علوم اجتماعی علامه طباطبایی، که از ۱۸ دی بازداشت بود، امروز به قید وثیقه ۲۰۰ میلیونی آزاد شد.
جان باختن 48 کارگر دراستان آذربایجان غربی بر اثر حوادث کاری طی 9 ماهه اول سال جاری
روز دوشنبه 26 دی،مدیر کل پزشکی قانونی استان آذربایجان غربی از جان باختن 48 کارگر(47مرد ویک زن) بر اثر حوادث کاری طی 9 ماهه اول سال جاری،خبرداد.
وی همچنین به خبرنگار رسانه ای گفت:9 ماهه گذشته سال جاری تعداد 1068کارگر دچار مصدومیت ناشی از کار شده و به مراکز معاینات پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد 1032 نفر مرد و 36 نفر زن هستند.
وی همچنین گفت:بیشترین حوادث ناشی از کار سقوط از بلندی و در بخش ساختمان است.
جان باختن 16 کارگردراستان لرستان براثر حوادث کاری در سال1401
روز دوشنبه 26 دی،مدیر کل پزشکی قانونی لرستان لرستان گفت:از جان باختن 16 کارگردراستان لرستان براثر حوادث کاری در سال1401،خبرداد.
وی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه جان باختگان حوادث کار در لرستان همگی مرد بوده‌اند ،اضافه کرد: امسال آمار مصدومان ناشی از حوادث کار ارجاعی به مراکز پزشکی قانونی استان 560 مورد گزارش شده است که از این تعداد 32 نفر زن و 528 نفر مرد هستند و مجموع آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل که 557 نفر گزارش شده بود، افزایش نیم درصدی را نشان می‌دهد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخباروگزارش های کارگری 27 دی ماه 1401
صد و بیست چهارمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
چه خبرها وگزارش ها ازروز سه شنبه 27 دی ماه صد و بیست چهارمین روز اعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران ؟
- مجموعه ای درباره تجمع سراسری کارگران نفت برای افزایش دستمزد و دست یابی به دیگر مطالبات شاغلین وبازنشستگان این صنعت
- گزارش تجمع معلمان سقزوزیویه در تاریخ دوشنبه_٢٦_١٠_١٤٠١
- سومین روز تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان
- تجمع اعتراضی اهالی روستای آب شیرین گچساران نسبت به فاجعه زیست محیطی در پی نصب فِلر گازی در میدان مرکز روستا توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران وبروز مشکلات تنفسی
- جان باختن 3 کارگر مرغداری در ناحیه صنعتی نوجه ده استان اردبیل بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن
مجموعه ای درباره تجمع سراسری کارگران نفت برای افزایش دستمزد و دست یابی به دیگر مطالبات شاغلین وبازنشستگان این صنعت
روز سه شنبه 27 دی برای چندمین بار، کارگران نفت برای افزایش دستمزد و دست یابی به دیگر مطالبات شاغلین وبازنشستگان این صنعت دست به تجمع سراسری بقرار زیر زدند:
- شرکت نفت‌ و گاز آغاجاری
- شرکت بهره‌برداری نفت‌ و گاز غرب، منطقه عملیاتی ایلام
- پالایشگاه گاز ایلام
- پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه
- شرکت نفت و گاز پارس عسلویه
- شرکت پایانه های نفتی ایران جزیره خارک
- شرکت نفت‌ و گاز چشمه‌خوش
- شرکت پالایش گاز فجرجم
- شرکت فلات قاره قشم
- مقابل درب شماره 3 شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب
- مقابل شرکت گاز استان فارس – شیراز
* مطالبات:
1- اجرای صحیح ماده 10 قانون اختیارات و وظایف وزارت نفت
2- بهبود جدول بدو استخدام ماده یاد شده به نحوی که همه کارکنان با هر شرایطی با توجه به تورم های کنونی از آن سود ببرند.
3- پرداخت بک پی ده ساله برآمده از دیرکرد در انجام ماده ده طبق قانون
4- اصلاح و بهبود وضعیت بهداشت و درمان نفت
5- پرداخت بی کم و کاست پاداش پایان بازنشستگی همچون گذشته در وزارت نفت
6- رسیدگی درخور و شایسته بازنشستگان صنعت نفت و بهبود زندگی این بخش از بزرگان صنعت نفت
7- تعدیل بهنگام مدرک کارکنان و اسان نمودن چگونگی تعدیل
8- ساماندهی سمت های کارکنان
9- رسیدگی به وضعیت نابسامان و نگران کننده صندوق بازنشستگی نفت و اصلاح اساسنامه آن
*تصاویر:

بیانیه پایانی گردهمایی کارکنان صنعت نفت
دیگر نان را به قیمت جان نمیخریم
گفته بودیم، بردباری ما مرز دارد، گفته بودیم پنبه ها را از گوشهایتان بیرون کنید، ما گفتیم و شما نشنیده گرفتید، اکنون سیلی شد ه ایم که میتوانیم همه چیز را با خود ببریم ،نابود کننده و ویرانگر .
بنابراین نیست که ما، مانند شعله بسوزیم و تنها بسوزیم، شعله ای خواهیم شد که برای خاموش کردنمان باید سیل اشکهایتان جاری شود، گفته بودیم که با روان ما بازی نکنید.
از تصویب قانون ماده ده ، نوزدهم اردیبهشت نود و یک، ده سال و ۲۵۰ روز گذشت، شنبه سیاه شهریور ۴۰۱ را تجربه کردیم، ۲۶ آذر را پشت سر گذاشتیم و اکنون زمان آن رسیده است که ریشه دروغگویی هایتان را بر آب بی ابرویی تان شناور سازیم، ۲۷ دی ماه روز پایان است، این بارش آغاز سیل بنیان کن دلاور مردان صنعت نفت است، تا کنون با جان دل هرآنچه را داشتیم، بی رنگ و ریا برای تولیدی گذاشتیم که سودش در جیب شما ، سفره های خالی، آلودگی، بیماری و روانهای اشفته اش برای ما و خانواده های ما بود، بازی به نوبت. دیگر به هیچکس پاسخگو نخواهیم بود.
به خواسته های ما احترام بگذارید
۱. انجام بی چون و چرای، ماده ۱۰ قانون اختیارات و وظایف وزارت نفت
۲. بهبود جدول بدو استخدام ماده یاد شده به نحوی که همه کارکنان با هر شرایطی با توجه به تورم های کنونی از آن سود ببرند.
۳. پرداخت بک پی ده ساله برآمده از دیرکرد در انجام ماده ده طبق قانون
۴. اصلاح و بهبود وضعیت نابسامان خدمات درمانی وزارت نفت
۵.پرداخت بی کم و کاست پاداش پایان بازنشستگی همچون گذشته در وزارت نفت
۶. رسیدگی درخور و شایسته بازنشستگان صنعت نفت و بهبود زندگی این بخش از بزرگان صنعت نفت
۷. تعدیل بهنگام مدرک کارکنان و اسان نمودن چگونگی تعدیل
۸. ساماندهی سمت های کارکنان
۹.رسیدگی به وضعیت نابسامان و نگران کننده صندوق بازنشستگی نفت و اصلاح اساسنامه آن
ما را به هماوردی نخوانید، چون سخت پشیمان خواهید شد.
۱۴۰۱/۱۰/۲۷
منبع: شورای هماهنگی و همبستگی کارکنان رسمی صنعت نفت
در مورد حوادث امروز عسلویه
از ساعت ۶:۴۵ نیروی انتظامی متشکل از ۴ ماشین سمند و چند ماسین شخصی و یکدستگاه سمند پلیس راهنمایی رانندگی در جلوی پالایشگاه دوم مستقر شدند و همکاران که مستقر بودند رو تهدید کردند و همزمان با رسیدن اتوبوسهای کارکنان کلیه کارکنان رو با تهدید به داخل پالایشگاه میفرستادن. چند نفر فرد بی هویت کریه المنظر لباس شخصی هم باتوم بدست منتظر مسئول خود که بین کارکنان حضور داشت بودند تا کسانی که خودداری می کنتد رو بگیرند. رئیس مجتمع و حراست کاملا خودشون رو باخته بودند. نیروی اطلاعاتی سه نفر از بوشهر و رییس نیروی انتطامی هم حضور داشت. تعداد ۶ نفر از همکاران رو گرفتند و تهدید کردند. در نهایت رییس نیروی انتطامی از ماده ده صحبت کرد و گفت در حال پیگیری و اجراست درحالیکه رییس مجتمع کلا از صحنه مجزا بود. رییس حراست با دروغگویی اعلام میکرد که پرونده ماده ده از دیشب طبق درخواست مجددا درحال پیگیری است. رییس نیروی انتطامی درخواست کرد کارکنان متفرق شوند ولی با عدم پاسخ مناسب از طرف کارکنان مواجهه گردید و منوط شد به ازادی همکاران قبل از اعزام و گرفتن تعهد. نهایت در ساعت حدود ۸ همکاران آزاد شدند و کارکنان متفرق شدند.
تعدادی از همکاران رو هم درجاده اصلی روبروی پالایشگاه دوم جلوشون رو گرفتن که ملحق نشوند.
همزمان هم تعدادی از همکاران به دلیل اگاه شدن از حضور نیروی نطامی در جلوی پالایشگاه دوم به جلوی نفت و گاز پارس رفتند و تجمع بزرگتری تشکیل شد‌.
لازم به ذکر است که همکاران ستاد بدون هیچگونه همکاری و بی خیال به محل کار خود رفتندکه مایه شرمساری بود.
*بله،مطلبی که در خصوص حضور سنگین نیرو انتظامی و برخورد زشت و زننده با کارمندان تو کانال نوشتن کاملا صحت دارد. من خودم حضور داشتم
همه متعجب شده بودیم از این همه حماقت مسئولین که دارن اینطور پرسنل رو خشمگین میکنن
*امروز ظاهرا با اطلاع و هماهنگی قبلی میدان روبروی spgcو میدان ورودی و روبروی منطقه ویژه پارس و همچنین جاده های منتهی به آن خودروها و ماشین های پلیس و راهنمایی رانندگی به وفور دیده میشدند ما که ساعت ۷ صبح داشتیم میرفتیم محل کار عینا دیدیم و مشخص بود که از ساعات قبل از ساعت ۷ صبح مستقر شده بودن و حتی تا ساعت ۱۳ ظهر تعدای از انها حضور داشتند و عملا برای جلوگیری از تشکیل تجمع امده بودن صرفا جهت اطلاع اعلام میگردد.
برگرفته از شبکه های اجتماعی
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
گزارشی از تجمعات اعتراضی کارکنان رسمی صنعت نفت
امروز سه شنبه بیست و هفتم دی ماه با فراخوان قبلی همکاران رسمی واحد های ستادی و عملیاتی در مراکز متعددی از جمله در بهره برداری نفت و گاز غرب در چشمه خوش دهلران،پالایشگاه ایلام؛شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در اهواز، شرکت بهره برداری نفت و گاز پارس، شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، شرکت فلات قاره،پالایشگاه پنجم پارس جنوبی؛ پالایشگاه گاز فجر جم، پالایشگاه آبادان،پتروشیمی ماهشهر و منطقه سیری تجمعات اعتراضی خود را برگزار کردند.
خواسته های این همکاران به قرار زیر است:
۱. اجرای صحیح ماده ۱۰ کارکنان نفت
۲. بهبود جدول بدو استخدام ماده یاد شده به نحوی که همه کارکنان با هر شرایطی با توجه به تورم های کنونی از آن سود ببرند.
۳. پرداخت بک پی ده ساله برآمده از دیرکرد در انجام ماده ده طبق قانون
۴. اصلاح و بهبود وضعیت بهداشت و درمان نفت
۵.پرداخت بی کم و کاست پاداش پایان بازنشستگی همچون گذشته در وزارت نفت
۶. رسیدگی درخور و شایسته بازنشستگان صنعت نفت و بهبود زندگی این بخش از بزرگان صنعت نفت
۷. تعدیل بهنگام مدرک کارکنان و اسان نمودن چگونگی تعدیل
۸. ساماندهی سمت های کارکنان
۹.رسیدگی به وضعیت نابسامان و نگران کننده صندوق بازنشستگی نفت و اصلاح اساسنامه آن.
تجمعات اعتراضی همکاران رسمی برابر فراخوان منتشر شده قرار بود در شهرهای تهران، اهواز،گچساران،عسلویه، شیراز؛ اصفهان؛ مشهد؛ خانگیران،لامرد، دالان و فراشبند،ایلام، آبادان،لاوان، خارگ؛اراک،بندرعباس و همینطور دکل های حفاری و سکوهای نفت و گاز برگزار شود.
تا لحظه انتشار این خبر هنوز اخبار و تصاویری از سایر مراکز به جز مراکز یاد شده به دستمان نرسیده است که به محض دریافت، اخبار تکمیلی منتشر خواهد شد.
بنا بر گزارش های دریافتی در در تجمع پالایشگاه دوم چند نفر از همکاران بازداشت شده اما ساعتی بعد آزاد شده اند.
در ماهشهر و آبادان نیز نیروهای امنیتی و حراست با چند نفر از همکاران بدرفتاری کرده و برخورد فیزیکی صورت گرفته است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از اعتراضات همکاران رسمی حمایت و اعلام پشتیبانی می کند.
تاکید ما همچنان بر اعتصابات سراسری و اتحاد و همبستگی همه نیروهای شاغل در صنعت نفت است.
گزارش تجمع معلمان سقزوزیویه در تاریخ دوشنبه_٢٦_١٠_١٤٠١
فرهنگیان عزیز
همچنانکه می‌دانید انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی در سراسر ایران و بخصوص کردستان در طی سالیان گذشته از طُرُق مختلف چون مکاتبه، امضای طومار،دیدار و برگزاری جلسه با مسئولان در ردەهای مختلف تا سطح وزارت و در نهایت تجمع و تحصن، پیگیر حق و حقوق پایمال شده‌ی فرهنگیان، اجرای اصول مسکوت قانون اساسی (اصول ١٥، ٢٦، ٢٧ و ٣٠)، توجە بە مدارس بافت فرسوده و تخریبی و عدالت آموزشی بوده‌اند و برای رسیدن به این خواسته‌ها از هیچ تلاشی دریغ ننمودەاند و انواع سختی، بی‌مهری وناملایمات، همچون زندان ، تبعید و اخراج را به جان خریده‌اند و آنچه را لازم بوده انجام داده‌اند کە حاصل این کنش ها اجرای نیم‌بند و ناقص رتبه‌بندی است که سالیان طولانی در راهروهای وزارت آموزش و پرورش و مجلس، بین دولت و مجلس دست به دست شد ودر نهایت با همت و تلاش انجمن‌های صنفی سراسر کشور و پیگیری فعالان صنفی، به مرحله‌ی اجرا رسید. قانون رتبه‌بندی بدون هیچ تبصرە و مادەای دال بر حذف گزینشی مزایای آن برای عدەای از معلمان، کە مصوب مجلس و مورد تایید شورای نگهبان است بە صراحت اذعان دارد که قانون رتبەبندی حق همه‌ی فرهنگیان است و هیچ معلمی را نمی‌توان از آن محروم کرد.
اخیراً در کمال ناباوری از سوی وزارت آموزش و پرورش اعلام گردید که برخی فعالان صنفی در کشور و بخصوص در کردستان بنا به دستور شورای عالی امنیت ملی و ارسال نامه از طرف این شورا (هرچند هیچ کس این نامه را ندیده است) از مزایای رتبه‌بندی محروم شده‌اند! اجرای این دستور فراقانونی، نامیمون و سلیقه‌ای باعث اعتراض جامعه فرهنگیان در ایران شده است.
فرهنگیان سقز و زیویه این بی عدالتی و عملکرد فراقانونی را توهین به خود و متضاد با معیارهای انسانی و دینی دانسته و از راه‌های قانونی و مدنی پیگیر حل مشکل ایجاد شده بودە و هستند. اما از سوی مسولان که در واقع خود بانی و مسبب اخلال در نظم و امنیت کشور بە واسطە این عملکرد غیر قانونی و خودسرانە هستند، جواب قانع کننده‌ای دریافت نکردند. بنابراین گروه پیگیری حذف قانون رتبه‌بندی معلمان سقز و زیویه، بر اساس اصول قانون اساسی، تجمع اعتراضی در تاریخ ١٤٠١٫١٠٫٢٦ در محل سالن آموزش و پرورش سقز را در دستور کار خود قرار داد.
تجمع در زمان مقرر ١٢:٤٥ تا ٢ بعد از ظهر با حضور بیش از ٢٠٠ نفر از همکاران معترض و پیگیر فرهنگی در محل سالن اداره برگزار گردید و چند نفر از همکاران سخنرانی نمودند و مشکل حذف رتبه‌بندی و نحوه‌ی کنش‌های بعدی برای پیگیری این موضوع را به سمع و نظر حاضران رساندند.
یکی از راهکارهایی که گروه پیگیری برای مقاومت در برابر این مشکل چە در این مورد و چە در مواردی کە در آیندە احتمال بروز آن وجود دارد، در این تجمع بە استماع همکاران معترض رساندە شد، ضرورت تأسیس یک صندوق حمایتی از همکاران آسیب دیدە بود. این پیشنهاد با موافقت حداکثری همکاران معترض مواجە شدە و قرار بر این شد کە صندوق مذکور هر چە سریعتر تأسیس و سازوکارهای آن توسط همکاران معلوم گردد.
حاضران در تجمع همه یکصدا خواهان حل مشکل شدند و اعلام نمودند در صورتی که تا روز دوشنبه ١٤٠١٫١١٫٠٣ مشکل رتبه‌بندی همکاران حل و فصل نگردد در اولین اقدام ساعات اضافه تدریس را پس خواهند داد و در مراحل بعد از کنش‌های دیگری چون تجمع ، تحصن و ... استفاده خواهند کرد.
لذا به مسولان مربوطه پیشنهاد می‌گردد خواسته‌ی برحق فرهنگیان را شنیدە، اجابت کردە و تا دیر نشده آن را عملی نمایند چرا کە در غیر اینصورت با درپیش گرفتن رویە زیر پا گذاشتن قانون از سوی دستگاهی کە خود می‌بایست بانی امر آموزش، ترویج و تعلیم قانون و ضابطە مداری در جامعە باشد، نمی‌توان انتظار داشت رویە منسوخ عملکرد سیقەای و مغرضانە در برنامە خود داشتە و باید قانون معیار عمل باشد.
قطعاً عواقب عدم توجە بە خواستە قانونی و بر حق معلمان، متوجە مسئولان خاطی و قانون شکن است کە بە واسطە عملکرد غیر قانونی آنها جامعە آموزش و پرورش و فرایند تعلیم و تربیت دچار التهاب شدە است.
گروه پیگیری حذف رتبه‌بندی شهرستان سقز و زیویە
١٤٠١٫١٠٫٢٧
سومین روز تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان
روزسه شنبه 27 دی برای سومین روز متوالی، تجمع اعتراضی اهالی شهرستان گالیکش نسبت به تصمیم دادگاه ویژه روحانیت استان گلستان مبنی بر احضار امام جمعه این شهرستان ادامه پیدا کرد.
تجمع اعتراضی اهالی روستای آب شیرین گچساران نسبت به فاجعه زیست محیطی در پی نصب فِلر گازی در میدان مرکز روستا توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران وبروز مشکلات تنفسی
جمعی از اهالی روستای آب شیرین گچساران برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به فاجعه زیست محیطی در پی نصب فِلر گازی در میدان مرکز روستا توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران وبروز مشکلات تنفسی دست به تجمع وبرافراشتن پلکاردها زدند.

آنها به خبرنگار رسانه ای گفتند: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران اقدام به نصب فِلر گازی در میدان مرکز روستا کرده‌اند که به دلیل نصب این دستگاه اکنون با مشکلات گسترده تنفسی مواجه شده‌اند و هرکاری هم می‌کنند شرکت بهره‌برداری نفت و گاز این شهرستان پاسخگوی دغدغه‌های آنان نیست.
تعدادی از دانش آموزان روستای آب شیرین گچساران هم با در دست داشتن دست نوشته هایی تحت مضامین "هرکجا باشیم آسمان از آن ما است در حفظ آن کوشا باشیم" ،" آسمان آبی حق فرزندان ما است"، " قانون هوای پاک قانون نفس است و این غده آلوده را باید از روستا خارج کنیم"، اعراضشان را نسبت به عملکرد شرکت بهره برداری نفت و گاز این شهرستان بنمایش گذاشتند.

دانشگاه فردوسی مشهد زیر تیغ سرکوب
طی چهار ماه اخیر در دانشگاه‌های کشور شاهد اعتراضات گسترده بودیم که همراه با هزینه‌های فراوانی برای دانشجویان بود. دانشگاه فردوسی مشهد هم از این موضوع مستثنی نبود.
طی این مدت بالغ بر ۳۳ دانشجوی این دانشگاه بازداشت شدند. از این تعداد ۲۹ نفر به قید وثیقه‌هایی بین ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد یا حتی با قید کفالت آزاد شدند. اما هنوز ۴ نفر از این دانشجویان در بازداشت به سر می‌برند.
بالغ بر ۹۰ دانشجوی این دانشگاه با حکم کمیته انضباطی تعلیق شدند و همچنین عده کثیری نیز برای مدتی ممنوع‌الورود بودند.
در کنار این احکام سنگین برخی از دانشجویان از رفتارهای توهین‌آمیز مسئولین کمیته انضباطی به خود و خانواده‌هایشان گزارش دادند. در یکی از این موارد یکی از مسئولین کمیته انضباطی به پدر یکی از دانشجویان گفته: "معلوم نیست چه لقمهٔ حرامی سر سفره بچه‌هایت آوردی که این‌طور شدند"
همچنین برخی از دانشجویان گزارش دادند که به هنگام خروج از دانشگاه به‌دلیل شرکت در تجمعات داخل دانشگاه در خیابان‌های اطراف دانشگاه دستگیر شدند. برخی از دانشجویان نیز به‌دلیل شرکت در تجمعات خارج دانشگاه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند که در این موارد هم گزارشاتی مبنی بر رفتارهای خشونت‌آمیز و فشارهای روحی و روانی و حتی تهدید به «اعدام» دریافت شده است.
اما اکنون پس از آرامش نسبی که در دانشگاه حاکم شده است شاهد رسیدن سرمای شدیدی در شهر مشهد هستیم. به طوریکه دما در بعضی شب‌ها تا منفی ۱۸ درجه سانتیگراد کاهش پیدا کرده است.
در این سرمای استخوان سوز علی‌رغم هشدارهای مقامات دولتی نسبت به فرارسیدن زمستان سخت برای اروپاییان شاهد قطعی گسترده گاز در کشور هستیم.
دانشگاه فردوسی نیز از اواخر هفته گذشته با قطعی گاز مواجه شد به طوریکه بنابر گزارش دانشجویان خوابگاهی از ساعات نیمه شب جمعه ۲۳ دی‌ماه گاز خوابگاه‌های این دانشگاه قطع شده و دانشجوها مجبور شدند از طریق برخی وسایل همانند «اتو» خود را گرم کنند. همچنین این قطعی گاز باعث شده بود تا کافه تریاها و اغذیه‌های دانشگاه نیز تعطیل شوند و دانشجوها برای تهیه مواد خوراکی مورد نیاز خود به مشکل بر بخورند.
ادامه این روند باعث شد تا روز ۲۴ دی‌ماه فرمانداری مشهد تعطیلی تمام مدارس و دانشگاه‌ها در این شهر را اعلام کند و مدیریت دانشگاه نیز خبر از تعطیلی تمام خوابگاه‌های دانشگاه فردوسی را داد. با اعلام این خبر اما عده کثیری از دانشجویان خوابگاهی که به تازگی خود را به مشهد رسانده بودند تا از امروز با آغاز امتحانات نیم‌سال دوم در خوابگاه‌ها مستقر شوند حال باید در وضعیتی که بسیاری از جاده‌ها و مسیرهای ریلی با یخ‌زدگی و سرمای شدید همراه است خود را به شهر محل سکونت خود برسانند. آن هم در شرایطی که مشخص نیست می‌توانند وسیله‌ای برای بازگشت خود مهیا کنند یا خیر!
مازیار سیدنژاد به حبس و مجازات تکمیلی محکوم شد
مازیار سیدنژاد، فعال کارگری توسط دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال حبس، ممنوعیت خروج از کشور و سایر مجازات های تکمیلی محکوم شد.
بر اساس این حکم که توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، صادر و به وی ابلاغ شده، آقای سیدنژاد از بابت اتهام “عضویت در گروه های کمونیستی” به دو سال حبس و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس و به عنوان مجازات تکمیلی به دو سال ممنوعیت خروج از کشور، ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه ها و ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است. در صورت تایید این حکم در مرحله تجدید نظر، با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی دو سال حبس برای وی قابل اجرا خواهد بود.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
جان باختن 3 کارگر مرغداری در ناحیه صنعتی نوجه ده استان اردبیل بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن
صبح روز سه شنبه 27 دی،3 کارگر یک مرغداری واقع در ناحیه صنعتی نوجه ده استان اردبیل بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان باختند.
براساس گزارش های رسانه ای شده،این 3کارگرعضو یک خانواده اهل اهواز بودند که برای کار به ناحیه صنعتی نوجه ده مهاجرت کرده‌ بودند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید