اخباروگزارش های کارگری 21 و 22 دی ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

فراخوان تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به : ۱. بی‌توجهی به لایحه همسان‌سازی بازنشستگان ۲. تصویب ناقص رتبه‌بندی و عدم اجرای آن توسط دولت ۳. فراموش شدن ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری ۴. فقدان آموزش رایگان و بی‌توجهی به اصل ۳۰ قانون اساسی ۵. عدم پرداخت پاداش پایان خدمت سال ۱۴۰۰ ۶. عدم استخدام معلمان خرید خدمات آموزشی ۷. دربند بودن معلمان کنشگر و فعال صنفی

مکان تجمع

استان تهــران : مقابل مجلـس

مراکز استان‌ها : مقابل اداره کل استان

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش

تاریخ تجمع:

پنجشنبه، ۲۳ دیـماه، ساعت ۱۰

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:آغاز اعتصاب در پروژه‌ پایانه نفتی قشم

- اعتصاب کارگران شهرداری منطقه 6 اهوازدراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق برای چندمین روز

- اعتصاب کارگران کارخانه واگن‌سازی تهران دراعتراض به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش برای چندمین روز

- اعتصاب وتجمع کارگران معدن طاشکوییه دراعتراض به سطح پایین حقوق

- ادامه اعتراضات کارگران سد شفارود رضوانشهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان بابرپایی تجمع مقابل استانداری گیلان

- اعتصاب وتجمع راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق گیلان در اعتراض به سطح نازل حقوق

- انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران: دریغا! بکتاش آبتین هم رفت؛ شاعر نویسنده و سینماگر

- کانون نویسندگان ایران:

1- گرامیداشت یاد بکتاش آبتین در بند زنان زندان اوین به تبعید یکی از زندانیان انجامید.

2- دادگاه احمد زاهدی لنگرودی فردا(چهارشنبه ۲۲ دی) برگزار می‌شود.

3- بیانیه‌ی انجمن جهانی قلم (پن) درباره‌ی بکتاش آبتین و رضا خندان (مهابادی)

- ادامه فشارها بر رادا مردانی

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

پرونده سازی جدید برای اسماعیل گرامی و شاپور احسانی‌راد دو کارگر بازنشسته زندانی ازسوی رئیس زندان تهران بزرگ

- شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه: خواهان لغو حکم ۵ سال زندان لیلا حسین‌زاده شویم

- تجمع اعتراضی اهالی روستای قلعه نو شمس آباد دزفول نسبت به زمین خواری مقابل فرمانداری

- جان باختن کارگر شهرداری کردکوی براثر در رفتن جک ماشین زباله

- مرگ ومصدومیت کارگر معدن شن و ماسه روستای طینوج قم براثر گاز گرفتگی

- جان باختن کارگرکارخانه کارتن سازی اشتهارد حین کار با دستگاه برش پرسی

- جان باختن ینک کارگر در کرمانشاه بر اثر سقوط از ارتفاع

- جان باختن کارگر سیمبان شرکت توزیع برق لاهیجان پس از 180 روز دست وپنجه نرم کردن با مرگ

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:آغاز اعتصاب در پروژه‌ پایانه نفتی قشم

بنا بر گزارش های رسیده همکاران پروژه ای ما در پیمانکاری کیوانی شاغل در شرکت تیو انرژی یا سدید جهان صنعت سابق در فاز دو پروژه ترمینال نفتی قشم در اعتراض به پایین بودن دستمزد، ایام کار و همینطور سه ماه دریافت نکردن دستمزدشان دست به اعتصاب زده و کار پروژه را تعطیل کرده اند.

این همکاران در بخش ساخت مخازن نفتی مشغول به کار بوده اند.

خواست فوری کارگران در همه بخش های صنعت نفت برچیده شدن بساط پیمانکاران و افزایش دستمزدها و پرداخت بموقع آن و عمل به وعده های داده شده است.

ما همچنان بر مطالباتمان تاکید داشته و هر کجا پیمانکاران چپاول گر خلف وعده نمایند دست از کار خواهیم کشید.

درهمین رابطه:اعتصاب همکاران پروژه‌ای پایانه نفتی قشم

روز بیستم دیماه همکاران ما در شرکت تیو انرژی در پیمانکاری کیوانی در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه حقوق و پایین بودن دستمزد‌ها دست از کار کشیدند و تجمع کردند. بر اساس خبر دیگری در هفته گذشته نیز همکاران ارکان ثالث ما در فاز 19 به خاطر عدم پرداخت مطالبات خود و خلف وعده های پیمانکاران دست به اعتراض زدند. اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدها، اعتراض به سطح پایین حقوقها و خلف وعده های پیمانکاران برای افزایش سطح آنها مطابق با ارقام درخواستی اعلام شده کارگران از جمله موضوع اعتراض در مراکز مختلف نفتی است. یک مطالبه مهم ما کارگران نفت برچیده شدن بساط پیمانکاران و لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی است. اعتراضات تا کنونی ما فشار سنگینی بر روی پیمانکاران بوده و ما را در موقعیت قویتری برای پیشبرد مبارزاتمان قرار داده است. ما کارگران نفت پیگیر مطالبات خود هستیم.

*اعتصاب کارگران شهرداری منطقه 6 اهوازدراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق برای چندمین روز

روز سه شنبه 21 دی دی برای چندمین روز متوالی،کارگران شهرداری منطقه 6 اهوازبه اعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق ادامه دادند و تزجمع آوری زباله ها ازسطح شهر خودداری کردند.


*اعتصاب کارگران کارخانه واگن‌سازی تهران دراعتراض به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش برای چندمین روز

کارگران کارخانه واگن‌سازی تهران چندروز برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش ازرفتن برسرکارشان خودداری کردند

روز سه شنبه 21 دی،مدیرعامل شرکت واگن‌سازی تهران درباره اعتراض کارگران این شرکت به خبرنگاررسانه ای گفت:2 هفته گذشته همکاران ما در کارخانه و برخی تعمیرگاه‌ها نسبت به دیرکرد پرداخت حقوق و مزایای خود اعتراض داشتند.

وی ادامه داد: آنها انتظار داشتند ابتدای ماه، حقوقشان را دریافت کنند که انتظار بجا و درستی است اما این امر با چند روز تأخیر انجام شده بود؛ در کنار آن پایین بودن میزان حقوق دریافتی را هم مطرح کردند.

وی در پاسخ به اینکه ظاهراً قرار است افزایش حقوق روی مبلغ دریافتی آنها اعمال شود نه پایه حقوق، گفت: در جلسه‌ای که روز گذشته با کارکنان شرکت داشتیم اعلام کردم که 30 درصد به پایه حقوق آنها اضافه خواهد شد، آنها نیز به ادامه فعالیت و کار خود پرداختند.

وی افزود: تکنسین‌ها که کمترین مبلغ دریافتی را دارند، بیشترین میزان افزایش یعنی 30 درصد را خواهند داشت و سایر رده‌های شغلی در شرکت، حقوقشان با درصدهای کمتری افزایش خواهد یافت.

درهمین رابطه:صاحب منصبان هر کجا پامیگذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومیشوند:

اعتراض کارگران کارخانه واگن‌سازی تهران نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق همزمان با بازدید عضو شورای شهر تهران

کارگران کارخانه واگن‌سازی تهران واقع در بزرگراه بهشت زهرا پایتخت همزمان بابازدید عضو شورای شهر تهران،اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق،ابرازکردند.

درهمین رابطه،روز یکشنبه 12 دی محمد آخوندی عضو شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور جلسه علنی این شورا گفت: چند روز گذشته بازدیدی از کارخانه واگن سازی داشتیم تا بحث قطار ملی را پیگیری کنیم، ولی متاسفانه متوجه مشکلات دیگری شدیم که بسیاری از کارگران کارخانه گلایه ای مبنی بر عدم پرداخت حقوق های خود داشتند.

*اعتصاب وتجمع کارگران معدن طاشکوییه دراعتراض به سطح پایین حقوق

روز چهارشنبه 22 دی، کارگران معدن طاشکوییه برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق دست از کارکشیدند وتجمع کردند.


یکی از کارگران این معدن با بیان اینکه وضعیت اقتصادی و مالی مناسبی نداریم به خبرنگاریک رسانه شهربافق گفت: حقوق کارگر زیرزمین در عمق 250 متر از زمین بدون غیبت و اضافه کاری 4 میلیون و 300 هزار تومان است.

وی افزود: قرارداد سه ماهه به دلیل مکانیزه شدن معدن به یکماهه کاهش یافته است چون نیاز به کارگر ندارند.

وی با اشاره اینکه به ما می گویند یادتان رفته است روز اول التماس می کردید تا مشغول بکار شوید تصریح کرد:کار در 4 شیفت کاری 8 ساعت است در صورتی که طبق قانون اداره کار باید 6 ساعت باشد زمانی که اعتراض کردیم در این باره گفتند با اداره کار هماهنگ هستیم.

او با اشاره به اینکه چرا کسی به فریاد ما نمی رسد خاطر نشان کرد:800 هزار تومان در ماه فقط اجاره خانه دارم آیا شما از گرد و خاکی که به ریه ما می رود اطلاع دارید؟!!!

این کارگر ادامه داد: پس از 7 سال از راه اندازی معدن و پس از 3 سال کار بنده، هنوز طرح طبقه بندی اجرا نشده است.

وی گفت:پایه سنوات، بیمه تکمیلی و…. به کارگران این معدن تعلق نمی گیرد.

*ادامه اعتراضات کارگران سد شفارود رضوانشهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان بابرپایی تجمع مقابل استانداری گیلان

روز سه شنبه 21 دی ، کارگران سد شفارود رضوانشهر همزمان با پانزدهمین روزاز دور جدید اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان دست به تجمع مقابل استانداری گیلان در رشت زدند.


درهمین رابطه:دورجدید تجمعات اعتراضی کارگران پروژه سد شفارود رضوانشهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان سیزدهمین روز را پشت سرگذاشت

روز یکشنبه 19 دی برای سیزدهمین روز متوالی، کارگران پروژه سد شفارود رضوانشهربا ادامه تجمعشان مقابل ورودی کارگاه به اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان ادامه دادند وخواهان پاسخگویی به خواسته هایشان شدند.

*اعتصاب وتجمع راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق گیلان در اعتراض به سطح نازل حقوق

روز چهارشنبه 22 دی، راننده‌های استیجاری شرکت توزیع برق گیلان در اعتراض به سطح نازل حقوق دست از کارکشیدند وبا به صف کردن خودروهایشان تجمع کردند.


تعدادی از تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ایگفتند: حدود 180راننده استیجاری شرکت توزیع برق گیلان هستیم که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکار برای جابجایی و انتقال سیمبانان فعالیت داریم. حقوق و مزایایی که طبق قرارداد بابت دستمزد از پیمانکار دریافت می‌کنیم، کافی نیست و کفاف زندگی و حتی مخارج خودروهای ما را نمی‌دهد.

وی افزود: خودروهای استیجاری وانتبار هستند و راننده‌ها روزانه 8 تا 12ساعت در شرایط سخت و در جاده‌های خاکی کوهستانی و مناطق جنگلی گیلان به ازای دریافت 6 میلیون و200هزارتومان در ماه کار می‌کنند. درواقع راننده‌های این خودروها فاقد دستمزد هستند و آنچه پیمانکار بخش خصوصی به ازای مزد به آن‌ها پرداخت می‌کند فقط اجاره بهای خودروهاست که آنهم تامین کننده هزینه‌های جاری خودروها نیست.

طبق اظهارت یکی از رانندگان، همه هزینه‌های جاری خودروها حتی پول بنزین برعهده راننده است و پیمانکار هزینه‌های اضافه بابت مخارج خودروها را به راننده‌ها پرداخت نمی‌کند.

 

این کارگر با اشاره بر اینکه پیش از این قرارداد راننده‌ها با کارفرمای اصلی (شرکت توزیع برق گیلان) بود و در حال حاضر حدود چهار سال است که به پیمانکاری تبدیل وضعیت شده‌ایم، از تلاش بی‌نتیجه راننده‌های استیجاری برای تبدیل وضعیت خود گفت: راننده‌های استیجاری پیمانی شرکت توزیع برق گیلان مدعی هستند که شرکت واسطه‌ای که به بهانه تامین نیرو وارد منطقه عملیات انتقال برق شده‌اند عملا هیچ نقشی در ارائه خدمات ندارد.

طبق اظهارت یکی دیگر از راننده‌ها؛ پیمانکار تامین نیرو در مقام کارفرما به هیچ‌یک از تعهدات مزدی خود در قبال کارگران راننده خودروهای استیجاری عمل نمی‌کند. به نظر می‌رسد این شرکت‌ها صرفا برای دور زدن قانون تاسیس شده‌اند.

این کارگر راننده گفت: به عنوان نمونه همکاران راننده چهار سال حق عیدی و سنوات خود را دریافت نکرده‌اند. در عین حال حق ماموریت و برخی دیگر از مزایا را نمی‌گیرند و اگر هم می‌گیرند بسیار کم است. فیش حقوقی و برگه قرارداد کار هم ندارند. همچنین پایان سال به بهانه عقد قرارداد جدید از کارگران راننده بدون تسویه حساب کامل امضاء گرفته می‌شود.

او با بیان اینکه مدیریت شرکت باید هر ماهه مطالبات مزدی ما را به همراه اجاره بهای خودروها پرداخت کند، افزود: مدیران و مسئولان منطقه می‌توانند با حذف پیمانکاران تامین نیرو با کارگران راننده قرارداد مستقیم ببندند. ما کارگران انتظار داریم منابع مالی که هر ماه با وجود پیمانکاران از دریافتی ماهانه‌مان کسر می‌شد به کارگران بازگردد و با این اتفاق شاهد افزایش انگیزه در کارگران بشوند.

*انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران: دریغا! بکتاش آبتین هم رفت؛ شاعر نویسنده و سینماگر

هرشب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز

این آسمان غم‌زده غرق ستاره‌هاست

دریغا! بکتاش آبتین هم رفت؛ شاعر نویسنده و سینماگر.

عصر روز شنبه ۱۸ دیماه ۱۴۰۰، قلب پاک و بزرگ او که جز برای آزادی اندیشه و عدالت نمی‌تپید، باز ایستاد. در بندش افکندند؛ دارو و درمان و رسیدگی پزشکی را از او دریغ کرده و در مقابل هیولای مرگ کرونایی تا نزدیک شدن مرگ محتوم بی‌دفاع، رهایش کردند و این چیزی جز قتل عمد نیست.

مسئولان زندان مسئول حفظ جان و سلامت تمامی زندانیان هم هستند و باید در مقابل این بی‌توجهی عمدی منجر به مرگ پاسخگو باشند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران، از دست رفتن بکتاش را به خانواده محترم او، کانون نویسندگان ایران و تمامی دغدغه‌مندان عدالت و آزادی اندیشه و بیان تسلیت می‌گوید.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آزاد تهران

20 دی ماه 1400

*کانون نویسندگان ایران:

1- گرامیداشت یاد بکتاش آبتین در بند زنان زندان اوین به تبعید یکی از زندانیان انجامید.

روز یک‌شنبه، ۱۹ دی‌ماه زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین، مراسم یادبودی برای بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران برگزار کردند.

صبح روز بعد، ۲۰ دی‌ماه مأموران زندان به بند زنان هجوم برده و قصد داشتند عالیه مطلب‌زاده، عکاس، روزنامه‌نگار، فعال حقوق زنان و نایب‌رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و از برگزارکنندگان اصلی مراسم مذکور را به زندان قرچک ورامین منتقل کنند که با مقاومت او و همبندان‌اش مواجه شدند. پس از آن مأموران زندان، زندانیان را تهدید کردند که اگر مطلب‌زاده را تحویل ندهند با توسل به "قوه‌ی قهریه" وارد بند خواهند شد.

نهایتاً با اعمال زور و تحت فشار قرار دادن زندانیان، عصر روز دوشنبه او را به زندان قرچک منتقل کردند.

به گفته‌ی یک منبع آگاه، دستور انتقال عالیه مطلب‌زاده به زندان قرچک توسط دادستان تهران داده شده است و یکی از دلایل انتقال او برگزاری مراسم یادبود برای بکتاش آبتین بوده است.

2- دادگاه احمد زاهدی لنگرودی فردا(چهارشنبه ۲۲ دی) برگزار می‌شود.

جلسه‌ی محاکمه‌ی احمد زاهدی‌لنگرودی، نویسنده، شاعر، روزنامه‌نگار و مستندساز عضو کانون نویسندگان ایران، چهارشنبه ۲۲ دی در شعبه‌ی ۱ دادگاه کیفری (مطبوعات) شهرستان رشت برگزار می‌شود.

در ابلاغیه‌ای که برای او صادر شده اتهامات "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" عنوان شده که مصداق آن مقالات و گزارش‌های منتشر شده در ماهنامه‌ی «گیلان اوجا» پیرامون مطالبات و پوشش اعتراضات فرهنگیان و طبقه‌ی کارگر است و هیچ‌کدام جرم نبوده و در چهارچوب قانون و وظایف مطبوعات است. در نتیجه بازداشت، بازجویی و محاکمه بر مبنای این اتهامات، مصداق روشن نقض قوانین کشور و پرونده‌سازی کذایی‌ست.

احمد زاهدی‌لنگرودی، دی ماه ۱۳۹۸ به همراه جمعی از فعالان مدنی و مدافعان حقوق زنان گیلان به دلیل حضور در مراسم چهلم نوید بهبودی، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ در خیابانی در روستای مهویزان صومعه‌سرا، بدون حکم قضایی بازداشت و پس از بیش از چهل روز زندان و بازجویی با چشمبند در انفرادی، نهایتاً با قرار وثیقه آزاد شده بود.

از دی ماه ۱۳۹۸ تا امروز چندین‌بار وقت محاکمه در دادگاه‌های شهرستان صومعه‌سرا و رشت مشخص شده بود که به دلیل اعتراض و درخواست وکیل وی، مصطفی نیلی برای تشکیل دادگاه صالحه، رسیدگی به پرونده به تعویق افتاده بود.

این دادگاه در حالی تشکیل می‌شود که حکومت ۱۸ دی‌ماه یکی از اعضای کانون نویسندگان ایران، بکتاش آبتین را به کام مرگ فرستاده است؛ عضو دیگر کانون، رضا خندان (مهابادی)، در آخرین روزهای مرخصی استعلاجی‌اش با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کند و دو عضو دیگر کانون نویسندگان ایران، کیوان باژن و آرش گنجی در زندان اوین محبوس‌اند.

3- بیانیه‌ی انجمن جهانی قلم (پن) درباره‌ی بکتاش آبتین و رضا خندان (مهابادی)

انجمن جهانی قلم (پن) خواهان تحقیق درباره‌ی مرگ دردناک بکتاش آبتین است و درمورد خطری که جان رضا خندان را تهدید می‌کند هشدار می‌دهد.

انجمن جهانی قلم (پن) سوگوار مرگ بکتاش آبتین، نویسنده، شاعر، و فیلم‌ساز برجسته، است که روز شنبه ۸ ژانویه‌ی ۲۰۲۲ در نبرد با کووید-۱۹ در بیمارستانی در تهران جان باخت. انجمن جهانی قلم مسئولیت کامل مرگ آبتین را متوجه حکومت ایران می‌داند و خواهان تحقیق فوری درباره‌ی سهل‌انگاری در مراقبت‌های درمانی است که به مرگ او انجامید.

انجمن جهانی قلم هم‌چنین بسیار نگران وضعیت رضا خندان (مهابادی) است که هفته‌ی گذشته از بیمارستان مرخص شده و هنوز دوران نقاهت بیماری کووید-۱۹ را می‌گذراند. پن جهانی تأکید می‌کند که خندان نباید به زندان بازگردانده شود تا زمان کافی برای بهبود کامل داشته باشد.

پن جهانی بار دیگر از حکومت ایران می‌خواهد که بی‌درنگ و بدون قیدوشرط رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، این نویسندگان برجسته را آزاد و از تمامی اتهامات تبرئه کند.

بُرهان سون‌ماز، رئیس انجمن جهانی قلم، اظهار داشت: «تمامی اعضای انجمن قلم از مرگ بکتاش آبتین سخت اندوهگین شده‌اند، مرگی که می‌توانست رخ ندهد اگر مقامات ایران برای زندگی انسان‌ها ارزش قائل بودند. ما در اندوه از دست دادن نویسنده‌ای بزرگ و مبارزی سرسخت در دفاع از ‌آزادی بیان سوگواریم. آبتین و دیگر نویسندگان هم‌بند او، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، باید مایه‌ی افتخار و سزاوار ستایش باشند نه‌این‌که محکوم یا زندانی شوند. مرگ آبتین نشانه‌ی بارز مخاطراتی است که نویسندگان مستقل در ایران پیش رو دارند و گویای نیاز شدید به آزاد‌ی تمامی نویسندگانی است که به دلیل نوشته‌های خود ناعادلانه زندانی شده‌اند.»

آبتین در نوامبر ۲۰۲۱ برای بار دوم در زندان اوین به کووید-۱۹ مبتلا شد. با وجود وخامت حال آبتین مقامات زندان ده روز او را از رسیدگی درمانی محروم کردند. سپس او را به بیمارستان طالقانی منتقل کردند، اما با بدتر شدن حال او خانواده و وکلای آبتین خواستار انتقال او به بیمارستانی خصوصی شدند. بااین‌همه، وضعیت او هم‌چنان بدتر می‌شد تا جایی که ناگزیر او را به خواب مصنوعی بردند و چند روز بعد جان داد.

هم‌بند او رضا خندان (مهابادی) نیز به کووید-۱۹ مبتلا شده است. مقامات زندان او را به بیمارستان طالقانی منتقل کردند، اما خانواده و وکلای رضا موفق شدند او را برای مراقبت‌های درمانی مناسب‌تر به بیمارستانی خصوصی منتقل کنند. رضا به‌تازگی از بیمارستان مرخص شده و پزشکان درمان او را در خانه ادامه می‌دهند. بنا بر اطلاع انجمن جهانی قلم بیم آن می‌رود که او را پیش از بهبود کامل به زندان بازگردانند.

در ژوئیه ۲۰۲۰، مارک ایزاک رئیس وقت انجمن قلم سیدنی گفت‌وگویی با بکتاش آبتین و رضا خندان (مهابادی) داشت که آن دو از سابقه‌ی درازدامن سانسور نویسندگان، جزییات محاکمه‌ی خود و چالش‌های پیش روی آزادی بیان در ایران سخن گفتند. بکتاش آبتین در پایان چنین گفت:

«...ما با آگاهی کامل از خطرات بر تعهد خود که مبارزه برای آزادی بیان و پایان دادن به سانسور است پای می‌فشاریم. اما انتظار داریم تمامی یاران ما، نویسندگان و روشنفکران و کسانی که در سراسر جهان برای آزادی بیان می‌جنگند، از ما حمایت کنند، به‌ویژه ‌از آن رو که آنان شرایطی به هولناکی وضعیت ما ندارند.»

پیشینه:

رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن اعضای کانون نویسندگان ایران‌اند و کتاب‌های زیادی درباره تاریخ ایران، جامعه‌شناسی و نقد ادبی به چاپ رسانده‌اند. در مه ۲۰۱۹، شعبه ۲۸ «دادگاه انقلاب» به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» دو نویسنده‌ی نخست را به شش سال و کیوان باژن را به سه سال و شش ماه زندان محکوم کرد. مصداق این احکام از جمله مشارکت در تدوین تاریخچه‌ی کانون نویسندگان ایران است که چندین دهه منتقد دولت‌های [پیشین و کنونی] ایران بوده است.

*ادامه فشارها بر رادا مردانی

پس از یک ماه احضارهای شفاهی و کتبی روز دوشنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ رادا مردانی به حراست آموزش و پرورش فراخوانده شد و از او پیرامون چرایی مصاحبه های او با رسانه ها و تجمعات معلمان پرسش هایی به عمل آمد .

آقای مردانی با دفاع از مطالبات معلمان و حقانیت اعتراضات، اعتصابات و اقدامات قانونی فرهنگیان در راستای احقاق حقوق به ناحق پایمال شده شان درباره مصاحبه ها با اشاره به غیر مجرمانه بودن مصاحبه و محتوای مصاحبه ها گفته است : کدام رسانه داخلی یک دقیقه اعتراض معلمان را پوشش داده و از نمایندگان معلمان برای بیان مطالبات آنها دعوت نموده است و یا حاضر به مصاحبه با نمایندگان واقعی معلمان و پوشش و انعکاس مشکلات و مطالبات بحق عظیم ترین و محق ترین قشر جامعه است ؟!؟

رادا مردانی معلم و فعال صنفی در ادامه با تأکید بر قانونی و بحق بودن مطالبات فرهنگیان، دانش آموزان و سایر اقشار جامعه اشاره داشتند که در ادامه این مسیر تا رسیدن به تمام مطالبات با همکاران، دانش آموزان و مردم عزیز ایران همراه خواهم بود.

ضمنا ایشان هم اکنون تحت فشار نهادهای امنیتی و دارای پرونده های باز در محاکم قضایی است.

منبع:کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

پرونده سازی جدید برای اسماعیل گرامی و شاپور احسانی‌راد دو کارگر بازنشسته زندانی ازسوی رئیس زندان تهران بزرگ

با شکایت رئیس زندان تهران بزرگ، اسماعیل گرامی و شاپور احسانی‌راد دو کارگر بازنشسته زندانی به همراه چهار زندانی سیاسی دیگر روز ۱۸ دی از سوی دادسرای فشافوییه احضار شدند و با اتهام ساختگی " شورش در زندان" پرونده جدیدی برایشان باز شد و با صدور قرار وثیقه صد میلیون تومانی به زندان بازگردانده شدند.

ماجرا از این قرار است که چندی پیش با کوتاهی مسئولین زندان و نگهبانان، چندین تن از زندانیان در حضور مسئولین زندان و نگهبانان، گروهی از دیگر زندانیان به دلیل اینکه نامبردگان نسبت توزیع مواد مخدر در زندان معترض بودند حمله شد و آنان را مضروب کردند. اما با این وجود برای نامبردگان با اتهام "شورش در زندان" پرونده سازی می‌شود.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پرونده سازی جدید برای اسماعیل گرامی و شاپور احسانی راد دو کارگر بازنشسته که به دلیل دفاع از حقوق کارگران و بارنشستگان زندانی شده‌اند را محکوم می‌کند و خواهان آزادی بی‌قید و شرط آنان می‌باشد.

*شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه: خواهان لغو حکم ۵ سال زندان لیلا حسین‌زاده شویم

شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه متن زیر را روز ۱۰ ژانویه ۲۰۲۲ در تارنمای خود منتشر کرد:

خواهان لغو حکم ۵ سال زندان لیلا حسین‌زاده شویم

قوه قضائیه ایران به لیلا حسین‌زاده فرصت داده تا پیش از ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ خود را جهت اجرای حکم ۵ سال زندان معرفی کند. لیلا دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران و از مدافعان جنبش کارگری‌ست. لیلا پس از یک دستگیری خشونت‌آمیز و تحمل ۲۶ روز زندان به تازگی با یک وثیقه‌ی بسیار سنگین آزاد شد. لیلا دچار بیماری کرون است، به همین دلیل پزشکی قانونی گفته است که نمی‌تواند حبس شود.

لیلا به ۵ سال زندان محکوم شده است، چرا که با چند دانشجوی دیگر زادروز یک دانشجوی زندانی سیاسی به نام محمد شریفی مقدم را جشن گرفتند. آنان در این جشن سرود «خون ارغوان‌ها» را خواندند که برای قاضی پذیرفتنی نیست.

لیلا دو سال پیش چندین ماه زندانی بود و در زندان دچار بیماری کرون شد. او به دارو نیاز دارد. شرایط حبس و برخورد غیرانسانی زندانبانان به ویژه با زندانیان سیاسی می‌توانند زندگی لیلا را جداً به خطر اندازند.

بکتاش آبتین، نویسنده، شاعر، فیلم‌ساز و عضو کانون نویسندگان ایران زندانی سیاسی بود. او دچار کووید ۱۹ شد. اما مسئولان زندان نگذاشتند بکتاش را به موقع به بیمارستان ببرند. بکتاش در ۴۷ سالگی روز ۸ ژانویه ۲۰۲۲ درگذشت.

آرش جوهری کارگری‌ست که به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. او از ۱۷ ماه پیش در زندان است. اکنون همسرش، شادی گیلک که پرستار است از روز ۷ ژانویه ۲۰۲۲ برای یک سال به زندان افکنده شده است.

مثال‌ها فراوان هستند. لیلا حسین‌زاده نباید دوباره به زندان برود. جان او در خطر جدی خواهد بود.

پیوند به مطلب اصلی:

https://laboursolidarity.org/Le-pouvoir-judiciaire-iranien-a

*تجمع اعتراضی اهالی روستای قلعه نو شمس آباد دزفول نسبت به زمین خواری مقابل فرمانداری

روزچهارشنبه 22 دی،جعی از اهالی روستای قلعه نو شمس آباد دزفول برای اعتراض به زمین خواری مقابل فرمانداری ویژه این شهرستان دراستان خوزستان اجتماع کردند.


یکی ازتجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفت: حدود چهار هکتار از اراضی ملکی روستای قلعه نو که که قریب به 60 سال پیش طبق توافقات میان بزرگان و مالکین، تقسیمات مورد توافق صورت گرفت.

اوافزود: در سال‌های اخیر با مطرح شدن طرحی بنام طرح هادی، و اجرای آن در این زمین‌ها پیگیری‌های صورت گرفت و مجوزات لازم کشوری، استانی و شهرستانی لازم اخذ شد‌.

وی ادامه داد: حتی در طول مدت اخذ مجوزات هیچ مشکلی بر سر مالکیت و سند زمین‌ها پیش نیامد و با طی کردن مسیر قانونی در حال حاضر ساخت و سازهای طرح هادی در این اراضی صورت می‌گیرد.

او گفت: مدتی است که یک نفر به نمایندگی از فرزند یکی از مالکان اسبق و با وساطت فردی دیگر ادعای مالکیت اراضی را دارد.

اواضافه کرد: باوجود نادرست بودن ادعای وی متاسفانه دادگاه حکمی صادر کرده که موجب توقف اجرای طرح هادی روستای قلعه نو شده است.

*جان باختن کارگر شهرداری کردکوی براثر در رفتن جک ماشین زباله

روز چهارشنبه 22 دی،یک کارگر 30 ساله واحد موتوری شهرداری کردکوی دراستان گلستان حین کار نظافت ماشین حمل زباله براثر در رفتن جک ماشین زباله دردم جان باخت.

*مرگ ومصدومیت کارگر معدن شن و ماسه روستای طینوج قم براثر گاز گرفتگی

روز سه شنبه 21 دی، یک کارگر 33 ساله معدن شن و ماسه روستای طینوج (جهرود) در بخش دستجرد استان قم براثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خودراازدست داد و 5 کارگر دیگر مسموم شده‌اند که یکی از آن‌ها بدحال بوده که با اورژانس هوایی به مرکز درمانی منتقل شد.

*جان باختن کارگرکارخانه کارتن سازی اشتهارد حین کار با دستگاه برش پرسی

روز سه شنبه 21 دی،یک کارگرکارخانه کارتن سازی اشتهارد واقع در شهرک صنعتی کوثرحین کار با دستگاه برش پرسی گرفتار حادثه شد ودرراه انتقال به بیمارستان جانش را ازدست داد.

*جان باختن ینک کارگر در کرمانشاه بر اثر سقوط از ارتفاع

یک کارگر 43 ساله،حین کار دریک ساختمان در حال ساخت واقع در بلوار نسترن شهر کرمانشاه بدنبال سقوط از طبقه هفتم درم جان باخت.

*جان باختن کارگر سیمبان شرکت توزیع برق لاهیجان پس از 180 روز دست وپنجه نرم کردن با مرگ

اسماعیل زارع کارگر سیمبان شرکت توزیع برق لاهیجان 18 تیرماه حین کار براثر برق گرفتگی به کما رفت ودربیمارستان بستری شد.

این کارگرروز 18 دی ماه پس از حدود 180 روز دست وپنجه نرم کردن با مرگ جان خودراازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید