اخباروگزارش های کارگری2-5مرداد ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- ادامه اعتراضات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی با برپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان ودفتر بهارستان نشین اهوازی. ادامه اذیت وآزارازجمله فشار اقتصادی به کارگران حق طلب فولاد اهواز توسط مدیریت شرکت- تجمع اعتراضی خانواده جانبازان حق طلب بازداشتی علیرضا میرزایی وفریدون بیراوند نسبت به زندانی کردنشان مقابل زندان اوین- طوفان توییتری شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی فرهنگیان ایران همبستگی با معلمان وکارگران زندانی

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:طوفان توئیتری

- دیدار جمعی از معلّمان شهرستان جلفا با آقای لطیف روزیخواه پس از آزادی و اعلام حمایت از معلّمان زندانی.

- برگزاری دادگاه 2 فرهنگی کنشگر درسنندج

- سی و پنجمین روز اعتصاب غذای حسن سعیدی و بی خبری از سلامت جسمانی شهابی و سعیدی امروز پنجم‌ مرداد.

- بهرام گرگان، کارگر بازنشسته فولاد خوزستان، توسط اطلاعات سپاه دستگیر شد

- ریبوار عبدالهی، فعال کارگری به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد

- برگزاری جلسه بازپرسی گلنار قدیم‌خانی، هاوژین لطیفی و آرمین شریفه

- از حال وروز بازماندگان جانباختگان حادثه متروپل آبادان چه خبر؟

بازداشت چند نفر از اعضای خانواده جانباختگان بدنبال قتل بردار مالک متروپل

- جان باختن 3 کارگرمقنی در 3 حادثه جداگانه:

1- جان باختن یک کارگردراصفهان براثر سقوط در چاه 70 متری

2- جان باختن یک کارگر مقنی دربرازجان براثر سقوط درچاه

3- جان باختن یک کارگر مقنی 60 ساله درهمدان براثر گازگرفتگی

*ادامه اعتراضات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی با برپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان ودفتر بهارستان نشین اهوازی

روز چهارشنبه 5 مرداد، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران بابرپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان ودفتر بهرستان نشین اهوازی وسردادن شعارهایی منجمله:«سید کریم حیا کن گروه ملی رارهاکن»،«ام الفساد اهواز همینجاست همینجاست»،ما کارگران فولاد علیه ضلم وبیداد مب جنگیم می جنگیم»و... به اعتراضشان نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی ادامه دادند.

ادامه اذیت وآزارازجمله فشار اقتصادی به کارگران حق طلب فولاد اهواز توسط مدیریت شرکت

گزارش منتشره بتاریخ 5 مرداد بشرح زیر درشبکه های اجتماعی حاکی از ادامه اذیت وآزارازجمله فشار اقتصادی به کارگران حق طلب فولاد اهوازتوسط مدیریت شرکت می باشد:

از نظر انسانها سگها حيواناتي با وفا و مفيد هستند . .

ولي از نظر گرگها، سگها گرگهايي بودند که تن به بردگي دادند،

تا در آسايش و رفاه زندگي کنند!

" چگوارا"

پس از آنکه تهدید و ارعاب واحد حراست نتوانست اراده فولادین فولادمردان گروه ملی را بشکند تیم فاسد و رانتی مدیریت بجای حل ریشه ای مشکلات ساده ترین راه که مقابله با کارگر است را انتخاب میکند و با استفاده از پست ترین و حقیرترین روش های ممکن با دست بردن در ساعات اضافه کار بصورت غیر قانوني محدود مردان حاضر در میدان جهاد و عمل سعی در متفرق نمودن کارگران معترض در خیابان میکند.

این عمل که توسط کمیته مربوطه به دستور سرپرست انتصابی پروازی علی محمدی که اعضای آن را مسعود بنی نعمه ،مینو طالبی ،نادر پاژنگی ،خطیبی و صیدی پور تشکیل میدهند ، این پیام را در بر دارد که تعداد مطالبه گران حقوق پرسنل گروه ملی ۱۰ نفر باشد یا ۱۰۰۰نفر ، چون صدای حق است باعث لرزش و ترس ظالم و تباه کننده حق الناس میشود و باید به هر شکلی شده جلوی این اتحاد گرفته شود. به همین دلیل آخرین تیر ترکش ناچاری و بیچارگی خود را به کار برده و دست در سفره کارگر میبرد تا با کوچک کردن سفره کارگر خود را بزرگ کرده و باعث ترس کارگران شود.

آقایان اتاق فکر گروه ملی باید بدانند که این استراتژی ها و نقشه های حقیرانه هرگز باعث لغزش قدم پای کارگر در مسیر حق نخواهد شد و ترساندن کارگران به هر روشی توهمی است که باید با خود به گور ببرید. شمایی که دین و مذهب تنها ولوله زبانتان است اگر اعتقاد به دنیا و آخرت دارید مطمئن باشید جزای این کارتان را هم در این دنیا بصورت بیماری خود و عزیزانتان و یا بلا و مصیبتی مقدر به هر شکل خواهید دید و در آخرت حسابتان با کرام الکاتبین خواهد بود چرا که پشت ریال به ریالی که از سفره کارگر کسر کردید هزار نفرین و آه کارگر و خانواده تحت تکفلش جریان دارد. زبان امروز کارگر زبان حساب و منطق است و نمیتوان به غیر از این زبان با وی سخن گفت و یقین بدانید که جواب آتش ، آتش خواهد بود ، همچنان که بر مسیر و راهی که انتخاب کرده ایم مصر و پایبندیم.

البته فراموش نمیکنیم که اگر همراهی برخی مدیران بخش ها و برخی افراد معلوم الحال و سست عنصر از جمله خطیبی ، حامدی زاده مدیر بخش دو نبود این تیم ضعیفِ،پروازی ، غیر متخصص هرگز جرات چنین کاری را به خود نداده و دست در جیب کارگر نمیبرد. باید دید که این ۲۰ساعت از حق کارگر قرار است به جیب کدام یک از حضرات برود که هیچگونه اعتراضی از هیچکدام از مدیرانی که زمانی همکار ما بوده و زندگی کارگری را تجربه کرده اند صورت نگرفته است.

موافقت با انتقال نیروها از خط ۶۵۰ بخش نورد تیرآهن به لوله سازی و موافقت ضمنی با مرگ این خط تولیدی از یک سو و حالا موافقت با دستور ظالمانه کسر ۲۰ساعت اضافه کار از اشخاص شرکت کننده در مطالبه گری کارگران شرکت گروه ملی و معترض به اخراج همکاران از جمله گناه نابخشودنی مدیران بخشهاست که هرگز از ذهن کارگران پاک نخواهد شد.

این خیانتتان به همکاران را نه میبخشیم و نه فراموش خواهیم کرد.

تاریخ گواه این حرف خواهد بود. در آخر از همه همکاران می خواهیم بدون هیچ لرزش و لکنت زبانی و شجاعانه حق و حقوق و مطالبات خود را فریاد بزنند و به دیگر همکاران خود بپیوندند .

*تجمع اعتراضی خانواده جانبازان حق طلب بازداشتی علیرضا میرزایی وفریدون بیراوند نسبت به زندانی کردنشان مقابل زندان اوین

روز چهارشنبه 5 مرداد،تعدادی از اعضای خانواده جانبازان حق طلب بازداشتی علیرضا میرزایی وفریدون بیراوند برای اعتراض به زندانی کردنشان دست به تجمع مقابل زندان اوین زدند.

این جانبازان روز چهارشنبه 29 تیر1401 بدنبال تجمع دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل بنیاد شهید توسط نیروهای سرکوبگر بازداشت شدند.

خاطرنشان می شود که روزدوشنبه 3 مرداد، مدیر روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران با کمال بی شرمی با رد ادعای بازداشت این جانبازان بدروغ گفت: تجمع‌کنندگان که تعدادشان حدود 70 نفر بوده توسط نیروهای انتظامی متفرق شدند و هیچ فردی نه تنها دستگیر نشده بلکه حتی تعهدی هم از آنها نگرفته‌اند.

فریدون بیرانوند، بدنبال بازداشت با انتشار پیامی از زندان اوین اعلام کرد:

ما برای پیگیری حقوق پایمال شده‌ی ایثارگران از جمله غرامت جنگی، معوقات، پاداش بازنشستگی و مشکلات تامین دارو، اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کردیم، اما به جای پاداش بازنشستگی جانبازان را روانه زندان اوین کردند.

به محض ورود به زندان اوین متوجه فقر طبقاتی در زندان شدیم، در حالی که حسین فریدون(برادر حسن روحانی) و محمد نجفی ( شهردار پیشین تهران) در سوئیت لاکچری زندان به سر می‌بردند، ما جانبازان در کف اتاق و میان ساس و شپش روزگار می‌گذرانیم.

ما همانند سایر لیدرهای جانبازان برای مطالبه غرامت جنگی هیچ تعهدی جهت عدم ادامه اعتراضات امضا نمی‌کنیم و تا پای جان و تا زمان تحقق کامل مطالبات جانبازان دست از اعتراض بر نمی‌داریم.

*طوفان توییتری شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی فرهنگیان ایران همبستگی با معلمان وکارگران زندانی

تاریخ: روز سه‎شنبه 11 مرداد ماه 1401 زمان: ساعت 5_7 بعدازظهر

فعالیت‌ تشکل‎های صنفی فرهنگیان ایران در چند سال اخیر به شکل الهام‎بخش و امیدوار کننده‌، فراگیر شده‌است.

در روزهای آغازین اردیبهشت سال جاری، نهادهای تصمیم‌گیری در ایران، در یک اقدام به اصطلاح پیشگیرانه و برای جلوگیری از برگزاری تجمعات روز کارگر و روز معلم، موجی از بازداشت فعالان فرهنگی و کارگری را به راه انداخت.

دستگاه‌های امنیتی در یک حرکت ناشیانه، تلاش کردند تا یک سناریوی بی‎اساس را به خورد جامعه بدهند و یک دیدار دوستانه‎ی فعالان صنفی با دو فعال سندیکایی فرانسوی را تحت عنوان جاسوسی رقم بزنند.

پس از انتشار سناریوی کذایی در تلویزیون سراسری، نیروهای امنیتی از هر تلاشی برای گرفتن اعتراف اجباری از فعالان فرهنگی و کارگری بازداشت شده فروگذاری نکردند. ماه‌ها از بازداشت خودسرانه و غیرقانونی این عزیزان می‌گذرد اما مقاومت و ایستادگی‌ آن‌ها داستان سناریوسازی حاکمیت را نقش برآب کرد. براساس تماس‌های محدودی که این عزیزان با خانواده‌های خود داشته‌اند، فعالین کارگری و فرهنگی از پافشاری بر قانونی و برحق بودن خواسته‌های خود یک قدم عقب‎نشینی نکرده‌اند و نیروهای امنیتی را در تولید سناریو و اعتراف‎گیری‌های اجباری ناکام کرده‌اند. بازداشت خودسرانه و محبوس کردن افراد در سلول‌های انفرادی و بی‎خبر نگه داشتن خانواده‌های آن‌ها، مصداق بارز شکنجه و تعرض به ابتدایی‎ترین حقوق مردم است.

حق تشکل‎یابی و دفاع از حقوق صنفی و کارگری یک حق کاملا قانونی است و برخورد حاکمیت با تجمعات کارگران و معلمان و بازداشت فعالین فرهنگی و کارگری یک قانون‎شکنی تمام عیار است.

تشکل‌های فرهنگی و کارگری کاملاً قانونی و فعالیت‌های آن‌ها از روز تاسیس تاکنون در چهارچوب قوانین موجود کشور بوده است. صدای معلمان و کارگران صدای برحق جامعه‌ای است که علیه غارت اختلاس و تبعیض و بی‎عدالتی فریاد می‌زنند.

ما از همه‎ی فرهنگیان، کارگران و عموم نیروهای دموکراتیک و مترقی می‌خواهیم تا در تاریخ 11 مرداد ماه از ساعت 5 تا 7 بعد ازظهر به وقت ایران و با هشتگ

#معلم_زندانی_کارگر_زندانی_آزاد_باید_گردد

#Freedom_for_Trade_Unionists_ in_Iran #Solidarity #1u

در قالب یک طوفان توییتری فراگیر، همبستگی خود را با معلمان و کارگرانی که ذیل این سناریوسازی بازداشت شده‌اند، نشان دهند و در فضای مجازی صدای رسای معلمان و کارگران زندانی باشند.

شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی فرهنگیان ایران، از عموم هموطنان عزیز تقاضا دارد که به ‎منظور پایان دادن به سرکوب معلمان، کارگران و تشکل‌های مستقل صنفی و کارگری، رعایت و اجرای حق پایه‌ای آزادی تشکل صنفی و کارگری طبق مقاوله نامه های جهانی ۹۸ و ۸۷، "بیانیه اصول و حقوق بنیادین در کار" و نیز همبستگی با فعالین فرهنگی و کارگری که چندین ماه است در شرایط ظالمانه‌ای و بدون هیچ دلیل و مدرک محکمه‎پسندی بازداشت شده‌اند در این طوفان توییتری شرکت کرده و صدای عزیزان دربند باشند.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:طوفان توئیتری

سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱

ساعت ۵ تا ۷ بعد از ظهر به وقت ایران

با هشتگهای زیر به زبانهای فارسی و انگلیسی (لطفا از همه هشتکها همزمان استفاده کنید): (https://t.me/vahedsyndica/4785)

 

#معلم_زندانی_کارگر_زندانی_آزاد_باید_گردد

#Freedom_for_Trade_Unionists_in_Iran #Solidarity #1u

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محکوم کردن قاطعانه سناریو سازیهای کذایی، دستگیری و تداوم بازداشت فعالین کارگری و‌ معلمی از جمله اعضای سندیکا، #رضا_شهابی و #حسن_سعیدی، و رفتارهای غیر انسانی با این کارگران حق طلب، خواستار آزادی فوری و‌ بدون قید و شرط کلیه فعالین کارگری و‌ معلمان در بند می باشد. از کارگران ، معلمان، دانشحویان و‌کلیه حامیان جنبش کارگری و مردم شریف و‌ آزادیخواه و برابری طلب میخواهیم از طرق مختلف از جمله با شرکت فعال در طوفان توئیتری در روز سه شنبه ۲ اگوست ۱۴۰۱ صدای کارگران و‌ معلمان دربند باشند

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

*دیدار جمعی از معلّمان شهرستان جلفا با آقای لطیف روزیخواه پس از آزادی و اعلام حمایت از معلّمان زندانی


*برگزاری دادگاه 2 فرهنگی کنشگر درسنندج

روزهای یکشنبه ۲ مرداد و چهارشنبه ۵ مرداد آقایان مجید کریمی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان(سنندج) ومسعود فرهیخته عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر در شعبه دوم باز پرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی محاکمه شدند.

شورای هماهنگی امیدوار است که با منع تعقیب این دو کنشگر صنفی و آزادی دیگر معلمان در بند و پایان دادن به روند پرونده سازی های علیه کنشگران صنفی و مدنی، شور و امید به بدنه کنشگران صنفی تزریق شود.

*سی و پنجمین روز اعتصاب غذای حسن سعیدی و بی خبری از سلامت جسمانی شهابی و سعیدی امروز پنجم‌ مرداد.

امروز پنجم مرداد ماه سی و پنج روز از اعتصاب غذای حسن سعیدی در بند ۲۰۹ زندان اوین می گذرد و این فعال سندیکایی همچنان در اعتصاب غذا میباشد و شرایط جسمانی خوبی ندارد.

رضا شهابی پایان اعتصاب غذا یش را در چهل دومین روز، سوم مرداد ماه در ملاقات حضوری در حالی به خانواده اش اعلام کرد که اوضاع جسمانی اش بشدت وخیم بوده و بعد از پایان اعتصاب غذایش تا کنون هیچ تماس تلفنی نداشته است .

با توجه به شرایط بسیار بد جسمانی ایشان ، نگرانی ها در مورد سلامت رضا شهابی کارگر زندانی بیشتر شده است.

رضا شهابی و حسن سعیدی را تنها نگذاریم.

جانشان در خطر است

*بهرام گرگان، کارگر بازنشسته فولاد خوزستان، توسط اطلاعات سپاه دستگیر شد

ماموران اطلاعات سپاه صبح شنبه اول مرداد، ماموران اطلاعات سپاه بهرام گرگان کارگر بازنشسته شرکت فولاد اهواز را هنگام خروج از خانه دستگیر کرده و به همراه بردند. از وضعیت این کارگر بازنشسته و علت بازداشت خبری در دست نیست.

او به طور جدی بیمار است و جانش در خطر قرار دارد. بنا بر خبر منتشر شده، بهرام گرگان یک روز پس از دستگیری تماس کوتاهی با خانواده داشته و هیچ اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

*ریبوار عبدالهی، فعال کارگری به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد

ریبوار عبدالهی، فعال کارگری اهل سنندج،‌ به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده است. شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج علیه او به اتهام «تبلیغ علیه نظام» این حکم را صادر کرد. عبدالهی به «اقدام علیه امنیت ملی» از طریق عضویت در حزب کومله نیز متهم شده بود که از این اتهام تبرئه شد. ریبوار عبدالهی را ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ هنگام خروج از خانه‌اش بازداشت کردند. او ۱۸ اسفند گذشته با وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

منبع 2 خبربالا:کانال اتحادیه آزادکارگران ایران

*برگزاری جلسه بازپرسی گلنار قدیم‌خانی، هاوژین لطیفی و آرمین شریفه

امروز چهارشنبه ۵ مردادماه ۱۴۰۱، گلنار قدیم‌خانی از معلمان سنندج، آرمین شریفه فعال کارگری و همسر وی هاوژین لطیفی که توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای سنندج برای اخذ آخرین دفاعیات احضار شده بودند مورد بازپرسی قرار گرفتند. اتهام انتسابی به هر سه نفر آنها “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود.

در این جلسه بازپرسی برای گلنار قدیم‌خانی وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تعیین شد که با تودیع وثیقه بطور موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.

گلنار قدیم‌خانی از معلمان باسابقه سنندج و همسر مظفر صالح‌نیا از اعضای هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران است که روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه با یورش مأموران اطلاعات سپاه به منزل ایشان و تفتیش و ضبط وسایل شخصی، وی را به اطلاعات احضار کردند. گلنار قدیم‌خانی پس از حضور در اطلاعات سپاه و چند ساعت بازجویی همان روز آزاد شد.

آرمین شریفه و هاوژین لطیفی نیز روز ۳۱ اردیبهشت پس از مراجعه مأموران اطلاعات سپاه به منزل‌شان و تفتیش و ضبط وسایل شخصی آنها را بازداشت کرده و پس از چند ساعت بازجویی آزاد کرده بودند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران احضار، بازداشت و پرونده سازی برای فعالین معلم و کارگری را قویاً محکوم میکند و خواهان پایان دادن به تعقیب قضایی علیه این فعالین است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۵ مردادماه ۱۴۰۱

*از حال وروز بازماندگان جانباختگان حادثه متروپل آبادان چه خبر؟

بازداشت چند نفر از اعضای خانواده جانباختگان بدنبال قتل بردار مالک متروپل

برادر یکی از جانباختگان حادثه متروپل آبادان گفت: انتظار ما این است که مسببان حادثه هر چه زودتر به سزای اعمال شان برسند تا دوباره شاهد چنین اتفاقی نباشیم و حق و حقوق جانباختگان و مالباختگان حادثه هم در سریع‌ترین زمان پرداخت شود. برخی از خانواده‌های حادثه دیده به نان شب هم محتاج هستند. خیلی از جانباختگان زن و بچه شان مستاجرند و یک زن تنها با چند تا بچه بی پناه مانده است. اقوام و بستگان هم شرایط مالی شان به گونه‌ای نیست که بتوانند از آنها هم حمایت کنند.

سهیلا ، خواهر آمنه امینی نیا یکی از جانباختگان حادثه متروپل گفت: خواهرم 34 ساله در بخش روابط عمومی هلدینگ حسین عبدالباقی کار می‌کرد که روز حادثه در محل کارش بود و بعد از یک هفته توانستند پیکر خواهرم را از زیر آوار بیرون بکشند و در این مدت من و پدر و مادرم بی قرار و منتظر کنار ساختمان فروریخته متروپل منتظر بودیم.

وی ادامه داد: متاسفانه در این مدت از سوی هیچ ارگان و سازمانی از ما دلجویی نشد غیر از چند نفری از نیروهای سپاه که آمدند و تسلیت گفتند؛ تازه یک عده در این وسط می‌خواهند قتل مجید عبدالباقی برادر حسین را که چند روز پیش در آبادان کشته شد را هم گردن خانواده‌های حادثه دیده بیندازند.

خواهر آمنه افزود: دریس یکی از وکلای آبادان که پسر او هم در این حادثه کشته شد و وکالت همه خانواده‌ها را بر عهده دارد به عنوان یکی از مظنونان حادثه قتل مجید عبدالباقی دستگیر شده است. هیچ خبری هم از برگزاری دادگاه علنی برای محاکمه مقصران این حادثه تا الان نیست. البته هفته پیش قرار بود برگزار شود که اعلام کردند تمامی ادارات خوزستان به علت گرما تعطیل است. این استان همیشه در این فصل گرم است و دلیل برای تعطیلی ادارات وجود ندارد. دادگاه به هفته بعد یعنی همین هفته موکول شد که در این هفته هم خبر قتل مجید عبدالباقی آمد.

وی گفت: آن طور که ما شنیدیم بیش از 70 درصد قضیه را گردن عبدالباقی انداخته‌اند و یکی مثل شهردار را یک درصد مقصر دانسته‌اند.

در ادامه نیز مسلم برادر کریم ابراهیمی مقدم(بندری) یکی دیگر از جان باختگان حادثه متروپل گفت: برادرم داربست بند ساختمان متروپل بود که همان روز حین استراحت با همکارانش در مغازه‌ای داخل زیر زمین نشسته بود که این اتفاق پیش آمد اما یکی از دوستانش که برای خوردن آب به طبقه بالا رفته بود نجات پیدا کرد و همه آنها زیر آوار ماندند.

بندری ادامه داد: کریم 28 ساله و دو تا دختر سه و یک ساله دارد. بعد از 15 روز توانستند پیکر برادرم را از زیر آوار در بیاورند. روزهای سختی برای من و خانوادم بود. در شرایط سخت تنها خیرین کنارمان بودند و هرچقدر از محبت شان بگویم کم است که چقدر هوای خانواده مرحوم برادرم را داشتند. هیچ نهاد دولتی در این مدت جویای حال ما نشد و تنها سپاه به خانواده جانباختگان متروپل سر زد.

وی عنوان کرد: من و مرحوم برادرم از سال 92 در یکی از هلدینگ‌های حسین عبدالباقی کار می‌کردیم و روز حادثه در ساختمان روبه روی متروپل مشغول کار بودم که با این حادثه از کار بیکار شدم.

بندری ادامه داد: اگر این حادثه در هرکجای دیگر رخ می‌داد تاکنون به پرونده‌اش رسیدگی می‌شد، تا کنون نه تنها از مقامات مسئول استان از بازماندگان حادثه دلجویی نکرده که حتی نپرسیدند در این دو ماه از لحاظ اقتصادی خانواده‌ها زندگی شان را چطور گذراندند.

وی گفت: انتظار ما از مسئولان این است که مسببان حادثه هر چه زودتر به سزای اعمال شان برسند تا دوباره شاهد چنین اتفاقی نباشیم و حق و حقوق جانباختگان و مالباختگان حادثه هم در سریع‌ترین زمان پرداخت شود. برخی از خانواده‌های حادثه دیده به نان شب هم محتاج هستند. خیلی از جانباختگان زن و بچه شان مستاجرند و یک زن تنها با چند تا بچه بی پناه مانده است. اقوام و بستگان هم شرایط مالی شان به گونه‌ای نیست که بتوانند از آنها هم حمایت کنند.

بخشی ازیک گزارش رسانه ای شده بتاریخ 5 مرداد

*جان باختن 3 کارگرمقنی در 3 حادثه جداگانه:

1- جان باختن یک کارگردراصفهان براثر سقوط در چاه 70 متری

روز چهارشنبه 5 مردا،یک کارگرمیهمان 35 ساله تبعه افغانستان حین کاردر روستای کپجوان از توابع شرق اصفهان براثر سقوط در چاه 70 متری دردم جان باخت.

2- جان باختن یک کارگر مقنی دربرازجان براثر سقوط درچاه

روز چهارشنبه 5 مرداد،یک کارگر مقنی یکی از تلمبه های کشاورزی اطراف بی بی بانو (روستای بنداروز) ح.مه برازجان دراستان بوشهرتبعه افغانستان حین کارحفر چاه براثرسقوط در چاه جان خودراازدست داد.

3- جان باختن یک کارگر مقنی 60 ساله درهمدان براثر گازگرفتگی

یک کارگر مقنی 60 ساله حین کار تمیز کردن توری کف کش موتور چاه در روستای حسین‌آباد همدان دچار گازگرفتگی شد وجان خودرا ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 4 مرداد ماه 1401

- ادامه تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی مقابل استانداری خوزستان

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نیشابورنسبت به عدم تبدیل وضعیت،عدم پرداخت حق بیمه و پایمالی حقوقشان توسط شرکت پیمانکاری و وعده های توخالی مسئولان مقابل ساختمان شهرداری

- تجمع اعتراضی کارگران دستورکاری تاسیسات نفت و گاز کارون و نگهبانان چاه های منطقه غیزانیه نسبت به عدم تغییر وضعیت به قراردادی مقابل مدیریت شرکت مناطق نفت خیز جنوب

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه صنایع الکترونیک مادیران هشتگرد نسبت به سطح پایین حقوق وشرایط سخت کاری

- استعفای دسته‌جمعی نیروهای آموزش و پرورش کوهدشت در اعتراض به مشکلات معیشتی

- گزارشی از سرکوب تجمع اعتراضی معلمان دیواندره در اعتراض به وضعیت نامعلوم معلمان دربند این شهر

- بازداشت موقت 3 فرهنگی کنشگر دیواندره

- اطلاعیه کانون صنفی معلمان استان بوشهردرباره احضار، تهدید و پرونده‎سازی برای معلمان مطالبه‎گرازطرف مسئولین دادگاه اداری آموزش و پرورش

- احضار و پرونده سازی جدید برای اعضای کانون صنفی معلمان خوزستان

- جان شهابی و سعیدی درخطر است

- تجمع اعتراضی مالباختگان زمین‌های فاز 6 پردیس نسبت به زمین خواری مقابل شرکت عمران

- تجمع اعتراضی مالباختگان شرکت رامک خودرو مقابل دادگاه جرائم اقتصادی برای چندین وچندمین بار

*ادامه تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی مقابل استانداری خوزستان

روز سه شنبه 4 مرداد، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران به مقابل استانداری خوزستان تجمعشان برای اعتراض به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی ،ادامه دادند وقرارتجمع روز چهارشنبه 5 مرداد راساعت 9 اعلام کردند.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نیشابورنسبت به عدم تبدیل وضعیت،عدم پرداخت حق بیمه و پایمالی حقوقشان توسط شرکت پیمانکاری و وعده های توخالی مسئولان مقابل ساختمان شهرداری

روز سه شنبه 4 مرداد، کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری شهرداری نیشابوربرای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت،عدم پرداخت حق بیمه و پایمالی حقوقشان توسط شرکت پیمانکاری و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهردر استان خراسان رضوی زدند.


تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: مطالباتمان مربوط می‌شود به مشکل پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی که از دو ماه پیش به صورت حداقلی و مطابق با پرداختی‌ها به تامین اجتماعی واریز نمی‌شود. همچنین مشکل پوشش بیمه تکمیلی که از اردیبهشت ماه ثبت نام انجام شده اما هنوز خبری از بیمه تکمیلی و عقد قرارداد با کارگران نیست. در عین حال سال جاری در پنج قسط حق بیمه تکمیلی سال 98 که انجام نشده بود را از حقوق کارگران کسر کرده‌اند.

کارگران شهرداری نیشابور با بیان اینکه همکاران ایثارگر شرکتی شاغل در شهرداری نیشابور برای تبدیل وضعیت خود همچنان در انتظار به‌سر می‌برند، تاکید کردند: حدود 70 نفر از مجموع 360نفر از کارگران خدماتی که تحت مسئولیت یک پیمانکار در شهرداری نیشابور مشغول کارند، مشمول طرح تبدیل وضعیت ایثارگران هستند که علارغم پیگیری‌ها از سال گذشته این اتفاق نیفتاده است.

آ‌نها افزودند: شهرداری نیشابور برای شیفت شب دچار کمبود نیرو برای جمع‌آوری زباله و نظافت شهر است به همین دلیل کارگران روزکار را برای کار به شیفت شب می‌فرستند. افزایش ساعت کاری باعث مخالفت برخی کارگران شده است؛ در نتیجه سه نفر از کارگرانی که توانایی انجام کار شیفت شب را بعد از کار روزانه نداشته‌اند، از روز گذشته تعلیق از کار شدند.

کارگران مجموعه شهرداری نیشابور در ادامه به تاخیر شرکت‌های پیمانکاری در ارائه لباس کار، کفش ایمنی و ابزار کار مناسب به کارگران از ابتدای سال جاری اشاره کردند و گفتند: باوجود پیگیری‌ها و در میان گذاشتن این معضل با مسئولان شهری، هنوز اقدامی جدی درباره آن صورت نگرفته است.

*تجمع اعتراضی کارگران دستورکاری تاسیسات نفت و گاز کارون و نگهبانان چاه های منطقه غیزانیه نسبت به عدم تغییر وضعیت به قراردادی مقابل مدیریت شرکت مناطق نفت خیز جنوب

روز دوشنبه سوم مرداد ماه ۱۴۰۱ شماری از همکاران دستورکاری تاسیسات نفت و گاز کارون و نگهبانان چاه های منطقه غیزانیه در اعتراض به عدم تغییر وضعیت به قراردادی، مقابل مدیریت شرکت مناطق نفت خیز جنوب ( ساختمان چهار طبقه ) تجمع کرده و رسیدگی به خواسته های خود را خواستار شدند.


این گروه از همکاران که قراردادشان روزمزدی است از حق و حقوق و آیتم های مزدی قانون کار برخوردار نیستند از این رو یکی از مطالباتشان ثبت قراردادهایشان در سامانه اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی نفت است تا از طریق شفافیت قرارداد و میزان دستمزد دریافتی بتوانند حقوق خود را مطالبه نمایند.

حقوق این بخش از همکاران نصف نیروهای پیمانکاری است و حتی از اضافه کار محروم هستند.

برگرفته از کانال شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه صنایع الکترونیک مادیران هشتگرد نسبت به سطح پایین حقوق وشرایط سخت کاری

کارگران کارخانه صنایع الکترونیک مادیران هشتگرد +واقع در شهرستان ساوجبلاغ و جاده تندرستی برای نسبت به سطح پایین حقوق وشرایط سخت کاری دست به تجمع زدند.


+ یکی از کارخانه های هلدینگ شرکت صنایع ماشینهای اداری ایران(مادیران)

منبع اصلی خبر:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

*استعفای دسته‌جمعی نیروهای آموزش و پرورش کوهدشت در اعتراض به مشکلات معیشتی

تعداد ۱۱ نفر از نیروهای ستادی آموزش و پرورش شهرستان کوهدشت درخواست استعفای خود را طی نامه‌ای به صورت دسته‌جمعی ارائه دادند.

در حالی که تمامی نیروهای آموزش و پرورش به دلیل بی‌تفاوتی مسئولان دچار معضلات اقتصادی و معیشتی هستند، این افراد دلیل استعفای خود را مشکلات خاص در زندگی خود عنوان کرده‌اند.


منبع:کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*گزارشی از سرکوب تجمع اعتراضی معلمان دیواندره در اعتراض به وضعیت نامعلوم معلمان دربند این شهر

انجمن صنفی معلمان کردستان-دیواندره بعد از اینکه موافقت حدود صدوپنجاه نفر از معلمان جلب شد اعلام تجمع حمایتی از معلمان زندانی این شهر نمود و فراخوان برگزاری تجمع داد.

از ابتدای صبح روز برگزاری تجمع فضای اطراف آموزش و پرورش و خیابان ها و کوچه های منتهی به این اداره کاملا امنیتی بود و از هرگونه تجمعی حتی در حد دونفره جلوگیری می شد.

تعدادی از معلمان با رئیس اداره آموزش و پرورش دیداری داشتند که در این دیدار رئیس آموزش و پرورش با ترس و نگرانی معلمان را از برگزاری این تجمع برحذر داشت.

نهادهای امنیتی و نیروی انتظامی هم به معلمان هشدار داده بودند که در صورت برگزاری تجمع دست به سرکوب و دستگیری خواهند زد.

تعدادی از معلمان طی بحث و تبادل نظرهایی که باهم داشتند برگزاری تجمع را در صورت داشتن پیامدهایی چون دستگیری تعداد بیشتری از معلمان به بحث گذاشتند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که نباید با دستگیری و زندانی شدن تعداد بیشتری از همکاران باعث تضعیف روحیه همکاران و مردم دیواندره شد.

معلمانی که با ریاست اداره دیدار داشته بودند هنگام خروج از ساختمان اداره با توهین و تهدید ماموران نیروی انتظامی مواجه شدند و در نتیجه واکنش معلمان و اعتراض آنان به این برخوردها، سه نفر از معلمان دستگیر شدند.

طنز تلخ داستان اینجاست که رئیس کلانتری دیواندره به اسم "فرجی" از طریق دادستان شهر به معلمان اعلام کرده که باید بخاطر واکنششان نسبت به برخورد ماموران نیروی انتظامی معذرت خواهی کنند و این در حالیست که این نیروی انتظامی و امنیتی شهر بود که معلمان و اعتراضشان به دستگیری فعالین صنفی را مورد تحقیر و اهانت قرار داده بودند و معلوم است که آنکه باید معذرت خواهی کند کیست؟

مردم و دانش آموزان و فرهنگیان شهر دیواندره از این قضایا مطلع شدند و با نگرانی مسائل را دنبال میکردند.

انجمن صنفی معلمان کردستان-دیواندره

درهمین رابطه:بازداشت موقت 3 فرهنگی کنشگر دیواندره

محی الدین کریمیان،اسعدعلوی وکورش بابامرادی که صبح‌ روز سه شنبه چهارم مرداد ماه در خصوص تجمع فعالان صنفی این شهرستان در خصوص بازداشت غیر قانونی وضعیت نامعلوم چهار معلم دربند؛ هیوا قریشی،امید شاه محمدی، کاوه محمدزاده، و پرویز احسنی، مقابل آموزش و ‌پرورش شهرستان دیواندره بازداشت شده بودند، با پیگیری سایر همکاران فرهنگی این‌ شهرستان آزاد شدند.

شورای هماهنگی ضمن استقبال از آزادی معلمان در بند امیدوار است که با پایان دادن به روند پرونده سازی و آزادی معلمان در بند روندی عقلایی و قانونی در تصمیم گیری های کشور ایجاد شود.

به امید آزادی همه معلمان دربند

*اطلاعیه کانون صنفی معلمان استان بوشهردرباره احضار، تهدید و پرونده‎سازی برای معلمان مطالبه‎گرازطرف مسئولین دادگاه اداری آموزش و پرورش

از دشمنان برند شکایت به دوستان

چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم

در پی دستگیری گسترده و پرونده سازی برای فعالین صنفی توسط نیروهای امنیتی، مسئولین دادگاه اداری آموزش و پرورش نیز بیکار ننشسته و در رویه‎ای تهاجمی اقدام به احضار، تهدید و پرونده‎سازی برای معلمان مطالبه‎گر، نموده اند.

بنا به اطلاعات رسیده به کانون صنفی معلمان استان بوشهر ، سطح این احضارها بسیار گسترده و فراتر از تعداد فرهنگیان بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی بوده است.

در روزهای آینده اطلاعات تکمیلی بطور شفاف به اطلاع فرهنگیان استان بوشهر خواهد رسید.

کانون صنفی معلمان استان بوشهر امید دارد مسئولین آموزش و پرورش در هر پست و مقامی با پیش گرفتن روش عقلایی، در کنار معلمان پیگیر مطالبات بر حق فرهنگیان بوده و خلاف رودخانه شنا نکنند.

کانون صنفی معلمان استان بوشهر

سوم مردادماه 1401

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، هر نوع برخورد قهری، با فعالان صنفی را، اقدامی غیر قانونی و غیر اخلاقی می‌داند و انتظار دارد که با درایت برخی از مسئولان، این برخوردهای غیرقانونی برچیده شود و آرامش به جامعه فرهنگیان کشور باز گردد.

*احضار و پرونده سازی جدید برای اعضای کانون صنفی معلمان خوزستان

در پی دستگیری گسترده و پرونده سازی برای فعالین صنفی در سراسر کشور توسط نیروهای امنیتی، در رویه‎ای تهاجمی اقدام به احضار، تهدید و پرونده‎سازی برای معلمان مطالبه‎گر، شروع شده است.

در پی این احضارها سه تن از فعالین صنفی خوزستان آقایان پیروزنامی دبیر کل کانون صنفی معلمان خوزستان، علی کروشاتی از اعضای هیات مدیره کانون و خانم رعنا بختیاری طی ابلاغیه به دادگاه انقلاب شعبه ۱۲ اهواز احضار شده اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، هر نوع برخورد قهری، با فعالان صنفی را، اقدامی غیر قانونی و غیر اخلاقی می‌داند و انتظار دارد که با درایت برخی از مسئولان، این برخوردهای غیرقانونی برچیده شود و آرامش به جامعه فرهنگیان کشور باز گردد.

*جان شهابی و سعیدی درخطر است

سی و چهارمین روز اعتصاب غذا حسن سعیدی و بی خبری از وضعیت سلامت رضا شهابی بعد از پایان اعتصاب غذا.

حسن سعیدی از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد امروز چهارم مرداد سی وچهارمین روز اعتصاب غذایش را در بند ۲۰۹ زندان اوین میگذراند و از نظر جسمانی شرایط خوبی ندارد .

آقای سعیدی بعد از هفته ها ممنوع الملاقات بودن دیروز با خانواده اش در محوطه زندان ملاقاتی حضوری انجام داد و اعلام کردند تا در مرحله بلاتکلیفی قراردارد به اعتصاب غذا ادامه خواهند داد .

این فعال سندیکایی در اثر اعتصاب غذا و زن زیادی از دست داده و دچار ضعف شدید جسمانی شده است و شرایط خوبی ندارد وادامه اعتصاب غذا میتواند برایش خطرات جانی داشته باشد .

در همین زمینه رضا شهابی از اعضای زندانی هیئت مدیره سندیکا کارگران شرکت واحد ، با توجه به اینکه دیروز سوم مرداد ماه در ملاقات حضوری با خانواده اش در چهل ودومین روز اعتصاب غذا به اعتصابش پایان داد.

اما متاسفانه دچار شرایط بسیار بد جسمانی گردیده ، بطوری که نصف وزن بدنش را ازدست داده و دچار ضعف شدید و عدم توانایی در ایستادن شده و قرار بود امروز چهارم مرداد تلفنی خانواده اش را از وضعیت شرایط جسمانی خود مطلع کند که مشخصا به ایشان اجازه تلفن نداده اند که خانواده ایشان بسیار نگران هستند .

آقای شهابی قبل از اعتصاب هم به دلیل جراحی های مهره های کمر وگردن و اعتصاب غذاهای طولانی مدت در زندان های قبلی دچار بیماری فشار خون و بیماری قند شده اند و خارج از زندان هم دائما تحت درمان بودند به همین لحاظ اصلا شرایط خوبی از نظر جسمانی ندارند و باید فورا به یکی از بیمارستان های خارج از زندان منتقل گردند .

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن محوم کردن رفتارهای غیر انسانی با این کارگران حق طلب و حق خواه ، خواستار رسیدگی پزشکی فوری و آزادی این دوفعال سندیکایی و تمامی معلمان در بند میباشد.

رضا شهابی و حسن سعیدی را تنها نگذاریم.

جانشان در خطر است

*تجمع اعتراضی مالباختگان زمین‌های فاز 6 پردیس نسبت به زمین خواری مقابل شرکت عمران

روز دوشنبه 3 مرداد،مالباختگان زمین‌های «اصطلک» شهر جدید پردیس برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به زمین خواری مقابل شرکت عمران در میدان ونک تهران تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی،با توجه به داشتن سند تک ‌برگ از سوی خریداران و رای نهایی شورای عالی ثبت و دادگاه‌های مختلف، کلاهبرداران عمران پردیس دست گذاشتند روی زمین‌ها و اجازه تملک مالکان را سلب کرده‌اند و باز هم مانند همیشه مأموران، با توسل به زور یا زد و بند با مافیای زمین‌خوار، می‌خواهند املاک مردم را بالا بکشند. زمین‌خواری نیز، همانند دیگر فسادها، مافیای مختص خود را دارد و بدون ارتباط با دستگاه‌های دولتی، محال است.

*تجمع اعتراضی مالباختگان شرکت رامک خودرو مقابل دادگاه جرائم اقتصادی برای چندین وچندمین بار

روز سه شنبه 4 مرداد برای چندین وچندمین مالباختگان شرکت رامک خودروبرای اعتراض مقابل ساختمان دادگاه جرائم اقتصادی درتهران تجمع کردند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 3 مرداد ماه 1401

- ادامه اعتراضات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی با برپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان

عزم راسخ کارگران فولاد اهواز برای دست یابی به مطالبات برحقشان با ادامه تجمع روز سه شنبه 4 مرداد

- تجمع اعتراضی کارگران برق منطقه‌ای استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سطح پایین حقوق وقانون شترمرغی دولت مقابل شرکت برق منطقه ای خوزستان در اهواز

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه تولی پرس نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ازجمله به پرداخت بیمه بیکاری به‌جای حقوق

- کارزارکارگران سکوهای پارس جنوبی برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه رنگ ورزین پارس پامچال نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولین

- ادامه اعتراضات انترن های علوم پزشکی دانشگاه بهشتی نسبت به عدم پرداخت مطالبات معوقه ،تصویب نشدن آیین‌نامه شرح وظایف وعدم پاسخگویی مسئولان با برپایی تجمع مقابل ساختمان شماره 1 ستاد دانشگاه

- تجمع اعتراضی مالباختگان تعاونی‌های مسکن کارگری پاکدشت نسبت به بلاتکلیفی 18 ساله در خیابان ومسدود کردن جاده مشهد

- فراخوان انجمن صنفی معلمان کردستان دیواندره

« به نام قلم که فکرت از او جان یافت»

- کانون نویسندگان ایران: گورستان در حصر مأموران

- امروز دوشنبه سوم مرداد سمانه عابدینی همسر جعفرابراهیمی با پیگیری های مستمر طی این مدت، موفق شد که در حیاط زندان اوین با همسرش ملاقات کند.

- ملاقات کوتاه محمد حبیبی با همسرش

- ادامه ی فشار بر خانواده های اسکندرلطفی،شعبان محمدی و مسعود نیکخواه

- ادامه اعتصاب غذای حسن سعیدی و شرایط وخیم جسمانی این فعال سندیکایی در سی وسومین روز اعتصاب غذا .

- ابراز نگرانی سندیکای کارگران شرکت واحد از وضعیت بشدت وخیم رضا شهابی بعد از پایان اعتصاب غذا

- ملاقات کوتاه واله زمانی با مادرش با حضور مامورین امنیتی

- دفاع از حق زنده ماندن علیرضا ثقفی وظیفه همه ما است

- جان باختن 2 کارگرشرکت آب و فاضلاب خرم آباد بر اثر ریزش گودال حین حفاری

- جان باختن یک کارگر کشت و صنعت و دامپروری مغان حین کارتعمیر ماشین چاپر ذرت

- جان باختن کارگر داربست بند در هشتگرد براثر سقوط از ارتفاع

*ادامه اعتراضات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی با برپای تجمع مقابل استانداری خوزستان

عزم راسخ کارگران فولاد اهواز برای دست یابی به مطالبات برحقشان با ادامه تجمع روز سه شنبه 4 مرداد

روزدوشنبه 3 مرداد، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در ادامه اعتراضاتشان نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی برای باری دیگر مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند وبا ایراد سخنرانی وسردادن شعارهایی منجمله«کارگر می میر ذلت نمی پذیرد»برادامه تجمعاتشان تا دست یابی به مطالبات برحقشان تاکید کردند.

بخشی از یک گزارش منتشره درشبکه ها اجتماعی:

امروز باز هم طبق وعده حاضر شدیم. جمعمان اگر چه کم اما گرم بود. همان گرمای غیرت معروف خوزستانی.

باز هم خواهیم آمد و باز هم خواهیم ایستاد و فریاد خواهیم زد.

درود بر شرف و غیرت شما پولادمردان شیر صفت که بر عهدی که بستید همچنان وفادار ماندید و در کنار همکارانتان ایستادید.

خواسته ها را بارها گفتیم و باز هم بارها تکرار مبکنیم :

- راه اندازی خطوط تولید

- باز کردن کارت تردد همکاران

- پرداخت حق بدی آب و هوا

- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

باید عملی و اجرا شود و تا زمانی که این خواسته ها جامه عمل بر تن نگیرد از مقاومت و ایستادگی خود دست بر نخواهیم داشت.

وعده ما فردا سه شنبه ۴/۵/۱۴۰۱ ساعت ۹ صبح درب استانداری

درهمین رابطه:ادامه تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی مقابل استانداری خوزستان

مخالفت قاطع کارگران فولاد اهواز با پیشنهاد مدیرکل اداره کل کار استان خوزستان مبنی برتشکیل شورای اسلامی کار

وعده تجمع درراه دست یابی به مطالبات فردا مقابل استانداری

امروز هم مردان عمل مردانه پای همکاران و حقوق خود و کارخانه محل ارتزاق خود ایستادند و مردانه ثابت کردند که مردان حقیقی هستند نه مردان مجازی و اگر حرفی زده و یا قولی داده اند پای حرف و قول خود مانده اند. درود بر غیرت و شرف تک تک پولاد مردان گروه ملی ، مردانی که شرکت گروه ملی این جان باقی مانده را مدیون همین مردان غیور و شریف است.

همانگونه که قبلا اعلام کرده بودیم ، همچنان بر حرفها و خواسته هایمان پافشاری میکنیم و هرگز حاضر نیستیم تجربه شکست خورده شورای کارگری را که هربار با نام جدیدی ظاهر میشود را تکرار کنیم. یکبار تجربه برگزاری شورای بهره وری را از سرگذراندیم و نتیجه آن را که استعفای نمایندگان کارگری بدلیل ناکارآمدی شورا بود را دیدیم. خواسته ما ؛

- راه اندازی تمام خطوط تولید

- بازگشت تمام همکاران به محل کار

- پرداخت حق بدی آب و هوا

- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

می باشد و تا زمانی که این خواسته ها برآورده نشود در خیابان باقی خواهیم ماند و بر خواسته هایمان پافشاری خواهیم کرد.

وعده ما فردا دوشنبه مورخ ۳/۵/۱۴۰۱ ساعت ۹ صبح درب استانداری

*تجمع اعتراضی کارگران برق منطقه‌ای استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد نسبت به سطح پایین حقوق وقانون شترمرغی دولت مقابل شرکت برق منطقه ای خوزستان در اهواز

روز دوشنبه 3 مرداد، کارگران برق منطقه‌ای استان های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق وقانون شترمرغی دولت مقابل شرکت برق منطقه ای خوزستان در کلانشهر اهواز تجمع کردند.


برپایه گزارش رسانه ای شده،امروز دوشنبه سوم مردادماه کارکنان شرکت برق منطقه‌ای خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد در تجمعی اعتراضی در اهواز خواهان خروج وزارت نیرو از قانون مدیریت خدمات کشوری شدند.

آنها همچنین خواستار افزایش حقوق کارمندان برق منطقه‌ای مطابق با نرخ تورم از سال 1396 به بعد هستند و می‌گویند: مشمول بیمه کردن تمام آیتم‌های حقوقی از جمله اضافه‌کاری، رفاهیات، بدی آب‌وهوا و مناطق جنگی مطابق کارگران باشد.

افزایش رفاهیات به 65 درصد مطابق کارکنان توانیر و اختصاص بودجه به برق منطقه‌ای خوزستان در بودجه سالیانه از دیگر خواسته‌های آنها است.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه تولی پرس نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ازجمله به پرداخت بیمه بیکاری به‌جای حقوق

روزدوشنبه 3 مرداد، کارگران کارخانه تولی پرس درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند ونارضایتی وخشمشان را دررابطه با به پرداخت بیمه بیکاری به‌جای حقوق بنمایش گذاشتند.

 

یکی از کارگران حاضردرتجمع به خیرنگاررسانه ای گفت:از اسفند سال گذشته این شرکت به‌عنوان یکی از زیرمجموعه‌های هولدینگ داروگر درگیر مشکلات اقتصادی بوده و از آن تاریخ کارگران معوقات پرداختی و حقوقی دارند که هنوز وصول نشده است. ضمن اینکه پیش از این کارگران در محوطه شرکت چندین بار اقدام به اجتماع اعتراضی پیرامون وضعیت حقوقی خود کرده بودند.

*کارزارکارگران سکوهای پارس جنوبی برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

روز دوشنبه 3 مرداد، کارگران سکوهای پارس جنوبی از راه اندازی کارزاری برای اجرای طرح طبقه بندی مشاغل خبردادند.

این کارگران درهمین رابطه خطاب به رسانه ها ومسئولان نوشتند: ما جمعی از پرسنل پیمانکاری شرکت نفت و گاز پارس جنوبی خواهان اجرای صحیح طرح طبقه بندی مشاغل هستیم؛ پس از گذشت دو سال از اعلام موضوع طرح طبقه بندی هنوز هیچ وعده‌ای برای اصلاح آن عملی نشده؛ انگیزه کاری ما تضعیف و پیش خانواده‌ها با این حقوق ناکافی شرمنده هستیم...کار زیاد و گرمای شدید در محروم‌ترین نقطه،‌ حقوق کم و عدم اجرای صحیح طرح طبقه بندی باعث بروز مشکلات معیشتی بسیار برای ما شده است.

یکی از فعالان این کارزار به خبرنگاررسانه ای گفت: در طول این سال‌ها حاضر نشده‌اند با اجرای صحیح طرح طبقه‌بندی مشاغل، قدری از تبعیض میان ما و رسمی‌ها را کم کنند.

این کارگران با اشاره به بررسی جزئیات طرح ساماندهی در مجلس گفتند: اجرای طبقه بندی مشاغلِ عادلانه و صحیح، حق همه‌ی کارگران مشمول قانون کار است. امیدواریم طبقه‌بندی مشاغل در وزارت نفت و زیرمجموعه‌های آن جدی گرفته شود.

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه رنگ ورزین پارس پامچال نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولین

روز یکشنبه 2 مرداد، کارگران کارخانه رنگ ورزین پارس پامچال از ادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولین،خبردادند.

حدود 31 کارگر معترض کارخانه رنگ ورزین پارس پامچال به خبرنگار رسانه ای گفتند: بارها برای پیگیری مطالباتمان به مسئولان استان قزوین و فرمانداری مراجعه کرده‌ایم اما جز وعده پیگیری مطالباتمان، کاری برای ما انجام نمی‌دهند.

این کارگران افزودند: حدود 8 ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌ایم و بیمه‌هایمان 10 ماه به تاخیر افتاده است. به هر مسئولی هم شکایت می‌کنیم فقط شنونده است و اقدامی نمی‌کند.

آنها ادامه دادند:تعداد زیادی از کارگران این کارخانه با سوابق کار 15 تا 20 ساله به دلیل نگرانی بابت از دست دادن شغل، مشکلاتشان را از طریق نامه یا حضوری به گوش مسئولان می‌رسانند اما کسی برای پیگیری وضعیت کارخانه و کارگران آن اقدامی انجام نمی‌دهد.

یکی از کارگران کارخانه رنگ ورزین پارس پامچال گفت: جدا از مسئولان استانی مشکلاتمان را به وزیر مستعفی وزارت کار هم در آخرین سفر رئیس جمهور به قزوین رسانیدیم. حتی در آن روزها با پافشاری کارگران یکی از نمایندگان تیم همراه رئیس جمهور از کارخانه پارس پامچال دیدن کرد و از نزدیک با مشکلات کارگران و کارخانه آشنا شد و قول پیگیری مشکلات این واحد را از جانب رئیس جمهور داد و حتی از کارگران عذرخواهی کرد اما تا امروز که دومین روز مرداد ماه سال 1401 را سپری می‌کنیم هیچ خبری از اجرایی کردن وعده‌ها نیست.

این کارگر درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالبات خود و سایر همکارانش گفت: بعد از بدقولی کارفرما؛ حدود 21 نفر از کارگران به صورت مجزا به اداره کار شهرک صنعتی البرز شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

وی افزود: پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام تعدادی از کارگران توانستند حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبشان بگیرند اماچون کارفرما در هر دوره حق اعتراض دارد پروسه شکایت ما کارگران زمان‌بر شده است.

وی در ادامه درباره جرئیات مطالبات خود و همکارانش گفت: میانگین مطالبات مزدی و بیمه‌ای هریک از ما کارگران براساس سوابق کاری دست‌کم 70 تا 80 میلیون تومان است که کارفرما می‌گوید که به خاطر نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد.

*ادامه اعتراضات انترن های علوم پزشکی دانشگاه بهشتی نسبت به عدم پرداخت مطالبات معوقه ،تصویب نشدن آیین‌نامه شرح وظایف وعدم پاسخگویی مسئولان با برپایی تجمع مقابل ساختمان شماره 1 ستاد دانشگاه

گزارش های منتشره در شبکه های اجتماعی بتاریخ 3 مرداد،حاکی از ادامه اعتراضات انترن های علوم پزشکی دانشگاه بهشتی نسبت به عدم پرداخت مطالبات معوقه ،تصویب نشدن آیین‌نامه شرح وظایف وعدم پاسخگویی مسئولان با برپایی تجمع مقابل ساختمان شماره 1 ستاد دانشگاه می باشد.


گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی تحت عنوان:تجمع اعتراضی دانشجویان پزشکی بهشتی در مقابل ساختمان شماره 1 ستاد دانشگاه

تاکنون مسئولی در میان دانشجویان و کارورزان پزشکی معترض حاضر نشده است.

این تجمع به دنبال سکوت مسئولین و انفعال ایشان پس از 9 روز اعتصاب اینترن های پزشکی رخ داده است

در همین رابطه:تجمع اعتراضی انترن های علوم پزشکی دانشگاه بهشتی نسبت به عدم پرداخت مطالبات معوقه ،تصویب نشدن آیین‌نامه شرح وظایف وعدم پاسخگویی مسئولان در 5 بیمارستان تهران

روز شنبه 25 تیر، انترن های(کارورزان) علوم پزشکی دانشگاه بهشتی برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه ،تصویب نشدن آیین‌نامه شرح وظایف وعدم پاسخگویی مسئولان در 5 بیمارستان تهران تجمع کردند.

* تجمع اعتراضی مالباختگان تعاونی‌های مسکن کارگری پاکدشت نسبت به بلاتکلیفی 18 ساله در خیابان ومسدود کردن جاده مشهد

روز دوشنبه 3 مرداد، مالباختگان تعاونی‌های مسکن کارگری پاکدشت برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی 18 ساله در خیابان تجمع و جاده مشهد را مسدودکردند.

 

بنابه گزارش رسانه ای شده،سال 1384 اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارگری پاکدشت، از مرحوم حسین نجفی، زمین‌های شهرک امیرالمومنین را خریداری کرده و بین پانزده تعاونی اتحادیه تقسیم می‌کند، تا برای ساخت مسکن کارگری به کارگرفته شود، ولی وزارت راه و مسکن و شهرسازی، این زمین‌ها را موات اعلام کرد.

در طی سال‌های اخیر اختلافات میان وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه موجب شد، کارگران و کسانی که با قسط زمین‌ها را خریده‌اند، حدود 18 سال معطل بمانند و به صورت صلح آمیز دست به اعتراض بزنند 4 هزار پاکدشتی برای مسکن‌دار شدن در شهرک امیرالمؤمنین منتظر هستند.

گفتنی است، دی ماه سال گذشته قرار بود در شعبه سه دادگستری پاکدشت، موات بودن زمین‌های این شهرک باطل شود.

*فراخوان انجمن صنفی معلمان کردستان دیواندره

« به نام قلم که فکرت از او جان یافت»

انسان قرن‌ها است می‌کوشد از سیاه‌چال و ظلمات نادانی جدا گشته و سرانجام در دامان تعلیم بیاساید و اینگونه کاروان انسانیت را به بارگاه سعادت رهنمود شود. خوشا آن جامعه‌ای که از چشمه زلال علم سیراب شد و از شاخه‌های آن مدنیت شکوفا شود. فرهنگیان ایران سال‌ها است رخت مشقت بر تن و جسم‌شان را بر سر زمین تعلم خسته کرده‌اند، به امید آنکه برای نسل‌های آینده متاعی بجای گذارند که به واسطه‌اش بنای فرهنگ و تمدن این سرزمین بر علم و عقلانیت بنا شود. اما بسی جای افسوس است که فعالیت‌های صنفی معلمان خوش‌آوازه را با انواع خدعه‌ها به داستان‌هایی کذایی پیوند می‌دهند تا ندای حق را در نطفه خفه سازند.

معلمان دلسوز دیواندره آقایان هیوا قریشی،امید شاهمحمدی،پرویزاحسنی وکاوه محمدزاده آنچنان شریفند که سال‌ها تعلیم در مناطق محروم از آنها چهره‌هایی مردمی و محبوب آفریده است. اما پس از آن همه جوانمردی و خیر اندیشی اینک کنج زندان را آشیان‌شان کرده‌اند. معلمان نامبرده در کنار همکاران‌شان خواستار:

۱- رفع تبعیض آموزشی و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی

۲- لغو پولی سازی آموزش و کالایی نمودن آن

۳- ایمن سازی فضای آموزشی

۴- اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

۴- ایجاد رویه قابل سنجش و صحیح در گزینش معلم

۵- بر خورداری از حق تشکل یابی و فعالیت صنفی بر اساس قانون

۶- اجرای قانون رتبه‌بندی

۷- عدم تحقیر شهروندان و پرهیز از برچسب‌زنی به جهت فعالیت‌های مدنی و قانونی

بوده‌اند و خواسته‌هایشان را پیرو اصول ۲۶ و ۲۷ و در کمال مدنیت به گوش مسئولین رساند‌ه‌اند. بسی جای تاثر است که چنین بارقه‌های انسانیت قریب به ۴۰ روز است که روز را پشت میله‌های زندان به شب گره می‌زنند ‌و خواب به چشم خانواده‌شان حرام گشته است. خانوادە‌ی معلمان زندانی بی‌امان کوشش‌ نمودە و در این مسیر با مسئولین بی‌شمار صحبت کرده‌اند. فرهنگیان و خانواده این معلمان از تمام توان عقلانی استفاده کرده‌اند و خواستار آزادی همکاران بوده‌اند. اما کسی پاسخگو نبوده و نیست.

بدین وسیله فرهنگیان شریف دیواندره روز سه‌شنبه مورخ ۴ مردادماه ساعت ۱۰ صبح جلوی اداره آموزش و پرورش گِرد هم می‌آیند و مراتب نارضایتی خود را از ادامه بازداشت فرهنگیان این شهرستان اعلام می‌دارند و لازم به یادآوری است که فرهنگیان و خانواده زندانیان پیشتر کوشیده‌اند از تمام ظرفیت‌های کلامی و قانونی استفاده کنند، اما هیچ دری به رویشان باز نشد و لذا بانی وضع موجود را دستگاه قضایی و امنیتی باید دانست.

فرهنگیان شهرستان دیواندره امیدوارند که معلمان زندانی تا تاریخ مقررسه‌شنبه ۴ مرادماه آزاد شوند و فراخوان مذکور ملغی ‌گردد. در صورتی که روند بازداشت ناعادلانه فرهنگیان این شهرستان تداوم یابد، خانواده زندانیان و همکاران‌شان در این شهرستان کنش‌های میدانی دیگر را پی خواهند گرفت.

فرهنگیان همواره از زبان گفتمان استقبال می‌کنند و بر این باورند که تکلم عقل‌مدار بر هر شیوه‌ای ارجحیت دارد.

انجمن صنفی معلمان کردستان (دیواندره)

۳ مردادماه ۱۴۰۱

*کانون نویسندگان ایران: گورستان در حصر مأموران

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ی اخیر که به مناسبت بیست و دومین سالگرد درگذشت شاعر آزادی، احمد شاملو منتشر کرد؛ اعلام کرده بود در ساعت پنج عصر دوم مرداد در گورستان امامزاده طاهر گرد هم آمده و مزار احمد شاملو را گلباران می‌کنیم. اما حاکمان ستم و سانسور، پیش از حضور مردم، درهای گورستان را بسته بودند و مأمورهایشان را در داخل و بیرون آن مستقر کرده بودند تا مبادا از شعر و شاعری و تعهد مادام‌العمر او به آزادی و آزادی‌خواهی یادی به میان آید.

در این سالیان که از مرگ شاعر می‌گذرد، نخستین بار نیست که با درهای بسته روبه‌رو می‌شویم. در سال‌های گذشته نیز یا درها را می‌بستند یا از حاضران در مراسم، شماری را بازداشت می‌کردند، حتی چندبار به جمعیت یورش بردند و به ضرب و جرح حاضران پرداختند. سرکوبگری حکومتِ اسلحه و زندان تا جایی پیش رفت که حضور در مراسم گرامی‌داشت احمد شاملو را یکی از اتهام‌های سه عضو کوشای کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و بکتاش آبتین اعلام کرد، آن‌ها را به بند کشید و سرانجام، یار دلیر کانون، بکتاش آبتین را به قتل رساند.

امسال نیز چون سالیان قبل، ده‌ها نفر از نویسندگان و مردم آزاده به امام‌زاده طاهر آمده بودند اما امکان حضور بر مزار شاملو را نیافتند. گرچه حکومت در این سالیان همواره به آزار حاضران در این مراسم پرداخته است، اما همین حضور مداوم، خود نمادی از یادبود شاعر بزرگ معاصر است و بی‌گمان محاصره و قرق گورستان با ده‌ها مامور سرکوب، جز هراس، آزادی‌ستیزی و زورنمایی حکومت در برابر آزادی‌خواهان و دوست‌داران شاعر آزادی، نشان از چیز دیگری ندارد.

*امروز دوشنبه سوم مرداد سمانه عابدینی همسر جعفرابراهیمی با پیگیری های مستمر طی این مدت، موفق شد که در حیاط زندان اوین با همسرش ملاقات کند.

روحیه و وضعیت جسمی و روحی این فعال صنفی معلمان بسیار عالی توصیف شده است.

جعفر ابراهیمی در این ملاقات گفته که سه چهار روزی هست که از انفرادی به اتاق های چند نفره زندان اوین منتقل شده است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران امیدوار است در روزهای آینده جعفر ابراهیمی به همراه دیگر فعالان صنفی دستگیر شده در دهم اردیبهشت آقایان محمد حبیبی،رسول بداقی ،اسکندر لطفی،شعبان محمدی ومسعود نیکخواه آزاد شوند و ضمن رفع نگرانی های خانواده این معلمان زندانی، شور و سرور و امید به جامعه کنشگران مطالبه گر برگردد.

*ملاقات کوتاه محمد حبیبی با همسرش

بعداز ظهر امروز دوشنبه، سوم مرداد ۱۴۰۱ بانو خدیجه پاک ضمیر همسر محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران موفق شد ملاقاتی کوتاه در حیاط زندان اوین با همسرش داشته باشد. روحیه و وضعیت جسمی این فعال صنفی معلمان بسیار عالی توصیف شده است.

محمد حبیبی در این ملاقات به انتقال از انفرادی بند ۲۴۰ به انفرادی بند ۲۰۹ و سپس به سلول چند نفره بند ۲۰۹ زندان اوین اشاره کرده است.

*ادامه ی فشار بر خانواده های اسکندرلطفی،شعبان محمدی و مسعود نیکخواه

در ادامه‎ی فشار بر خانواده‎های معلمان بازداشتی شهر مریوان، روز گذشته سوم مرداد ماه خانواده‎ی اسکندر لطفی، سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، و نیز خانواده‎های شعبان محمدی و مسعود نیکخواه از اعضای هیئت مدیره‎ی انجمن صنفی معلمان کردستان- مریوان، به اداره‎ی اطلاعات شهرستان مریوان احضار و‌ مورد سوال و بازجویی قرار گرفتند.

اسکندرلطفی،شعبان محمدی و مسعود نیکخواه ، سه ماه است که در بازداشت غیرقانونی هستند و‌ نیز خانواده‎های آنان همچنان در بلاتکلیفی به سر می‎برند. این خانواده‎ها هر بار برای پیگیری وضعیت پرونده‎ی عزیزانشان مجبور به طی مسافتی ۱۴۰۰ کیلومتری و متحمل هزینه‎های سرسام‎آور این سفر اجباری هستند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم کردن بازداشت فعالین صنفی فرهنگیان و متهم کردن آنان به اتهامات بی پایه و اساس؛ یادآوری می کند که تمام خواسته های فعالین صنفی معلمان کشور، قانونی و‌ برحق است و با چنین برخوردهای قهری، فعالان صنفی معلمان یک قدم از مطالبات خود عقب نشینی نخواهند کرد.

*ادامه اعتصاب غذای حسن سعیدی و شرایط وخیم جسمانی این فعال سندیکایی در سی وسومین روز اعتصاب غذا .

امروز سوم مرداد ماه طی ملاقات حضوری خانواده آقای سعیدی موفق شدند با ایشان دیدار کنند و با دیدن شرایط بد جسمانی این فعال سندیکایی که دچار کاهش شدید وزن و رنگ پریدگی و عدم توانایی در ایستادن و ضعف شدید جسمانی شده بود هر چقدر اصرار بر توقف اعتصاب غذا کردند ، آقای سعیدی اعلام کردند تا زمانی که بلاتکلیف باشند به اعتصاب غذایش ادامه خواهند داد.

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمانی سعیدی خواستار آزادی ایشان و آقای شهابی میباشد.

*ابراز نگرانی سندیکای کارگران شرکت واحد از وضعیت بشدت وخیم رضا شهابی بعد از پایان اعتصاب غذا

با وجود دیدار دیروز دوم مرداد خانواده آقای شهابی و اعلام پایان اعتصاب غذا رضا شهابی در چهل دومین روز اعتصاب غذا در دیدار با خانواده ، متاسفانه مشاهدات خانواده شهابی گویای وضعیت بشدت وخیم این فعال سندیکایی در بند میباشد بطوری که بیشتر وزنش را ازدست داده و روی صورتش چیزی بجز پوست باقی نمانده است و چشمانش به ته سر چسبیده بود و رنگ ورویش کاملا پریده گویا هیچ خونی زیر پوستش نمانده، بطوری که بدون کمک دیگری نمیتوانست حتی بروی پاها بایستد چه برسد به راه رفتن.....

با وجود مشاهدات خانواده اش از شرایط بشدت وخیم این فعال سندیکایی دربند قطعا رضا شهابی نیاز به رسیدگی فوری پزشکی دارد و باید هرچه زودتر به بیمارستان خارج از زندان معرفی شود و حتی به گفته پزشک زندان شهابی در حال حاضر فقط باید از مایعات گرم استفاده کند لذا امکان خونریزی معده وجود دارد .

اما متاسفانه مسئولین زندان و بازجو با وجود اینکه این شرایط را کاملا از نزدیک میبیند هیچ امکانات پزشکی در اختیار این کارگر زندانی نمیگذارند.

سندیکای کارگران شرکت واحد تاکید دارد رضا شهابی باید فورا به یکی از مراکز درمانی خارج از زندان اعزام گردد و عواقب هرگونه وخامت جسمانی برای شهابی وسعیدی متوجه قوه قضاییه و بازجو میباشد.

*ملاقات کوتاه واله زمانی با مادرش با حضور مامورین امنیتی

بعد از گذشت ۵۰ روز از دستگیری واله زمانی، فعال کارگری زندانی در زندان اوین، پس از مراجعه و پیگیریهای مکرر، مادر او توانست دقایقی کوتاه و با حضور مامورین امنیتی با وی دیدار کند. علیرغم بیماری کشنده واله زمانی، وی اکنون در بند ۲۰۹ و در سلول‌های چند نفره و محروم از امکانات درمانی مناسب محبوس است. در فرصت کوتاه ملاقات، علی رغم روحیه خوب، وجود تنگی نفس و ضعف جسمانی کاملا مشهود بوده است.

واله زمانی بارها در رابطه با روند رسیدگی به پرونده‌ی خود به این موضوع اشاره کرده است علیرغم نگهداری طولانی او در سلول انفرادی و بازجویی‌های چند ساعته، هیچ کدام از اتهامات انتصابی را نپذیرفته و تمام این اتهامات را چیزی جز پرونده‌سازی و سناریو نویسی دستگاه های امنیتی نمی‌داند. واله به وضعیت بیماری خود و عدم دسترسی به پزشک و امکانات درمانی هم اشاره کرده و گفته است که چندین بار دچار خونریزی‌ معده شده و با وجود ابتلا به بیماری ریوی و کبدی هنوز دسترسی به هیچگونه امکانات درمانی ندارد.

مسئولین زندان با وجود اطلاع از وضعیت بیماری واله زمانی، مانع درمان وی میشوند و به نظر می‌رسد قصد دارند تا به شکلی غیر مستقیم وی را به قتل برسانند. لذا از همه نهادهای حقوق بشری رسیدگی به پرونده این زندانی را خواستارم.

منبع:صفحه اینستاگرام صابر زمانی برادر واله

*دفاع از حق زنده ماندن علیرضا ثقفی وظیفه همه ما است

کانون مدافعان حقوق کارگر در چندین اطلاعیه قبلی خود تا حد امکان خبر رسانی کرده است که در سه ماه گذشته علیرضا ثقفی در جدال مرگ و زندگی در زندان کچویی قرار گرفته است.

وضعیت بحرانی جسمی علیرضا ثقفی در رابطه با فشار خون بالا و کمردردهای مزمن بسیار حاد شده است که در دو هفته گذشته بارها در حین راه رفتن زمین خورده و هفته گذشته بعد از زمین خوردن دندان ثقفی شکسته شده است.

بهداری زندان در نامه ای مستقیم به دادسرا اعلام کرده است که ما امکانات نگهداری و امکانات پزشکی زندان در حد رسیدگی به وضعیت ثقفی را نداریم. این مدارک را حتی پزشک قانونی نیز تایید کرده است.

چرا روسا زندان از فرستادن علیرضا ثقفی به بیمارستان خوداری می کنند چون نمی خواهند مخارج بیمارستان او را بدهند.

ما می دانیم که می گذارند تا دیر شود و آخرالامر با یک مرخصی استعلاجی مسئولیت را از دوش خود بر خواهند داشت که اگر اتفاقی افتاد مسئول نباشند و مخارج از بیمارستان تا جاهای دیگر بگردن خانواده بیافتد.

حال چرا این وضعیت ماندگاری و بی تدبیری در وضعیت جسمانی ثقفی بغرنج شده است؟ چون شعبه شش اجرای احکام قاضی ندارد. چرا ندارد؟ بسیاری از قضات و بخصوص دادگاههای کرج بخاطر فساد سر کار نیستند و بلاتکلیف هستند و این بلاتکلیفی را بهایش را زندانی باید بپردازد.

وضعیت ناگوار زندان و شرایط زندانی مسن برای حاکمیت ارزشی ندارد. تنها راه رهایی از این وضعیت جهنمی برای بسیاری همانند علیرضا ثقفی در زندان ها انعکاس شرایط‌ بد زندان است و باید مسئولین را جوابگو کرد و نگذاشت زندانی در سکوت و بی قانونی جان خودش را در جهنمی بنام زندان از دست بدهد.

این کوچکترین کاری است که هر فعال حقوق انسانی می تواند انجام دهد، حاکمان بی تدبیر و فاسد باید جوابگویی هر گونه اتفاق جانی برای علیرضا ثقفی باشند.

برگرفته از کانال کانون مدافعان حقوق کارگر

*جان باختن 2 کارگرشرکت آب و فاضلاب خرم آباد بر اثر ریزش گودال حین حفاری

روز دوشنبه 3 مرداد،2 کارگرپیمانی شرکت آب و فاضلاب خرم آباد وتبعه افغانستان حین کارحفاری بر اثر ریزش گودال زیر تلی از آوار گرفتار وجان باختند.

*جان باختن یک کارگر کشت و صنعت و دامپروری مغان حین کارتعمیر ماشین چاپر ذرت

روز جمعه 31 تیرماه، یک کارگر واحد مکانیزاسیون کشاورزی بخش 2 کشت و صنعت و دامپروری مغان بنام عظیم سرداری حین کارتعمیر ماشین چاپر ذرت دچار حادثه کار شد و جان خود را از دست داد.

*جان باختن کارگر داربست بند در هشتگرد براثر سقوط از ارتفاع

یک کارگر داربست بند 31 ساله،حین کار در شهر هشتگرد براثر سقوط از ارتفاع جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 2 مرداد ماه 1401

- ادامه تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی مقابل استانداری خوزستان

مخالفت قاطع کارگران فولاد اهواز با پیشنهاد مدیرکل اداره کل کار استان خوزستان مبنی برتشکیل شورای اسلامی کار

وعده تجمع درراه دست یابی به مطالبات فردا مقابل استانداری

- سی ودومین روزاعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق با برپایی تجمع کرمانشاه

- اعتصاب وتجمع کارکنان مخابرات یزد مقابل ساختمان مرکزی مخابرات استان دراعتراض به صادر نشدن حکم افزایش حقوق در سال جدید، عدم پرداخت مطالبات معوقه ومشکلات بیمه درمانی

- رضا شهابی در چهل و دومین روز اعتصاب غذا، امروز دوم مرداد در ملاقات حضوری با خانواده اش به اعتصاب غذایش پایان داد

- تمدید مجدد قرار بازداشت حسن سعیدی عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد برای سومین ماه به مدت یکماه دیگر

- احضار دوباره محمود ملاکی ومحسن عمرانی به دادگاه

- پیام بزرگترین اتحادیه آموزش و پرورش بریتانیا و اروپا به شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه شریف نسبت به حذف یارانه غذای ترم تابستان مقابل دفتر ریاست

*ادامه تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی مقابل استانداری خوزستان

مخالفت قاطع کارگران فولاد اهواز با پیشنهاد مدیرکل اداره کل کار استان خوزستان مبنی برتشکیل شورای اسلامی کار

وعده تجمع درراه دست یابی به مطالبات فردا مقابل استانداری

امروز هم مردان عمل مردانه پای همکاران و حقوق خود و کارخانه محل ارتزاق خود ایستادند و مردانه ثابت کردند که مردان حقیقی هستند نه مردان مجازی و اگر حرفی زده و یا قولی داده اند پای حرف و قول خود مانده اند. درود بر غیرت و شرف تک تک پولاد مردان گروه ملی ، مردانی که شرکت گروه ملی این جان باقی مانده را مدیون همین مردان غیور و شریف است.

همانگونه که قبلا اعلام کرده بودیم ، همچنان بر حرفها و خواسته هایمان پافشاری میکنیم و هرگز حاضر نیستیم تجربه شکست خورده شورای کارگری را که هربار با نام جدیدی ظاهر میشود را تکرار کنیم. یکبار تجربه برگزاری شورای بهره وری را از سرگذراندیم و نتیجه آن را که استعفای نمایندگان کارگری بدلیل ناکارآمدی شورا بود را دیدیم. خواسته ما ؛

- راه اندازی تمام خطوط تولید

- بازگشت تمام همکاران به محل کار

- پرداخت حق بدی آب و هوا

- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

می باشد و تا زمانی که این خواسته ها برآورده نشود در خیابان باقی خواهیم ماند و بر خواسته هایمان پافشاری خواهیم کرد.

وعده ما فردا دوشنبه مورخ ۳/۵/۱۴۰۱ ساعت ۹ صبح درب استانداری

درهمین رابطه:ادامه اعتراضات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی وهمچنین مخالفت با دخالت بهارستان نشین اهوازی با برپایی تجمع مقابل استانداری خوزستان ودفتر مجلس نشین

فردا ادامه تجمع درراه دستیابی به مطالبات مقابل استانداری خوزستان

روز شنبه یکم مرداد،کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران درادامه اعتراضشان نسبت به ممنوع الورود کردن تعدادی از همکاران حق طلب ونداشتن امنیت شغلی ومعیشتی وهمچنین مخالفت با دخالت بهارستان نشین اهوازی مقابل استانداری خوزستان ودفتر مجلس نشین تجمع کردند.

درهمین رابطه درشبکه های اجتماعی آمده است:

نه گرما و نه شرجی هوا مانع حضورشان نشد. اتفاقا موانع حضور را به چالش کشیدند و نشان دادند که وقتی نام شرکت گروه ملی و بحث حق پرسنل این شرکت در میان باشد هیچ چیزی مانع راهشان نخواهد شد و موانع را یا همراه خواهند ساخت و یا از راه خواهند برداشت.

ما کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز بر خواسته های قانونی و به حق خود ،

- راه اندازی خطوط تولید

- باز کردن کارت تردد همکاران

- پرداخت حق بدی آب و هوا

- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

اسرار داریم و تا برآورده شدن تمام خواسته ها به اعتراض خود علیه مداخله های غیر قانونی نمایندگان در امور داخلی شرکت و حضور مدیران ناکارآمد و غیر متخصص ادامه خواهیم داد.

هر روز که بگذرد بر عزم و اراده ما افزوده خواهد شد.

وعده ما فردا یکشنبه ٢/٥/١٤٠١ ساعت ٩ درب استانداری

*سی ودومین روزاعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق با برپایی تجمع کرمانشاه

روز یکشنبه 2 مرداد، در سی ودومین روزاعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشورنسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق شاهد برپایی تجمع درکرمانشاه بودیم.

*اعتصاب وتجمع کارکنان مخابرات یزد مقابل ساختمان مرکزی مخابرات استان دراعتراض به صادر نشدن حکم افزایش حقوق در سال جدید، عدم پرداخت مطالبات معوقه ومشکلات بیمه درمانی

روز یکشنبه 2 مرداد، کارکنان مخابرات استان یزد برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به صادر نشدن حکم افزایش حقوق با گذشت 4 ماه از سال جدید، عدم پرداخت مطالبات معوقه منجمله حق جذب و پاداش بهره‌ وری ومشکلات بیمه درمانی دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان مرکزی مخابرات این استان تجمع کردند.


*رضا شهابی در چهل و دومین روز اعتصاب غذا، امروز دوم مرداد در ملاقات حضوری با خانواده اش به اعتصاب غذایش پایان داد

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران که بیش از دوماه است در بازداشت وزارت اطلاعات در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس است در اعتراض به پرونده سازی و رفتارهای توهین آمیز بازجو و نداشتن حق تلفن وملاقات در چهل ودومین روز اعتصاب غذا بسر میبرد، که خوشبختانه امروز دوم مرداد ماه با ملاقات حضوری که با خانواده اش انجام داد به اصرار بیش از حد خانواده به درخواست های مکرر سندیکای کارگران شرکت واحد و پنج سندیکای کارگری فرانسوی و دلسوزان و حامیان طبقه کارگر پاسخ مثبت دادند و قول دادند که دوم مرداد پایان اعتصاب غذای ایشان باشد.

خانواده شهابی در توصیف وضع جسمانی رضا گفتند وزن بدنش به نصف کاهش پیدا کرده بود بطوری که در نگاه اول رضا قابل شناسایی، حتی برای خانواده اش هم نبود، ضعف شدید جسمانی و رنگ پریدگی چهره از علائم قابل مشاهده این فعال سندیکایی بود که علیرغم تمام مشکلات جسمانی ۴۲روز را بدون خوردن غذا در انفرادی های بند ۲۰۹ گذرانده است.

حسن سعیدی دیگر عضو شناخته شده سندیکای واحد هم بیش از دو ماه در بندهای ۲۰۹ زندان اوین میباشد و امروز دوم مرداد سی دومین روز اعتصاب غذا را در اعتراض به پرونده سازی و بازجویی های طولانی و متعدد پشت سر گذاشته و ممنوع الملاقات هم میباشد. در حال حاضر خبری از سلامتی و وضعیت جسمانی ایشان در دسترس نمی باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد از پایان یافتن اعتصاب غذای رضا شهابی بسیار استقبال میکند و خواستار رسیدگی فوری پزشکی در بیمارستانی خارج از زندان به این فعال سندیکایی دربند میباشد و امیدوار است آقای سعیدی نیز هرچه زودتر به اعتصاب غذایش پایان دهد. سلامتی این دو فعال سندیکایی برای سندیکای کارگران شرکت واحد و جنبش مستقل کارگری در ایران بسیار ارزشمند میباشد. سندیکای کارگران شرکت واحد خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط رضا شهابی، حسن سعیدی و دیگر فعالان کارگری و معلمی بازداشتی می باشد.

*تمدید مجدد قرار بازداشت حسن سعیدی عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد برای سومین ماه به مدت یکماه دیگر

امروز دوم مرداد ماه حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد طی تماس تلفنی از بند ۲۰۹ زندان اوین اعلام کرد قرار بازداشت مجدد یکماهه به وی ابلاغ گردیده است .

این سومین ماه است که آقای سعیدی در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس میباشد این فعال سندیکایی امروز دوم مرداد سی ودومین روز اعتصاب غذای خود را پشت سر میگذارد و از نظر جسمانی شرایط خوبی ندارد و در اثر اعتصاب غذا وزن زیادی را از دست داده و دچار ضعف شدید جسمانی شده است و ملاقات ممنوع میباشد، سعیدی اعلام داشته به اعتصاب غذایش همچنان ادامه میدهد.

در همین زمینه امروز دوم مرداد ماه رضا شهابی دیگر عضو زندانی سندیکا در چهل ودومین روز اعتصاب غذا در ملاقات حضوری با خانواده اش به اعتصاب غذایش پایان داد.

شهابی هم‌در اثر اعتصاب غذا وزن زیادی ازدست داده و دچار شرایط وخیم جسمانی شده و نیاز به درمان در یکی از بیمارستان های خارج از زندان دارد .

سندیکای کارگران شرکت واحد ادامه بازداشت این دوفعال سندیکایی را محکوم میکند و خواستار آزادی شهابی وسعیدی و تمامی معلمان ودیگر فعالین در بند میباشد.

*احضار دوباره محمود ملاکی ومحسن عمرانی به دادگاه

بنا به گزارش کانون صنفی معلمان استان بوشهرآقایان محمود ملاکی ومحسن عمرانی برای بار دوم طی یک هفته اخیر به دادگاه احضار شدند.

لازم به ذکر است در یکی از پرونده ها نهاد بازداشت کننده اطلاعات سپاه و در دیگری وزارت اطلاعات می باشد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، هر نوع برخورد قهری، با فعالان صنفی را، اقدامی غیر قانونی و غیر اخلاقی می‌داند و انتظار دارد که با درایت برخی از مسئولان، این برخوردهای غیرقانونی برچیده شود و آرامش به جامعه فرهنگیان کشور باز گردد.

*پیام بزرگترین اتحادیه آموزش و پرورش بریتانیا و اروپا به شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

اتحادیه آموزش و پرورش کشوری (بریتانیا)، که بزرگترین اتحادیه معلمان و کارکنان بخش آموزش در اروپا می باشد در پیامی صمیمانه به شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران اعلام نمود:

رفقای عزیز،

ما ازطرف (NEU)، اتحادیه آموزش و پرورش کشوری (بریتانیا)، همبستگی خود را با معلمان و کارگران بخش آموزش که در دفاع از حقوق صنفی اتحادیه ای در ایران دست به اعتراض زده اند، اعلام می کنیم.

NEU اعمال خشونت دولتی علیه فرهنگیان شرکت کننده در اعتراضات مشروع را محکوم می کند و خواهان آزادی معلمان بازداشت شده در تهران، بوشهر، مریوان و سایر نقاط کشور است. ما بازداشت نمایندگان و اعضای شورای هماهنگی تشکل¬های صنفی فرهنگیان ایران را محکوم می کنیم. ما همچنین خواستار آزادی فوری معلم زندانی اسماعیل عبدی، که اکنون در هفتمین سال حبس خود به سر می برد، می باشیم.

این پیام همبستگی با امضای مشترک دو دبیر کل اتحادیه آموزش و پرورش کشوری (بریتانیا)، ماری بوستد و کوین کورتنی، به شوری هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ارسال شده است. اتحادیه آموزش و پرورش کشوری (بریتانیا) همچنین نامه ای اعتراضی به سفارت ایران در بریتانیا ارسال کرده است.

شورای هماهنگی ضمن قدردانی از حمایت اتحادیه آموزش و پرورش کشوری (بریتانیا)، و دیگر تشکلهای معلمان و اتحادیه های صنفی در اقصی نقاط جهان، و نیز آموزش بین الملل، همبستگی متقابل خود را با همقطاران خود در همه این کشورها اعلام میکند.

معلم زندانی آزاد باید گردد

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه شریف نسبت به حذف یارانه غذای ترم تابستان مقابل دفتر ریاست

روز شنبه یکم مرداد،جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف برای اعتراض به حذف یارانه غذای ترم تابستان مقابل دفتر ریاست این واحد آموزش عالی تجمع کردند.

براساس گزارش های رسانه ای شده،تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی مانند «غذای تابستان خواسته ماست»، «بودجه مشکل دانشجو نیست»، «ترم تابستان مانند سایر ترم‌ها است» خواهان تخصیص یارانه غذای ترم تابستان شدند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید