اخباروگزارش های کارگری 15 مرداد ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- ادامه اعتراضات اپراتورهای برق منطقه ‌ای کشور نسبت به عدم صدور احکام حقوق جدید وافزایش حقوق با برپایی تجمع سراسری مقابل شرکت برق منطقه ای استان های آذربایجان، خوزستان،هرمزگان و... - سی وششمین روز اعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق بابرپایی تجمع دراراک،اردبیل،اهواز و....- ژاله روحزاد معلم بازنشسته، همسر اسماعیل گرامی کارگربازنشسته زندانی:

اسماعیل گرامی کارگربازنشسته را آزادکنید

- آخرین خبراز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران - اخراج 7 کارگر 7 طلب

- آزادی موقت ریحانه انصاری‌نژاد با قید وثیقه یک میلیارد تومانی

- بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان در اعتراض به جلب دادرسی دکتر اسدی و صفر رمضانی (عمو صفر) از سوی شعبه سوم دادسرای لنگرود و ادامه بازداشت آقایان رسول بداقی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی و تمدید بازداشت معلمان دیواندره

- گرمازدگی بیش از35 کارگران فاز دوم پالایشگاه آبادان

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

تصاویری که می بینید وضعیتی به شدت اسفبار از شرایطی است که پیمانکاران سودجو و زالو برای مان درست کرده اند

- اعتراض تعدادی از اهالی شادگان نسبت به قطع برق وکلافه شدن از گرما مقابل اداره برق

- تعطیلی معدن هشونی شهرستان کوهبنان پس از سیل وبیکاری 90 کارگرش

- تعداد کارگران جان باخته حوضچه فاضلاب انبار دپو ضایعات پلاستیک روستای قمصرباقرشهر به 5 نفر رسید

- جان باختن کارگریک کارگاه‌ صنعتی نی‌ریز براثربرق گرفتگی

*ادامه اعتراضات اپراتورهای برق منطقه ‌ای کشور نسبت به عدم صدور احکام حقوق جدید وافزایش حقوق با برپایی تجمع سراسری مقابل شرکت برق منطقه ای استان های آذربایجان، خوزستان،هرمزگان و...

روز شنبه 15 مرداد، اپراتورهای برق منطقه ‌ای کشوردرادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم صدور احکام حقوق جدید وافزایش حقوق دست به تجمع سراسری مقابل شرکت برق منطقه ای استان های آذربایجان، خوزستان،هرمزگان و...زدند.

 

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:پنج ماه از سال جدید گذشته اما هنوز احکام حقوقی جدید صادر نشده است؛ ما در انتطار صدور احکام جدید هستیم اما هیچ وعده مشخصی به ما نمی‌دهند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی اپراتورهای برق منطقه‌ای زنجان نسبت به عدم صدور احکام حقوق جدید وافزایش حقوق مقابل شرکت برق منطقه ای استان زنجان

روز چهارشنبه 12 مرداد، اپراتورهای برق منطقه‌ای زنجان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم صدور احکام حقوق جدید وافزایش حقوق مقابل شرکت برق منطقه ای استان زنجان تجمع کردند.


یکی از تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفت: یکی از دلایل اصلی این است که الان در برج شش هستیم ولی هنوز احکام حقوقی جدید صادر نشده است؛ بعد از تصویب 38 درصد،دولت یک بندی را به بودجه اضافه کرد که حقوق کارگران نباید 2/1بیشتر از کارمندان باشد؛ یکی از معضلات این قضیه است که وزارت نیرو اصرار زیادی بر اعمال این2/1 دارد و این مساله موجب کاهش حقوق می‌شود چراکه اعمال 38 درصد به اضافه‌ی 2/1حقوق را فقط 4 تا 5 درصد افزایش می‌دهد.

اپراتورهای معترض گفتند:حقوق کارمندان براساس قانون مدیریت خدمات کشوری و حقوق کارگران برساس قانون کار است، اینگونه محدودیت‌ها کارگران را آزار می‌دهد؛ به گونه‌ای دارند احکام را صادر می‌کنند که افزایش حقوق ما به ده درصد هم نمی‌رسد.

*سی وششمین روز اعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق بابرپایی تجمع دراراک،اردبیل،اهواز و....

روزشنبه 15 مرداد، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشوردر سی وششمین روز اعتراضاتشان نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق دست به تجمع درشهرهای اراک،اردبیل،اهواز و....زدند.

اراک- تجمع مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان مرکزی با شعار:

زیربار ستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم در ره آزادگی وای از این ظلم وای ازاین ظلم

اردبیل- تجمع مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان اردبیل


اهواز- تجمع مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان خوزستان


شعارها:

- مصوبات شورا اجرا باید کردد

- کارگر زندانی آزاد باید گردد

- بازنشسته زندانی آزاد باید گردد

- معیشت منزلت حق مسلم ماست

*ژاله روحزاد معلم بازنشسته، همسر اسماعیل گرامی کارگربازنشسته زندانی:

اسماعیل گرامی کارگربازنشسته را آزادکنید

امروز۱۶ماه ازبازداشت همسرم(اسماعیل گرامی)میگذرد.اواکنون مبتلابه کروناودرقرنطینه زندان اوین بسرمیبردبدون حتی یک روز مرخصی!مگریک کارگربازنشسته چه میگویدومیخواهدجزحق وحقوق سی ساله خوددردوران بازنشستگی را!حقی که بخاطرآن باید۴سال ازعمرخودرابجای گذراندن درکنارخانواده ودرآرامش وآسایش،درزندان ومحروم ازدیدارعزیزانش ونبودامکانات بهداشتی وتغذیه مناسب وکلکسیونی ازبیماریهای ریزودرشت بجامانده ازدوران کاردرکارخانه های مختلف سپری کند.

ایشان دراثرابتلابه کروناوتب بالا دچارتشنج شده است وبرای اعزام به بیمارستان میخواستند به دست وپایش زنجیربزنند(به کسی که بیماراست ودچارتشنج شده واسمش راهم گذاشتند:طبق قانون)که قبول نمی کنندوبه بندبرمی گردانند.دراین چند روزحتی دوباره برای اعزام به بیمارستان اقدامی نکرده اند.

تامین سلامتی زندانی برعهده زندان است وعواقب حال ایشان برعهده مسئولین امنیتی وزندان می باشد.

بخشی ازسروده زنده یادبکتاش آبتین

پرسیدشغل؟

گفتم شاعرم

خندیدوکفِ دستم رامُهر زد

روی برگه‌ی اعزام به بیمارستان

افسر نگهبان

شغل‌ام را«آزاد»نوشته بود

خندیدم

چگونه یک زندانی

میتواندشغلش آزادباشد؟!

*آخرین خبراز کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران - اخراج 7 کارگر 7 طلب

روز شنبه 15 مرداد،کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ایران به خبرنگار رسانه ای گفت:‌ با وجود اینکه مطالبه کارگران از مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران قانونی است اما تاکنون به این حقوق قانونی خود نرسیده‌اند، ضمن اینکه 7 نفر از پرسنل این کارخانه به دلیل مطالبات مذکور از کارخانه اخراج شده‌اند.

وی افزود:بعد از اینکه مدیرعامل شرکت ملی خوزستان هیچ همکاری برای دستیابی به حقوق مسلم کارکنان این شرکت درباره طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین پرداخت حق بدی و آب و هوا نکرد، کارکنان شرکت ملی فولاد ایران با تجمع مقابل استانداری خواستار مطالبات خود شدند که پیرو این مساله نیز مدیرعامل دستور داد تا 30 ساعت اضافه کاری تعدادی از تجمع‌کنندگان حذف شود.

*آزادی موقت ریحانه انصاری‌نژاد با قید وثیقه یک میلیارد تومانی

روز شنبه 15 مرداد، ریحانه انصاری‌نژاد پس از 87 روز حبس با قید وثیقه یک میلیارد تومانی موقتاً و تا زمان پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

آزادی ریحانه انصاری نژاد فعال کارگری را بعد از ۸۷ روز بازداشت شادباش می گوییم و خواهان لغو اتهامات بی اساس علیه ایشان و دیگر فعالین کارگری و‌معلمی هستیم.

ریحانه انصاری نژاد فعال کارگری که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت با هجوم ماموران وزرات اطلاعات در ساعت یک بامداد به منزل شخصی اش بازداشت شده بود بعد از گذراندان نزدیک به سه ماه در بندهای ۲۰۹زندان اوین امروز شنبه پانزدهم مرداد ماه از زندان اوین با قرار وثیقه معادل یک و نیم میلیارد تومان آزاد شد .

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز خرسندی از آزادی موقت این فعال کارگری خواهان لغو اتهامات بی اساس علیه ایشان و دیگر فعالین کارگری و‌ معلمی می باشد. ما خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط دو عضو زندانی سندیکا، رضا شهابی وحسن سعیدی، و معلمان و فعالین در بند میباشیم.

*بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان در اعتراض به جلب دادرسی دکتر اسدی و صفر رمضانی (عمو صفر) از سوی شعبه سوم دادسرای لنگرود و ادامه بازداشت آقایان رسول بداقی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی و تمدید بازداشت معلمان دیواندره

روز شنبه 15 مرداد، کانون صنفی فرهنگیان گیلان بیانیه ای بشرح زیردر اعتراض به جلب دادرسی دکتر اسدی و صفر رمضانی (عمو صفر) از سوی شعبه سوم دادسرای لنگرود و ادامه بازداشت آقایان رسول بداقی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمد حبیبی، جعفر ابراهیمی و تمدید بازداشت معلمان دیواندره،منتشرکرد.

متاسفانه در ادامه سیاست های مبتنی بر تحدید حقوق شهروندی و کنشگری قانونی صنفی، شعبه سوم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان لنگرود، قرار به جلب دادرسی آقایان دکتر احسان اله اسدی وصفررمضانی ( عموصفر) از کنشگران صنفی این شهرستان را صادر کرد. دکتر اسدی رییس اسبق آموزش و پرورش این شهرستان و از پزشکان مردمی که دلسوزانه و بدون چشم داشت مادی عمر خود را صرف مداوای بیماران نموده، انسانی است به غایت قانونمند، متین که متاسفانه در پی دستگیری او در تجمع ۲۲ اردیبهشت با خشونت تمام با او برخورد شد. صفر رمضانی (عمو صفر) هم هنرمند محبوبی است که در احیای بسیاری از آیین های محلی و فراموش شده چون: نوروز بل و تیرماه سینزه نقش برجسته داشته است. پرونده سازی و محکومیت چنین کنشگرانی که مورد وثوق جامعه معلمی و عموم مردم هستند، در واقع تقابل با افکار عمومی است. از سوی دیگر متاسفانه پس از گذشت سه ماه از دستگیری آقایان رسول_بداقی ،اسکندرلطفی،شعبان محمدی ،مسعود نیکخواه،جعفرابراهیمی و محمد حبیبی، انتظار می رفت که با آزادی این کنشگران صنفی، آنها بتوانند از حق قانونی از جمله داشتن وکیل برخوردار گردند تا از اتهامات غیر قانونی وارد شده از سوی صدا و سیما علیه خود دفاع کنند. اتهاماتی که بر خلاف اصل ۳۷ که اشعار می دارد: «اصل، برائت است و هیچ کس از نظر قانون مجرم محسوب نمی شود مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد»، متاسفانه برخلاف این اصل مسلم قانونی، برای این کنشگران خوشنام سناریویی ساختگی درست شد در حالی که تا این لحظه فرصت دفاع از آنها ستانده شده است.

ضمن اینکه ادامه بازداشت آنها هیچ توجیه قانونی ندارد. از سوی دیگر معلمان بازداشتی تجمع ۲۶ خرداد در دیواندره آقایان پرویزاحسنی، کاوه محمدزاده، امید شاه محمدی وهیوا قریشی هنوز در بازداشت به سر می برند.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان ضمن ابراز نگرانی از شرایط حاکم بر جامعه صنفی معلمان،ادامه پرونده سازی ها،بازداشت و زندانی کردن کنشگران صنفی را تضییع عریان حقوق شهروندی و هدم قانون ارزیابی می کند و انتظار دارد با تغییر رویکردهای قضایی، فصل نوینی که نوید و امید را به جامعه معلمان بازگرداند، سرلوحه ی تصمیم سازی ها قرار گیرد.

*گرمازدگی بیش از35 کارگران فاز دوم پالایشگاه آبادان

روز شنبه 15 مرداد ماه فیلمی منتشر شد که در آن عنوان می شود بیش از 35نفر از کارگران فاز دوم پالایشگاه آبادان به علت گرما و رطوبت شدید هوا دچار گرمازدگی شدند.

این در حالی است که مسوولان روابط عمومی پالایشگاه آبادان و فاز دو این تصاویر را به مجموعه های یکدیگر ارتباط دادند.

با بررسی و پیگیریهای خبرنگار یک رسانه مشخص شد که این افراد، کارگران شاغل در بخش فاز دوم پالایشگاه هستند که روزشنبه 15 مرداد بر اثر رطوبت بالای 90 درصد و افزایش دمای هوا(53 درجه سلیسیوس) دچار گرمازدگی شده و به درمانگاه پالایشگاه منتقل شدند و تحت درمان قرار گرفتند.

به گفته برخی از کارکنان و کارگران فاز دوم، تعداد این افراد بیش از 35 نفر است.

لازم به ذکر است که شهرستان آبادان طی چند روز گذشته با ثبت دمای بالای 50 درجه گرم ترین شهر ایران بود، همچنین بیشینه دمای هوای آبادان طی شبانه روز گذشته به 53 درجه سلیسیوس رسید که رکورد 70 ساله دمای این شهر برای سومین مرتبه تکرار شد.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

تصاویری که می بینید وضعیتی به شدت اسفبار از شرایطی است که پیمانکاران سودجو و زالو برای مان درست کرده اند

https://t.me/shoranaft/493.

پیمانکاران و کارفرمایانی که نه حاضرند در شرایط غیر قابل تحمل کار را تعطیل کنند و نه از ساعت کاری ما کم می کنند. همین امروز تنها در فاز دو پالایشگاه آبادان سی و پنج نفر از همکارانمان از شدت گرمای طاقت فرسا از حال رفته و تعدادی از آنها روانه بیمارستان شدند. وقتی هم که معترض میشویم زمزمه اخراج و کم کردن نفرات تا شهریور را براه میاندازند.

هنوز داغ مرگ سوزناک همکار عزیز و زحمتکش مان " عبدالرزاق سیمریان" که کمتر از ده روز پیش در همین فاز دو پالایشگاه آبادان بخاطر شدت هوا جان داد فراموشمان نشده است.

ما از این وضعیت برده وار به تنگ آمده ایم.

همکاران عزیز باید دست در دست هم متحدانه کاری کنیم. چند نفر دیگر از ما باید تحت این شرایط جان شان را از دست بدهند و کارفرما حاضر نباشد حتی برای ساعاتی کار را تعطیل کند؟

سه ماه دیگر هنوز شرجی و گرمای سخت داریم. باید پیمانکاران زالو صفت را مجبور کنیم تا در گرمای شدید کار را تعطیل و حقوقمان را پرداخت کنند.

*اعتراض تعدادی از اهالی شادگان نسبت به قطع برق وکلافه شدن از گرما مقابل اداره برق

روز شنبه 15 مرداد، تعدادی از اهالی شادگان برای اعتراض به قطع برق وکلافه شدن از گرما مقابل اداره برق جمع شدند.

براساس گزارش وفیلم رسانه ای شده،یکی ازاهالی روستای منصوره با به دست گرفتن نوزادش که از گرما کلافه شده مقابل اداره برق شادگان خوزستان می گوید: «این نوزاد چه گناهی کرده. از ساعت 11 صبح تا الآن با ماشین تابش بدم گرمشه»«گناهش چیه، هاآ، گناهش چیه بهم بگو این بچه از ساعت 11 صبح تا الآن» «هزاران کودک و زن بیمار و پیرمرد افتاده اند و خیلی از مردم صبح تا الآن همینطور موندن تو گرما، گناهشون چیه هااا.» «بیا ببین مادرش و خواهرش تو ماشین نشستن از گرما آخه چرا چه گناهیه»

*تعطیلی معدن هشونی شهرستان کوهبنان پس از سیل وبیکاری 90 کارگرش

خبرکوتاه :معدن هشونی شهرستان کوهبنان در استان کرمان بدلیل آسیب دیدگی از سیل اخیر تعطیل و 90 کارگرش بیکارشدند.

*تعداد کارگران جان باخته حوضچه فاضلاب انبار دپو ضایعات پلاستیک روستای قمصرباقرشهر به 5 نفر رسید

براساس گزارش های رسانه ای شده بتاریخ 15 مرداد، تعداد کارگران جان باخته حادثه عصرروز پنج شنبه 13 مرداد،حوضچه فاضلاب انبار دپو ضایعات پلاستیک روستای قمصرباقرشهر به 5 نفر رسید.

درهمین رابطه:جان باختن 4 کارگر در حوضچه فاضلاب انبار دپو ضایعات پلاستیک روستای قمصرباقرشهر

عصرروز پنج شنبه 13 مرداد،4 کارگر تبعه افغانستان در حوضچه فاضلاب انبار دپو ضایعات پلاستیک روستای قمصرباقرشهردراستان تهران دچار خفگی ناشی از تولید گاز توسط فضولات شدند وجان باختند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،علت حادثه به گفته کارگران حاضر در محل گیرکردن پمپ موجود در حوضچه فاضلاب بوده که نفر اول وارد حوضچه شده و به علت بیرون نیامدن نفرات بعدی یکی بعد از دیگری وارد حوضچه می‌شوند و این حادثه تلخ رقم می‌خورد.

*جان باختن کارگریک کارگاه‌ صنعتی نی‌ریز براثربرق گرفتگی

روزچهارشنبه 12 مرداد، کارگر 46 ساله یک کارگاه‌ صنعتی شهر نی‌ریزدراستان فارس براثربرق گرفتگی در دم جان خودراازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید