اخباروگزارش های کارگری 19 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

پایان هفته هشتم اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! از روزپنچ شنبه 18آبان ماه،روزپایانی هشتمین هفته اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد،چه خبرها؟ الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:

- گرامیداشت یاد مختار احمدی ازجان باختگان 9 مهرماه اعتراضات سراسری اخیر در مریوان بمناسبت چهلمین روز خاکسپاریش در در آرامستان دارسیران باشرکت جمعی از اهالی و سردادن شعارهایی از جمله«مرگ بردیکتاتور»،«مرگ برخامنه ای»،«ژن ژیان آزاددی»،«مرگ برجاش»،«بسیجی داعشی پیوندتان مبارک» و.....

- گرامیداشت خاطره مومن زندکریمی 18 ساله ازجان باختگان11 آبان ماه اعتراضات سراسری اخیر درسنندج بمناسبت هفتمین روز خاکسپاریش در روستای ماچکه دهگلان باشرکت جمعی از اهالی وباسردادن شعارها وخواندن سرود وایراد سخنرانی
- مراسم گرامیداشت مهران شکاری از جانباختگان 12 آبان ماه اعتراضات سراسری درحوالی بهشت سکینه کرج در گلشن زهرا میاندوآب
ب- تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:
- تهران(اکباتان،محله آزاد شهر)
- کامیاران
- مریوان
- مهاباد
ج- اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی دانشجویان و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:
- تجمع اعتراضی در دانشگاه فردوسی مشهد همزمان باحضور بهادری جهرمی سخنگوی دولت
- دیوارنویسی در خوابگاه دخترانه دانشگاه بوعلی سینا همدان

- شعار نویسی در پردیس فنی کاسپین دانشگاه تهران
و
- فراخوان اعتصاب و اعتراض بزرگ دانشجویی دانشگاه تهران
- بیانیه‌ی شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی در محکومیت بازداشت غیرقانونی دبیر شورای صنفی و دیگر اقدامات غیرقانونی دانشگاه
وهمچنین
- مجموعه ای در باره چهارمین روزاعتصاب غذای کارکنان رسمی نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی در اعتراض به عدم اجرای ماده 10 پس از 10 سال
بنا به گزارشات رسیده از دانشگاه فردوسی مشهد، اکنون بهادری جهرمی در این دانشگاه حضور دارد و علی‌رغم تبلیغات یک هفته‌ای دانشگاه جهت حضور سخنگوی دولت و حل و فصل مسائل(!)، درب‌های ورودی سالن برای دلنشجویان بسته و صرفا نیروهای پرتعداد بسیج امکان حضور در سالن را دارند و دانشجویان با تجمع مقابل سالن شعار "سخنگو بیا بیرون" را سر می‌دهند.
١٩ آبان ۱۴۰۱
فراخوان اعتصاب و اعتراض بزرگ دانشجویی دانشگاه تهران!
نه تنها دانشجویان بازداشتی که هفته‌هاست از آنان بی‌خبریم را آزاد نکردید، که طی هفته‌های گذشته دبیران صنفی ما در بند کردید. نه تنها مانع از حمله به کوی، پردیس فنی و شمالی نشدید، که خود شکنجه‌گر و سرکوب‌گر دانشجو شدید. حال نیز با پرونده‌سازی مضحکتان چیزی حدود ۲۰۰ دانشجو را از دانشگاه و خوابگاه محروم ساختید. حال پاسخ این سوال وجدان هر دانشجو را بیدار خواهد کرد که از اغاز اعتصابات ما، کدوم خواسته‌مان محقق شد که حال دست از تحریم کلاس‌هایمان بکشیم؟ مگر سکوت‌مان و سر کلاس نشستن، حمایت از ظلم و ظالم نیست؟ سکوت ما یعنی امضا احکام بازداشتی‌ها و دانشجویان‌ تعلیقی.
?جان ما بسیار وقت است که از اندوه لبریز شده. پس هر ترس و غمی که سعی دارید بر ما روانه کنید، چیزی جز اتحاد شجاعانه ما نخواهد گشت! بوی ترس شما، همه جا را برداشته است و چنین رفتارهای خودسرانه‌تان بر آن گواهی می‌دهد. بدانید که قدرت ما جمع ماست.
?ما دانشجویان دانشگاه تهران، از تمامی دانشکدگان و دانشکده‌های خود، باری دیگر اعتصاب و تحریم کلاس‌هایمان را از شنبه آغاز خواهیم کرد. اما صحن دانشگاه را خالی نخواهیم گذاشت و‌ به تحصن و اعتراض خواهیم نشست.
?ما با حضور حداکثری از دانشکده‌های فنی پایین، پردیس هنرهای زیبا، پردیس علوم، ادبیات و علوم انسانی و حقوق و علوم سیاسی در صحن پردیس مرکزی، روبروی کتاب‌خانه مرکزی همه با هم به تحصن خواهیم نشست و خیابان روبروی کتابخانه را پر خواهیم کرد.
وعده ما:
شنبه مورخ ۲۱ «آبان‌ماه»
ساعت ۱۲:۳۰
بیانیه‌ی شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی در محکومیت بازداشت غیرقانونی دبیر شورای صنفی و دیگر اقدامات غیرقانونی دانشگاه
در این دو ماه که فضای دانشگاه بیش از هر زمان دیگری ملتهب و امنیتی شده است، مسئولین دانشگاه از هیچ اقدامی برای تشدید این فضا علیه دانشجویان فروگذار نکرده‌اند.
ما را از هر آن‌جایی که برایمان نشانی از امنیت و آسایش داشته است، بریده‌اید. ما را از خانه‌هایمان، از درب دانشگاهمان و از جلوی خوابگاه‌هایمان ربوده‌اید. شما دیگر هیچ حریم امنی برای دانشجو باقی نگذاشته‌اید و چنان بی‌پروا قوانین خودتان را زیر پا می‌گذارید که سخن گفتن از شرم در برابرتان بیهوده است.
دانشجو را تنها به جرم بیان اعتراض ممنوع‌الورود کرده‌اید؛ در حالی که طبق اصل ۲۴ و نیز بند دوم اصل ۳ قانون اساسی «تمامی شهروندان از حق آزادی اندیشه و بیان، شامل آزادی ابراز ترویج و انتشار اندیشه‌ها و عقاید بصورت شفاهی، کتبی، الکترونیکی و یا با هر وسیله‌ی دیگر به انتخاب خود شهروند با رعایت قانون، برخوردارند»!
علاوه بر این‌ها، دانشجویان را با تماس تلفنی و به نحو غیرقانونی، بدون اتهام و تخلف مستند، به حراست دانشگاه احضار کرده‌اید؛ در حالی که ماده‌ی یازدهم دستورالعمل اجرایی رسیدگی به تخلفات دانشجویان گویای قانون‌شکنی شماست! یگانه مرجع رسیدگی به تخلفات دانشجویان کمیته انضباطی است، اما دانشجوها را به دلایل نامعلوم، بدون تفهیم اتهام و بی‌آنکه هیچ مرجعی در دانشگاه پاسخگوی وضعیت مبهم آنان باشد، بازداشت می کنید. شورای صنفی به عنوان تنها مرجع پیگیری حقوقی دانشجویان موظف است که در برابر چنین نابسامانی‌ها و قانون‌شکنی‌هایی واکنش نشان داده و از هیچ تلاشی برای بهبود کیفیت زیست دانشجویان دریغ نکند، اما بیش از سه روز است که ریحانه معروف، دبیر شورای صنفی را، دقیقاً به جرم همین پیگیری‌ها که کاملا در حیطه وظایف صنفی دانشجویی ایشان بود، بازداشت کرده و به مکان نامعلومی برده‌اید.
این روزها در دانشگاه افراد مجهول‌الهویه‌ای به اسم حفاظت فیزیکی زمام سرکوب را به دست گرفته‌اند؛ کسانی که صورت خود را با ماسک می‌پوشانند و گاهی لباس فرم حراست به تن دارند و گاه نه، کسانی که اعمالشان نه با قانون، که با دستور افراد ناشناس تعیین می‌شود. حراست جلوی درب دانشکده، مامور کدام شخص یا نهاد بیرونی است که حتی رئیس دانشکده هم ادعا می‌کند در برابر دستورات داده شده به آنها کاری از دستش برنمی‌آید؟
شما برای سرکوب دانشگاه به هر اقدامی متوسل شده‌اید.
شورای صنفی دانشکده‌ی علوم اجتماعی، مسئولان دانشگاه را موظف می‌داند که لااقل به لاشه‌ی قانون مصوب خود بازگردند؛ ما خواهان آزادی بی قیدوشرط ریحانه معروف، دبیر شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی و تمامی دانشجویان بازداشتی هستیم.
سرکوب دانشگاه به هر شکلی محکوم و اقدامات غیرقانونی برای خاموش کردن صدای به حق دانشجویان غیرقابل پذیرش است.
شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی
باز هم جنایتی دیگر؛ تائید ضرب و شتم هستی حسین پناهی در مدرسه دهگلان
امروز ۱۹ آبان ۱۴۰۱ حدود ساعت ۳ عصر هستی حسین‌پناهی دانش‌آموز ۱۶ ساله توسط اعزام هوایی (هلیکوپتر) از بیمارستان ‎دهگلان به بیمارستان کوثر ‎سنندج منتقل شد. وی در اثر ضربه باتون به سرش دچار خونریزی مغزی (کانتیوژن ICH) شده و به کما رفته است.
منابع محلی گفته‌اند پدر هستی، تهدید شده که بگوید دخترش از ماشین خود رو به بیرون پرت کرده، اما مادرش می‌گوید که در مدرسه و با باتون زدنش و اثر باتون روی سرش کاملاً مشخص بود. ‎
هستی حسین پناهی اکنون در وضعیت کما در بخش آی‌سی‌یوی بیمارستان کوثر سنندج بستری است.
برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
بازداشت خواهر نوید افکاری در شیراز و بی‌خبری از همسر و دخترش
سعید افکاری در توییترش نوشت: «خواهرم الهام افکاری در شیراز بازداشت شد و خبری از شوهرش و دختر سه ساله‌اش لیانا نداریم.»
پنجشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
دانشگاه ارومیه: تهیه لیست ممنوع‌الورودی‌ها توسط حراست، انتقال یک دانشجوی دختر از حراست به بهداری و تهدید دانشجویان توسط مسئول نهاد!
طبق گزارشات رسیده از دانشگاه ارومیه، تا این لحظه ممنوع‌الورودی ۱۴ دانشجوی دانشکده دامپزشکی و حدود ۲۰ نفر از دانشجویان دانشکده فنی محرز شده است.
این دانشجویان بدون طی مراحل قانونی مندرج در شیوه‌نامه مصوب سال ۹۸، صرفا باستناد به «لیست اسامی دانشجویان ممنوع‌الورود» تهیه شده توسط حراست، از ورود به دانشگاه منع شده‌اند.
گزارش‌ها حاکی از برقراری تماس تلفنی توسط حراست دانشگاه و اداره اطلاعات ارومیه با خانواده دانشجویان و تهدید آنان به بازداشت فرزاندانشان است.
همچنین گفته شده دستکم یک نفر از دانشجویان دختر، بعد از حمله‌ی لفظی رییس حراست دانشگاه ارومیه، رامین نیکروز، دچار حمله عصبی و به بهداری دانشگاه منتقل شده است.
علاوه بر این، شنیده‌ها حاکی از حضور مسئول نهاد نمایندگی رهبر در دانشکده دامپزشکی جهت گفتگو با دانشجویان معترض است. این حضور جهت «آرام ساختن دانشجویانی که به تهدید و فشار بر دوستانشان معترض هستند» صورت گرفته اما در ادامه ختم به تهدید دانشجویان دیگر توسط این مسئول گردیده است. حجت‌الاسلام کیومرزی، در پاسخ به سوال دانشجویان که از تاریخ برگزاری کمیته انضباطی دوستانشان می‌پرسیده‌اند، به وضوح از نبودن مستندات کافی جهت ممنوع‌الورود شدن دانشجویان گفته است و تاریخ برگزاری را به «جمع‌آوری مستندات کافی به کمیته» موکول کرده است.
همچنین وی عنوان کرده‌است: «نمی‌شود هرکسی هر غلطی دلش خواست بکند و بگوید قانونا مشکلی ندارد.»
پرده‌برداری از انواع روش‌های سرکوب دانشجویان
▪همانطور که قبلا در خبرها اعلام شده بود، حوزه معاونت نادانشجویی دانشگاه تهران با ارسال پیامکی به دانشجویان ممنوع‌الورود، به آنان اعلام کرده بود که حق استفاده از خوابگاه را به عنوان بخشی از خدمات بدیهی دانشجویی ندارند.
▪این یکی از نوین‌ترین روش‌های سرکوب در شکل عریان خود می‌باشد؛ دانشجویانی که بخشی از آن‌ها با اخذ اجباری کارت اسمشان در لیست ممنوع‌الورودها قرار گرفته و تعدادی دیگر با دریافت پیامک تهدیدآمیز و پس از آن تنها در مهلتی بسیار کوتاه، شنبه هفته جاری، مجبور به ترک خوابگاه خود می‌باشند.
▪بدون تردید این قبیل اقدامات خصمانه و از سر استیصال دانشگاه، تنها در جهت ایجاد ترس و عقب راندن دانشجویان می‌باشد. اما به خوبی روشن است که در سایه‌ی اخراج و طرد هم‌صنفانمان از دانشگاه که با هیچ منطق و قانونی هم‌خوانی ندارد و نقض فاحش حقوق اولیه ماست، نمی‌توانیم به شرایط عادی برگردیم. این سرکوب‌ها می‌گذرد و تاریخ ننگ آن را برای بانیانش باقی می‌گذارد.
نیما پیرمرادی دانش‌آموخته‌ی معماری دانشگاه آزاد تهران مرکز و کیمیا پیرمرادی دانش‌آموخته‌ی گرافیک دانشگاه هنر تهران، روز ۲۶ مهر طی یورش نیروهای وزارت اطلاعات به خانه خود بازداشت شده
و اکنون در زندان اوین به سر می‌برند. اکنون با گذشت ۲۳ روز، همچنان این خواهر و برادر در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می‌برند.
در اقدامی غیر قانونی مدیریت آموزش و پرورش سقز تعداد ۸ نفر از همکاران سقزی بە دلیل شرکت در اعتصابات و تحصن‌ها بە «هیئت تخلفات» معرفی شدەاند و بیش از ۵۰ نفر نیز تاکنون «کسر حقوق» شدەاند.
حق بر اعتصاب بر اساس مقاوله‌نامه‌های سازمان جهانی کار، جز حقوق بنیادین کار بشمار می‌آید.
برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
مجموعه ای در باره چهارمین روزاعتصاب غذای کارکنان رسمی نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی در اعتراض به عدم اجرای ماده 10 پس از 10 سال
1- گزارش تصویری:

2- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
گزارش شماره چهار از فضای اعتراضی در میان همکاران رسمی
اعتراضات و امتناع پرسنل رسمی از دریافت غذا در محل کار به چهارمین روز رسید.
روز گذشته واحدهای عملیاتی دیگری از جمله همکاران در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجری، نفت و گاز زاگرس و چندین دکل حفاری به این حرکت پیوستند.
همکاران نفت و گاز آغاجری در شعار نوشته هایشان به صراحت گفته اند اگر حقوق ها ترمیم نشود گام بعدی ما اعتصابی بیاد ماندنی خواهد بود.
در پی این اعتراضات که با استقبال گسترده همکاران رسمی روبرو شده؛مدیریت شرکت نفت و گاز پارس در اطلاعیه ای از مزدوران و جیره خواران خود خواسته تا معترضان را شناسایی و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت خرابکارانه سریعا گزارش آن را به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی اطلاع دهند. پرسنل رسمی بدون توجه به فضاسازی های امنیتی در حال تدارک و برنامه ریزی برای قدم های بعدی خود هستند.
از همکاران عزیز درخواست داریم گزارشات خود از اعتراضات و تصاویر اقدامات عملی خود را به شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ارسال کنند.
تاکید ما همچنان بر شکل گیری اعتراض و اعتصاب های سراسری در همه بخش های صنعت نفت است.
3- اتحادیه آزاد کارگران ایران:
تداوم اعتراض کارکنان رسمی نفت با اقدام نمادین اعتصاب غذا برای چهارمین روز متوالی
روز پنجشنبه ۱۹ آبان‌ماه ۱۴۰۱، کارکنان رسمی وزارت نفت که از روز دوشنبه ۱۶ آبان در اعتراض به عدم تحقق مطالبات‌شان و در اقدامی هماهنگ دست به اعتصاب غذا زده و از دریافت سهم غذایی از غذاخوری‌ها امتناع کرده بودند برای چهارمین روز متوالی اعتراضشان را ادامه دادند.
این اقدام کارکنان عملیاتی در اعتراض به عدم اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات کارکنان وزارت نفت صورت گرفته است.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید