تجمع اعتراضی کارگران رسمی شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و یک مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: اخبار نفت: ۶  فضای نفت بسیار ملتهب است و هزاران کارگر رسمی و همچنین کارگران پیمانی و قراردادی به تناوب در حال تجمع و اعتراض هستند. امروز ۳۰ مهر ماه کارگران رسمی در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به سقف پایین حقوقهای تعیین شده و برای پیگیری دیگر مطالباتشان دست به تجمع زدند. این کارگران قبلا روزهای یکشنبه را روز اعتراض خود اعلام کرده بودند. اما بعدا از هر روزه شدن اعتراضاتشان تا رسیدن به خواستهای خود خبر دادند.

حذف سقف‌ حقوق، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی و برگرداندن کسورات مازاد مالیات، خواستهای فوری این کارگران است.  در رابطه با همین مطالبات کارگران رسمی در سکوهای نفتی نیز اعلام کرده اند که تا وقتی پاسخ نگیرند هر دوشنبه تجمع خواهند کرد. کارگران رسمی سکوهای نفتی در فلات قاره نیز روزهای دوشنبه را به عنوان روز اعتراض خود تعیین کرده اند. 
بعلاوه روز گذشته گروههایی از کارگران قراردادی نفت مناطق نفتخیز جنوب، شرکت فلات قاره و منطقه یک عملیات انتقال گاز میانکوه با خواست استخدامی رسمی در نفت مقابل ساختمان شرکت مناطق نفت خیز جنوب در اهواز تجمع داشتند  و اعلام کردند که  در صورت نگرفتن پاسخ، دامنه اعتراضاتشان به جزایر و سکوهای عملیاتی نفت کشیده خواهد شد.  
بدین ترتیب اعتراضات در نفت هر روز گسترش بیشتری می یابد و مناطق و بخشهای مختلف را فرا گرفته و میرود تا سراسر نفت را در بر گیرد. این اعتراضات تاثیر مستقیمی بر کل جنبش کارگری و فضای جامعه دارد. شکل گیری اعتصابات سراسری میتواند یک نتیجه این شرایط باشد. حزب کمونیست کارگری با اعلام کارزاری در حمایت از اعتراضات کارگران نفت همه بخش های کارگری و همه تشکلها و اکتیویست های کارگری را به حمایت از مبارزات کارگران نفت و بازتاب گسترده اخبار اعتراضات آنها در سطح جامعه فرا میخواند. صدای اعتراض این کارگران در ایران و در سطح جهان باشیم. 
.
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
۳۰ مهر ۱۴۰۲،  ۲۲ اکتبر   ۲۰۲۳

 


تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد در شهرهای مختلف
روز ۳۰ مهر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی در ادامه یکشنبه های اعتراضی خود و برای پیگیری مطالباتشان در شهرهای شوش، اهواز ، کرمانشاه دست به تجمع زدند. همسان سازی حقوقها و افزایش آن به بالای خط فقر سی میلیونی و درمان رایگان دو خواست فوری آنان است.   
در شوش بازنشستگان از کرخه و شوش و هفته تپه گرد آمده و با شعارهای "تامین رو غارت کردند ما را بیچاره کردند" ،  "کشور را غارت کردند ما را بیچاره کردند"، و "نوبت ما که میشه خزانه خالی میشه" صدای اعتراض خود را علیه دزدی ها و اختلاس ها و وضعیت بد معیشتی شان بلند کردند. این بازنشستگان با شعار " لشکری، کشوری، تامین اجتماعی  اتحاد، اتحاد" جمعیت میلیونی بازنشستگان را به اتحاد مبارزاتی فراخواندند. 
در اهواز بازنشستگان مثل دیگر هفته ها تجمع داشته و در این تجمع بنر "درمان رایگان " و "فقط کف خیابان بدست میاد حقمون" که در دست داشتند جلب توجه میکرد.  
در کرمانشاه نیز بازنشستگان جمع شدند و یکی از سخنرانان در مورد خواستهایشان سخن گفت. در این تجمع پلاکاردهایی با شعار "معیشت، منزلت، حق مسلم ماست"، "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی اتحاد، اتحاد" و "درمان رایگان" بسیار قابل توجه بود و مضمون اعتراض بازنشستگان را بیان میکرد. 
در این روز همچنین بازنشستگان فولاد اهواز، فولاد در لوشان گیلان و تهران در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان تجمع داشتند. درمان رایگان، همسانسازی حقوقها و افزایش سطح آنها، پرداخت معوقات سال ۱۴۰۰ از جمله خواستهای فوری آنهاست. 
بازنشستگان قلب تپنده انقلاب هستند. از خواستها و مبارزاتشان وسیعا حمایت کنیم. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۳۰ مهر  ۱۴۰۲،  ۲۲ اکتبر  ۲۰۲۳