نسان نودینیان: تحلیلی کوتاه در باره به میدان آمدن انقلابیون تشرین در بغداد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

انقلابیون تشرین ٢٠١٩؛« ما بودیم این جنبش را برای تغییر نظام شروع کردیم.» جمعه دوم سپتامبر جنبش مشهور به «انقلاب تشرین» در بغداد با شرکت هزاران نفر دست به تجمع زدند. آنها خواهان سقوط کامل حکومت، توقف(دخالت)و بیرون رفتن حکومت اسلامی از عراق شده اند. این جنبش با توجه به رویدادهای خونین و پیچیده جاری در عراق؛ بحران سیاسی و حکومتی، و رو در رویی های خونین دو قطب اسلامی مقتدی صدر و جریانهای تحت هژمونی خامنه ای و سپاه قدس بار دیگر به میدان آمده است. حضور انقلابیون تشرین رویدادی مهم البته دور از انتظار نبود. حضور آنها پیام آور دفاع از برابری و کرامت انسانی ست.

اما اینبار، انقلابیون تشرین در زمینی سخت و پُر از تلاطم سیاسی بویژه با حضور مسلح و خشونت بار تروریسم اسلامی به میدان آمده اند. در بیش از ده ماه گذشته احزاب متشکل در سیستم قومی ـ مذهبی ناتوان از تشکیل دولت و انتخاب نخست وزیر شده اند. شرایط بحرانی عمیق بر پیکر آنها سنگینی میکند. رو در رویی باندهای جنایتکار اسلامی و مافیای دزد و فاسد خونین تر شده است.

با اعلام کناره گیری مقتدی صدر در یک ماه گذشته بحران سیاسی وارد مرحله تازه ای شده است. رو در رویی اسلام سیاسی خونین و عریانتر شد. برای انقلابیون تشرین غلبه بر این دشواری های نه چندان ساده امری دشوار و در گرو عزم و اراده ای محکم است. سوال این است راه هموار کردن دشواری های کنونی و عبور از این سنگلاخ سخت و گزنده بر کدام فاکتورهای داخلی و منطقه ای متکی باید بشود. قبل از وارد شده به این سوال به بخشی از گزارش بی بی سی میپردازم که حاوی پیامی مهم و یکی از فاکتورهای راه برون رفت بر اوضاع عراق بدست انقلابیون تشرین خواهد بود. ((گزارشگر بی بی سی در باره اعتراضات جمعه دوم سپتامبر میگوید؛ که بین جنبش ٢٠١٩ یا انقلاب تشرین اختلاف نظر است بر این که ایا «به نقل از فعالین جنبش تشرین» در این شرایط تظاهرات و اعتراض به نفع خواهد بود یا نه؟ و ادامه میدهد که در شبکه های اجتماعی هم درباره جنبشی که برای سقوط کامل نظام و چهره های قدیمی که از زمان سقوط صدام در راس قدرت هستند، ایا درست است ما تظاهرات بکنیم، به نوعی که برداشت میشه داریم از یک طرف دعوا یعنی طرف صدری ها حمایت میکنیم، یا نه؟ و گزارشگر میگوید با تعدادی از تظاهرات کننده ها صحبت شد آنها می گفتند ما طرف هیچ کس نیستیم ما بودیم که این جنبش و این انقلاب را برای تغییر نظام شروع کردیم)).
در این دیالوگ هر چند خبری و کوتاه ما شاهد برخورد متدلوژیک فعالین تشرین ٢٠١٩ هستیم که بر فاکت و عنصر دخالت گری برای ادامه دستاوردهایی که از اکتبر ٢٠١٩ کسب کرده و به آنها متکی شده اند. شاه بیت و کلید این متد دخالت گری انقلابی در جواب آنها به گزارشگر بی بی سی را ما شاهدیم. «ما بودیم جنبش برای تغییر را شروع کردیم.» این اعلام موضع قاطع اجتماعی است، انزوا طلبانه نیست. بر محور دخالت برای تغییر متکی است. اعلام این موضع فعالین تشرین ٢٠١٩ را در بوته بزرگترین آزمایش و تجربه قرار داده است. گامی عظیم برای ابراز وجود مجدد جنبششان جنبش «“نه شیعی، نه سنی، جامعه ای سکولار”» و بیرون رفتن حکومت اسلامی در عراق است. موضع آنها متکی به کارگران معترض است. متکی به جنبش آزادیخواهان زنان است که با شروع اعتراضات تشرین ٢٠١٩ شفاف و انقلابی از حقوق برابری زنان علیه ستم کشی و خرافات مذهبی ابراز وجود شعف انگیزی داشتند. جنبشی است در برگیرنده هزاران فعال کارگری و مبارز انقلابی، چپ و سوسیالیست و مردم مبارز که علیه ناسیونالیسم، سیستم موزائیکی قومی ـ مذهبی تحمیلی توسط ائتلاف غرب بشکل خونین هژمونی باندهای اُلترا راست، مذهبی و قومی را در زندگی آنها شریک کردند. سناریویی که سالیان طولانی بمب و عملیاتهای خونین تروریستی، جنگهای تحمیلی باندهای ارتجاع مذهبی و ناسیونالیستی، فساد، فقر و بیکاری را بر مردم عراق تحمیل کردند. ده ها هزار از عزیزان این مردم را کشتند و طعمه قدرت طلبی خونبار آنها شد. جامعه داغدیده شد.
انقلابیون تشرین ٢٠١٩ به این امر واقفند که این جنبش در جامعه عراق مورد حمایت چندین میلیون از مردم انقلابی، کارگران، زنان و جوانان قرار گرفته است. اشغال میدانهای تحریر در چندین شهر بزرگ و صنعتی از بغداد تا بصره و نصر و کربلا و ... نقطه اتکا امروز آنها است. پیام انقلابیون اشغال میدان تحریر در بغداد و اعلام قدرت را به ما بسپارید تا جامعه را اداره کنیم. دستاوردهای درخشان جنبش آنها است.
امروز بار دیگر «ما بودیم جنبش برای تغییر را شروع کردیم.» زنده شده. حضور در میدانهای تحریر و تشکیل گروه های سازمانده استقرار در مراکز مهم شهرها فاکتور تضمین کننده در ادامه کاری این جنبش است. عراق در عمیقترین بحران سیاسی گرفتار شده است. طرف های درگیر در این بحران باندهای قومی و ارتجاع اسلامی و ناسیونالیستها فلج شده اند و عملا در ده ماه گذشته عاجز از تشکیل دولت و انتخاب نخست ویز شده اند. قدرت سیاسی آنها مختل شده. توان اعمال هژمونی حکومتی را دارند. آنها تنها و تنها به زرادخانه تسلیحاتی حکومت اسلامی، عربستان سعودی و ترکیه متکی هستند. خلع سلاح نیروهای صدر(جنبش المهدی) و حشد شعبی یک خواست مهم و متضمن امنیت جامعه است. منشور مردم در سطح سراسری برای ممانعت و جلوگیری از تردد مسلحانه وحوش اسلامی و ناسیونالیستها، و در راس این خواست بیرون راندن و کوتاه کردن دخالت حکومت اسلامی و سپاه قدس تضمین کننده پیشروی های انقلابیون تشرین است. گسترده کردن مقر و پنکه های مردمی در محلات امری ممکن است که باید به سازماندهی توده ای مردم و جامعه عطف توجه شود. در روزها و ماه هایی که انقلابیون تشرین ٢٠١٩ در میدانهای تحریر زنده و فعال بود، حمایتهای مردمی برجسته بود. انقلاب تشرین ٢٠١٩ برگهای درخشان و ارزنده ای از حضور مردم را در برگرفته است. فعال کردن این ابتکارات از کانال میدیای اجتماعی و حضور فرد فرد فعالین جنبش تشرین را باید جدی گرفت.
کارگران، زنان و احزاب چپ و کمونیست در بوته بزرگترین آزمایش قرار گرفته اند. حضور پُر شور و سازمایافته آنها این روزها در کف خیابان ضروری شده است.
در سطح بین المللی برپایی گردهمایی و سازماندهی گروه های کمک مالی مطلع کردن افکار عمومی در باره عراق و مبارزات مردم امر همه ما است. باید خارج کشور نماینده صدای اعتراض و کانال جدید حمایت از مبارزات مردم در عراق به میدان بیاید. مردم انقلابی عراق باید با بیشترین حمایتهای انترناسیونالیستی و مردمی تقویت شوند.
همه قدرت به نظر من باید در خدمت منشور اعمال قدرت سازماندهی اجتماعی جامعه و ممانعت از درگیری مسلحانه و کوتاه کردن دستهای خونین تروریسم اسلامی و نیروهای مسلح در سطح سراسری باشد.
آنچه در این نوشته تحریر شده نظرات شخصی من است و تلاشی است برای تقویت مبارزات آزادیخواهانه مردم در عراق و تقویت دستاوردهای انقلاب تشرین ٢٠١٩
٣ سپتامبر ٢٠٢٢