تظاهرات انبوه مردم زاهدان به مناسبت  سالروز جمعه خونین و دو مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حکومت به صف تظاهر کنندگان تیراندازی کرد
امروز هفتم مهر ماه یکروز مانده به سالگرد جمعه خونین زاهدان، روز مهم اعتراضی دیگری در تداوم انقلاب رقم خورد. در این روز علیرغم قشون کشی بسیار حکومت اسلامی از شهرهای دیگر به  استان سیستان و بلوچستان و نظامی کردن شهرها از مدتها پیش، از همان آغاز صبح جمع های اعتراضی مردم در زاهدان شکل گرفت و شعاردهی ها آغاز شد.

حکومت اسلامی با بستن خیابانها و محاصره مسجد مکی و بنا بر خبرها با استقرار نیروی انتظامی در ۷۰ نقطه شهر تلاش فراوانی کرد که جلوی تظاهرات خیابانی مردم را بگیرد. اما جمعیت انبوه مردم خشمگین ومعترض در گرامیداشت یاد جانباختگان جمعه خونین در این شهر بی توجه به لشکر اوباش، به خیابان آمدند و با فریاد شعارهای سرنگونی علیه حکومت قاتلان، و با سر دست گرفتن بنرهای اعتراضی شان شهر و مسجد مکی را که در محاصره سرکوبگران حکومت بود  به صحنه اعتراض خود تبدیل کردند. در مسیر خیابان مردم با دست نوشته هایی که روی آنها نوشته شده بود که ترسی از نیروی انتظامی ندارد و توپ و تانک و فشفشه تاثیری ندارد، و پخش آن در میدیای اجتماعی پاسخ سرکوبگران حکومت را دادند. طبق گزارشات تا کنونی علاوه بر زاهدان در این روز در دیگر شهرهای استان از جمله در شهرهای سوران، راسک، تفتان، و خاش نیز مردم وسیعا به خیابان آمدد و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. در این اعتراضات شعارهای اعتراضی مردم عمدتا معترضین با شعارهایی دادخواهانه، علیه جمهوری اسلامی و علیه شخص خامنه ای، سپاه و بسیج، و علیه ولایت و سلنطت بود. مردم از جمله شعار میدادند: "مرگ بر دیکتاتور"، "بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی"، "مرگ بر خامنه ای"، و " قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان".
بر اساس خبرهای منتشر شده در این روز سرکوبگران حکومت به صفوف مردم یورش برده و با پرتاب گاز اشک آور سعی در پراکندن جمعیت کردند و مردم با آنها درگیر شده و در جاهایی خیابانها را بسته  و در جاهایی سرکوبگران را فراری داده اند. همچنین طبق  گزارشات تا کنونی در اثر  تیراندازی با سلاحهای نیمه سنگین به سوی مردم از سوی جانیان اسلامی ۲۳ نفر زخمی شده اند که چهار نفر از آنان کودک هستند. همچنین خبرها از دستگیریهای فله ای در مناطقی از زاهدان همچون کوثر، خیام ، کشاور گزارش میدهند.
 این چنین است که مردم در زاهدان و در استان سیستان و بلوچستان جانانه در مقابل حکومت جنایتکار اسلامی ایستاده و با شعار "قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان" تداوم انقلاب را فریاد میزنند.
سالروز  “جمعه خونین” در زاهدان، سالروز جنایت  هولناکی در این شهر از سوی حکومت جنایتکار جمهوری اسلامی در  روز هشتم مهر مه سال ۱۴۰۱ است که برای همیشه در پرونده جنایت این رژیم ثبت شده است.  سال گذشته در چنین روزی، در متن انقلاب زن زندگی آزادی مردم در زاهدان و دیگر شهرهای سیستان و بلوچستان در اعتراض به تجاوز فرمانده نیروهای انتظامی به یک دختر ١٥ ساله در شهر چابهار تظاهرات بزرگی  داشتند و نیروهای جنایتکار رژیم با شلیک مستقیم گلوله بسوی مردم معترض دهها نفر را بی رحمانه به قتل رساندند. و  نه تنها در این روز بلکه در جمعه های بعد هم، در شهرهای دیگر مثل خاش مردم به گلوله بسته شدند. یکی از جانباختگان جمعه خونین زاهدان خدانور لجعی است که عکس او در مدیای اجتماعی در حالی که دستهایش را به تیر چراغ بسته بودند و نیروهای سرکوبگر مرگ تدریجی او را نظاره میکنند بازتاب یافت و به چهره این قربانیان جمعه خونین تبدیل شد. و امروز در مدرسه و در دانشگاههای سراسر کشور جوانان انقلابی با اکت های خیابانی خود و نشستن بر روی زانو به شکلی که خدانور تیر چراغ برق بسته شده بود، یاد او و یاد همه جانباختگان انقلاب را گرامی میدارند. 
فراخوانها بسیاری برای گرامیداشت یاد جانباختگان جمعه خونین زاهدان از سوی دادخواهان، دادخواهان سیستان و بلوچستان و  شبکه سراسری انقلاب زن زندگی آزادی و دیگر نهادهای مردم داده شده است. امروز به اعتراض خیابانی وسیع در سیستان و بلوچستان و شعار نویسی های حمایتی در همه شهرها و حمایت وسیع مردمی از مردم سیستان و بلوچستان و فردا اعتصاب عمومی در این استان مضمون این فراخوانهاست. بدین ترتیب در  و دیوار شهرهای مختلف از جمله محلات مختلفی از تهران، تبریز، و شهرهای کردستان با شعارهایی در حمایت از مردم سیستان و بلوچستان  و گرامیداشت یاد جانباختگان جمعه خونین زاهدان پر شده است. در خارج کشور نیز در کشورهای مختلف فراخوان به تجمع و تظاهرات داده شده است. مدیای اجتماعی نیز مملو از اعتراض به کشتار جمعه خونین زاهدان و در همبستگی با مردم این استان است. در دانشگاهها و مدارس دانشجویان و جوانان در اشکال مختلفی و با پرفورمنس هایشان یاد جانباختگان جمعه خونین را گرامی داشته اند. دادخواهان برای فردا شنبه که سالروز جمعه خونین است فراخوان به اعتصاب عمومی داده اند. حزب کمونیست کارگری یاد جانباختگان جمعه خونین زاهدان و همه جانباختگان انقلاب زن زندگی آزادی را گرامی داشته و مردم در تمام استانها را به حمایت و همبستگی وسیع با مردم سیستان و بلوچستان این  کانون داغ انقلاب زن زندگی آزادی وهمراهی با فراخوان آنها برای اعتصاب عمومی فردا  فرا میخواند.  

حزب کمونیست کارگری ایران
 ۷ مهر ۱۴۰۲،  ۲۹ سپتامبر   ۲۰۲۳

 

 


۵ مهر : تجمع و اعتراض بازنشستگان تامین  اجتماعی و کارگران آبفا در شوش
امروز چهارشنبه۵ مهرماه بازنشستگان تأمین اجتماعی در شوش در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و برای پیگیری مطالباتشان در مقابل فرمانداری تجمع کرده و سپس با فریاد شعارهایشان و راهپیمایی در خیابان  فضای پر شوری از اعتراض را در شهر آفریدند.  این بازنشستگان از شهرهای کرخه، شوش و هفت تپه گرد آمده بودند.
بازنشستگان شعار میدادند:"گرانی تورم بلای جان مردم"، "نماینده بی کفایت استعفاء استعفاء"، "دولت شش کلاسه، خجالت، خجالت"، "ننگ ما، ننگ ما صدا و سیمای ما"، "ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه"، و "وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود".  با این شعارها بازنشستگان کل بساط چپاول و غارت حاکمیت را به چالش میکشند. 
اجرای همسان سازی حقوقها و افزایش سطح آن به بالا خط فقر سی میلیونی و درمان رایگان دو خواست فوری و سراسری بازنشستگان است.  بازنشستگان با دو شعار کلیدی "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی ، اتحاد اتحاد" و "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"، فراخوانشان به اتحاد کارگری علیه فقر و بی تامینی است. این شعارها را باید در همه جا تکثیر کرد. 
امروز همچنین در شهر شوش کارگران آبفا در اعتراض به تعویق پرداخت حقوقهایشان تجمع کردند. برخی از پرسنل این شرکت بین ۶ ت ۱۰ ماه حقوق طلب دارند. بعلاو این کارگرن به سطح نازل حقوقها و تبعیض در پرداخت حقوقها اعتراض دارند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۵ مهر  ۱۴۰۲،  ۲۷ سپتامبر  ۲۰۲۳

 

 


تجمعات بازنشستگان کشوری، اعتصاب کارگران رسمی نفت فلات قاره و دو خبر دیگر

روز ۴ مهر بازنشستگان کشوری شامل بازنشستگان و بخشهای دیگر کارکنان بازنشسته در ادامه سه شنبه های اعتراضی و برای پیگیری خواستهایشان در چند شهر کرمانشاه، قزوین، همدان و سنندج دست به تجمع زدند. اعتراض آنها به گرانها ، سطح نازل حقوقها، اختلاسها و دزدی ها و سرکوبگری های حکومت است. بازنشستگان شعار میدادند:"معلم زندانی آزاد باید گردد"، "نه مجلس، نه دولت ، نیستند به فکر ملت"، "گرانی ، تورم، بلای جان مردم"، " می زنم فریاد ، هرچه بادا باد،وای از این طوفان وای از این بیداد".

اکنون مدتهاست که بخش های مختلف بازنشستگان در اعتراض به اختلاسها و وضع بد معیشتی و پاسخ نگرفتن خواستهایشان در اعتراضند. روز گذشته همانطور که گزارش کردیم بازنشستگان مخابرات تجمع کردند و بنا بر گزارشات تکمیلی تجمعات آنها در  ۱۵ شهر برگزار شد که عبارتند از: تهران، اصفهان، زاهدان، اردبیل، اهواز، خرم آباد، شیراز، کرمانشاه ، رشت، بندرعباس، سقز،  سنندج،  زنجان، زاهدان  و  اراک . تجمع اعتراضی دیگر در این روز از سوی بازنشستگان صنعت نفت در مقابل ساختمان صندوق‌های بازنشستگی کارگران برگزار شد.  افزایش حقوق‌ها متناسب با نرخ تورم، همسان‌سازی و درمان رایگان مهم‌ترین خواسته‌های بازنشستگان بخش‌های مختلف در سرتاسر کشور است. "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"، "لشکری کشوری فولادی تامین اجتماعی اتحاد اتحاد" دو شعار متحد کننده و کلیدی بازنشستگان است.

حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت از مبارزات بازنشستگان بر تکثیر این شعارها و  تدارک اعتراضات سراسری بازنشستگان تاکید دارد.

امروز چهارم مهر ماه همچنین تجمعی از سوی جمعیت قابل توجهی از مالباختگان خودرو، مقابل ساختمان استانداری قزوین برپا شد . جنبش مالباختگان جنبسی قدرتمند در برابر بساط اختلاس و دزدی حاکم است.

بنا به یک خبر دیگر روز گذشته تجمع اعتراضی کارگران رسمی نفت شاغل در سکوهای نفتی و کارکنان پالایشگاه خیج فارس هویزه برگزار شد. در این روز کارگران رسمی نفت بنا بر فراخوان از قبل اعلام شده در اعتراض به سطح نازل حقوقهای دریافتی خود در سکوهای هرگانسر، رسالت، ابوذر و جزیره‌ی‌خارک تجمع کردند. حذف کامل سقف‌حقوق و پرداخت دستمزد مطابق قوانین استخدامی خواست فوری آنهاست. کارگران رسمی نفت قبلا نیز در اعتراض به  رشد سرسام آور گرانی و کاهش سطح حقوقهای خود و از جمله خواست اجرای ماده ده که میتواند بهبودی در حقوقهای آنها ایجاد کند، اولتیماتوم به اعتصاب داده بودند. در این روز کارگران یکی از پیمانکاری های فاز یک شرکت پالایش گاز هویزه نیز برای دریافت مطالبات شان  مقابل این شرکت تجمع کردند. کارگران اخراجی با قرارداد کوتاه مدت سه ماهه مشغول کار بودند . در این حرکت اعتراضی کارگران با مسدود کردن درب ورودی شرکت خواهان بازگشت بکار خود شدند.

حزب کمونیست کارگری ایران

۴ مهر ۱۴۰۲،  ۲۶ سپتامبر   ۲۰۲۳

--