تجمعات بازنشستگان کشوری و مخابرات در چند شهر، اعتصاب معدن طزره و اخباری دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: امروز ۱۹ دی ماه بازنشستگان کشوری از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض بازنشستگان به وخیم تر شدن هر روز بیشتر وضع معیشتی و پاسخ نگرفتن خواستهای اعلام شده شان مثل هفته های گذشته تجمع داشتند.  این تجمعات مقابل صندوق بازنشستگی و طبق گزارشات تا کنونی در شهرهای قزوین، سنندج، اهواز،‌ تهران، ایلام، همدان، برگزار شد.

درمان رایگان، تحصیل رایگان، آزادی معلمان زندانی و تمام زندانیان سیاسی، اجرای همسانسازی حقوقها و افزایش آن به بالای خط فقر سی میلیونی، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزت، پایان دادن به اختلاسها و  دزدیها، از جمله خواستهای بازنشستگان کشوری است. 
این بازنشستگان علاوه بر روزهای سه شنبه در روزهای یکشنبه نیز در برخی شهر در تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی شرکت میکنند. دو شعار کلیدی "شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد"، "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد" از جمله نوشته های بنرهای اعتراضی این بازنشستگان در تجمعاتشان است.
در تجمع امروز بازنشستگان کشوری در سنندج شماری قابل توجهی از معلمان بازنشسته تجمع داشتند و حضور زنان چشمگیر بود. تجمع کنندگان با شعار معلم زندانی آزاد باید گردد و بسیاری شعارهای دیگر، صدای اعتراض خود را علیه سرکوبها بلند کردند. دراهواز امروز نیز بازنشستگان تامین اجتماعی همراه با بازنشستگان کشوری تجمع داشتند. 
بخش های مختلف بازنشستگان با خواستهای مشترکی در روزهای مختلف هفته در اعتراضند. روز گذشته بازنشستگان مخابرات در بیجار و شیراز  نیز تجمع و اعتراض بر پا کردند. علاوه بر مسائل معیشتی بازنشستگان مخابرات به عدم اجرای آیین نامه استخدامی و رفاهی  ۱۳۸۹ که میتواند بهبودی در دریافتی هایشان ایجاد کند اعتراض دارند.
حرکت اعتراضی دیگر امروز تجمع کشاورزان منطقه آبدان و بردخون استان بوشهر بود. این کشاورزان در اعتراض به تعرفه گوجه فرنگی، خرید ارزان و ناچیز محصول توسط دولت و دلالان و درآمد بسیار نازل و شرایط سخت و طاقت فرسای کاری و معیشتی خود مقابل درب فرمانداری تجمع کردند. بنا بر خبرها بخش عمده کارگران فصلی برای گوجه کاری در این منطقه را زنان و کارگران مهاجر تشکیل می دهند.  کشاورزان در اصفهان نیز در روز گذشته در اعتراض به مشکلات معیشتی و معضل بی آبی و پاسخ نگرفتن مطالباتشان تجمع و راهپیمایی داشتند.
در روز گذشته هجدهم دیماه همچنین کارگران معادن زغال سنگ طزره از زیرمجموعه واحد زغالسنگ البرز شرقی در اعتراض به محقق نشدن وعده‌های مدیران برای افزایش حقوق دست به تجمع زدند. بدنبال اعتراضات این کارگران مدیران شرکت زغال سنگ البرز شرقی وعده داده بودند که همراه با حقوق آذرماه، افزایش حقوق برای همه آنان اعمال می‌شود. اما روز گذشته کارگران پس از دریافت حقوق آذرماه متوجه شدند که افزایش حقوقی  صورت نگرفته است. بازنگری در اجرای طرح طبقه بندی که میتواند بهبودی در سطح دستمزدها بدهد یک خواست فوری این کارگران است. یک حرکت اعتراضی دیگر در روز گذشته اعتصاب رانندگان سرویس های منطقه ویژه بندرماهشهر در اعتراض به سطح نازل دریافتی ها و وضع بد معیشتی و گرنیها بود .
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ دی ۱۴۰۲،  ۹ ژانویه ۲۰۲۴