طبقه كارگر در خاورمیانه  و نسل كشی در فلسطین كارگران! 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بیانیه شماره ۳ سه حزب کمونیست کارگری در منطقه:  به طبقه كارگر در خاورمیانه!   بی تردید برای ما و اکثریت بشریت کره خاکی که جهان را از دریچه پروپاگاندهای نژاد پرستانه و ضدبشری هیئت های حاکمه در اسرائیل و آمریکا نمی نگرد، آنچه که چهل روز است در غزه میگذرد نه جنگ که یک نسل کشی و پاکسازی نژادی بی شرمانه است که جهانی را فریاد زنان به میدان آورده است. کسی بهانه "جنگ علیه حماس" برای توجیه این قتل عام کور، انتقامجویی افسارگسیخته و مجازات جمعی میلیونی از مردم فلسیطن را نپذیرفته است.

جهانیان نام آن را جنایت علیه بشریت نهاده اند و هر روز و هرلحظه چشم به راه پایان فوری یکی از بزرگترین قتل عام ها و جنایات جنگی قرن، تنها و تنها به قدرت خودشان هستند. 

صحنه، بخصوص برای ما که دهه ها است در قلب خاورمیانه، از یک سو با  حکومت های فاسد و  سرکوبگر خود و برای تامین حداقل معیشت، حرمت و کرامت انسانی خود و خانواده هایمان در جدال هرروزه هستیم  و از سوی دیگر همواره خطر گسترش میلیتاریسم ناتو، جنگ های نیابتی و  به تبع آن آتش افروزی های دولت های خودی را هم احساس کرده و می کنیم، آشنا تر است. انتقامجویی فاشیسم در اسرائیل رسما پشت به حمایت بی دریغ سیاسی، مالی و نظامی آمریکا و اروپا، نه تنها کمترین ربطی به "امنیت"  و "دفاع از خود" ندارد، که ناامن کردن و ناامن نگاه داشتن خاورمیانه دهه هاست منشا منافع سیاسی، نظامی و اقتصادی عظیمی برای بورژوازی جهانی است. 

چهل روز است سراسر نوار غزه در آتش میسود. ارتش اسرائیل در این مدت از زمین و هواه مردم فلسطین را بمباران كرده، آب و غذا، مواد سوختی و دارو و همه امكانات زندگی را از بیش از دو میلیون انسان قطع كرده است. بیمارستان و پرسنل آن، آمبلانس و امداد رسان، مدرسه و كودكستان، اردوگاه آوارگان، نیروهای سازمان ملل، خبرنگار و... هیچ چیزی در آمان نیست. این را كه تماما در سرزمینهای اشغال شده انجام گرفته است، "حق" دفاع از خود اسرائیل نامیدن، چیزی كه دولتها و میدیای رسمی غربی در بوق كرده اند، كه مغایر قوانین مصوبه بین المللی خودشان هم هست، یك بی شرمی تمام عیار است. فرماندهان و روسای اسرائیل رسما اعلام كرده اند كه این چرخ گوشت بعد از شمال غزه و تكه پاره كردن جسم و جان مردم آن در بخش جنوبی هم به كار و كشتار و ویرانی ادامه میدهند. 

در حالی که بشریت،  در میدیا های غیر رسمی و میلیارد نفره جهانی- مردمی خود، در کنار مردم غزه و فلسطین، در تقلا برای انعکاس واقعیات فاجعه ای است که در جریان است. تلاشی که تا امروز ماشین پروپاگاند های رسمی را برای مغزشویی،  فلج و ناتوان کرده است. 

تاجایی که امروز در مناسبات قدرت های حاکم و نهادهایشان که بنام جهان و جهانیان عمل میکنند، هیچ قانونی حكم نمیكند! هیچ توافق بین المللی مانع هیچ جنایتی نیست. سازمان ملل و دبیرکل آن و شاخ و برگ هایش، بی خاصیت است. نهاد حقوق بشری، امنستی و انواع کمسیون های رسیدگی به جنایات جنگی و قطعامنه های صادره نهادهای شان، كاری از پیش نمیبرند. 

افاضات فرصت طلبانه و ریاکارانه چین و روسیه و بلوک حامی آنها هم تبلیغات است و تلاشی است برای باز کردن کانالی در امتیازگیری های سیاسی- نظامی و اقتصادی "فردا" پس از قتل عام و  پاک سازی نژادی از فلسطینیان. 

دولتهای منطقه از عربستان و مصر تا ایران، تركیه و... ، این دوستان دورغین فلسطین، كه ریاكارانه سنگ دفاع از فلسطین را به سینه میزنند، خود از موانع حل این معضل و دشمنان قسم خورده ما و مردم فلسطین هستند. آنها در ۵ دهه گذشته از معضل و مشقات مردم فلسطین برای معاملات و ساخت و پاخت و امتیاز گیری خود از دیگران سو استفاده كرده اند. برجنبش و معضل انسانی و  ملی فلسطینیان، یک جنبش تاریخی با حامیان جهانی که هرگز اشغالگری اسرائیل را نپذیرفته بود، آگاهانه لباس  مذهبی و اسلامی پوشاندند! آن را  به جنگ مذهبی، جنگ اسلامگرایی و یهودیگری، تبدیل کردند. این دولتها و فاشیسم قوم پرست و مذهبی در اسرائیل عملا راه حل صلح آمیز برای پایان دادن به مصائب مردم فلسطین را، به بن بست کشاندند!  

 نشست این دولتها كه به نام "اجلاس سران كشورهای عربی و اسلامی" در ۱۱ نوامبر در ریاض برگزار شد، مشتی ادعای مفت و تبلیغات دروغین به نام "دفاع" از فلسطین بود. آنهم برای شانه خالی كردن از فشار پایین جامعه! آنها حاضر نشدند، حتی برای ظاهر سازی،  روابط سیاسی و اقتصادی خود با اسرائیل را،  یک روز هم، قطع كنند. این دولتها كه روزانه علیه ما از هیچ جنایتی پرهیز نكرده اند، اكنون ریاکارانه به نام "دفاع" از فلسطین،  همواره تلاش کرده اند که  برهر مطالبه گری و حق طلبی ما، برچسپ "کمک به اسرائیل" بزنند و اعتراض و مبارزه ما را خاموش و بر استبداد و عمر پر از جنایت خود بیفزایند. 

رفقا!
ما میتوانیم بر این فاجعه نقطه پایانی بگذاریم. کار شروع شده بشریت، برای توقف این ماشین کشتار جمعی، را ما میتوانیم تمام کنیم! جمعیت بشردوست و صلح طلب و  میلیونی، که هر روز و هرساعت در خیابانها و در میدیاهای غیررسمی و در نشست ها و جلسات و محل های کار و زندگی  بپاخواسته است،  نقش و فشار ما را طلب میکند. نقش و فشار طبقه کارگر جهانی بخصوص ما در خاورمیانه را طلب میکند!  ما و طبقه ما،  تنها نیرویی است که قادر است ماشین جنگی شان را نه "کم کار" و "کند" ، که تماما فلج کند!  تنها نگاهی به نمونه هایی که امروز در جریان است، قدرت ما و راه ما را نشان میدهد.
به روشنی می بینیم که: كارگران در سراسر جهان نه تنها در این تحرك انسانی كه بعلاوه با اقدامات مستقیم خود در تلاشند ماشین كشتار و جنایت اسرائیل را از كار بیندازند. بسیاری از اتحادیه های كارگری از فراخوان اتحادیه های كارگری فلسطین برای حمایت مردم محروم را حمایت كرده اند. كارگران اسلحه سازی (L3 Harris) در آمریكا برای ممانعت از ارسال اسلحه به اسرائیل دست به اعتصاب زدند و تولید را خواباندند. اتحادیه های كارگری حمل و نقل یونان، تركیه و ایتالیا طی فراخوان مشتركی ضمن ابراز  انزجار از كشتار مردم بیگناه فلسطین تاكید كردند كه: "ما تبدیل بنادر، فرودگاهها، کشتی ها و قطارهای اروپا را به مراکز رد و بدل مرگ تحمل نخواهیم کرد."  آنها  اتحادیه های باراندازان، کارگران کشتی، کارگران فرودگاه، کارگران راه آهن، و تمام کارگران حمل و نقل در اروپا را برای اقدامی مشترك فراخواندند. فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری (دبلیو. اف. تی. یو) با ۱۰۵ میلیون عضو در ۳۳ کشور در ۱۲ اکتبر ۲۰۲۳ یک کمپین همبستگی بین‌المللی با مردم فلسطین را اعلام کرد. کارگران بندر در جنوای ایتالیا با شعار «جنگ از این‌جا شروع می‌شود» محموله‌های تسلیحاتی به اسرائیل را مسدود کردند. اتحادیه‌های کارگران حمل و نقل در بلژیک طی بیانیه‌ای از اعضای خود که در بنادر و فرودگاه‌ها کار می‌کنند خواستند تا از بارگیری سلاح‌های تولید شده در این کشور برای ارسال به اسرائیل جلوگیری کنند. روز دوشنبه ششم نوامبر،  کارگران بارانداز بندر بارسلونا در اسپانیا طی بیانیه ای  اعلام کردند که از بار کردن تجهیزات نظامی به اسرائیل و دولت‌های حامی آن‌ها، خوداری خواهند کرد. آنها از تمام کارگران بنادر در اسپانیا خواستند به آن‌ها بپیوندند تا برای ناچار کردن دولت اسرائیل و دول پشتیبان آن به توقف نسل‌کشی و جنگ در فلسطین، مخصوصا در غزه جنبشی بین‌المللی راه بیاندازند. کارگران در یونان با شعار "قتل‌عام را متوقف کنید و "ما شریک جنایت نخواهیم بود" از دولت یونان و اتحادیه اروپا خواستند تا هرگونه حمایت از دولت اسرائیل در جریان حمله به نوار غزه متوقف شود. در بسیاری از كشورها و از جمله آمریكا و دانمارك كارگران و مردم آزادیخواه مقابل كارخانه های اسلحه سازی تجمع و ارسال اسلحه به اسرائیل را سد كردند. در ایران با توجه به حساسیت عظیم مسئله سواستفاده تاریخی سیاسی- نظامی و ایدیولوژیکی حکومت ایران از فاجعه غزه، و نقش حکومتی که توسط طبقه ما به لبه پرتگاه سقوط کشیده شده است، شاهد صدور بیانیه های متعددی از جانب تشکل ها و فعالین کارگری و مدنی هستیم.  اینها تنها گوشه هایی از اقدامات عملی طبقه كارگر علیه این نسل كشی و حمایت دولتهای غربی است. 
رفقا!
امروز ما میتوانیم در راس جنبشی عظیم انسانی برای پایان توحش میلیتاریزم غرب، برای پایان جنگ و جنایت و برای صلح و آشتی و زندگی در شان انسان قرار بگیریم. ما كارگران در خاورمیانه تاریخا در كنار هم بوده ایم. ما در بهار عربی پای اصلی اعتراضات بودیم و برای رهایی از فقر و فلاكت تلاش كردیم. ما كارگران در كنار زنان انقلابی افغانستان، اعتراضات آزادیخوهانه مردم لبنان، اعتراضات به فقر و استبداد در عراق و كردستان عراق بودیم. ما حامی اصلی جنبش برابری طلبانه زنان و جوانان و مردم برابری طلب در یك سال و نیم گذشته در ایران بودیم. ما مخالف جنایت و جنگ، استثمار و بی حقوقی و فقر، استبداد و نسل كشی و مدافع سرسخت آشتی و عدالت و امنیت برای همگان هستیم.  
رفقا!
ما احزاب حكمتسیت (خط رسمی) از ایران، حزب كمونیست كارگری كردستان، حزب كمونیست كارگری عراق، شما را به اقدامی فوری، قوی و موثر، علیه نسل كشی دولت اسرائیل و حامیان غربی آنها، علیه ریاكاری دولتهای منطقه و برای پایان فوری بمباران و كشتار در فلسطین فرا میخوانیم. ما از شما میخواهیم در كنار كارگران بارانداز بارسلون، كارگران ترانسپورت یونان، تركیه و ایتالیا، در كنار كارگران فلسطینی خواهان پایان فوری بمباران، پایان محاصره و بستن آب و برق و سوخت و مواد غذایی و پزشكی به غزه و پایان اشغال فلسطین و نهایتا حق مردم فلسطین در داشتن كشوری مستقل شوید. خواهان بکار گیری قدرت تان در تولید و در جامعه برای دخالت هستیم.  
بی تردید جنایتكاران جنگی از سران اسرائیل تا دولتهای غربی باید در دادگاههای علنی و به جرم جنایت علیه بشریت محاكمه شوند. چیزی كه امروز صدها وكیل معتبر در خود غرب پرچم آنرا بلند كرده اند. ما از شما میخواهیم به عنوان بخشی از طبقه كارگری جهانی علیه این بربریت، متحدانه دست به اقدامی موثر بزنید.
حزب كمونیست كارگر عراق
حزب كمونیست كارگری كردستان
حزب كمونیست كارگری ایران- حكمتیست(خط رسمی)

۱۸ نوامبر ۲۰۲۳