کردستان جای قلدری و اخاذی نیست! (در حاشیه تهدیدات پ ک ک)

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اخیرا "بیانیه ای" به امضای "فرماندهی یگانهای مدافع روژهلات كردستان (ی ر ك)" (شاخه های نظامی پ ک ک) خطاب به مردم كردستان ایران، در سایت فرات نیوز متعلق به این جریان، منتشر شده است. در این بیانیه پس از آسمان و ریسمان بافتن در مورد "پروژه مزدور سازی جمهوری اسلامی" و " دفاع از طبیعت و مقابله با شكار حیوانات و..." اعلام کرده اند که مردم حق آمد و رفت به مناطق كوهستانی، كه محل "اخفای نیروهای آنها" است، را ندارند!!!

فرماندهی نظامی پ ك ك پس از خط و نشان کشیدن نهایتا مردم را تهدید كرده است كه عواقب مسئولیت عدم توجه به "فرمان" شان پای خودشان است!!! در این بیانیه آمده است:

"همانطور که مردم ما آگاهند روژهلات کوردستان و ایران در مرحله جنگ جهانی سوم تحت سیطره سیاست قحطی و سرکوب می‌خواهند اراده جامعه را بشکنند و آنها را سرکوب کنند. به همین مناسبت، در چهارچوب سیاست مزدورسازی و تبدیل به جاسوس نمودن تعدادی از ضعیف‌ترین افراد جامعه، سعی در طولانی نمودن عمر حکومت خود را دارند. لذا به بهانه‌های مختلف (از قبیل شکار، گردشگری، کوهنوردی و...) در مناطقی که یگان‌های گریلاهای آزادی‌بخش روژهلات کوردستان در حال فعالیت هستند، اقدام به افشای محل و تعقیب و ضربه زدن به آن‌ها می‌کنند."

بیانیه ادامه میدهد:
 "بدین منظور به خلق خود هشدار می‌دهیم که انجام هرگونه گشت و گردشگری، شکار و بهانه‌های مختلف در این مناطق که یگان‌های ما در آن فعالیت می‌کنند، به معنای آشکار ساختن محل و موقعیت رفقای ما و در نتیجه خدمت به اشغالگران میهنمان خواهد بود. بنابراین در صورت مواجهه و شناسایی، تحت تعقیب لازم قرار خواهند گرفت و در چنین شرایط ناخواسته‌، خود این افراد مسئول خواهند بود."

پ ك ك در ادامه اعلام میکند كه "نواحی کوهستانی زاگرس به طور کلی و به ویژه در کبیر کوه، مانشت، پراو، آژوان، دالاهو، شاهو، کوسالان، قلَبَرد، شانشین و منطقه چلچمه، کوه‌های موکریان تا دالانپر، تا کوهستان‌های اورین"، شامل این حكم حداد و شداد میشوند.

بر اساس این احكام صدها هزار انسان كه زندگی و درآمد و معیشت آنها در این مناطق با دامداری، كشاورزی، زنبور داری، چادر نشنی، میوه چینی، تهیه لبنیات، و دهها كار و شغل دیگر تامین میشود، باید از فردا برای "حفاظت از گریلاهای" پ ك ك دست از كار و زندگی خود بردارند، خانه و كاشانه، مراتع و مزارع خود را جا بگذارند و كوچ كنند!!! دهها هزار انسان كه روزانه به این كوهستانها میروند، كوهنوردی و تفریح میكنند، گردشگرند و از طبعیت لذت میبرند، به حكم "ارباب جدید كردستان"، از این كارها محرومند. پ ک ک با این بیانه رسما اعلام میکند مسئولیت هر نا امنی در این مناطق، مسئولیت هر تعرضی به هر فردی به پای این نیرو نوشته میشود و در مقابل مردم کردستان جوابگو هستند. این اعلام جنگ رسمی نیرویی است که تلاش میکند نقش سپاه پاسداران و "پیشمرگان مسلمان" و مزدوران جمهوری اسلامی علیه مردم کردستان را بازی کند.
بی تردید هر انسان فهیمی با دیدن این بیانیه و احکام "ممنوعیت"، "مجازات" و "تنبیه" از خود میپرسد اینها دیگر كی هستند؟ واقعا بیانیه نویسان پ ك ك فكر میكنند در موقعیتی هستند كه این احكام و دستورات را علیه مردمی كه سالها با سیاستهای جمهوری اسلامی در "ممنوع کردن" رفت و آمد به مناطقی، كوچ دادن آنها از مناطق مرزی و كوهستانی به بهانه امنیت نیروهایش در مقابل اپوزیسیون خود، مبارزه كرده اند و نهایتا جمهوری اسلامی را مجبور به عقب نشینی كردند، صادر كنند؟ بر اساس بیانیه "فرماندهی پ ك ك" تقریبا همه مناطق كوهستانی كردستان ایران و حتی كرمانشاه ملك طلق "نیروی گریلا" پ ك ك است و با فرمان "سپاه پاسدران" جدید، مردم كردستان تقریبا اجازه زندگی و حضور در این مناطق را ندارند. آیا هیچ عقل سلیمی قبول میكند كه مردم كردستان برای چنین احكامی تره خرد كنند؟ مستقل از ظرفیت پ ك ك و اقمارش در قلدری، زورگویی و اخاذی علیه مردم، عقل و تناسب حرف و توان عملی كردن آنهم پدیده ای است. پ ک ک در کردستان ایران چكاره است كه جسارت میكند چنین بی محابا، پادرهوا، غیرمسئولانه علیه زندگی بخشی از مردم كردستان با توجیه "جاسوس پروری" برای جمهوی اسلامی مردم را تهدید كند؟ نیرویی كه بیش از سی سال است دفتر و دستك خود را در ایران و در شهرهای مختلف و با حمایت جمهوری اسلامی پهن كرده است و سابقه طولانی در دفاع از جمهوری اسلامی دارد، در موقعیتی نیست که با پز "مبارزه با مزدور سازی" جمهوری اسلامی مردمی که چهل سال سابقه مبارزه با جمهوری اسلامی دارند را تهدید کند و برایشان خط و نشان بکشد. لباس حاکم و قلدر و قلچماق محل برای تن پ ک ک زیادی گشاد است.

بیانیه پ ك ك مستقل از عدم تناسب احكام و تهدیدات آن با توان پ ك ك در ایران، درجه بالای ضدیت این جریان با زندگی اجتماعی مردم را نشان میدهد. این بیانیه عمق ارتجاع حاكم بر پ ك ك و در عین حال ظرفیت بالای این جریان در كشتن و ترور و جنایت، زورگویی و باجگیری و اخاذی از مردم را به نمایش میگذارد. این بیانیه را هیچ نیروی واقعی و اجتماعی كه پایش روی زمین است و نفوذ و اعتباری در جامعه دارد را نمیتواند بدهد.
رابطه مردم کردستان با اپوزیسیون جمهوری اسلامی در بیش از ده سال فعالیت علنی و نظامی در کردستان، در دل جنگ با جمهوری اسلامی و در دوره حاکمیت خود در مناطق آزاد، رابطه ای برابر، آزاد و متمدنانه بوده است. سنت ارباب رعیتی و فئودالی احزاب سنتی کرد، هیچ زمانی نتوانست به رابطه مردم و احزاب سیاسی در کردستان تبدیل شود. كردستان ایران به یمن سالهای فعالیت ما كمونیستها، به یمن سالها فعالیت احزاب اجتماعی و سیاسی، جایی برای عربده كشی فاشیستی علیه مردم نگذاشته است. نه مردم کردستان اجازه چنین شکرخوردن هایی به پ ک ک میدهند و نه پ ك ك توان و قدرت فاشیستهای حاكم بر ایران را دارد. پ ك ك جای "مهمان" ناخوانده و صاحبخانه را عوضی گرفته است. پ ك ك و رهبری آن باید دست و پای خود را جمع كنند. شعور، تشخیص و رعایت تناسب هم چیزی خوبی است.

دفتر كردستان حزب حكمتیست (خط رسمی) ضمن محكوم كردن بیانیه ارتجاعی و قلدرمنشانه پ ك ك، نسبت به ظرفیت ارتجاعی، در ترور و كشتن و گردنه بگیری و باجگیری پ ك ك و اقمار آن در كردستان هشدار میدهد و مردم آزادیخواه کردستان را به مقابله جدی علیه این قلدری و دهن دریدگی فرا میخواند. پ ك ك برای یكبار هم شده باید یاد بگیرد قبل از اعلام احكام بی پشتوانه خود، كمی تعقل بكار برد، فكر كند و بداند اینجا كردستان ایران است و قلدری و قمه كشی به نام "كردایتی" و "گریلا" در فرهنگ سیاسی و مبارزاتی مردم جایی ندارد. مردم كرستان ضمن اگاهی از اخاذی و گردنه بگیری پ ك ك و اقمارش، جایی برای موشدوانی این جریان ضد اجتماعی و غیر مسئول نمیگذارند.
 
دفتر كردستان حزب حكمتیست(خط رسمی)
۱۷ آبان ۱۴۰۲- ۸ نوامبر ۲۰۲۳