تجمعات بازنشستگان کشوری و چند خبر دیگر کشوری، فولادی، نفتی، تامین اجتماعی، اتحاد اتحاد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

روز سه شنبه ۲۳ آبان بازنشستگان کشوری شامل معلمان و بخشهای دیگر کارکنان بازنشسته در شهرهای مختلف تجمع و اعتراض کردند. این تجمعات، که چندین هفته متوالی است که برگزار میشود در اعتراض به فقر و گرانی و برای پیگیری مطالباتشان است و در این هفته در شهرهایی چون کرمانشاه، سنندج، قزوین، اهواز و ایلام در مقابل صندوق بازنشستگی برگزار شد.  بازنشستگان شعار میدادند:"نه دولت نه مجلس نیستند به فکر ملت"، "معلم زندانی آزاد باید گردد"، " هم مجلس هم دولت دروغ میگن به ملت"، "مرگ بر دروغگو"، تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم".

در کرمانشاه بازنشستگان شعار اتحاد سر دادند و فریاد زدند "کشوری، فولادی، نفتی، تامین اجتماعی، اتحاد ، اتحاد". این شعار فراخوان به بخش های مختلف بازنشستگان و جمعیت میلیونی آنها است. بازنشستگان نفت نیز شعار "شاغل و بازنشسته اتحاد، اتحاد" را سر دادند و اینها نشانه یک پیشروی مهم در تجمعات بازنشستگان برای اتحاد تمام بخشهای کارگران، معلمان، پرستاران و کارکنان بخشهای مختلف چه شاغل و چه بازنشسته است. 
در اهواز نیز بازنشستگان کشوری  شعار "معلم زندانی آزاد باید گردد " را سر دادند و سرکوبگری های حکومت را به چالش کشیدند. 
یک خبر مهم دیگر اینکه  بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی برای ساعت ده صبح سی ام آبان فراخوان به تجمع مشترک در مقابل وزارت کار تهران را داده اند. آزادی معلمان زندانی و اجرای همسان سازی حقوقها با ۹۰ درصد حقوق شاغلین و پرداخت معوقات مزدی و رفع مشکلات بیمه درمانی و اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۸۶ از جمله خواستهای اعلام شده در این فراخوان اعتراضی است. بازنشستگان در تجمعاتشان بار ها بر افزایش حقوقها به بالای خط فقر سی میلیونی و درمان رایگان و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و داشتن حق تشکل، تجمع و اعتراض تاکید کرده اند. 
فراخوان به تجمع مشترک دو بخش از بازنشستگان یک پیشروی مهم در اتحاد صف مبارزاتی جمعیت میلیونی بازنشستگان در راستای شعار "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی، اتحاد اتحاد " آنهاست که درتجمعاتشان آنرا فریاد زده و بر بنرهای اعتراضی شان نقش بسته است. باید وسیعا از این فراخوان پشتیبانی کرد. 
امروز ۲۳ آبان همچنین معلمان خرید خدمتی در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف شغلی و معیشتی خود و پرداخت نشدن حقوقهایشان در رفسنجان تجمع کردند. معلمان شعار میدادند: تا حقم را نگیرم، سر کلاس نمیرم"
در همین رابطه در روز قبل از آن معلمان خرید خدمت در اصفهان در برابر اداره کل آموزش و پرورش تجمع داشتند. در این تجمع در پاسخ به تهدید وقیحانه معلمان خرید خدمتی به اخراج  توسط محمد رضا ابراهیمی مدیر کل آموزش و پرورش این شهر معلمان شعار میدادند: "ابراهیمی، حیا کن! ریاستو رها کن!".  در حالیکه معلمان  خرید خدماتی بدون دریافت حقوق کامل سال قبل، بدون بیمه، بدون قرارداد، از سال جاری کار کرده اند، اکنون وقتی صدای اعتراضشان بلند میشود  و به حقشان اعتراض می کنند، محمد ابراهیمی در مقابل شعار معلمان که می‌گفتند: "مشکل ما حل نشه، مدرسه تعطیل می‌شه" تهدید کرد و گفت:"بروید  تعطیل کنید جایگزین داریم به جای شما!". این سخنان با موجی از اعتراض در میان معلمان خرید خدمت روبرو شد. در حالیکه در مهر ماه امسال وزیر آموزش و پرورش از کمبود ۲۰۰ هزار معلم سخن گفت و کلاسهای بی آموزگار در جاهایی یک موضوع تجمعات اعتراضی خانواده ها بوده است، ۲۲ هزار معلم خرید خدمتی بلاتکیفند. 
 بنا بر خبرها فقط ۴۰۰۰ نفر آنها از فیلتر آزمون عبور کرده و به استخدام در آمده اند. و باقی این معلمان به کار فراخوانده شده اند، اما بدون پرداخت حقوق و زیر تهدید هر روزه اخراج. این هزاران معلم امروز به ادامه این وضعیت اعتراض دارند.
-خبر مهم دیگر اینست که بنا به گفته حسن تاج و رامین صفرنیا وکلای اسماعیل عبدی معلم زندان، روز گذشته ۲۲ آبان  قاضی مظلوم ریاست شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران با آزادی اسماعیل عبدی  با تودیع وثیقه تا پایان زمان دادرسی و صدور رای موافقت کرده است. اسماعیل عبدی هشت سال و نیم است برای اجرای دو حکم پی در پی در زندان است . ( ۵ سال حکم قبلی و ۳.۵ سال از حکم دوم). این موافقت نتیجه کارزار مبارزاتی معلمان برای آزادی وی و همه معلمان زندانی است که بازتابی جهانی پیدا کرد. بعلاوه اسماعیل عبدی تمام محکومیت خود را در زندان گذرانده است و حکومت اسلامی حق ندارد او را در زندان نگه دارد.  
 خبر دیگر مربوط به امروز تجمع اعتراضی کارگران شهرداری ایلام بدلیل تعویق پرداخت سه ماه مزد و حق بیمه و حق اضافه کاری هایشان در مقابل دادگاه تجدید نظر است.  این چندمین بار است که این کارگران تجمع میکنند. کارگران در گزارشات خبری خود میگویند: "همه حقوق ما در سال ۱۲۰ میلیون است، یک خانواده چند نفره با ماهی ۱۰ میلیون چطور زندگی کند؟".  
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۳ آبان ۱۴۰۲،  ۱۴ نوامبر  ۲۰۲۳