گزارشی از کمپین برای آزادی کارگران زندانی آکسیون بزرگ در مقابل کنفرانس سازمان جهانی کار در ژنو و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتراض به حضور نمایندگان حکومت اسلامی  در سازمان جهانی کار. روز هفتم ماه ژوئن برابر با هجدهم خرداد ماه آکسیون و میتینگی اعتراضی علیه حضور هیات جمهوری اسلامی دراجلاس سازمان جهانی کار در میدان ملل در شهر ژنو برگزار شد. تعدادی از اتحادیه های کارگری در اروپا با میلیون ها عضو پشتیبانی خود را از تظاهرات ۷ ژوئن که از طرف ” کمیته سراسری برگزاری تجمع اعتراضی ۷ ژوئن در ژنو” سازمان داده شد، اعلام کرده بودند.

هایی از حزب کمونیست کارگری ایران، حزب کمونیست ایران، سازمان  چریکهای فدایی خلق اقلیت و حزب حکمتیست در این تظاهرات ایستاده حضور داشتند. نسرین رمضانعلی و آذر شیبانی اجرا کننده برنامه بودند. هیئت کمپین برای آزادی کارگران زندانی  (free them now) نیز از شرکت کنندگان در این اکسیون اعتراضی بود.  حضور این کمپین با  پوسترهایی از کارگران و معلمان زندانی و نیز معترضینی که در لیست اعدامها هستند، با پوستری از  لیست ۸۴ نهاد در حمایت از محکومین به اعدام مواد مخدری و پوستر بزرگی با نوشته "جمهوری اسلامی باید از سازمان  جهانی کار اخراج شود و لوگوی فری دم ناو برجسته بود. 
در ابتدای این میتینگ اعتراضی سرود انترناسیونال پخش شد و در بخش ابتدایی آن نمایندگانی از اتحادیه های کارگری کشورهای مختلف نظیر فرانسه، سویس، دانمارک، انگلیس و سوئد در همبستگی با کارگران ایران و علیه حضور نمایندگان جمهوری اسلامی پیام دادند. در این آکسیون اعتراضی از احزاب و نیروهای سیاسی  مختلف و نهادها و اکتیویست های کارگری شرکت داشتند. که حمایت کننده این حرکت اعتراضی بودند، پیام دادند و  پیامهای آنها به زبان فارسی ترجمه شد. بعلاوه نمایندگانی از اتحادیه های کارگری که شرکت کننده در اجلاس ای ال او بودند از جمله از سنگال و نیجریه به میتینگ پیوستند و با کارگران و مردم ایران اعلام همبستگی کردند.  شعبان محمدی از اعضای شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان که به تازگی به اروپا آمده است یکی از سخنرانان این میتینگ اعتراضی بود و او  ضمن اشاره به سرکوبگریهای حکومت درقبال معلمان، کارگران و مردم معترض در ایران اعتراض خود را به حضورهیات جمهوری اسلامی در اجلاس سازمان جهانی کار اعلام داشت.   شهلا دانشفر سخنگوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی، عباس ماندگار عضو این کمپین  که از کانادا آمده بود ، و هاشم فاضلی عضو دیگر  (free them now) در کشور سوئیس سخنرانی کردند.  همچنین ناصر کشکولی به عنوان عضو حزب کمونیست کارگری و نمایندگانی از احزاب سیاسی دیگر در این میتینگ اعتراضی سخنرانی داشتند. 
حمایت از اعتراضات مردمی برای سرنگونی جمهوری اسلامی و سرکوبگریهای حکومت اسلامی و تشدید اعدام ها برای عقب زدن مبارزات مردم و اعتراض به  حضور هیات جمهوری اسلامی این حکومت سرکوب و اعدام محور اصلی سخنرانی ها بود. شهلا دانشفر در سخنان خود با  اشاره به فضای انقلابی جامعه و فریاد مردم برای تداوم انقلاب اعلام کرد  که اعتراض ما نه فقط به حضور جمهوری اسلامی در این اجلاس معین بلکه به عضویت این رژیم آپارتاید جنسی، این رژیم سرکوب و جنایت و ضد کارگر و ضد انسان در این سازمان است و بر بایکوت جهانی جمهوری اسلامی و اخراج آن از تمام نهادهای بین المللی و محاکمه سران جمهوری اسلامی بخاطر تمامی جنایاتشان تاکید داریم. عباس ماندگار بعنوان فعال کارگری سوسیالیست در کانادا در سخنان کوتاهی به انگلیسی و فارسی ضمن تاکید بر نکات مورد  توافق خود در دیگر سخنرانی ها، از اینکه فعالین (free them now) در کانادا منطما اتحادیه های کارگری در کانادا را در جریان تلاش‌ها و مبارزان کارگران، معلمین، پرستاران و دیگر بخش‌های کارگری ایران قرار می‌دهند و مسائل کارگران  ایران در مجامع بزرگ کارگری کانادا مطرح و مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد، سخن گفت. هاشم فاضلی نیز بدنبال صحت کوتاهی شعری زیبا که سروده وی بود را قرائت کرد. در لابلای این برنامه نیز شعار های اعتراضی و فریاد مرگ بر جمهوری اسلامی و کارگر زندانی، معلم زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد سر داده شد. در جوار این برنامه طه آزادی و سیامک زارع مصاحبه هایی با هیاتهای شرکت کننده کمپین برای آزادی کارگران زندانی و دیگر شرکت کنندگان در آکسیون را برای پخش در تلویزیون کانال جدید تهیه کردند. در این میتینگ اعتراضی نامه هایی نیز از فعالین کارگری در ایران همچون نامه مشترک رضا شهابی و داود رضوی از زندان و نامه علی نجاتی از سندیکای نیشکر هفت تپه قرائت شد. بعلاوه بیانیه ای از سوی گروه اتحاد بازنشستگان، سندیکای نیشکر هفت تپه، بازنشستگان خوزستان و کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری خوانده  شد. بدین ترتیب امسال نیز آکسیونی وسیع و پر جمعیت در اعتراض به سازمان جهانی کار، مماشات آن با جمهوری اسلامی و حضور هیات آن در اجلاس این سازمان برگزار گردید.  
کمپین برای آزادی کارگران زندانی  (free them now) دو دهه است که با حضور فعال خود در اعتراض به عضویت سازمان جهانی کار در آی ال او در مقابل اجلاسهای سالانه آن تجمع میکند و در سالهایی موفق به ورود به داخل سالن برگزاری کنفرانس و  گشایش آن با فریاد مرگ بر جمهوری اسلامی شده است. اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار یک کارزار مهم  فری دم ناو است. تا کنون اتحادیه های کارگری متعددی از کشورهای کانادا، سویس، و استرالیا و کمپینر های سیاسی شناخته شده ای در سطح جهان از این کارزار اعلام حمایت کرده اند. تصویب قطعنامه ای با خواست اخراج جمهوری اسلامی از آی ال او  در پنجاه و  دومین کنوانسیون اتحادیه کارگران خدمات عمومی بی سی جی ای یو که در روزهای ۲۸ ماه مه تا اول جون در کانادا برگزار شد آخرین نمونه آن بود.  
این قطعنامه همراه با لیستی از اتحادیه ها و حمایت کنندگان کارزار برای اخراج جمهوری اسلامی،  در کنار نامه های اعتراضی فری دم ناو به سازمان جهانی کار و نهادهای بین المللی و نیز بیانیه های کارزارجهانی علیه اعدامها در ایران و اقدام مشترک ۸۴ نهاد  در حمایت از محکومین به اعدام مواد مخدری و نیز نامه های اعتراضی فعالین کارگری از ایران از جمله اسنادی بودند که توسط هیئت فری دم ناو به شورایعالی حقوق بشر و سازمان ملل و آی ال او ارائه شد و در آن بر ادامه کارزار بایکوت جهانی جمهوری اسلامی و اخراجش از این سازمان تاکید گردید. کمپین برای اخراج  جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار تا موفقیت کامل آن ادامه خواهد یافت. 
کمپین برای آزادی کارگران زندانی در ایران (free them now)
https://free-them-now.com/
۸ ژوئن ۲۰۲۴ – ۱۹ خرداد ۱۴۰۳

 


دیدار با شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو
ساعت ده صبح هفتم  ژوئن برابر با هجدهم خرداد  هیاتی از سوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی  (free them now) که عبارت بودند از شهلا دانشفر سخنگوی این کمپین و بهنام  فاضلی و هاشم فاصلی از اعضای این نهاد در کشور سوئیس، با مسئول بخش خاورمیانه شورای حقوق بشر سازمان ملل انیس کنعانی دیدار کردند و اعتراض خود را به مماشات سازمان ملل با حکومت اسلامی اعلام نمودند. در این دیدار شهلا دانشفر در مورد سرکوبگریهای حکومت در قبال کارگران و مردم ایران در ادامه انقلاب زن زندگی آزادی و پایمال کردن ابتدایی ترین حقوق انسانی و موج  اعدامها با هدف عقب زدن اعتراضات مردمی صحبت کرد. در همین رابطه مجموعه اسنادی شامل نامه های اعتراضی کمپین برای آزادی کارگران زندانی، بیانیه اقدام مشترک هشتاد و چهار نهاد در حمایت از محکومین به اعدام مواد مخدری، و  نیز ترجمه انگلیسی نامه هایی از فعالین و تشکلهای کارگری از ایران  در اعتراض به حضور جمهوری اسلامی در اجلاس سازمان جهانی کار را به مسئول حقوق بشر سازمان ملل ارائه داد. نامه سرگشاده رضا شهابی و داود رضوی از زندان و  نامه جمع هایی از فعالین کارگری، معلمان و فعالین دفاع از حقوق کودک در همین رابطه و نیز نامه هشت تشکل کارگری و اجتماعی در سال گذشته به سازمان جهانی کار با خواست اخراج جمهوری اسلامی از این سازمان از جمله نامه های ارائه شده به شورای حقوق بشر سازمان ملل بود. در همین راستا بهنام فاضلی بطور مبسوط تری توضیحاتی در مورد اقدام مشترک هشتاد و چهار نهاد در حمایت از محکومین به اعدام مواد مخدری ها داد و  اعتراض ما را به همکاری سازمان ملل با جمهوری اسلامی  تحت عنوان کنترل توزیع مواد مخدر اعلام داشت. همچنین هاشم فاضلی در مورد کارزار جهانی  نه به اعدام در ایران صحبت کرد . شهلا دانشفر با اشاره به گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل که جنایات جمهوری اسلامی را جنایت علیه بشریت خوانده است و نیز موج اعدامهایی که حکومت اسلامی به راه انداخته است بر بابکوت جهانی رژیم اسلامی و اخراج آن از تمام نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی کار تاکید کرد. 
بدنبال این سخنان انیس کنعانی با تشکر از این دیدار و گفتن اینکه آنها بخوبی از این موضوعات با خبرند و دنبال میکنند  و  هم اکنون فوکوس آنها بر روی اعدام ها در ایران است، اعلام داشت که تلاش میکنند که  نکات مورد بحث در این نشست را در گزارش ماه ژوئیه و اکتبر خود بازتاب دهند.  در پاسخ به این سخنان شهلا دانشفر گفت که ما میدانیم شما مطلعید. میدانیم که سازمان جهانی کار نیز از این موضوعات با خبر است و همینطور سازمان ملل، بنابراین بسیار شرم آور است که رژیم جمهوری اسلامی، این حکومت آپارتاید جنسی، حکومت اعدام و کودک کش و ضد کارگر و ضد بشر در سازمان جهانی کار همچنان عضو است و هم اکنون هیات آن در این اجلاس شرکت دارد. ما تاکید کردیم که می بینید که مردم در برابر جنایات حکومت ایستاده اند و در اعتراضات هر روزه خود ادامه انقلاب را فریاد میزنند. بنابراین با قدرت مبارزات مردم ما کارزار خود برای بایکوت جمهوری اسلامی و بیرون انداختن آن از سازمان جهانی کار را دنبال میکنیم.  تجربیات تاریخی ای چون اخراج نمایندگان حکومت فاشیست هیتلری در سال ۱۹۳۰ و نیز بایکوت جهانی حکومت آپارتاید نژادی در آفریقای جنوبی نیز ممکن بودن آنرا نشان میدهد. انیس کنعانی از ملاقات ما با این نهاد تشکر کرد و گفت که جواب رسمی ای در این مورد نمیتواند بدهد اما شخصا متوجه نکات مورد بحث ما هست و به سهم خود تلاش خواهد کرد که بازتاب دهنده آن باشد.  بدنبال این دیدار ما نسخه هایی از نامه های ارائه شده در پوشه ای که همراه داشتیم را به سازمان جهانی کار و  سازمان ملل نیز تحویل دادیم.  
فری دم ناو، کمپین برای آزاادی کارگران زندانی کارزار اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار و بایکوت جهانی این حکومت جنایتکار و ضد انسانی را تا موفقیت کامل دنبال میکند. تا هم اکنون شمار زیادی از اتحادیه های کارگری از این سیاست حمایت و همراهی خود را ابراز کرده اند. 
کمپین برای ‌آزادی کارگران زندانی (free them now)
۸ ژوئن ۲۰۲۴ – ۱۹ خرداد ۱۴۰۳

 

 

از خوزستان چه خبر؟
اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری
۱۳ تا ۱۸ خرداد ۱۴۰۳

جمعه ۱۸ خرداد
- عباس دریس، کارگر زندانی در خیزش آبان ۹۸ و از شاهدین کشتار حکومت در نیزارهای ماهشهر  با اتهام  "محاربه" بر پایه اعترافات اجباری به اعدام محکوم شده و این حکم در دیوان عالی جمهوری اسلامی نیز تایید شده است.  هرچند او شاکی خصوصی ندارد. قبلا امکان قصاص برای پرونده وی وجود داشت اما با رضایت خانواده مامور حکومتی کشته‌شده، این احتمال کنار رفت. عباس به‌همراه برادرش محسن دریس بازداشت شده بود که بعدا از اتهام "معاونت در قتل" تبرئه و به اتهام "نگهداری اسلحه" به او دو سال حکم زندان داده شده بود که بعد هم آزاد شد. گفتنی است که همسر عباس دریس و مادر سه فرزند او به دلیل فشارهای ناشی از بازداشت همسرش و صدور حکم اعدام برای او، متاسفانه دچار سکته مغزی شد و جانباخت. بدین ترتیب پرونده عباس دریس نمونه ای از یک فاجعه تکاندهنده انسانی و جنایت حکومت در حق مردم این کشور است. عباس دریس باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود.
پنجشنبه ۱۷ خرداد
- مجاهد کورکور  زندانی سیاسی محکوم به اعدام، پس از گذراندن ۴۵ روز شکنجه های جسمی و روانی در سلول انفرادی زندان  شیبان اهواز ، به قرنطینه بازگردانده شده است. اما خطر عدام همچنان بالای سر او قرار دارد. مجاهد کورکور به دلیل فشارهای روانی وارده، دچار مشکلات جدی مغزی و ادراکی شده است. با این حال از سوی مسئولان زندان و مقامات امنیتی از دریافت هرگونه خدمات پزشکی محروم مانده است. قوه قضاییه جمهوری اسلامی ، مجاهد کورکور را به تیراندازی ۲۵ آبان ۱۴۰۱ در ایذه و کشتن هفت شهروند، از جمله «کیان پیرفلک» متهم کرده است.
 این زندانی سیاسی اتهامات مطروحه برضد خود را رد کرده و مادر کیان پیرفلک نیز در مراسم خاکسپاری فرزندش تاکید کرد که مأموران حکومتی خودروی آن‌ها را به رگبار بستند.
- امان  جلالی نژاد معلم  زندانی اهل زاهدان و ساکن  اهواز از بیستم فروردین بصورت بلاتکلیف در زندان است. امان جلالی فر و همه معلمان زندانی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند.  
- مریم زلکی از بازنشستگان دستگیر شده در یازدهم اردیبهشت ماه در اهواز، همچنان در زندان بسر میبرد. دستگیری بازنشستگان معترض از جانب حکومت خشم وسیع مردم را بر انگیخته است.
چهارشنبه ۱۶ خرداد
- كشاورزان در اهواز در اعتراض به عدم دریافت پول گندمهای فروخته شده به دولت  مقابل ساختمان استانداری در شهر اهوازتجمع کردند. این تجمع با هجوم نیروهای سرکوب حکومت روبرو شد. اما  کشاورزان به اعتراض خود ادامه داده و میگفتند: حكومت گندم ما را غارت كرده  و پول ما را تحويل نمى دهد.
  طبق گزارشات امسال کشاورزان حدود ۱۲ میلیون تن گندم تحویل دولت دادند ومطالبات آنان بیش از ۳۵هزار میلیارد تومان است.طبق بخشنامه ابلاغی دولت پول گندم باید ۲۴ ساعت پس از تحویل به مراکز خرید بحساب کشاورزان واریز شود. اما طی سال اخیر گندمکاران برای دریافت مطالبات خود با مشکلات جدی روبرو هستند. و اکنون علیرغم گذشت دو ماه به گفته یکی از نمانیدگان مجلس ۲۴هزار میلیارد اعتبار تخصیص یافته تا بخشی از پول گندم کشاورزان پرداخت شود. اما کشاورزان تمام طلبهایشان را می خواهند و کوچکترین باوری هم به وعده هایی که داده میشود ندارند.  بعلاوه دولت هر کیلو گندم را به ازای هجده هزار تومان از کشاورز خریداری میکند. قیمت گندم در بازار آزاد کیلویی ۳۴ هزار تومان است. 
-به دنبال واژگونی یک دستگاه وانت‌بارحامل کارگران زن کشاورزی در جاده منتهی به چهار راه آوج شهرستان دزفول در استان خوزستان، ۷نفر زخمی و به بیمارستان منتقل شدند. بنا بر خبرها هر روز شمار بسیاری از این کارگران در پشت وانت سوار شده و در جاده های نا امن و با کوله باری از خستگی به خانه هایشان میروند و در این راه بارها دچار سانحه شده اند. از جمله در دیماه سال گذشته بر اثر واژگونی یک دستگاه وانت‌بارحامل کارگران زن کشاورزی در محور دزفول در استان خوزستان، ۹ کارگر زخمی شدند.  جاده های نا امن و ماشین های ایاب و ذهاب کارگران از موضوعات مهمی است که همواره قربانی میگیرد.
سه شنبه ۱۵ خرداد
- دختر دیالیزی ۱۴ ساله در شوش در زیر دستگاه دیالیز دچار تشنج گردید و با آمبولانس  بدون کولر (کولر خراب) اورژانس‌ به بیمارستان ابوذر اهواز اعزام می‌شود . مادر این دختر در صحبت هایش از وضع نابسامان بیمارستانها و خرابی سی تی اسکن بیمارستان نظام مافی در شوش و نبود اکو در آنجا  خبرد داد. یک اعتراضی بازنشستگان و همه مردم به نداشتن بیمارستان و امکانات درمانی مناسب است. 
- امان جلالی‌نژاد ، معلم زندانی بعد از چند روز حبس در قرنطینه به بند امنیتی زندان شیبان اهواز منتقل گردید. بر اساس گزارش شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، علیرغم ثبت قرارداد وکالت، بعد از گذشت بیش از ۵۰ روز از زمان بازداشت همچنان در بلاتکلیفی بسر میبرد. امان جلالی نژاد ، معلمان زندانی، کارگران دربند و همه زندانیان سیاسی باید فورا  و بدون قید و شرط  آزاد شوند.
دوشنبه ۱۴ خرداد
- پارک ملی کرخه در استان خوزستان طعمه آتش‌سوزی گسترده شد. در این آتش سوزی بخش وسیعی از درختان این منطقه حفاظت شده از بین رفتند. بعدا با کمک مردم آتش سوزی مهار گردید. هر سال اخباری از آتش‌سوزی در پارک ملی کرخه منتشر می‌شود. و این خود موجب خسارات زیادی به مردم میشود.
یکشنبه ۱۳ خرداد
- گروهی از کارگران ارکان ثالث شاغل  شرکت ملی حفاری ایران با خواست حذف پیمانکاران و برای پیگیری مطالبات مزدی خود  مقابل ساختمان این شرکت در اهواز تجمع کردند. جمعیت آنها به سیصد نفر میرسید. اهم مطالبات صنفی کارگران، حذف کامل شرکتهای پیمانکاری، اجرای کامل فاز دوم طرح طبقه بندی مشاغل، تخصیص بدون تبعیض بن کارت و مزایا و بهره مندی از تسهیلات بانکی همانند سایر ارکان نفت و... می‌باشد.
- جمعی از بازنشستگان تأمین‌اجتماعی همانند یکشنبه های هرهفته  در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و برای پیگیری  خواسته‌هایشان در اهواز و شوش نیز  تجمع داشتند. بازنشستگان در شوش شعار میدادند:"حجاب حجاب شعارشون، دروغ و دزدی کارشان"، "معیشت، منزلت، حق مسلم ماست"، "روسری را رها کن، فکری به حال ما کن" ، "گرونی تورم ، بلای جان مردم"، کشور پردر آمد چه بر سر تو آمد"، "ننگ ما ننگ ما مخبر الدنگ ما"، "دولت ورشکسته دشمن بازنشسته"، "تورم اسفبار حاکم شده بر بازار" ، "کشور شده چند پاره بخور بخور تو کاره"، تامین شده چند پاره بخور بخور تو کاره"، "فقط کف خیابان بدست میاد حقمون". بازنشستگان در شوش از شهرهای کرخه، هفت تپه و شوش گرد آمده بودند.
بازنشستگان در اهواز با فریاد "اجرای همسان سازی بدون حقه بازی" پیگیر مطالباتشان شدند. بنرهای این تجمع بازتابی از اعتراض بازنشستگان به فقر و سطح نازل حقوقها  بود.  یک مطالبه مهم بازنشستگان اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها به سطح نرخ سبد معیشتی بالای سی میلیونی است. 
- بازنشستگان صنایع فولاد خوزستان در اهواز در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و برای پیگیری مطالباتشان  مجدداً مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد دست به تجمع زدند. اعتراض به فقر، بی تامینی، سطح نازل حقوقها، اعتراض به دزدی ها و اختلاس ها و امنیتی کردن مبارزات موضوعات مشترک اعتراضات همه بازنشستگان است. بازنشستگان شعار میدادند: "تا حق خود نگیریم، یکشنبه ها همینه"، "مجلس سرسپرده گراونی را آورده"، "کشور پر درآمد چه بر سر تو آمد" .
- کارگران  ارکان ثالث شاغل در دستگاه حفاری «۹۱ فتح» در پای کار، در اعتراض به دستمزد اندک ، عدم اجرای طبقه بندی شغلی و دیگر  مطالبات شغلی خود دست به تجمع زدند.

۱۸ خرداد  ۱۴۰۳، ۷ ژوئن  ۲۰۲۴