برگزاری جلسه ی «جنبش کمونیستی اروپا» در آتن و بیانیه پایانی آن

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

«جنبش کمونیستی اروپا» به میزبانی حزب کمونیست یونان هفته گذشته در آتن تشکیل جلسه داد. در کنفرانس تحت عنوان “وضعیت حقوق کارگران در اروپا و تجربیات مبارزاتی کمونیست‌ها” نمایندگان حزب کارگر اتریش، حزب کمونیست انقلابی فرانسه، حزب کارگر کمونیست – برای صلح و سوسیالیسم (فنلاند)، حزب کمونیست جدید هلند، حزب کارگر ایرلند، حزب کمونیست کارگران اسپانیا، حزب کمونیست سوئد، حزب کمونیست سوئیس، جبهه کمونیست (ایتالیا)، حزب کمونیست یونان، اتحادیه کمونیست‌های اوکراین و حزب کمونیست ترکیه شرکت کردند.

در این جلسه، بیانیه مشترکی که برای انتخابات پارلمان اروپا که از ۶ تا ۹ ژوئن برگزار خواهد شد، مورد بحث قرار گرفت. در این بیانیه، مبارزه در برابر سیاست‌های جنگی اتحادیه اروپا و حملات فزاینده به طبقه کارگر مورد توجه قرار گرفته و پیش‌نویس آن توسط دیمیتریس کوتسومباس، دبیرکل حزب کمونیست یونان به کنفرانس ارائه شد.

در این بیانیه که متن آن توسط حزب کمونیست یوان منتشر شده آمده است:

احزاب کمونیست و کارگری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهای وابسته و سایر کشورهای اروپایی که این اعلامیه را پیش از انتخابات اروپایی ژوئن ۲۰۲۴ امضا کرده‌اند، کارگران، خوداشتغالان، کشاورزان زحمتکش، زنان و جوانان از طبقات مردمی، بازنشستگان، و مهاجران را خطاب قرار می دهند.

امروزه، مردم اروپا تجربه‌های منفی و دردناکی از اتحادیه اروپا، استراتژی‌های آن و سیاست‌های ضدمردمی دولت‌ها و احزابی که به آن خدمت می‌کنند، به دست آورده‌اند.

در ادامه این بیانیه امده است: اتحادیه اروپا اتحادی اقتصادی، سیاسی و نظامی فراملی و امپریالیستی از انحصارات است که علیه منافع طبقه کارگر و سایر طبقات مردمی هدف‌گذاری شده است.

بیانیه می گوید: اتحادیه اروپا هرگز به نفع مردم نیست. اهداف آن تمرکز سرمایه، افزایش درجه استثمار طبقه کارگر، و جنگ‌ها و مداخلات امپریالیستی است. تمامی این‌ها منجر به فقر، بی‌خانمانی، افزایش قیمت‌ها، افزایش پناهندگان، سرکوب شدید، جمع آوری اطلاعات و ضدکمونیسم می‌شود.

در ادامه این بیانیه آمده است:

اتحادیه اروپا در خط مقدم سیاست‌های ضدمردمی و جنگ‌های ناعادلانه قرار دارد. مداخلات و جنگ‌های امپریالیستی همچنین نتیجه تشدید رقابت بین انحصارات برای سود آنها است. مانند تنشی که در سال ۲۰۲۲ بین اوکراین سرمایه‌داری و متحدان آن (ایالات متحده، ناتو و اتحادیه اروپا) از یک طرف و روسیه سرمایه‌داری و متحدان آن از طرف دیگر، برای کنترل بازارها، منابع طبیعی و مسیرهای حمل‌ونقل انرژی و کالاها، رخ داد.

ما اتحادیه اروپا را به عنوان یکی از طراحان، تأمین‌کنندگان مالی و بازیگران جنگ امپریالیستی در اوکراین محکوم می‌کنیم. ما با این جنگ و هر نوع دخالت کشورهایمان که آنها را به پرتابگاه‌های جنگ‌ها و مداخلات و اهداف تلافی‌جویانه تبدیل می‌کند، مخالفیم. خطر تعمیم جنگ با تهدید استفاده از سلاح‌های هسته‌ای افزایش می‌یابد.

در این چارچوب رقابت، طرح‌های جنایتکارانه و مداخلات امپریالیستی بی‌رحمانه دولت اشغالگر اسرائیل، با حمایت ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ناتو، که تلاش می‌کنند آن را از نسل‌کشی و جابجایی غیرانسانی مردم فلسطین از سرزمین‌هایشان تبرئه کنند، شدت گرفته است. آن‌ها به دنبال کنترل مسیرهای تجاری و انرژی راهبردی در محور جنوب شرقی مدیترانه، که از نظر ژئوپلیتیکی برای منافع امپریالیستی حیاتی است، و تنگه‌های دریای سرخ هستند. تمام این‌ها وضعیت کابوس‌واری برای مردم ایجاد می‌کنند.

ما همبستگی کامل خود را با مردم فلسطین ابراز می‌کنیم. ما صدای خود را با تظاهرات عظیم و چشمگیر کارگران و مردم در سراسر جهان در دفاع از مبارزه عادلانه آن‌ها برای رهایی از اشغال اسرائیلی همراه می‌کنیم.

ما افزایش نظامی‌گری در اتحادیه اروپا را که خطرات بزرگی برای مردم ایجاد می‌کند، و ایجاد تشکیلات نظامی مانند PESCO و ارتش اروپا، و مأموریت‌هایی مانند “Aspides” در دریای سرخ را افشا و با آن مخالفت می کنیم.

بیانیه می گوید: اتحادیه اروپا و دولت‌های بورژوا بزرگترین تخریبگر محیط زیست هستند و با اظهارنظرهای سبز و دیجیتالی خود ریاکارانه وانمود به دلسوزی نسبت به محیط زیست می کنند. احزاب ما با استثمار “سبز” و دیجیتال کارگران مخالفت می‌کنند. اتحادیه اروپا و دولت های سرمایه داری به بهانه حفاظت از محیط زیست و از طریق استفاده از فناوری‌های دیجیتال جدید به ضرر کارگران؛ تشدید کار انعطاف‌پذیر، کار فرسایشی با ساعات غیرانسانی، ایجاد حوادث کاری؛ گسترش کار از راه دور؛ حذف حقوق و توافق‌نامه‌های دسته‌جمعی؛ افزایش تهدید کارفرمایان، ، به تشدید استثمار کارگران می پردازند.

به اصطلاح آزادسازی انرژی، تبادل انرژی و استراتژی انتقال سبز اتحادیه اروپا و دولت‌های بورژوا فقر انرژی را عمیق تر کرده و قیمت‌ها و تورم را در زمانی که غول‌های انرژی ثروتمندتر می‌شوند، به شدت افزایش داده‌اند.

سیاست کشاورزی مشترک (CAP) و انتقال سبز تهدیدی برای بقای کشاورزان و دامداران است و باعث افزایش هزینه‌های تولید برای تأمین سود گروه‌های تجاری کشاورزی، تجار و صنعتگران، و غیره شده است.

در ادامه بیانیه آمده است: بیکاری در سطح بالا (۱۶ میلیون) حفظ شده و بار سنگین مالیات که بر دوش طبقه کارگر و طبقات مردمی قرار دارد در حالی که سرمایه بزرگ معاف می‌شود، بیشتر افزایش می‌یابد. نرخ بهره بانک مرکزی اروپا (ECB) در حال افزایش است. همه این‌ها منجر به تحلیل رفتن دستمزد و بازنشستگی می‌شود، به طوری که پول خیلی پیش از پایان ماه تمام می شود. ۹۵ میلیون در فقر زندگی می کنند، میلیون‌ها نفر دیگر در بدهی غرق شده‌اند، اموالشان توقیف می شود و بن بست های بیشماری برای آنان به وجود می آید.

ما یک سد مبارزاتی در برابر اتحادیه اروپای ضدمردمی برپا می‌کنیم.

احزاب ما در خط مقدم نبرد در اعتصابات بزرگ کارگران و تظاهراتی که در چندین کشور در سراسر اروپا در برابر اقدامات ضدمردمی که توسط دولت‌های سرمایه داری صورت می گیرد قرار دارند. اقداماتی نظیر کاهش دستمزدها و بازنشستگی؛ حذف حقوق کار و امنیت اجتماعی؛ بازتولید فقر و بیکاری؛ تجاری‌سازی بهداشت، آموزش و رفاه؛ کمبودهای جدی در حوادث طبیعی از جمله اقدامات حفاظتی در برابر سیل، زلزله و آتش‌سوزی. تجربه همه‌گیری نشان داده است استراتژی دنبال شده توسط اتحادیه اروپا به منظور تقویت بازار سرمایه‌داری، نیازهای مردم را نادیده می‌گیرد و جان انسان‌ها را قربانی می‌کند.

ما در راس مبارزه علیه لغو حقوق دموکراتیک، تشدید تهدید کارفرمایان، محدود کردن فعالیت‌های اتحادیه‌های کارگری و تلاش سیستماتیک برای لغو حق اعتصاب، نقض داده‌های شخصی و گسترش شنود و نظارت بر مردم، قرار داریم.

احزاب ما با تمام قدرت خود مبارزه می‌کنند و خواستار:

توافق‌نامه‌های کاری جمعی رضایت‌بخش، که شامل افزایش قابل توجه دستمزدها و بازنشستگی می‌شود. بهداشت عمومی، آموزش و رفاه رایگان، بدون هرگونه دخالت تجاری؛ کار دائمی و پایدار با حقوق کامل؛ فعالیت آزاد اتحادیه‌های کارگری و حفاظت از حق اعتصاب؛ جایگزینی درآمد از دست رفته، کاهش هزینه‌های تولید برای کشاورزان و دامداران کوچک و متوسط در مقابل منافع گروه‌های تجاری بزرگ؛ حمایت در برابر مالیات سنگین و عملیات انحصارات به ضرر خوداشتغالا؛ همبستگی با حقوق پناهندگان و مهاجران.

ما مبارزه می‌کنیم:

علیه جنگ‌ها و رقابت‌های امپریالیستی که باعث ریشه‌کن شدن پناهندگان و مهاجران می‌شوند. علیه پیمان جدید مهاجرت و پناهندگی که توسط اتحادیه اروپا و دولت‌ها سرکوب را شدیدتر می کند و مهاجران را به نیروی کار ارزان قیمت تبدیل می‌کند. برای حفاظت مؤثر از محیط زیست در برابر سودهای سرمایه بزرگ و استراتژی به اصطلاح سبز اتحادیه اروپا و دولت‌های سرمایه دار، برای توسعه مبارزه طبقاتی و همبستگی، علیه شراکت اجتماعی که توسط اتحادیه اروپا و دولت‌ها برای تضمین سودآوری سرمایه ترویج می‌شود. برای بازسازی و تقویت جنبش کارگری–اتحادیه کارگری و سایر جنبش‌های مردمی، در جهت مبارزه علیه انحصارات و سرمایه‌داری. علیه کاپیتالیسم جهانی و اتحاد اروپای گمراه‌کننده که به آرزوها و تجاوز طبقات سرمایه دار به زیان مردم خدمت می‌کند، علیه فاشیسم و همه اشکال نژادپرستی و تبعیض بر اساس دین، رنگ، جنس یا گرایش جنسی؛ می باشند.

ما “ضدفاشیسم” جعلی و جبهه‌های “ضدفاشیست” مختلف را که توسط نیروهای سیاسی بورژوا و فرصت‌طلب برای به دام انداختن طبقه کارگر و نیروهای مردمی زیر مدیریت سرمایه داری استفاده می‌شوند و فاشیسم را از سیستم سرمایه‌داری که به آن دامن می‌زند و در صورت نیاز از آن استفاده می‌کند، جدا می‌کنند، رد می‌کنیم. علیه ضدکمونیسم، ممنوعیت فعالیت‌های احزاب کمونیست، تعقیب اعضا و کادرهای آن‌ها، و اتهامات بی اساس اتحادیه اروپا و دولت های سرمایه داری مبارزه می کنیم.

ما همبستگی بین‌المللی خود را با تمام مردمانی که مبارزه می‌کنند ابراز می‌کنیم. با کوبا و مردم کوبا، علیه محاصره غیرانسانی و طرح‌های امپریالیستی ایالات متحده و اتحادیه اروپا.

بیانیه در ادامه آورده است: «بله» به اروپایی از رفاه مردم، صلح و سوسیالیسم

از طریق مبارزات طبقاتی مردم کارگر، چشم‌انداز اروپای دیگری، از رفاه مردم، پیشرفت اجتماعی، حقوق دموکراتیک، همکاری برابر، صلح، سوسیالیسم پدیدار می‌شود.

به همین دلیل ما برای جدایی از اتحادیه اروپا، ناتو و تمام سایر ائتلاف‌های امپریالیستی، همراه با مردم برای ساختن دنیای جدید، یعنی سوسیالیسم، مبارزه می‌کنیم.

این توازن نیروهای منفی نه ابدی است و نه تغییرناپذیر. ما از مردم می‌خواهیم که مبارزه خود علیه اتحادیه اروپا، اتحاد سرمایه که حقوق مردم را مورد حمله قرار می‌دهد، را به طور قاطع تقویت کنند تا:

به طور قدرتمند به حمله شدید انحصارات، دولت‌ها و تمام احزاب بورژوا که به منافع آنها خدمت می‌کنند، پاسخ دهند؛ مبارزه خود را علیه تمام مشکلاتی که مردم با آن روبرو هستند، تقویت کنند؛ از احزاب کمونیست و کارگر که اتحادیه اروپا را در نبرد انتخابات اروپایی، که در تاریخ ۶ تا ۹ ژوئن ۲۰۲۴ برگزار می‌شود، محکوم می‌کنند، به هر روش ممکن و مناسب پشتیبانی کنند؛ احزابی که از اتحادیه اروپا و سیاست‌های آن در جنگ و منافع سرمایه در اتحادیه اروپا دفاع می‌کنند، را ضعیف کنند. پشتیبانی از احزاب کمونیست و کارگر تنها تکیه‌گاه واقعی مردم است که در روز پس از انتخابات به خوبی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بیانیه می گوید: تقویت کمونیست‌ها بیش از همه تضمین می‌کند که مبارزات کارگران–مردم ادامه یابد، قوی‌تر شود، چشم‌انداز و محتوایی پیدا کند که هدف واقعی، سرنگونی سیستم سرمایه‌داری، انحصارات، قدرت و اتحادیه‌های آنها مانند اتحادیه اروپا و در جهت سوسیالیسم باشد.

در پاراگراف پایانی بیانیه آمده است: نه به اتحادیه اروپای سرمایه، انحصارات و جنگ! قدرت به احزاب کمونیست – تضمین برای تقویت مبارزات مردم! برای اروپایی شامل رفاه مردم، صلح، عدالت اجتماعی، سوسیالیسم!

احزاب کمونیست و کارگری امضاکننده بیانیه مشترک به شرح زیر هستند:

حزب کار اتریش
حزب کمونیست انقلابی فرانسه
حزب کمونیست یونان
حزب کار ایرلند
جبهه کمونیست (ایتالیا)
حزب کمونیست جدید هلند
حزب کمونیست کارگران اسپانیا
حزب کمونیست سوئد
حزب کمونیست سوئیس
اتحاد کمونیست‌های اوکراین
حزب کمونیست ترکیه

۱۳.۰۴.۲۰۲۴

اخبار روز
دوشنبه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۳

https://www.akhbar-rooz.com