از خوزستان چه خبر؟و یک خبر و مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری: جمعه ۸ تیر-سپیده قلیان زندانی سیاسی در بند زنان اوین به مناسبت سیرک انتخاباتی حکومت، نامه ای داده و مینویسد: "رای ندادن در چنین شرایطی نوعی از مقاومت مدنی است که به عدم وجود مکانیسم‌های دموکراتیک اعتراض می‌کند. مردم با عدم شرکت در انتخابات نارضایتی عمومی خود از وضعیت را نشان می‌دهند و پیامی مهم به جامعه جهانی از وضعیت اسف‌بار سیاسی و اجتماعی ایران می‌دهند.

این در شرایطی که جمهوری اسلامی پس از سرکوب‌های شدید و در آخرین انواع آن سرکوب‌های خونین جنبش زن زندگی آزادی به دنبال مشروعیت جهانی است، اهمیت بسیار ویژه دارد. مقاومت مدنی از نوع رای ندادن باید به صورت فعالانه و در جهت ارتقای جنبش انقلابی زن زندگی آزادی باشد. این ممکن نیست مگر با حفظ همبستگی اجتماعی میان گروه‌های مختلف و بازنمایی سیاسی آن در جهت تحقق دموکراسی واقعی و آزادی در ایران..به امید سرنگونی"
پنجشنبه ۱۴ تیر
- رعنا  کورکور، خواهر مجاهد کورکور، از بازداشت شدگان خیزش سراسری «زن زندگی آزادی» که توسط بیدادگاه حکومت اسلامی به اعدام محکوم شده است، بازداشت شد. مجاهد(عباس) کورکوری با حکم اعدام در زندان شیبان اهواز بسر میبرد.
-اعتصاب و تجمع کارگران ارکان ثالث شرکت ملی اهواز ادامه یافت و کارگران پیگیر مطالبات خود و حذف پیمانکاران هستند. یک مطالبه فوری این کارگران بازگشت به کار یاسر احمدی نژاد کارگر اخراجی است که شش ماه است از کار تعلیق شده است.  
چهارشنبه ۱۳ تیر
- بیش از سیصد کارگر ارکان ثالث در شرکت ملی حفاری در ادامه اعتراضات قبلی و در اعتراض به وضعیت بد معیشتی خود دست به اعتصاب زده و در اهواز تجمع کردند.  افزایش حقوقها و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و حذف پیمانکاران، مطالبات اعلام شده کارگران ارکان ثالث است. این اعتراضات همراه با اعتراضات هزاران نفر کارگر پروژه ای پیمانی نفت نشانگر گستردگی اعتراضات در این مرکز کلیدی کارگری است.
- بازنشستگان شرکت نفت در اعتراض به وضع بد معیشتی و پاسخ نگرفتن مطالبات خود مقابل  درب صندوق بازنشستگی صنعت نفت در منطقه امانیه اهواز تجمع کردند.
  سه شنبه ۱۲ تیر
-شوشتر (استان خوزستان): اعتصاب و تجمع کارگران شرکت «بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ در پای کار، در اعتراض به وضعیت ناپایدار شغلی خود، صورت گرفت.
دوشنبه ۱۱ تیر
- چهار زندانی در بند ۳ زندان شیبان اهواز به دلایل نامشخص جان خود را از دست داده اند. بنا به برخی گزارشات به این زندانیان داروهای اشتباهی داده شده است که منجر به مسمومیت و مرگ آنها شده است که گفته میشود تعمدی بوده است. علاوه بر این، ۱۵زندانی دیگر به بیمارستانی خارج از زندان شیبان منتقل شده اند و هنوز اطلاعاتی دقیقی از وضعیت سلامتی آنها در دسترس نیست. جمهوری اسلامی مسئول مرگ این زندانیان است و باید به مردم جوابگو باشد.
- شماری از کارگران گروه ملی فولاد اهواز با خواست بازگشت به کار خود در تهران مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند. این کارگران در اسفند ماه گذشته در جریان اعتراضات قدرتمند کارگران فولاد اهواز علیه فساد مدیریت و با خواست افزایش فوری دستمزدها و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل از کار بیکار شدند. اعتراضاتی که در آن تمام بخش های این کانون داغ اعتراضی دست از کار کشیده و با راهپیمایی و فریاد شعارهای کوبنده خود بار دیگر خیابانهای اهواز را به لرزه در آوردند.
-هزاران کارگر پروژه ای نفت برای پیگیری مطالباتشان و با سه مطالبه فوری افزایش حقوقها، ۱۴ روزکار و ۱۴ روز استراحت و حذف پیمانکاران و پیگیری دیگر مطالباتشان همچنان در اعتصاب هستند و ابعاد اعتصاب هر روز وسیع تر میشود. کارگران در مراکز نفت و گاز در مناطق مختلف استان خوزستان نیز به این اعتصاب پیوسته اند.
- به گزارش رسانه‌های حکومتی روز دوشنبه اهواز با 6/50 درجه سانتیگراد گرم‌ترین نقطه استان خوزستان بود. در شرایط محرومیت مردم از وسایل سرمایشی و قطعی پی در پی برق و مشکل بی آبی، این گرما همواره صدمات بسیاری به مردم وارد کرده است. بعلاوه اینکه در چنین دمایی از گرما کارگران در بسیاری از مراکز کاری ناگزیر به کار هستند، بدون اینکه تجهیزات لازم برای مقابله با این گرمای سوزان و دستگاههای با استاندارد تهویه هوا در محلهای کار وجود داشته باشد. در بسیاری اوقات کار در این شرایط موجب حملات قلبی و بیهوشی کارگران شده است.
یکشنبه ۱۰ تیر
-  بازنشستگان فولاد در اهواز در منطقه کیانپارس برای پیگیری مطالباتشان مقابل صندوق بازنشستگی تجمع کردند.  بخشهای مختلف بازنشستگان متناوبا تجمع و اعتراض میکنند و تعرض حاکمین حریص و چپاولگر به حقوق و معیشتشان را مورد اعتراض قرار میدهند. اعتراض بازنشستگان به فقر، بی تامینی، فساد و بساط سرکوب و جنایت حکومت است.
- بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز علیرغم فشارهای امنیتی بر بعضی فعالین و نیز گرمای شدید خوزستان،  مقابل ساختمان تامین اجتماعی تجمع  کردند.
شنیه ۹ تیر
-بنا به گفته خواهر مجاهد کورکور زندانی سیاسی محکوم به اعدام در زندان شیبان اهواز، نامبرده ممنوع التماس و ملاقات است و خانواده از وضع وی بی اطلاع می باشد. قوه قضاییه جمهوری اسلامی ، مجاهد کورکور را به تیراندازی ۲۵ آبان ۱۴۰۱ در ایذه و کشتن هفت شهروند، از جمله "کیان پیرفلک" متهم کرده است.  این زندانی سیاسی اتهامات مطروحه بر ضد خود را رد کرده و مادر کیان پیرفلک نیز در مراسم خاکسپاری فرزندش تاکید کرد، که این ماموران حکومتی بودند که خودروی آن‌ها را به رگبار بستند. مجاهد کورکور  در ۲۹ آذر ۱۴۰۱، دستگیر شد
- جمعی از کارگران شرکتی، شاغل در شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ که به صورت پیمانکاری مشغول کارند، با حضور در محوطه داخلی شرکت خواستار پیگیری وضعیت شغلی و استخدامی خود شدند.
جمعه  ۸ تیر
- همانگونه که انتظار میرفت، خالی بودن صندوق های رای در شهرهای مختلف، تودهنی مردم در سراسر کشور به حکومت و مضحکه انتخاباتش بود. در شهرهای خوزستان نیز گزارشها از کسادی بساط انتخابات حکومت خبر میدهند. برای مثال گزارشاتی از گتوند و دزفول و اهواز نشان میدهد که صندوقهای رای حکومتی بسیار کساد و خالی بوده است و درصد بسیار پایینی از مردم، در انتخابات کذایی شرکت کرده اند.
-  امان جلالی‌نژاد، معلم ساکن اهواز، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان شیبان این شهر در بازداشت بسر می‌برد.  همچنین علیرغم اینکه بازپرس پرونده دستور رفع توقیف وسایل ضبط شده او را داده بود، حفاظت اطلاعات کماکان از تحویل آنها خودداری می‌کند. نیروهای امنیتی امان جلالی‌نژاد را در تاریخ ۲۰ فروردین سال جاری، در محدوده ورودی شهر اهواز بازداشت  و اوایل خرداد از بند قرنطینه زندان شیبان اهواز به بند امنیتی این زندان منتقل کردند.
 
۸ تیر ۱۴۰۳، ۲۸ ژوئن  ۲۰۲۴

۸ تیر تا ۱۴ تیر ۱۴۰۳

 

 اطلاعیه واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری

03/07/2024  12:47
اطلاعیه در مورد مرگ چهار زندانی در زندان شیبان اهواز

حکومت جنایتکار و آدمکش اسلامی باید سرنگون شود

 

چهار زندانی در بند ۳ زندان شیبان اهواز به دلایل نامشخص جان خود را از دست داده اند. سازمان حقوق بشری کارون با انتشار این خبر گفته است که بنا به برخی گزارشات به این زندانیان داروهای اشتباهی داده شده است که منجر به مسمومیت و مرگ آنها شده است ولی این خبر هنوز تایید نشده است. علاوه بر این، ۱۵زندانی دیگر به بیمارستانی خارج از زندان شیبان منتقل شده اند و هنوز اطلاعاتی دقیقی از وضعیت سلامتی آنها در دسترس نیست.

 

جمهوری اسلامی مسئول مرگ این زندانیان است و باید به مردم جوابگو باشد. مرگ این چهار زندانی و وضعیت سلامتی زندانیان دیگر در زندان شیبان اهواز خشم عمومی را بر انگیخته و نگرانی های زیادی را در بین خانواده های زندانیان و فعالان حقوق بشر برانگیخته است. تاکید و خواست مردم اینست که در این مورد تحقیقات شفاف با حضور خانواده های زندانیان و نمایندگانی از سازمانهای بین المللی صورت گیرد و امنیت جان زندانیان تضمین شود و مسئولین این جنایات در پیشگاه مردم جوابگو شوند.

 

شرایط اسفبار زندانهای جمهوری اسلامی و قصور عامدانه در رسیدگی به وضعیت سلامتی و درمان زندانیان قطعا دلیل این نوع مرگهاست و  مسئول آن حکومت منفور و جنایتکار اسلامی است که برای جان انسانها ارزشی قائل نیست.

 

واحد خوزستان حزب کمونیست کارگری ایران ضمن ابراز تاسف از مرگ این زندانیان و ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی ۱۵ زندانی دیگر، از خواست انجام تحقیقات شفاف با حضور نمایندگانی از خانواده های زندانیان و سازمانهای بین المللی برای روشن شدن دلایل مرگ و به خطر افتادن سلامتی زندانیان قویا حمایت می کند. زندانهای جمهوری اسلامی به قتلگاه زندانیان تبدیل شده است و باید با اعتراضات وسیع حکومت اسلامی را زیر فشار قرار داد و جلوی این جنایات را گرفت.  

 

واحد خوزستان حزب کمونیست کارگری ایران

۱۳ تیر ۱۴۰۳- ۳ ژوپیه ۲۰۲۴

 

بایکوت سیرک انتخاباتی، رای به سرنگونی است!

رهبر حکومت آدمکشان اسلامی، خامنه ای جنایتکار، بارها گفته است که "مشارکت گسترده مردم در انتخابات رای به نظام جمهوری اسلامی است".  اما او اخیرا برعکس ادعا کرد که البته "عدم مشارکت مردم به معنای مخالفت با نظام نیست"! بهترین پاسخ به خامنه ای جلاد بایکوت همگانی مرحله دوم مضحکه انتخاباتی رژیم است.

 اگر از نظر خامنه ای رای مردم نشانه حمایت آنها از نظام است ما با نه گفتن به این سیرک مسخره و بایکوت تمام و کمال آن، به دیکتاتور نشان دهیم به این رژیم جانی و نظام متعفن اسلامی نه فقط نه می گوئیم که می خواهیم بساط این جنایتکاران را از هر جناح و دسته که باشند از جامعه جارو کنیم. بگذار این بار صدای مادران دادخواه، صدای زندانیان سیاسی در بند، صدای بی صدایان جامعه، صدای زنان تحت ستم، صدای کارگران مچاله شده در فقر و تنگدستی، صدای مردم تحت ستم بلوچستان و کردستان و مردم سرکوب شده عرب خوزستان، صدای جامعه نفی شده رنگین کمانی ها، صدای خانواده های محکومین به اعدام، صدای معلمان و پرستاران حق طلب، صدای بازنشستگان معترض به ظلم و بی حقوقی، صدای کارگران نفت در حال اعتصاب و صدای اکثریت قاطع مردم  چنان رسا شنیده شود که جمهوری اسلامی خود را بیش از هر زمان دیگری خوار و ذلیل و شکست خورده ببیند.

شما مردم با بایکوت انتخابات در مرحله اول نشان دادید که از چه ظرفیت و قدرتی برای شکست و رسوایی هر چه بیشتر جمهوری اسلامی برخوردارید. حاکمان جنایتکار اسلامی برای کشاندن شما به پای صندوق های رای در دور دوم، به عجز و لابه افتاده اند و  سعی میکنند خود را در کنار شما قرار دهند. اما همه میدانیم که اینها چیزی جز دغلکاری و شیادی اسلامی نیست. عامل همه درد ها و رنج های مردم نظام ضد بشری اسلامی و باندهای مختلف حکومتی است که با چپاول ثروت اجتماعی فقر و فاقه و رنج و محرومیت را برای همگان به ارمغان آورده اند. جلیلی و پزشکیان کاربدستان جنایتکار و متولیان این نظام چپاولگر و مافیایی و دشمنان سرسخت شما مردم هستند.

با زدن به زیر مضحکه انتخابات و بایکوت همگانی آن نشان دهید که انتخاب واقعی شما همان شعار زن زندگی آزادی است که برایش انقلاب کردید. نگذارید که جمهوری اسلامی با ایجاد ترس و وهم کذایی خللی در تصمیم شما برای سرنگونی این رژیم ایجاد کند.

 در روز جمعه ۱۵ تیر۱۴۰۳ جواب خامنه ای جلاد و حکومتش را با بایکوت عمومی سیرک انتصاباتی حکومت خواهیم داد. 

نابود باد حکومت ضد انسانی اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۴ تیر  ۱۴۰۳، ۴  ژوئیه   ۲۰۲۴