از خوزستان چه خبر؟و چند خبر و مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اخبار هفته: کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان- روز ۶ فروردین اولین دوشنبه سال ۱۴۰۳ بازنشستگان مخابرات تجمعات اعتراضی خود را از جمله در شهر اهواز در خوزستان برگزار کردند. اعتراض این بازنشستگان به فقر و گرانی و بی تامینی و عدم پاسخگویی به خواستهایشان است.  این بازنشستگان همچنین به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی ۱۳۸۹ که اجرای آن میتواند اندک بهبودی در دریافتی آنها ایجاد کند، اعتراض دارند. 
- روز پنجم فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز آغازگر تجمع یکشنبه های اعتراضی در سال جدید بوده و پیگیر مطالباتشان شدند. در تجمع این روز بازنشستگان مثل همیشه بنرهایی با تاکید بر روی مطالباتشان و اتحاد و بر همبستگی صف کارگران شاغل و بازنشسته و همه بخش های بازنشسته تاکید کردند. 
- تخریب محیط زیست و  ریزگرد هایی که هر از چند گاهی به شهرهای این استان هجوم می آورند، وضع بد فاضلاب های شهری و تبدیل باران به سیل و آبگرفتگی خیابانهای شهرها که آسیب های جدی ای به  معیشت مردم از جمله به مساکن آنها  زده  و  به لحاظ بهداشتی خطرات جدی میتواند ایجاد کند، و از سوی دیگر بی آبی و کمبود آب برای کشت از جمله مشکلات عدیده مردم در خوزستان است. طبق گزارشات از عصر سه شنبه گرد و غبار بسیاری  وارد خوزستان شد  و در بامداد روز چهارشنبه  هشت فروردین برغلظت آن افزوده شد. و به لحاظ تنفسی برای مردم در هشت شهر از جمله در شهرهای غبار در اهواز، بهبهان، رامشیر، سوسنگرد، شوش، شوشتر، ماهشهر و هندیجان وضعیت خطرناکی ایجاد کرد. 
همچنین در این هفته آبگرفتی شهرهای مختلفی از خوزستان بوِیژه شهر اهواز بخاطر بارندگی آسیب های بسیاری به مردم در این منطقه وارد کرد. یک علت مهم آن نبود زیرساخت مناسب و فرسودگی سیستم فاضلاب شهری است که موجب مختل شدن زندگی و تردد مردم در این هفته در اثر بارندگی شد. از جمله در تصاویر پدری را می بینیم که با فرزندش با قایق از خیابان عبور میکنند. و یا در خیابانی مردم با خودروهایشان در وسط سیل گیر کرده و بسختی در حرکتند. آبگرفتگی خیابانها و محلات شهرهای خوزستان بخاطر بارندگی داستانی قدیمی است و مردم بارها بخاطر آن دست به اعتراض زده اند. 
طبق خبرها در هشتم فروردین بخشی از یک خیابان در منطقه گلستان این شهر فرونشست و  مردم برای جلوگیری از وقوع حادثه اطراف این گودال را با لاستیک نشانه گذاری کردند.    یکی از دلایل اصلی فرونشست زمین، ، برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی است که به پدیده ای خطرناک و فراگیر در شهرهای بسیاری تبدیل شده است.
طبق همین گزارشات در روز هفتم فروردین نیز بیمارستان میلاد اهواز دچار سیل شد و  در روز هشتم فروردین آبگرفتگی در محلات مختلفی از شهر از جمله  کوچه های منازل فرودگاه اهواز  و منطقه بهارستان ادامه داشت و گفته میشود آبگرفتگی در مناطقی مانند گلدشت و کوی رزمندگان به داخل خانه‌ها نیز رسید. این درحالیست که ترکیب آب باران با فاضلاب و ورود آن به خانه‌ها، وضعیت بهداشتی شهر را نیز به خطر انداخته است. این بارندگی ها از هفته آخر اسفند آغاز شدند و تشدید آن در هفته اول سال جدید مشکلات بسیاری را برای مردم فراهم کرد. 
بدین ترتیب در این هفته مثل سالهای گذشته بار دیگر در شهرهای مختلفی از خوزستان شاهد سیل، رانش زمین و آب‌گرفتگی معابر، شسته شدن زمین‌های حاصلخیز، ازبین‌رفتن زیرساخت‌های مواصلاتی و مخابراتی و برق و آب  در اثر بارندگی بودیم.  یک خواست فوری مردم اختصاص بودجه کافی برای بازسازی و امن کردن زیرسازی شهرها و پایادن دادن  به سیاستهای تخریب محیط زیست از سوی حکومتیتان و باند های مافیایی حکومت است.  مردم از جمله خواستار بازسازی فوری سیستم فاضلابهای شهری برای مقابله با سیل و  جلوگیری از آبگرفتگی خیابانها در اثر ریزش باران هستند. 
آخرین خبر از خوزستان مربوط به احضار امید و زهرا سعیدیان جو برادر و خواهر میلاد سعیدیان جو از جانباختگان انقلاب زن زندگی آزادی است. در احضاریه‌ای که روز دوشنبه ششم فروردین ۱۴۰۳، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ایذه برای آنها صادر شده، از آنان خواسته شده که ظرف مدت پنج روز جهت اخذ آخرین دفاع در رابطه با اتهامات تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی در این شعبه حاضر شوند. طبق خبر به هیچ وکیلی اجازه ورود به این پرونده و دفاع از متهمین داده نشده است. این خواهر و برادر قبلا نیز در تاریخ دهم اسفند ۱۴۰۱،  در جریان برگزاری مراسم تولد بر سر مزار برادرشان در ایذه بازداشت و پس از چند روز آزاد شده بودند. واحد خوزستان کمیته سازمانده احضار خانواده های دادخواه و زندانی کردن آنها را شدیدا محکوم میکند. تمامی بازداشت شدگان انقلاب و زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. به احضار و اذیب و آزار خانواده های جانباختگان باید به هر شکل ممکن اعتراض کرد. 
کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری، واحد خوزستان 
۱۰ فروردین ۱۴۰۳، ۲۹ مارس  ۲۰۲۴

 

ادامه اعتراضات کارگران رسمی نفت در شرکت فلات قاره در لاوان
اعتراضات کارگران رسمی نفت  در اعتراض به تعرضات معیشتی حکومت و بی پاسخ ماندن خواستها و مطالباتشان ادامه دارد. امروز دهم فروردین ماه کارگران رسمی نفت در شرکت فلات قاره در لاوان تجمع داشتند. قبلا از آن نیز روز 5 فروردین کارگران رسمی نفت در شرکت فلات قاره در خارک تجمع و اعتراض کردند. 
اهم مطالبات کارگران رسمی نفت  عبارتند از: حذف کامل سقف‌حقوق، حذف تفکیک نادرست مشاغل در مناطق عملیاتی، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت. 
از مبارزات و خواستهای کارگران نفت فعالانه حمایت کنیم. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ فروردین ۱۴۰۳، ۲۹ مارس ۲۰۲۴

 

پیام کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران به مناسبت درگذشت رفیق یدی بیگلری 
متاسفانه خبر درگذشت رفیق یدی بیگلری  روز پنچشنبه ۲۸ مارس ۲۰۲۴ توسط بستگان ایشان اعلام شد.
بدی بیگلری شخصیتی شناخته شده در کردستان بود. مبارزی نستوه، والا با قلبی مهربان و انساندوست بود. 
یدی بیگلری از کادرهای بنیانگزار کومله  و سالها طولانی عضو فعال کانون وکلا بود. یدی بیگلری در جریان رویدادهای سیاسی و مبارزاتی مردم در کردستان و سازماندهی مقاومت مردم نقش بر جسته و قابل توجهی داشت. یدی بیگلری با کاردانی و تجربه سیاسی و روابط بسیار وسیع، در آزادی ۸ نفر از انقلابیون که عازم مریوان بودند و توسط ارتش دستگیر شده بودند و زیر تیغ احکام اعدام خلخالی  قرار داشتند، نقش مهمی داشت. 
فعالیتهای مبارزاتی و حضور ثمر بخش یدی بیگلری در جریان سازماندهی مقاومت علیه لشکر کشی های حکومت جنایتکار اسلامی برای مردم در کردستان همواره قابل احترام بوده و خواهد بود.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران در گذشت یدی بیگلری عزیز را به بستگان،  به عزیزه وطندوست، به فرزندان عزیزش محمد و سوما و به مردم مبارز سنندج صمیمانه تسلیت میگوید. 
یاد و مبارزات خستگی ناپذیر بیش از ۶۰ سال مبارزه انقلابی رفیق یدی بیگلری جاودانه خواهد ماند.
  کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران 
۹ فروردین ۱۴۰۳
۲۸ مارس ۲۰۲۴

حمله به پوریا زراعتی را محکوم میکنیم

طبق گزارش شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال، پوریا زراعتی مجری این شبکه صبح امروز ۲۹ مارس (۱۰ فروردین) هنگام خارج شدن از منزل خود در لندن مورد حمله چند مرد ناشناس قرار گرفته که با ضربات چاقو چندین نقطه از بدنش را مجروح کرده‌اند. این حمله ادامه طرح ترور سیما ثابت و فرداد فرحزاد دیگر مجریان ایران اینترنشنال در ۲۹ آذر سال قبل است. انگشت اتهام متوجه جمهوری اسلامی است. 

اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند در بیانیه‌ای این حمله را تکان‌دهند» خوانده و دبیر کل آن گفته است: «هدف قرار دادن سیستماتیک روزنامه‌نگاران، به خاطر انجام وظایفشان، باید متوقف شود. جامعه بین‌المللی باید فشار بر ایران را افزایش دهد و سازمان ملل باید ایران را در قبال اقدامات خود پاسخگو کند». اسناد بدست آمده از هک قوه قضاییه جمهوری اسلامی به دست گروه عدالت علی در اسفندماه نشان می‌دهند که دادگاه انقلاب تهران ۴۴ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای خارج از کشور را در بهمن ماه سال ١۴٠٠ به شکل غیابی به تبلیغ علیه نظام متهم و حکم محکومیتشان را صادر کرده است. 

حزب کمونیست کارگری حمله تروریستی به پوریا زراعتی را شدیدا محکوم میکند و بار دیگر تاکید میکند که سپاه پاسداران باید بعنوان یک نیروی تروریست شناخته شود و جمهوری اسلامی بدلیل جنایات سیستماتیک و گسترده علیه بشریت بایکوت شود و از مجامع جهانی بیرون انداخته شود. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ فروردین ۱۴۰۳، ۲۹ مارس ۲۰۲۴ 

 

کمپین مالی حزب

لیست شماره ۵

 

در پاسخ به فراخوان حزب برای جمع آوری حداقل ۱۰۰ هزار دلار کمک مالی برای تامین بخشی از نیازهای مالی حزب (و از جمله کانال جدید) در طول یک ماه گذشته معادل ۱۰۲۱۳۰ دلار آمریکا جمع آوری شد. لیست دوستانی که کمک کرده‌اند نیز هر هفته اعلام شده است. از تمام عزیزانی که تاکنون به کمپین کمک کرده‌اند صمیمانه قدردانی میکنیم. از مخالفین جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور، از همه آنها که قلبشان برای جامعه‌ای آزاد و برابر و خوشبخت میتپد و از همه فعالین انقلاب زن زندگی آزادی در داخل و بویژه خارج کشور دعوت می‌کنیم به حزب کمک کنید. كمكهای شما، به هر ميزان مايه افتخار و اتکای اين حزب است.

 

لیست شماره ۵

خبات مجید ۵۰۰ دلار کانادا

حسن زرهی و نسرین الماسی ۱۰۰ دلار کانادا

علی و ۲۵۰ دلار کانادا

شاهو علیپور ۲۰۰ دلار کانادا

فریدون صارمی ۳۰۰ کرون

یک دوست از مالمو  ۵۰۰ کرون

لادن بازرگان ۱۵۰ دلار آمریکا (کمک به کانال جدید)

اسماعیل آبادانی ۱۰۰ دلار کانادا

گلوریا یزدانی ۱۰۰ دلار کانادا

مسعود یوسفی ۵۰ دلار کانادا

فرح ناظمی ۱۰۰ دلار کانادا

ناهید پرشون ۱۰۰۰ کرون

غلام زیلالی ۵۰۰ کرون

جمعی از دوستداران حزب در ونکور ۱۰۰۰ دلار کانادا

لیلا بابایان ۵۰۰ کرون

آریف باختری ۳۰۰ کرون

حمید مکوندی ۱۰۰ دلار آمریکا

لیلا شعبانی ۵۰ یورو

واله زمانی ۱۰۰ یورو

رضا م ۱۰۰ دلار کانادا

پروین صدری ۱۰۰ یورو

مصطفی بیستون ۱۰۰ دلار کانادا

ابی خطایی ۱۰۰۰ کرون

عباس سعیداوی ۲۰۰۰ دلار استرالیا

سیامک فارس ۵۰ یورو

جمال زمانی ۳۰ یورو

حمید ابراهیم‌پور ۲۰ یورو

عبدالرضا حسینی ۵۰۰ کرون

سینا پدرام ۱۵۰۰۰ پوند

بیژن محسنی  ۵۰ دلار کانادا

ارژنگ ۵۰ دلار کانادا

پری از ونکور ۱۰۰ دلار کانادا

صادق ٣٠٠ کرون

شیرین ۵٠٠ کرون

معصومه ١٠٠٠ کرون

ابوذر صلح‌جو ٢٠٠٠ کرون

پورنگ ۱۰۰۰ دلار آمریکا

غلام زیلایی   ۵۰۰ کرون

نازنین  صدیقی ۵۰۰

عثمان حسین  زاده   ۵۰۰

اکبر مرادیانی   ۵۰۰

عبدالله  اسدی  ۵۰۰

محسن شاهرخی   ۳۰۰

غلام نارکی   ۳۰۰

فهیمه اسماعیلی   ۳۰۰

 

کمک از ایران

مصطفی کارگر ۲۰ دلار آمریکا

جمع سه نفره رزا ۳۰ دلار آمریکا

زهرا از طریق کانال جدید ۱۰ دلار آمریکا

 

جمع لیست پنج  ۲۵۱۵۰ دلار آمریکا

جمع کمک تاکنونی ۱۰۲۱۳۰ دلار آمریکا

 


http://www.wpiran.org/
https://rowzane.com/index.php
https://www.facebook.com/babak.yazdi.3