اطلاعیه شماره یک  در مورد جنگ ایران  و اسرائیل و چندخبر و مطلب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: پاسخ مردم  به جنگ ایران و اسرائیل سرنگونی جمهوری اسلامی است. جمهوری اسلامی با شلیک دهها پهپاد و موشک بالستیک حمله خود را به اسرائیل را آغاز کرد. این آغاز    عملی و رسمی  جنگ بین دو کشور است. روشن است دولت اسرائیل این حمله را بی پاسخ نخواهد گذاشت و این هم روشن است که جمهوری اسلامی چه از نظر نظامی و چه سیاسی توان ادامه این جنگ را نخواهد داشت.

خامنه ای و دیگر مقامات حکومتی نیز بر این واقعیت آگاه اند اما  آنچه آنها را به آغاز جنگ واداشته موقعیت درمانده و به  بن بست رسیده آنان در مقابل مردم ایران و انقلاب تمام عیاری است که کل حکومت و نظام جمهوری اسلامی را به رعشه مرگ انداخته است.  جمهوری اسلامی، مانند بسیاری از دولتهای تحت فشار انقلاب در تاریخ معاصر جهان، به جنگ خارجی نیازمند است چون در جنگ داخلی علیه مردم ایران به بن بست رسیده و به هزیمت افتاده است.  
 هنوز دولت اسرائیل پاسخی به این حمله نداده است. قبلا مقامات اسرائیلی اعلام کرده بودند که پاسخ حمله از ایران را در خود ایران خواهند داد.  اما این پاسخ هرچه باشد جمهوری اسلامی را در گردابی فرو خواهد برد که راه نجاتی از آن نخواهد داشت. جمهوری اسلامی تلاش خواهد کرد تا به بهانه این جنگ فشار و سرکوب بر مردم ایران را تشدید کند اما شرایط امروز شرایط دوره جنگ با عراق نیست. رژیم ضعیف تر و بهم ریخته تر و منفور و منزوی تراز آن، و توده مردم آماده تر و  خشمگین تر از آن، هستند که حکومت بتواند با این جنگ موقعیت داخلی خود را تحکیم کند. این نه حکومت بلکه مردم ایران هستند که میتوانند از این شرایط برای تعرض بیشتر و گسترش دامنه اعتراضات و مبارزه خود سود بجویند. پایان بخشیدن به جنگی که حکومت آغاز کرده و کل  جنگ افروزیهای حکومت و فضای جنگی که بر منطقه و جامعه ایران حاکم کرده است در گرو پیشروی و پیروزی انقلاب ما است. شکست جمهوری اسلامی نه تنها در جنگ خارجی بلکه در جنگ داخلی  با مردم ایران نیز حتمی و اجتناب پذیر است.  
٢٥ فروردین ١٤٠٣، ١٣ آوریل ٢٠٢٤
حزب کمونیست کارگری ایران 

 

 

تجمع بزرگ معلمان بازنشسته در تهران، تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد
محکوم کردن جنگ طلبی حکومت توسط شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان و شورای بازنشستگان  ایران
امروز یکشنبه ۲۶ فروردین بنا به فراخوان از قبل اعلام شده، علیرغم فضای بشدت امنیتی در  تهران تجمع سراسری معلمان بازنشسته ۱۴۰۰ که فراخوانش از قبل داده شده بود، در مقابل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد.  این تجمع با شکوه و بزرگ بود و بازنشستگان از شهرهای مختلف با گرفتن اتوبوس به تهران آمده و با دستنوشته هایی حضور خود را اعلام میکردند. 
اعتراض بازنشستگان به فقر و بی تامینی و بی پاسخ ماندن مطالباتشان است و همه یکصدا شعار میدادند: "مشکل رتبه ما امروز باید حل بشه"، "منظور بیا پایین"، "نگاه پشت شیشه جواب ما نمیشه". این بازنشستگان برای فردا هم طبق فراخوان قبلی تجمع خواهند داشت.  دراین روز همچون یکشنبه های گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد نیز برای پیگیری مطالباتشان تجمع داشتند تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای شوش، اهواز و اراک و فولاد در فائمشهر و اصفهان برگزار شدند. در این تجمعات بازنشستگان شعار میدادند: "تورم اسفبار حاکم شده به بازار"، "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی، اتحاد ، اتحاد"، "تا حق خود نگیریم، از پا نمی نشینیم"، "رئیسی بی عرضه برگرد برو تو حوزه"،"وزیر بی کفایت استعفاء، استعفاء"، "بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن"، "تورم، گرانی، بلای جان مردم"، "درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید"، و "فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون".  
علاوه بر تجمعات اعتراضی، بازنشستگان بحران آفرینی و جنگ افروزی حکومت را محکوم کرده اند. از سوی تشکلهایی چون شورای بازنشستگان و شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان علیه جنگ افروزی حکومت موضعگیری شده است. شورای بازنشستگان ایران در این رابطه بیانیه داده و مینویسد: " فضای جنگی و کوبیدن بر طبل مبارزه با دشمن ، در حقیقت مقابله با اتحاد و همبستگی و مقاومت‌های مردمی است که تغییر شرایط موجود را تصمیم گرفته اند. کارگران، بازنشستگان ، زنان و کودکان، معلمان و دانشجویان، روستاییان فاقد آب و زمین به بهانه جنگ در معرض سرکوب بیشتری قرار می‌گیرند. شورای بازنشستگان ایران در کنار همه گروه ها، تشکلها و اکثریت جامعه ی بیزار از جنگ، خطاب به بانیان آن اعلام می‌کند که این جنگ و تنش ها هیچ ربطی به منفعت مردم و زندگیشان ندارد و علیه منافع ماست و در نتیجه هر چه زودتر باید به این بحران خاتمه داده شود. آنقدر بحران بر سرمان ریخته اید که تحمل این درگیری‌ها برایمان آوار فاجعه روی فاجعه است. مردم صلح و زندگی می‌خواهند. از جنگ و مرگ و ویرانی بیزارند.  لعنت بر جنگ و جنگ افروزان". شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان نیز در همین رابطه مینویسد: "حکومت حاکم بر ایران با فرستادن دهها فروند پهباد و موشک به اسرائیل حمله‌ای را آغاز کرده که حتی اگر به همین یک شب ختم شود در نهایت قربانیان آن زنان، کودکان و فرودستانی خواهند بود که به سفره آن تعرض شده و از سفره آنان اسباب این موشک‌پرانی‌ها تامین می‌شود. در جنگی تمام‌عیار هم بدیهی است که منافع هیچ یک از دو ملت گرفتار حکومت‌های مذهبی و  فاشیست تامین نخواهد شد و آوارگی و فقر دامنگیر مردمی می‌شود که در همین شرایط هم گرفتار تامین حداقل‌های زندگی هستند . #نه_به_جنگ"
گفتنی است که روز گذشته ۲۵ فروردین روز اجرا گذاشته شدن دوباره طرح حجاب و عفاف از سوی حکومت بود. در متن فضای امنیتی در روز گذشته تعرضات به زنان بی حجاب بیشتر شد. اما مردم در چند نقطه درگیر شده و زنان بیحجاب جواب محکمی به حکومت دادند. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۶ فروردین ۱۴۰۳، ۱۴ آوریل ۲۰۲۴

تجمعات اعتراضی پرستاران در اهواز و باغملک خوزستان
روز شنبه ۲۵ فروردین، پرستاران و کادر درمان بیمارستان بقایی ۲ و بیمارستان گلستان در اهواز در اعتراض به فشارهای معیشتی و کاری و عدم پاسخگویی به مطالباتشان مقابل این بیمارستانها تجمع کردند. در همین رابطه همزمان در باغملک نیز  پرستاران مقابل فرمانداری تجمع داشته و پیگیر خواستهایشان  شدند. سطح نازل حقوقها، تبعیض در پرداخت تعرفه ها، اضافه کاری های اجباری و فشار سنگین کاری  از جمله موضوعات اعتراضات پرستاران است. افزایش حقوقه، پرداخت تعرفه ها بصورت کامل و بدون تبعیض و فوق‌العاده خاص شغلی و نیز اجرای رفاهیات و پاداش مناسبتی‌ها و حذف اضافه کاری های اجباری از جمله  مطالبات فوری آنهاست. از آغاز سال جاری پرستاران در شهرهای مختلف تجمعات متعددی بر سر این مطالبات داشته اند.  از خواستها و مطالبات پرستاران باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۵ فروردین ۱۴۰۳، ۱۳ آوریل ۲۰۲۴

 

سرکوب و احکام زندان علیه معلمان را محکوم میکنیم
احکام زندان برای ده معلم معترض در گیلان 
در ادامه فشار و سرکوب معلمان،  ده معلم معترض و عضو هیات مدیره کانون صفنی معلمان در گیلان توسط شعبه سوم دادگاه حکومتی انقلاب اسلامی گیلان هر کدام به دو سال و ده روز حبس و  دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی به عنوان مجازات تکمیلی  محکوم شده‌اند. اسامی این معلمان عبارتند از: محمود صدیقی‌پور، عزیز قاسم‌زاده، علی نهالی، تیمور باقری کودکانی، جواد سعیدی، طهماسب سهرابی، انوش عادلی، جهان‌بخش لاجوردی، غلام ‌رضا اکبرزاده، و یدالله بهارستانی.
این احکام به تنهایی ضد انسانی بودن و کثافت دستگاه قضائی حاکم را بازتاب میدهد. این سیستم پوسیده فقط به درد زباله دان میخورد. 
جلسه دادگاه کذایی این ده معلم در  ۲۳ بهمن‌  سال ۱۴۰۲ در رشت برگزار شد. از میان این معلمان عزیز قاسم زاده قبلا در  ۱۷ تیر ۱۴۰۲ ابلاغیه ای از سوی  هیات تخلفات اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان مبنی بر اتهامات جدیدی دریافت کرده بود که "ایراد سخنرانی در بین حاضران و بیان سخنان ساختار شکنانه جهت تحریک سایرین و خواندن آواز با مضامین انحرافی در چندین جای" عناوین اتهامات قید شده در این ابلاغیه بودند. قاسم زاده، انوش عادلی و محمود صدیقی پور از ۱۹ فروردین ۱۴۰۲  با یک سال حکم بخاطر شرکت در تجمعات اعتراضی معلمان در زندان لاکان رشت بسر میبرند.
همچنین صبح روز جمعه ۲۴ فروردین سلمان الفتی از معلمان گیلانغرب  توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت و منزل وی مورد  تفتیش قرار گرفت. الفتی اردیبهشت سال گذشته نیز دستگیر و مدتی در بازداشتگاه‌ نهادهای امنیتی و زندان دیزل‌آباد کرمانشاه زندانی شد. خبر دیگر اینکه از سوی هیئت تخلفات اداری آموزش و پرورش استان البرز برای رادا مردانی یکی دیگر از معلمان مبارز پرونده ای امنیتی  با اتهامات شرکت در تحصن، اعتصاب و تظاهرات غیرقانونی یا تحریک به برپایی تجمعات غیرقانونی تشکیل شده است. در خوزستان نیز سه معلم به اسامی پیروز نامی، سیامک صادقی چهرازی و علی کروشاتی بن به دادگاه احضار شده اند . آنها از سال ۱۴۰۰ چندین نوبت با پرونده سازی های اطلاعات سپاه بازداشت و هر بار با پرونده جدید قضایی مواجه شده‌اند.  و خبر دیگر مربوط به صدور حکم اخراج سکینه ملکی از معلمان معترض در  بندرانزلی در  تاریخ شانزدهم فروردین ماه است. او ۲۸ سال سابقه خدمت دارد  و  با استناد به مواردی مانند "شرکت در انقلاب زن، زندگی، آزادی و پیوستن به تحصن معلمان،" توسط شعبه یکم هیات تجدید نظر رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان گیلان از کار اخراج شده است. او پیشتر به بازنشستگی پیش از موعد و دو گروه تقلیل محکوم شده بود. 
بدینگونه فشارهای امنیتی بر روی معلمان سنگین است و بدنبال اعتراضات گسترده و قدرتمند معلمان بویژه با سرگیری انقلاب زن زندگی آزادی جمهوری اسلامی در هراس از  به میدان آمدن آنها و قدرت بسیج اجتماعی شان بر فشارهای خود شدت داده است.  طی این مدت پرونده های امنیتی بسیاری برای معلمان در شهرهای مختلف تشکل شده است. برای معلمان بسیاری بخاطر شرکت آنها در اعتراضات احکام انفصال  از خدمت، تقلیل گروه و رتبه، انفصال از خدمت، اخراج و بعضا احکام زندان صادر شده  و در حال حاضر شماری از معلمان در زندانند و معلمان بیشتری در خطر دستگیری قرار دارند.  اسامی معلمان زندانی عبارتند از: رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، ناهید شیر پیشه، هاشم خواستار، عزیز قاسم زاده، انوش عادلی، محمود صدیقی پور، جواد لعل‌محمدی، محمدحسین سپهری، احمد علیزاده، زینب همرنگ. بعلاوه اینکه سیسیل کولر و ژاک پاری دو عضو اتحادیه بین المللی معلمان از فرانسه به جرم دیدار با فعالین کارگری و معلمان با یک پرونده سازی جعلی جاسوسی، از سال ۱۴۰۱ در زندانند. پرونده ای ساختگی که در جریان آن تعدادی از معلمان و فعالین کارگری و اجتماعی بازداشت شدند که شماری از آنها نیز همچنان در زندانند. برخی از معلمان که حکم داشتند با پا بند الکترونیکی آزاد شده اند.
همه  این اخبار بر  اقدامی عاجل در اعتراض به سرکوبگریهای گسترده حکومت در قبال معلمان تاکید دارد. یک کارزار مهم معلمان اعتراض به امنیتی کردن مبارزات و احضارها و دستگیریها با خواست مشخص  بسته شدن تمامی پرونده های امنیتی برای معلمان معترض و آزادی معلمان زندانی است. 
کارزاری در اعتراض به احکام صادر شده برای ده معلم معترض در حال حاضر در گیلان در جریان است. کمپین برای آزادی کارگران زندانی از کارزار برای آزادی معلمان حمایت کرده و از  همه اتحادیه های کارگری و اتحادیه بین المللی معلمان خواستار حمایت همه جانبه از معلمان و محکوم  کردن این فشارها بر روی معلمان و فشار آوردن برای آزادی معلمان زندانی، کارگران دربند و همه زنداانیان سیاسی است. این حکومت شلاق و زندان و پابند و اعدام و سرکوب باید در سطح جهانی بایکوت شود و از نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی کار اخراج شود. 
۲۵ فروردین 1403، ۱۳ آپریل 2024

 

 


از خوزستان چه خبر؟
اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری
- روز ۲۱ فروردین سپیده قلیان با درخواست سپیده کاشانی فعال محیط زیستی که پس از شش سال حبس از زندان آزاد شد،  به عنوان هدیه آزادی این فعال زیست‌محیطی به اعتصاب خود پایان داد. 
سپیده قلیان به جرم دفاع از حقوق کارگر و همراهی با مردم معترض شش سال است در زندان بسر میبرد  و اکنون حکم سه ساله خود را سپری میکند. او از پانزدهم فروردین به نشانه اعتراض به تبعید خود و دیگر زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا زده بود .
- روز بیست و یکم  فروردین بازنشستگان کشوری (معلمان) و تامین اجتماعی  در شهر اهواز در اعتراض به فقر و فساد و بی تامینی و سرکوبگریهای حکومت و پاسخ نگرفتن خواستهایشان دست به تجمع مشترکی زدند. 
- روز سه‌شنبه ۲۱فروردین گارد وحشی زندان شیبان اهواز با حضور محمد نیازی مدیر و عبدالحسین غلام‌نژاد رئیس حفاظت اطلاعات زندان به بند ۵ که محل نگهداری زندانیان سیاسی است حمله کردند و کلیه وسایل زندانیان از قبیل تخت، یخچال و وسایل شخصی آنها را تخریب نموده یا به‌غارت بردند. قبل از این حمله وحشیانه زندانیان سیاسی به انتقال تعداد زیادی از زندانیان جرایم خشن به بند سیاسی اعتراض کرده بودند. زندانیان سیاسی که به حبس‌های طولانی محکوم هستند از دردهای شدید مانند درد کلیه یا دندان و یا بیماریهای مزمن چون ام.‌اس، رنج می‌برند ولی از درمان و پزشک و یا مرخصی درمانی محرومند. غلام‌نژاد در حملات پیشین به زندان شیبان شخصاً اقدام به تیراندازی و قتل زندانیان کرده است و اکنون بندی به‌نام بند "توابین" در زندان شیبان به‌راه انداخته است. از زندانیان در بند در زندان شیبان باید وسیعا حمایت کردند. زندانیان سیاسی باید فورا و بدون قیدو شرط آزاد شوند.
-روز بیستم فروردین بازنشستگان مخابرات در ادامه اعتراضات خود، در شهرهای مختلف از جمله در اهواز در خوزستان تجمع کرده و پیگیر مطالباتشان شدند. 
- روز ۱۹ فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به دستمزدهای ناچیز و فقر و فساد و تبعیض ها در چند شهر از جمله در شوش و اهواز در خوزستان تجمع کردند. در شوش بازنشستگان مثل هر هفته از از شهرهای  کرخ، هفت تپه و شوش جمع شده بودند.
-روز ۱۸ فروردین عوامل مزدور واحد حراست شرکت گروه ملی صنعتی فولاد، کارگران اخراجی متحصن مقابل یکی از ورودی های شرکت را بیشرمانه مورد حمله قرار دادند. حکم اخراج این  کارگران در روزهای پایانی سال ۱۴۰۲ و در ارتباط با اعتراضات قدرتمند کارگران فولاد اهواز  صادر شده است. کارگران  اولتیماتوم داده اند که اگر همکاران اخراجی سر کار بازنگردند و به مطالباتشان پاسخ داده نشود دوباره دست به اعتراض خواهند زد.
- روز ۱۸ فروردین کارگران کارخانه "فولاد پارس" هفت تپه در اعتراض به اخراج همکاران‌شان و دستمزد‌های بسیار پایین دست به تجمع زدند.
- عباس دریس کارگر زندانی و از بازداشت شدگان خیزش مردمی درسال ۹۸ در خطر اعدام قرار دارد. همچنین عباس (مجاهد) کورکوری از زندانیان در بند در زندان شیبان اهواز زیر خطر اعدام قرار دارد. او در شعبه اول دادگاه انقلاب اهواز به اعدام محکوم شد و حکم وی در "دیوان عدالت" مورد تایید و به شعبه اجرای احکام ایذه ارجاع شده است. به نجات جان مجاهد کورکوری و عباس دریس بشتبابیم. احکام اعدام عباس دریس  و مجاهد کورکوری باید لغو شود و آنها بدون قید و شرط آزاد شود.
واحد خوزستان- کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری 
۲۴ فروردین ۱۴۰۳، ۱۲ آپریل ۲۰۲۴

 

 

ادامه اعتراضات کارگران رسمی عملیاتی در شرکت نفت فلات قاره در لاوان 
امروز ۲۴ فروردین کارگران رسمی عملیاتی نفت شاغل در شرکت  نفت فلات‌قاره در لاوان در ادامه اعتراضاتشان دست به تجمع زده و پیگیر مطالباتشان شدند. اعتراضات کارگران رسمی نفت سراسری است و مهرماه سال گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد. این کارگران اعلام کرده اند که  تا وقتی پاسخ نگیرند به اعتراضاتشان ادامه خواهند داد.  خواستهای فوری اعلام شده کارگران  رسمی نفت عبارتند از:  حذف کامل سقف‌حقوق، حذف تفکیک نادرست مشاغل در مناطق عملیاتی، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت. 
بخشهای دیگر کارگران نفت نیز به تناوب در اعتراض هستند. از اعتراضات و خواستهای کارگران نفت باید وسیعا حمایت نمود و اخبار آنرا رسانه ای کرد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۴ فروردین ۱۴۰۳، ۱۲ آپریل  ۲۰۲۴