اسرائیل فراریان فلسطینی را در نوار جنوبی غزه هم بمباران می کند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

آب آشامیدنی در غزه تمام شد. یونیسف امروز سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: آب آشامیدنی در غزه پایان یافته و مردم این منطقه مجبور به آشامیدن آب‌های ناسالم و غیرقابل شرب هستند. گزارش آخرین وضعیت: اسرائیل روز سه شنبه مناطقی از جنوب غزه را بمباران کرد که به فلسطینیان گفته بود قبل از حمله مورد انتظار به آنجا فرار کنند. در جریان این حمله ده ها نفر کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس از غزه، افراد مجروح در حملات هوایی پس از حملات شدید در خارج از شهرهای رفح و خان ​​یونس در جنوب غزه به بیمارستان منتقل شدند. یکی از مقامات ارشد حماس و وزیر بهداشت پیشین، از کشته شدن ۲۷ نفر در رفح و ۳۰ نفر در خان یونس خبر دادند. یک خبرنگار آسوشیتدپرس حدود ۵۰ جسد را مشاهده کرده که به بیمارستان ناصر در خان یونس آورده شدند. یک حمله هوایی در دیرالبلاح یک خانه را به ویرانه تبدیل کرد و ۹ نفر از اعضای خانواده ساکن در آنجا کشته شدند. سه عضو یک خانواده دیگر که از شهر غزه تخلیه شده بودند در خانه همسایه کشته شدند. کشته شدگان شامل یک مرد و ۱۱ زن و کودک بودند. شاهدان گفتند قبل از اعتصاب هیچ هشداری وجود نداشت.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، حملات اسرائیل در غزه دست کم ۲۷۷۸ کشته و ۹۷۰۰ زخمی برجای گذاشته است. مدحت عباس، یکی از مقامات وزارت بهداشت غزه گفت: نزدیک به دو سوم کشته شدگان کودک بودند.
آسوشیتدپرس به نقل مقامات بهداشتی غزه نوشت: گمان می رود ۱۲۰۰ نفر دیگر در سراسر غزه زنده یا مرده زیر آوار مدفون شده باشند. تیم های اورژانس در حالی که دسترسی به اینترنت و شبکه های تلفن همراه قطع و سوخت تمام شده و در معرض حملات هوایی بی وقفه قرار دارند برای نجات جان مردم و مجروحین تلاش می کنند. روز دوشنبه جنگنده های اسرائیل مقر دفاع مدنی در شهر غزه را هدف قرار دادند که در نتیجه آن هفت امدادگر کشته شدند. مقامات بهداشتی گفتند که ۱۰ پزشک و کادر درمانی دیگر در حین کار کشته شده اند.
در این گزارش آمده است: حملات هوایی، کاهش تدارکات و دستور تخلیه گسترده شمال نوار غزه، ۲.۳ میلیون نفر از مردم این منطقه کوچک را در آشوب و ناامیدی فرو برده است. سازمان ملل اعلام کرده بیش از ۱ میلیون فلسطینی خانه های خود را ترک کرده اند و ۶۰ درصد آنها اکنون در تقریبا ۱۴ کیلومتری (۸ مایلی) جنوب منطقه تخلیه هستند. امدادگران هشدار داده اند که غزه تقریباً در حال فروپاشی کامل است.

آمریکا، انگلیس و فرانسه قطعنامه روسیه برای آتش بس در غزه را وتو کردند
قطعنامه پیشنهادی روسیه برای برقراری آتش بس فوری میان حماس و اسرائیل، دوشنبه شب به وقت محلی در نشست شورای امنیت با ممانعت کشورهای غربی رای نیاورد. سه عضو دائم شورای امنیت یعنی آمریکا، انگلیس و فرانسه به قطعنامه پیشنهادی روسیه رای منفی دادند. قطعنامه پیشنهادی روسیه با ۴ رای مخالف، ۶ رای ممتنع و ۵ رای موافق به تصویب نرسید و نتوانست حداقل ۹ رای بدون وتو را کسب کند. واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تصویب قطعنامه پیشنهادی را به منظور آتش بس فوری برای کمک های بشردوستانه ضروری دانسته و از اعضای شورای امنیت خواسته بود به این قطعنامه رای مثبت بدهند. او پس از رای نیاوردن قطعنامه پیشنهادی مسکو برای آتش بس فوری گفت که جهان منتظر است تا شورای امنیت اقدامات بیشتری برای توقف قتل عام و خونریزی انجام دهد اما چنین پیام واحدی توسط دولت های غربی “مسدود” شد. سفیر روسیه همچنین گفت: متاسفیم که این شورا (شورای امنیت) گروگان خودخواهی هیات‌ های غربی باقی مانده است.
لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در سخنانی گفت: اجازه نمی دهیم شورای امنیت به جای حماس، اسرائیل را مقصر بداند. این دیپلمات آمریکایی گفت قطعنامه پیشنهادی روسیه  اشاره‌ای به حملات حماس نداشت. وی گفت حماس عامل بحران انسانی کنونی در غزه است. جنایات حماس یادآور جنایات داعش است.  گرینفیلد گفت که واشنگتن خواستار قطعنامه ای است که حماس را قاطعانه محکوم و از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می کند. او خواستار آزادی فوری «همه گروگان ها» شد و با اشاره به تلاش ها برای تضمین دسترسی غیرنظامیان غزه به کمک های اولیه بشردوستانه مدعی شد: ما تمام تلاش خود را انجام می دهیم. باربارا وود وارد سفیر و نماینده انگلیس در سازمان ملل نیز در توجیه مخالفت لندن با قطعنامه پیشنهادی روسیه مدعی شد: “ما  نمی‌توانیم از قطعنام ه‌ای حمایت کنیم که اقدامات تروریستی حماس را محکوم نکند.” «ژانگ جون» سفیر و نماینده چین در سازمان ملل نیز گفت: نگران تصمیم اسرائیل برای محاصره نوار غزه هستیم. از اسرائیل می‌خواهیم مجازات‌های دسته جمعی علیه ساکنان غزه را متوقف کند. دیپلمات ارشد چین در سازمان ملل تاکید کرد: محافظت از غیرنظامیان باید اولویت همه طرف ها باشد. ریاض منصور سفیر و نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل نیز در سخنانی گفت: آنچه در غزه اتفاق می افتد یک عملیات نظامی نیست، بلکه حمله و کشتار غیرنظامیان بیگناه است. اسرائیل تمام خانواده ها را در غزه کشت. سفیر فلسطین از “مجازات دسته جمعی” غیرقانونی و غیراخلاقی سخن گفت و از شورای امنیت سازمان ملل خواست که به ه “آوارگی اجباری” فلسطینیان پایان دهد. ریاض منصور از شورای امنیت خواست نگاهی به زندگی پر از درد و رنج و شجاعت در غزه بیندازد و  تاکید کرد: “هیچ جایی در غزه امن نیست.” سفیر فلسطین در سازمان ملل بر لزوم پرهیز از «تبعیض و استانداردهای دوگانه»  تاکید کرد و گفت که شورای امنیت مشتاق محکوم کردن حملات حماس است اما به نظر می رسد اشتیاق کمتری به  توقف قتل عام در غزه داشته باشد. گیلعاد اردان سفیر و نماینده رژیم اسرائیل در سازمان ملل نیز تاکید کرد حماس به دنبال نابودی یهودیان است. سفیر اسرائیل افزود: اسرائیل نه برای انتقام بلکه برای محافظت از خود باید حماس را نابود کند.

هشدار سازمان ملل درباره گسترش بیماری‌ها در غزه با نبود آب سالم
دفتر کار و امداد سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی هشدار داده با ادامه نبود آب بهداشتی در نوار غزه، شیوع بیماری‌های با منشا آب آلوده افزایش خواهد یافت. یکی از مسئولان این نهاد گفته «بیشتر مردم غزه دسترسی به آب ندارند.» «از همین رو ما مجاز به وارد کردن سوخت به نوار غزه برای ایستگاههای پمپاژ در سراسر نوار هستیم تا رساندن آب سالم در سراسر غزه از سر گرفته شود.» این نهاد سازمان ملل گفته آخرین کارخانه نمک‌زدایی آب دریا در غزه- که آب دریا را قابل شرب می‌کند- دیروز تعطیل شد. همچنین گفته شده که دیروز یک خط آبرسانی به مدت سه ساعت در خان یونس در جنوب غزه باز شد اما در این مدت تنها ۱۴ درصد از مردم غزه آب دریافت کردند.

جشن تولد!


جشن تولد بر یکى از ویران شده هاى غزه توسط اسرائیل. ما – ققنوس وار – از میان مرگ و ویرانى دو باره زاده مى شویم و نازیسم اسرائیلى همچون نازیسم آلمانى به مرگ خواهد پیوست
ارتش اسرائیل: هنوز چند صد هزار فلسطینی در شمال غزه هستند
سخنگوی نیروهای مسلح اسرائیل می‌گوید با اینکه ۶۰۰ هزار فلسطینی از شمال غزه گریخته‌اند اما هنوز صدها هزار نفر در این منطقه هستند. اسرائیل پیشتر در هشداری خواستار تخلیه این مناطق شده بود که علت آن تصمیم به حملات زمینی است. این سخنگو مدعی است که حماس- که به مردم گفته بود در جای خود بمانند- خروج مردم از شمال غزه را به تاخیر انداخته اما او اطمینان دارد که با گذشت زمان، حماس کمتر قادر خواهد بود از غیر نظامیان به عنوان «سپر انسانی» استفاده کند. این مقام نظامی اسرائیل همچنین دیدگاهی درباره درگیری گسترده در اسرائیل ارائه داده و می گوید «عملیات در جنوب ادامه دارد» و اسرائیل رهبران حماس و زیرساخت های آنها را هدف قرار می‌دهد. او همچنین از ادامه عملیات جستجو برای یافتن مخفی‌گاههای رهبران حماس خبر داده است.

بمباران شدید گذرگاه رفح توسط اسرائیل
به‌رغم تاکید روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، بر توافق واشینگتن با اسرائیل برای ورود کمک‌های بشردوستانه از مصر به نوار غزه، خبرنگار «العربیه» ساعات اولیه بامداد سه‌شنبه ۲۵ مهر از بمباران شدید سمت فلسطینی این گذرگاه توسط اسرائیل خبر داد. بر اساس این گزارش، صدها کامیون حامل کمک‌های اولیه در سمت مصری گذرگاه منتظر باز شدن گذرگاه در ساعات آینده برای ورود به نوار غزه و ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم محاصره شده این باریکه در ازای خارج کردن تعدادی از شهروندان خارجی هستند.

استقرار ۲۰۰۰ تفنگدار دریایی آمریکا در آب‌های ساحلی اسرائیل
یک ناوچه نیروی دریایی آمریکا حامل ۲۰۰۰ نیروی واکنش سریع، راهی آب‌های ساحلی اسرائیل شد. وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، با ادعای ممانعت از گسترش درگیری‌های حماس و اسرائیل به سایر نواحی منطقه، دو ناو هواپیمابر را هم در نزدیکی اسرائیل مستقر کرده‌ است. دو مقام نظامی پنتاگون هدف از ارسال این ۲۰۰۰ تفنگ‌دار دریایی را، ارسال پیامی برای ایران و حزب‌الله لبنان برشمرده اند. یکشنبه گذشته لوید آستین وزیر دفاع آمریکا،‌ همزمان با صدور فرمان استقرار این نیروهای تازه‌نفس در آبهای منطقه،‌ از احتمال شرکت این نیروها در عملیاتی همچون امداد پزشکی و حمایت لجستیکی سخن گفته بود.

درخواست آزادی شش هزار زندانی فلسطینی در ازای آزادی اسیرهای حماس
خالد مشعل رئیس دفتر امور خارجه حماس به رویترز گفت که حماس درخواست آزادی «شش هزار زندانی مرد و زن از زندان‌های اسرائیل را دارد» تا در ازای آن، اسیرهای حمله غافلگیرکننده به اسرائیل را آزاد کند. آسیوشیتد پرس همچنین نوشت که ولادیمیر پوتین با مقامات ارشد چندین کشور از جمله ایران صحبت کرده و خواستار پایان گروگان‌گیری در نواز غزه شده است. این خبرگزاری به نقل از وزارت خارجه ایران گفت که این اسیرها آزاد خواهند شد، اگر «اسرائیل به بمباران نوار غزه خاتمه دهد». حماس همچنین باری دیگر ادعا کرد ۹ اسیر جنگی در بمباران‌های نوار غزه توسط ارتش اسرائیل در ۲۴ ساعت گذشته کشته شده‌اند و بدین‌شکل تاکنون ۲۲ اسیر در بمباران‌ها جان باخته‌اند. ارتش اسرائیل این ادعا را رد می‌کند و الجزیره نوشت «نمی‌تواند مستقلا این تعداد کشته‌ها را تایید کند». علاوه بر اسیرهای جنگی، تعداد نامشخصی افراد دو تابیعتی در نوار غزه هستند. از جمله در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر فلسطینی-آمریکایی که دولت آمریکا تخمین می‌زند هم‌اکنون در این منطقه جنگی باشند. گاردین به‌نقل از یک سخنگوی حماس نوشت که تعداد اسیرهای اسرائیلی، «۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر» است. مقامات ارتش اسرائیل تاکنون تعداد ۱۹۹ اسیر را تایید کرده‌اند. این سخنگوی حماس که نام او عنوان نشده اما گفته می‌شود در یک ویدیو این داده‌ها را اعلام کرده است، همچنین تایید کرد که تعدادی اسیر از دیگر کشورها دارند، آنها «میهمان» ما هستند و «وقتی شرایط به ما اجازه دهد»، آنها را آزاد خواهیم کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه به اسرائیل سفر می‌کند تا از برنامه‌های این کشور برای حمله زمینی به شبه‌نظامیان حماس در غزه مطلع شود. به گفته آمریکا، بایدن همچنین درباره چگونگی انجام عملیات های اسرائیل به گونه ای که «تلفات غیرنظامیان را به حداقل می رساند» صحبت خواهد کرد.

خامنه‌ای: اگر جنایت رژیم صهیونیستی ادامه پیدا کند کسی نمی‌‎تواند جلوی نیروهای مقاومت را بگیرد
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته «اگر جنایت رژیم صهیونیستی ادامه پیدا کند کسی نمی‌‎تواند جلوی مسلمانان و نیروهای مقاومت را بگیرد». خامنه ای در یک سخنرانی در تهران گفت «مسئولان برخی از کشورها که با مسئولان کشور ما صحبت کردند در دفاع از رژیم غاصب صهیونیستی اعتراضشان این بوده که چرا فلسطینی ها غیرنظامیان را کشته اند. این حرف خلاف واقع است و همه کسانی که در شهرک‌ها (منظور شهرک های اسرائیلی در سرزمین های اشغالی است) ساکن هستند مسلح هستند». وی همچینین گفت: «بنابر اطلاعات متعدد ما، سیاست جاری هفته اخیر داخل رژیم صهیونیستی را آمریکا‌یی‌ها دارند تنظیم می‌کنند؛ آمریکا در جنایات اخیر مسئول است. بمباران‌ها باید فوراً متوقف شود».

‏دیده بان حقوق بشر اروپا در گزارشی اعلام کرد که با حملات مداوم ارتش اسرائیل به منطقه غزه، به طور میانگین در هر ساعت ۱۴ فلسطینی کشته می شوند.

اخبار روز

سه شنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۲