اخباری پیرامون وضعیت  معلمان و کارگران زندانی و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: نجات انور حمیدی کارون از زندانیان زن  در زندان سپیدار اهواز است. او  ۶۸ سال سن دارد و اهل آبادان است و با چهار فرزند از سال  ۱۳۹۷ با پانزده سال حکم در زندان به سر می‌برد . نجات انور حمیدی از ناراحتی شدید قلبی رنج می برد و به تشخیص پزشکان متخصص، باید مورد عمل جراحی قرار گیرد. اما به رغم درخواست‌های مکرر خانواده‌اش، از انتقال وی به بیمارستان خودداری می‌کنند.

-مجید کریمی و  مسعود فرهیخته اعضای هیات مدیره تشکل های معلمان در کردستان و اسلامشهر  به خاطر شرکت در اعتراضات برای حق و حقوشان به سه ماه حبس محکوم شدند. در رای دادگاه، شرکت این معلمان در تجمع‌های اعتراضی، ایراد سخنرانی و حمایت از معلمان زندانی مصداق جرم عنوان شده اند. محکومیت این دو معلم  با توجه به نداشتن سابقه کیفری، هر یک به هشت میلیون تومان جزای نقدی بدل از حبس تبدیل شده است . آنها  پیش‌تر نیز  در جریان اعتراضات معلمان بازداشت شده و با قید وثیقه آزاد شده بودند. شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ضمن گزارش این خبر و حمایت از این معلمان اعلام می‌دارد تداوم صدور این نوع احکام علیه معلمان تنها ریشه در ناتوانی حاکمان برای حل مشکلات کشور دارد.
- روز یکم اردیبهشت محمد صادقی، معلم بازنشسته و فعال صنفی معلمان جهت اجرای حکم یک سال حبس خود  به زندان اراک منتقل گردید . محمد صادقی پیشتر در شعبه دوم دادگاه انقلاب اراک از بابت اتهام اجتماع و تبانی به ۳ سال و ۷ ماه زندان و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که آن حکم در اسفند گذشته، در شعبه هشتم دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. این معلم زندانی قبلا در هجدهم اسفند ماه ۱۴۰۱ در اراک بازداشت شده و نهایتاً پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شده بود.
 -  سوما پورمحمدی، مدرس زبان کوردی و از اعضای هیئت مدیره سازمان فرهنگی اجتماعی نوژین در شهر سنندج در دو پرونده جداگانه جمعاً به ۱۱ سال حبس و تبعید به کرمانشاه محکوم گردید. پیشتر نیز سیوان ابراهیمی، آموزگار زبان کوردی، عضو هیئت مدیره انجمن فرهنگی اجتماعی "نوژین" به اتهام "اخلال در نظم عمومی" به یک سال حبس و ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده و دوران حبس خود را در زندان میگذراند. سیوان ابراهیمی، دلایل صدور این احکام را "مسئولیت در انجمن نوژین و فعالیت‌های این انجمن"، "حمایت از مقاومت همسرش، "زارا محمدی» فعال حوزه زبان مادری عنوان کرده بود.
آخرین خبر مربوط به عزیز قاسم زاده خواننده و معلم زندانی است که در روز  اول اردیبهشت ۱۴۰۳ برای ۱۰ روز به مرخصی درمانی اعزام شد. عزیز قاسم زاده به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال زندان محکوم شده بود که علیرغم پایان مدت محکومیت در تاریخ ۷ فروردین تا کنون آزاد نشده است. او می بایست با اساس قانون تجمیع پرونده در هفدهم اسفند مه ۱۴۰۲ آزاد می‌شد .
کمپین برای آزادی کارگران زندانی، تعرضات به معلمان و کارگران را محکوم میکند و خواهان آزادی تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی است. 
کمپین برای آزادی کارگران زندانی
https://free-them-now.com/
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۲۱ آپریل ۱۴۰۳

 


تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی در چند شهر و فولاد و ذوب آهن در اصفهان
درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید
امروز بازنشستگان تامین اجتماعی مثل یکشنبه های گذشته برای پیگیری مطالبات خود تجمع کردند. این تجمعات در شهرهای تبریز، اراک ، اهواز، و شوش برگزار شدند.
در اهواز باز نشستگان در مقابل تامین اجتماعی تجمع کردند و با راهپیمایی و سر  سر دادن سرود زیر بار ستم نمیکنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادگی  بار دیگر اعتراض خود را به بساط توحش و بردگی حاکم اعلام داشتند. بازنشستگان اهواز شعار میدادند:"ایران را غارت کردند، ما را بیچاره کردند"، "کشور پر درآمد مسئول بی کفایت، چه بر سر تو آورد؟"، "حقوق نصفه نیمه سکوت کنی همینه"، "حاصل کار دولت غارت جیب ملت"، و "ننگ ما ننگ ما صداوسیمای ما".
در اراک تجمعی با شکوهتر از هر هفته برگزار شد و حدود دویست نفر در تجمع شرکت داشته و دست به راهپیمایی زدند. بازنشستگان از جمله شعار میدادند: " اتحاد علیه فقر و فساد"، " دولت ورشکسته دشمن بازنشسته"، "  تامین اجتماعی چه نام اشتباهی"، "خواسته ما این زمان معیشت است و درمان"، "رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو"، "شش کلاسه دروغگو حاصل وعده هات کو"، " ننگ ما ننگ ما وزیر الدنگ ما" . در پایان نیز بیانیه بازنشستگان با تاکید بر خواستهایشان قرائت شد. 
در تبریز بازنشستگان معترض در داخل محوطه کانون بازنشستگان و در تهران مقابل تامین اجتماعی تجمع داشتند.
در شوش جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی با مدیریت سازمان تامین اجتماعی شوش دیدار کرده و از طرف جمع بازنشستگان اعلام کردند که اگر فورا به مطالبات آنها پاسخ داده نشود، تجمعات بزرگتری بر پا خواهند کرد.
در این روز در اصفهان بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در مقابل  کانون بازنشستگی در چهار راه نقاشی و فولاد مقابل صندوق بازنشستگی فولاد در خیابان نشان تجمع داشتند. بازنشستگان ذوب آهن  با شعار "هزینه ها  دلاریه، حقوق ما ریالیه" علیه گرانی ها و بی تامینی ها فریاد میزدند. 
بازنشستگان فولاد بنر بزرگی در دست داشته و با سر دادن سرود همراه شو عزیز، بر اتحاد و همبستگی مبارزاتی همه مردم تاکید کرده و اعلا م کردند که تا حصول نتیجه به اعتراضات خود ادامه میدهند.
بازنشستگان یک بخش رزمنده جامعه و صدای اعتراض همه مردم هستند. از خواستها و مبارزات آنان وسیعا حمایت کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ اردیبهشت  ۱۴۰۳، ۲۱ آوریل ۲۰۲۴

 

 


تجمع اعتراضی کارگران کاغذ سازی پارس و طبیعت سلولز و میان آب در شوش و اخبار اعتراضی دیگر 
امروز دوم اردیبهشت بیش از۴۰۰ نفر از کارگران کاغذ سازی پارس و طبیعت سلولز زیر مجموعه شرکت کاغذ سازی پارس و شرکت میان آب هفت  تپه در اعتراض به اخراجها و حمایت از همکاران اخراجی خود مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند.  بنا بر خبرها حدود صد کارگر پارس طبیعت سلولز اخراج شده اند. کارخانه کاغذسازی پارس نیز چند روزی است که تولید نمیکند و کارگران در معرض اخراج قرار دارند. بعلاوه کارگران میان آب کارگران فصلی ای هستند که قرار بوده بعد از سیزده فروردین قراردادشان تمدید شود. اما آنها نیز از کار اخراج شده اند.
در این روز همچنین شماری از کارگران اخراجی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، در ادامه اعتراضاتشان علیه اخراجها مقابل ساختمان مجلس در تهران دست به اعتراض زدند. در رابطه با این موضوع این کارگران قبلا  مقابل محل کار خود تجمع کرده  و خواستار بازگشت به کار فوری خود و لغو احکام اخراج شده بودند. در روزهای پایانی اسفندماه سال گذشته و بدنبال اعتراض قدرتمند کارگران گروه ملی فولاد اهواز،  تعدادی از کارگران معترض با پرونده سازی "حراست" و به دستور " علی محمدی" مدیرعامل شرکت از کار اخراج شده و گروه دیگری نیز به ورزشگاه غدیر اهواز تبعید شدند.
اعتراض به مشکل آب برای کشت با خواست حقابه به خواست سراسری کشاورزان تبدیل شده است. در این رابطه کشاورزان در اصفهان تجمعات اعتراضی پیوسته ای داشته اند. امروز دوم اردیبهشت نیز در رابطه با همین موضوع  و کمبود شدید آب و جلوگیر از مشکلات باغات بخاطر  قطع برق در فصل تابستان،  باغداران و نمایندگان چاه های آب تاکستان با مطالبه حقابه از سدهای طالقان و کینه ورس مقابل درب فرمانداری  جمع شدند. 
آخرین خبر مربوط به کمپین مبارزاتی پرستاران برای حذف اضافه کاری های اجباری است. در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، پرستاران در بیمارستان‌های شهرهای مختلف،  اعتراضاتی علیه اضافه‌کاری اجباری و فشار سنگین کاری و سطح نازل حقوقهایشان داشته اند. از جمله برخی از پرستاران مشهد به دیوان عدالت شکایت برده‌ا و دست از اضافه‌کاری اجباری کشیده‌اند. در روزهای اخیرنیز حدود ۲۰۰ پرستار بیمارستان شهید رجایی شیراز در اعتراض به شیفت‌های زیاد و مبلغ بسیار ناچیز اضافه‌کاری اجباری، درخواستِ عدم اضافه کاری اجباری را پر کرده‌اند. این پرستاران می‌گویند که دیگر حاضر نیستند که به اضافه‌کار اجباری که بیکاری صرف است، تن بدهند. مزد اضافه کاری اجباری پرستاران بسیار ناچیز و رقمی بین ۱۶ تا ۲۰ هزار تومان برای هر ساعت کار است.  
حزب کمونیست کارگری ایران
۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۲۱ آپریل  ۲۰۲۴

 

از خوزستان چه خبر؟
اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری
۲۵ تا ۳۱ فروردین ۱۴۰۳
۳۱ فروردین
- در اثر سقوط جرثقیل در اسکلهٔ پتروشیمی رازی در استان خوزستان متاسفانه دو کارگر جان خود  را از دست دادند و ۴ کارگر دچار مصدومیت شدند. روابط‌عمومی منطقهٔ ویژهٔ اقتصادی پتروشیمی اعلام کرده است که  این حادثه بر اثر شکستگیِ بوم جرثقیل رخ داده و با بیشرمی تمام ابراز خوشحالی کرده است که خللی در فرایند تولید پتروشیمی رازی ایجاد نشده است! شرم بر این جنایتکاران. محیط های کار بدلیل حرص و ولع و و سودجویی سرمایه داران مفتخور بی خاصیت و حکومت ضد انسانی حاکم، و پرهیز آنان از صرف کوچکترین هزینه ای برای حفظ جان کارگران، هر روزه قربانی میگیرد. یک خواست فوری کارگران بویژه در مراکزی چون نفت و موسسات وابسته به آن و معادن که با شمار بالایی از قربانیان محیط کار روبرویند، ایمنی محیط کار است.  
۳۰ فروردین
- امان جلالی نژاد معلم و نقاش شاغل در آموزش و پرورش در اهواز از ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ در محدوده ورودی شهر اهواز توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و تا کنون از محل و دلیل بازداشت وی خبری نیست.
- بیش از سیصد  کارگر  کاغذ پارس هفت تپه در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و با خواست همسان‌سازی و افزایش حقوقها دست به اعتصاب زدند. بنا بر گزارش دریافتی  خط تولید کار میکند  ولی کارگران درب انبارها را بسته اند و اجازه خروج تولید را نمیدهند. 
۲۹ فروردین
- کارگران اخراجی  گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اعتراض به اخراج خود  مقابل شرکت دست به تحصن زدند.  کارگران گروه ملی  هشدار داده اند که  در صورت عدم بازگشت بکار، مقابل ساختمان مرکزی بانک ملی دست به اعتراض خو اهند زد.  
- کارکنان شرکت‌ های مسافربری اهواز در اعتراض به مشکلات معیشتی و عدم رسیدگی به مطالباتشان، در مقابل ساختمان شهرداری تجمع اعتراضی برپا کردند.
- وضعیت سلامتی نجات انور حمیدی معلم و زندانی سیاسی زن، ۶۸ ساله در زندان سپیدار اهواز وخیم است. او از  ناراحتی شدید قلبی رنج می برد و به تشخیص پزشکان متخصص، باید مورد عمل جراحی قرار گیرد. اما به رغم درخواست‌های مکرر خانواده‌اش، از انتقال وی به بیمارستان خودداری می‌کنند. نجات انور ۴ فرزند دارد و از سال ۹۷ با پانزده سال حکم در زندان است.  
-  پس از حمله وحشیانه گارد زندان به بند ۵ زندان شیبان اهواز، در ۲۱  فروردین، به دستور محمد نیازی، مدیر داخلی زندان شیبان اهواز ۱۷ تن از زندانیان سیاسی از روز شنبه ۲۵ فروردین، از حق ملاقات با خانواده و دسترسی به خدمات درمانی و بهداشتی محروم شده‌اند. اسامی این زندانیان عبارتند از: محمدعلی عموری، مختار البوشوکه، جابر البوشوکه، عبدالامام زائری، علی حلفی، یحیی ناصری، علی صیاحی، ایوب پرکار، غلامحسین کلبی، عبدالزهرا هلیچی، فارس عموری (رماحی)، محمدرضا مقدم، محمد مؤمنی تیماس، حسین سبحان نصاری، جابر صخراوی، محمد لویمی و حسن سواری
صدای رسای اعتراض این زندانیان باشیم. تمامی زندانیان سیاسی باید بدون قید و شرط آزاد شوند. با نوشتن شعار"زندانی سیاسی  آزاد باید گردد"و فریاد آن درتجمعات اعتراضی خود و در روز اعتراض سراسری اول ماه مه روز جهانی کارگر، بر آزادی بدون قیدو شرط همه زندانیان سیاسی پای بفشاریم.
- بر اساس گزارشات منتشر شده شهاب نظری، شهروند ایذه، برای اجرای حکم سه سال حبس، از سوی اجرای احکام دادگاه کیفری دو اهواز فرا خوانده شد. اتهامت او "اهانت به مقدسات اسلام" و "تحریک مردم به قصد برهم زدن امنیت کشور" و اغتشاش تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی و نشر اکاذیب و "اهانت به رهبر" اعلام شده است. شهاب نظری در بخش دیگری از پرونده اش بابت اتهام "نشر اکاذیب" توسط دادگاه کیفری دو اهواز به یک سال و ۹۱ روز حبس محکوم شده است. شهاب نظری روز دوم اردیبهشت ۱۴۰۲، توسط نیروهای اطلاعاتی در اهواز بازداشت و در سی و یکم آن ماه  با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان شیبان اهواز آزاد شده بود. آزادی بیان و عقیده حق بی چون چرای همه شهروندان است و شهاب نظری و همه زندانیان سیاسی باید آزاد شوند. 
۲۸ فروردین
- بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در اعتراض به فقر و گرانی و برای پیگیری مطالبات خود تجمع مشترکی در شهر اهواز برپا کردند.
۲۷ فروردین
- امان جلالی نژاد معلم و نقاش شاغل در آموزش و پرورش در اهواز از ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ در محدوده ورودی شهر اهواز توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و تا کنون از محل و دلیل بازداشت وی خبری نیست. امان جلالی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود. با اعتراضات گسترده و سراسری پاسخ سرکوبگری های حکومت باید داد.
۲۶ فروردین 
- بنا بر فراخوانی از قبل اعلام شده جمعیت بزرگی از معلمان بازنشسته از شهرهای خوزستان در تجمع سراسری اعلام شده در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران شرکت کردند. جمیعت به ده هزار نفر میرسید. اعتراض بازنشستگان به فقر و بی تامینی و بی پاسخ ماندن مطالباتشان است و همه یکصدا شعار میدادند: "مشکل رتبه ما امروز باید حل بشه". 
- بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به دستمزدهای ناچیز و فقر و فساد و تبعیض ها در چند شهر از جمله در شوش و اهواز در خوزستان تجمع کردند. در شوش از شهرهای  کرخه، هفت تپه و شوش جمع شده بودند. 
۲۵ فروردین
پرستاران و کادر درمان بیمارستان بقایی ۲ و بیمارستان گلستان در اهواز در اعتراض به فشارهای معیشتی و کاری و عدم پاسخگویی به مطالباتشان مقابل این بیمارستانها تجمع کردند. در همین رابطه همزمان در باغملک نیز  پرستاران مقابل فرمانداری تجمع داشته و پیگیر خواستهایشان  شدند. 
- عباس دریس کارگر زندانی و از بازداشت شدگان خیزش مردمی درسال ۹۸ و عباس (مجاهد) کورکوری از زندانیان در بند در زندان شیبان اهواز همچنان زیر خطر اعدام قرار دارند به  نجات جان مجاهد کورکوری و عباس دریس بشتبابیم. احکام اعدام عباس دریس  و مجاهد کورکوری باید لغو شود و آنها بدون قید و شرط آزاد شود.
واحد خوزستان- کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری 
۳۱ فروردین ۱۴۰۳، ۱۹ آپریل ۲۰۲۴

 

۳۱ فروردین: تجمع اعتراضی  کارگران رسمی شرکت فلات قاره در لاوان  و اعتصاب عمومی مردم مریوان در اعتراض به قتل کولبران
امروز ۳۱ فروردین کارگران رسمی عملیاتی نفت شاغل در شرکت نفت فلات قاره در لاوان همچون جمعه های گذشته برای پیگیری مطالباتشان تجمع کردند.  اهم مطالبات کارگران رسمی نفت عبارتست از:  خواستهای فوری اعلام شده کارگران  رسمی نفت عبارتند از:  حذف کامل سقف‌حقوق، حذف تفکیک نادرست مشاغل در مناطق عملیاتی، حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی، عودت کسورات مازاد مالیات، اجرای کامل ماده۱۰ و پرداخت معوقات آن و عدم دست‌درازی به صندوق بازنشستگی نفت. 
اینها مطالبات سراسری کارگران رسمی نفت است.  از خواستهای و اعتراضاتشان  باید وسیعا حمایت کرد.
خبر مهم دیگر این روز اعتصاب عمومی در شهر مریوان در اعتراض به قتل پی در پی کولبران و تعرضات هر روزه به کولبران توسط نیروهای انتظامی جنایتکار جمهوری اسلامی است.  براساس گزارشات منتشر شده از سوی کولبر نیوز سال ۱۴۰۲ با ۴۰ کشته و ۴۴۴ زخمی،، مرگبارترین و پرحادثه ترین سال برای کولبران در ١٣ سال اخیر بوده است. طبق همین گزارشات در ۱۳ سال گذشته ۶۸۱  کولبر در نوار مرزی شرق کردستان  کشته و ۱۷۳۸ نفر  زخمی شده‌اند. گفته میشود که بین ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر پیر و جوان، زن و مرد، کم سواد و تحصیلکرده، در حد کارشناس ارشد و دکترا به ناچار بخاطر بیکاری و برای تهیه لقمه نانی ناگزیرند کار پر مخاطره کولبری را به جان بخرند و جمهوری اسلامی به جای نان گلوله نصیب آنها میکند. سوختبران در منطقه سیستان و بلوچستان نیز با همین وضعیت و مشکلات دست و پنجه نرم میکنند. قتل کولبران و سوختبران بخشی دیگر از جنایات حکومت در قبال مردم است. به این جنایت باید وسیعا اعتراض کرد. اعتصاب عمومی امروز  مردم در شهر مریوان الگوی اموزنده ای است برای همه شهرها در این منطقه و در استان سیستان و بلوچستان. در سطح سراسری نیز باید با بیانیه های محکم صدای اعتراض خود را علیه این جنایات بلند کنیم.  تمامی مردم بدون در آمد و یا کسانی که کم در آمد هستند باید از حقوق پایه مکفی برخوردار شوند. درمان و تحصیل رایگان و برخورداری از حق مسکن حقوق مسلم همه مردم است. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۳۱ فروردین ۱۴۰۳، ۱۹ آپریل  ۲۰۲۴