اخبار نفت ۸ و ۹، اعتصاب کارگران  پروژه ای پیمانی نفت در بیش از ۱۱۵ مرکز نفت و گاز. تجمع بازنشستگان و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: امروز یازدهم تیرماه اعتصاب هزاران کارگر پروژه ای پیمانی نفت در بیش از ۱۱۵ شرکت نفت و گاز ادامه دارد. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت در کانال تلگرامی خود  از پیوستن ده هزار نفر دیگر از کارگران به این اعتصابات خبر داده و مینویسد:" با بلند کردن صدای اعتراضمان به حاکمیت چند دهه بساط  برده وار کاری در مراکز نفت و چپاولگریهای پیمانکاران اعلام کردیم "رای بی رای"، و  آنها صندوق ها ی رای شان را در داخل سالن اجتماعات پتروشیمی ها و سایت ها آوردند.اما نه خبری از همکاران پروژه ای  بود و نه رای دادنشان ". 

طبق همین گزارشات پیمانکاران تلاش بسیاری کرده اند که با استخدام نیروهای جدید صف اعتصاب کارگران را بشکنند، اما علیرغم پیشنهاد مزد بالاتر کسی حاضر به قبول کار به جای کارگران اعتصابی نشده است. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت مطالبات فوری کارگران  پروژه ای نفت در این اعتصاب را اینگونه بیان میکند: "افزایش حقوقها و اجرایی شدن فوری افزایش ۳۵ درصدی حقوقها در تمام سطوح مزدی و لحاظ کردن نرخ تورم ۴۵ درصدی در این افزایش.  ۱۴ روز کار، ۱۴ روز استراحت و حذف پیمانکاران . بعلاوه اینکه ما پیگیر مطالبات پاسخ نگرفته خود در زمینه بهبود وضع خوابگاهها، وضعیت غذا، ایمنی محیط کار و دیگر خواستهایمان هستیم".  
از خواستها و اعتراضات کارگران پروژه ای نفت فعالانه حمایت کنیم. و صدای اعتصاب و اعتراض آنها را بازتاب دهیم.  
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ تیر  ۱۴۰۳، ۱ ژوئیه   ۲۰۲۴

 

اخبار نفت ۹
ادامه اعتصابات در نفت
اعتصاب کارگران ارکان ثالث و ادامه اعتصاب کارگران پروژه ای در ۱۲۰ شرکت نفت و گاز
امروز ۱۳ تیرماه کارگران ارکان ثالث در شرکت ملی حفاری در ادامه اعتراضات قبلی و در اعتراض به وضعیت بد معیشتی خود دست به اعتصاب زده و در اهواز تجمع کردند. 
 افزایش حقوقها و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و حذف پیمانکاران، مطالبات اعلام شده کارگران ارکان ثالث است.  این اعتراضات همراه با اعتراضات هزاران نفر کارگر پروژه ای پیمانی نفت نشانگر گستردگی اعتراضات در این مرکز کلیدی کارگری است.
بنا به گزارشات اعتصاب کارگران پروژه ای نیز گسترش بیشتری یافته و به ۱۲۰ شرکت نفت و گاز کشیده شده است.  مطالبات کارگران پروژه ای پیمانی نفت نیز افزایش حقوقها و قطع دست پیمانکاران مفتخور است. خواستهای این کارگران نیز با اعتراضات کارگران ارکان ثالث مشترک است.  و این اشتراک مطالباتی بستر مناسبی برای سراسری شدن اعتراضات در نفت و تاثیر مستقیم آن در فضای سیاسی جامعه است. از اعتراضات کارگران نفت وسیعا حمایت کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۳ تیر  ۱۴۰۳، ۳ ژوئیه   ۲۰۲۴

 

۱۰ تیر : تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد  در چندین شهر
"حقوقهای نجومی، فلاکت عمومی"
امروز دهم تیرماه بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد در شهرهای مختلفی تجمع داشتند. تجمعات بازنشستگان  تامین اجتماعی در این روز در شهرهای کرمانشاه، تهران و اهواز برگزارشدند.
در کرمانشاه بازنشستگان با همراهی بازنشستگان کشوری تجمع داشتند و شعار میدادند: " کاندیدای دروغگو، حاصل وعده هات کو ؟ "، "حقوقهای نجومی، فلاکت عمومی"، "معلم زندانی ، آزاد باید گردد"، "کارگر زندانی ، آزاد باید گرد"، "روسری رو رها کن ، فکری بحال ما کن"
در تهران بازنشستگان تامین اجتماعی مثل هفته های قبل دست به تجمع زدند و شعار میدادند: "زن و مرد برابرند، متحد و دلاورند".
در اهواز علیرغم فشارهای امنیتی بر بعضی فعالین و نیز گرمای شدید خوزستان،  بازنشستگان تامین اجتماعی تجمع اعتراضی خود را علیه وضعیت بد معیشتی و پایمال شدن حقوق خود مقابل ساختمان تامین اجتماعی برگزار کردند.
در این روز بازنشستگان صنایع فولاد در شهرهای قائمشهر، شاهرود، تهران، اصفهان و اهواز تجمع کردند. در اصفهان بازنشستگان در حالیکه بر روی کاغذ خواستهای خود را نوشته و بدست گرفته بودند، با شعار "فولادی داد بزن، حقتو فریاد بزن" صدای اعتراضشان بلند کردند. در این حرکت اعتراضی بازنشستگان در اصفهان در حالیکه راهپیمایی میکردند شعار دادند: " نه گرما، نه سرما، نیست جلودار ما"،" فقط کف خیابان بدست میاد حق ما"
اعتراض بازنشستگان به فقر، بی تامینی، فساد و بساط سرکوب و جنایت حکومت است. بازنشستگان با فریاد "اتحاد، اتحاد، علیه فقر و فساد" صدای اعتراض همه مردم هستند. از خواستها و مبارزات بازنشستگان وسیعا حمایت کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ تیر ۱۴۰۳، ۳۰ ژوئن   ۲۰۲۴

 

۱۱ تیر : تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در تبریز و بیجار
فراخوان بازنشستگان در کرمانشاه به تجمع مشترک
امروز یازدهم  تیرماه بازنشستگان مخابرات در شهرهای تبریز و بیجار دست به تجمع زده و پیگیر مطالباتشان شدند. بخشهای مختلف بازنشستگان متناوبا تجمع و اعتراض میکنند و تعرض حاکمین حریص و چپاولگر به حقوق و معیشتشان را مورد حمله قرار میدهند. اعتراض بازنشستگان به فقر، بی تامینی، فساد و بساط سرکوب و جنایت حکومت است. بعلاوه بازنشستگان مخابرات  به اجرایی نشدن آیین نامه‌ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ که میتواند بهبودی در سطح دریافتی های آنها ایجاد کند معترضند. اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها به بالای رقم سبد معیشت سی میلیونی و درمان رایگان دو خواست سراسری بازنشستگان است. 
مطالبات مشترکی اعتراضات بخش های مختلف بازنشستگان را به هم پیوند میزند. بخش های مختلف بازنشستگان از جمله بازنشستگان مخابرات، کشوری، تامین اجتماعی و علوم پزشکی برای پیگیری مطالبات خود فراخوان به تجمع مشترک در مقابل صندوق بازنشستگی کشوری را داده اند. بازنشستگان در کرمانشاه نمونه خوبی از اعتراض متحد بخش های مختلف بازنشستگان را بدست داده اند. این الگو را  در همه شهرها میتوان بکار گرفت. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۱ تیر ۱۴۰۳، ۱ ژوئیه  ۲۰۲۴

 


۱۲ تیر : تجمع بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در کرمانشاه و چند خبردیگر

امروز ۱۲ تیرماه بنا بر فراخوان از قبل اعلام شده تجمع سراسری بازنشستگان کشوری کرمانشاه با همراهی بازنشستگان تامین اجتماعی، مقابل صندوق بازنشستگی  برگزار شد و بازنشستگان با شعار دادن و سخنرانی و راهپیمایی اعتراضی، پیگیر مطالباتشان شدند. در این تجمع حضور زنان چشمگیر بود و جمعیت شعار میدادند: " فقر، فساد، تورم بلای جان مردم! "، و "فقط کف خیابان، بدست میاد حقمون".   
 کارگران شرکت سدیم کاوه فیروز آباد فارس در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات مزدی و معیشتی خود بار دیگر دست به اعتصاب زدند. تجمع قبلی آنها در ۲۲ خرداد برگزار شد.
حرکت اعتراضی دیگر در این روز از سوی ۱۵۰ کارگر قراردادی شرکت "بهره ‌برداری شبکه‌های آبیاری و زهکشی کارون بزرگ در اعتراض به عدم ایمنی شغلی  و با خواست استخدام رسمی در شرکت بود  که در محل کار خود تجمع کردند. در این رابطه این کارگران بارها و تجمع و اعتراض داشته اند و طبق گزارشات نامه تبدیل وضعیت شغلی آنها چند سال پیش از سازمان آب و برق به شرکت ابلاغ شده است.  اما علیرغم دریافت مدارک استخدامی هنوز اجرایی نشده است. 
در یاسوج نیز در این روز رانندگان خودروهای راهسازی در اعتراض به نبود سوخت و تعطیلی کار در برابر استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند. 
 آخرین خبر اینکه مال‌باختگان شرکت ریگان‌ خودرو در اعتراض به بالا کشیدن پولهایشان و دزدیها و چپاولگریها مقابل مجمتع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی تجمع کردند. این تجمع با تهدید نیروهای امنیتی روبرو شد.  تجمع کنندگان شعار میدادند: "مرگ بر مجرم اقتصادی".
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۲ تیر ۱۴۰۳، ۲ ژوئیه  ۲۰۲۴

 

شعار "زن زندگی آزادی" در فستیوال پراید تورنتو

امسال در تورنتو به همت گروه ایرانی  "سیمرغ" و فعالان دیگر ال جی بی تی کیو پلاس و برخی از  ایرانیان آزادی خواه یکی از با شکوه ترین پراید های سال های گذشته را شاهد بودیم.
خیابان های شهر تورنتو- کانادا در فستیوال پراید سال ۲۰۲۴ باشعارهای "زن زندگی آزادی تسخیر شد! 
تورنتو سنتا یکی از بزرگترین پرایدهای جهان را برگذار می کند و بیش از یک میلیون نفر از شهرهای اطراف از کانادا و آمریکا در آن شرکت می کنند. 
امسال قسمت ایرانی این پراید با شعار های "زن زندگی آزادی"، و سرودهای "برای" و دیگر ترانه  سرودهای  انقلاب زن زندگی آزادی در مسیر راه در خیایابان های بزرگ و مهم تورنتو طنین افکن بود.
فعالین حزب کمونیست کارگری نیز مانند هر سال در این برنامه شرکت داشتند.
از تک تک عزیزان و فعالینی که در این چند روز خستگی ناپذیر تلاش و فعالیت کردند  تا انعکاس صدای انقلاب زن زندگی آزادی در جهان باشند تشکر می کنیم.
دوشنبه اول جولای ۲۰۲۴
حزب کمونیست کارگری ایران - تشکیلات شرق کانادا

 

رای مردم به سرنگونی، ادامه کابوس حکومت 

انتخابات حکومتی به دور دوم کشیده شد و دونفر که یکی اصولگرا و دیگری اصلاح طلب حکومتی شمرده میشوند در مسابقه باقی مانده اند. همانگونه که پیش بینی میشد میزان پایین شرکت در این نمایش حکومتی بی‌سابقه بود. حکومت درصد شرکت کنندگان را حدود ۴۰ درصد اعلام کرده است. اما شواهد نشان میدهد که آمار مشارکت بسیار کمتر از اینها بوده و تعداد آرا را سه برابر کرده‌اند. 

اینکه جمهوری اسلامی ناچار شد انتخابات را به دور دوم بکشاند، و اینکه حتی جناح موسوم به اصولگرا نتوانست بر سر یک کاندید واحد توافق کند و اینکه ناچار شدند یک دوم خردادی را در سیرک مسابقه نگه دارند و آرای پایین همه کاندیدها و بویژه اصولگراها و حلقه سخت قدرت، گویای وضعیت نزار حکومت و به معنای این است که کابوس حکومت ادامه دارد و معضلات بیشتری گریبانش را گرفته است.
 
ابراهیم رئیسی یک آخوند جنایتکار گوش بفرمان و کم مقدار در حلقه حکومتی‌ها بود. اما مرگ او در فضای گسترده سرنگونی‌طلبی در جامعه، ضربه‌ محکمی به کل حکومت وارد کرد. مردم با مرگ رئیسی شادی کردند، به حکومتیان تعرض کردند، کارنامه جنایات دهه شصت را پیش کشیدند و جنبش سرنگونی خیز تازه‌ای برداشت. با اعلام برگزاری انتخابات برای تعیین جانشین رئیسی از همان ابتدا موج ابراز انزجار علیه حکومت و اعلام تحریم و بایکوت این نمایش وسیعا به جریان افتاد. تشکلهای مردمی، کارگران نفت، شورای بازنشستگان، نویسندگان، کارگران هفت‌تپه، دادخواهان، تشکل‌ها و فعالین حقوق زنان، دانشجویان و ال جی بی تی کیوها اعلام کردند که در این نمایش ضد مردمی نباید شرکت کرد. زندانیان سیاسی، مادران دادخواه در کردستان و چهره‌هایی مثل گوهر عشقی مادر زنده یاد ستار بهشتی و اسماعیل بخشی و بسیاری از چهره‌های محبوب و شناخته شده دیگر گفتند رای بی رای و نباید انگشت در خون عزیزان مردم زد. 

مردم اعلام کرده بودند که رای ما سرنگونی و انتخاب ما انقلاب زن زندگی آزادی است. و تا اینجا نتیجه آشکارا این بوده است که فضای سرنگونی طلبی فعالتر شده، صوف حکومت به هم ریخته‌تر شده و مردم متحدتر و با روحیه‌ای تعرضی تر علیه حکومت قد علم کرده‌اند. 

اکنون با کشیده شدن این انتخابات کذایی به دور دوم، معضلات بیشتری گریبان حکومت را خواهد گرفت و مردم از این فرصت نیز برای پیشروی بیشتر و تقویت صفوف خود علیه حکومتی که اکنون بیش از هر زمان در داخل و خارج کشور منزوی و بی‌آبرو شده است استفاده خواهند کرد. حتی خود بالایی ها از وضعیت نگران کننده و "احتمال فتنه جدید" سخن میگویند. 

مساله اصلی این است که اوضاع بعد از انقلاب زن زندگی آزادی، به شدت انفجاری است و هر رویداد سیاسی برای حکومت به معنی بحران بیشتر و برای مردم پیشروی بیشتر است. مردم عزم کرده‌اند که خود را از شر این حکومت جنایت و چپاول خلاص کنند و با جسارت و شجاعت در همه جا علنا فریاد سرنگونی سر میدهند. این جامعه با عزم جزم میخواهد خود را از دوران تاریک و خونین حاکمیت اسلامی یعنی اعدام و زندان و فقر و اختلاس‌ها و تحجر و مذهب و کل پلشتی‌های حاکم خلاص کند و طرحی نو در اندازد. در این شرایط حتی رویدادی مثل انتخابات نمایشی حکومت، فضای تعرض به حکومت را فعالتر میکند. همه چیز این را تاکید میکند که انتخاب مردم سرنگونی است. دور دوم انتخاباتشان را نیز به شکست باز هم بیشتری تبدیل خواهیم کرد. 

حزب کمونیست کارگری به همه مردم آزاده درود میفرستد و بر اتحاد همه بخش‌های مردم برای سرنگونی این حکومت منحوس و برپایی یک دنیای بهتر تاکید میکند. ما مردم سزاوار زندگی بسیار بهتری هستیم و آنرا با انقلاب خویش برپا خواهیم داشت. 

زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ تیرماه ۱۴۰۳، ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴