دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه آغاز شد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

رای‌دهندگان امروز در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده‌اند تا تصمیم بگیرند که رجب طیب اردوغان پس از بیست سال در قدرت بماند یا نه. رای‌گیری از ساعت ۸:۰۰ صبح به وقت محلی در ترکیه آغاز شد.کمال قلیچداراوغلو، رقیب آقای اردوغان، با حمایت ائتلاف گسترده‌ای از مخالفان این انتخابات را به همه‎‌پرسی آینده ترکیه تبدیل کرده است. مسئله تعیین‌کننده‌تر در این انتخابات تورم بالا و بحران هزینه‌های زندگی در ترکیه است.
مراکز رای‌گیری در ساعت ۱۷:۰۰ به وقت محلی بسته می‌شوند. مهاجران ترک در اروپا و آمریکا رای خود را قبل‌تر به صندوق ریخته‌اند.

میزان مشارکت در دور اول ۸۸.۸ درصد بود و آقای اردوغان با ۲.۵ میلیون رای پیشتاز بود. به همین خاطر هر دو نامزد منتظرند تا هشت میلیون نفری که رای ندادنداین بار چه انتخابی می‌کنند.
احزاب اپوزیسیون شمار زیادی از داوطلبان را به کار گرفته‌اند تا از عدم تقلب در انتخابات مطمئن شوند. ناظران بین‌الملل می‌گویند در دور قبل شرایط مساعد نبود اما گزارشی هم از بی‌نظمی یا تقلب ارائه ندادند.
رقیب آقای اردوغان در آخرین روز تبلیغات انتخاباتی سبک زندگی و سیاست ورزی دیگری را وعده داد و گفت «من در کاخ زندگی نمی‌کنم. مانند مردم عادی زندگی خواهم کرد و مشکلات را حل می‌کنم».
آقای قلیچدار اوغلو وضعیت فعلی ترکیه را به حکومت استبدادی تشبیه کرد و گفت «دوران کودتا و حکومت نظامی به پایان رسیده است».
ترکیه به شدت دو قطبی شده است. یک سو رئیس جمهوری فعلی پایگاه اصلی آرایش محافظه‌کاران مذهبی و ملی‌‌گرایان است، در طرف دیگر حامیان نامزد منتقد دولت عمدتا سکولارند. اگرچه آنها هم اغلب ناسیونالیست هستند.
تورم حدود ۴۴ درصدی ترکیه میزان نارضایتی را افزایش داده است. منتقدان می‌گویند سیاست آقای اردوغان برای کاهش نرخ بهره اوضاع را بدتر کرده و او باید نرخ بهره را افزایش می‌داد.

https://www.bbc.com/persian/world-65737193