تجمعات و تحصن دانشجویان در اعتراض به قتل های حکومتی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 تجمع روز شنبه در دانشگاه بهشتی دانشجویان سراسر کشور در اعتراض به قتل حکومتی و اجرای حکم سه تن از متهمان موسوم به پرونده اصفهان به طرق مختلف واکنش نشان میدهند. امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت در دانشگاه بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه زنجان و دانشگاه هنرهای زیبای تهران تجمعات و تحصن شکل گرفته است. در دانشگاه بهشتی تعداد کثیری از دانشجویان با تشکیل تجمعی گسترده در اعتراض به اعدام سه متهم خانه‌ی اصفهان اقدام به دادن شعارهایی از جمله “قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان” و “مرگ بر دیکتاتور” کردند.

به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان کشور در پی این تجمع درگیری با حراست این دانشگاه صورت گرفته و گفته می‌شود، این درگیری منجر به زخمی شدن تعدادی از دانشجویان شده است. در گزارش شورا در رابطه با حمله‌ی حراست به دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی آمده است:

دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی امروز، ۳۰اردیبهشت، در اتحاد با فراخوان سایر دانشگاه‌های کشور لباسِ عزا بر تن کرده و در اعتراض به قتل ۳ شهید راه آزادی تجمع کردند.

این تجمع در فضای امنیتی و درحالی شکل گرفت که کمی قبل‌تر پلیس فتا طی تماسی اقدام به تهدید دستگیری یکی از دانشجویان کرده بود.
با این حال هسته‌ی اولیه‌ی تجمع از مقابل سلف مرکزی آغاز شد اما از همان ابتدا با برخورد فیزیکی حراست به خشونت کشیده شد. لباسِ چندین دانشجوی پسر در این برخوردها پاره شد و همچنین نیروهای حراست با دست به صورت دختران حمله‌ور شدند تا ماسک آنان را به منظور شناسایی دربیاورند.

علی‌رغم سرکوب شدید، تجمع دانشجویان حدودا یک ساعت طول کشید و در آخر فریادِ دادخواهی دانشجویان انقلابی در دانشگاه دوباره طنین‌انداز شد.

در دانشگاه تربیت مدرس و دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران از سوی جمعی از دانشجویان تحصن اعتراضی برگزار شده است.

در این تحصن ها پلاکاردهای از جمله “سکوت ما خیانته، هم دستی با جناینه”، “از گلسرخی تا صالح، تاریخ شده سرخ واره”، “کشتار را متوقف کنید، بگذارید نفس بکشم” و … برداشته شده است.

همچنین دانشجویان دانشگاه زنجان در اعتراض به فشار‌ها و محدودیت‌های جدید دانشگاه و اعلام همبستگی با خانواده‌ی اعدامیان با پوشیدن لباس سیاه دست به تجمع و دادن شعار زدند. در این تجمع شعارهایی از جمله “دانشجو میمیرد ذلت نمی پذیرد” و “دانشجو داد بزن حقتو فریاد بزن” داده شده است.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داده است که حراست دانشگاه شهید بهشتی در وحشت از شروع مجدد اعتراضات دانشجویی شروع به احضار دانشجویان به کمیته در کمتر از چند ساعت مبادرت کرده است. در این گزارش آمده است :

پس از برگزاری تجمع اعتراضی در دانشگاه شهید بهشتی در اعتراض به اجرای حکم اعدام و ضرب و شتم دانشجویان توسط نیروهای حراست، پیامک‌هایی مبنی بر احضار دانشجویان این دانشگاه درست چند ساعت پس از تجمع ارسال شده است. در همین راستا پرونده‌ی برخی دانشجویان در کمیته انضباطی مجددا به جریان افتاده است.

همچنین در پیامک‌های ارسال شده تأکید شده است که دانشجویان باید با اولیای خود در کمیته حاضر شوند و این درحالی است که در آیین‌نامه‌ی انضباطی هیچ ماده‌ای مبنی بر لزوم حضور دانشجو به همراه خانواده، وجود ندارد.

لازم به ذکر است که حراست دانشگاه تاکنون به هر روشی متوسل شده تا آتش اعتراضات دانشجویی را خاموش کند ولی بازداشت، ضرب و شتم، اخراج و تعلیق‌های بی‌شمار هم‌چنان بی‌تاثیر بوده‌اند.

 https://www.akhbar-rooz.com/