تلویزیون عربستان از گفتگو برای ازسرگیری روابط ریاض با دمشق خبر داد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

تلویزیون رسمی عربستان سعودی از گفتگوهای ریاض و دمشق برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور خبر داده است. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه نوشته است که دو کشور در پی آن هستند که برای افتتاح سفارتخانه‌ها پس از عید فطر آماده‌سازی‌های لازم را انجام دهند. رویترز همچنین گفته تصمیم عربستان برای ازسرگیری روابط با سوریه پس از مذاکراتی با یک مقام ارشد امنیتی سوری گرفته شد. عربستان و سوریه بیش از یک دهه بود که با هم رابطه دیپلماتیک نداشتند و ازسرگیری روابط این دو قابل‌توجه‌ترین قدم در مسیر بازگشت سوریه به جمع کشورهای عرب است.

این تحول دیپلماتیک کمی پس از توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط اعلام شده است، توافقی که با میانجیگری چین میان تهران و ریاض به دست آمد.
ایران در طول جنگ داخلی سوریه مهمترین حامی منطقه‌ای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بود. عربستان و بسیاری از کشورهای عرب، در کنار ترکیه، از برخی گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد حمایت می‌کردند.
سرکوب خونبار انقلاب سوریه باعث تعلیق سوریه از اتحادیه عرب شد. فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان چندی پیش گفت تعامل با سوریه می‌تواند به بازگشتش به اتحادیه عرب کمک کند، هرچند افزود هنوز برای برداشتن چنین قدمی زود است.
آمریکا پیش از این از عادی‌سازی روابط کشورهای منطقه با حکومت بشار اسد استقبال نکرده و یک سخنگوی وزارت خارجه این کشور به رویترز گفته است که موضع آمریکا در این باره تغییری نکرده است و کشورش دیگر کشورها را به عادی‌سازی روابط با سوریه تشویق نمی‌کند.

سفر بشار اسد به امارات؛ استقبال محمدبن زاید از ادغام دوباره سوریه در جهان عرب

گزارش وال استریت ژورنال از توافق ایران و عربستان‌سعودی

ایران می‌گوید پادشاه عربستان از رئیسی برای سفر به ریاض «دعوت کرد»

این خبر تنها چهار روز پس از آن منتشر می‌شود که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به امارات متحده عربی سفر کرده و با رهبران آن درباره از سرگیری روابط دیپلماتیک در عالی‌ترین سطح گفتگو کرد.
روز یکشنبه گذشته آقای اسد به همراه همسرش در حالی وارد امارات شد که اکنون کشورهای عربی بیشتری نسبت به کاهش انزوای دمشق ابراز آمادگی کرده‌اند.
از آغاز درگیری‌ها در سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، امارات و عمان تنها کشورهای عربی بودند که روابط خود را با دولت اسد از سر گرفتند و اکنون با گشایش روابط میان دمشق و ریاض، بشار اسد می‌تواند به بازگشت سیاسی کامل به «جهان عرب» امیدوارتر شود.
ابوظبی روابط خود را با دولت اسد در سال ۲۰۱۸ عادی کرد. این کشور پس از زلزله شدید ماه گذشته در جنوب شرقی ترکیه و شمال سوریه که به کشته شدن ده‌ها هزار نفر منجر شد، نقش مهمی در کمک‌رسانی به سوریه داشت.
ابوظبی روابط خود با دولت بشار اسد را در سال ۲۰۱۸ عادی کرد. اما این کشور پس از زلزله شدید ماه گذشته در جنوب شرقی ترکیه و شمال سوریه که به کشته شدن ده‌ها هزار نفر منجر شد، نقش مهمی در کمک‌رسانی به سوریه داشت و به نظر می‌رسد همین میانه دمشق و ابوظبی را بهتر هم کرده است.
همزمان انتشار اخباری مبنی بر تمایل عربستان و ایران برای از سرگیری روابط سیاسی هم می‌تواند همسو با این خبر تلقی شود چرا که تهران و دمشق دریک دهه گذشته بلوک مستحکمی در برابر ریاض و ابوظبی شکل داده بودند به طوری که علاوه بر جنگ یمن، ایران ریاض را به حمایت از داعش در خاک سوریه متهم می‌کرد.