اعلامیه حزب حکمتیست: اعتراضات سراسری علیه حملات شیمیائی به مراکز آموزشی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حملات شیمیائی امروز هم ادامه یافت: امروز ١٦ اسفند با فراخوان "شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران" و حمایت دانشگاه ها، دانش آموزان انقلابی، اولیای دانش آموزان و نهادهای صنفی در اعتراض به حملات سریالی شیمیایی به مراکز آموزشی، اجتماعات بزرگ و کوچکی در شهرهای اصفهان، شیراز، سنندج، سقز، مریوان، مشهد، کرج، لاهیجان، رشت، بابل، هرسین، کاشمر، اهواز، الیگودرز، نور‌آباد ممسنی، سجاسرود زنجان، بوشهر، همدان، جلفا، کازرون، نیشابور، کرمانشاه، ساری، بجنورد، تاکستان، قزوین، یاسوج و تهران برگزار شد.

در تهران که قرار بود مقابل مجلس اسلامی اجتماع برگزار شود، نیروهای سرکوب با مسدود کردن راه ها و حملات شدید به اجتماعات بیش از دو نفر از اجتماع معلمان و معترضین ممانعت کردند. با اینحال معلمان و خانواده های دانش آموزان و معترضینی که تا ساعت اولیه جمع شده بودند در خیابانهای اطراف برای مدت کوتاهی دست به راهپیمائی زدند و از جمله شعارهای "مرگ بر حکومت بچه‌کش" و "مرگ بر طالبان، چه در ایران چه افغان" سر دادند.
یروهای امنیتی در شهرهای سنندج، سقز، مریوان، رشت، کرج، اصفهان و نیشابور بعد از اینکه نتوانستند مانع تجمع شوند به اجتماعات حمله ور شدند. در سنندج با شلیک گاز اشک آور و گلوله های ساچمه ای حداقل دو نفر را زخمی کردند. در سنندج معلم بازنشسته بهاالدین ملکی، در شیراز دوازده معلم و هفت دانش آموز را بازداشت کردند که ساعاتی بعد آزاد شدند. در مشهد حضور زنان معلم چشمگیر بود و از همان ابتدا با اسپری فلفل و فحاشی و هل دادن و بهانه ترافیک از اجتماع ممانعت کردند. در گیلان درب اداره آموزش و پرورش محل اجتماع معلمان و دانش آموزان را بستند و برای ممانعت از تجمع با زدن گاز فلفل به اجتماع موجب سرفه شدید معترضین شدند. تجمع کنندگان اما ایستادند و ضمن محکومیت شدید حملات سریالی شیمیائی به مدارس و دانش آموزان و گرامیداشت روز جهانی زن، علیه توطئه ارتجاعی به تعطیلی کشاندن مدارس دخترانه سخن گفتند. در این اجتماع شعارهای "زن زندگی آزادی" و "معلم می میرد ذلت نمی پذیرد" سر داده شد. در بیشتر شهرها لباس شخصی ها و نیروی انتظامی و پلیس با استفاده از گاز فلفل و باتوم و هل دادن و هتاکی شدید با معترضین برخورد میکردند.
در دانشگاه های مختلف نیز شعار نویسی، اجرای پرفورمنس اعتراضی، اجتماع و تظاهرات و سخنرانی برگزار شد. دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دانشگاه علامه اجتماعات بزرگی برگزار کردند و حراست دانشگاه علامه با ایجاد درگیری با دانشجویان و هتاکی تعدادی از دانشجویان معترض را بازداشت کردند.
امروز ١٦ اسفند شعارنویسی علیه حکومت بچه کش، در گرامیداشت روز زن، در حمایت از اعتراض به ترویسم شیمیائی، آتش زدن بنرهای حکومتی و بستن جاده با روشن کردن آتش ادامه داشت.
امروز ١٦ اسفند همزمان با اعتراض سراسری به حملات شیمیائی به مراکز آموزشی، به دبیرستان دخترانه در شهر ریجاب در شهرستان دالاهو، به هنرستان نمکی در سنندج، به دبیرستان سمیه در شهر ناغان چهارمحال و بختیاری، به یک دبستان دخترانه در زاهدان، به مدرسه اعتصام در کرمان، چند مدرسه در شهرستان دامغان، یک مدرسه در شهرستان گتوند خوزستان و به خوابگاه دخترانه دانشگاه میبد یزد حمله شیمیائی شد. مجموعا ٧٠ نفر از مسموم شدگان بیمارستانی شدند. بامداد شب گذشته نیز به دانشگاه محقق اردبیلی حمله شیمیائی شد و از خروج دانشجویان ممانعت بعمل آمد و امروز حراست دانشگاه ضمن تکذیب حمله، بدلیل درج خبر تعدادی از دانشجویان را احضار کرد. همینطور امروز در چند ایستگاه متروی تهران مسافران دچاز تنگ نفس و سرفه میشدند و از بوی بد و حالت تهوع معلوم بود که گاز در محل پخش شده است.
حزب کمونیست کارگری – حکمتیست به اعتراض معلمان و دانشجویان و دانش آموزان و خانوادها و مردم انقلابی درود میفرستد. این حملات تروریستی کار حکومت است و باید راس حکومت و ارگانهایش را مورد حمله قرار داد و هیچ سناریوی سرهم بندی شده ای را قبول نکرد. بویژه باید در مقابل خط منحط اصلاح طلبان که تلاش دارند با بحث "افراد متحجر و سرخود" دست حکومت را پنهان کنند و از آنها طلب "اجرای عدالت" کنند، قاطعانه فاصله گرفت. فردا در روز جهانی زن بر تداوم خیزش انقلابی برای آزادی و برابری و علیه تروریسم شیمیائی حکومت تاکید می کنیم. با حملات شیمیائی خیزش انقلابی متوقف نمیشود، عزم ما برای بگور سپردن حکومت اسلامی جزم تر میشود.

مرگ بر جمهوری اسلامی
آزادی برابری حکومت کارگری
حزب کمونیست کارگری ایران- حکمتیست
١٦ اسفند ١٤٠١- ٧ مارس ٢٠٢٣