زلزله ترکیه و سوریه؛ زنگ خطر شیوع بیماری‌های مسری

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

۳۵هزار کشته، هزاران مفقودالاثر، سرما و آواربرداری کند. اکثر مردم به آب سالم یا توالت دسترسی ندارند و پزشکان نسبت به شیوع بیماری‌های واگیر هشدار می‌دهند. مدیر امداد سازمان ملل گفت در حق آسیب دیدگان سوری کوتاهی شده است. سازمان جهانی بهداشت می‌گوید ۸۵۰۰ سوری در زلزله شمال غربی این کشور جان باخته‌اند که دو سوم‌شان در مناطق تحت کنترل شورشیان زندگی می‌کردند. وزارت بهداشت سوریه اما مجموع آمار را ۵۹۰۰ نفر اعلام کرده است.

در حالی که ترکیه کانون کمک‌های بین‌المللی شده، دسترسی‌ها به مناطق زلزله زده سوریه بسیار اندک است. مارتین گریفیث، هماهنگ کننده امدادهای اضطراری سازمان ملل از "کوتاهی در حق آسیب دیدگان سوری" و رها شدن آنها ابراز تاسف کرد. او در توییتی نوشت، جامعه جهانی موظف است که این کوتاهی را هر چه سریع‌تر جبران کند.
گریفیث صبح یکشنبه در حین بازدید از ترکیه احتمال داد که شمار کشته شدگان در دو کشور به ۵۰هزار نفر افزایش یابد.
در این میان، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان با ابراز تاثر از رنج و مصیبت مردم زلزله زده گفت، باید به کمک آسیب‌دیدگان شتافت.

خطر اپیدمی افزایش می یابد
یک هفته از زلزله مهیب سوریه و ترکیه می‌گذرد و عدم دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم، ناقوس بیماری‌های واگیر را به صدا در آورده است. سازمان‌های امدادرسانی ابراز نگرانی کرده‌اند که باقی ماندن هزاران جسد در زیر آوارها، آب‌‌های زیرزمینی را آلوده کند.
وسعت مناطق آسیب دیده به اندازه‌ای است که امکان فراهم کردن زیرساخت‌های لازم بهداشتی فراهم نیست و سرمای زیر صفر هم مزید بر علت شده است. در بسیاری نقاط، زلزله زدگان به توالت دسترسی ندارند.
طبق اعلام سازمان ملل، حدود یک میلیون نفر نیاز فوری به غذای گرم دارند. شماری از پزشکان نهادهای بین‌المللی مستقر در مناطق آسیب دیده گفته‌اند، شرایط موجود آنها را یاد زلزله هاییتی در سال ۲۰۱۰ می‌اندازد.

دوربین‌های حرارتی و نجات چند نفر
امدادگران به طور فزاینده از دوربین‌های تصویربرداری حرارتی برای ردیابی جان‌به‌در‌بردگان در زیر آوار استفاده می‌کنند. این دوربین‌ها با تشخیص دمای بدن فرد زنده در اعماقی که در دیدرس نیست، به کمک امدادگران می‌آیند. یک تیم متشکل از نیروهای ترک و ایتالیایی موفق شد با همین روش دو مرد ۳۵ و ۳۲ ساله را که زیر آوار یک خانه هشت طبقه مانده بودند نجات دهند.
به کمک همین تکنولوژی و نیز سگ‌های تربیت شده، چند نفر در پنجمین روز تجسس‌ها نجات یافتند. از جمله دو خواهر در آدیامان پس از ۱۵۳ ساعت از زیر آوارها بیرون کشیده شدند.

نجات نوزاد پنج ماهه پس از ۱۳۴ ساعت
در شهر انتاکیه، امدادگران توانستند یک نوزاد پنج ماهه را پس از پنج روز، زنده از زیر آوار بیرون بکشند. در تصاویری که زنده از تلویزیون ترکیه پخش شد، این بچه را در یک سوراخ باریک و یک متری پیدا کردند که بی‌حال بود اما نفس می‌کشید. یک پسربچه شش ساله هم به همین ترتیب از زیر خرابه‌های خانه‌‌ شان پیدا شد.
فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه با انتشار ویدئویی از نجات یک دختر بچه در توییتر نوشت: «خبر خوب در ساعت ۱۵۰. در نومیدی بسی امید است.»
نیکوس دندیاس (راست) با همتای ترک خود مولود چاووش اوغلو از مناطق زلزله زده دیدار کردنیکوس دندیاس (راست) با همتای ترک خود مولود چاووش اوغلو از مناطق زلزله زده دیدار کرد

نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان روز یکشنبه ۱۲ فوریه به صورتی غیرمنتظره به مناطق آسیب دیده ترکیه سفر کرد و با همتای ترک خود دیدار کرد. تلویزیون دولتی یونان این دو سیاستمدار را در ملاقاتی صمیمانه نشان داد که یکدیگر را در آعوش کشیدند. چاووش اوغلو از کمک‌های یونان تشکر کرد و افزود که دو کشور خواهند کوشید مسائل خود را از طریق گفت‌وگو حل کنند.
آنکارا و آتن چند دهه است بر سر حاکمیت در جزایر دریای اژه و مرزهای دریایی با هم اختلاف دارند.

قرار بازداشت برای ۱۱۳ پیمانکار ساختمانی در ترکیه
فواد اوکتای، معاون رئیس جمهور ترکیه از شناسایی ۱۱۳ مظنون در پرونده قصور در ساخت و ساز ایمن و صدور قرار بازداشت علیه آنها خبر داد. وزارت دادگستری ترکیه سرگرم تحقیق در باره تخلفات احتمالی در نظام مهندسی ده استان زلزله زده است. وزیر محیط زیست ترکیه گفته که ۲۵۰۰۰ مجتمع در زمین لرزه دوشنبه یا کاملا فروریخته ‌یا به شدت ‌آسیب دیده‌اند.
این میزان از تخریب، نشانه ساخت و سازهای غیراصولی تلقی شده است.