تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران به ۴۹۰ نفر رسید

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا بیست و یکم آذر ۴۹۰ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۸ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان نوزدهم آذر ۱۸۲۶۲ نفر اعلام کرد. در سومین ماه اعتراضات، شمار شهرهای معترض به ۱۶۱ شهر افزایش یافته است. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند. جمهوری اسلامی صبح دوشنبه ۲۱ آذر، مجیدرضا رهنورد را در شهر مشهد در ملاعام اعدام کرد. این دومین اعدام افراد بازداشت شده در پی اعتراضات سه ماه اخیر است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید او عامل کشته شدن حسین زینال‌زاده و دانیال رضازاده دو بسیجی است. پیشتر نهادهای حقوق بشری از آزار و شکنجه مجیدرضا رهنورد خبر داده بودند. در یکی از نخستین مصاحبه‌هایی که از او بعد بازداشت منتشر شد، دست چپ او در گچ است. حساب توئیتری ۱۵۰۰ تصویر ۴ آذر نوشته بود: مجیدرضا رهنورد را هنگام دستگیری طوری کتک زده‌اند که در تمام عکسهایی که خودشان از او منتشر کرده‌اند با دست گچ گرفته است.عفو بین‌الملل نیز اعدام مجیدرضا رهنورد در ملأ عام را قتلی انتقام‌جویانه از سوی مقامات جمهوری اسلامی خواند.

معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، در واکنش به اعدام مجیدرضا رهنورد، جوان ۲۳ ساله که پس از یک محاکمه ناعادلانه ساختگی در ارتباط با اعتراضات سراسری، از سوی مقامات ایران در ملأ عام اعدام شد، گفت: «امروز اعدام هولناک مجیدرضا رهنورد در ملأعام، قوه قضاییه ایران را رسوا کرد.»

محاکمه مجیدرضا رهنورد در دادگاه انقلاب مشهد، ناعادلانه و تنها شامل یک جلسه در ۲۹ آبان بود. او در همان جلسه به «محاربه» متهم شد. مقامات او را متهم کردند که در هفدهم آبان ماه، دو مامور بسیج را در مشهد با چاقو به قتل رسانده است. رسانه های دولتی قبل از جلسه دادگاه او، ویدئوهایی از اعترافات اجباری مجیدرضا رهنورد را پخش کردند. بازوی چپ رهنورد که پانسمان شده و گچ گرفته شده بود، نگرانی جدی در مورد شکنجه شدن او را تقویت می کرد. عفو بین الملل تعداد بیست نفر معترض بازداشتی که در معرض خطر اعدام قرار دارند، شناسایی کرده است.

اسامی این افراد عبارتند از:

«یازده نفر محکوم به اعدام»: ۱.سهند نورمحمدزاده، ۲.ماهان صدرات مدنی، ۳.منوچهر مهمان نواز، ۴.محمد بروغنی، ۵.محمد قبادلو، ۶.سامان(یاسین)سیدی، ۷.حمید قره حسنلو، ۸.محمدمهدی کرمی، ۹.سید محمد حسینی، ۱۰.حسین محمدی، و ۱۱.فردی ناشناس در استان البرز.«سه نفری» که تحت محاکمه‌هایی به اتهام اعدام قرار گرفته‌اند و یا در خطر محکوم شدن به اعدام قرار دارند یا ممکن است قبلاً به اعدام محکوم شده باشند، بدون اطلاعات عمومی در مورد وضعیت آنها: ۱.سعید شیرازی، ۲.ابوالفضل مهری حسین حاجیلو، و ۳.محسن رضازاده قره قلو.«شش نفری» که ممکن است در انتظار یا تحت محاکمه به اتهامی با مجازات اعدام باشند: ۱.اکبر غفاری، ۲.توماج صالحی، ۳.ابراهیم ریگی، ۴.امیر نصر آزادانی، ۵.صالح میرهاشمی و ۶.سعید یعقوبی.دستگیری هزاران نفر در ایران، این نگرانی را ایجاد کرده است که ممکن است تعداد بیشتری از معترضان با مجازات اعدام روبرو شوند.

صذای آمریکا