تظاهرات شبانه در شهرهای ایران؛ حرکت مردم بسوی میدان آزادی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

دویچه‌وله: تظاهرات شبانه در شهرهای ایران، گفتگوی آنجلینا جولی با رویا پیرایی، طرح جدید مجلس شورای اسلامی علیه "سلبریتی‌ها"، تیراندازی به راهپیمایی سکوت در قروه و ابلاغ حکم اعدام حمید قره‌حسنلو در بیمارستان به او. براساس ویدیوهای منتشر شده در بسیاری از شهرهای ایران در شامگاه چهارشنبه ۱۶ آذر (۷ نوامبر) نیز تظاهرات و تجمع‌های اعتراضی بسیاری برگزار شده است.بنا بر گزارش‌های بدست رسیده از تهران مردم پیاده و با ماشین در دسته‌های کوچک و بزرگ به سمت میدان آزادی حرکت کردند.

یک شاهد عینی از تهران به دویچه‌وله گفت خیابان آزادی و بزرگراه یادگار ما به سمت جنوب قفل شده و خطوط بی‌آر‌تی به سمت میدان آزادی به محل پیاده روی مردم تبدیل شده است.
ویدیوها‌یی نیز از ترافیک سنگین به سوی میدان آزادی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
بنا برگزارش‌ها چراغ‌های میدان آزادی تهران را خاموش کرد‌ه‌اند و متروها مملو از جمعیت هستند. در گزار‌ش‌ها همچنین گفته شده که در میدان انقلاب صدای تیراندازی شنیده شده است.
گزارش‌های دیگر خبر از گسیل نیروهای یگان موتور سوار به سمت میدان آزادی داده‌اند.
چندین نقشه ترافیک نیز از تهران منتشر شده که نشان می‌دهد در خیابان‌های مرکزی ترافیک سنگینی به سمت میدان آزادی وجود دارد.
حسن رونقی برادر حسین رونقی در توییترش نوشت: «امشب تهران قلب تپنده ایران است. حرکت مردم به سمت میدان آزادی حیرت انگیز است.»

تظاهرات در دیگر شهرها
در سنندج معترضین با روشن‌کردن آتش در خیابان شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.
در یاسوج معترضین شعار "امسال سال خونه/ سید علی سرنگونه" سردادند.
در ویدیوی دیگری که از این شهر منتشر شده، صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود و دیده می‌شود که یک ماشین نیروهای امنیتی به آتش کشیده می‌شود.
در ویدیوی دیگری که از نجف‌‌آباد اصفهان منتشر شده معترضین شعار می‌دهند: "فقر، فساد، گرونی/ میریم تا سرنگونی"
همچنین در گزارش ویدیویی منتشر شده از اردکان یزد، تجمع معترضین که شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهند و حضور نیروهای امنیتی مشاهده می‌شود.
در ویدیوی دیگری از مشهد، صدای بوق اعتراضی خودروها و فریاد "بیشرف، بیشرف" معترضین و صدای شلیک بگوش می‌رسد.
بنا بر گزارش‌ها امروز معترضین در شهر قروه در استان کردستان دست به راهپمایی در سکوت زده‌اند.
در ویدیوی دیگری صدای تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی به راهپیمایی سکوت در قروه شنیده می‌شود:
در ویدیوی دیگری که از بوکان منتشر شده، مردانی فریاد "زن، زندگی، آزادی" سر می‌دهند.

گفتگوی آنجلینا جولی با رویا پیرایی
آنجلینا جولی، ستاره سینما و سفیر صلح سازمان ملل متحد با رویا پیرایی، دختر مینو مجیدی که درجریان اعتراضات در روز ۲۹ شهریور در کرمانشاه به ضرب گلوله ماموران جمهوری اسلامی کشته شد، گفتگو کرد.
تصویری از رویا پیرایی در کنار آرامگاه مادرش در حالی که موهایش را تراشیده و حجابش را برداشته بود، بازخورد فراوانی داشت. او همچنین در کنار مسیح علینژاد، لادن برومند و شیما بابایی در روز ۲۰ آبان با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار و گفتگو کرد.
آنجلینا جولی در این گفت و گو به خانم پیرایی می‌گوید: «تو بسیار الهام بخش و شجاع هستی، برای من افتخاره که با تو اینجام»

طرح جدید مجلس شورای اسلامی علیه "سلبریتی‌ها"
حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید "طرحی در مجلس برای قانونمند کردن سلبریتی‌ها در فضای مجازی تدوین شده است."
عضو هیئت رئیس مجلس گفت: «در همین مسائل اخیر فلان بازیگر و یا بازیکن یک دروغ را منتشر می‌کند و با آن تمام امنیت روانی جامعه را به هم می‌ریزد. نباید طوری باشد که امنیتی که با تلاش هزاران نفر پرسنل به‌صورت شبانه‌روزی و با اهدای شهدای بسیاری به دست آمده با ادعای یک سلبریتی به‌هم بریزد و این وقتی به دست می‌آید که آنها بدانند در مقابل حرف‌شان مسئول هستند.»
حاجی‌دلیگانی افزود: « ما الان طرح‌هایی را در مجلس داریم که قوه قضائیه را مکلف کنیم در برابر مسئولیت‌هایی که متوجه افراد می‌شود وقتی که پیامی را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. این در مورد افرادی است که نوعی وجهه اجتماعی دارند که به آنها سلبریتی گفته می‌شود.»

ابلاغ حکم اعدام به حمید قره‌حسنلو در بیمارستان
به گزارش کانال تلگرام "بیدارزنی" و بنا به اطلاع منابع نزدیک به خانواده صبح روز چهارشنبه ۱۶ آذر (۷ دسامبر) حکم اعدام دکتر حمید قره‌حسنلو، علیرغم اینکه روز گذشته عمل جراحی داشته است، در بیمارستان به او ابلاغ شد.
به گزارش کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان فرزانه قره‌حسنلو نیز که از متهمان پرونده کشته شدن بسیجی عجمیان است به "۲۵ سال حبس نفی بلد در زندان اهواز و تحت مراقبت که با هیچ کس معاشرت یا ملاقات نداشته باشد" محکوم شده است.
فرزانه قره‌حسنلو کارشناس علوم آزمایشگاهی به همراه همسرش حمید قره‌حسنلو متهم‌های پرونده کشته شدن بسیجی روح‌الله عجمیان در مراسم حدیث نجفی در کرج هستند.
بنا بر گزارش‌های منتشرشده حمید و فرزانه قره‌حسنلو که هر دو در حوزه پزشکی و درمانی فعالیت دارند، به هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم و شکنجه شدید در زندان قرار گرفته‌اند.
روز ۱۳ آبان ۱۴۰۱، ماموران با یورش به خانه این زوج، حمید و فرزانه را در مقابل چشمان دختر ۱۰ ساله‌اشان بازداشت کردند. عمادالدین باقی که مسائل حقوق بشری مربوط به زندانیان ایران را دنبال می‌کند در رشته توئیتی ابهامات و نقص‌های پرونده این زوج را برشمرده است.