اعتصاب و تحصن در کارخانه‌ها، مانور قدرت عوامل حکومت در بوکان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

کارگران ذوب آهن اصفهان، مجتمع فولاد بافق و شرکت لوازم خانگی پارس در قزوین برای مطالبات صنفی دست از کار کشیدند. توماج صالحی پشت درهای بسته دادگاهی شد. ماموران حکومتی در خیابان‌های بوکان در مدح خامنه‌ای سرود می‌خوانند. اتحادیه آزاد کارگران ایران از تجمع و تحصن در چند شرکت و کارخانه خبر می‌دهد. کارگران شرکت سرماآفرین، لوازم خانگی پارس در شهر صنعتی البرز، ذوب آهن اصفهان، شرکت صنعتی- تولیدی مرتب در تهران و مجتمع فولاد بافق از جمله اعتصاب‌کنندگان هستند. عمده‌ترین مطالبات معترضان، پرداخت حقوق معوقه، افزایش دستمزد و رسیدگی به شرایط ناایمن کار است.

اتحادیه آزاد می‌نویسد، کارگران شرکت مرتب (خودروسازی) ۹ ماه است که حقوق نگرفته‌اند. کارگران جوشکار مجتمع فولاد بافق نیز به دلیل مرگ دو تن از همکاران‌شان در سانحه انفجار و به دلیل عدم رعایت موارد ایمنی دست از کار کشیده‌اند.
اعتصاب ذوب آهن، دومین مرتبه ظرف ده روز گذشته است. کارگران این شرکت در ۲۴ و ۲۵ آبان هم دست از کار کشیده و با وعده نماینده وزارت کار و مدیر شرکت به کار بازگشته بودند. تعداد کارگران اعتصابی ۴۰۰۰ نفر عنوان شده است.
در پیامی که به حساب کاربری ۱۵۰۰ تصویر ارسال شده آمده است: «ذوب آهن اصفهان دوباره اعتصابه. شلوغ‌تر از همیشه. کارگرها ریل مذاب رو بستن اجازه عبور پاتیل رو نمیدن. خط تولید خوابیده. جو کاملا امنیتیه نمیذارن عکس بگیریم.»
گروه "جوانان محلات اصفهان" نیز از اعتصاب کامیون‌داران پایانه بار این شهر خبر داده و بازاریان و کسبه را به پیوستن به خیزش سراسری فراخوانده است.

مدح و ثتای خامنه‌ای در مانور ماموران حکومتی در بوکان
هه‌نگاو از مانور نیروهای حکومتی در خیابان‌های بوکان و سرودخوانی آنها در وصف خامنه‌ای گزارش داد. این سازمان حقوق بشری پیش‌تر از شعارنویسی این نیروها بر دیوار خانه‌های پیرانشهر و انداختن نامه‌های تهدیدآمیز به حیاط مردم خبر داده بود. آنها از جمله نوشته‌اند: «سربازان حاج قاسم در راهند. منتظرما باشید.»
هه‌نگاو می‌گوید سرکوب‌گران در تازه‌ترین اقدام، چهار شهروند معترض در مریوان به نام‌های مبین پاتینی، سیروان کرداری، محمد دادرس و عمر جهانی را ربوده‌اند و کسی از آنها خبر ندارد. به گزارش هه‌نگاو، یک زوج به نام‌های صهیب نادری و بیان صالحی نیز پیش‌تر در سنندج ناپدید شده‌اند و پیگیری خانواده‌هایشان بی‌نتیجه مانده است.
این رسانه کردی از تداوم اعتصاب بازاریان و کسبه کرمانشاه در روز شنبه پنجم آذر نیز خبر داده است.

توماج صالحی به "محاربه" متهم شد
یک ماه پس از بازداشت توماج صالحی، خواننده رپ اهل اصفهان، حساب کاربری او در توییتر از برگزاری دادگاهی پشت درهای بسته و بدون حضور وکیل انتخابی خبر داد.
در خبر آمده که این هنرمند معترض را به "محاربه و افساد فی‌الارض" متهم کرده‌اند.
توماج صالحی، هشتم آبان در حالی در چهارمحال و بختیاری دستگیر شد که زندگی مخفی داشت و پیام‌هایی در حمایت از خیزش سراسری و معترضان منتشر می‌کرد.
اعلام شده که پس از برگزاری محکمه، پدر توماج صالحی به همراه وکلای انتخابی به محل دادگاه نیکبخت اصفهان رفته‌اند.

اکبر غفاری، زندانی گمنام در معرض خطر اعدام
شهریار شمس، دانشجویی که در جریان اعتراضات سراسری زندانی شده، از پرونده‌سازی و اتهام محاربه علیه یکی از هم‌بندی‌هایش به نام اکبر غفاری خبر داده است. او نوشته که اکبر غفاری به دلیل پناه دادن چند تن از معترضان در خیابان فلاح بازداشت شده و تحت فشار انفرادی و به خاطر آن که سواد ندارد، وادار به امضای برگه‌ای شده که کشتن یک مامور را گردن بگیرد.
شهریار شمس استمداد کرده که برای جلوگیری از اعدام احتمالی اکبر غفاری تلاش شود: «اکبر از کف خیابونه، همونجایی که همه‌ی ما به حضور توی اونجا افتخار میکنیم و اگه خودمون چیزی ازش نگیم، کسی نیست که حرفی ازش بزنه و با کمترین هزینه اعدامش میکنن. اجازه ندیم هر بلایی که خواستن رو با کمترین هزینه سر ناشناس ها بیارن.»