شلیک به معترضان در چند شهر، کردستان در "شرایط جنگی"

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتراضات گسترده شبانه در تهران و شهرستان‌ها؛ «دو کشته در اعتراضات» سنندج: شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید در جریان برگزاری اعتراضات مردمی سه‌شنبه شب ، دو تن در سنندج و یک نفر در کامیاران با تیراندازی نیروهای نظامی-امنیتی کشته شده‌اند.بنا بر این گزارش زانیار الله‌مرادی و عیسی بیگلری، شامگاه سه‌شنبه در سنندج بر اثر شلیک گلوله جان باخته‌اند. پیکر عیسی بیگلری تحت فشار نهادهای امنیتی در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شده است اما پیکر زانیار الله‌مرادی به خانواده تحویل داده نشده است.

به نوشته شبکه حقوق بشر کردستان،‌ خانواده فواد محمدی، کشته شده در کامیاران نیز در مقابل بیمارستان سینای این شهر تجمع کرده‌اند اما نیروهای سپاه پاسداران این بیمارستان را محاصره کرده و از تحویل پیکر او خودداری می کنند.
این گزارش می‌افزاید٬ این نیروها به سمت خانواده فواد محمدی تیراندازی کرده اند و چند عضو این خانواده مجروح شده اند.
به گزارش سازمان‌های حقوق بشری از ابتدای اعتراضات اخیر در ایران، تاکنون بیش از ۳۳۰ تن به دست نیروهای امنیتی و انتظامی کشته شده‌اند.
در اعتراضات شامگاه سه‌شنبه ۲۴ آبان در مشهد معترضان شعار «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایید»، «مرگ بر دیکتاتور» و «حکومت بچه کش نمی خوایم، نمی خوایم.» سر می دهند.
تصاویر ویدئویی از اعتراضات در اورمیه در شامگاه سه شنبه ۲۴ تیرماه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است . معترضان در این تجمع علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند.
پیرو درخواست‌های متعددی که برای اعتصاب سراسری و تجمعات اعتراضی در سالگرد اعتراضات آبان ۹۸ منتشر شده بود، از صبح سه‌شنبه ۲۴ آبان از نقاط متعدد تهران و ده‌ها شهر دیگر ایران گزارش می‌رسد که بازاریان و صاحبان کسب‌وکار اعتصاب کرده‌اند و در بسیاری از مناطق نیز تجمعات اعتراضی شکل گرفته است.
تصاویر و ویدئوهایی که از نخستین ساعات روز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که برخی از راسته‌های بازار و مراکز تجاری در تهران و ده‌ها شهر از جمله کرج، کرمان، رشت، تبریز، اصفهان، شیراز، یزد، بندر گناوه، اردبیل، کیش و همچنینی شمار زیادی از شهرهای استان کردستان اعتصاب کرده‌اند.
اعتصاب بازاریان در شهرهای سنندج، سقز، مریوان، بانه، دیواندرە، مهاباد، بوکان، اشنویه، کامیاران و جوانرود در استان‌های کردستان و آذربایجان غربی، دوازدهمین دور اعتصاب در این استان از زمان شروع اعتراضات است.
دهها شهر ایران در سالگرد کشتار آبان ۹۸ شاهد اعتصابات و اعتراضات گسترده بود

برادر حسین رونقی از وخامت حال او خبر داد
برادر حسین رونقی، فعال سیاسی که در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده است، بار دیگر از وخامت شرایط جسمانی او خبر داد.
حسن رونقی روز سه‌شنبه ۲۴ آبان در صفحه توییتر خود نوشت پیام یکی از زندانیان محبوس در اوین را با واسطه خانواده او دریافت کرده که گفته است، حسین را در بهداری زندان دیده در حالی که توان تکلم نداشته است.
به گفته او، حسین رونقی دچار اسپاسم روده شده و در بهداری زندان اوین نیز با ویلچر بوده است.

گزارش رسانه‌های دولتی از کشته شدن یک سپاهی و یک بسیجی
خبرگزاری دولتی نورنیوز به نقل از دادستان مرکز استان فارس نوشت: «امروز در جریان اغتشاشات یک طلبه بسیجی در شیراز به دلیل پرتاب کوکتل مولوتف توسط اغتشاشگران و اصابت به ناحیه سر به بیمارستان منتقل شد که علیرغم تلاش کادر درمان به شهادت رسید.»
خبرگزاری دولتی تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران هم به نقل از روابط عمومی سپاه بیت المقدس کردستان نوشت: «در جریان اغتشاشات عصر امروز یکی از حافظان امنیت پاسدار رضا آذربار با شلیک گلوله افراد ناشناس اغتشاشگر به شهادت رسید.»
این حادثه ظاهرا به شهر کامیاران مربوط می شود.
رسانه های دولتی ایران از اعترضات سراسری به عنوان «اغتشاش» نام می برند.

هشدار از بلندگو در قائمشهر مازندران: وضعیت قرمز است و زمان انقلاب فرارسیده
‌ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد در محله‌ای از صدای بلندگو، یک پیام «هشدار وضعیت قرمز» پخش می‌شود و پس از آن صدای آژیر به گوش می‌رسد. این هشدار می‌گوید: «ظلم بیداد می‌کند و ظالم کماکان بر طبل جنایت می‌کوبد. هموطن، امروز اگر برنخیزی، سیاهی به خانه تو نیز خواهد آمد. این یک هشدار وضعیت قرمز است، زمان انقلاب فرارسیده...»
حل ویدیو قائمشهر و زمان آن ۲۴ آبان عنوان شده است. بی‌بی‌سی نمی‌تواند به طور مستقل مکان و زمان ویدیو را تایید کند.

پزشکی قانونی علت مرگ یلدا آقافضلی را «نامشخص» دانست
یلدا آقافضلی روز چهارم آبان هنگام شعارنویسی دستگیر و روز پانزدهم آبان آزاد شد. او گفته بود که در جریان بازداشت به شدت مضروب شده بود.

پیکر بی جان او چند روز بعد پیدا شد.
منبعی آگاه به بی‌بی‌سی گفته «پلیس در اتاق یلدا آقافضلی چیزی پیدا نکرده و گزارش پزشک قانونی علت فوت را نامشخص عنوان کرده.»
پرهام قبادی خبرنگار بی بی سی در این مورد تحقیقاتی انجام داده است.

شلیک به معترضان در چند شهر، کردستان در "شرایط جنگی"
اولین روز از سومین سالگرد سرکوب اعتراضات آبان با حضور چشمگیر معترضان و همراهی بازاریان و کسبه به پایان رسید. در شیراز و تهران به سوی مردم تیراندازی شد. کردپا از کشته شدن سه جوان در کامیاران و سنندج خبر داد.
در ساعات پایانی سه‌شنبه ویدئوهای تازه‌ای همرسان شده‌اند که اجتماعات شبانه معترضان در بابل، مشهد، بندرعباس، اوز، قائم‌شهر، گرگان، بجنورد، شیراز، زنجان، کرمان، کرج، اهواز، اصفهان، قزوین، اراک و رشت، همدان، تبریز، سمیرم، آباده و بهبهان را نشان می‌دهند. در پاره‌ای شهرها از جمله شیرازبه مردم تیراندازی شد.
در محله گیشا در تهران نیز ماموران به سوی معترضان ساچمه‌زن شلیک کردند.
ویدئویی از خیابان اباذر در بلوار کاشانی تهران جمعیتی متراکم را با شعار "هیز تویی هرزه تویی، زن آزاده منم" نشان می‌دهد.
در صفاییه یزد نیز معترضان همین شعار را می‌دهند و در مشهد علیه حکومت بچه‌کش فریاد می‌زنند.
گروه "جوانان محلات تهران" در پیامی توییتری با تقدیر از معترضان و پیوستن بازاران و کسبه به اعتصاب‌ها گفته است: «ما ۲۵ و ۲۶ ابان هم در خیابان خواهیم بود و به مبارزه تا سرنگونی جمهوری جهل و جنایت ادامه می‌دهیم.»

التهاب و ایستادگی در کردستان
شهرهای کردنشین جملگی صحنه تجمعات مردمی و درگیر خشونت و سرکوب هستند. کولبرنیوز فضای کامیاران را "به شدت جنگی" توصیف کرده و از درگیری‌های بسیار شدید در چهارراه ابوذر، فرمانداری و ساحلی در بوکان خبر داده است.
هه‌نگاو از پخش سرودهای انقلابی از مساجد مهاباد و تصرف کامل یک پایگاه بسیج در کامیاران خبر داد.
کردپا می‌نویسد در جریان اعتراضات کامیاران و سنندج، سه جوان بر اثر شلیک ماموران جان باخته‌اند؛ فواد محمدی و سعید مرادی در کامیاران و عیسی بیگلری در سنندج کشته شده‌اند.
کردپا افزوده که درگیری‌معترضان با نیروهای سرکوب ادامه دارد و مردم کنترل خیابان‌ها در بوکان را به دست گرفته‌اند.
کی‌روش: بازیکنان آزادند به اعتراضات بپیوندند اما شرط دارد
کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران، در کنفرانسی خبری در دوحه گفت بازیکنان ایران آزادند به اعتراضات سراسری کشورشان بر سر حقوق زنان بپیوندند اما باید این کار را در چارچوب قوانین مسابقات انجام دهند.
رویترز به نقل از کی‌روش نوشت: «بازیکنان آزادند اعتراض کنند، از هر کشور دیگری هم که باشند؛ اما تا زمانی که با مقررات جام جهانی و روح بازی سازگاری داشته باشد.»
او در عین حال افزود که در بازی فوتبال می‌توان در زمین ابراز وجود کرد؛ تیم تنها یک چیز را در ذهن دارد و آن مبارزه برای راهیابی به دور دوم است.
کی‌روش پاسخ یکی از خبرنگاران را به تندی و با کنایه داد. از او پرسیده شد که آیا سربلند است که سرمربی‌گری تیمی را به عهده گرفته که زن‌ها را سرکوب می‌کند؟ او در جواب از خبرنگار پرسید: «چقدر پول می‌دهد تا پاسخ‌اش را بگیرد.»
ملاقات کی‌روش و تیم ملی فوتبال با ابراهیم رئیسی در آستانه عزیمت به قطر و تصاویر کرنش بازیکنان، موجی از انتقاد و سرخوردگی نزد معترضان ایجاد کرد. سه‌شنبه بنر تبلیغاتی تیم ملی در پل جنت آباد به آتش کشیده شد. طراحی این بنر یک خطای ملیح نیز دارد و آن این که دو مرتبه شماره پنج و شش در تریکوی بازیکنان تکرار شده است.

علی‌ کریمی از دعوت فیفا خبر نداشت
علی کریمی در پیامی توییتری خبر داده که از سوی فدراسیون فوتبال قطر برای حضور در جام جهانی دعوت شده بود اما فدراسیون فوتبال ایران این دعوتنامه را از او پنهان کرده بود. او نوشته که از سوی مدیر برنامه‌هایش از ماوقع مطلع شده و ضمن سپاس از این دعوت آن را رد کرده است: «در حال حاضر برای من مسائل مهم‌تری از فوتبال وجود دارد و می‌خواهم در کنار هموطنانم و صدای آنها باشم.»

دادگاه انقلاب یک معترض دیگر را به اعدام محکوم کرد
قوه قضاییه از صدور حکم اعدام برای یکی دیگر از معترضان بازداشتی خبر داد. خبرگزاری میزان عصر سه‌شنبه ۲۴ آبان نوشت: «متهمی که با استفاده از سلاح سرد برای مردم ایجاد وحشت کرده بود و موتورسیکلت شهروندی را به آتش کشیده و با چاقو نیز فردی را مورد حمله قرار داده بود به اعدام محکوم شد.»
هویت این شهروند اعلام نشده و به گفته میزان، حکم بدوی و قابل تجدیدنظر است.
دو روز قبل دادگاه انقلاب، احکام بدوی شش تن از بازداشت شدگان را اعلام کرد و گفت، یکی از این متهمان با کیفرخواست محاربه به اعدام و پنج نفر دیگر به ۵ تا ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.
بیش از ۱۵هزار نفر در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران بازداشت شده‌اند و دستگاه قضایی دستور داده که پرونده‌ها و احکام سریعا رسیدگی و صادر شوند. تعجیل در صدور کیفرخواست‌ها، تلاشی برای مرعوب کردن معترضان ارزیابی می‌شود. سازمان ملل مقامات جمهوری اسلامی را به آزادی کلیه بازداشت شدگان و مختومه کردن پرونده‌هایشان فراخوانده است.
منابع: رادیو آلمان، بی بس سی و رادیو فردا