حملات پهپادی و موشکی سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواضع حزب دموکرات کردستان ایران، کوموله کردستان ایران و کوملە زحمتکشان کردستان را در عراق هدف حمله موشکی و پهپادی قرار داد. در پی این حملات دست کم یک تن کشته و ده تن زخمی شده‌اند. به گزارش شبکه تلویزیونی "رووداو" در اقلیم کردستان عراق، فرماندار منطقه "کویسنجق" از حمله موشکی به دفتر "حزب دموکرات کردستان ایران" در این منطقه در شمال اربیل در صبح روز دوشنبه ۲۳ آبان (۱۴ نوامبر) خبر داده است. منابع کرد همچنین گزارش داده‌اند که مقر "حزب کومله کردستان ایران" و "کوملە زحمتکشان کردستان" در منطقه "زرگویز" استان سلیمانیه نیز هدف حمله سه پهپاد قرار گرفته‌اند.

به گزارش رووداو مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق، حملات موشکی و پهپادی روز دوشنبه به مواضع احزاب کرد را محکوم کرده است.رویترز به نقل از یک مقام اقلیم کردستان عراق می‌نویسد که در این حمله موشکی یک تن کشته و۱۰ تن زخمی شده‌اند.در اطلاعیه،ای که "مرکز همکاری احزاب کوردستان ایران" منتشر کرده آمده است که حملات سپاه علاوه بر ویرانی و خسارت به منازل و ادارات باعث جان باختن دو نفر از اعضای احزاب کرد و مجروح‌شدن شماری دیگر شده است.
خبرگزاری تسنیم نیز در گزارشی با تأیید این حملات نوشته "حملات توپخانه‌ای و موشکی به مواضع گروه‌های تجزیه‌طلب مستقر در اقلیم کردستان از صبح ۲۳ آبان توسط سپاه پاسداران" از سر گرفته شده است. بر پایه این گزارش به مقر حزب دموکرات در "کویسنجق" با موشک و مقر "حزب کومله" با پهپاد حمله شده است.سپاه پاسداران دوم مهر ماه نیز مناطقی در اقلیم کردستان را هدف حمله توپخانه‌ای قرار داده بود. در آن زمان هم سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این حملات مواضع "گروهک‌های تروریستی و ضد ایرانی وابسته به استکبار جهانی" در اقلیم شمال عراق را هدف قرار داده است. خبرگزاری فارس هم به نقل از "منابع آگاه" این حمله‌ها را " پاسخ به حمایت شرورانه عناصر ضد انقلاب از اغتشاشات و اقدامات اراذل و اوباش و با هدف تنبیه و گوشمالی این گروهک‌ها" نامیده بود.
تسنیم می‌نویسد، حملات سپاه پاسداران به این مواضع از ۱۶ مهرماه متوقف شده بود.

"دستگیری ۱۰۰ تن از اعضای ضدانقلاب، دموکرات و کومله"
شهرهای استان کردستان در طول هفته‌های گذشته و در جریان اعتراضات گسترده مردمی در سراسر کشور به کشته شدن مهسا امینی، شدیدترین سرکوب را از سوی حکومت جمهوری اسلامی تجربه کرده‌اند.به موازات حملات امروز صبح سپاه پاسداران به مواضعی در اقلیم کردستان عراق، خبرگزاری ایسنا از دستگیری بیش از ۱۰۰ نفر از اعضای "ضدانقلاب، دموکرات و کومله" در جریان اعتراضات اخیر خبر داده است.فرمانده قرارگاه "حمزه سیدالشهدا" در مصاحبه با این خبرگزاری با اشاره به موقعیت مرزهای شمال غرب ایران، گفته است نیروهای این قرارگاه "در یک ماه گذشته مقدار قابل توجهی سلاح و مهمات از گروه‌هایی که دنبال انتقال سلاح به داخل کشور بودند را دستگیر و تجهیزاتی را که می‌خواستند به شهرهای عمقی بفرستند را توقیف کرده است."
محمدتقی اصانلو "گروه‌های ضد انقلابی در اقلیم یا عراق" را تهدیدی برای هر دو کشور دانسته و اضافه کرده مقامات جمهوری اسلامی در این باره با مسئولان و مقامات دولت مرکزی عراق و همچنین با مسئولان اقلیم کردستان عراق گفت‌وگو کرده‌اند.
جمهوری اسلامی بارها مقرها و محل استقرار احزاب کرد ایرانی را هدف حملە قرار دادە است. این احزاب بعد از سال ١٩٩٢ و شکل‌گیری اقلیم کردستان عراق و ترور رهبرانشان، کم کم از مواضع خود در مناطق مرزی پا پس کشیدند و در شهرهای این منطقه مستقر شدند. اما هیچ موقع به خلع سلاح تن ندادند.در چند سال گذشتە این احزاب برخی از نیروهای پیشمرگ خود را بار دیگر در ارتفاعات هم مرز با ایران مستقر کردەاند.برخی ناظران اما بر این باورند که جمهوری اسلامی ایران با حملات سنگین به مقرهای احزاب در اقلیم کردستان عراق و استقرار تجهیزات نظامی در مرزهای این منطقه درصدد جنگ با احزاب مسلح کرد است تا بتواند از این طریق توجهات به رویدادها و اعتراضات سراسری در ایران را منحرف کند