آغاز نهمین هفته اعتراضات با تظاهرات شبانه در تهران، خرم‌آباد، سنندج، و مهاباد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

تصاویر ویدئویی از شهر مهاباد، در استان آذربایجان غربی، حاکی است که معترضان جمعه شب در چند منطقه با روشن کردن آتش تعدادی از خیابان‌ها را مسدود کردند. معترضان در جریان تظاهرات شبانه خود در مهاباد، شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند. بوکان دیگر شهر کردنشین آذربایجان غربی نیز جمعه شب صحنه اعتراضات مردمی بود و شماری از معترضان با برپا کردن آتش اقدام به بستن برخی از خیابان‌ها کردند. آغاز نهمین هفته اعتراضات سراسری با تظاهرات شبانه در تهران، سردشت، خرم‌آباد، سنندج، و مهاباد

در آغاز نهمین هفته اعتراضات سراسری در ایران، عصر و شامگاه جمعه بیستم آبان ماه، مناطقی از تهران و شهرهای سردشت، خرم‌آباد، سنندج، مهاباد، سقز، سبزوار، صحنه تظاهرات و اعتراض‌های شبانه بود. در سردشت به دنبال کشته شدن یک جوان با تیرانداز ماموران، یک پایگاه بسیج به آتش کشیده شد.
شهر سردشت در آذربایجان غربی عصر و شامگاه جمعه 20 اسفند ماه به دنبال کشته شدن «هیمن حمزه» یکی از جوانان روستای «بیوران» در اثر شلیک نیروهای نظامی جمهوری اسلامی به صحنه اعتراضات شدید مردمی تبدیل شد.
در جریان این درگیری‌ها، یک خودروی نیروهای نظامی و همچنین پایگاه بسیج روستای بیوران نیز به آتش کشیده شد و سوخت.
به گزارش سایت حقوق بشری هه‌نگاو، پس از کشته شدن «هیمن حمزه»، جمعی از مردم نیز در اعتراض به کشته شدن این جوان، در مقابل فرمانداری سردشت تجمع کردند که با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی دست‌کم دو نفر از جمله آمین حمزه خواهر هیمن حمزه زخمی شدند.
تصاویر ویدئویی از ادامه اعتراض‌های شبانه در نازی آباد تهران در جمعه شب ۲۰ آبان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. معترضان در این تظاهرات شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.

ادامه خیزش مردمی و هشدار سازمان ملل نسبت بە اعدام مخالفان
براساس تصاویر منتشر شدە در ادامە خیزش مردمی جاری در ایران، معترضان به شیوەهای مختلف بە اعتراضات خود ادامه می‌دهند. در همین حال خبرها حاکی از آمادە شدن بستە تحریمی دیگری علیه مقامات جمهوری اسلامی، توسط اتحادیه اروپا است.
گزارش‌‌ها از ایران، حاکی از ادامه اعتراضات ضد حکومتی مردم در ایران است. بر ا‌‌ساس تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی مردم دستکم در شهرهای تهران، مهاباد، سردشت، سنندج، خاش و راسک تجمع‌های اعتراضی برگزار کردەاند.
در برخی دیگر از شهرها اعتراضات در شکل‌‌های دیگر، همچون شعارهای شبانه، بوق‌های ممتد، شعارنویسی و سوزاندن و رنگ‌پاشیدن بە مجسمە‌‌های شهری ادامه پیدا کردە است.
تصاویر منتشر شدە از مهاباد نشان می‌دهند کە مردم این شهر در چند محلە تجمع‌‌کردەاند و شعارهای "زن، زندگی، آزادی" و "مرگ بر دیکتاتور" سر دادەاند.
در چندین محلە تهران، مردم از بالای پشت بام و پشت پنجرەها شعارهای ضد حکومتی سر دادەاند. در برخی از تصاویر منتشر شدە، تهرانی‌ها شعارهای "مرگ بر اصل ولایت فقیه" و "بسیجی جیرە خور، آخرشە خوب بخور" سر دادەاند.
همچنین تصویری منتشر شدە کە دختری که با دامن و بدون روسری، وسط خیابان ولی‌عصر تهران قدم می‌زند. این اقدام او با واکنش مثبت راننده‌ها مواجه شدە است.