شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «لعنت بر خمینی» در زاهدان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

نماینده چابهار در مجلس ایران که هفته گذشته مانع اعتراضش شده بودند، خبر استعفای خود را رد کرد و آن را شایعه خواند. معین الدین سعیدی،‌ نماینده چابهار در مجلس ایران شایعات درباره استعفای خود را رد کرد و گفت: «انگیزه من برای دفاع از حق مردم به ویژه مردم حوزه انتخابیه نه تنها کم نشده، بلکه بیشترهم شده است.»آقای سعیدی روز ۱۵ آبان در جلسه علنی مجلس در حال صحبت درباره اعتراضات در سیستان و بلوچستان بود و از کشتن نمازگزاران در سیستان و بلوچستان «با گلوله جنگی» انتقاد می‌کرد که گروهی از سایر نمایندگان سعی کردند مانع صحبت او شوند.

در نهایت هم سخنان او ناتمام ماند و بلندگو او به درخواست یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس ایران قطع شد.در همان روز ۲۲۷ نماینده مجلس ایران در یک بیانیه خواهان «اعدام هر چه سریعتر معترضان محکوم به محاربه شدند»به گزارش ایسنا،‌ آقای سعیدی با رد شایعه استعفا گفت: «ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شده بخش‌هایی از یک سخنرانی انتخاباتی من در زمان تبلیغات انتخابات مجلس است و ارتباطی به اتفاقات اخیر ندارد و من بنایی برای استعفا ندارم.»

آزاده بیزارگیتی: کنار زنان و مردان آزادیخواه سرزمینم ایستاده‌ام
آزاده بیزارگیتی، مستندساز با انتشار عکسی از خود در اینستاگرام بدون پوشش سر نوشته است: «امروز به حکم انسانیت و شرافت، به حکم زن بودنم، به عنوان یک عضو کوچک سیاره زمین، ساکن ایران، کنار زنان و مردانی آزادی خواه سر زمین‌ام ایستاده‌ام که از مشروطیت تا اکنون فریاد آزادی خواهیشان را هیچ حاکمیتی به درستی نشنید».
او با در دست داشتن کاغدی که بر روی آن شعار «زن، زندگی، آزادی» نوشته شده است در پایان متنش آورده است: «به امید تحقق طنین پرشکوه و مهربان شعار «زن، زندگی، آزادی» در خیابان های شهرم.»

عفو بین الملل درخواست جهانی تعیین مکانیسم رسیدگی به جنایات اخیر در ایران را با بیش از یک میلیون امضا تحویل سازمان ملل داد
سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که یک درخواست بین‌المللی را برای «رسیدگی به جنایات جمهوری اسلامی» در پی سرکوب اعتراضات اخیر به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تحویل داده است.
این درخواست که بیش از یک میلیون نفر آن را امضا کردند از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته شده برای انجام تحقیقات و بررسی در جهت مسئول شناختن حکومت ایران برای ارتکاب جدیترین جنایات تحت قوانین بین‌المللی مکانیزمی تعیین کند.
عفو بین الملل میگوید که در این درخواست که بیش از یک میلیون نفر از ۲۲۰ کشور و منطقه جهان آن را امضا کردند از شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌خواهد که «یک مکانیزم مستقل بین المللی برای رسیدگی به جنایات جمهوری اسلامی تشکیل دهد.»
عفو بین الملل می‌گوید که حدود یک چهارم امضا کنندگان یعنی ۲۵۰ هزار و ۵۸۱ نفر از داخل ایران بودند.

ویدئوهای رسیده از ایران حاکی است که ماموران روز جمعه در مسیر و جاده منتهی به آرامگاه سام (سپهر) بیرانوند، از کشته‌شدگان اعتراضات کنونی، به معترضان حمله کردند. در برخی ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی صدای تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور نیز شنیده می‌شود.
سام بیرانوند، جوان معترض ۲۰ ساله‌ای بود که روز ۱۸ آبان در خرم‌آباد به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته شد. برخی منابع، او را ۱۸ ساله معرفی کرده‌اند.
همچنین گفته می‌شود که ماموران امنیتی پیکر او را بدون اطلاع خانواده‌اش شبانه در یکی از روستاهای اطراف خرم‌آباد به خاک سپردند.
اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۳ آبان در جلسه وزرای خارجه این نهاد، افزودن نام‌هایی تازه به فهرست تحریم‌های خود به دلیل سرکوب معترضان در ایران را بررسی می‌کند.
بنا بر متن پیش‌نویس این اقدام تازه اتحادیه اروپا که نسخه‌ای از آن به دست رادیو فردا رسیده است، اسامی ۲۸ شخص حقیقی و سه نهاد به فهرست تحریم‌ها افزوده خواهد شد.
متن پیش‌نویس نشان می‌دهد که بنیاد تعاون بسیج، شبکه خبری پرس‌ تی‌وی، و شرکتی در حوزه فناوری به نام «آروان کلود/ ابر آروان» در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت.
همچنین فهرست اسامی پیشنهادی حاکی است که چندین تن از فرماندهان ارشد انتظامی و سپاه پاسداران، در استان‌هایی که سرکوب معترضان بسیار شدید بوده، از جمله سیستان و بلوچستان، کردستان، مازندران و البرز در میان تحریم‌شدگان خواهند بود.
اتحادیه اروپا همچنین بنا دارد نام چهار فرد را که در بازداشت مهسا امینی دست داشتند به فهرست‌ تحریم‌های خود اضافه کند.
رادیو فرداو بی بی سی