۱۸ آبان: اعتراضات مردمی و طنین شعارهای شبانه علیه حکومت

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۱۹: اعتراضات مردمی امروز و نیز هنگام شب در محلات مختلف تهران از جمله هفت حوض، باغ فیض، سعادت آباد، ستارخان، صادقیه و پیامبر و در شهرهای دیگر همچون محلات مختلف زاهدان، شهرستان جم در بوشهر، قم، محلات مختلف سنندج، مشهد، رشت، اصفهان، محلات مختلف سقز، شاهین شهر، قهدریجان، شهر کرد، بوکان، اراک، مهاباد، گوهر دشت کرج، شهریار، شیراز و کرج جریان پیدا کرده است.

در زاهدان در شیرآباد مردم با روشن کردن آتش جاده را بستند. در شهرستان جم مردم به دفتر امام جمعه و در مشهد مردم به یک پایگاه بسیج کوکتل مولوتف پرتاب کردند و آنرا به آتش کشیدند. در این شهر مردم با پلاکاردهایی به خیابان آمده و و فریاد میزدند:" کردستان، زاهدان، چشم وچراغ ایران". در مهاباد مردم از بلندگوی مسجد شعارهای ضد حکومتی سر دادند. مرگ فایق مام‌قادری که شب ۲۱ مهر هدف تیراندازی اوباش بسیج قرار گرفت، و در هجدهم آبانماه در بیمارستان خمینی شهر ارومیه جان باخت، بر خشم و اعتراض مردم در مهاباد شدت داده است. در شهریار سرکوبگران حکومت بسوی دانش آموزان تیراندازی کردند. در قم یک زن معترض بادبادک‌هایی با شعار"زن زندگی آزادی" را هوا کرد و مورد تشویق مردم قرار گرفت. در شاهین‌شهر نیر امروز زن معترضی در همبستگی با مردم زاهدان و علیه کشتار حکومت با دستانی آغشته به رنگ قرمز و لباسی که روی آن زاهدان نقش بسته بود در وسط خیابان راه میرفت و مردم با زدن بوق های ممتد اعتراض او را همراهی و حمایت میکردند. همچنین در گوهردشت کرج نیز دختر جوانی بیاد زخمی شدن و به میله بستن خدانور لجعی در زاهدان که در هشتم مهرماه به قتل رسید، خود را بصورت نمادین به تیر چراغ برق بست. خدا نورجوانی بود ۲۲ ساله اهل شیر آباد زاهدان بود که یک بار در اعتراضات دستگیر شده و سرکوبگران حکومت او را به میلی ای بستند و بعدا آزاد شد. اما در اعتراضات بعدی به او گلوله شلیک کردند و او در اثر خون ریزی جان باخت. فیلم های رقص زیبای این جوان که در رسانه ها منتشر شده نشان از شور فراوان زندگی در اوست. از او بعنوان بی شناسنامه های سیستان و بلوچستان یاد میشود و امروز در یادبود چهلمین روز کشتار بیش از صد نفر در زاهدان که در شهرهای مختلف برگزار شد نام او برجسته بود.
دانشگاهها امروز نیز در تجمع و اعتراض بودند و یک محور مهم تظاهرات و تجمعات دانشجویان همبستگی با مردم زاهدان بود. اسامی دانشگاههایی که در تظاهرات بودند عبارتند از: دانشگاه هنر تهران، دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه هنر و معماری پارس، دانشگاه چمران شیراز، هنرهای زیبا دانشگاه تهران، دانشکده حقوق دانشگاه تهران، دانشگاه هنر تبریز، دانشگاه پلی‌تکنیک، و دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه تهران، علوم پزشکی بجنورد و دانشگاه کردستان که تعطیل کامل است.
در اعتراضات مردمی در کف خیابانها و در دانشگاهها امروز شعار داده میشد: " به دست چند تا مزدور کشته شده خدانور"، "از زاهدان تا تهران، اتحاد، اتحاد"، "آزادی،آزادی، آزادی"، "زن، زندگی،آزادی"، "مرگ بر دیکتاتور"، " زنده باد زاهدان"، " لعنت بر خمینی مرگ بر خامنه‌ای"، "داعشی کودک کش"، "مرگ بر اصل ولایت فقیه"، "هیز تویی هرزه تویی زن آزاده منم"، " همونی که...قاتل شاهچراغه"، " مرگ بر خامنه ای کودک کش، "از زاهدان تا تبریز صبر ما گشته لبریز"، "توپ تانک فشفشه آخوندباید گم بشه"، "نخبه‌هامونو کشتن، آخوند به‌جاش گذاشتن"، و "آبان ماه تابان، دیکتاتوری به پایان".
همانطور که قبلا گزارش کردیم امروز در شهرهای سنندج، سقز، بانه، مهاباد، زاهدان، تبریز و بوکان و نیز در کرمانشاه اعتصاب عمومی بود و بازار مبل ولیعصر تهران نیز در اعتصاب بود.
‏بیش از ۶۲۰ پزشک متخصص کودکان و رشته‌های وابسته به طب کودک در ایران با امضای بیانیه‌‌ای صدای اعتراض خود را به برخوردهای فیزیکی، توهین و تهدید کلامی، استرس‌های روانی و اجبار دانش‌آموزان به شرکت در برنامه‌های خاص هشدار دادند و خواستار توقف فوری آن شدند‌
آخرین خبر اینکه بازیکنان تیم ملی واترپلو هنگام پخش سرود جمهوری اسلامی است با آن همراهی نکردند و ساکت ماندند و به این شکل همبستگی خود را با اعتراضات مردمی اعلام کردند.
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۸ آبان ۱۴۰۱ُ، ۹ نوامبر۲۰۲۲

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۱۸
۱۸ آبان : ادامه اعتراض اخطاری و نمادین کارگران رسمی نفت
روز ۱۸ آبان کارگران رسمی نفت علیرغم فشارهای امنیتی بسیار و تهدیدات مکرر و در کنار آن دادن وعده های بی اساس از سوی مدیران، در اعتراض به عدم اجرای ماده ده قانون اختیارات نفت و عدم پاسخگویی به مطالبات معیشتی شان برای سومین روز به عتصاب وعدم دریافت سهمیه غذا ادامه دادند. این حرکت اعتراضی در سطحی گسترده در واحدهای عملیاتی از روز شانزده آبان آغاز شد و همچنان ادامه دارد. از جمله بنا بر گزارش منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از روز گذشته کارکنان پالایشگاه پنجم پارس جنوبی نیز به این اقدام اعتراضی پیوستند. طبق این گزارش اعتصاب غذای کارگران منطقه عملیاتی دالان وارد دومین روز و کارگران شرکت نفت و گاز اروندان، دکل های شرکت ملی حفاری و منطقه عملیاتی وارد سومین روز خود شده است. در این حرکت اعتراضی کارگران رسمی بعنوان یک هشدار از حضور در رستوران و گرفتن غذا اجتناب کردند و کارگران نوبتکار نیز غذا را به صورت کامل برگشت داده و از دیشب هیچ آمار غذایی رزرو نشده است. طبق خبر فقط رؤسا و مسئولین ادارات در رستوران حضور یافتند. شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت ضمن گزارش خبر بر گسترش اعتراض و اعتصاب های سراسری در همه بخش های صنعت نفت تاکید کرده است.
.اجرای ماده ده یک خواست فوری معیشتی کارگران رسمی نفت است که با اجرای آن حداقل دو میلیون به مزد هر کارگر اضافه میشود. همانطور که قبل هم گزارش کرده ایم کارگران رسمی نفت در بیانیه های قبلی خود نیز به فضای امنیتی محیط های کار و بساط چپاول و زورگویی پیمانکاران اعتراض دارند. اعتراض کارکنان رسمی نفت ادامه دارد و هم اکنون فضای اعتراض در میان کارگران نفت گسترده است.
علاوه بر نفت فضای اعتراض در میان کارگران ذوب آهن اصفهان نیز بالاست روز گذشته کارگران یکی از شرکت های این مجتمع دست به اعتصاب زدند. بنا بر خبرها کارگران مجتمع ذوب آهن و فولاد در تدارک اعتراضات گسترده هستند.
روز گذشته کارگران فولاد سرمد ابرکوه نیز در اعتراض به وضع بد معیشتی خود دست به اعتصاب زدند. شروع اعتصابات سراسری کارگری نقطه عطف مهمی در جنبش سرنگونی خواهد بود.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۸ آبان ۱۴۰۱ُ، ۹ نوامبر۲۰۲۲

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۱۷
۱۸ آبان : اعتراضات در چهلمین روز کشتار مردم زاهدان
امروز هجدهم آبان چهلمین روز قتل بیش از صد نفر از مردم معترض در شهر زاهدان است. به این مناسبت و در اعتراض به این جنایت وحشیانه فراخوانهایی برای تجمع در شهر زاهدان و دیگر شهرها داده شده است. به این مناسبت امروز در شهرهای سنندج، سقز، بانه، مهاباد، زاهدان، تبریز و بوکان اعتصاب عمومی است. بازار مبل ولیعصر تهران نیز در اعتصاب است. در شهرهای کردستان اعتصاب بازار بخشی جدایی ناپپذیری از اعتراضات مردمی در کف خیابان است. گزارشات تاکنونی نشان میدهد که تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف شروع شده است.
در سنندج مردم با راهبندان و بستن خیابانها و سر دادن شعارهایشان دست به تجمع زدند و در شهریار تجمع اولیه شکل گرفته است. امروز در دانشگاهها نیز مثل روزهای دیگر تجمعات اعتراضی شکل گرفته است و یک محور مهم آن همبستگی با مردم زاهدان و محکوم کردن کشتار وحشیانه زاهدان است. دانشگاههایی که تا کنون گزارشات تجمعات در آنها منتشر شده عبارتند از: دانشگاه هنر تهران، دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه هنر و معماری پارس، دانشگاه چمران شیراز، هنرهای زیبا دانشگاه تهران، دانشکده حقوق دانشگاه تهران، دانشگاه هنر تبریز، دانشگاه پلی‌تکنیک، و دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه تهران، علوم پزشکی بجنورد.
دانشجویان ترانه برابری و دیگر سرودهای اعتراضی را همخوانی میکنند و شعار میدهند:"مرگ بر دیکتاتور"، " آزادی، آزادی، آزادی"، "کشته شده خدانور، بدست چندتا مزدور، " از زاهدان تا تهران، اتحاد، اتحاد"،"نه نون داریم نه خونه، حجاب شده بهونه"، " ایران وضعش خرابه، ملا فکر حجابه"، " هیز تویی فتنه تویی مرد آزاده منم"، و " خامنه‌ای قاتله ولایتش باطله".
دانش آموزان یک نیروی فعال انقلابند. امروز در شهر قروه دانش آموزان به خیابان آمدند و شعارهای اعتراضی سر دادند. روز گذشته دانش آموزان در شهرهای کامیاران، شهرک نفت تهران، کرج، و گرگان با شعارهای ضد حکومتی تجمع و اعتراض داشتند. در شهر ری مدیر مدرسه به دانش آموزان دبیرستان فنی آرمینه مصلی نژاد حمله ور شد و دانش آموزان با خشم علیه او و حکومت شعار دادند و اعتراض کردند.
گرامیداشت یاد جانباختگان یک محور مهم اعتراضات مردمی است و به انقلاب ابعادی توده ای تر و اجتماعی تری داده است. برگزاری قدرتمند این مراسم ها پاسخ محکمی به عربده کشی ها و سرکوبگری های حکومت است. این اعتراضات در درون حکومت نیز شکاف ها را عمیق تر کرده است. از جمله جامعه مدرسین مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون سرباز نیز طی بیانیه ای تحت عنوان" فاجعه جمعه خونین خاش، نتیجه‌ی لگام گسیختگی افرادی است که با الفبای انسانیت نا آشنایند" جنایت وحشیانه حکومت در شهر خاش در سیزدهم آبانماه در سیستان و بلوچستان را محکوم کردند.
بنا بر برآوردهایی در طول ۵۵ روز انقلاب مردم در ۱۳۷ شهر مختلف تجمعات اعتراضی در خیابان‌ها یا دانشگاه‌ها برگزار کرده اند و مرتبا شهرهای جدید تری به اعتراضات می پیوندند. شعار دهی های شبانه نیز وسیعا جریان دارد. شب گذشته مثل شبهای دیگر مردم در مناطق مختلف تهران و برخی شهرستانها مردم به خیابانها آمدند و همچنین شعاردهی های شبانه از خانه ها و خیابانهای بسیاری طنین انداخته بود. شعار مرگ بر دیکتاتور وسیعا شنیده میشد. .

نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۸ آبان ۱۴۰۱ُ، ۹ نوامبر۲۰۲۲

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۱۴
۱۶ آبان : مراسم یادبود عرفان زمانی در سیاهکل، اعتراضات گسترده در دانشگاهها و در شهرهای مختلف و تجمع خانواده های بازداشت شدگان مقابل اوین
امروز شانزدهم آبان در سومین روز قتل عرفان زمانی جوان ۲۲ ساله در سیاهکل مراسمی برپا شد و علیرغم حضور وسیع نیروی انتظامی مردم با جنگ و گریز این مراسم را برگزار کردند و جمعیت زیادی در آن شرکت کردند و شعار دادند. نیروهای سرکوب بسوی جمعیت تیراندازی میکردند و مردم درگیر میشدند و با آنها مقابله میکردند. جمعیت شعار میدادند:"امسال سال خونه سید علی سرنگونه"، و "هریه نفر کشته شه هزار نفر پشتشه". عرفان زمانی شامگاه پنجشنبه، ۱۲ آبان در لاهیجان با شلیک مستقیم گلوله توسط سرکوبگران حکومت زخمی شد وبعلت ممانعت از انتقال پیکر زخمی او به بیمارستان، بعدا جانباخت. به همین مناسبت در لاهیجان نیز مردم بسیاری در خیابان بودند و تظاهرات کردند. مراسم یادبود جانباختگان به محل اعتراض وسیعتر مردم علیه حکومت جنایتکار اسلامی تبدیل شده است.
علاوه بر سیاهکل و لاهیجان امشب در محلات مختلف تهران از جمله صادقیه، قیطریه و در شهرهای دیگری همچون سقز، بوکان، سنندج، اردبیل و رشت مردم به خیابان آمده و در حال تظاهرات و اعتراضند و در عین حال شعار دهی های شبانه جریان دارد. در شهرهای سنندج، بوکان، سقز، اردبیل، کرمانشاه و مهاباد خیابانهای شهر به محل درگیری مردم با نیروهای سرکوب تبدیل شده است. مردم شعار زن، زندگی، آزادی سر میدهند. در این شهرها مردم آتش برپا کرده و رانندگان با بوق های ممتد همراهی خود را با تظاهرات ابراز میکنند. در صادقیه نیروی سرکوب اسب سوار علیه مردم گسیل شده اند.
در گزارش قبلی از اعتراضات گسترده در میان دانشجویان خبر دادیم. دانشگاههایی که امروز در آن ها تجمع و اعتراض بود عبارتند از: دانشگاه آزاد رشت، علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه تهران، دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، دانشکده شیمی دانشگاه شریف، دانشگاه نوشیروانی بابل، دانشکده برق و کامپیوتر بهشتی، پردیس شمالی دانشگاه تهران، دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، دانشکده‌های فنی، دانشگاه غیرانتفاعی ارشاد دماوند، دانشکده ادبیات علامه، دانشگاه پیام نور سقز، صنعتی ارومیه، و پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران. در این اعتراضات دانشجویان تجمع و تظاهرات کردند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند و ترانه برابری را همخوانی کردند و فریاد دانشجوی زندانی آزاد باید گردد را طنین انداز کردند.
امروز دانش آموزان در شمار زیاد در یوسف آباد و شهریار تهران، در مهرشهر کرج، بوکان، مهاباد، و سبزوار به خیابان آمدند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند.
بازداشت ها گسترده است. دانش آموزان نیز جزو دستگیر شدگان هستند. کانون صنفی فرهنگیان گیلانی طی بیانیه ای به تاریخ امروز در خصوص تعرض نیروهای امنیتی و لباس شخصی به حریم مدارس خواهان آزادی تمامی دانش آموزان و معلمان دستگیر شده و مختومه کردن پرونده های آنها شده است.
امروز همچنین شماری از خانواده های دستگیر شدگان اخیر با تجمع مقابل زندان اوین خواهان پاسخگویی درباره وضعیت عزیزان خود شدند. خانواده ها اعلام کرده اند به اعتراضات خود مقابل زندانها ادامه می دهند. یک عرصه مهم برای پیشروی انقلاب مبارزه برای آزادی دستگیر شدگان است. از تجمعات خانواده های بازداشت شدگان باید فعالانه پشتیبانی کرد و به آن پیوست. شعار زندانی سیاسی آزاد باید گردد را به شعار اعتراضات هر روزه تبدیل کنیم. با قدرت اعتراضات سراسری میتوان تمامی بازداشت شدگان را آزاد کرد.
بنا بر خبرهای دولتی ۲۲۷ نماینده نفر از نمایندگان جنایتکار جمهوری اسلامی برای بازداشت شدگان تقاضای اشد مجازات کرده اند. این روزها تهدیدات و رجز خوانی ها از جانب بخشهای مختلف حکومت شنیده میشود. دارند مزمزه میکنند که با معترضین چه کنند. پاسخ چنین هذیان گویی هایی را مردم در کف خیابان و با شعار هایی چون "هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه" میدهند و بر تداوم انقلاب خود تا نابودی حکومت پای میفشارند.
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ آبان ۱۴۰۱ُ، ۷ نوامبر۲۰۲۲
tel:00447435562462
tel:00447435562462