۲۲ آذر: تجمعات هزاران نفره و سراسری معلمان برگزار شد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: امروز ۲۲ آذر معلمان در پاسخ به فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان بدنبال دو روز اعتصاب و تحصن در مدارس برای پیگیری مطالبات خود دست به تجمعات سراسری زدند. این تجمعات در تهران در مقابل مجلس اسلامی و در مراکز استانها مقابل ادارات آموزش و پرورش و در شهرستانها و شهرستانها بر پا شده است. اعتصاب دو روز گذشته معلمان صدو پنجاه شهر را در بر گرفت و در ادامه آن امروز تجمعات بزرگ و با شکوهی در شهرهای مختلف برگزار شد. بنا بر گزارشات تا کنونی تجمعات این روز در ۲۷ استان و در بیش از ۶۰ شهر از جمله در این شهرها برگزار شده است.

تهران، کرج، گناوه، بندرعباس، سقز، مریوان، بوکان، یاسوج، دهدشت، کیلک، اهواز، ایذه، اندیمشک، بهبهان، رامهرمز، کرخه، شیراز، نورآباد ممسنی، علامرودشت، خرم اباد، ازنا، دورود، بابل، ساری، رشت، شهرکرد، لردگان، تبریز، اردبیل، زنجان، ارومیه، قم، یزد، سمنان، کرمان، قزوین، مشهد، گلپایگان، گرگان، آمل، همدان، ملایر، اراک، تاکستان، بیجار، کرمانشاه، اصفهان، سیران، گچساران، و نورآباد لرستان.
معلمان در تجمعات این روز با شعار مشکل ما حل نشه، مدرسه تعطیل میشه بر عزم خود به ادامه متحدانه اعتراضات تاکید کرده و اعلام کردند که اگر به مطالبات آنها پاسخ داده نشود در هفته های بعد به صورت گسترده تر و طولانی تر به اعتصاب و تجمع و تحصن دست خواهند زد. در تجمعات اعتراضی این روز در شهرهای مختلف جمعهای بزرگی از معلمان شرکت داشتند. از جمله در تجمع شیراز دهها هزار نفر شرکت داشتند و در تهران نیز تجمعی بزرگتر از دفعات قبل بر پا شد. در تهران نیروی انتظامی قصد یورش به صف معلمان را داشت که با فریاد بیشرف، بیشرف و هوشیاری معلمان عقب زده شد و تجمع ادامه یافت.
در مشهد علاوه بر معلمان شاغل و بازنشسته، بازنشستگان راه، بهداشت، راه‌آهن، کشاورزی، اداره خون و کارکنان بانک هم شرکت داشتند. در نورآباد لرستان صف بزرگی از معلمان تجمع و راهپیمایی کردند. در شیراز جمعیت بسیار بزرگ بود و با شعارهای معلم به پا خیز برای رفع تبعیض، معلم زندانی آزاد باید گردد فضای پرشوری از اعتراض را شاهد بودیم.
در سقز جمعیت بزرگی از معلمان در مقابل آموزش و پرورش تجمع کرده و با شعار "ما همه آمانج هستیم" اعتراض خود را به ضرب و شتم معلم معترض آمانج امینی و سرکوبگری های حکومت اعلام داشتند.
خواست محوری این تجمعات اجرای کامل رتبه بندی مشاغل برای معلمان شاغل و همسان سازی حقوقها برای معلمان شاغل و آزادی معلمان زندانی است. معلمان به بودجه اختصاصی دوازده و نیم میلیارد تومانی برای شش ماه اجرای طرح رتبه بندی اعتراض دارند و میگویند با این بودجه نهایتا رقمی بین یک تا ۳ میلیون به حقوق ها اضافه میشود و به هیچوجه جوابگوی خواست آنها نیست. خواست معلمان افزایش فوری حقوقها به بالای خط فقر ۱۲ میلیونی است.
شعارهای تجمعات امروز عبارت بودند از: "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "معلم داد بزن، حقتو فریاد بزن"، "معلم به پا خیز، برای رفع تبعیض"، "مشکل ما حل نشه، مدرسه تعطیل میشه"، "اجرای رتبه بندی حق مسلم ماست"، "یک اختلاس کم بشه، حقوق ما بس میشه"، "وعده زیاد شنیدیم، عدالتی ندیدیم"، و "اینهمه بیعدالتی، هرگز ندیده ملتی".
اعتراضات گسترده معلمان توجه کل جامعه را بخود جلب کرده است. حمایت دانش آموزان از معلمان با بنرهایی در پشتیبانی از خواستها و مبارزات آنها، در این دور از اعتراضات بسیار قابل توجه بود. اخبار این اعتراضات در گروههای مختلف مدیای اجتماعی وسیعا رسانه ای شده است. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نیز حمایت خود را از خواستها و مبارزات معلمان اعلام داشته است. بویژه دستگیری رسول بداقی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان اسلامشهر و نماینده این تشکل‌ در شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان در روز ۲۰ آذر با واکنش های اعتراضی بسیاری روبرو شده است. تشکلهای معلمان از شهرهای مختلف در محکومیت آن انزجار خود را اعلام کرده اند. شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان نیز طی بیانیه ای با اعلام اینکه معلمان مطالبه جو، مرعوب این برخوردها نخواهند شد بر ادامه اعتصاب در روز ۲۱ آذر و تجمع سراسری روز ۲۲ آذر تاکید کرد. معلمان با اعتصاب گسترده خود در روز ۲۱ آذر و تجمعات بزرگ امروز خود پاسخ محکمی به حکومت و دستگیری‌ها و تبعیضات دادند.
در سطح جهانی نیز چهار نهاد کارگری به اسامی سازمان مرکزی کارگران سوئد، ال او، سندیکای کارگران حمل و نقل سوئد، اتحادیه فلز سوئد، اتحادیه کمونال (شهرداریها)و اتحادیه سراسری معلمان سوئد دستگیری رسول بداقی را محکوم کرده و از خواستها و مبارزات معلمان در ایران اعلام حمایت کرده اند.
به مناسبت تجمع سراسری امروز ۲۲ آذر قطعنامه ای از سوی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی انتشار یافت که در بخشی از آن چنین آمده است:" ما امروز در اینجا جمع شده‌ایم که به مجلس هشدار دهیم اگر در جلسه روز سه‌شنبه، ۲۳ آذر، لایحه رتبه‌بندی، سرهم‌بندی گردد و همچنان همسان‌سازی بازنشستگان که بودجه آن قبلا پیش‌بینی شده به محاق رود به اعتراضات گسترده خود ادامه خواهیم داد. اگر نهادهای حاکمیتی و امنیتی گمان می‌کنند با بازداشت آقای رسول بداقی نماینده ریاست دوره‌ای شورای هماهنگی، با دادگاهی کردن آقای جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی و با ضرب و شتم آقای آمانج امینی و با در زندان نگه‌داشتن آقای محمدرضا رمضانزاده، آقای اسماعیل عبدی و آقای مهدی فتحی می‌توانند روند مطالبه‌گری را متوقف نمایند سخت در اشتباهند". شورای هماهنگی در این قطعنامه ضمن محکوم کردن پرونده سازی های امنیتی و اخراجها و احضار ها بر مختومه اعلام شدن پرونده های امنیتی تشکیل شده برای همه معلمان به عنوان یک مطالبه فوری تاکید کرده است.
شورای هماهنگی در قطعنامه خود همچنین بر اتحاد سراسری معلمان تاکید کرده و به مجلس هشدار میدهد که اگر طرح رتبه بندی مشاغل و همسان سازی حقوقها بطور کامل اجرایی نشود، اعتراضات آنان در ابعاد گسترده‌تر ادامه خواهد یافت.
آموزش رایگان و اجرایی کردن فوری آن در این ایام کرونایی با اختصاص اینترنت و تلفن هوشمند رایگان در اختیار همه دانش آموزان و معلمان و ارائه آموزش باکیفیت و رفع تبعیض در آموزش، درمان رایگان و داشتن حق مسکن، رفع مشکلات معلمان خرید خدمت، آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پیش دبستانی و معلمان حق التدریسی و استخدام آنها، پرداخت پاداش خدمت بازنشستگان، پرداخت حق التدریس معلمان، بازگشت به کار معلمان اخراجی، پایان دادن به اختلاس ها و شفافیت در چگونگی غارت صندوق ذخیره فرهنگیان و بازگشت منابع به آن از دیگر مطالبات اعلام شده معلمان در قطعنامه ها و بیانیه های اعتراضی شان بوده است.
امروز معلمان به صدای اعتراض کل جامعه علیه فقر، تبعیض، نابرابری، اختلاسها و دزدی ها و سرکوبگری های حکومت تبدیل شده اند. معلمان با جلو آوردن خواست تحصیل رایگان برای همه کودکان فریاد اعتراض جامعه را به اینهمه بی تامینی بلند کرده‌اند. حزب کمونیست کارگری دستگیری رسول بداقی و تعرض به معلمان را قاطعانه محکوم میکند و از خواستها و مبارات آنها اعلام حمایت و پشتیبانی میکند. معلمان زندانی باید فورا آزاد شوند. معلمان شایسته وسیع‌ترین حمایتها هستند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۲ آذر ۱۴۰۰ ، ۱۳ دسامبر ۲۰۲۱