تجمع کلاه زردها مقابل سازمان امور استخدامی/ طرح طبقه‌بندیِ ما سال‌ها معطل مانده است!

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 امروز (دوم دیماه) رسانه‌های ایران از برگزاری تجمع اعتراضی «کلاه زردها» در مقابل سازمان امور استخدامی کشور بخاطر معطل ماندن طرح طبقه‌بندی مشاغل خبر داده‌اند. به گزارش خبرگزاریها، جمعی از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق سراسر کشور در اقدامی هماهنگ مقابل سازمان امور استخدامی تجمع کردند. این افراد به دنبال این تجمع اعتراضی خواستار تصویب و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند چرا که به گفته آنها این طرح از سال ۹۹ در سازمان امور استخدامی معطل مانده است و به تصویب نمی‌رسد. بنابر اعلام تجمع کنندگان عدم تصویب این طرح موجب شده تا ۹ هزار کارگر وزارتخانه نیرو و برق مناطق کشور بلاتکلیف بمانند.

پرداخت حقوق معادل مدرک سیکل به افراد دارای لیسانس و بالاتر نیز از نتایج این تصویب نشدن این طرح است.

اعتراض به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل یکی از رخدادهای کارگری در شهرهای مختلف است به‌طوری‌که ۲۰ آذر ماه کارگران ابنیه فنی دورود نیز در اعتراض به این موضوع اعتراض کردند.

کارگران ذوب آهن اصفهان نیز در اعتراض به این موضوع و همچنین در اعتراض به وضعیتِ حقوق و دستمزد در روزهای یازدهم و دوازدهم آذرماه دست به تجمع اعتراضی و اعتصاب زدند.

بررسی گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ای ایران نشان می‌دهد که کارکنان شرکت نورد و لوله اهواز نیز پنجم آذرماه در اعتراض به اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل و میزان کم حقوق و مزایای خود مقابل این شرکت تجمع کردند.

براساس طرح طبقه بندی مشاغل، باید کارکنان با رعایت شرایط احراز پیش بینی شده در شناسنامه شغلی از گروه و مزد شغل و مزد سنوات برخوردار شوند.

بر اساس این طرح برای ساده‌ترین کار ضریب یک در نظر گرفته می‌شود و شغل‌ها با توجه به پیچیدگی و مهارت‌های مورد نیاز ضرایب بیشتری می‌گیرند.

همچنین هرچه سابقه فرد بیشتر شود گروه شغلی او بالاتر می‌رود که یعنی نسبت به حقوق ساده‌ترین کار باید درصد بیشتری حقوق بگیرد.

در سالیان اخیر، اعتراض‌های کارگران در مناطق مختلف ایران، از جمله از طریق اعتصاب، تجمع و راهپیمایی گسترش یافته است. در این ارتباط، حکومت تلاش کرده است تا با تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی مانع این اعتراض‌ها شود ولی این برخوردها موفقیتی برای حکومت نداشته است.

با گسترش اعتراضات معیشتی در ایران شماری از اقتصاددانان از جمله مسعود نیلی، داوود سوری، و زهرا کاویانی از شیوه حکمرانی اقتصادی جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته انتقاد کردند و آن را موجب افزایش جمعیت زیر خط فقر در ایران دانستند.

همچنین، فرشاد مومنی، اقتصاددان، با تکیه بر «داده‌های رسمی» گفته تقریبا یک نفر از هر سه ایرانی «به معنای مطلق، فقیر» است و برای نخستین بار در ۱۰۰ سال گذشته، در زمان کمتر از سه سال، جمعیت فقیر ایران دو برابر می‌شود.


تجمع اپراتورهای پستهای برق فشارقوی شرکتهای برق منطقه ای درب سازمان استخدامی کشور
 امروز شنبه ۲ دیماه ۱۴۰۲ تعدادی از اپراتورهای پستهای برق فشارقوی شرکتهای برق منطقه ای با تجمع درب سازمان اداری و استخدامی کشور خواستار اجرای طرح طبقه بندی مشاغل کارگری شدند.

در متن منتشر شده از سوی اپراتورها آمده است : مطابق تبصره ۱ بند ۴ تصویب نامه هیئت وزیران مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ که اعلام میدارد که طرح طبقه بندی مشاغل تخصصی کارگران تابع قانون کار دستگاه های اجرایی تا پایان خرداد ماه سال جاری در شورای حقوق و دستمزد تصویب گردد و *تخصصی بودن شغل اپراتور پست برق در وزارت نیرو* همچنین *اعلام تایید و بلامانع بودن* شغل اپراتور پست برق جهت طرح حقوق و دستمزد ایشان در شورای حقوق و دستمزد توسط سازمان اداری و استخدامی کشور طی نامه شماره ۲۹۴۹۴ مورخ ۱۴۰۲/۰۴/۰۳ بارها کتبا و شفاها طی جلسات مختلف مقرر گردیده بود که طرح طبقه بندی مشاغل مذکور در شورای حقوق و دستمزد قرار گیرد *اما تا کنون متاسفانه سازمان اداری و استخدامی کشور تلاش صادقانه ای جهت تحقق تبصره ۱ بند ۴ تصویب نامه هیئت وزیران مورخ ۱۴۰۲/۰۱/۱۵ انجام نداده و موضوع با ارسال و دریافت نامه های متعدد در حال پاس کاری اداری می باشد.

به همین منظور باتوجه به عدم تمکین به قانون و بدیهی ترین خواسته اپراتورهای پستهای برق فشارقوی سراسر کشور که همانا
۱-عدم تطابق عنوان شغلی کنونی با عنوان شغلی درج شده در حکم کارگزینی
۲-عدم تطابق مدرک تحصیلی احراز شغل اپراتور پست برق(کارشناسی و بالاتر) با مدرک تحصیلی احراز شغل مراقب پست(پایان دوره راهنمایی یا سیکل)
۳-عدم تطابق شرح وظایف اپراتوری پستهای فشارقوی برق با شرح وظایف مراقب پست مندرج در طرح طبقه بندی مشاغل کنونی

در راستای تصویب طرح بازنگری شده طبقه بندی و ارزشیابی شغل اپراتور پست برق روز شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۰۲ جلوی درب سازمان اداری و استخدامی کشور گردهم آمدند .

 

تجمع کلاه زردها مقابل سازمان امور استخدامی/ طرح طبقه‌بندیِ ما سال‌ها معطل مانده است!
اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق، خواستار تصویب و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند؛ طرحی که از سال ۹۹ در سازمان امور استخدامی معطل مانده است و به تصویب نمی‌رسد.

یکی از اپراتورها می‌گوید: هر دفعه به یک بهانه‌ای تصویب طرح طبقه بندی را عقب می‌اندازند؛ ۹ هزار کارگر وزارتخانه نیرو و برق مناطق کشور سال‌هاست پادرهوا مانده‌اند؛ در حالیکه همه‌ی اینها مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر دارند ولی متاسفانه حقوق سیکل را می‌گیرند.

به گفته وی، بایستی قانون کار در رابطه با اپراتورها که کارگر دائم وزارت نیرو هستند، اجرایی شود.

 

دوم دی 1402