تجمعات بازنشستگان مخابرات، تامین اجتماعی، فولاد و چند خبر اعتراضی دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: ننگ بر این بندگی، زنده باد زندگی! اعتراضات در میان بخش های مختلف بازنشستگان گسترده است. در برخی شهرها تجمعات مشترک بخشهای مختلف بازنشستگان قابل توجه است. اعتراض بازنشستگان به حقوقهای نازل، به فقر و بی تامینی، به اختلاسها و بساط سرکوبگری های حکومت و برای داشتن یک زندگی انسانی است. امروز ۲۴ اردیبهشت بازنشستگان مخابرات در شهرهای مختلف تجمع کرده و در شهرهایی راهپیمایی کردند.

این تجمعات در شهرهایی چون تبریز، اراک، سنندج،  مریوان، اهواز، رشت، کرمانشاه و اصفهان  برگزار شدند. در این روز بازنشستگان مخابرات شعار میدادند: " بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن"، "بازنشسته می میرد، ذلت نمی پذیرد"، "مشکل ما حل نشه، دوشنبه ها می آییم"،"یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، و "منزلت، معیشت، حق مسلم ماست".
اجرایی نشدن آیین‌نامه‌ی سال ۸۹، تاخیر در پرداختِ هزینه‌های درمانی توسط بیمه‌ی طرف قرارداد مخابرات و تاخیر در پرداختِ جیره‌ی غیرنقدی از مهم‌ترین موارد مورد اعتراض این بازنشستگان است. 
روز گذشته نیز بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای تهران، شوش، اهواز، اراک و کرمانشاه و فولاد در اهواز و اصفهان تجمع کردند. در کرمانشاه بازنشستگان مخابرات و بهداشت و درمان  نیز شرکت داشتند و شعار می دادند : "اتحاد ، اتحاد، علیه فقرو فساد"، "ما همه با هم هستیم"، "تاحق خود نگیریم از پا نمی نشینیم"، "آقازاده آمریکاس، تورمش مال ماست"، "کارگر زندانی آزاد باید گردد"، "معلم زندانی آزاد باید گردد"، "ننگ بر این بندگی، زنده باد زندگی!"  و "فولادی کشوری تامینی اتحاد".
در اراک بازنشستگان علیرغم تهدیدات امنیتی و احضار برخی از بازنشستگان و فشار  آوردن بر روی آنان برای اینکه تجمع نکنند، جمعیتی شصت نفره گرد آمدند و با سردادن سرود زیر بار ستم نمیکنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادگی کل بساط توحش و بردگی حاکم را  به چالش کشیدند. 
بنا به یک خبر دیگر امروز ۲۴ اردیبهشت پرستاران و کمک پرستاران شهرستان فسا نیز در مقابل فرمانداری تجمع و اعتراض کردند. فشار سنگین کاری و اضافه کاریهای اجباری، سطح نازل حقوقها و عدم پرداخت تعرفه و تبعیض در پرداختها، سطح پایین استاندارد بهداشتی در مرکز درمانی  از جمله موضوعات اعتراضی پرستاران است. 
دستفروشان نیز در سنندج در روز گذشته در اعتراض به تصمیمات شهرداری مبنی بر ممنوع شدن کار و فعالیتشان تجمع کردند. دستفروشان بخشی از کارگران بیکار هستند که با اندوخته ای بسیار ناچیز ناگزیر به این کار شده اند تا لقمه نانی بدست آورند و همواره مورد تعرض سرکوبگران شهرداری قرار دارند. همه کارگران بیکار و بدون در آمد و یا کم درآمد باید از حقوق ماهانه  متناسب با نرخ واقعی سبد معیشتی که به گفته خود حکومتیان بالای ۳۵ میلیون تومان در ماه است برخوردار باشند.
آخرین خبر اینکه در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت جمعی از کارگران ارکان ثالث شاغل در نفت و گاز در اعتراض به بی پاسخ ماندن مطالباتشان مقابل وزارت نفت تجمع داشتند. اعتراض این کارگران به مصوب نشدن طرح ساماندهی و تبعیض در پرداخت حقوقها در برابر کار یکسان و عدم تعلق برخی خدمات رفاهی از جمله بن کارت است که به همکاران رسمی شان تعلق میگیرد. کارگران ارکان ثالث بارها در رابطه با این موضوعات تجمع و اعتراض داشته اند و یک مطالبه مهم آنها حذف پیمانکاران است.  
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۳ مه   ۲۰۲۴

 

 


دفاع معلمان از محمد رسول اف، اعتصاب کارکنان برق اراک، و پرستاران کرج 
- جمعی از معلمان سراسر کشور طی بیانیه ای حکم وحشیانه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی علیه محمد رسول اف کارگردان محبوب و مردمی، و معلمی که کار خود را با آموزش خواندن و نوشتن به زندانی ها در شیراز آغاز کرد ، محکوم کردند.  محمد رسول اف به اتهام "اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور" که مصداقش "امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و‌ مستند" است به هشت سال حبس، شلاق، و توقیف اموال محکوم شده است. در بخشی از بیانیه معلمان چنین آمده است:" با احکام ناعادلانه و بی اعتبار، زنجیرهای استبدادتان را بر گردن هنر آویخته اید  و سینما را هم به مسلخ برده اید.... او را به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» که مصداقش «امضای بیانیه‌ها و ساخت فیلم و‌ مستند» است به هشت سال حبس، شلاق، توقیف اموال، برای ایستادنش در جای درست تاریخ و استواری اش در همراهی با مردم و حمایتش از جنبش زن زندگی آزادی محکوم کرده اید. در این بیانیه معلمان خواستار لغو این حکم ظالمانه شده و مینویسند:" محمد رسول‌اف کارگردان عرصه واقعی زندگی است کارش از جنس تفاوت و تیز بین به زمانه خود است او نتوانست نسبت به نابرابری‌ها و فروپاشی اخلاقیات و درد ورنج هم وطنش و تحقیر آموزش و پرورش که پایه و اساس ترقی هر کشور است بی تفاوت باشد....ما جمعی از معلمان ایران در محکومیت حکم قرون وسطایی و ظالمانه بر علیه این کارگردان مردمی و خوش فکر، که جسارتش در فیلم هایش بر کسی پوشیده نیست حمایت قاطعانه خود را اعلام می کنیم و خواستار لغو این احکام ظالمانه هستیم".
حزب کمونیست کارگری حکم شنیع زندان و شلاق و مصادره اموال علیه محمد رسول اف کارگران محبوب را شدیدا محکوم میکند و تمام معلمان و همه بخشهای مردم را فرا میخواند که نسبت به این حکم اعتراض و ابراز انزجار کنند.
- بیش از یک هفته از اعتصاب غذای کارکنان نیروگاه برق حرارتی استراتژیک اراک و خودداری آنها از گرفتن غذای شرکت در اعتراض به تعویق پرداخت مطالبات مزدی شان میگذرد. کارگران اعلام کرده اند که اگر پاسخ نگیرند دست ا زکار خواهند کشید.
- امروز بیست و دوم اردیبهشت ماه پرستاران اتاق عمل بیمارستان مدنی کرج در اعتراض به اضافه کاری های اجباری، فشار سنگین کاری و سطح نازل حقوقها دست به اعتصاب زدند.این پرستاران اعلام کرده اند که به جز عمل های اورژانسی سر عمل نمی روند. اعتراضات بر سر این موضوعات در میان پرستاران گسترده است.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳، ۱۱ مه   ۲۰۲۴

 

 


از خوزستان چه خبر؟
اخبار هفته: واحد خوزستان کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری
۱۵ تا ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۲۱ اردیبهشت 
- علی محمدی مدیر منفور گروه ملی فولاد اهواز زیر فشار اعتراضات کارگران برکنار شد. برکناری وی و مدیران فاسد یک خواست مهم کارگران در اعتراضاتشان بوده است. یک خواست فوری کارگران اکنون بازگشت به کار همکاران اخراجی شان است.
۲۰اردیبهشت 
- کارگران پیمانی اخراجیِ مخابرات خوزستان خواستار بازگشت به کارشان هستند. رای بازگشت به کار آنها دو سال پیش داده شده است ، اما همچنان بلاتکلیفند. زیر فشار اعتراض کارگران فرمااندار اهواز اخیرا در نامه ای به مدیر کل سیاسی استان خوزستن بر رسیدگی به موضوع بازگشت به کار این کارگرن تاکید کرده است. کارگران اخراجی میگویند اگر جواب نگیرند به اعتراضاتشان ادامه میدهند. 
۱۹ اردیبهشت
- با وجود گذشت نزدیک به یک ماه از دستگیری امان جلالی‌نژاد،  معلم اهل زاهدان و ساکن اهواز تاکنون هیچ خبری از سرنوشت وی در دسترس نیست. او در تاریخ بیستم فروردین ماه دستگیر شد. بنا بر خبر ها پدر و مادر وی در چند نوبت جهت ملاقات وی به اهواز رفته اند ما تا کنون موفق به دیدار فرزندشان نشده و نگراه حال وی هستند. 
-کشاورزان گندم کار در خوزستان صدای اعتراضشان بلند شده است. به گفته آنها بیست روز از تحویل گندم به سیلو میگذرد، اما  ريالي به آنها پرداخت نشده است. 
-  زنان مزدور گشت ارشاد در دانشگاه چمران اهواز به‌ بهانه پوشش برای دانشجویان ایجاد مزاحمت می‌کنند. حجاب در این دانشگاه نیز همچون کل جامعه به یک عرصه نبرد  با حکومت تبدیل شده است.
۱۸ اردیبهشت
- متقاضیان "مسکن ملی"، پروژه ی «فرهنگ شهر» در اعتراض به کارکرد مدیران کلاهبردار و فاسد "ستاد اجرایی فرمان امام"، که سال هاست پول آنان را گرفته و خانه ای تحویل نداده اند و پول هایی بیشتر از بهای توافق شده طلب می کنند، در برابر مرکز صداوسیمای استان خوزستان دست به تجمع زدند.
- جمعی از بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در اهواز در ادامه اعتراضات سراسری هفتگی خود و برای پیگیری مطالباتشان تجمع و اعتراض کردند. بازنشستگان شعار میدادند:"ایران را غارت کردند، ما را بیچاره کردند"، "فقر و فساد همین جاست، آقازاده امریکاست"، "تورم، گرانی، بلای جان مردم"، و "معیشت، منزلت، حق مسلم ماست".  
۱۷ اردیبهشت
در ادامه تجمعات سراسری روزهای دوشنبه بازنشستگان، در این روز شماری از بازنشستگان مخابرات در شهر اهواز در اعتراض به فقر و بی تامینی و اختلاسها و برای پیگیری مطالبات خود در مقابل ساختمان مخابرات در این شهر تجمع کردند.
- مریم زلکی از بازنشستگان دستگیر شده در یازدهم اردیبهشت ماه در اهواز، همچنان در زندان بسر میبرد.  مریم زلگی  باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شود.
۱۶ اردیبهشت
در ادامه تجمعات سراسری یکشنبه های اعتراضی، بازنشستگان تامین اجتماعی از شهرهای کرخه، هفت تپه و شوش برای پیگیری مطالباتشان در کنار هم در شوش تجمع کردند. اعتراض این بازنشستگان به  فقر و بی تامینی و علیه  جنگ حکومت علیه زنان و سرکوبگریهایش است. در این حرکت اعتراض بازنشستگان با در دست داشتن بنرهایی مبنی بر نداشتن بیمارستان، تفریحگاه، اشتغال و امنیت صدای اعتراض خود را بلند کردند.  شهر شوش با ۳۵۰ هزار جمعیت فقط یک بیمارستان دارد  که در دهه ۵۰ ساخته شده و  فرسوده و فاقد امکانات است وحتی سی تی اسکن وام ار آی هم ندارد. در این حرکت اعتراضی بازنشستگان از جمله شعار میدادند:" حجاب حجاب شعارشون، دروغ و دزدی کارشون"، "تورم اسفبار حاکم شده تو بازار"، "فقط کف خیابان بدست میاد حقمون". در این استان در همین روز بازنشستگان تامین اجتماعی در شهر اهواز نیز تجمع داشتند.  آنها شعار میدادند:"معلم زندانی آزاد باید گردد"،"کارگر زندانی، آزاد باید گردد"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، و "روسری را رها کن فکری بحال ما کن".
- با خبر شدیم که کارگران کاغذ سازی پارس پس از دو هفته اعتراض طی نشستی با مدیریت عقب نشینی هایی را تحمیل کرده و موقتا سر کار بازگشستند. اعتراض این کارگران به وضع بلاتکلیف شرکت و خطر از دست دادن کارشان و سطح نازل حقوقها بود.
۱۵ اردیبهشت
- دادگاه انقلاب  اهواز حسین فرج‌الله  (ابو عرفان) نویسنده، کارشناس آثار باستانی و فعال فرهنگی- اجتماعی  را به  پنج سال زندان محکوم کرده است.
- رضا عرب‌پور، از بازداشت شدگان انقلاب زن زندگی آزادی در شهر ایذه، علیرغم گذشت هجده ماه از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان شیبان اهواز بسرمی‌برد.
واحد خوزستان- کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری 
۲۲ اردیبهشت  ۱۴۰۳، ۱۱ مه  ۲۰۲۴