اخباروگزارش های کارگری  25  مرداد ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- خودکشی کارگر پالایشگاه  آبادان بدلیل اخراج از کار - تجمع اعتراضی کارگران معدن کوشک نسبت به عدم اجرای توافقنامه 16 بندی سال 1391 مقابل فرمانداری بافق - اعتصاب وتجمع کارگران پروژه ای پتروپالایش نگراندیش بندرعباس در ورودی کارگاه دراعتراض به عدم پرداخت حقوق -  در سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)بازنشستگان استان فارس مقابل صندوق بازنشستگی کشوری درشیراز و استان یزد مقابل استانداری تجمع کردند.


- قطع کردن آب کارخانه آب معدنی داماش توسط اهالی منطقه داماش دراعتراض به بی آبی
بدلیل بی‌توجهی مسوولان اهالی قصد دارند مقابل فرمانداری رودبارتجمع کنند
- تجمع اعتراضی کشاورزان گوجه کار در کرمانشاه
- بازداشت و آزادی خانواده‌ی کومار درافتاده
- یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت به فعالان حقوق زنان در گیلان وبازداشت دستکم 9 نفر
- مخالفت دادستانی با مرخصی درمانی اسماعیل عبدی
- آزادی موقت نازیلا معروفیان از زندان قرچک ورامین
*******
*خودکشی کارگر پالایشگاه  آبادان بدلیل اخراج از کار
روز چهارشنبه 25 مرداد،یک کارگر 35 ساله اورهال پالایشگاه  آبادان بنام محمدعلی حمودی  بدلیل اخراج از کاربا حلق آویزکردن خود درحیاط خانه اش واقع در منطقه سیکلین آبادان به زندگیش خاتمه داد.
*تجمع اعتراضی کارگران معدن کوشک نسبت به عدم اجرای توافقنامه 16 بندی سال 1391 مقابل فرمانداری بافق
روزچهارشنبه 25 مرداد، کارگران معدن کوشک برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم اجرای توافقنامه 16 بندی سال 1391 مقابل فرمانداری شهرستان بافق دراستان کرمان تجمع کردند.
 
کارگران معدن کوشک در اعتراض به عملی نشدن توافقنامه شانزده بندی مقابل فرمانداری بافق تجمع کردند.
این کارگران به مشکلات متعدد به وجود آمده به علت عملی نشدن توافقنامه شانزده بندی این معدن اعتراض دارند.
برپایه گزارش رسانه ای شده،بند‌های این توافقنامه شامل موارد متعدد از جمله پرداخت مسئولیت اجتماعی این معدن، مدیرمجتمع بومی، راه اندازی یک واحد 80هزار تنی کنسانتره، جذب نیرو‌های متخصص از شهرستان بافق، مشارکت در مباحث زیرساختی، آموزشی، ورزشی و...، احداث و تکمیل سوله ورزشی، بهسازی کامل محوطه و جاده‌های داخل معدن و محدوده آن، تجهیز کامل خانه بهداشت، استفاده از سرویس‌های ایاب و ذهاب با معاینه فنی معتبر و.... است.
*اعتصاب وتجمع کارگران پروژه ای پتروپالایش نگراندیش بندرعباس در ورودی کارگاه دراعتراض به عدم پرداخت حقوق
روزسه شنبه 24 مرداد، کارگران پروژه ای پتروپالایش نگراندیش بندرعباس(شرکت کاوشگران عصر نفت)دراعتراض به عدم پرداخت دست از کارکشیدن وبا تجمع در ورودی کارگاه وبستن مسیرتردد خشمشان را بنمایش گذاشتند.
 *در سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)بازنشستگان استان فارس مقابل صندوق بازنشستگی کشوری درشیراز و استان یزد مقابل استانداری تجمع کردند.
تصویری ازشیراز:
 
*قطع کردن آب کارخانه آب معدنی داماش توسط اهالی منطقه داماش دراعتراض به بی آبی
بدلیل بی‌توجهی مسوولان اهالی قصد دارند مقابل فرمانداری رودبارتجمع کنند
اهالی منطقه داماش برای اعتراض به بی آبی آب کارخانه آب معدنی داماش را قطع کردند واعلام کردند بدلیل بی‌توجهی مسوولان قصد دارند مقابل فرمانداری رودبارتجمع کنند.
 مقابل فرمانداری شهرستان رودباردراستان گیلان تجمع کردند وبدلیل بی‌توجهی مسوولان به مشکلشان آب کارخانه آب معدنی داماش راقطع کردند.
براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ25 مرداد،بدنبال قطعی مکرر آب روستای داماش که بدلیل موقعیت جغرافیایی یکی از قطب‌های گردشگری و میزبانی توریست در استان گیلان است و افزایش تنش‌های اجتماعی ناشی از کم‌آبی و بی‌آبی که یکی از دلایل آن برداشت غیرقانونی کارخانه از منابع آبی روستاست، اهالی تصمیم به قطع جریان آب و در صورت عدم توجه مسوولان ذیربط، برگزاری تجمع در برابر فرمانداری شهرستان رودبار گرفته‌اند.
اهالی روستا معتقدند با وجود پیگیری‌های مستمر مشکل کم‌آبی توسط اعضای شورای روستا و همچنین دهیاری، اقدام موثر و قابل قبولی در جهت حل این مشکل به عمل نیامده است.
به گفته مسوولان محلی و به اذعان مردم منطقه این بی‌توجهی مسوولان موجب شده تا کارخانه آب معدنی داماش بدون توجه به وضعیت روستا و همچنین با زیر پاگذاشتن قراردادهای قبلی خود با آب منطقه‌ای گیلان که البته تاریخ این قرارداد نیز منقضی شده در غیبت نظارت این نهاد حاکمیتی، بر تخلفات خود اصرار ورزیده و روستا را با بحران کم‌آبی و بی‌آبی مواجه نماید.
براساس گزارش‌های دریافتی از آنجا که موضوع کم آبی و عدم مدیریت صحیح منابع آبی موجود، باعث قطع آب در برخی نقاط دیگر شهرستان رودبار نیز شده است، مردم این مناطق نیز برای برگزاری تجمع در برابر فرمانداری رودبار به عنوان اولین قدم برای رساندن مشکلاتشان به گوش مسوولان ذیربط اعلام آمادگی کرده‌اند.
*تجمع اعتراضی کشاورزان گوجه کار در کرمانشاه
روزچهارشنبه25 مرداد،کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری با انتشار عکس زیر نوشت:
شرکت روژین تاک نرخ تحویلی گوجه فرنگی سال جدید را ۳۴۰۰ تومان اعلام کرده که 400 تومان نسبت به سال گذشته کمتر است این درحالیست که این شرکت همین چند وقت پیش گوجه خوزستان را با نرخ ۴۷۰۰ تومان خرید کرده است.
 
*بازداشت و آزادی خانواده‌ی کومار درافتاده
امروز چهارشنبه ۲۵ مرداد ماه ۱۴۰۲، روز تولد کومار درافتاده کومار درافتاده، کودک ۱۶ ساله‌ی پیرانشهری در جریان اعتراضات ۸ آبان ۱۴۰۱ در کمربندی پیرانشهر از فاصله نزدیک به او شلیک و بە قتل حکومتی رسید. 
براساس گزارشات منتشر شده، امروز خانواده کومار در حالیکه راهی مزار فرزندشان بودند بازداشت و ساعاتی بعد آزاد شدند. ماموران امنیتی خانواده را مجبور کردند که لباس کردی خود را که برای حضور بر سر مزار فرزندشان پوشیده بودند از تن در آورند. مادر کومار به دلیل تهدید نیروهای حکومتی با اسلحه دچار حمله عصبی شده و پس از آزادی به بیمارستان منتقل شده است. مأموران امنیتی روز ۲۱ مرداد ۱۴۰۲، پدر کومار را تهدید کرده بودند که برای تولد فرزندش مراسم نگیرد، اما پدر او اقدام به برگزاری مراسم کرد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت به فعالان حقوق زنان در گیلان وبازداشت دستکم 9 نفر
روز چهارشنبه 25 مرداد، نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت به منازل فعالان حقوق زنان در گیلان یورش آوردند و دستکم 9 نفرشان به اسامی زیر را بازداشت کردند:
فروغ سمیع‌نیا،جلوه جواهری از فعالین حقوق زنان،
 یاسمین حشدری؛ فعال حقوق زنان و شاعر ساکن انزلی، 
زهرا و‌  زهره دادرس از فعالان حقوق زنان ساکن رشت،
 نگین رضایی فعال حقوق زنان ساکن شهر فومن ،
متین یزدانی فعال حقوق زنان و عکاس ساکن رشت،
شیوا شاه‌سیاه، گرافیست ساکن لاهیجان و
واحده خوش‌سیرت، فعال حقوق زنان ساکن شهر لاهیجان
*مخالفت دادستانی با مرخصی درمانی اسماعیل عبدی
بر اساس خبرهای موثق، باوجود تاکید پزشکان بهداری زندان کچویی مبنی بر ضرورت اعزام معلم زندانی اسماعیل عبدی جهت درمان تخصصی به خارج از زندان و تنظیم درخواست از سوی اجرای احکام نیابت کرج، دادستان تهران از ارائه‌ی دستور قضایی و موافقت با اعزام ایشان خودداری می‌کند.
در جدیدترین سنگ اندازی صورت گرفته در کار این معلم زندانی، در حالی که خانواده‌ی اسماعیل عبدی با توصیه‌ی پزشکانِ زندان از پزشک متخصص بیرون از زندان جهت درمان برای روز دوشنبه (۲۳/ ۵/ ۴۰۲) وقت گرفته‌بودند، دادستانی با اعزام ایشان مخالفت کرد.
اسماعیل عبدی نزدیک به ۹ سال است که در زندان به سر می‌برد، و طبق قانون می‌بایست از حدود ۱۰ ماه پیش از زندان آزاد می‌شد، ولی متاسفانه همچنان در گروگان نهادهای امنیتی است، این در حالی‌ست که بعضی از کسانی که مرتکب قتل شده‌اند یا اختلاس‌های کلان انجام داده‌اند بعد از گذراندن دوران کوتاهی از حکم خود آزاد گشته‌اند.
اسماعيل عبدى از سال‌ها پیش دچار دردهای مزمن در ناحیه‌ی دست‌ها ، انگشت‌ها و عضلات است علاوه بر این به دلیل خرابی دندان، به‌شدت نیازمند کارهای درمانی ست اما مسئولان قضایی به هیچ یک از نیازهای درمانی او پاسخ مثبت نداده‌اند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم کردن این دوگانگی در معیارها و رفتار دستگاه قضایی، به مسئولان مربوطه هشدار می‌دهد که مسئولیت هرگونه عارضه و یا عوارض ناشی از سهل انگاری‌ها متوجه این دستگاه و سایر دستگاه‌های ذیربط می‌باشد و وجدان آگاه جامعه‌ی فرهنگیان نسبت به ظلم و ستمی که نسبت به این معلم آگاه و استوار روا داشته‌شده‌است بی‌تفاوت نخواهدماند.
*آزادی موقت نازیلا معروفیان از زندان قرچک ورامین
روزچهارشنبه 25 مرداد، از زندان قرچک ورامین بطور موقت آزاد شد.امیداست آزادی اینبارش 24 ساعته نباشد.
 
درهمین رابطه:بازداشت نازیلا معروفیان یک روز پس از آزادیش+
روز دوشنبه 23 مرداد،نازیلا معروفیان یک روز پس از آزادیش بازداشت و به زندان قرچک منتقل شد.
+آزادی موقت نازیلا معروفیان
نازیلا معروفیان دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی که در تاریخ ۱۷ تیرماه بازداشت شده بود، به قید وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.
 
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید