اخباروگزارش های کارگری 22 و 23 و 24 آذرماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر در مورد جنگ حماس و اسرائیل شرمساری بشریت از «‌وتوی» منع کشتار مردم غزه. 
- ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع روزهای سه شنبه وچهارشنبه 21 و 22 آذر

کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری کارگران شرکت نفت فلات‌قاره درسکوهای ابوذرو بهرگانسر - تجمع اعتراضی اهالی شهرک جوپارستان کرمان نسبت به نداشتنِ آب آشامیدنی مقابل استانداری- جان باختن یک دانش آموز بلوچ ناشی از شکنجه ماموان اطلاعات سپاه در زابل- صدور قرار وثیقه برای چهار فعال صنفی معلمان ممسنی فارس - گمگشتگی در هدف، انحراف از معیار

*بیانیه کانون صنفی معلمان استان بوشهر در مورد جنگ حماس و اسرائیل
شرمساری بشریت از «‌وتوی» منع کشتار مردم غزه. 
نظام جهانی یک‌بار دیگر نشان داد که آنچه در مورد «امنیت و صلح جهانی»، «حقوق بشر»، «انسان‌گرایی» و … را در بوق و کرنا کرده‌اند، فریبی بیش نیست. در ۷ اکتبر حماس در حرکتی غیر انسانی بیش از هزار انسان بیگناه را در اسراییل می‌کشد و بیش از ۲۵۰ انسان را می‌رباید این حرکت قطعا نزد هر انسان آزاداندیشی محکوم است. و اکنون بیش از دو ماه است که بیش از ۱۸ هزار انسان بیگناه توسط اسراییل کشته شده، هزاران مفقود و دهها هزار نفر زخمی شده‌اند. مابقی مردم غزه نه آب و غذا دارند و نه سرپناه و بهداشت و نه جای امنی که پناه آورند. از جمعیت دو میلیونی غزه بیش از یک میلیون هشتصد هزار نفر بی‌خانمان و آواره شده‌اند، هر لحظه جان کودکان و زنان و جوانان و سالمندانی را می‌گیرند که هیچ گناهی مرتکب نشده‌اند؛ الا این‌که در نظام جهانی، «امنیت و صلح جهانی»، «حقوق بشر»، «انسان‌گرایی» و … شامل آنها نمی‌شود. در نظام نابرابر جهانی «انسان‌ها» نیز درجه‌بندی شده‌اند. انسان درجه یک و درجه دو. شاید هم در تعاریف این نظام ستمگر، همه مردم که «انسان» نیستند و مفاهیم «حقوق بشر» و «صلح و امنیت» و… در مورد آنها مصداق ندارد.
کشتار و زخمی و آواره کردن ده‌ها هزار انسان بی‌گناه در غزه را این‌گونه توجیه می‌کنند که حماس از آن‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند، حماس زیر بیمارستان‌ها تونل‌های مخفی ایجاد کرده است و… 
هیچ انسان آزاده‌ای این رفتار غیر انسانی و مشمئز کننده حماس را تایید نمی‌کند، ولی آیا می‌توان با این استدلال ده‌ها هزار نفر را قتل عام کرد؟ آیا اگر قاتلی فرار کرد و در محله‌ یا شهری مخفی شد، باید همه مردم آن محله و شهر را کشت که شاید بتوان به آن قاتل دست یافت؟ کدام منطق می‌تواند این استدلال غلط را توجیه کند؟
اسراییل می‌گوید تا نابودی حماس این جنگ را ادامه خواهد داد. مگر می‌توان یک گروه مخفی را از بین برد؟ اگر آخرین انسانی که در غزه زنده بماند، عضوی از حماس باشد، باید تمام مردم غزه را کشت تا آن یک نفر نیز کشته شود و دیگر مطمئن شد که خبری از حماس در غزه نیست؟ به هر حال، اعضای حماس که روی پیشانی‌شان ننوشته عضو حماسند، خود نیز فریاد نخواهند کرد که ما عضو حماس هستیم.
از سوی دیگر، مگر مدعیان حقوق بشر، آنگاه که منافع‌شان به خطر می‌افتد، نمی‌گویند «خشونت، خشونت می‌آورد». آیا کشتاری که در غزه اتفاق می‌افتد، در  مردم آن جا کینه ایجاد نمی‌کند؟ آیا این کینه آنها را به سمت‌وسوی خشونت بیشتر سوق نخواهد داد؟ آیا تفکر حماس در این شرایط کینه و کشتار رشد نخواهد کرد؟ یا این‌که آنقدر می‌کشید که کسی نماند که کینه‌ای بورزد؟
دبیر کل سازمان ملل اقدامی شجاعانه کرد، ولی از پیش مشخص بود که ساختار نظام جهانی توانایی آن را ندارد که از دوگانه‌اندیشی و دوگانه‌انگاری‌هایش فراتر رود. اگر شرایط چنان وحشتناک باشد که نتوان نادیده گرفت و افکار جهانی تا جایی جریحه‌دار شده است که حاکمان برخی از کشورها - نمی‌گویم نمایندگان کشورها - خواستار پایان دادن به این کشتار گسترده شوند، قاعده شرم‌آور دیگری تیغ بر می‌کشد و کشتار هر چه بیشتر را تجویز می‌نماید. «حق وتو» به مثابه شاخص نابرابری کشورها و مردمان آنها، این بار به خوبی نقش خود را ایفا می‌کند تا شرم را بر پیشانی بشریت بنشاند. ایالات متحده آمریکا - الگوی دموکراسی نظام نوین جهانی - با استفاده از «حق وتو» کشتار هزاران زن و کودک و پیر و جوان بی‌گناه را تایید کرد.
کانون صنفی معلمان استان بوشهر حمله حماس به اسراییل و کشتن افراد بیگناه، بیش از دو ماه کشتار و زخمی و آواره کردن مردم بیگناه غزه و «وتوی» پیشنهاد منع کشتار توسط امریکا را محکوم می‌کند و خواستار پایان این فاجعه انسانی است.همچنین از تمامی معلمان آزاده می خواهیم روایت سالها رنج مردم فلسطین را سوای از نگاه سیاسی دولتمردان دو سوی این منازعه‌ی جهانی ، برای دانش آموزان توضیح داده و روحیه‌ی صلح و انسان دوستی را در انها پرورش دهند.
کانون صنفی معلمان استان بوشهر
بیست و دوم آذرماه1402
*ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع روزهای سه شنبه وچهارشنبه 21 و 22 آذر
کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری
کارگران شرکت نفت فلات‌قاره درسکوهای ابوذرو بهرگانسر
 
 
 
*تجمع اعتراضی اهالی شهرک جوپارستان کرمان نسبت به نداشتنِ آب آشامیدنی مقابل استانداری
روز چهارشنبه 22 آذر،اهالی شهرک جوپارستان کرمان برای اعتراض به نداشتنِ آب آشامیدنی مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.
تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: در سال 1372با مجوز استاندار وقت شهرداری جوپار تعداد 2800 قطعه زمین با کاربری مسکونی به کارمندان و کارگران و فرهنگیان و افراد بومی و غیربومی متقاضی با اخذ بها واگذار کرد. 
آنها افزودند: در طول این 30 سال بیش از 800 نفر پروانه ساختمانی گرفتند و ساخت و ساز انجام دادند. از این بین، 340 نفر پایان کار گرفته‌اند و با خرید آب تانکری غیربهداشتی با قیمت گزاف (هر تانکر نزدیک به 1 میلیون تومان) از روستاهای مجاور، زندگی را شروع کردند. این افراد بعد از مدتی به دلیل تحمل سختی و بیماری به دلیل نبود آب شرب مجبور به ترک خانه‌های خود از این شهرک شدند. 
آن‌ها از مراجعاتِ مکرر خود به آب منطقه‌ای و ابفا و استانداری خبر دادند و گفتند: مکاتبات و مراجعاتِ بسیاری داشتیم اما مشکل هنوز هم حل نشده است. آب منطقه‌ای استان، آبفا استان و شهرداری جوپار هرکدام دیگری را مسئول رفع مشکل آب می‌دانند. 
آنها با بیان اینکه امروز سومین تجمع در اعتراض به وضعیتِ شهرک و نبودِ آب لوله‌کشی برگزار شد اضافه کردند: تاکنون استاندار هیچ حمایتی انجام نداده و حاضر به درخواست راهکار هم از آبفا و آب منطقه‌ای نیست. 
آنها گفتند: در همین شهر جوپار، چندین شهرک در سالهای اخیر ساخته شده که به آنها آب داده شده است. در این مدت هیچ مسئولی از شهرک دیدن نکرده است، نه جدول‌گذاری و نه حتی آسفالت‌ریزی شده است. شهرک ما نه پارک دارد و نه فضای سبز و مشخص نیست شهرداری پول پروانه ساخت را کجا خرج می‌کند. 
آنها ادامه دادند: اوایل واگذاریِ زمین، یک چاه حفر کردند و آب استحصال گردید که توسط مراجع قضایی به علت رعایت حریم قنوات همجوار پلمپ شد. همزمان مخزن 5000 مترمکعبی بتونی و خطوط شبکه آبرسانی داخل معابر اصلی و ساختمان کلر زنی و ساختمان نگهبانی و ساختمان موتور پمپ احداث و 8کیلومتر شبکه برق فشار قوی برای ایستگاه پمپ پاز و و تاسیسات نیز احداث گردید که همه اینها مال بیت المال در حال از بین رفتن است.
*جان باختن یک دانش آموز بلوچ ناشی از شکنجه ماموان اطلاعات سپاه در زابل
یک دانش آموز دوره پیش دانشگاهی بلوچ که در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۴۰۲، توسط مامورین اطلاعات سپاه زابل بازداشت شده بود بر اثر شکنجه و ضربه به ناحیه سر در بازداشتگاه این نهاد امنیتی دچار بیهوشی و به مدت سه ماه در حالت کما در بیمارستان امیرالمومنین زابل در بخش ویژه بصورت تحت الحفظ بسر می برد، روز  ۲۰ آذرماه ۱۴۰۲، بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.
نام  این شهروند بلوچ محمود رخشانی ۱۹ ساله فرزند ابراهیم دانش آموز دوره پیش دانشگاهی مدرسه حسینی زابل بوده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*صدور قرار وثیقه برای چهار فعال صنفی معلمان ممسنی فارس 
بازپرسی دادگاه انقلاب ممسنی قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی  علی احمدی ،جان‌محمد احمدی ، شکرالله احمدی ، روح‌الله گره‌گشا صادر کرد
این فعالین صنفی در تجمع سه شنبه ۱۴۰۲/۹/۱۴ با قرار بازداشت یک ماهه دستگیر و تحت پیگرد قرار گرفته بودند که با قرار وثیقه موقتا آزاد شده‌اند 
حاکمیت در دوسال اخیر به صورت ویژه با پرونده سازی علیه فعالین صنفی مانع شکل گیری هر نوع اعتراضی می‌شود 
اما معترضان هر بار به شکل گسترده‌تری به کف خیابان برمی‌گردند تا بیانگر این حقیقت مطلق باشد که تجمع‌های اعتراضی نه به اراده اشخاص خاص بلکه نتیجه نارضایتی عمومی است 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*گمگشتگی در هدف، انحراف از معیار
هیات ممیزه محترم وزارت آموزش و پرورش      اینجانب      به کد ملی      کد پرسنلی           شاغل       در     منطقه               با عنایت به اینکه تا کنون از مزایای رتبه‌بندی معلمان برخوردار نمی‌باشم و با توجه به اینکه در طول دوران خدمت دچار برخی مشکلات عملکردی شده‌ام لذا از موارد مطروحه عملکردی خود پشیمان بوده و به جهت برخورداری خود و خانواده‌ام از مزایای امتیاز رتبه‌بندی معلمان خواستار عنایت ویژه و بررسی مجدد می‌باشم.
آنچه در متن  بالا آمده است ابزار جدید طراحان ناآگاه و مجریان متخلف طرح رتبه‌بندی است که علاوه بر هدر رفت وقت معلمان و عدول از اخلاقیات در سرهم‌بندی و جور کردن اسناد تقلبی، دهانش نیز بر بندند.
هنوز شرم نمی‌کنید؟!
با کدام معیار رتبه‌بندی این معلمان را حذف کردید که چنین رذیلانه می‌خواهید برقرار سازید و از معلم به گناه نکرده اقرار بگیرید؟!
می‌خواهید معلمان توبه نامه بنویسند تا آنها را مجرم دانسته و به زور خودشان بر زمین زنید؟!
رد انحرفات و گمگشتگی در اهداف را در بروز چنین خطاهائی می‌توان جست. 
این تعهد گویا این است که هدف از رتبه‌بندی علاوه بر وقت کشی در پرداخت حقوق مسلم فرهنگیان، استفاده ابزاری بوده است در پروژه زیردست‌سازی حاکمیت و پیروسازی معلم و خفه کردن صدای معترض.
چطور می‌شود این قدر گستاخ بود، حق مشارکت و نظارت را که در بندبند قانون اساسی و در جای جای منشور اخلاقی هر مذهب و مسلک و مرامی وجود دارد، چنین ناشیانه از شهروندان، آن هم از معلم که خود متولی فرهنگ است، دریغ کرد؟!
در این سیاست بازار تیره و تار، برای انحراف از معیار در طرح رتبه‌بندی، همین بس که از خود بپرسید:
اثر آن در کلاس درس چه بوده است؟!
شورای هماهنگی این اقدامات بی‌شرمانه جهت اخذ توبه نامه از همکاران فرهنگی را شدیدا محکوم می‌نماید و هشدار می‌دهد که مطابق ماده ۵۷۰ قانون مجازات‌های اسلامی همین حاکمیت عاملین و آمرین این عمل قبیح باید به زندان فرستاده شوند و انفصال خدمت شوند
شورای هماهنگی از فرهنگیان سراسر کشور می‌خواهد ضمن امتناع از امضا چنین تعهداتی و ثبت شکایت قضایی بر درخواست رتبه استحقاقی خود پای بیفشارند 
#خیابان_از_آن_ماست
#ما_خاموش_شدنی_نیستیم
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخباروگزارش های کارگری 23 و 24 آذرماه 1402
- جمعه های اعتراضی کارگران صنعت نفت:
ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره درجزیره لاوان
- شکوه اتحاد در ۲۲ آذر ۱۴۰۰ 
- حکم یک سال زندان برای حسین واحدی (داریوش اشکانی) بازرس انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی توسط دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان بجنورد
- فواد فتحی، فعال کارگری، به چهار سال حبس محکوم شد
*******
*جمعه های اعتراضی کارگران صنعت نفت:
ادامه اعتراضات کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت نفت فلات قاره درجزیره لاوان
 
روز جمعه 24 آذربرای سومین هفته متوالی، اعتراض کارگران شرکت نفت فلات قاره نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با تجمع در جزیره لاوان ادامه یافت.
*شکوه اتحاد در ۲۲ آذر ۱۴۰۰ 
در ۱۷ آذر ۱۴۰۰ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در فراخوانی    معلمان را برای اعتصاب در روزهای ۲۰ و ۲۱ آذر در مدارس  و تجمع  اعتراضی در ۲۲ آذر  به کف خیابان فراخواند  معلمان در بیش از صد شهر کشور با این فراخوان اعتصاب کردند و روز دوشنبه ۲۲ آذر  خیابان آمدند و حماسه ای به یاد ماندنی خلق کردند
 فراموش نکنیم مسیر مطالبه‌گری بدون زحمت و آسان نیست و باید در این راه استقامت و پشتکار داشته باشیم و برای رسیدن به اهداف، باید به اهداف خود باور و ایمان داشته و به تحقق آن امیدوار باشیم و این جمله کلیدی را فراموش نکنیم که «پیروزی و تحقق خواسته‌ها با درک درست از مطالبات ، انتخاب مسیر درست برای مطالبه‌گری ،اتحاد، همبستگی و متشکل شدن در قالب کانون‌ها و انجمن‌های صنفی مستقل امکان پذیر است». 
#عادی_سازی_خیابان
#خیابان_از_آن_ماست
#ما_خاموش_شدنی_نیستیم
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*حکم یک سال زندان برای حسین واحدی (داریوش اشکانی) بازرس انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی توسط دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان بجنورد
حسین واحدی پیش‌تر به اتهام نشر اکاذیب دوباره و تبلیغ علیه نظام به دادگاه احضار شده بود 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*فواد فتحی، فعال کارگری، به چهار سال حبس محکوم شد
فواد فتحی، فعال کارگری، توسط دادگاه انقلاب تهران به چهار سال حبس محکوم شد.
بر اساس این حکم که توسط  شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران صادر و به وی ابلاغ شده، آقای فتحی به چهار سال حبس تعزیری، ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال، منع عضویت در گروه‌ها و تشکلات سیاسی و اجتماعی به مدت دو سال و عدم سکونت در تهران و حومه آن به مدت دو سال محکوم شده است.
اتهامات مطروحه علیه وی، عضویت در گروه های مخالف نظام، اقدام علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام گزارش شده است.
روز شنبه سیزدهم آبان‌ماه، آقای فتحی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.
فواد فتحی، فعال کارگری اهل سنندج و ساکن تهران، پیشتر نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و برخوردهای قضایی را داشته است.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید