اخباروگزارش های کارگری 5 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران ششمین هفته را پشت سرگذاشت: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! روز پنج شنبه 5 آبان ماه اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد،با ادامه یافتن بقرارزیر6 هفته ای شد: الف- برگزاری مراسم گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات اخیر:

1- برگزاری تشییع جنازه اسماعیل مولودی معروف به سمکو جان باخته چهارشنبه شب(4 آبان) براثر شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری در مهاباد با حضور صدها نفر و سردادن شعارها منجمله« مادر برای فرزندت شیون نکن قول می‌دهیم انتقام او را می‌گیریم»،«مرگ برخامنه ای»
2- مراسم گرامیداشت نیکا شاکرمی همزمان با چهلمین روز خاکسپاریش در قبرستان حیات الغیب ویسیان خرم آباددراستان لرستان با شرکت با سردادن شعارهایی همچون«نیکای ماروبردند جنازه اشو آوردند»،«مابچه های جنگیم بجنگ تا بجنگیم»،«بسیجی جیره خور آخرشه خوب بخور»،«ماهمه نیکاهستیم بجنگ تا بجنگیم»،«مرگ برخامنه ای»،مرگ بردیکتاتور»،«این همه سال جنایت مرگ بر این ولایت»و.... و خواندن سرود دایه دایه وقت جنگه
یورش ددمنشانه نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری به حاضرین در مراسم وتیراندازی و پرتاب گازاشک آوربسویشان
3- برگزاری مراسم گرامیداشت مراسم جان باختگان اعتراضات اخیرفواد قدیمی و محسن محمدی در دیواندره با سردادن شعارهای «مرگ برجاش» و....
ب- تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای:
- درسطح شهرمهاباد ومقابل فرمانداری پس از خاکسپاری جان باخته اسماعیل مولودی
و
- اندیمشک
- بانه
- بروجرد
- بندرعباس
- بوکان
- پیرانشهر
- تهران(چیتگر)
- دهگلان
- سنندج
- شوش
- شهریار
- کرمانشاه
- مریوان
- مشهد
- میاندوآب
ج- اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف ودیوار نویسی دانشجویان:
- اعتراض شبانه دانشجویان خوابگاه کوثر آبادان
- دانشگاه آزاد کرج
- اعتراض شبانه دانشجویان ساکن خوابگاه 22 گولان دانشگاه علوم پزشکی کردستان
- دانشگاه هرمزگان
- دانشگاه آزاد واحد تهران غرب
- دانشگاه هنر و معماری پارس تهران
- اعتراض شبانه دانشجویان ساکن خوابگاه ورامینی دانشگاه علامه طباطبایی
- اعتراض شبانه دانشجویان ساکن خوابگاه دخترانه سلامت دانشگاه علامه طباطبایی
و
- فراخوان دانشجویان پردیس شمالی دانشگاه تهران برای تجمع در دانشکده تربیت بدنی
د- تجمع پزشکان وکادر درمان أصفهان مقابل ساختمان نظام پزشکی در میدان برج
یورش وحشیانه نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری به تجمع کنندگان وضرب وشتم آنها وپرتاب گاز اشک آور
ه- بیانیه‌ اعتراضی پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان شهرستان سقز نسبت به برخورد قهرآمیز با جوانان، دانش آموزان، زنان، دختران و کادر درمان با 136 امضا
و همچنین
فراخوان اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای صنعت نفت،گازوپتروشیمی با ترک کردن دسته جمعی کارگاه ها
فراخوان اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای صنعت نفت،گازوپتروشیمی با ترک کردن دسته جمعی کارگاه ها
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
در همبستگی با مبارزات مردمی دست به اعتصاب میزنیم
گروهی از همکاران پروژه ای نفت وپتروشیمی ما تحت عنوان صنعت گران نفت و گاز در همبستگی با مبارزات مردمی و علیه سرکوبگری های حکومت از کمپینی برای اعتصاب سراسری در حوزه نفت و گاز خبر داده و آغاز این اعتصاب از روز شنبه هفتم آبان ماه با ترک کردن دسته جمعی کارگاه ها اعلام شده است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نیز همانطور که در اعتراض به سرکوبگری های حکومت بر آزادی بازداشت شدگان اخیر و همکاران بازداشتی و تمامی زندانیان سیاسی تاکید کرده و اولتیماتوم داده بود که در برابر این شرایط کارگران ساکت نخواهند ماند و از تدارک اعتراضات گسترده خبر داده بود، همصدا با اعلام کنندگان این کمپین از روز شنبه هفتم آبان ماه فراخوان به اعتصاب سراسری میدهد.
شورای سازماندهی تمامی همکاران شاغل در مراکز نفتی و وابسته به نفت از جمله همه کارگران قراردادی و پیمانی و رسمی و همکاران شاغل در بخش عملیاتی و فنی و ستادی و رانندگان سوخت رسانی و همه و همه را به پیوستن به این اعتصاب سراسری فرا میخوانند.
بدین ترتیب ما کارگران نفت شاغل در مراکز نفتی نیز همصدا با مردم و با فریاد زن، زندگی آزادی از هفتم آبان ماه دست به اعتصاب خواهیم زد. یک تاکید فوری ما آزادی دستگیر شدگان اخیر و همکاران بازداشتی و تمام زندانیان سیاسی است و با تمام قدرت فریاد میزنیم "زندانی سیاسی آزاد باید گردد".
لازم به تاکید میدانیم که بر خلاف فراخوان دهندگان کمپین "صنعتگران نفت و گاز" اعتراضات ما کارگران نفت ربطی به روز کورش و روزهای این چنینی ندارد. اعتراض ما کارگران به فقر و تبعیض و نابرابری و کل بساط توحش ضد زن و ضد کارگر حاکم است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی بر اتحاد و همبستگی همه کارگران نفت تاکید دارد. باشد که ما کارگران نفت بتوانیم با اعتصاب قدرتمند خود نقش و وظیفه تاریخی خود را در جهت تحقق خواستهای برحق مردم و برای پایان دادن به ظلم و بردگی در کل جامعه ایفا کنیم.
فراخوان دانشجویان پردیس شمالی دانشگاه تهران برای تجمع در دانشکده تربیت بدنی
متن فراخوان به شرح زیر است :
در پاسخ به سرکوب بی پایان اعتراضات مسالمت آمیز دانشجویان جمع می‌شویم
شروع حرکت از محوط ظفر و سپس حرکت به سمت دانشکده زبان ها و در پایان تجمع در زمین چمن
زمان و مکان : شنبه 7 آبان ماه
ساعت 12 ظهر، مقابل ساختمان ظفر دانشکده تربیت بدنی
بیانیه‌ اعتراضی پزشکان، دندانپزشکان و داروسازان شهرستان سقز نسبت به برخورد قهرآمیز با جوانان، دانش آموزان، زنان، دختران و کادر درمان با 136 امضا
چشمه ساری در دل و
آبشاری در کف،
آفتابی در نگاه و
فرشته‌ایی در پيراهن،
از انسانی که توئی
قصه ها می توانم کرد
غم ِ نان اگر بگذارد...
ما به‌ عنوان پزشکان شهرستان سقز مراتب همدردی و تاسف خود را از مرگ دخترمان ژینا امینی و دیگر هموطنانمان در چهل روز اخیر ابراز میداریم و از آنجا که خود را متعهد به حفظ آرامش و سلامت جامعه میدانیم خواستار اتمام برخورد قهرآمیز با جوانان، دانش آموزان، زنان، دختران و کادر درمان هستیم. میخواهیم صدای حق طلبی و اعتراض مردم بدون الصاق برچسب های مجرمانه به آنان دور از فضای رعب و میلیتاریزه شده، شنیده شود. همه ی زندانیان سیاسی آزاد شوند و اختیار کامل درمان آسیب دیدگان اعتراضات و حفظ امنیت آنها تضمین شود. استقلال و صداقت سازمان پزشکی قانونی در بررسی علل مرگ باید حفظ شود و فشار بر پزشکان این سازمان کاسته شود. امید است روزهای خوب موطن عزیزمان هر چه زودتر فرا برسد.
گزارشی از مراسم گرامیداشت ژینا امینی همزمان با چهلمین روز خاکسپاریش دردبیرستان دختران کرج
گزارش_شما ۱۱
حدودساعت ۱۱ چهارشنبه، مصادف با چهلم قتل ژینا امینی، دانش آموزان دبیرستان دخترانه‌ی مادر کرج در حیاط مدرسه شروع به همخوانی ترانه‌ی «برای...» می‌کنند و یکی از دبیران خانم، آموزشگاه با دانش آموزان همراهی می‌کند و چند نفر دیگر از همکاران نیز به جمع دانش آموزان می‌پیوندند که گویا خبر این حرکت نه توسط مدیر آموزشگاه، بلکه این بار توسط یکی از دانش آموزان بسیجی حاضر در مدرسه به ماموران امنیتی گزارش می‌شود!
ماموران لباس شخصی با یک دستگاه خودرو ال ۹۰ سفید با پلاک سپاه و سه سرنشین وارد حیاط مدرسه شده و داخل دفتر رفته و سعی در ارعاب و ایجاد وحشت داشتند.
اما نکته قابل توجه
در مدتی که لباس شخصی‌های سپاه مشغول تهدیدات خود بودند، هیچ کدام از همکاران سرکلاس نرفتند و با اتحادی پولادین از یکدیگر حمایت کردند.
دانش آموزان هم در حمایت از معلمان‌شون شعار می‌دادند: «بسیجی حیا کن، معلمو رها کن»
تجمع امروز دانشجویان دانشگاه هنر و معماری پارس در روز چهلم نیکا شاکرمی با هم‌خوانی سرود " یاردبستانی" و سر دادن شعارهای:
"آهای آهای نشسته‌ها، مهسای بعدی از شماست"
" دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد"
"دانشجوی زندانی آزاد باید گردد"
گزارش ارسالی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان از تجمع ۴ آبان‌ ۱۴۰۱
-به هنگام ورود به دانشگاه،دانشجویان با شمار زیادی از لباس شخصی‌ها و مامورین حراست روبرو شدند‌.
-بسیاری از دانشجویان به نشانه‌ی سوگواری و اعتراض سر کلاس‌های درس حاضر نشدند،اگرچه مسئولین آموزشی دانشکده‌ها از سوی وزارت اطلاعات تهدید شده و باید اسامی غایبین را اعلام می‌کردند.
-فضای امنیتی و جولانِ مامورین روبروی سلف مرکزی سرسام‌آور بود،ولی با تمام این اوصاف دانشجویان حاضر به تحصن در محوطه روبروی سلف شدند و دختران و پسران کنار یگدیگر شعارِ زن،زندگی،آزادی سر دادند.
-همچنین مسئولین خوابگاه‌های دختران و پسران در محل تجمع حضور داشتند و مشغول فیلمبرداری و شناسایی دانشجویان بودند.
-اعتراضات تا ورودی دانشگاه ادامه یافت و در تمام مسیر ماموران و مسئولین حراست دانشجویان را همراهی و حتی اقدام به دستگیری کردند که بی‌ثمر ماند.
-این روزها بسیاری از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان به کمیته انضباطی و وزارت اطلاعات سپاه فراخوانده شده‌اند.
مقابله با تفکیک جنسیتی سلف توسط دانشجویان دانشگاه علم و فناوری مازندران بهشهر

۴آبان۱۴۰۱
گزارش از وضعیت دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر
?دانشجویان مقطع کارشناسی دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر دانشگاه تهران، با شروع اعتصابات دانشجویی از شنبه دوم مهر ماه، به مدت پنج هفته در کلاس‌‌های درس حاضر نشده‌اند.
گزارشی از اقدامات اعتراضی دانشجویان این دانشکده:
?هفته دوم اعتصاب:
شنبه، ۹‌مهر: تحصن مقابل در موزه جانور شناسی، واقع در ورودی دانشکده ریاضی.
? هفته سوم اعتصاب:
شنبه، ۱۶مهر: شروع اعتراض علیه تفکیک جنسیتی سلف، با حضور دانشجویان دختر در سلف پسرها.
?هفته چهارم اعتصاب:
?شنبه، ۲۳مهر:
تحصن دانشجویان در راهروی طبقه دوم دانشکده ریاضی.
در این تحصن وجهی(معاونت دانشجویی دانشگاه تهران) و نیکنام(رئیس دانشکدگان علوم) حضور یافتند و مطالبات دانشجوها را "شنیدند".
وجهی در برابر پرسش مکرر دانشجوها راجع به آزادی دانشجویان بازداشتی دانشگاه و علت همکاری حراست و نیروهای امنیتی در دستگیری دانشجویان و برخورد غیرقانونی و خشونت آمیز مامورین حراست با دانشجویان معترض، ابتدا از دادن پاسخ صریح سر باز زد و نهایتا جواب داد:«من مسئول حراست نیستم.»
و در پاسخ به سوال دانشجویان راجع به حمله نیروهای امنیتی به خوابگاه حافظ گفت:«دانشجو‌ها مامورین رو عصبانی کردند.»
از شنبه ۲۳مهر، مدنی(مدیر کل امور دانشجویی دانشگاه)در سلف پسرانه دانشکده علوم حاضر شده و علاوه بر ایجاد درگیری لفظی با دانشجویان و سعی بر ایجاد ممانعت از تحویل غذا به دخترها، از دانشجو‌یان دختر هنگام خروج، کارت دانشجویی خواسته است.
?یک‌شنبه، ۲۴مهر:
تحصن دانشجویان در راهروی طبقه دوم دانشکده ریاضی. در این تحصن مسئولین دانشگاه حضور نیافتند.
تجمع دانشجویان مقابل سلف و ممانعت حراست از ورود دانشجوهای دختر به سلف. با اصرار دانشجویان، نیکنام در جمع دانشجویان حاضر شده و اعلام کرد که تصمیم‌گیری در این مورد در حوزه مسئولیت مقیمی(ریاست کل دانشگاه) است. نیکنام در پاسخ به دانشجویانی که خواستار حضور مقیمی در جمع شدند، بعد از تماس تلفنی با مقیمی شرط حضور او در بین دانشجویان و گفت‌وگو با آن‌هارا بازگشت به کلاس‌ها اعلام کرد.
دانشجویان در نهایت، سینی‌های غذا را از سلف بیرون بردند و روی پله‌های ورودی دانشکده علوم کنار هم ناهار خورند و به کلاس‌ها بازنگشتند.
?دوشنبه، ۲۵مهر:
سومین روز از تحصن دانشجویان در راهروی طبقه دوم دانشکده ریاضی.
ادامه حضور مدنی در سلف پسرانه دانشکده و تهدید دانشجویان دختری که وارد سلف می‌شدند.
?سه‌شنبه، ۲۶مهر:
چهارمین روز متوالی تحصن دانشجویان در طبقه دوم دانشکده ریاضی.
در این تحصن بعضی اساتید دانشکده دانشجویان را دعوت به بازگشت به کلاس‌ها و گفت‌وگو کردند. در این تحصن، عامری(رئیس دانشکده ریاضی، آمار و علوم کامپیوتر) نیز در جمع دانشجویان حاضر شد.
تجمع دانشجویان مقابل سلف و ممانعت حراست از ورود دانشجویان دختر به سلف پسرها.
?هفته پنجم اعتصاب:
?یک‌شنبه،‌ ۱آبان:
تحصن دانشجویان در راهرو طبقه دوم دانشکده ریاضی. در این تحصن نیکنام (رئیس دانشکدگان علوم) حضور یافت و دانشجویان را دعوت به بازگشت به کلاس‌ها کرد. او همچنین قول پی‌گیری مطالبات دانشجویان از مقیمی و دعوت از او برای حضور در بین دانشجو‌ها را داد. نیکنام در پاسخ به اعتراض دانشجویان مبنی بر برآورده نشدن "هیچ یک" از مطالبات اعتصابات دانشجویی در هفته‌های گذشته علی‌رغم وعده‌های مسئولین و تداوم ناامنی در دانشگاه برای بازگشت دانشجویان به کلاس‌ها گفت:« می‌دونیم و در حال پی‌گیری هستیم ولی "وظیفه" شما بازگشت به کلاس‌هاست.» او پاسخ روشنی به این سوال دانشجویان که «"وظیفه" تامین امنیت دانشجو در محیط دانشگاه با کیست؟»، نداد.
?دوشنبه، ۲آبان:
مقیمی سرزده در سلف پسر‌های دانشکده علوم حاضر شد و مطابق روند پنج هفته‌ی گذشته، مطالبات دانشجویان را "شنید" و در پاسخ خواستار بازگشت آن‌ها به کلاس‌ها شد. وجهی هم اعلام کرد در صورت شکستن اعتصاب، تعهد می‌دهد به مطالبات دانشجویان رسیدگی کند. دانشجویان دانشکده تعهد وجهی را نپذیرفتند.
گزارش حادثه اسفناک روز چهارشنبه ۴ آبان‌ماه، پردیس شمالی دانشگاه تهران
طبق گزارشات ارسالی، حوالی ۱۱ صبح، در خیابان کارگر شمالی بالاتر از کوی دانشگاه تهران و پردیس شمالی، فضای خیابان متشنج بود و نیروهای سرکوبگر در حال تیراندازی به مردم بودند. در این حین دانشجویانی که در حال عبور و مرور به دانشکده‌‌های خود بودند نیز هدف این تیراندازی‌ها قرار گرفتند. بسیاری از عابرین در مقابل دانشکده‌‌ زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران دچار صدمه شدند و دانشجویان این دانشکده پس از دیدن تمام این صحنه‌ها، مقابل درب ورودی جمع شده و شروع به شعار دادن کردند. گفتنی است نیروی‌های امنیتی به طرف این دانشکده نیز شلیک کردند.
پس از تهدید‌های بی‌شمار نیروی‌های ارسالی از حراست مرکزی دانشگاه تهران، بعد از چندی دانشجویان دانشکده‌های تربیت‌بدنی، زبان‌ها و ادبیات خارجی و کارآفرینی به هم پیوستند و توانستند تجمع اعتراضی خود را با شعار: «آبان ماه خونه، چهلم مهسامونه» شروع کنند. در اقدامی گستاخانه و غیرانسانی، رییس حراست دانشگاه تهران که به این پردیس فرستاده شده بود، درب دانشکده زبان‌ها را باز کرد و به دانشجویان اعلام کرد که راه باز است، در حالی که وضعیت خیابان امیرآباد به شدت متشنج و پر از صدای شلیک گلوله بود. پس از اعتراض دانشجویان، این درب بسته شد و دانشجویان تجمع خود را ادامه داده و به سمت دانشکده تربیت‌بدنی روانه شدند. حوالی ساعت ۲ عصر، دانشجویان معترض به زمین چمن رسیده و آن‌جا حدود هشت نفر مورد اصابت ساچمه و گلوله‌های پینت‌بال که از پشت نرده‌ها به سوی داخل پردیس شمالی شلیک می‌شد، قرار گرفتند. در همین حین تعداد گاز‌های اشک‌آور شلیک شده به داخل پردیس شمالی به قدری زیاد بود که حدود ۱۰ نفر از دانشجویان به شدت آسیب دیده و بر زمین افتادند. طبق گزاراشات، حال یکی از دانشجویان به حدی وخیم بوده که او تا نیمه شب در مراکز درمانی بستری بوده است. در همین حین که دانشجویان از حال رفته و روی زمین افتاده بودند، شلیک نیروهای امنیتی بی‌وقفه بود. اما با این حجم از سرکوب، دانشجویان پردیس شمالی با شنیدن صدای اعتراض دانشجویان کوی دانشگاه تهران که از آن سوی خیابان می‌آمد، دوباره جمع شده و اعتراض خود را ادامه دادند.
فریده علوی، ریاست دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی، که در روزهای گذشته در برابر تلاش‌های دانشجویان جهت رفع تفکیک جنسیتی سلف رفتارهای امنیتی از خود بروز داده بود، طبق همان رویکرد، روز ۴آبان برخلاف مسئولیت خود در قبال دانشجویان، هیچگونه تلاشی برای محافظت از آنها انجام نداد. طبق مشاهدات برخی دانشجویان در محدوده دانشکده زبان‌ها، تعدادی لباس‌شخصی مسلح نیز در حال پرسه زده بوده‌اند. در نهایت دانشجویان پس از پایان تجمع اعتراضی خود به کمک برخی از استادان دانشکده تربیت‌بدنی توانستند از پردیس شمالی خارج شوند. همچین طبق گزارشاتی، حدود ۵ دانشجوی دیگر هنگام خروج از پردیس شمالی مورد اصابت تیر قرار گرفته و زخمی شده‌اند.
گزارش وقایع روز چهارشنبه ۴ آبان دانشکده زبان‌ها و تربیت بدنی - پردیس شمالی دانشگاه تهران به روایت شاهدان عینی
?در اصلی دانشکده بسته بود برای ورود باید از اتاقک حراست می‌گذشتیم و کارت‌ همه چک میشد. ساعت ده طبق معمول برای تحصن نشستیم. مدتی نگذشته بود که فردی اومد شروع به تهدید کرد که شما حق ندارید تو لابی بشینید. امروز روزش نیست! جویای علت شدیم ولی این فرد بدون هیچ توضیحی اصرار داشت که “ ننشینید بلند شید برید. عکساتونم جمع کنید. اگه نرید من کارت تک تک شمارو دم در میگیرم.” مخالفت کردیم که این کار قانونی نیست اما ایشون ادعا داشتن که “غیرقانونی میگیرم! قانون رو من تعیین میکنم! و میتونم بگیرم و میگیرم.” بلند نشدیم در نتیجه این فرد با گفتن “باشه خودتون خواستید” رفت بیرون. فرد دیگه‌ای از حراست اومد شروع کرد به صحبت از اینکه نمیخوایم خودتون آسیب ببینید و… و گفت “بلند شید برید این عکس‌ها رو هم جمع کنید. امروز روزش نیست.“ همه با هم بلند شدیم و به سمت محوطه رفتیم.
?خیابون شلوغ بود، صدای شعار و شلیک میومد و موتوری‌های یگان ویژه مدام بالا‌ و پایین میرفتن. وایستاده بودیم که مامورای حراست اومدن جلومون و فردی که توی لابی تهدیدمون کرده بود همراه شخص دیگه‌ای همچنان میگفتن که شعار ندین، میریزن میزنن، برید کلاساتون. فردی که مارو توی لابی تهدید کرد، لباس حراست نداشت. ازش خواستیم قبل چک کردن هویتمون که همه موقع ورود بررسی شده بود خودش کارت نشون بده که با طفره رفتنش مواجه شدیم. بعد از این سوار موتورش که پلاکش رو پوشونده بود شد و محوطه رو میگشت. صحبت‌ها و تهدیدات حراست همچنان ادامه داشت و این بار در جواب شعارهای بیرون شعار دادیم. اینجا پینت بال به محوطه شلیک شد.
?کمی که گذشت گفتند که دارند در دانشکده رو میبندن و در پشتی رو باز میکنن و بهمون گفتن “برید تو تا درو ببندیم.”
در پاسخ ما با هم به سمت تربیت بدنی حرکت کردیم تا به سایر دانشجویان اضافه بشیم.
تو محوطه تربیت بدنی به حراست اضافه شد. همچنان صحبت بی‌پایان “جمع کنید، برید دیگه، بسه دیگه. حضور دانشجویان زبان‌ها تو محوطه تربیت‌بدنی تخلفه!” صبر کردیم بچه‌های تربیت بدنی به ما اضافه شدن و به سمت در زبانها رفتیم. جلوی در شعار میدادیم که در ورودی رو باز کردن! دری که صبح برای ورود دانشجوها بسته بود حالا که بیرون پر نیرو بود باز شده بود! داد می‌زدیم در رو ببند.
?به شعار دادن ادامه دادیم و قسمت جلویی محوطه رو چند بار رفتیم که متوجه شدیم لباس شخصی وارد شده و حراست با چند نفر با هویت نامشخص درگیر شد. رفتیم سمت تربیت بدنی. مدام از دانشجوهایی که برای حفظ امنیتمون محوطه اطراف رو چک میکردن خبر میومد که فلان در رو باز کردن اون سمت نرین میریزند تو. حراست هم مدام مانع از حرکتمون به خیلی از قسمت‌ها میشد. در مقابل ممانعت حراست فشار آوردیم و بالاخره رفتیم سمت زمین چمن. شعار میدادیم و مردم از بیرون حمایت میکردند.
?موتوری‌های یگان ویژه ریختن توی کوچه. زمانی که رد شدند و بچه‌ها شعار دادند یکیشون از موتورش پیاده شد و اومد نزدیک فنس‌ها و کلت بیرون کشید و شروع کرد نشونه‌گیری سمت بچه‌ها و تهدید کردن و تیرهوایی زد. کمی بعد شلیک ساچمه شروع شد و داخل محوطه بمب صوتی انداختن. بچه‌ها به سختی از بمب که دقیقا کنارمون افتاده بود کمی دور شدن با این حال صدا و اثرش انقدر شدید بود که همه توی شوک بودن و خیلی‌ها حالت تهوع داشتن. یکی از بمب‌ها هم دست یکی از دانشجویان منفجر شد و بشدت زخمیش کرد.
?پناه گرفتیم و بعد دوباره اومدیم داخل زمین چمن و شعار دادیم باز شلیک شد باز برگشتیم و کمی داخل محوطه شعار دادیم و بعد برگشتیم سمت زمین چمن و شعار دادیم.
موتوری‌ها باز گذشتن. ایندفعه ساچمه، پینت بال و اشک اور شلیک شد. شلیک ساچمه تمومی نداشت و گاز اشک اورهارو انقد بلند پرت میکردند که تا داخل محوطه افتاده بودن و هرجا میرفتیم پر گاز بود. تعدادی از بچه‌ها ساچمه خوردن و باید به وضعیت زخم‌ها رسیدگی میشد.
?بعد از اینکه به آسیب دیدگی‌هامون رسیدیم جلوی ساختمان ظفر جمع شدیم ولی حدود ده نفر از بچه‌ها همچنان سمت زمین چمن بودند. وقتی اومدند بیان سمت بقیه سر پله‌ها از شدت گازی که خورده بودن نتونستند راه برن و همشون رو پله ها نشستند. همون لحظه چند تا موتور رد شدند و از فاصله‌ی کم کلی شلیک کردن در حالی که بچه‌ها حتی شعار هم نمیدادن، حالشون بد بود و نمیتونستن حرکت کنن.
?شنیدیم که یسری گفتن حراست گفته تاریک شه و یگان ویژه بیاد تو دیگه دست ما نیست. اکثر درها بسته بود. امیراباد هم پر گارد و نیرو بود. مدت طولانی نشستیم تا راه های رفتن رو بررسی کنیم. بالاخره رفتیم که دسته دسته از محوطه خارج شیم اما هر دری که بچه‌ها ازش بیرون میرفتن بعد دقایقی پر از گارد میشد و بچه‌ها مجبور میشدن به سمت خروجی‌های دیگه برن.
بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان پردیس فنی دانشگاه تهران
چهارشنبه چهارم آبان‌ماه روز ننگین دیگری را در تقویم این نظام و دانشگاه آن ثبت کرد، حکومتی که سال‌هاست جواب دانشجویان معترض را به روش گلوله و بازداشت و تهدید داده ‌است. در روزی که در پردیس فنی دانشگاه تهران گذشت، زمین مقدس این دانشگاه را توسط حراست و لباس شخصی‌ها و یگان سرکوب مورد هتک حرمت قرار داد. جواب دانشجویان معترض از همان ابتدا پرتاب گاز اشک‌آور و شلیک تیر‌های پینت‌بال و ساچمه‌ای از خارج از محوطه‌ی دانشگاه بود. به همین روال شوم، در تجاوز دیروز به دانشگاه تعداد زیادی از دانشجویان مورد اصابت گلوله‌ ساچمه‌ای قرار گرفتند. دو نفر از این دانشجویان از ناحیه‌ی چشم زخمی شدند.در این میان حراست مزدور را نباید فراموش کرد که با باز گذاشتن در‌ها و تهدید دانشجویان راه‌ را برای ورود نیرو‌های سرکوب و تیراندازی آنها به دانشجویان هموار کرده بود که اگر شجاعت دانشجویان نبود و در‌ها به دست آنها بسته نمی‌شد معلوم نبود که چه بر سر دانشجویان می‌آمد.
دانشگاه همواره مکانی برای حق طلبی و آزادی‌خواهی و متعلق به دانشجو بوده‌است و هیچ ریاست و حراست مزدوری نخواهد توانست این سنگر را از دانشجویان بگیرد. در چهل روز گذشته دانشجویان همواره چراغ این حق‌طلبی را روشن نگه داشته‌اند و خود را همدل و همدرد با مردم آزادیخواه ایران دانسته‌‌اند.
امروز که مسئولین دانشگاه تهران با وعده‌های دروغین و پوچ و تو‌خالی مبنی بر آزاد‌سازی دانشجو‌ها و حفظ امنیت آنها به شرط برگزاری راه‌پیمایی‌های مسالمت‌آمیز - وصدها شرط احمقانهٔ دیگر- راه بستن صدای دانشجو و خاموش کردن آتش خشم آنها را پیش گرفته‌اند، ما دانشجویان پردیس فنی دانشگاه تهران تن به ظلم و سکوت نداده و اعتصابات را دوباره از سر خواهیم گرفت.
آگاه و هشیار باشید که اتحاد دانشجویان روز‌به‌روز بیشتر می‌شود و ترس مسئولین از همین اتحاد است،‌ پس به پا خیزید و "هرکس هرجا که هست، یک قدم بیاید جلو …"
زين پس ما برای چیزهایی که از دست داده‌ایم عزاداری نخواهیم کرد، بلکه این بار خواهیم آمد تا سیلی محکمی باشیم بر صورت ریاست و حراست مزدور و متجاوز دانشگاه.
شرح کامل وقایع 4 آبان 1401 دانشگاه نوشیروانی بابل
پس از وقایع سه شنبه 3 آبان 1401 و تجمعات و اعتراضات داخل دانشگاه، از کار انداختن دوربین های امنیتی و همچنین مختلط کردن سلف، با خانواده‌های تعداد زیادی از دانشجویان با شماره ناشناس تماس گرفته شد و دانشجویان را تهدید به بازداشت کردند.
روز بعد 4 آبان 1401، هنگام ورود به دانشگاه از دانشجویان کارت دانشجویی گرفته می‌شد و با لیستی که در دست داشتند مطابقت داده می‌شد و اگر فرد در آن لیست حضور داشت، اجازه ورود به دانشگاه را به او نمی‌دادند و کارت دانشجویی فرد را ضبط میکردند.
ظهر چهارشنبه 4 آبان 1401 دانشجویان شاهد درست شدن یکروزه دوربین ها بودند؛ این در تاریخ نوشیروانی تنها مشکلی بود یکروزه حل شده بود.
دانشجویان بصورت مختلط در سلف غذاخوری حضور یافتند اما به دستور مسئولان دانشگاه، هیچ غذایی پخت نشد و به هیچ کسی غذا ندادند. دانشجویان به ساختمان مرکزی دانشگاه رفتند و با تحصن، در سکوت کامل تقاضا داشتند که رئیس دانشگاه گلایه‌های آنان را بشنود و با آنان صحبت کند.
آنها از 13:30 تا 15 منتظر رئیس دانشگاه بودند. دانشجویان این پیشنهاد را نیز دادند که اگر رئیس نمیتواند در جمع حاضر شود، دانشجویان خدمت ایشان در طبقه پنجم برسند که با این صحبت معاون فرهنگی دانشگاه جناب دکتر ضابط پور مواجه شدند که: «مشکلی نداره، ما وسایلمونو جمع میکنیم میریم و میگیم بیان جمعتون کنن».
که سرانجام رئیس به نماینده دانشجویان گفتند که به آمفی تئاتر بروید و بزودی در آنجا با شما صحبت خواهم کرد. دانشجویان دانشگاه نیم ساعت مقابل آمفی تئاتر منتظر بودند اما رئیس بزدل دانشگاه به جای صحبت کردن رو در رو با دانشجویان، از در پشتی دانشگاه پا به فرار گذاشته و دانشگاه را ترک کرده بود تا دانشجویان معترض و ناهارنخورده، مقابل درب اصلی دانشگاه شعار دادن را شروع کنند.
ابتدا تمامی شعارها بدون هیچ‌گونه توهینی بود که با دخالت بیجا و تمسخر ها و پوزخندهای پلیس‌ها از بیرون از دانشگاه مواجه شدند.
از طرفی پلیس ها به معترضان میخندیدند و به نشانه تهدید گاز اشک‌اور و نارنجک ها را به رخ دانشجویان میکشیدند.
چند بسیجی با عکس گرفتن و بیان الفاظ رکیک، توهین به نوامیس، تهدید به آسیب زدن به دانشجویان و در اختیار قرار دادن عکس های دانشجوها به سازمان های امنیتی نیز جرقه ای شدند بر تشدید عصبانیت معترضان که باعث شعارهای صریح تر شد.
با تاریک شدن هوا، خستگی ناشی از عدم تغذیه (ممنوعیت توزیع غذا به دستور ریاست دانشگاه) دانشجویان در حال متفرق شدن بودند و پسرها دختران را تا درب خوابگاه ریحانه همراهی کردند.
چند دختر موفق به ورود به خوابگاه شدند.
طبق شنیده ها حراست هویت یکی از دخترها را نمیدانست و شک به خوابگاهی بودن این دانشجو داشت. کارت دانشجویی این دانشجو گرفته شد و بعد از عکس گرفتن از آن به دختر تحویل داده شد و درب خوابگاه ریحانه قفل شد. پسران نسبت به عکسبرداری از کارت دانشجویی معترض شدند و شروع به سر دادن شعار کردند که با بی توجهی حراست مواجه شد و پس از دقایقی نیروهای امنیتی هجوم آوردند و نزدیک به 150 نفر از دانشجویان را به رگبار گلوله ساچمه ای بستند؛ تعداد بسیار زیادی از آنان زخمی شدند؛ برخی دانشجویان همان لحظه بازداشت شدند و مابقی پا به فرار گذاشتند.
برخی از دانشجویان در گروه های چندنفره به خانه های اطراف پناه بردند اما از اغلب پناهندگان خبری در دست نیست و فقط با تعدادی از آنان توانستیم ارتباط بگیریم. بین آنها ساچمه خورده کم نیست؛ عده ای دچار حمله روحی شدید شدند و بیماری تعدادی از آنان نیز عود کرده است و علی رغم رسیدگی صاحبخانه ها و کمک های فراوانشان، در وضعیت بغرنجی قرار دارند. برخی از ساکنین این خانه ها با نیروهای امنیتی همکاری کردند و تعدادی از پناهندگان را تحویل دادند.
سپس مامورین امنیتی با بلندگو در کوچه و خیابان های اطراف دانشگاه اعلام میکردند که هرگونه پناه دادن به معترضین پیامدهای منفی خود را خواهد داشت و انتظار همکاری از ساکنین را دارند. تعدادی نیز اجازه بازرسی خانه‌هایشان را به نیروهای امنیتی دادند. اکثر پناهنده ها هنوز داخل خانه ها هستند و با توجه به پر بودن کوچه و خیابان ها از مامورهای نظامی مشخص نیست چگونه قرار است خارج شوند.
در حال حاضر امنیت خوابگاه امینیان در حالت پایدار قرار دارد و در اطراف محوطه خوابگاه چیز مشکوکی قابل مشاهده نیست و در سمت خوابگاه ریحانه طبق اطلاعات به دست رسیده طی ساعات اخیر برخی سر و صدای مشکوک و درخواست کمک با داد و فریاد به گوش رسیده است که از هویت این افراد اطلاعی موجود نیست.
با توجه به اتفاقات امروز و اخبار شنیده شده، بعضی از خانواده‌ها به شدت نگران حال فرزندانشان هستند و عازم بابل شده اند و از طرفی تقریبا تمامی دانشجوها اعم از ساکنین خوابگاه ها و ساکنین شهرهای اطراف دچار رعب و وحشت شده اند و همگی نگران سلامت خود و دوستانشان هستند.
آنچه در دانشگاه مدنی آذربایجان در تاریخ ۴ آبان هم زمان با مراسم چهلم مهسا امینی رخ داد
گزارش ارسالی از دانشجویان دانشگاه مدنی آذربایجان
اعتراضات دانشجویان دانشگاه مدنی آذربایجان، از ساعت حدود ۱۱:۳۰ با شعار دانشجویان از درب دانشکده ادبیات شروع شد و جنازه‌ی نمادین مهسا امینی جلوی جمعیت روی زمین قرار داده شده بود.
پس از رسیدن جمعیت به حدود ۴۰۰ نفر حرکت دانشجویان از سمت دانشکده ادبیات به سمت دانشکده شهدا شروع شد و مراسم تشییع جنازه‌ی نمادین با شعارهای دیگری ادامه یافت و در همین حین فضای امنیتی بر دانشگاه حاکم بود و حراست به همراه تعداد کمی لباس شخصی از دور نظاره‌گر بودند.
بعد از رسیدن به درب دانشکده شهدا جنازه‌ی نمادین بر دوش دختران قرار گرفت و جمعیت به سمت مزار شهید گمنام حرکت کرد، در این مسیر هم دانشجویان شعارهایی سر دادند، پس از رسیدن به مقبره‌ی شهید گمنام دفاع مقدس، جنازه‌ی نمادین در کنار آن قرار گرفت و دانشجویان اعلام کردند هردوی آنها شهید راه وطن هستند که یکی در درگیری با دشمن خارجی شهید و دیگری در درگیری با دشمن داخلی.
پس از اتمام تشییع جنازه سیل جمعیت که اکنون به حدود ۷۰۰ نفر میرسید به سمت سلف پسران روانه شد، حراست زمانی که متوجه‌ نزدیک شدن حضور دانشجویان شد، سریعا درب سلف را از داخل بست؛ پس از رسیدن دانشجویان به درب سلف، تعدادی از آنها توری پنجره را پاره کرده و موفق به گشودن درب سلف شدند و ناهار برای اولین بار در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بدون تفکیک جنسیتی صرف شد.
پس از اتمام ناهار دانشجویان در محدوده‌ی سلف و مسجد دانشگاه به تحصن پرداختند و با هم‌خوانی آهنگ‌هایی مثل -ای ایران- و -برای- به اعتراض ادامه دادند. در این بین درگیری لفظی محدودی بین تعدادی از دانشجویان با یکی از اعضای حراست دانشگاه به نام آقای مهدی شوقی پیش آمد. ایشان دانشجویان را متهم به اغتشاشگری و پول گرفتن بابت اعتراضات مدنی کردند که وقتی با سیل جمعیت رو به رو شدند سریع محل را ترک کردند. ساعت ۱۴:۳۰ جمعیت دانشجویان در محدوده‌ی بین سلف و مسجد به حدود ۲۰۰ نفر میرسید. و تا ساعت ۱۵ اعتراضات پایان یافت.
موقعیت مکانی دانشگاه در ۳۵کیلومتری جاده تبریز-مراغه قرار دارد و در ساعاتی برای عبور مرور دانشجویان قطارهای فرسوده درنظر گرفته شده است. پس از پایان اعتراضات دانشجویان بومی به ایستگاه راه آهن دانشگاه مراجعه کردند تا با ریل باس ساعت ۱۵:۳۰ به منزل خود برگردند، و در قطار به صورت مختلط نشستند، دقایقی پس از حرکت قطار مسئولین حراست و راه‌آهن تبریز وارد واگن‌ها شدند و دانشجویان را تهدید کردند. بعد از اینکه دانشجویان به تهدید آن‌ها بها ندادند، مسئول قطار دوباره برگشت و با الفاظی رکیک و هم‌سنگ با هرزه و ... ، دانشجویان دختر را خطاب کرد، وقتی دیدند حتی با توهین نمیتوانند تفکیک جنسیتی را اعمال کنند یکی از مسئولین راه آهن با یکی از دانشجویان پسر وارد درگیری فیزیکی شد و با مشت و لگد او را مورد ضرب و شتم قرار داد. در این حین یکی از دانشجویان دختر وارد عمل شد تا از کتک خوردن هم دانشگاهی‌اش جلوگیری کند اما مسئول قطار با وی هم درگیر شد و شدت ضربات وی در حدی بود که باعث خونریزی دست او شد. وقتی دیدند نمیتوانند دانشجویان را تفکیک جنسیتی کنند، رئیس قطار و مسئولین و حراست به واگن لوکوموتیو رفتند و تا رسیدن به مقصد همان جا ماندند.
وقتی دانشجویان به راه آهن تبریز رسیدند نیروی انتظامی با لحنی تند دانشجویان را به راه خروج از راه‌آهن هدایت کرد.
بنا به اخبار رسیده، ساعاتی پیش تعدادی از دانشجویان دانشگاه هرمزگان که در زیر پل رسالت هرمزگان منتظر سرویس دانشگاه بودند تا از شهر به دانشگاه بازگردند، مورد حمله‌ و ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفتند و جراحاتی چون شکستگی دست بر دانشجویان عارض گشت.

در ادامه و در اعتراض به این رفتار خشونت‌آمیز، دانشجویان در دانشگاه هرمزگان دست به تجمع اعتراضی گسترده‌ای زدند و اعتراض خود را نسبت به این یورش وحشیانه ابراز کردند. گفته می‌شود در جریان این حملات تعدادی از دانشجویان بازداشت شده‌اند اما همچنان اطلاع دقیقی در دست نیست.
برخورد خشونت‌آمیز با دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه بوشهر
بنا به گزارشات رسیده روز ۴آبان و حدود ساعت ۱۷:۴۵، در حالی که دانشجویان دانشکده هنر و معماری یزد به یادبود مهسا امینی شمع روشن کرده و سرودهایی را هم‌خوانی می‌کردند ابتدا با حضور لباس‌شخصی‌ها جهت فیلم‌برداری و شناسایی دانشجویان مواجه شده و پس از آن ساعتی در دانشکده محبوس گشتند.
در این اثنی که دانشکده با نیروهای یگان ویژه محاصره شده بود، تعدادی از دانشجویان موفق به گریز از دانشکده شدند.
۴آبان۱۴۰۱
امیرحسین مشکینی دانشجوی رشته فیزیک مهندسی دانشگاه تهران ورودی سال ۹۸، روز گذشته(۴ آبان) حوالی ساعت ۱۴ در دانشکده تربیت‌بدنی دانشگاه تهران واقع در امیرآباد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
آرش ودودفام دانشجوی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز ۴آبان۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده اطلاعی دردست نیست
بی‌خبری از وضعیت دو دانشجوی دانشگاه نوشیروانی بابل
سینا زحمتکش مزنگانی وعلیرضا جعفرزاده دانشجویان مهندسی شیمی دانشگاه نوشیروانی بابل ورودی ۹۷، دیروز در جریان حمله یگان ویژه به دانشجویان معترض دانشگاه نوشیروانی بابل هنگام خروج از دانشگاه، مفقود شده و تا بدین لحظه هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان در دست نیست.
در صورت اطلاع از وضعیت ایشان به ما(کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور) گزارش دهید.
دانیال حسینیان دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل ورودی ۹۹، روز گذشته( ۴آبان) در جریان حمله یگان ویژه به دانشجویان معترض حین خروج از دانشگاه، مفقود شده و تلفن همراه ایشان نیز خاموش است.
در صورت اطلاع از وضعیت ایشان به ما (کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور) گزارش دهید.
انتقال ۲۵ دانشجوی بازداشتی دانشگاه نوشیروانی بابل به زندان متی کلا شهر بابل
بنا به اخبار رسیده، تا بدین لحظه و بنا به اطلاعات تایید شده ۲۵ تن از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل که روز گذشته در جریان حمله‌ی یگان ویژه به دانشجویان هنگام خروج از دانشگاه، بازداشت شده‌اند به زندان متی کلا شهر بابل منتقل شده‌اند که در میان آنها نام #سینا_زحمتکش_مزنگانی و #علیرضا_جعفرزاده دانشجویان مهندسی شیمی دانشگاه نوشیروانی بابل ورودی ۹۷ و #دانیال_حسینیان دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه نوشیروانی بابل ورودی ۹۹، موجود است.
سید سجاد هاشمی‌نژاد فعال دانشجویی و دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد روانشناسی دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر و معلم زبان انگلیسی روستاهای اطراف شیراز، یک هفته پس از دفاع از پایان نامه، در تاریخ شنبه ۳۰مهرماه توسط نیروهای اطلاعات بازداشت و موبایل و لپ‌تاپ وی ضبط شده است.
گفته می‌شود وی سابقه نوعی بیماری مغز و اعصاب دارد که در شرایط استرس‌‌زای شدید می‌تواند عود کند و پیش‌تر بخاطر این بیماری بستری شده است و طولانی شدن مراحل بازجویی بدون تماس با خانواده باعث نگرانی شدید آنها گردیده است.
بازداشت هاشمی نژاد توسط ماموران درحالی رخ داده که وی در منزل خانوادگی درحال مراقبت از مادرش بوده و بدین ترتیب مادرش -که در بستر بیماری سخت و مزمن است- شاهد بازداشت فرزندش بوده است. با این وجود طی ۵ روز گذشته علی‌رغم پیگیری‌های زیاد اجازه آزادی وی یا تماس با خانواده به او داده نشده است.
محمدرضا طالبی متولد ۸۳ و دانشجوی رشته نقاشی دانشگاه هنر و معماری پارس ورودی ۱۴۰۱ اهل اراک، به همراه ناتان مسیح که روز گذشته(۴آبان) به جهت تکمیل پروسه‌ی ثبت نام خود به دانشگاه مراجعه کرده بود، مقابل دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
امیرحسین ابولفتحی، دانشجوی ترم یک مهندسی عمران دانشگاه آزاد تهران مرکز واحد پونک که روز گذشته مقابل دانشگاه بازداشت شده بود، به قید تعهد آزاد شد.

علی غیاثی‌پور، دانشجوی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز ورودی بهمن ۱۴۰۰، روز گذشته( ۴آبان) پس از خروج از دانشکده توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
محمد غلام‌زاده، دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه تهران، عصر یکشنبه سوم مهرماه توسط ضابطین اطلاعات سپاه با خشونت بازداشت شده و طی مدت بازجویی تحت فشارهای شدید برای اعتراف اجباری قرار داشته است.
وی شامگاه ۱۶ مهرماه از بازداشتگاه اوین به زندان فشافویه(زندان بزرگ تهران) منتقل شد. درحال حاضر بند محل نگهداری این دانشجو در زندان فشافویه درگیر با انتشار بیماری تنفسی است و حال بسیاری از زندانیان به علت ابتلا به این بیماری وخیم است. وضعیت نازل خدمات بهداشتی در این زندان و همچنین نگهداری تعداد زیادی از زندانیان در سلول‌های کوچک و فاقد تهویه‌ی مناسب، به تسریع انتشار این بیماری و وخامت حال مبتلایان منجر شده است.
با وجود صدور قرار وثیقه توسط دادسرا و غیرقانونی بودن تداوم بازداشت این دانشجو، دادسرا همچنان از پذیرش وثیقه امتناع نموده و پرونده را به شعبه‌ی ۱۵(قاضی صلواتی) ارجاع داده است. به دلیل سابقه‌ی صدور احکام ناعادلانه و سنگین توسط این شعبه و همچنین مشارکت فعالانه در سناریوسازی‌های نهادهای اطلاعاتی، نگرانی شدیدی در خصوص وضعیت این دانشجو وجود دارد.
یگانه غلامحسین‌زاده دانشجوی کارشناسی‌ارشد مهندسی کشاورزی دانشگاه باهنر کرمان، صبح امروز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
لیست دانشجویان بازداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در تاریخ ۴ آبان:
#امیرمحمد_میرجلیلی، ورودی۹۹
#حمیدرضا_صفری، ورودی ۹۹
#آرش_ودودفام، ورودی۹۸
#محمدمهدی_نظری، ورودی ۱۴۰۰
جان حمید رحمتی در خطر است
حمید رحمتی، معلم بازنشسته‌ی اهل شهرضا از دوشنبه ۱۱ مهر در بازداشت است؛ ایشان علیرغم بیماری قلبی از لحظه‌ی بازداشت اعلام اعتصاب غذای خشک کرده و با توجه به این‌که ممنوع التماس و ممنوع الملاقات شده، خانواده‌ی وی از او خبری ندارند و این مسئله برای همکاران و خانوانده ایجاد نگرانی کرده است.
آقای رحمتی فقط به دلیل در دست گرفتن یک پلاکارد با مضمون مطالبه‌ی امنیت، مقابل منزلش بدون هیچ توضیحی بازداشت شده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت این معلم زندانی خواستار آزادی هرچه زودتر و بدون قید و شرط ایشان است.
کانون نویسندگان ایران:یاد
پنج سال پیش، در چهارم آبان سال ۱۳۹۶، علی اشرف درویشیان، نویسندهٔ آزادی‌خواه و یار ثابت‌قدم کانون نویسندگان ایران درگذشت.
علی اشرف درویشیان متأثر از آن‌چه از بی‌عدالتی‌های اجتماعی در زادگاهش دیده بود، رمان‌ها و مجموعه‌ داستان‌های تأثیرگذار خود را خلق کرد. رمان‌ «سال‌های ابری»، مجموعه داستان «آبشوران» و کتاب پژوهشی «افسانه‌ها و مثل‌های کردی» از او، بین اهل ادبیات فارسی نام‌آشناست. او که دلسوزانه و صادقانه، دل در گرو تهیدستان داشت، همواره از آنان گفت و نوشت، و در این راه به هر قدرتی که عامل نابرابری‌هاست، می‌تاخت. یکی از جملات درخشان او، حال میان نویسندگان آزادی‌خواه ایران به مَثَل تبدیل شده است: «من سر سفرهٔ خون نمی‌نشینم».
تعهد او به آزادی بیان، سرمشق باد.
یادش گرامی.
قطعنامه‌ی فوق‌العاده درباره‌ی جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران
چهل‌ویکمین کنگره‌ی فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر، پاریس، ۲۳ـ۲۷ اکتبر ۲۰۲۲‏
‏روز پنج شنبه۲۷ اکتبر ۲۰۲۲ (۵ آبان ۱۴۰۱) ‏جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران ‎ (LDDHI)‎‏ قطعنامه‌ی فوق‌العاده‌ی زیر را در چهل‌ویکمین ‏کنگره‌ی فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر (‏FIDH‏) (کنگره‌ی ۱۰۰ ساله‌گی فدراسیون)، پاریس، ‏‏۲۳ـ۲۷ اکتبر ۲۰۲۲ (۱ – ۵ آبان ۱۴۰۱) ارائه کرد که با اتفاق آرای نماینده‌گان به تصویب رسید.:
با در نظر داشتن این‌که قوه‌ی قضائیه‌ی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲ (۲ آبان ۱۴۰۱) از ‏صدور کیفرخواست علیه ۳۱۵ معترض بازداشتی در تهران (که دست کم چهار تن از آن‌هادر خطر اعدام ‏هستند)، ۲۱۳ معترض در استان خوزستان و ۲۰۱ معترض در استان البرز خبر داد و اعلام کرد که رویکرد ‏خشنی نسبت به دیگر معترضان در پیش خواهد گرفت؛
ا در نظر داشتن سرکوب جاری اعتراض‌ها در دانشگاه‌ها و شهرهای سراسر ایران؛ ‏ ‏
با در نظر داشتن این‌که دست کم ۲۵۰ تن، ازجمله حداقل‎ ‎‏۳۴‏‎ ‎کودک، در اعتراض‌های اخیر از ۱۶ سپتامبر ‏‎‏۲۰۲۲(۲۵ شهریور ۱۴۰۱)‏‎ ‎تا این تاریخ کشته شده‌اند و شمار واقعی کشته‌گان احتمالاً بیشتر است؛
در نظر داشتن این‌که در ۴۰ روز گذشته هزاران معترض از جمله دانش‌آموزان مدارس و صدها فعال ‏جامعه‌ی مدنی دستگیر شده‌اند و در معرض شکنجه و حکم‌های سنگین هستند؛ ‏ ‏
با در نظر داشتن این‌که هزاران زن شجاع با شعار «زن، زندگی، آزادی» در سرتاسر ایران در صف‌های نخست ‏جنبش جاری برای آزادی قرار دارند؛ ‏
با در نظر داشتن این‌که شمار حکم‌های اعدام اجراشده در سال جاری تا این تاریخ در اکتبر ۲۰۲۲ به حدود ‏‏۴۵۰ مورد رسیده است و شمار واقعی احتمالاً بیشتر است؛
‎با در نظر داشتن این‌که دیگر جنایت‌های مهم بر اساس حقوق بین‌المللی و نقض فاحش حقوق بشر در ایران ‏در گذشته تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته است.‏
.چهل و یکمین کنگره‌ی فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر ‎حمایت قاطع خود را از جنبش آزادی‌خواهی در ایران اعلام می‌کند؛‏
• فراخوان‌ منتشرشده در بیانیه‌های مشترک جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران‎ ‎‏و فدراسیون ‏بین‌المللی حقوق بشر ‏برای تشکیل هیئت تحقیق مستقل و بین‌المللی را برای رسیدگی به ‏جنایت‌های رخ‌داده از ۱۶ سپتامبر ‏‎‏۲۰۲۲ (۲۵ شهریور ۱۴۰۱)‏‎ ‎و دیگر جنایت‌های مهم بر اساس ‏حقوق بین‌المللی و نقض فاحش حقوق بشر در ایران تکرار می‌کند. ‏
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید