اخباروگزارش های کارگری 4 خرداد ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- دومین تجمع اعتراضی کارگران غیررسمی صنعت نفت کشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی نشدن حقوق و وعده های توخالی مقابل مجلس درسال جدید - تجمع اعتراضی کارگران شرکت هلدینگ خلیج فارس نسبت به سطح نازل حقوق در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام - ادامه اعتراضات معلمان خرید خدمت کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی با برپایی تجمعی دیگرمقابل مجلس

- ادامه اعتراضات کارگران شرکت آب وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وعدم پرداخت 3 ماه حقوق وپرداخت نشدن ماه ها حق بیمه باتجمع وپهن کردن سفره خالی مقابل شرکت

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه لبنیات پاژن نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق مقابل فرمانداری

- ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته کارخانه پارس متال نسبت به کلاهبرداری کارفرما با تجمع مقابل ساختمان روزنامه قانون

- شماره ای دیگر از سریال تجمعات اعتراضی کارگران شاغل وبازنشسته بیمارستان امام البرزنسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل سازمان همیاری و شهرداری‌ها

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران نسبت به تصرف اراضیشان توسط سپاه پاسداران با تجمع مقابل ساختمان قوه قضائیه

- کنش های کارگران شهرداری ها کشور در نیمه دوم اردیبهشت ماه 1400

- اهالی خشمگین روستای بارانگرد باغملک برای اعتراض به بی آبی جاده اهواز به ایذه را بستند

- تجمع اعتراضی کشاورزان صیفی‌جات و نخل‌داران بخش گمبوعه نسبت به قطع شدن آب به روی زمین‌های کشاورزی‌شان مقابل بخشداری گمبوعه

- ادامه اعتراضات اهالی روستای فاقلو شهرستان تکاب نسبت به تخریب منابع طبیعی توسط معدن داران طلا با تشکیل زنجیره انسانی

- تجمع دانشجویان مرکز آموزش عالی استهبان جهت احقاق حق خود!!

- امروز سه شنبه چهارم خرداد هیراد پیر بداغی از زندان اوین آزاد شد

- هیراد پیربداقی آزاد شد

- محمد سرخه کارگر فصلی نیشکر هفت تپه دراثر برخورد صاعقه در حین کار جانش را ازدست داد

*دومین تجمع اعتراضی کارگران غیررسمی صنعت نفت کشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی نشدن حقوق و وعده های توخالی مقابل مجلس درسال جدید

روز سه شنبه 4 خرداد برای دومین بار درسال جدید، کارگران غیررسمی صنعت نفت کشوربه تهران آمدند وبرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی نشدن حقوق و وعده های توخالی دست به تجمع مقابل مجلس زدند.


چرا کارکنان قراردادی تمامی وزارتخانه ها تبدیل وضعیت می شوند اما کارکنان قراردادی نفت تبدیل وضعیت نمی شوند؟!؟!

چرا هنوز مشخص نیست این دسته از کارکنان کارگر هستند یا کارمند؟!؟!

چرا در تمام طول سال کارگر هستیم و در هنگام پرداخت عیدی و افزایش حقوق کارمند می شویم؟!؟!؟

چرا همچنان از همسان سازی حقوق خبری نیست؟!؟!

چرا هنوز فوق العاده های شغلی برای این دسته از کارکنان اجرایی نشده است؟!؟! و...


تجمع کنندگان با اشاره به وعده‌های بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، برای تبدیل وضعیت استخدامی،به خبرنگار رسانه ای گفتند: یکی از وعده‌های وزیر نفت در زمان اخذ رای اعتماد در مجلس دهم، رسیدگی به وضعیت کارکنان مدت موقت بود؛ منتها به دلیل انجام اصلاحات ناقصِ مدیران وزارت نفت، در بلاتکلیفی بیشتری به سر می‌بریم؛ به گونه‌ای که ما را برای احقاق حقوق خود بین قانون کار و قانون وزارت نفت پاسکاری می‌کنند.

آنها افزودند:بر اساس تصویب نامه هیئت دولت به شماره ۴۷۶۴۳۲۱۲۴۷۱ مورخ ۱ اسفند سال ۹۰ باید ۳۴ هزار کارمند مدت موقت وزارت به «مدت معین» تبدیل وضعیت می‌شدند. در همین حال مطابق بند ۶ تبصره هیات وزیران شرکت‌های تابعه وزارت نفت باید با کارکنان خود، قرارداد مدت معین منعقد کنند اما متاسفانه مدیران وزارت نفت به تکلیف خود عمل نمی‌کنند.

به گفته‌ی کارکنان مدت موقت مطابق مصوبه هیات وزیران باید قرارداد مشاغل خدماتی در وزارت نفت مانند آبدارچی، آشپز، پیشخدمت و به صورت مدت موقت منعقد شود. این اجحاف باعث شده در حدود یک دهه گذشته، آیتم‌های شغلی ۳۴ هزار کارمند وزارت نفت مانند فوق‎العاده جذب، فوق‌العاده کارگاهی، بدی آب و هوا، سختی کار، سابقه، مدرک تحصیلی و… به ما پرداخت نشود.

درهمین رابطه:

+تجمع اعتراضی دوباره کارگران غیررسمی صنعت نفت کشور نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی نشدن حقوق مقابل مجلس

روز شنبه 25 اردیبهشت،جمعی از کارگران غیررسمی ( حجمی و پیمانی) صنعت نفت کشوربرای باری دیگر خودرا به پایتخت رساندند تا با برپایی تجمع مقابل مجلس صدای اعتراضشان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی نشدن حقوق بیشتر منعکس کنند.

تجمع کنندگان شعار می دادند:

«وضعیت شرکتی تبدیل باید گردد»

«فیش حقوقی ما همسان باید گردد»

+تجمع اعتراضی صدها کارگر قرارداموقت صنعت نفت نسبت به عدم تبدیل وضعیت،سطح نازل حقوق ازجمله تبعیض درپرداختی ها وعدم همسان سازی حقوق مقابل مجلس

روز سه شنبه 19 اسفند99، صدها کارگر قرارداموقت صنعت نفت خودرا به پایتخت رساندند وبا برپایی تجمع مقابل مجلس و برافراشتن پلاکاردها اعتراضشان را نسبت به عدم تبدیل وضعیت،سطح نازل حقوق ازجمله تبعیض درپرداختی ها وعدم همسان سازی حقوق بنمایش گذاشتند.


تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند: در حالی که شاغل رسمی وزارت نفت حداقل 15میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، یک شاغل مدت موقت هم رده‌ی وی، ماهانه تنها حدود 4 میلیون تومان دریافت می‌کند.

آنها افزودند:درحالیکه بار صنعت نفت کشور بر دوش نیروهای مدت موقت است اما وزارت نفت تنها حقوق و مزایای نیروهای رسمی را به رسمیت می‌شناسد و برای ترمیم حقوق مدت موقتی‌ها، کاری را انجام نمی‌دهد.

معترضان با اشاره به برگزاری آزمون جذب نیرو در مجموعه‌ی وزارت نفت، افزودند: این آزمون به دلیل محدودیت‌هایی که در جذب نیروهای مدت موقت داشت، نمی‌تواند مشکل همگی ما را حل کند؛ در حالی که نیروهای مدت موقت خواهان تبدیل وضعیت تمام همکاران خود هستند. در نتیجه ما خواهان تبدیل وضعیت بی‌قید وشرط خود هستیم و می‌گوییم که بی‌عدالتی باید برداشته شود.

تجمع کنندگان با اشاره به وجود تبعیض در برقراری مزایای رفاهی میان خود و نیروهای رسمی، افزودند:در وزارت نفت تعداد نیروهای مدت موقت کم نیستند؛ اما اینها از امتیازاتی مانند مسکن سازمانی، اقسام وام، حق بدی آب و هوا و ده‌ها امتیاز رفاهی دیگر محروم هستند»

معترضان افزودند: خواهان همسان‌سازی حقوق‌ها (موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه) و ثبت آنها در سامانه کارمند ایران هستیم تا در سطح حقوق‌ها میان قراردادی‌ها و رسمی‌ها هیچ تبعیضی وجود نداشته باشد.

خاطرنشان میشود که در حال حاضر حدود 34 هزار شاغل قرارداد موقت و 120 هزار نیروی پیمانکاری در صنعت نفت کشور حضور دارند.

*تجمع اعتراضی کارگران شرکت هلدینگ خلیج فارس نسبت به سطح نازل حقوق در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام

روز سه شنبه 4 خرداد، کارگران شرکت هلدینگ خلیج فارس در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام برای اعتراض به سطح نازل حقوق دست به تجمع مقابل سایت 1 در حاشیه جاده وروی به منطقه ویژه اقتصادی ماهشهرزدند و برای چندمین بار خواهان اجرایی شدن طرح افزایش 25 درصدی حقوقشان شدند.


تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند:بیش از پنج هزار کارگررسمی وزارت نفت در هلدینگ خلیج فارس واقع در این منطقه اشتغال دارند که خواهان پرداخت افزیش حقوق 25 درصدی بر اساس قوانین وزارت کار هستند.

این تجمع کنندگان که مطالبات دیگری نیز دارند،اضافه کردند: در حالیکه این طرح برای دیگر کارمندان دولتی اجرایی شده و از مزایای آن برخوردار هستند، در شرکت هلدینگ خلیج فارس به دلایل نامعلوم به حالت تعلیق درآمده است.

این تجمع کنندگان خواهان تعهد هلدینگ خلیج فارس به قرارداد منعقده با NPC هستند.

*ادامه اعتراضات معلمان خرید خدمت کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی با برپایی تجمعی دیگرمقابل مجلس

روز سه شنبه 4 خرداد برای باری دیگر، معلمان خرید خدمت کشوربرای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

درهمین رابطه:

+تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمت کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس

روز یکشنبه 2 خرداد،جمعی از معلمان خرید خدمت کشور(ورودی بعد از سال 1393)برای بنمایش گذاشت اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی برای یکباردیگر دست به تجمع مقابل مجلس زدند.


+ رنجهای معلمان خرید خدمات آموزشی

معلمی رنج کشیده خرید خدمت

وزارت آموزش و پرور از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۰ بخاطر اجرا شدن قانون بازنشستگی پیش از موعد (۲۵ سال سابقه اما۳۰ روز حقوق) با کمبود نیروی انسانی (معلم ) روبرو شد و با واسطه‌ گری شرکت‌های خصوصی ۱۹۰۰۰ معلم با نام «خرید خدمات آموزشی» بکار گرفت.

در طول سال‌های 90 تا 97 قوانین استخدامی برای گروه‌های معلم غیر رسمی قبل از سال ۱۳۹۲ مصوب شد، که این قشر از فرهنگیان هم جزو گروه‌های استخدام معلمان غیر رسمی قبل از سال ۱۳۹۲ قرار گرفتند، هم اکنون دوره‌ی استخدامی دانشگاه فرهنگیان را می‌گذرانند.

بخاطرسیاست‌های خصوصی‌سازی آموزش و پرورش دولت‌های یازدهم و دوازدهم از سال ۱۳۹۳ بر اساس ماده ۴۱ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) مصوب اسفند سال ۱۳۹۳ باردیگر ۱۶۰۰۰معلم به نام «معلمان خرید خدمات آموزشی» توسط موسسات خصوصی در مدارس دولتی مناطق محروم، صعب‌العبور، عشایری و مرزی با شرایطی مشابه با معلمان خرید خدمات آموزشی سال‌های 87 و 90 بکارگیری گرفت.

متاسفانه در تاریخ ۱۳۹۹/۹/۳۰ به پیشنهاد دولت دوازدهم مصوبه سراسر تبعیض‌ « ۳۱۷۷ » شورای انقلاب فرهنگی مصوب و توسط رئیس جمهور به عنوان قانون(با وجود اینکه مصوبات شورای انقلاب فرهنگی حکم سیاست‌گذاری دارد نه قانون) ابلاغ شد! در این مصوبه تاکید شده است که از تاریخ تصویب این مصوبه استخدام معلمان غیر رسمی توسط مجلس غیرقانونی است و معلمان غیر رسمی صرفاً به واسطه‌ی آزمون استخدامی می‌توانند جذب آموزش و پرورش شوند.

موارد فوق در حالی است که اگر فردی با عنوان آموزگار،دبیر،سرباز معلم،آموزشیار،آموزش‌دهنده و مربی پیش‌دبستانی غیر رسمی از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۹۲ چه مستمر و چه غیر مستمر یک روز سابقه داشته باشد استخدام می‌شود ولی معلم خرید خدمات آموزشی با توجه به ۷ سال سابقه تدریس در مدارس دولتی در سخت‌ترین شرایط آموزشی به واسطه‌ی مصوبه ۳۱۷۷ و ممانعت خودخواسته‌ی مجلس شورای اسلامی از قانون نویسی و قانون گذاری این حق را نخواهد داشت و سوابق چند ساله این معلم به هیچ مبدل خواهد شد!

در شرایط فعلی ما خواستار این هستیم به جای اینکه مسئولین مربوطه صورت مسئله را پاک کرده و سوابق آموزشی این قشر از فرهنگیان را به هیچ مبدل کنند؛ برای گروه‌های معلمان غیر رسمی سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۲ قانونی بنویسند با آزمون داخلی جامع با مدنظر قراردادن تفاوت معلم با غیر معلم تا این گروه نیز به استخدام رسمی وزارت آموزش و پرورش درآیند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که معلمان خرید خدمات آموزشی در بدو ورود با توجه به شیوه‌نامه‌های خرید خدمات آموزشی به واسطه‌ی آزمون،اعلام یک و نیم برابر ظرفیت، مصاحبه‌های تخصصی و عقیدتی-سیاسی و دوره‌های بدو و ضمن خدمت توسط ادارات کل و ادارات تابعه بکارگیری شده و به موسسات معرفی شده‌اند و در سال جاری نیز بر اساس بخشنامه‌ی وزارت آموزش و پرورش دوره‌های سنجش صلاحیت حرفه‌ای معلمی را گذرانده و تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ نیز آزمون هماهنگ و سراسری دارند که در صورت موفقیت در این آزمون می‌توانند ادامه فعالیت آموزشی داشته باشند و گواهی ۱۰ ساله صلاحیت حرفه‌ای معلمی به این قشر از فرهنگیان اعطا ‌شود.

این گروه از معلمان غیر رسمی بعد از سال ۱۳۹۲ از سال ۱۳۹۵ نسبت به بیمه‌های ناقص ، حقوق‌های پاره وقت و غیر مکفی و برخوردهای سراسر تبعیض و تحقیر وزارت آموزش و پرورش و ادارات تابعه با این قشر از فرهنگیان همواره معترض بوده اما متاسفانه حمایتی از این قشر مظلوم خانواده‌ی فرهنگیان صورت نگرفت.

معلمان خرید خدمت آموزشی گرچه در سال 1400 توانستند، حقوق پاره وقت را به تمام وقت مبدل کنند، اما همچنان مانند گذشته با تاخیر چند ماهه حقوق روبرو هستند.

معلمان خرید خدمت ، خواهان استخدام و ایجاد شرایط یکسان مطابق با معلمین خریدخدمات قبل از ۹۱ می باشند.

منبع:کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

*ادامه اعتراضات کارگران شرکت آب وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وعدم پرداخت 3 ماه حقوق وپرداخت نشدن ماه ها حق بیمه باتجمع وپهن کردن سفره خالی مقابل شرکت

روز سه شنبه 4 خرداد، کارگران شرکت آب وفاضلاب روستایی(آبفار) خوزستان درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وعدم پرداخت 3 ماه حقوق وپرداخت نشدن ماه ها حق بیمه دست به تجمع وپهن کردن سفره خالی مقابل شرکت زدند.


این کارگران که تعدادشان به بیش از 600نفر می‌رسد، می‌گویند: بعد از طرح یکپارچه‌سازی با آبفا شهری هیچ‌گونه قراردادی با ما منعقد نشده است.

آنها می‌افزایند: نزدیک به 3 سال حق بیمه برای کارکنان پرداخت نشده و تمام هزینه‌های درمان را به‌صورت آزاد پرداخت می‌کنیم.

این کارگران که 3 ماه حقوق معوقه دارند، می‌گویند بعد از طرح یکپارچه‌سازی آبفای روستایی و شهری کارکنانی که سال‌ها سابقه کار دارند باید زیر نظر پیمانکار کار کنند.

آنها در پایان خواستار رفع تبعیض بین کارکنان آبفای شهری و روستایی شدند.


درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران شرکت آب وفاضلاب روستایی خوزستان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وپرداخت نشدن ماه ها حق بیمه مقابل استانداری

روز سه شنبه 28 اردیبهشت، کارگران شرکت آب وفاضلاب روستایی(آبفار) خوزستان برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت وپرداخت نشدن ماه ها حق بیمه باردیگر مقابل استانداری در کلانشهر اهوازاجتماع کردند.


یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: حدود 30 ماه بیمه‌ای برای کارکنان رد نشده و 9 ماه دفترچه بیمه نداریم. همچنین از ابتدای سال تاکنون بدون هیچ‌گونه قراردادی کار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه 630نفر از پرسنل آبفا روستایی خوزستان با سوابق بالا و حتی تحصیلات دانشگاهی بعد از یکپارچه‌سازی با آبفا شهری زیر نظر پیمانکار کار می‌کنند و با مشکلات زیادی مواجه شده‌اند، افزود: طبق دستور مدیرعامل آبفا کشور قرار بود با انعقاد قرارداد جدید کارکنان آبفا روستایی را به حالت تأمین نیرو (نیروی انسانی) دربیاورند که هنوز اقدامی نشده است.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه لبنیات پاژن نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق مقابل فرمانداری

روزشنبه اول خرداد، کارگران کارخانه لبنیات پاژن واقع در نسیم شهر نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهر دراستان تهران زدند.

*ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته کارخانه پارس متال نسبت به کلاهبرداری کارفرما با تجمع مقابل ساختمان روزنامه قانون

روز سه شنبه 4 خرداد، کارگران بازنشسته کارخانه پارس متال درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به کلاهبرداری کارفرما دست به تجمع مقابل ساختمان روزنامه قانون زدند.


براساس گزارش رسانه ای شده،بازنشستگان کارخانه پارس متال در اعتراض به عمل نکردن وعده‌های کارفرما مقابل روزنامه قانون تجمع کردند.

حدود 120نفر از کارگران بازنشسته این کارخانه موفق به دریافت چک‌های بانکی خود نشده‌اند.

قابل یادآوری است که سال 91،شرکت برای تسویه حساب سنوات معوقه کارگران با بانک مهر اقتصاد وارد مذاکره شد تا با دریافت وام بانکی، مطالبات عقب مانده کارگران کارخانه را تسویه کند. کارخانه در آن برهه زمانی به دلیل ورشکستگی توانایی پرداخت سنوات کارگران را نداشت. بنا بر اظهارات منبع خبری، کارفرما در آن برهه زمانی تعهد می‌دهد تا اقساط بانکی را پرداخت کند و یک فقره چک به مبلغ 6 میلیارد و پانصد میلیون تومان به عنوان ضمانت پرداخت اقساط به بانک می‌دهد. همچنین بانک مهر اقتصاد شروطی مطرح می‌کند. شروط بانک به منظور تضمین نهایی دریافت اقساط بوده است؛ شرط بانک این بود که کارگران باید ضامن یکدیگر شوند. در حال حاضر، 135 نفر به دلیل پرداخت نشدن اقساط بانکی از سوی کارفرما موفق به دریافت چک‌های خود نشده‌اند. سال 94، علیرضا نیکویی (مدیرعامل روزنامه قانون) با خرید بخش عمده‌ای از سهام شرکت، سهام‌دار اصلی این مجموعه می‌شود.

اگرچه آنها موفق به دریافت چک خود نشده‌اند اما کارفرما از تسویه حساب با کارگران تا آخر اردیبهشت ماه خبر داده بود.

*شماره ای دیگر از سریال تجمعات اعتراضی کارگران شاغل وبازنشسته بیمارستان امام البرزنسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل سازمان همیاری و شهرداری‌ها

روز سه شنبه 4 خرداد، کارگران شاغل وبازنشسته بیمارستان امام البرزشماره ای دیگر از سریال اعتراضاتشان را نسبت به عدم پرداخت مطالبات با تجمع مقابل سازمان همیاری و شهرداری‌هااین استان ینمایش درآوردند.

کارگران این بیمارستان بخشی از دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند و بازنشستگان هم به ازای مطالبات خود چک‌هایی را از سوی مدیریت بیمارستان دریافت کرده‌اند که برخی از این چک‌ها برگشت خورده است.

بخشی از دستمزد کارکنان این بیمارستان تنها در قالب حداقل دستمزد و بدون در نظر گرفتن مزایا پرداخت شده و در ضمن حق بیمه‌های آن‌ها هم به صورت کامل به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

کارکنان بیمارستان همچنین به بلاتکلیفی در وضعیت واگذاری مالکیت بیمارستان اعتراض دارند؛ چراکه به گفته‌ی آن‌ها، مشخص نیست که این بیمارستان در اختیار برنده‌ی مزایده‌ای که پیشتر برگزار شده بود قرار می‌گیرد یا به شهرداری یا به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار می‌شود.

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران نسبت به تصرف اراضیشان توسط سپاه پاسداران با تجمع مقابل ساختمان قوه قضائیه

روز سه شنبه 4 خرداد، کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به تصرف اراضیشان توسط ن سپاهه پاسداران دست به تجمع مقابل ساختمان قوه قضائیه زدند.

یکی از کارگران صنایع پگاه تهران در توضیح علت تجمع کارگران در مقابل ساختمان حوزه ریاست قوه قضائیه واقع در خیابان ولیعصر، روبروی خیابان کلانتری گفت: مدتهاست حکم تخلیه زمین‌های تصرف شده را از قوه قضائیه در دست داریم اما هیچ ارگان دولتی برای اجرای این حکم به ما کمک نمی‌کند بنابراین ناچار شدیم به نهاد ریاست قوه قضائیه مراجعه کنیم.

این کارگر یادآور شد: حدود 700 کارگر کارخانه شیر پگاه تهران در حالی خواستار بازپس‌گیری زمین‌های خود هستند که کارگران علارغم داشتن حکم تخلیه از دستگاه قضائیه هنوز نتوانسته‌اند به زمین‌های خود برسند.

خاطرنشان می شود که از حدود 20سال پیش صنایع شیر پگاه برای خانه‌دار کردن بیش از 700کارگر این واحد صنعتی، قطعه زمینی به وسعت حدودی 150هزار متر را در محدوده شهرک حکیمیه تهران پارس تهیه و واگذار می‌کند.

ظاهرا این زمین‌ها بعدها توسط یکی از نهادها تصرف شده و کارگران پگاه علارغم گرفتن حکم تخلیه از دستگاه قضائیه هنوز نتوانسته‌اند به زمین‌های خود برسند.

*کنش های کارگران شهرداری ها کشور در نیمه دوم اردیبهشت ماه 1400

 

توضیحات

رخداد

تحت نظر بخش

محل خدمت

شهرداری شهر

تاریخ

شماره

کارگران این بخش با اعتصاب و تجمع مقابل شهرداری به عدم افزایش حقوق خود توسط پیمانکار اعتراض کردند

اعتصاب

خصوصی

خدمات شهری

شهرکرد

16/02/1400

 

با تجمع مقابل استانداری اعتراض خود را نسبت ب خصوصی سازی بخش های خود اعلام کردند

تجمع

دولتی

امور شهری و فضای سبز

زنجان

1400/02/17

 

تجمه بیش از 200 تن از کیوسک داران تهران مقابل شورای شهر تهان به بهانه افزایش اجاره بها کیوسک ها

تجمع

خویش‌فرما

کیوسک داران

تهران

18/02/1400

 

به دلیل تغییر طرح تفصیلی شهر مقابل شهرداری تجمع کردند

تجمع

خویش‌فرما

انبوه سازان

ارومیه

18/02/1400

 

نسب به قطع حق عائله‌مندی کارگران شرکت

اعتراض

خصوصی

اتوبوسرانی

تهران

19/02/1400

 

نسب به عدم همسانزازی حقوق ها

اعتراض

دولتی

کل بخش ها

قروه/کردستان

20/02/1400

 

150تن از کارگران مترو در مقابل سازمان قطار شهری به دلیل عدم دریافت سه الی 4 ماه حقوق خود از پیمانکار شکایت کردند

تجمع

خصوصی

مترو

شیراز

21/02/1400

 

به دلیل عدم پرداخت چندین ماه حقوق و مزایا مقابل فرمانداری دست به تجمع زدند

تجمع

دولتی

کل بخش ها

خرمشهر

21/02/1400

 

به دلیل عدم دریافت ماه ها حقوق و حق بیمه مقابل شهرداری دست به تجمع زدند

تجمع

دولتی

کل بخش ها

اروند کنار / خوزستان

21/02/1400

 

به دلیل عدم دریافت ماه ها حقوق و حق بیمه مقابل شورای شهر دست به تجمع زدند

تجمع

دولتی

کل بخش ها

سراوان / سیستان و بلوچستان

22/02/1400

 

نسب به بالا کشیدن دستمزد ها

بیانیه

خصوصی

مترو

تهران

24/02/1400

 

تسلیم نامه به شورای شهر بابت احقاق حقوق خود

نامه

دولتی

اتوبوسرانی

تهران

24/02/1400

 

نسبت به عدم دریافت 6 ماه حقوق

تجمع

دولتی

کل بخش ها

لوشان

25/02/1400

 

نسبت به عدم تبدیل وضعیت خود از حالت شرکتی به رسمی دست به تجمع زدند

اعتصاب

شرکتی

نامعلوم

کرمانشاه

26/02/1400

 

با اعتصاب و تجمع مقابل شهرداری اعترض خود را نسب به عدم دریاف 6 ماه حقوق ابراز کردند.

شایان به ذکر است که شهردار با ماشین خود به یک کارگر صدمه زده است و برخورد بدنی نامطلوب (کشیدن گوش) با کارگر دیگرا داشته است

اعتصاب

دولتی

کل بخش ها

لوشان

26/02/1400

 

تعدادی از رانندگان برای بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل مقابل شورای شهر دست به تجمع زدند

تجمع

دولتی

اتوبوسرانی

تهران

28/02/1400

 

مقابل شهرداری بوشهر به دلیل افزایش هزینه های پروانه ساخت شهرداری

 

تجمع

خویش فرما

بسازبفروش

بوشهر

28/02/1400

 

*اهالی خشمگین روستای بارانگرد باغملک برای اعتراض به بی آبی جاده اهواز به ایذه را بستند

عصر روزسه شنبه 4 خرداد،جمعی از اهالی روستای بارانگرد باغملک دراستان خوزستان برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به بی آبی جاده اهواز به ایذه را بستند.


برپایه گزارش رسانه ای شده،این روستا که در مسیر ایذه به قلعه تل واقع شده است، مدتها ست با بی آبی در به گریبان بوده و تا کنون مشکل آنان بر طرف نشده است.

بحران بی آبی از مدت ها پیش آثار منفی خود را به خصوص در شهرهای شمالی خوزستان نشان داده و تا کنون اقدام موثر و قابل لمسی از سوی مسئولین متولی امر صورت نگرفته است.

*تجمع اعتراضی کشاورزان صیفی‌جات و نخل‌داران بخش گمبوعه نسبت به قطع شدن آب به روی زمین‌های کشاورزی‌شان مقابل بخشداری گمبوعه

صبح روز سه شنبه 4 خرداد،جمعی از کشاورزان صیفی‌جات و نخل‌داران بخش گمبوعه به قطع شدن آب به روی زمین‌های کشاورزی‌شان مقابل این بخشداری شهرستان حمیدیه دراستان خوزستان تجمع کردند.


*ادامه اعتراضات اهالی روستای فاقلو شهرستان تکاب نسبت به تخریب منابع طبیعی توسط معدن داران طلا با تشکیل زنجیره انسانی

اهالی روستای فاقلو شهرستان تکاب برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به تخریب منابع طبیعی این شهرستان در استان آذبایجان غربی توسط معدن داران طلا زنجیره انسانی تشکیل دادند.


براساس گزارشات رسانه ای شده،اهالی روستای فاقلو و با حمایت دوست داران محیط زیست به صورت نمادین در مسیر تخریب سینه لاله گون آغ داغ، این ذخیره گاه گیاهان دارویی خودرو در دامنه‌های کوه بلقیس، زنجیره انسانی برای حفظ محیط زیست در مقابل فعالیت غیر مجاز معدن کاران در روستای فاقلو شکل دادند.

*تجمع دانشجویان مرکز آموزش عالی استهبان جهت احقاق حق خود!!

تعدادی از دانشجویان مرکز آموزش عالی استهبان، در حرکتی خودجوش از اکثر نقاط کشور در این مرکز در شهر استهبان تجمع کردند و نسبت به آمایش این مرکز، لغو مجوز‌ رشته ی عمران و همچنین ضعف سیستم مدیریتی ریاست این مرکز اعتراض کردند و خواستار پیگیری قریب الوقوع جناب دکتر جعفرزاده، ریاست مرکز شدند.

دانشجویان پلاکاردهایی با نوشته های زیر در دست داشتند:

- نه به لغو مجوز عمران آموزش عالی استهبان

- نه به آمایش

- استقلال آموزش عالی استهبان

...


در پایان دکتر جعفرزاده، ریاست مرکز آموزش عالی استهبان، به دانشجویان مضطرب و عصبانی قول دادند در اولین فرصت با مقامات بلند پایه ی استهبان در تهران حضور یابند و مطالبات به حق دانشجویان و مردم استهبان را به جد پیگیری کنند.

برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*امروز سه شنبه چهارم خرداد هیراد پیر بداغی از زندان اوین آزاد شد

هیراد پیر بداغی از حامیان حقوق کارگر که در مراجعه به پلیس امنیت برای گرفتن وسایلش بازداشت شده بود ، امروز ۴خرداد از زندان اوین آزاد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد ، ضمن محکوم کردن برخوردهای امنیتی وپلیسی با کارگران و بازنشستگان و فعالین کارگری ، خواستار آزادی تمامی فعالین کارگری و صنفی دربند میباشد

*هیراد پیربداقی آزاد شد

هیراد پیربداقی فعال کارگری زندانی عصر امروز از زندان اوین آزاد شد

هیراد پیربداقی روز ۲۵ اردیبهشت در حالی که برای دریافت گوشی خود به پلیس امنیت مراجعه کرده بود به بهانه حکم ۶ ماه زندان که سال ۹۸ برای او‌ صادر شده بود دستگیر و به زندان اوین منتقل شده بود. حکمی که پیشتر از سوی رئیس قوه قضائیه نقض شده بود.

هیراد پیربداقی در روز جهانی کارگر امسال نیز نزدیک وزارت کار به همراه تعداد زیادی از کارگران و فعالین کارگری دستگیر شده بودند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران آزادی هیراد پیربداقی را به او و خانواده‌اش شادباش میگوید و خواهان آزادی دیگر کارگران زندانی و لغو احکام صادره علیه تمامی کارگران و فعالین کارگری است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- چهارم خردادماه ۱۴۰۰

*محمد سرخه کارگر فصلی نیشکر هفت تپه دراثر برخورد صاعقه در حین کار جانش را ازدست داد

متاسفانه با خبر شدیم دراثر برخورد صاعقه در حین کار، یکی از کارگران بنام محمد سرخه جانش را ازدست داد و دو کارگر دیگر بنامهای مهدی لطیفی و عظیم امیری هم بشدت مصدوم شدند و دربیمارستان بستری هستند.

متاسفانه کارگران فصلی نیشکر هفت تپه از هیچگونه امکانات ایمنی حین کار برخوردار نیستند و در فصل بهار که کارگران به اجبار باید در دشت های وسیع کار کنند دائما در معرض خطر برخورد با صاعقه قرار دارند .

با اطلاع رسانی بموقع وضعیت جوی وآب و هوا میشود از اینگونه حوادث کار جلوگیری و پیشگیری کرد که متاسفانه نبود امکانات ایمنی کار و عدم توجه سازمان بازرسی کار در جلوگیری از حوادث ناشی از کار سالانه صدها کارگر قربانی اینگونه حوادث میشوند.

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز همدری با خانواده کارگر جانباخته آرزوی بهبودی دو کارگر مصدوم را دارد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید