اخباروگزارش های کارگری29-30اردیبهشت ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اعتصاب غذای جمعی زندانیان زندان قزلحصار - تجمع خانواده های فعالین کارگری بازداشتی سنندج مقابل ستادخبری سنندجیورش وحشیانه نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت به تجمع کنندگان با تیراندازی ،ضرب وشتم آنها با شوکربرقی وبازداشت کوتاه مدت 6 نفر- ادامه جنگ و گریزهای خیابانی وسردادن شعارهای اعتراضی شبانه در تهران- تجمع دانشجویان دانشگاه بهشتی در اعتراض به اعدام سه متهم خانه‌ی اصفهان؛ حمله‌ی حراست به دانشجویان- تحصن دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به اعدام مجید کاظمی،صالح هاشمی وسعید یعقوبی و اجرای احکام ظالمانه اعدام

- تحصن دانشجویان در اعتراض به اعدام مجید کاظمی،صالح هاشمی وسعید یعقوبی؛ دانشکدگان هنرهای زیبا دانشگاه تهران
- چسباندن پوستر در اعتراض به اجرای احکام ظالمانه‌ی اعدام؛ دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران
- تجمع دانشجویان دانشگاه زنجان در اعتراض به فشار‌ها و محدودیت‌های جدید دانشگاه و اعلام همبستگی با خانواده‌ی اعدامیان با پوشیدن لباس سیاه
- شعارنویسی در اعتراض به اجرای احکام ظالمانه‌ی اعدام‌ و اعلام همبستگی با شهدای راه آزادی؛ دانشگاه الزهرا
- شعارنویسی در اعتراض به اجرای احکام ظالمانه‌ی اعدام‌؛ دانشگاه سوره
- آویز کردن طناب دار از دیوارهای دانشگاه در اعتراض به اجرای حکم اعدام‌ مجید کاظمی، صالح هاشمی و سعید یعقوبی؛ دانشکده‌ی علوم ریاضی و کامپیوتر دانشگاه خوارزمی
- تحصن دانشجویان دانشگاه تهران در باشگاه مقابل اتاق معاونت کل دانشگاه و رئیس کمیته‌ی انضباطی در اعتراض به احکام کمیته‌های انضباطی و احضارهای فله‌ای
- تجمع اعتراضی دانشجویان خوابگاهی دانشگاه الزهرا در واکنش به محدود کردن ساعت ورود به خوابگاه
- مقاومت زندگیست…
- بیانیه انجمن صنفی فرهنگیان هرسین درمحکومیت اعدام معترضان اخیر
- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
نه به اعدام: برای توقف مطلق و بی چون و چرای مجازات ضد انسانی اعدام
- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:به اعدام ها اعتراض داریم
- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی وزارت نفت(ارکان ثالث):
جنبش کارگری خاموش شدنی نیست!
- سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه :صدور حکم بی دادگاه، محکوم است!
- بازداشت اقبال شعبانی، فعال کارگری درسنندج
- شهریار شمس عفو و نوشتن تعهد را رد کرد
- جان باختن 2 کارگر مقنی در دزفول در عمق 35 متری چاه
- جان باختن یک کارگردرقم بر اثر سقوط از داربست
- جان باختن یک کارگر در مشهد بر اثر سقوط سازه بتنی روی سرش
*******
*اعتصاب غذای جمعی زندانیان زندان قزلحصار
روز گذشته(جمعه 29 اردیبهشت) خانواده‌ی تعدادی از زندانیان محکوم به اعدام که جهت اجرای حکم به انفرادی منتقل شده بودند، برای جلوگیری از اعدام آنان مقابل زندان قزلحصار دست به تجمع زدند اما نیروهای سرکوبگر به خانواده‌ها با گاز اشک‌آور و گلوله‌ی ساچمه‌ای حمله و چندین نفر را زخمی کرد و در نهایت نیز امروز حکم اعدام سعید گراوند، صمد گرواند، شهاب منصوری‌نسب گراوند و شهرام شرقی را به اجرا درآورد.
بنا به گزارش منتشر شده که امروز ۳۰ اردیبهشت، زندانیان محبوس در این زندان به اعتراض به اعدام این چهار تن، اختلال در سامانه برقراری تماس تلفنی زندان و همچنین ضرب‌ و شتم روز گذشته‌ی خانواده‌های متحصن دست به اعتصاب غذا زدند.
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
درهمین رابطه:تجمع خانواده های زندانیان محکوم به اعدام مقابل زندان قزلحصار کرج برای جلوگیری از اعدام بستگانشان
یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع کنندگان با شلیک مستقیم ساچمه ،پرتاب گاز اشک آورومورد ضرب وشتم قراردان آنها
روز جمعه 29 اردیبهشت، خانواده های زندانیان محکوم به اعدام برای جلوگیری از اعدام بستگانشان مقابل زندان قزلحصار کرج تجمع کردند.
فیلم ها وگزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع کنندگان با شلیک مستقیم ساچمه ،پرتاب گاز اشک آورومورد ضرب وشتم قراردان آنها،می باشد.
*تجمع خانواده های فعالین کارگری بازداشتی سنندج مقابل ستادخبری سنندج
یورش وحشیانه نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت به تجمع کنندگان با تیراندازی ،ضرب وشتم آنها با شوکربرقی وبازداشت کوتاه مدت 6 نفر
روزشنبه 30 اردیبهشت، خانواده های فعالین کارگری بازداشتی سنندج+ برای خبر گیری از وضعیت عزیزانشان مقابل ستادخبری سنندج تجمع کردند.
براساس گزارش های منتشره، نیروهای سرکوب دستگاه رهبری ودولت با ایجاد جووحشت با تیراندازی به تجمع کنندگان یورش آوردند وآنهارا با شوکربرقی مورد ضرب وشتم قراردادندو شش نفرشان را بازداشت کردند .
آخرین خبرها حاکی از آزادی 6 بازداشتی می باشد.
+محمود صالحی فعال کارگری سقز:دستگیری فعالان کارگری سنندج محکوم است!
شامگاه چهارشنبه مورخ ۲۷/۲/۱۴۰۲ تعدادی از خانواده های کارگری شهر سنندج برای مهمانی به منزل پدری هومن عبدالهی مراجعه می کنند.
نیروهای لباس شخصی به منزل مذکور یورش می برند و تعدادی از کارگران بنام های ۱- هاجر سعیدی ۲- عبدالله خبر آبادی ۳- کمال کریمی ۴- شادمان عبدی ۵- حبیب الله کریمی ۶- خبات محمودی ۷- سیروان محمودی ۸- اقبال پشتکاری به اتهام مهمانی رفتن دستگیر و آنها را به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل می کنند. ضمن محکوم کردن دستگیری فعالان کارگری سنندج خواستار آزادی آنها هستم.
پنجشنبـــــــــه ۲٨ اردیبهشت۱۴۰۲
*ادامه جنگ و گریزهای خیابانی وسردادن شعارهای اعتراضی شبانه در تهران
فیلم هایکوتاه منتشره حاکی از ادامه جنگ و گریزهای خیابانی وسردادن شعارهای اعتراضی شبانه در تهران(اکباتان وستارخان)می باشد.
شعارها:
«مرگ بردیکتاتور»
«ما اومدیم دوباره خیزش ادامه داره»
«فقرفساد گرونی میریم تا سرنگونی»
*تجمع دانشجویان دانشگاه بهشتی در اعتراض به اعدام سه متهم خانه‌ی اصفهان؛ حمله‌ی حراست به دانشجویان
از جمله شعار‌ها:
قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان
مرگ بر دیکتاتور

حمله‌ی حراست به دانشجویان دانشگاه بهشتی
دانشجویان دانشگاه بهشتی امروز، ۳۰اردیبهشت، در اتحاد با فراخوان سایر دانشگاه‌های کشور لباسِ عزا بر تن کرده و در اعتراض به قتل ۳ شهید راه آزادی تجمع کردند.
این تجمع در فضای امنیتی و درحالی شکل گرفت که کمی قبل‌تر پلیس فتا طی تماسی اقدام به تهدید بازداشت یکی از دانشجویان کرد.
با این حال هسته‌ی اولیه‌ی تجمع از مقابل سلف مرکزی آغاز شد اما از همان ابتدا با برخورد فیزیکی حراست به خشونت کشیده شد. لباسِ چندین دانشجوی پسر در این برخوردها پاره شد و همچنین نیروهای حراست با دست به صورت دختران حمله‌ور شدند تا ماسک آنان را به منظور شناسایی دربیاورند.
علی‌رغم سرکوب شدید، تجمع دانشجویان حدودا یک ساعت طول کشید و در آخر فریادِ دادخواهی دانشجویان انقلابی در دانشگاه دوباره طنین‌انداز شد.
بنا بر اخبار واصله امروز در دانشگاه بهشتی در طی تجمع اعتراضی به اجرای احکام ظالمانه‌ی اعدام، نیروهای حراست به دانشجویان حمله‌ور شده و دانشجویان را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند.
در طی این درگیری رییس حراست این دانشگاه (حضرتی) با فریاد سعی در تهدید دانشجویان به قصد پراکنده کردن آنان را داشت اما دانشجویان با وجود سرکوب‌های شدید نیروی حراست فریاد زن، زندگی، آزادی سر دادند.
وحشت حراست دانشگاه بهشتی از شروع مجدد اعتراضات دانشجویی و احضار به کمیته در کمتر از چند ساعت
پس از برگزاری تجمع اعتراضی در دانشگاه بهشتی در اعتراض به اجرای حکم اعدام و ضرب و شتم دانشجویان توسط نیروهای حراست، پیامک‌هایی مبنی بر احضار دانشجویان این دانشگاه درست چند ساعت پس از تجمع ارسال شده است. در همین راستا پرونده‌ی برخی دانشجویان در کمیته انضباطی مجددا به جریان افتاده است.
همچنین در پیامک‌های ارسال شده تأکید شده است که دانشجویان باید با اولیای خود در کمیته حاضر شوند و این درحالی است که در آیین‌نامه‌ی انضباطی هیچ ماده‌ای مبنی بر لزوم حضور دانشجو به همراه خانواده، وجود ندارد.
لازم به ذکر است که حراست دانشگاه تاکنون به هر روشی متوسل شده تا آتش اعتراضات دانشجویی را خاموش کند ولی بازداشت، ضرب و شتم، اخراج و تعلیق‌های بی‌شمار هم‌چنان بی‌تاثیر بوده‌اند.
*تحصن دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به اعدام مجید کاظمی،صالح هاشمی وسعید یعقوبی و اجرای احکام ظالمانه اعدام

*تحصن دانشجویان در اعتراض به اعدام مجید کاظمی،صالح هاشمی وسعید یعقوبی؛ دانشکدگان هنرهای زیبا دانشگاه تهران

*چسباندن پوستر در اعتراض به اجرای احکام ظالمانه‌ی اعدام؛ دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران.

*تجمع دانشجویان دانشگاه زنجان در اعتراض به فشار‌ها و محدودیت‌های جدید دانشگاه و اعلام همبستگی با خانواده‌ی اعدامیان با پوشیدن لباس سیاه
از جمله شعار‌ها:
دانشجو میمیرد ذلت نمی‌پذیرد
مسئول بی کفایت نمیخوایم نمیخوایم
بازرگان استعفا استعفا
میگن بودجه نداریم بجاش دیوار میسازن
دانشجو داد بزن حقتو فریاد بزن
*شعارنویسی در اعتراض به اجرای احکام ظالمانه‌ی اعدام‌ و اعلام همبستگی با شهدای راه آزادی؛ دانشگاه الزهرا

*شعارنویسی در اعتراض به اجرای احکام ظالمانه‌ی اعدام‌؛ دانشگاه سوره

*آویز کردن طناب دار از دیوارهای دانشگاه در اعتراض به اجرای حکم اعدام‌ مجید کاظمی، صالح هاشمی و سعید یعقوبی؛ دانشکده‌ی علوم ریاضی و کامپیوتر دانشگاه خوارزمی

*تحصن دانشجویان دانشگاه تهران در باشگاه مقابل اتاق معاونت کل دانشگاه و رئیس کمیته‌ی انضباطی در اعتراض به احکام کمیته‌های انضباطی و احضارهای فله‌ای

*تجمع اعتراضی دانشجویان خوابگاهی دانشگاه الزهرا در واکنش به محدود کردن ساعت ورود به خوابگاه
ساعتی قبل عده‌ای از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه الزهرا در واکنش به محدود کردن ساعت ورود به خوابگاه به ۹:۳۰ شب و تعهد گرفتن از دانشجویانی که امشب پس از ساعت مذکور وارد خوابگاه شده بودند دست به اعتراض زدند.

مقاومت زندگیست…
شبهایمان با خواندن خبر انتقال به قرنطینه خاموش می‌شود و روزهای لعنت‌زده‌مان با شنیدن اذانِ اعدام آغاز می‌شود.
به راستی در کدامین سیاه‌چاله‌ی تاریخ گرفتار آمده‌ایم که این چنین دسته‌دسته بی‌گناهترین‌هایمان را سلاخی می‌کنند؟ در کدامین گرداب هایل گرفتار آمده‌ایم که با شتابی این چنین به اعماق‌های تباهی فرو می‌رویم؟
آزاده‌ترین‌هایمان را گلچین کرده‌اند و در سیاه‌چال‌ها به زنجیر کشیده‌اند. آشپزباشی با فراغت و با حوصله مغز رعناترین‌هایمان را برای شام شوم ضحاک سیری ناپذیر سرخ می‌کند.
ماران افسانه تکثیر شده‌اند و بر هر کوی و برزن جان‌های آزاده را می‌بلعند. روزی نیست که جانی را بردار نکنند و صبحی نیست که جگر مادری را کباب نسوزانند.
به راستی آیا تاریخ قصاوتی تا به این حد و اندازه به یاد دارد؟ جامه‌ی سیاه عزا و شیون را به تن شهر به شهر و دیار به دیار این سرزمین دوخته‌اند. شهروندی و حق را دارند از یادها می‌برند و بساط اربابی و رعیتی را هر روز پهن‌تر می‌کنند. زندانی درست کرده‌اند به وسعت ایران و یک‌یک دارند همه‌ی ما را غل و زنجیر می‌کنند به تاوان آزادی‌خواهی و‌ زندگی‌خواهی.
ما ولی فریاد می‌زنیم که این جنایت‌ها و این کشتارها بی‌عقوبت نخواهد ماند، ما ولی فریاد می‌زنیم که روزی شما خداوندگاران جور را به پای میزهای محاکمه خواهیم کشاند. ما ولی بر سر این خفقان فریاد می‌زنیم که برای رهایی از این جهنم تحمل‌ناپذیر تا نفر آخرمان با سپاه ضحاک مبارزه خواهیم کرد ‌و انتقام داغ‌هایی که بر دل مادران سیاه پوشمان گذاشته‌اید را از یک‌یک شما خواهیم گرفت…
ما با این باور این روزهای جهنمی را سر می‌کنیم که روزی دادگاهی از جنس دادگاه نورنبرگ برای شما تبهکاران و جانیان برپا کنیم، دادگاهی که کلاس درس تاریخ شود برای این خاورمیانه‌ی محنت زده. دادگاهی شما فصل زندگی جدید خاورمیانه خواهد شد. ما می‌دانیم که مسئولیت تاریخی دشواری بر شانه‌هایمان سنگینی می‌کند. در عزای عزیزانمان با این مسئولیت تاریخی پیمان تازه می‌کنیم و به خون سربدارانمان قسم میخوریم که تا برچیدن بساط جور شما و چوبه‌های دارتان از پای ننشنیم.
ما باور داریم که روزی شما را محاکمه خواهیم کرد و نوای زندگی را به این سرزمین بازخواهیم گرداند.
مقاومت زندگیست!
#ژن_ژیان_ئازادی
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
*بیانیه انجمن صنفی فرهنگیان هرسین درمحکومیت اعدام معترضان اخیر
زندگی را کشتید !
صبح را کشتید ! " انسان" را کشته می خواهید!
زندگی را ، صبح را و " انسان " را مزاری هست.
بر این مزار ها " ماتم" نمی گیرند.
بر این مزار ها گریه و مویه و مرثیه نمی کارند!
هرگز ! هرگز!
خشم مقدس و عصیان و بغض و نفرت است که زمین شقاوت و استبداد را شخم می زند آنگاه ،
با رعدی به فریاد تاریخ و ابری به سهمگینی انقلاب ، باران " خون " می بارد ، " خونی" که زندگی و صبح و " انسان" را خلق کند.
صبحی ، که افق آن رهایی و برابری است.
زندگی ای ، که عشق و خرد را هدیه می دهدو " انسانی" که ، " اعدام" را تاب نیاورد .
آری !
با شمایانم ای قوم !
که، خدا را در کابین پول و خشونت دفن کرده اید.
که ، تنها فرمانتان برای بقا ، این است : بکشید.
هان ! آگاه باشید !
انسان امروز با احکام ضد بشری دیروز بس بسیاربیگانه است ، قانون اعدام نمی تواند برای جامعه امنیت فراهم سازد ، خود محوری ، خون آشامی، قهر سازمان یافته ای که در این قانون نهفته است نمی تواند " بقا" را ضمانت کند .
جامعه " اردوگاه" نیست ، انسان از پیش مقتول هیچ فرد و تفکری نیست ، ابزار انگاری انسان ، و از " خون " و " جان " او کالا ساختن امری مردود و قرون وسطایی است که زنده نگه داشتن آن
هر قدرتی را به گورستانِ تاریخِ مستبدان فرامی خواند .
ناکارآمدی شما در تمامی عرصه های زیست اجتماعی بر هیچ انسان منصف و آزاده ای پنهان نیست.
با " اعدام" ، این حربه ی فاسد نمی توان بر این همه ستم سیستماتیک سرپوش نهاد .
با " اعدام" نمی توان به جنگ اراده هایی آمد که انتخاب کرده اند : " زندگی " می خواهند.
مردم بغض فروخورده :
" خوشا به حال کسانی که خون و خردشان چنان درست به هم پیوند خورده اند که دیگر چون نی
نیستند که سرانگشتان بخت ( قدرت) هر نوایی را که بخواهد از ایشان بیرون کشد." ( شکسپیر )
سنت "اعدام" باید برچیده شود
تسلیت به مردم غمدیده ایران و خانواده محترم مجید کاظمی ،صالح میر هاشمی، سعید یعقوبی
و همه خانواده هایی که درد این پدیده شوم راتجربه کرده اند.
انجمن صنفی فرهنگیان هرسین
۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
نه به اعدام: برای توقف مطلق و بی چون و چرای مجازات ضد انسانی اعدام
در سحرگاه روز جمعه 29 ام اردیبهشت 1402 دگربار طناب دار بر گردن سه جوان دیگر حلقه زد. صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و مجید کاظمی سه تن از معترضان خیزش مردمی زن زندگی آزادی اعدام شدند تا بار دیگر به ما یادآوری کنند، اعدام عریان ترین شکل سرکوب سیستماتیک حکومتی است و مخالفت با اعدام می­بایست مخالفتی مطلق باشد.
خیزش زن زندگی آزادی که در رکن آن زندگی قرار دارد در برابر مجازات اعدام بر حق حیات، زندگی شایسته و درخور تمامی اقشار جامعه به دور از استثمار، تبعیض و ستم پافشاری می­‌کند و از اساس مخالفت با اعدام را در شعار خود داراست . اما مقامات حاکمیت به جای شنیدن صدای اعتراضات به حق مردم در برابر بی عدالتی و نابرابری، تبعیض و ستم و استثمار، کمر بر قتل جوانان معترض بسته و با خشونت آمیزترین شیوه های ممکن در صدد هستند با ایجاد ترس و وحشت صدای معترضان را سرکوب کنند، حال آنکه تاریخ این سرزمین و‌ همه جوامع به ما می­گوید که کرامت انسانی را نمی­توان با سرکوب خفه کرد.
طبقه کارگر و سندیکاهها و دیگر تشکلات مستقل کارگری با تمام اشکال اعدام مخالف هستند، و لغو‌ مجازات اعدام از خواسته های تمامی افراد، تشکیلات و گروه­های کارگری بوده و ‌هست و بر همگان است که یکصدا چنین احکام ظالمانه­ ای را محکوم کنند و در برابر آن بایستند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن محکوم کردن قاطعانه اعدام صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و مجید کاظمی خواستار متوقف کردن بی چون و چرای هرگونه مجازات اعدام برای کلیه زندانیان سیاسی و عمومی است.
#نه_به_اعدام
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
سی ام اردیبهشت ۱۴۰۲
*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:به اعدام ها اعتراض داریم
روز گذشته سه جوان معترض در زندان دستگرد اصفهان متهم به پرونده خانه اصفهان اعدام شدند.
اعدامهای دیگر نیز در قزلحصار کرج ، تبریز، اهواز و غیره در راه است.
این اعدام ها تهدیدی برای همه ما کارگران و ما مردم در جامعه است که فریاد زن زندگی آزادی سر دادیم و علیه قتل مهسا امینی فقط به جرم حجاب ،اعتراض کردیم و به خیابان آمدیم و اعتراض خود را علیه اینهمه بیحقوقی و فقر و گرانی و بی تامینی فریاد زدیم.
آنها اعدام میکنند تا دستمزدهای چند بار زیر خط فقر را بر ما تحمیل کنند. اعدام میکنند تا ما کارگران اعتصابی نفت را که جانمان از اینهمه تبعیض و نابرابری و زورگویی های پیمانکاران مفتخور به لب رسیده است را عقب بزنند. اعدام میکنند تا بازنشسته ای که بعد از سالها کار و مشقت هنوز با فقر و فلاکت دست به گریبان است و از اولیه ترین حقوق اجتماعی چون درمان رایگان که در این کهولت سن حیاتی است برخوردار نیست را ساکت کنند.
ما به این اعدام ها اعتراض داریم.
ما به در زندان بودن معلمان عزیزی که فریاد تحصیل رایگان حق همه کودکان است را سر دادند اعتراض داریم.
ما به ادامه بازداشت معترضینی که در جریان جنبش زن زندگی آزادی بازداشت شده و هنوز در زندانند و در زندان بودن کارگران و معلمان فقط بخاطر طلب حق و حقوقشان اعتراض داریم.
ما بر امنیتی کردن مبارزاتمان در مراکز کارمان و گرفتن چماق زندان و شکنجه بر روی سرمان فقط بخاطر اینکه علیه فقر و بی تامین دست به اعتراض زده ایم اعتراض داریم.
ما به خانواده های جوانان عزیز مجید کاظمی، صالح میرهاشمی و سعید یعقوبی که بدست حکومت به قتل رسیدند تسلیت میگوییم و همانطور که در منشور خواستهای حداقلی مان که بیست امضا در زیر آن بود گفتیم، خواستار لغو مجازات مرگ و اعدام برای همیشه و گرفتن این سلاح از دست حاکمان هستیم.
ما همچنان در اعتصابیم و حق و حقومان را میخواهیم.
۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی وزارت نفت(ارکان ثالث):
جنبش کارگری خاموش شدنی نیست!
استانداری بوشهر ،حافظ امنیت فساد سیستماتیک درمنطقه اقتصادی پارس جنوبی. نقطه ای مهم و سکوی پرتاب مدیران نالایق!
انتصابمصطفی سالاری در سالیان گذشته به ریاست سازمان تامین اجتماعی کل کشور (استاندار سابق بوشهر)و همچنین انتصاب یک شبه امثال مهدی یوسفی و سخاوت اسدی با لابی نمایندگان استان در کمیسیون انرژی مجلس به سِمَت مدیر عاملی منطقه اقتصادی پارس جنوبی به وضوح نقش این نهاد دولتی را در استان بوشهر برجسته می‌نماید. بدیهی است «اکبر پورات» معاونت سیاسی امنیتی حال و حاضر استانداری بوشهر که پیش از آن مسئول اطلاعات سپاه امام صادق در استان بوشهر بوده است برای خود پیراهنی از پیش دوخته شده تصور نماید!
مصاحبه رسانه ای او، در خصوص دستگیری چندتن از کارگران معترض و شرکت کننده در اعتصابات اخیر، با برچسب های سیاسی معمول و با عنوان لیدری اعتصابات ،سناریویی است هماهنگ با ،مدیر عامل منطقه اقتصادی پارس جنوبی و نهادهای امنیتی منطقه.
هیاهوی پوچ رسانه ای با این تصویر که اعتصابات کارگری با «درایت» مدیر عامل منطقه اقتصادی پارس جنوبی، معاونت سیاسی امنیتی استانداری بوشهر و سربازان گمنام امام زمان ناکام ،به پایان رسیده و اوضاع تحت کنترل است. ادعایی با هدف نا موفق جلوه دادن نقش تشکلهای صنفی در حصول نتیجه از روند جاری اعتصابات!
ماجرایی در دستور کار، برای تصدی کرسی‌های مدیریتی بعدی در مدیریت منطقه اقتصادی پارس جنوبی و مدیریت نفت و گاز با چهره نمودن معاونت سیاسی امنیتی استانداری بوشهر.
اما هدف نهایی این پروژه طبق روال همیشه معرفی و سرکوب کارگران معترض است به نفع پیمانکاران.
در حالی که در رسانه ها اخبار اینگونه منعکس گردید که چند شرکت پیمانکاری عامل تشکیل اعتصابات کارگری در منطقه به مراجع قضائی احضار گردیده، محکوم و اصطلاحاً در «بلک لیست» پروژه های وزارت نفت قرار گرفته اند، از آن سو در رسانه ها خبر از دستگیری تعدادی از رهبران اعتصابات منتشر میگردد!
اخباری به وضوح از سر دستپاچگی و استیصال با نمایش موفقیت در کنترل وضعیت از امنیت خارج شده با تدبیر قربانی نمودن چند کارگر معترض!
انتشار اخبار و مصاحبه با رسانه ها این چنین مفتضحانه ، آشفتگی مدیریت نالایق را نمایان می‌سازد که تهدید به اخراج ۴۰۰۰ کارگر معترض ،توسط مدیر عامل منطقه اقتصادی پارس جنوبی، سخاوت اسدی ، انتشار اخبار احضار پیمانکارانی که اعتصابات را برنامه ریزی کردند و در نهایت انتشار خبردستگیری چندتن از کارگران بعنوان لیدر اعتصابات توسطمعاونت سیاسی امنیتی استانداری بوشهر، تاثیر اعتصابات کارگری را در آشفتگی اوضاع دستگاه های امنیتی و دولتی نمایان ساخته، مشخص میکند اعتصابات بساط امن چپاول را در منطقه برهم زده هر کدام از مدیران با دستپاچگی سعی در این نمایش دارند که شرایط عادی و مطابق معمول است.
اوضاع آشفته آنچه که خط قرمز نهادهای امنیتی در ایجاد ثبات در منطقه اقتصادی پارس جنوبی است ،بوضوح در مصاحبه ها قابل مشاهده بوده، خود دلیلی محکم بر این است که «اعتصابات کارگری» ضعف مدیران را در محافظت از شرایط آشکار نموده و بساط امن مطابق معمول فسادشان را زیر و رو نموده است. علامتی آشکار در آنچه توان و قدرت بالقوه #جنبش_کارگری را به رخ می‌کشد!
و البته اتفاقی که فهم ضعیف مدیران و نهادهای امنیتی را بیشتر متوجه این موضوع نمود که روال معمول مطابق با برنامه های تا کنونی شان با پاسخ مثبت کارگران معترض به فراخوان اعتراضی به تشکل‌های صنفی با شکست مواجه گشته، از حدود سیاستهای پیش پا افتاده این چنینی عبور نموده است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی وزارت نفت(ارکان ثالث) صدای رسای اعتراضات کارگران غیر رسمی ،همسو با سایر تشکل‌های صنفی و مدنی فعال و معترض به شرایط فساد و استثمار طبقه محروم و ستمکش جامعه و طبقه کارگر، خواستار زیر و رو نمودن بساط چپاول ،غارت و زورگویی مدیران نا لایق و قوانین استثماری حاکم بوده ، همبستگی و اتحاد در اعتراض و برپایی اعتصابات کارگری را نقطه اقتدار و برتری بر شرایط موجود اعلام نموده و از آن حمایت مینماید.
شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
*سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه :صدور حکم بی دادگاه، محکوم است!
فرزانه زیلابی وکیل پیشین کارگران هفت تپه و بازنشستگان تأمین اجتماعی استان خوزستان وبرخی معلمان عضو کانون صنفی معلمان خوزستان، به یک سال و شش ماه حبس به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری محکوم شده است.
این رأی از سوی قاضی گماشته وزارت اطلا عات در شعبه چهار دادگاه انقلاب اسلامی اهواز صادر شده است.
فرزانه زیلابی قبلا نیز به یک سال حبس محکوم شده بود گویا از پرونده هفت تپه تا کنون، اطلاعات دنبال انتقام جویی از این وکیل دادگستری است.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، حکم صادره بر علیه خانم فرزانه زیلابی را شدیدا محکوم می کند.
بی دادگاه های حاکم در ایران، تنها بر اساس منافع صاحبان ثروت، پول و قدرت، احکام کیلویی را بر علیه هر صدای حق طلبی را صادر می کنند.ما می دانیم که تنها راه، پایان دادن به این مناسبات نابرابر و پر از تبعیض است. مناسباتی که نابرابری، بی عدالتی، ظلم و ستم و استثمار، پایه های اصلی آن را تشکیل می دهد.روز رهایی فرا خواهد رسید، روز آزادی، برابری ، روز زندگی و شاد بودن، برای آن روز اما باید هزینه داد. ما کم نخواهیم آورد!آینده از آن ماست.
*بازداشت اقبال شعبانی، فعال کارگری درسنندج
روزجمعه 29 اردیبهشت،اقبال شعبانی، فعال کارگری در یکی از خیابان‌های سنندج توسط ماموران اطلاعات و بدون ارائه‌ی حکم قضایی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شده است.
*شهریار شمس عفو و نوشتن تعهد را رد کرد
شهریار شمس دانشجوی مدیریت دانشگاه آزاد تهران شمال در توییتر شخصی خود خبر داد که از نوشتن عفونامه و تعهد ممانعت به عمل آورده است. وی دلیل این کنش را مجرم نبودن خود عنوان کرده است.
پیش از این هم آرمیتا پاویر دانشجوی دانشگاه مدنی آذربایجان با نوشتن تعهد و عفونامه مخالفت کرده بوده.
*جان باختن 2 کارگر مقنی در دزفول در عمق 35 متری چاه
روزشنبه 30 اردیبهشت،2 کارگر مقنی 34 و 36 ساله حین کار حفر چاه در روستای بنوار شامی شهرستان دزفول در عمق 35 متری محبوس شدند وجان خودرا ازدست دادند.
*جان باختن یک کارگردرقم بر اثر سقوط از داربست
یک کارگرحین کار آرماتور بندی در یک پروژه ساختمانی قم براثر سقوط از داربست در دم جان باخت.
*جان باختن یک کارگر در مشهد بر اثر سقوط سازه بتنی روی سرش
روز جمعه 29 اردیبهشت،یک کارگر 38ساله حین کار بتن ریزی سقف در یکی از روستاهای محدوده جاده کلات از توابع شهرستان مشهد در استان خراسان رضوی بر اثر سقوط سازه بتنی ساختمان روی سرش جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 29 اردیبهشت ماه 1402
«اصفهان اصفهان تسلیت تسلیت»
- شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:
هر شب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز
این آسمان غم‌زده غرق ستاره است
- برادر مجید کاظمی بازداشت شد
- تجمع خانواده های زندانیان محکوم به اعدام مقابل زندان قزلحصار کرج برای جلوگیری از اعدام بستگانشان
- جنگ و گریزهای خیابانی وسردادن شعارهای اعتراضی در شهرهای اصفهان،تهران،کرج و....
یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع کنندگان با شلیک مستقیم ساچمه ،پرتاب گاز اشک آورومورد ضرب وشتم قراردان آنها
- ادامه جمعه های اعتراضی اهالی سیستان و بلوچستان با راهپیمایی و سردادن شعارهای اعتراضی در زاهدان
- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:دو خبر دریافتی از عسلویه
- برهان سعیدی فعال کارگری اهل سنندج بازداشت شد
- افزایش فشار و پرونده‌سازی علیه عزیز قاسم‌زاده همزمان با تداوم ممنوعیت ملاقات دو عضو دیگر کانون صنفی معلمان گیلان
- پیام همکاران در رابطه با مشکلات ساختاری متعدد و‌ رو به افزایش در شرکت واحد
- قربانی کردن کارگران بجای بستن یک لاین پل میلاد کلاله:
جان باختن یک کارگر حین کار شمع‌کوبی پایه‌های پل میلاد کلاله براثر ریزش گودال
*******
*شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:
هر شب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز
این آسمان غم‌زده غرق ستاره است
باز هم بامداد امروز همچون هزاران صبح خونین دیگر در ۴۴سال گذشته؛ خون جوانان شتک زد بر آسمان وطن و کاسبان دین و قدرت، به گمان خود، پیامشان را با قاطع‌ترین شکل ممکن؛ به مردم رساندند: «خفه می‌کنیم!»
غافل از آنکه ما نه تنها با ماشین اعدام حکومت خفه نمی‌شویم، بلکه خروش و طغیانی دیگر را رقم خواهیم زد.
ما را از مرگ و اعدام نترسانید، ما برای پس گرفتن جانها و جوانان‌مان، هیچگاه چنین استوار و پابرجای نبوده‌ایم!
پیام را ارغوان‌های وطن، قاطع‌تر و رساتر به ما رسانده‌اند: «نذارید ما را بکشند»
#دیگر_نمی‌گذاریم_جوانان‌مان_را_بکشید
#امرأة_حياة_حرية
#مجید_کاظمی
#صالح_میرهاشمی
#سعید_یعقوبی
*برادر مجید کاظمی بازداشت شد
محمد هاشمی، پسر خاله مجید کاظمی برادر مجید پیش از ظهر روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت خبر داد.
او در صفحه توییتر خود در این‌باره نوشت: «بعد از کشتن مجید، برادرش محسن کاظمی رو چند دقیقه پیش بازداشت کردند.»
*جنگ و گریزهای خیابانی وسردادن شعارهای اعتراضی در شهرهای اصفهان،تهران،کرج و....
فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی از جنگ و گریزهای خیابانی وسردادن شعارهای اعتراضی جمعه شب(29 اردیبهشت) در شهرهای اصفهان،تهران(تهران پارس، ستارخان، صادقیه)،کرج(گوهردشت) و....خبر می دهند.
شعارها:
«اصفهان اصفهان تسلیت تسلیت»
«مرگ برحکومت اعدامی»
«جمهوری اعدامی نمی خوایم نمی خوایم»
«مرگ بردیکتاتور»
«مرگ برخامنه ای»
«خامنه ای بی ریشه خیزش ادامه داره»
«میریم تاسرنگونی فقرفساد گرونی»
*تجمع خانواده های زندانیان محکوم به اعدام مقابل زندان قزلحصار کرج برای جلوگیری از اعدام بستگانشان
یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع کنندگان با شلیک مستقیم ساچمه ،پرتاب گاز اشک آورومورد ضرب وشتم قراردان آنها
روز جمعه 29 اردیبهشت، خانواده های زندانیان محکوم به اعدام برای جلوگیری از اعدام بستگانشان مقابل زندان قزلحصار کرج تجمع کردند.
فیلم ها وگزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از یورش نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع کنندگان با شلیک مستقیم ساچمه ،پرتاب گاز اشک آورومورد ضرب وشتم قراردان آنها،می باشد.
*ادامه جمعه های اعتراضی اهالی سیستان و بلوچستان با راهپیمایی و سردادن شعارهای اعتراضی در زاهدان
شعارها:
«حکومت اعدامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»
«بسیجی سپاهی داعش ما شمایید»
«با اینکه بی تفنگیم مثل مرد میجنگیم»
*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:دو خبر دریافتی از عسلویه
یکی از همکاران در پیامی از عسلویه نوشته:
تعدادی از نیروها به خوابگاه ها برگشته اند اما سرکار نرفته اند. تنها تعداد بسیار معدودی سر کار هستند ما کارگران بر روی خواستهای خود مصر هستیم.
با این گرانی ها و بالا رفتن هر روزه قیمت ها افزایش هفتاد و نه درصدی مزد حق مسلم خود میدانیم و باقی خواستها هم سرجایش است.
همکار دیگری که درپتروشیمی آپادانا شاغل است مینویسد:
ما کارگران پیمانکاری های مختلف در پتروشیمی آپادانا هنوز در اعتصابیم تعداد کمی به محل رفته است ولی کار تعطیل است.
ما تا وقتی جواب نگیریم بر نمیگردیم.
*برهان سعیدی فعال کارگری اهل سنندج بازداشت شد
روز پنجشنبە ۲٨ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، برهان سعیدی فعال کارگری شهر سنندج از سوی اداره اطلاعات احضار و بازداشت شده است. بە گفتە خانوادە این فعال کارگری تاکنون هیچ خبری از سلامت و محل بازداشت او در دسترس نمی‌باشد.
برهان سعیدی پیش‌تر نیز به واسطه فعالیت‌های مدنی و کارگری سابقه بازداشت و محکومیت دارد.
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*افزایش فشار و پرونده‌سازی علیه عزیز قاسم‌زاده همزمان با تداوم ممنوعیت ملاقات دو عضو دیگر کانون صنفی معلمان گیلان
عزیز قاسم زاده، هنرمند، معلم و فعال صنفی فرهنگیان که در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری یک ساله خود در زندان لاکان رشت است اکنون با پرونده‌ای جدید مواجه شده است.
این مسئله همزمان با انتقال ناگهانی و بدون اطلاع آقای قاسم‌زاده از زندان لاکان پس از آن صورت گرفته که وی و دو عضو دیگر کانون صنفی معلمان گیلان آقایان انوش عادلی و محمود صدیقی پور از نوزدهم اردیبهشت ممنوع الملاقات و تماس شده بودند.
در نهایت پس از ۴ روز بی‌خبری مطلق و نگرانی خانواده آقای قاسم‌زاده طی تماس کوتاهی اعلام کرد که در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات سپاه گیلان تحت بازجویی قرار دارد و با وجود تماس دو معلم بازنشسته‌ی گیلانی از درون زندان و تقاضای بازگشت آقای قاسم‌زاده به زندان، آن‌ها نیز همچنان از ملاقات با خانواده‌ی خود محروم هستند.
در عین‌حال احتمال می‌رود این معلم هنرمند و فعال صنفی فرهنگیان با خطر پرونده‌سازی جدیدی در جریان بازجویی‌ها مواجه باشد. اقدام نهادهای امنیتی اطلاعات سپاه در انتقال پنهانی یک معلم زندانی و بازجویی بدون دلیل از ایشان که دوران زندان خود را سپری می‌کند، به هیچ عنوان وجاهت قانونی ندارد و هر اتهام و پرونده‌ی جدیدی که علیه ایشان ساخته و پرداخته شود، کاملاً غیرقانونی و بی‌پایه است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران از نیروهای قضایی و امنیتی انتظار دارد با احترام به قانون، از ادامه چنین روندی که چهره سیستم قضا را ناصواب ساخته و بر بی‌اعتمادی عمومی دامن می‌زند، دست بردارند.
#جای_معلم_زندان_نیست
#زن_زندگی_آزادی
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
*پیام همکاران در رابطه با مشکلات ساختاری متعدد و‌ رو به افزایش در شرکت واحد:
با سلام و احترام و تشکر از انعکاس مشکلات مجموعه شهرداری خواستم چند تا مطلب از مشکلات شرکت واحد براتون بگم:
همانطور که مستحضرید مدیریت ناوگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به عنوان یکی از بزرگترین ناوگان های حمل و نقلی اتوبوسی جهان به تخصص حمل و نقلی نیاز دارد، لکن مشاهده میگردد که تیم مدیریتی جدید علی رغم حمایت گسترده مالی و معنوی دولت و شهرداری بسیار ناکارآمد میباشد.
آقای مهدی علیزاده را شهردار تهران از پشتیبانی وزارت کشور وارد مجموعه کرده و فاقد دانش حمل و نقلی میباشد. آقای مسعود سلیم جوهری نیز از مجموعه باغ وحش ارم به جمع مدیران اضافه شده و تخصصی ترین معاونتها (بهره برداری و فنی) را به ایشان سپرده اند. آقای محمد نریمان نیز با توجه به عملکرد نامناسب در فروشگاه شهروند و مشکلات مالی که پیدا کردند به عنوان معاونت اجرایی شرکت واحد منصوب شده اند.
رفتار پادگانی و چکشی با پرسنل، عدم اشنایی با قوانین و مقررات و همچنین تخصص لازم باعث شده ضمن هدر رفت منابع گسترده مالی هیچگونه بهبودی در خدمات رسانی در خطوط مشاهده نگرددد و روز به روز وضعیت خطوط بدتر میشود. همچنین نگاه از بالا به پایین و گستاخانه به پرسنل تحت نظارت متاسفانه جو نامناسبی را در مجموعه شرکت ایجاد نموده بطوریکه با حذف مدیران با تجربه و قطع حقوق و مزایای ايشان افراد فاقد تجربه لازم را از بیرون مجموعه به شرکت واحد آورده و وضعیت کنونی ناشی از اقدامات نسنجیده تیم مدیریتی جدید میباشد.با یک نگاه اجمالی به وضعیت خطوط متوجه این امر خواهید شد.
همچنین با یک بودجه گسترده و هنگفت تعداد زیادی از اتوبوسها را به اسم بازسازی به شرکتهای پیمانکار با پرداخت وجوه بالا واگذار نموده لکن با توجه به کیفیت پایین بازسازی و عدم کارایی اتوبوسها در خطوط متاسفانه فقط هزینه های این شرکت را جهت تبلیغات بالا می‌برند.
خواهشمند است منتشر فرمایید.
برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
*قربانی کردن کارگران بجای بستن یک لاین پل میلاد کلاله:
جان باختن یک کارگر حین کار شمع‌کوبی پایه‌های پل میلاد کلاله براثر ریزش گودال
عصرروزجمعه 29 اردیبهشت، یک کارگر حین کار شمع‌کوبی پایه‌های پل میلاد شهرستان کلاله دراستان گلستان براثر ریزش گودال جان خودرا ازدست داد.
در همین راستا، فرماندار کلاله به خبرنگارسانه ای گفت: با توجه به اینکه پروژه احداث لاین دوم پل میلاد کلاله آغاز شده است؛ برای استقرار پایه‌های پل نیاز به شمع‌کوبی است.
وی افزود: برای شمع‌کوبی با تجهیزات و ماشین‌آلات، باید یک لاین از پل موجود، توسط ماشین‌آلات بسته می‌شود؛ لذا برای جلوگیری از این معضل، تصمیم بر آن شد که توسط عامل انسانی گودال‌های پایه‌های پل حفر شود.
فرماندار کلاله ادامه داد: متاسفانه در جریان حفر چاه، ریزش دیواره گودال باعث فوت کارگر شرکت پیمانکار پروژه شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید